S)e Nihilisten, en hunne Slachtoffers. 36 Zondag 5 Septev .1 ri 1S80. Een-en-Twintigste Jaargang. ©oösütensi, - Öaii er Uittil, - lUtjljeiir. O-verzicht. De Nisdaden. 'F zakken aardappels voor de weduwe, zij gelukten erin tri Bureel Achterstraat. Gewoone AnnoDcen. 20 centiemen per rogol. Aunoncen op de Tweede Bladzijde, 50 centiemen den regel, Berichten ondor 't Nieuws, I frank den kleinen regel HET LAND -V 5 fr. 's jaars, vooraf bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. VAN AELST Deze week heeft weinige of geene oplossingen ge bracht aan de politieke vragen die de verloopene tijden geopend hadden gelaten. De Oostersche kwestie, vooral, zweeft in eene ge durige golving. Een feit, eene waarheid komt klaarlijk uit de handelwijze der belanghebbende landen vooruit, en die waarheid is: het nabijzijn eensoorlogs. Het is vooral op de houding der Albaniers, in hunnen tegen stand en hardnekkigheid opentlijk door de Turksche legers onderstaan, dat die voorzegging gegrondvest is. Verders blijft de kwestie van de gezamentlijke be tooging der mogendheden, in volle duisternis; want terwijl zij van den eenen kant als zeer nakend wordt aangekondigd, meent van den anderen kant een Fransca Officiéél blad wel te weten dat nog tamelij- ken tijd zal verloopen voor 't gebruiken van dien afdoenden middel. Eene tweede vraag die eeuwig zonder antwoord dreigt te blijven, is deze Waar zal de domme ver- volgingszucht der radicalen in Frankrijk ophouden? Vijf algeveerdigden hadden aan den minister van bin- nenlandsche zaken geschreven, om hem te verzoeken de bedevaarten naar Lourdes en andere plaatsen te verbieden. Ziellier wat M. Constant hen heeft doen antwoorden dat het ministerie zich reeds daarmee bezig heeft gehóuden en dat de Kamers daarover in den volgenden zittijd uitspraak zullen doen. En ter wijl de ministers die groote stoutmoedigheid uithan gen, bewijst de uilslag hunne onbekwaamheid, zelfs- in de vervolging. I-lunne neêrlaag in den strijd tegen de kloosterlingen, wordt door de republikeinsche ga zetten zelve als volledig en schandig uitgeroepen. Zij hebben moeten terugweiken voor het misnoegen van al wat in Frankrijk hert en brein draagtzij hebben zich moeten vergenoegen met door de nietgeautori- seerde kloosters eene declaratie doen te teekenen die niets beteekent en de onderteekenaars loL niets ver bindt. Engeland's politiek staat in rep en roer. De tegen slag der uitwendige gebeurtenissen doet zich in het binnenland ernstig gevoelen. Het engelsch ministerie is verpletterd onder de oppositie der torijs die zijne verliezen in den Afghanistan en zijne moeielijkheclen in de Oostersche kwestie exploiteert om liet "te over- hekelen, en der Ierlanders die in hunne sijstematielce tegenkanting voortgaan. Een kenteeken van den staat der geesten in de Kamers,is de langdurige zitting over eenige dagen door het Lagerhuis gehouden. De zitting duurde 23 uren zonder ophouden. Er wierd gesproken, gekeven, gestemd, en zelfs in de vereenigingszaal door de edele lords geëeten, en op het einde der 23 uren was niets beslist 1 Dit is het vrolijk deel der poli tiek van de week. Nogtans, gelijk wij het hooger zeg den, doet dit feit zien dat de Ierlanders de wapens niet neêrleggen, het doet zien dat het Engelsch ministerie onder de slagen der Afghans, der torijs,der Ierlanders, kwijnt en dreigt te