Kronijk van Aalst. Kerkelijk Nieuws, om overal een volkomen vrij onderwijs te laten opkomen en uitgaan, mannen die verscheide belastingen nullen verminderen en afschaffen, mannen die alle Belgen zonder onderscheid van gezind heid volgens staat en conditie zullen gelijk stellen om lasten te dragen en voordeelen te genieten. Dat kan, dat moet, dat zal komen. l iim GEMENGD NIEUWS. Den DONDERDAG van d'ander week zijn boven Belgenland hevige bliksems gevallen; ('Antwerpen zi|n er bi)zonderli|k veel malheuren geweest; aan kattendijkdok waren ,5 werklieden bezig met een schip te kalfateren ze zochten een schuilplaats onder den boeg van 't schip, eensklaps sloeg de bliksem op den top van den mast. gleed naar beneden, sloeg overboord, en wierp ai de werklie den ten grondeals 't onweer over was, twee waren er die niet op stonden Nelis Vrins en Jan Kamerlings, beiden in de 3o jaren; verder werkten i5o scheepsmakers ;de bliksem sloeg er in den groo- ten mast van een deensch zeeschip, en verwekte brand groot was de schrik, 's Anderdaags mankeerden 22 arbeiders op de Zaat Ver scheide andere rampen zijn in de stad geweestmen beweert dat de telephondradcn die Antwerpen doorkruisen, bliksemvuur naar de huizen trekken. Te Deurne is 'ne mensch doodgebliksemd Te Mortel een landbouwer de kleêren van t lijl gebrand. Talrijke telegraafpalen zijn uitgerukt Te Capelle en Merxem is brand geweest; Te Tervueren is een pachthof algebrand een der grootste van Brabant Te St Denijs-Westrem, een graanmijt vermeld Te Brussel was 't zoo donker dat men ten 5 ure de gaz moest aansteken Te Kort'rijk volgden ratelende donderslagen elkander gedurig op 't was gescherm van donder en bliksem, dat de geuzen hun oogen toenepen en kamanke akten van berouw verwekten. Een groote hot- stede is afgebrand. Te St Joost-ten-Noode is een peerd gedood; in de Lakensche straat werkte een schaliedekker op een huis; door den bliksem -verblind, viel hij eraf, en overleed korts nadien Te Fleurus is een werkman die zich op 't veld bevond, met zijn twee peerden doodgebliksemd Te Marchienne heeft de bliksem in een huis al de bloempotten weggeworpen te Baulet is een arbeider gedood; te Jemeppe-sur- Sambre is een jongsken van 9 jaar, die naar huis ging, door den wind in 'ne gracht geworpen en verdronken te Surlemez werkte veel volk op een veld: twee personen zijn doodgeslagen, zonder dat er eenige kwetsuur ol verbranding op hun lichaam te zien was, waarschijnlijk den asem afgesneden. Te Laroche, in 't Luxemburgs, waren d echtgenoten Mazoin aan 't werk - zij hadden twee kinderen bij zich, door 't onweder verrast, vluchtten zij onder eenen beukenboom: man en vrouw werden er gedood de kinders bleven ongehinderd. WAPENS dragen, vuurwapens in huis hebben is altijd gevaar lijk: Te Brussel, in d'Expositie, kregen twee garcons rusie voor 10 centiemen drinkgeld; een der twee, ne Zwitser, stak den anderen een Italiaan, 'ne ponjaard in 't lijt; gelukkig dat hij met dood was de dader zit vast; en in de Walen te Farciennes, kwam de mijnwer ker Bertrand thuis hij beval aan zijn vrouw van in den hot groen sel te halen 't mensch bleef te lang weg naar zijn goeste, en de roe- kelooze prij nam een geweer, schoot op zijn vrouw, kwetste haar in den arm en zit nu te Charleroi in t gevang. vr-ru- VRIJDAG ten 9 ure s avonds, is de treinoverste De Meche- leer, in de statie Veurne over een rail gestronkeld en door een lo- komotief letterlijk onthoofd. Hij kwam van Meirelbeke (Gent). IN 'T LiMBURGS zijn twee kinders vergiftigd door t eten