bezwijken. Niet min groot is de oneenigheid in de Duitsche Ka mers. Ziehier wat men ons daar over meldt: Acht-en- twintig leden der liberale-nationale partij hebben een bericht afgekondigd waardoor zij laten weten, dat zij Yan hunne partii afscheiden oc boj-voi-cs^ii voor uitslag hebbende de vrijheid in alle vakken te vergrooten. Hunne wenschen zijn de politieke en huishoudkundige vrijheden vermeerderen, de kerke lijke vrijheid door eene wet waarborgen, het belasting stelsel hervormen. Deze proklamatie drukt dus al te gelijk de reden hunner scheiding in het tegenwoor dig, en hun programma in de toekomst uit. r-r- LIBERALE VRIJHEID Ja, menschen, de liberale vrijheid is een aardig gedoen. Z'is de nichte der Vrijheid van de jaren 90, als de walgelijke Jacobijnen Frankrijk dooreen zee van vuur en bloed trokken, hier in België,de kerken sloten, en zelfs verboden, van in partikuliere huizen, den Gods dienst uit te oefenen. Wij zien hedendaags wat die Liberale Vrijheid durft uitwerken In Belgenland verdrukt zij de werkende Ouders, verdrukt zij d'arme zieken, weigert zij een doodkist aan de Familiën, die hun Geloof, die 't Katholiek Onderwijs niet willen verzaken. hall franksken per week moest opslaan. De plichtige In Frankrijk verjaagt de Liberale Vrijheid, acht- j is een oud-veroordeelde, die nog deel gemaakt heeft bare Religieusenin Frankrijk jaagt die Liberale 1 van de Zwarte Bende; ge ziet. altemaal oud-veroor- Vnjheid Ons Heer uitzijn Tabernakel. j deelde! En de Staat, die met al zijn straffen en pri- Óver een maand werden de gestichten der Jesuie- I r.ons, niemand of niets kan verbeteren, de Staat wilt ten, die geen onderwijs gaven,door de Wet gesloten, J :Un nog het godsdienstig gevoel uitdooven Den3i augusti, dijnsdag laatst, zijn de Collegien van 't Gezelschap Jesu.g'heel Frankrijk door gesloten. Te Parijs waren er 3, die bestonden en bloeiden, door den vrijen toeloop der treffelijkste Familiën, 3 die een schoone kapel hadden, g'heel den dag open voor 'tvolk, een kapel die een bron was van eerlijk- iensiig gevoel dat alleen, den mensch veredelt en verbetert. Te DEURNE, bij Antwerpen, is dijnsdag morgend een brave bejaarde pachtersse vermoord: de weduwe Van Rompaey, voor hare goedheid genoemd, moe- rke Van Rompaey, leefde aldaar met haar twee heid en van braafheid uit die 3 Kollegiën zijn de 'derenJoanna Rosalia die naaide, en Pieter die wettige bewoners verdreven van die 3 bidplaatsen zijn de poorten loegcmetseld. Ja, d'hel zal juichen met deliberate trawanten,maar het treffelijke deel der menschheid zncht en treurt. Menschen, die nog gevoel van eerlijkheid en van vrijheid hebt, Ge ziet nu de liberale werken Ge kent nu de liberale vrijheid Is 't geen onredelijke dwingelandij Want, die meesters van Frankrijk, die liberale ga- werken ging; deze menschen waren over jaar uit- j gescheiden van boeren ze leefden in vrede en spaar zaamheidg'heel de wereld wist dat moederke Van i Rompaey een appelken voor den dorst had bespaard j en daarom is dit mensch dijnsdag vermoord in haar huis: ten half zeven ging Joanna weg om ievers te gaan naaien Jo, zegde hare moeder, blijf niet lang weg, 't is hier zoo triestig alleen en men weet niet wat er kan gebeuren. Moederke, ik zal aan Franske gaan zeggen dat zetten kunnen GEEN ENKELE REDE aanhalen, j bij u komt gezelschap houden, waarom zij de