van een soort van aalbessen, 't Oudste, van 5 jaar, is reeds dood, t an der zal krankzinnig zijn. T'BTTERBEEK is een kindje van 3 jaar en half in een ketel kokend water gevallen en verdronken. Denzelfden dag, in dezelfde gemeente had een discipel-apotheker zijn eigen vergiftigd met prui- sisch zuur. VERHUIZEN is kostelijk en men ziet er dikwijls malheuren '00 t'Antwerpen verhuisde d ander week de gentenaar August Col tin; zijn kas wcrdHiet een koorde langs de venster „afgelaten, de met erge wonden in 't hospitaal. Op de peerdenmarkt t Antwer pen is vrijdag een kind van zes jaar door 'ne wagen doodgereden. Op 't vuurwerk van Antwerpen'kermis werd de dochter Maria De Winter in haar oog door 'ne vuurpijl getroffen. Men heeft de wonde g'opereerd en uit het oog 'ne revolverkogel gehaald. DE MUIL- EN POOTPLAAG is losgeborsten in de gemeente Melden Vier koeibeesten zijn ervan besmet. Deze ziekte wordt aan de volgende teekenen gekend het vee wordt neerslachtig en laat den kop hangen, verliest den eetlust; er loopt bestendig slijme rig speeksel uit den mond en bij de koeien gaat de melk weg, de ooren zijn koud, de oogen staan waterig en zijn halt gesloten. Te Ophem, (Wesembeek) is een groote pachthoeve afgebrand, die bewoond was door Petronilla Michiels. Elf koeien, drij veerzen en een veulen zijn in de vlammen omgekomen. Men schrijft d'oor- zaak toe aan d'onvoorzichtigheid van 'ne knecht. BRUSSEL. Zondag is het een gunstige dag geweest voor de dieven en de pic-pockets; de policie heeft een dezer laatsten, op de foire, aan de Zuiderstatie, aangehouden, op het oogenblik dat hij een geldbeugel uit den zak eener juffer haalde. In de Doorniksche straat is 's namiddags, gedurende de afwezigheid der bewoners, een diefin een huis gedrongen, en heeft er een aantal juweelen en ver scheide obligation gestolen. De pick-pockets, te Brussel, schenen sedert eenige dagen het vooral gemunt te hebben op de personen, die 's avonds vermoeid, op eene bank gingen neerzitten en in slaap vielen. Een aantal die ven zijn echter door de policie kunnen betrapt worden, op het oo genblik, dat zij een slaper van zijnen geldbeugel of van zijne horlo- gie beroofdenanderen werden aangehouden en naar een policie bureel gebracht door de bestolenen zeiven, die soms door de bewe gingen van den dief wakker gemaakt werden. Een stoutmoedige diefstal is dijnsdag nacht in het midden der stad gepleegd, in een magazijn van reiszakken, op den hoek van den Berg-van-'t-Hof en der Keizerstraat. De daders zijn langs de kelder opening in het huis gedrongen en hebben al de voorwerpen meege nomen die in hun bereik waren onder de gestolen voorwerpen be vindt zich een reiszak bestemd voor den minister van openbare wer ken DOORNIK, 1 sept. Een misschien eenig geval heeft in de cel gevangenis dezer stad plaats gehad, ter gelegenheid van de kwijt schelding der gevangenisstraffen en boeten. Twee personen, die tot tenige dagen gevangenis veroordeeld waren, hebben hardnekkig ge weigerd hunne cellen te verlaten, zeggende dat zij van geen genade willen weten, n'vólant po d'grace. BLANKENBERG HE, 1 september. Verleden week hebben blankenbergsche visschers een steur gevangen van 2 meters 55 c. lengte en wegende 160 kilo de kop alleen woog 45 kilo. De steur werd aan een vischverkooper van Brussel toegewezen voor de som van 100 fr. CHARLEROI, 1 sept Een ontvanger der Banque de Charleroi heeft eergisteren de bank verlaten met 60 effekten, van eer.e weerde van 25,000 fr. Men heeft hem sedert niet meer gezien. Men weet niet wat denken van die verdwijningis de ontvanger het slachtoffer geweest van eene misdaad of van een ongeluk, of heeft hij de vlucht genomen met de hem toevertrouwde weerden? Een onderzoek is ingesteld. BERGEN, 2 sept. Zooals wij gemeld hebben, is de gendarm Colas, dijnsdag ten 5 12 ure 's avonds, overleden aan de gevolgen der wonden, die hij ontvangen had in de worsteling met den moor denaar Libert. Le ongelukkige Colas, die in de uitoelening van zijn ambt slachtoffer is geworden van zijnen plicht, laat eene weduwe achter zonder hulpmiddelen, en die geen recht zal hebben op eenig pensioen, maar uit dien hoofde slechts e'enmaal ico fr. zal krijgen. Is het niet noodig. in tegenwoordigheid van zulken toestand te vra gen, dat het goevernement eene voorzieningskas zou inrichten, ten voordeele der weduwen van gendarmen, die slachtoffers worden in de uitoefening van hun ambt? In afwachting, er is een maatregel te nemen ten gunste der weduwe van den gendarm Colas. De Kamers geven een pensioen aan de weduwe vaneen Volksvertegenwoordiger, die zonder lortuin is gestorven; het is te hopen, dat de ongelukkige weduwe van den gendarm Colas ook niet ten prooi aan de armoede zal gelaten worden. Eindelijk! De Fanfaren van Mechelen. Brand op Mijlbeke. 't Gasthuis. St Josefs-kerk. Dwingelandij Eindelijk is er t'Aalst 'ne man verschenen zoo trotsch en zoo grooten leugenaar als 't VERBOND; men zou zeggen dat die man en 't VERBON D een en dezelfde persoon zijn en wie is dat, menschen? 't Is den Inspekteur VAN HaUWERMEIR! Ndie in 't Publiek heeft durven uitroepen: datdc katho lieke scholen UiTTEF.REN, dat de Vrije Onderwij zers SLAVEN zijn en dat men in de Geuz nscho- len WARE christenen zal vormen!!!??? Allo, VERBOND, van uw peterstaai at, als President dei- vuile leugenaars en Sieur Van Hauwermeire, in uw plaats! En zondag laatst heeft Aalst t be zoek gehad der Fanfaren-Xaverianen van Meche len, die naar Dendermonde een concert gingen geven, en hier van hall acht tot half e'en verbleven. Welk verschil tusschen dezekatholiekesocieieit. die als zij in een stad komt,iedereen gerust laat. elkers gezindheid respekteert; en zoo menige liberale Maatschappij, die geen vijf stappen kan verzetten zonder den Geus en de prij te vertoonen, van t Ongediert te zingen en allerhande baldadigheden uit te rechten. Aalst is daar verscheide malen ge tuige van geweest en de Tribunalen hebben weêr- gal'md van de stekelverkerijen en walgelijkheden der liberale societarissen.... Te Brussel i: e geu- zerij 'ne graad verder: daar richt de logie theaters op, blinkende van goud en zilver, maar bederfelij- ker en slechter als de slechtste huizen van Antwer pen... Straks zullen in de geuzen-wereld d; eer bare lieden, zoo raar zijn als zwarten sneeuw. Dit liberaal bederf wordt een brand, een boschbrand, die zich immer verderen verder uitbreidt. En van BRAND sprekende, maandag, rond 5 ;e. is op Mijlbeke, beekstraat, de schoone hofstede af gebrand van P J. De Smedt. Rond half *cs zag men t'Aalst in de richting van Moorsel, ecnen dik ken rook opstijgen; 't was d'hofstede De Smedt, die reeds in vuur en vlam stond, en waaraan niet te blusschen viel: veel oogst in schuren en stallen; alles poerdroogeen hitte van Afrika! en w; t kun nen de geburen, hoe dapper ook, wat kun ïen ze doen, zonder brandspuit? ware 't niet mogelijk, in elke groote buitenwijk der stad een brandspuit te srellen, opdat de Pompiers die daar woner, een haastige hulp zouden kunnen bieden?.. De Pom piers van Aalst, met den besten wil der