Vrije Katholieke Gestichten zoo 011- 'Franske is een jongsken van 12 jaar, de zoon eener menschelijk behandelen. Geen enkele rede, omdat zi; oudereen gehuwde dochter van weduwe Rompaey. redeloos en zinneloos handelen. Franske komt rond 8 uren, naar het huis zijner En nu is er ook spraak van Ons Lieve Vrouw te' grootmoeder en volgens gewoonte wilt hij langs ach- vervolgen, van de Bedevaarten naar Loudes en an- ter binnenkomen. De deur was gesloten, dere plaatsen te VERBIEDEN. Franske wist niet wat denken, hij ging het huis Vloeken moogt gij, Franschmans, vloeken en de rond, om langs de voordeur binnen te komenjgeklopt beest spelen is de weg naar geld- en eereplaatsen,maar geroepen niemand die komt, niemand die tegen- Ons Heer dienen, O. L. Vr. vereeren, is verboden iWfoeptf hij gaat voor de venster zien; maar de gor- Dat alles, uit liberale vrijheid pdijntjes waren te dicht gesloten; Fransken blijltwach- y >Giïtf-^-rww^rr-rrr^ -tener komt een meisje, Elisabeth Reynier, met 2 1 de deur te openen, vinden moederke Rompaey naast De misdaden vermenigvuldigen in ons land op een de tafel op den grond uitgestrekt. Op 't geschrei der schrikbarende Wijze. kinderen, komt 'ne man die met zijn kar voorbijreed, De boosdoeners komen slechter uit de gevangenis-, ;,ingeloopen hij rijdt naar de Policie, die komt en sen als zij er ingegaan zijn. eéne wreede moord bestatigt; dit braaf mensch was - ls,Et\®ar *?ne zaak die denmensch verbetert: dat y verwurgd met eenen rooden zijden halsdoek, haar is t godsdienstig gevoel, t gedacht van God en van ihanden en voeten waren gebonden, z'had 'nen doek au T-i. j voor d'oogen en een prop in den mond. Volgens Aide tribunalen der gansche wereld kunnen niet F presumptie moeten er verscheide moordenaars geweest doen, wat een enkele goede biecht kan verrichten z;jn. Diefte is de oorzaak geweest; de spaarpot was dat is den misdadiger goede gevoelens inboezemen,weg, benevens een paar gouden oorbellen, ketting en hem het gestolen goed terug te doen geven, hem op- medaillon der weduwe,en een paar gouden oorbellen wekken tot waarachtige verbetering van zijn leven, van hare dochter. Voltaire bekende reeds in zijnen tijd: 't Is zoo on- De moordenaars zijn nog niet ontdekt, men heeft mogelijk een stad te hebben zonder Religie, als hui- bestatigd dat er achter de boerderij, in eene graan- zen te bouwen in de lucht. jmijt, drij personen den nacht hadden overgebracht; ne Wereld kan, al stinkende, blijven bestaan, met tegen die mijt vond men 3 dikke ruwe knuppels, goddelooze rijke menschen. Ziedaar d'omstandigheden der misdaad. Maar als de burger zijn Religie verliest, als d<£j De drijfveer is weeral begeerlijkheid naar geld en werkende klas goddeloos begint te worden,dan krijg#* g->cd de samenleving Ier, n~' oorzaak is w^ral .«Jomh - v-\' *11C fo ei gesioien, gerooid, gebraflu cu gemooiu, zonü«v$ uiviisng gevovi,»^Tr&üYiiïg *0;: J-. t.ict'1 des gewet* einde of zonder palen. j j;e tol de dieven en'moordenaars roept: Kunt gij aan I de gendarms ontsnappen, er is een ander Justicie die In Frankrijk zijn de moorden menigvuldig en ijse- u, zeker en vast, in dees leven zal volgen enonmidde- lijk;de moordenaren vinden alles uit om hun schelm stukken te verbergen. Brussel wordt, onder zedelijk opzicht, een Sodoma; en verder een bosch vol beurzesnijders en bandieten. lijk na uwe