wereld, kunnen op Mijlbeke en Schaarbeke maar u-anko men om de muren af te stampen en het omlig gende te bevrijden, iets dat ten anderen zeer belangrijk is, maar BETER zou winnen... Men zegt dat het vuur in een leemen kot ontstaan is, door de schuld van jongens die er vuurke maak ten... Hen hof en de aanhangende stallingen, vier kant in steen gebouwd, met pannen, meubels, veldvruchten en halam, is vernield; de muren al leen blijven recht; paard en vee zijn gered; een schaap is erin gebleven de schade wordt gerekend (onbepaald) op u a 12,000 fr.; alles was verzekerd voor 9800 fr. door de Maatschappij: DE SCHELDE VAN ANTWERPEN, en wij verhopen een goede deftige behandeling van wegens die Assurancie te mogen melden, want 'tis volgens dat d Assuran- ciën handelen, dat zij in goeden of slechten naam komen. Iedereen, die langs 't GASTHUIS pas seert, zegt en bemerkt: 't Is zonde, 't is spijtig, dat dit nieuw kostelijk gebouw, door d oud'f rhu- maiieke muren ingeëeten en bedorven wor' t. Icdt reen die langs de Zaat komt, zegt en be rkt: -.-Vp t'h,' I»' stad gelegen, niet benuttigd? als bouwgroi.j ver kocht of anderz us te gelde gemaakt? Er wordt dikwijls vergeten dat de Stad een wees is. Men zegt dat de oude stokerij Van der Smissen, met het oud grafelijk huisje en hof verkocht zijn en voor een katoenfabriek bestemd; en men moet niet zeggen, want iedereen ziet het, dat de St Josefs- kerk een glorie en een gedenkstuk van Aalst zal worden, waarvoor de vreemdelingen expres her waarts zullen komen. De naaste week wordt de stelling van het eerste deel weggenomen, en zal men de prachtige natuurlijke gewelven kunnen bewonderen de toren gaat opwaarts, en men mag zeggen dat die kerk in dees jaar grooten vooruit gang heeft gedaan. Wie zou zich niet gelukkig achten dit christelijk, aalstersch werk t'ondersteu- nen? Over acht dagen hebben wij het Stadsbe stuur lof en dank gezegd over zijne krachtige antwoord op de Staatsaanvraag, van de Priesters in de Vrije Scholen te gaan bespieden en overdra- gen;'tisookeen goed werk,door liberaal en katholiek geprezen, de herstelling en verbreeding der brug aan de Zaat. Maar hetgeen de bijna algemeene afkeuring verwekte, hetgeen door velen aanzien werd als een gevaar voor d'openbare gezondheid, was de uithaling van 't slijk uit den Dender, in 't midden der woningen, nu, met deze stikkende hitte, met deze elektrieke luchtgesteltenis.... Is 't waar dat, toen M. P. De Haeck den typhus kreeg, waarvan hij gelukkiglijk genezen is, is 't waar dat er dan door een der oudste geneesheeren der stad werd verklaard waarschijnlijk is zijne ziekte veroorzaakt door de slijkophaling aan 't moutmolengat!... Waarom wordtin zulke geval len, de raad der Geneesheeren niet gevolgd? En vermits wij t'Aalst een gezondheids-komité van Geneesheeren hebben, waarom, in twijfelbare ge vallen gelijk hier,waarom de Meesters der Genees kunde niet geraadpleegd Elk in zijn vak, en dan zal alles in regel en in orde wezen... 't Was maan dag morgend dat dit werk ging beginnen. Er werd gereklameerd bij M. den Burgemeester, en d'ant- woord volgde, dat dit werk bevolen was op de aanmerkingen van M. Dr Schepene Monfils, maar op voorwaarde van de aarde die uit den Dender gehaald werd, SEFFENS weggevoerd te woiden. Woensdag ten 4 ure, begonnen 11 vaartwerkers, den beslijkten, bedorven, verrotten grond op te delven, donderdagavond was dit werk geëindigd en het aangekondigde seffens begon vrijdag na den noen... De verre schijn dat er besmetting kan uit volgen, zou toch zulke werken, geenszins drin gend, tot een geschikt oogenblik moeten doen uit stellen... Ons geraakt daar juist in d'hand den kursus van hoogleeraar Hayoif, die duidelijk zegt dat het uitdelven en oproeren van moerassen die langen tijd in rust gelaten waren, en waarin zich dikwijje lichaamsstoffen bevinden, dat zulk werk, in de late, heete zomermaanden, alsdan een oorzaak kan zijn van besmettelijke ziekten, eene uitbrei ding kan geven aan typhus en cholera... Aalst is sedert eenigen tijd van besmettelijke ziekten be- vreden geweestlaat ons God bedanken, voorzich tig zijn en d'openbare gezondheid met angstige en eerbiedige zorg omringen. Een ander duizend maal slechter werk, slecht met opgezetten zin, waarover wij te spreken hebben, is de DWINGE LANDIJ ten opzichte der werkende Ouders, ten opzichte van hun kinderen g'heel de stad weet en kent die dwingelandij, tot nu toe ongehoord en uitgevonden ten voordeele der officiëele scholen. En er zijn rampzalige schepsels die zulke bekende waarheid durven loochenen 1 Verfoeielijke aartsleu genaars! nu zijtgij gekend, gewikt en gewogen Gij liegt over een zaak die g'heel de stad kent want naoet het zijn als gij spreekt en schrijft over oude, ver van hier gebeurde zaken!... En men durft ook spi eken vaa bloeiende Staatsscholen gaat van stad tot stad, van dorp tot dorp en wat vindt gij in d'officiëele scholen jaggy* Eenige kinders van Vrijdenkers en ver ders niets Hg- dan slachtofferkes van den dwangkinde- ren die gekomen zijn, nadat 't mes op de keel hunner Ouders was gesteld. In deze onge hoorde dwingelandij zien wij de liberale vrijheid in haren helschen gloed in deze ongehoorde dwin gelandij zien de arbeiders hunne vervolgers en bloedzuigers, terwijl zij in de opstokers dezer hel- sche werking, de trawanten en de knechten der logie ontmoeten. Ongeluk te Blankenberghe. Men schrijft uit Blankenberghe, 29augusti. Eene verschrikkelijke ramp heeft dezen mor gend, kort na zeven ure, plaats gehad. Het strand en den zeedijk was nog leêg. Het overgroot getal badgasten was, ter oorzake van den zondag, ter kerke. De wachten en redders waren op den zee dijk bezig met de zware kiosk, die men dagelijks verkruit, te verplaatsen, toen twee baders de eenige die in zee waren, zich al te dicht bij de golfbrekers begaven, een gevaar, waartegen niet genoeg kan gewaarschuwd worden. Het waren twee broeders MM. H.-C., van Gent, de een was ruim 20, de tweede 16 jaar oud. De moeder en het zusterke waren in een der voornaamste hotels aan het strand gelogeerd en de vader moest, met het konvoi van 10 ure, uit Gent arriveeren. De moeder heeft, eilaas! hare twee zoons voor het laatste 's morgends in leven gezien. De jongste verloor, op de gevaarlijke plaats waar hij zich bevond, weldra vasten voet, en de oudste die een weinig zwemmen kon, wilde hem ter hulp komen; docli de baren, diedaar ter plaatse zeer geweldig zijn, sleepten hem meê. De redders en badmeesters snelden toe; Iwee der eersten waren echter zonder zwemtoestel, en niet alleen waren hunne pogingen tot redding, hoe onvermoeid ook, vruchteloos; maar nug liep een hunner groot gevaar, op zijnebeurt te verdrin ken. Men heelt hem bij middel eener boot moeten redden. t - Verschrikkelijk is het te moeten zeggen dat de twee broeders beiden verdronken zijn. De badgasten liepen van alle kanten bij het vernemen van het nieuws op het zeestrand te saêm;demoeder, toen zij liet ijselijk nieuws vernam, viel in bezwij ming en bevindt zich nog, op het oogenblik dat ik dit schrijf, in een jammerlijken