dood aangrijpen en voor den eeuwigen Rechterstoel brengen. De geuzen onzer dagen bespotten, bevechten, ver- dooven 't godsdienstig gevoel, bij de menigte; de De moorden die in Belgenland gebeuren, kunnen i geuzen zijn de schuld der schrikbarende vermenig- niet meer opgevolgd wordente Leuven is 't een geuzinne van 16 jaar. die een oude brave vrouw ver moord, om geld t'hebben om naar Brussel te gaan zwieren. Te Brussel zijn er 5, 6 moorden die onbekend blijven. Te Malonne is 't 'ne publieke goddelooze kerel die zijn eigen vader vermoordt, na over eenigen tijd belet te hebben dat zijne moeder 'ne priester op haar sterf- bedde kreeg. Te Gent heeft zondag laatst zekeren Van Parys, zijnen huismeester willen vermoorden, omdat hij een vuldiging van allerhande schelmstukken. Ridder of meirschman. Rond de jaren 1790 lagen de Belgische Provinciën in een soort van verslapping zonder kracht of zonder wil. 't Volk was zoo dikwijls verkocht en bedrogen geweest, dat het geene sterkte had om zijne belangen te verdedigen. 17 jaar van dwingelandij, 17 jaar van bloedvergie- ting, 17 jaren van geldoffering zijn de Belgen van dien tijd komen wakker schudden. Op onze dagen is er ook een zichtbare verslapping Het Geloof' geeft aan de Belgen nog krachten tot heldhalftige werking; maar voor de stoffelijke belan gen is het anders gelegen. Zoo zien wij dat hetMilitarismuszich heden bereidt, om door eenen geweldigen slag. alle Volkswelvaart en alle Volksrust weg te nemen. In 't kort zal iedere jonge Belg onder 't soldatenjuk moeten, iedere Belg, de rijke zoowel als de burgeren de arbeider. En 't gevolg zal zijn Miljoenen verkwist Duizende huishoudens geschonden Duizende jonkheden meer bedorven En, 11a korte jaren, deel nemen aan den eenen of anderen oorlog! Deze gevolgen zijn onvermijdelijk En de eenige redmiddel is Allegelijk opkomen voor 't Vrijwilligers-Leger! Door petitiën, door kiezingen En nogtans ziet men veel Belgen koel en onver schillig, zonder eenigen iever voor deze groote zaak t is te moeielijk, zeggen ze; 't is onmogelijk! de zaken zijn te ver gekomen! de Koning zal geen Ministerie willen, dat tegen de bloedwet zou opkomen! deze of gene Burgemeester, deze of gene Representant is er tegenenzoovoorts. Indien de.Belgen uit hun onverschilligheid niet op staan,indien zij niet krachtdadig beginnen te spreken, indien zij zich laten in slaap wiegen door dergelijke praatjes, dan zullen wij varen gelijk op het einde van a ander eeuw. Men vergete het nietDe Volkeren hebben hunne redding in handen, en 't is meerendeels, om de flauw - lieid en luiheid, door de weinige wilskracht der Bur gers en Landbouwers, dat de Keizers en Koningen groote misslagen bedrijven, dat d'hofvleiers machtig worden, dat de landen in groote en langdurige ram pen komen. In dees geval is het ridder of meirschman. Elk sol daat of een Leger van Vrijwilligers! Onpartijdigheid en rechtveerdigheid. De rechters moeten voor iedereen recht doen zonder opzicht van personen. De ouders moeten voor alle hunne kinders zorg dragen, zij mogen geene bedorve- lingen hebben. In de scholen, pensionaten, colle gien en kloosters mogen geene lievelingen zijn. Er moet overal onpartijdigheid, rechtveerdigheid, een dracht en broederlijke liefde bestaan. Als 't anders is, dan komt er misnoegen, geknor, ongewilligheid, we- derspannigheid, opstand en ondergang. Inderdaad de eeuwige waarheid, God zelf zegt, en de geschiedenis leert dat geene steden of huizen, die tegen zich zelf ver deeld zijn, zullen blijven bestaan. Zoo is ook met de koningrijken. Ook zijn er vele lieden dewelke beginnen te vreezen voor het blij ven- bestaan van Belgenland. En inderdaad, zeer zelden heeft er in ons lief Vader land zulke groote en algemeene verdeeldheid, zulke hardnekkige vijandschap, zulke hevige twisten, zulke listige vervolgingen, zulke tergende verdrukking, zulke schreeuwende onreclitveepdigheden, zulke ver- 'erij bestaan ais den dag van heden. De Belgen zijn bijlang niet gelukkigwant er kan geen geluk zijn zonder vrede en eendracht, en wat meer is, er is voor het bestaan of de nationaliteit van Belgenland veel te vreezen. Nogtans, het hangt van de kiezers en van het volk af dien ellendigen en gevaarlijken staat van zaken op beteren voet te brengen. De zaak is niet moeielijk. De kiezers en het volk moeten enkelijk willen, dóch krachtdadig willen het is te zeggen dat zij daartoe de noodzakelijke middels moeten gebruiken. En welke zijn die middels? Zij moeten daartoe niet anders doen als mannen kiezen voorde Kamers, Provinciën en Gemeenten die den vasten wil en de vereischte bekwaamheid hebben om bet land te doen bestieren met rechtveerdigheid en onpartijdigheid. Zij moeten mannen kiezen dewelke zonder opzicht van personen of' opiniën het leger zeer merkelijk willen verminderen en het zamenstellen uit vrijwilligers, mannen dewelke de goevernementele macht willen beperken en de vrijheden uitbreiden, mannen dewelke het Staatsonderwijs zullen afschaffen 2oe Vervolg. Den maandag, 14 april, van 's morgends vroeg, ontving de Poli cie twee brievenmen meinde dat deze brieven d'een of d'andere onbeduidende petitie was men had gewichtigere bezigheden in de opsporing der moordenarenen deze brieven bleven daar liggen, tot op het oogenblik als de kommissaris van Policie ledigen tijd zou hebben. Nogtans bevatteden deze brieven eenige regelen met be vende zieke hand geschreven en die aankondigden De Keizer en de Groothertog gaan binst deze week vermoord worden de beslui ten van 't geheim Komitë kunnen niet langer onuitgevoerd blijven.» De gravinne had een zeer ongeruste nacht doorgebracht; ten 7 ure deed zij hare voedstermoeder een vierde brief naar 't Postbureel der Policie dragenwant in Rusland heeft de Policie haar eigen postbureelen, waarin de petitiën, aanvragen en diergelijke zaken neergelegd worden. Pas wel op, zegde Fedora, dat niemand u zie Zijt gerust, antwoordde 't mensch die in hare liefde voor Fe dora arglistig was gewordenzijt gerust; ik zal dezen brief in de post steken en als iemand mij vraagt voor wie hij is Voor mijn zoon Piotro zal ik zeggen; men zal mij antwoorden dat deze bus voor de Policie alleen is; ik zal mij onnoozel laten en niemand zal weten dat gij aan de policie geschreven hebt.En zoo gebeurde het. Er heerschtte buiten eene bijtende koude en de voedstervrouw, gekleed als een russische boerin, haren zwartzijden doek over 't hoofd gebonden en de twee handen onder hare lakenen jak, trok gocdsmoediglijk door de breede straten van St Petersburg, aan al de kerken een kruisteeken makerde; voor de groote kerk van St Isaak gekomen, ging zij een oogenblik bidden voor hare duurbare zieke en voor den Keizer, die met de dood was bedreigd. Daarna ging zij haren brief in de bus steken. Wat doet ge daar? riep een policieagent. 