toestand. Middelerwijl werd de jongste broeder gevon den en op het strand gebracht. Men wendde wel is waar, pogingen aan, om de levensgeesten op te wekken; doch de pogingen waren vruchteloos. Het lijk van den broeder is nog niet aangespoeld. Hoe de vader, toen hij aankwam, het nieuws ver nomen heelt, is te begrijpen. De ongelukkige heeft liet lijk van zijnen zoon gezien en gaf lucht aan de smartelijkste wanhoop. Een talrijk publiek stationneert vóór het hotel, waar die ongelukkige ouders gelogeerd zijn. De meest tegenstrijdige gezegden zijn in omloop over deze ramp, doch zeker is dat de ongelukken hier, te Blankenberghe, slechts plaats hebben door onvoorzichtigheid en als men zich op zekere plaat sen waagt. De indruk die deze ramp, in de anders zoo rustige badplaats heelt teweeg gebracht, is over groot. Vele dames namen vandaag "een bad, ont steld over het gebeurde en vreezende het tweede lijk in het water te ontmoeten. En de zee rolt weèr even bruisend als te voren hareschuimende gol ven- toppen naar liet strand, en de arme moeder bidt te vergeefs met den dichter, tot de onverbiddelijke .v. -• gx- •--•"--"-Muuueii ncu>. (Nadere bijzonderheden.) 1. De verdronkenen zijn de zoons van M. Hoor- man-Cambier, een fabrikant te Gent. Zaterdag avond hadden de jongelingen de Kursaal bezocht, en reeds vroeg, zondag morgend, wilde de oudste na een bad genomen te hebben, op jacht gaan. - De moeder, de tante en het jonger zusterke zaten onder de verandah van het hotel te dejeu- neeren, toen zij in de verte twee baders in gevaar zagen en zelfs om liulp hoorden roepen. Geen van allen wisten nogtans wie zij waren, die in gevaar verkeerden. Toch was de moeder ongerust en vroeg waar hare twee zoons waren Zij zelf is ten slotte naar het strand gegaan, doch zonder iets stelligs te vernemen. Slechts later, toen het lijk van aen jongsten aangespoeld was, heeft de moeder geweten, dat het hare kinderen waren, die waren verdronken. De hulp voor de drenkelingen bestemd, is slechts eenige minuten later gekomen, nadat het eerste lijk door een bader was gevonden. Zeker, de jongelingen zijn op eene gevaarlijke plaats ge gaan; doch men moest nooit, onder geen voor wendsel, de redders van hunnen dienst af keeren. Op het oogenblik dat het ongeluk plaats had, wa ren die redders bezig met het verkruien der kiosk op den zeedijk, zoo als wij hooger zegden. M. Iloorman, vader, die 's morgends bij zijne familie moest komen, heeft onderweg de tijding der ramp vernomen. De ongelukkige vader was als razend van wanhoop en smart. Het is, na een onderhoud met den eerw. heer Pastoor, dat men den echtgenoot in de tegenwoordigheid der moeder gebracht heelt, die zich in een zeer droevigen toe stand bevindt. Die ontmoeting is hartscheurend ge weest. De opschudding blijft nog altijd aanhouden op het zeestrand. De familie Hoorman telde hier vele bekenden en vrienden. Ook in Antwerpen is deze familie gekend, niet alleen door liandelsbetrekkin- §en, maar ook door dat de zoons de lessen van het ,-L. Vrouwekollegie (instituut) gevolgd hebben. (Latere berichten over deze Ramp.) Het lijk van den oudsten broeder is door de baren teruggebracht, juist op de plaats der ramp, maandag achternoen. De beide lijken zijn naar Gent vervoerd.. Er weegt een groote verantwoordelijkheid op 't Ge meentebestuur van Blankenberghe; de reddingsdienst was op zijnen post niet. Men meldt ons uit Gent: Dinsdag namiddag, zijn in onze stad de lijken aan gebracht van de twee ongelukkige jongelingen Hoo- reman, die te Blankenberghe