't Is een brief voor mijn zoon Piotro. Dwaas schepsel! deze bus is eene policiebus. Een policiebus Ja, maar 't kwaad is nog zoo erg niet; als de bus geledigd wordt, zullen wij uwen briefin den algemeenen post bestellen. De russische boerinne bedankte den policieagent en vervoorderde haren weg, vol blijdschap overwegende hoe wel haar plan gelukt was, en hoe de gravinne zou te vrede geweest zijn, dit te'yernemen. In deze gepeizen verslonden, wandelde zij langzaam op een breede kaai, die aan de keizerlijke gebouwen uitkomt; juist rechto ver 't paleis van prins Gortschakoff, terwijl zij eens haar hand uit strekt, stoot deze hand tegen een hard voorwerp dat in den zak van den wandelaar zwierde. Zij verschietde vreemdeling kijkt om en werpt haar twee gloeiende oogen toezij verhaast zich van hem weg te gaan, als zij 3o passen van daar op den anderen bijgang, den Keizer ziet aankomen in mantel en militaire muts. Keizer Alexander, gemakkelijk t'herkennen aan zijn hooge ge stalte en zijn verheven uitwendig, de keizer van al de Ruslanden deed aldaar zijne dagelijksche wandeling. De boerinne was verlegen als zij den Keizer zag en bleef bots staan om het hoold te buigen, als zij bijna omgeworpen werd door denzelfden vent, tegen wiens zak zij daareven had gestooten nu kon zij hem in 't wezen zien 't Was een roste wreede kerel die insgelijks de militaire kasket droeg; op 't oogenblik dat hij voorbij den Keizer was, hield hij eensklaps stil, ging haastig naar zijnen zak, haalde er 'ne revolver uit en schoot tweemaal op Zijne Maje steit. Onverwacht was de aanvalmaar loch had Alexander II den tijd zich op zij te schieten en ging dan recht op den moordenaar, die nog altijd den revolver in d'hand droeg. Maar de moordenaar was niet meer vrij van zijn bewegingen de oude boerin had hem met de twee handen bij d'hairen gegrepen en trachtte hem met alle geweld achterover te krijgen. Hij was wreed om zien, de oogen verwilderd, 't schuim op den mond, zijn gebijt open en zich trachtende om te keeren, ten einde degene die hem te genhield, te verscheurenmaar de voedstermoeder van Fedora hield vast, alhoewel de schurk haar in de hand beet,en zij hield vast totdat de bewaker van den Etat-Major en vier Grenadiers der Kei zerlijke Garde waren bijgesneld; dan kon zij niet meer, en de moor denaar vrij zijnde, loste nog 3 scheuten, doch zonder iemand ge vaarlijk te kwetsen. Op een omzien vastgegrepen zijnde, haalde hij iets van onder den arm en slorpte een groote hoeveelheid vergil inmaar men slin gerde hem in een nabijzijnd Policiebureel, goot hem lauw water op, zoodat hij den arsenik moest uitspuwen. Groot was de menigte die ondertusschen was bijgesneld, Pau- lowna trachtte zich uit de voeten te maken, maar ze moest in 't bu reel der Policie blijven, om hare wonde te doen verbinden en van al 't gebeurde, proces-verbaal te doen opstellen; van uit de venster zag zij den Keizer in triomf naar zijn winterpaleis voeren onder t geestdriftig gejuich der menigte. Korts nadien mocht zij heengaan en verhaastte zich eene slede te nemen die haar weldra in 't Paleis der Gravinne bracht. De Syberiaansche zat er voor een venster en zag sedert eenige minuten koeriers voorbijvliegen in alle richtingen was de Keizer gevallen, was de aanslag gelukt? ging de partij der Nihilisten in opene straat mogen komen? Zwevende tusschen vrees en hoop, zond zij eenige dienstboden om inlichtingen. De deur vloog open, maar in plaats van de dienstboden was het Paulowna, die binnentrad en recht naar de Gravinne liep. óFTWelnu, wat is er gebeurd vroeg Nadia. Een schurk heeft op den Keizer geschoten.. Meer kon zij niet zeggen. De gravinne liet een ijselijk smartgeschrei en sprong recht op haar bed O God 1 riep zij, hem ook hebben zij gedooddit ge roepen hebbende, viel zij achterover. God heeft hem gered riep de vrouw, haar voedsterkind om helzende. De Syberiaansche schoot op gelijk een gekwetstetygerin. Wat zegt zij? vroeg Fedora. God heeft ons Vaderkcn gered,riep Paulowna een tweedemaal. En de zieke sprak met vreugd Dat hij gedankt weze De Syberiaansche stond daar zoo bleek als een lijk,met oogen die stralen vuur schoten, en beet op hare lippen,van woede en razernij. Op dit oogenblik bemerkte de gravinne de bebloedde hand der verkleefde dienstmeid. Ach, ge zijt gekwetst! riep zij. 't Is hij die mij gebeten heeft Hijwie? brulde de Syberiaansche. De moordenaar Solowieff. Zijn naam is Solowief en hij heeft u gebeten, maar wat gij daar zegt, is onmogelijk; ge raaskalt, g'hebt de koortse. Hij heeft mij gebeten omdat, als zijn eerste scheuten gelost waren, ik hem bij d'hairen heb vastgegrepen en hem belet van ver der te gaan dan is hij aangehouden, naar de policie gebracht en daar heeft hij gezegd, in mijn tegenwoordigheid: ik ben Jan Solo wieff. Malledikse! riep de Gouvernante, en om aan hare gramschap een afleiding te genen, malledikse! riep ze, en men heeft hem ter plaatse niet vermoord, den lafaard; men heeft hem niet in stukken getrokken; ach, ware ik daar geweest! De schurk heeft zich willen vergeven, maar een geneesheer, Dr Edward was daar, en heeft hem tegenvergif gegeven, opdat hij zou kunnen antwoorden hebben aan deze die hem ondervroegen. En wie ondervroeg hem? sprak Nadia, spottend lachende, misschien de rechter Tarakanof, of baron Gunterwald!... Aldus lachende, met getrokken wezen en vuur in d'oogen, was zij afschu welijk om zien. En wat heeft hii geantwoord? vroeg de gravinne. Dat hij handelde op bevel der Geheime Genootschappen en medeplichtigen heeft. De Syberiaansche keerde zich over 't bed der zieke en hare oogen als vlammende spiezen in de hare richtende Hoort gij, lieve zus ter, zegde zij, hij heeft medeplichtigen en hij zal ze aanklagen, ik beklaag de arme Strella, die in 't Komité zetelde en het doodsvonnis des Keizers heelt geteekend. En ik, riep de voedstermoeder, verontweerdigd voor 't mede lijden dat Nadia toonde, ik ben blij dat deze vervloekte Strella gaat ontdekt en gestraft worden. Die vrouw verdient geen medelijden 't is zij, die eerst onzen Maximus vermoord heeft en dan den keizer heelt willen doen ombrengen. Het hoold der zieke viel loodzwaar achterover, op het kussen. Ach, kreet Paulowna, w'hebben te veel geklapt; de docteur had stilte bevolen. De vreugd kan geen kwaad doen, antwoordde Nadiaen 't is van vreugd, omdat de Keizer gered is, dat zij in onmacht komt te vallen. Maar binnensmonds mompelde de valsche helleveegGra vinne Strella, 't is uwe schuld dat mijne prooi ontsnapt is, maar gij zult mijn wraakneming niet ontgaan. (Wordt voortgezet).

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 1