zondag morgend bij het nomen vaneen bad inde zee verdronken. Beiden waren leerlingen van het kollegie van Sint-Barbara. Aan de statie bevonden zich talrijko leerlingen en oud-leerlingen van gemeld gesticht, vergezeld van de professors en paters Jesuieten, die z'ch bij do bloed verwanten en vrienden aansloten. Vooraan dreeg men het vaandel van het kollegie, met oen rouwvloers omhangen. Twee kronen werden op de doodkisten neêrgoiegd, door destudiemakkers dor algestorvenen. De rouwstoet, voorafgegaan van twee lijkwagens, begaf zich naar de Sint-Annakerk en vervolgens naar het kerkhof van Sint Amandus, alwaar een der mede leerlingen van de ongelukkige jongelingen eene lijk rede uitsprak. Wij vernemen dat Mev. Hooreman, sedert hot ver lies van hare zonen, bedlegerig is, en dathaar toestand de grootste onrust inboezemt. Men zegt zells dat zij reeds bediend is. Correspondentie uit Petegem, bij Ondenaarde. Zondag 11., 21) augusti, was er alhier volle feest, 't Was de Prijsdeeling der Vrijo Katholieke School. Vreugd en blijdschap, bij ouders en kinderen waren in vollen stroom. Do plechtigheid nam aanvang bij het eindigen dor goddelijke diensten, want tot spijt van de logiemannen, is de leus hier nog in zwang eerst en voeral God. Om 3 1/2 was de ruime en prachtige school tot smachtens toe vol. Geen wonder, 't was immers de eerste maal. dat er in ons dorp eeno prijsdeeling geschiedded'eerste maal zouden de Ouders de aangenaamheid genieten van te mogen bestatigen hoe groot de vooruitgang was hunner kin deren, in wetenschap en opvoeding. Men mag zonder vrees van tegenspraak, zeggen, dat onze scholieren, van do kleinste tot de grootste, in zang- en uitgal- mingstukken de algemeene verwondering wegrukten, 't Waren voornamelijk drij bevallige dochierkens, die r.og geene negen jaren tellen, die bij de uitvoering eener omstandigheidstukje, een oordravend hoera bij het achtbaar publiek verwekten. Jammer, dat minis ter Bara hier niet was, hij had zich kunnen overtui gen hoe valsch zijne verwijtingen zijnde Religieu- sen zijn luiaards.» Zij tollen nauwelijks èen jaar bestaan alhier, en ziet, de schitterste bewijzen van kunde en wetenschap zijn daar, om die walgelijke las teringen te wederleggen. Ook koesteren wij de hoop dat onzun wel Edelen Baron Pycko, die benevens zijne Gemalin en jongste zoon, het feest voorzitte, met ge legenheid, in het Senaat, den mond zal weten te stop pen aan dien raasbol. Bij sluiten, geeft men advies aan Pieter de Grafmaker, minister van Schoolkunde, dat het groot officieel schoollokaal huurbaar is voor hooimagaziin. Sedert lang zijn alle de scholieren, het minste kabattermanneken niet uitgezonderd,pieporken duik gaan spelen. DEN EM ARK. KOPENHAGEN, 27 aug. Tijdingen uit Kopen hagen melden dat de kanselier der l'ransche legatie by het hof van Kopenhagen, in tegenwoordigheid van den duitschen gezant, gedronken heeftop het verbond tusschen Frankrijk en Denemark. Indien het feit waar is, kan het eene oorzaak worden van vele moeielijkheden. OOSTENRIJK Gered. Bij oen der overstroomingen, die dit jaar in Hon garie hebben plaats gehad, stortte door den drang van het water het huis in van een eenvoudigen dorps bewoner, dio met zijne familie in de golven en onder de puinen omkwam. Toen men den volgendon morgend naar de lijken zocht, vond men in een wieg een slapend kind van 10 maanden volkomen ongedeerd. De kleine was gered gebleven door een dwarsbalk die schuin* over het wiegje togen een staande gebleven muur was geval len. Daartegen hadden zich andere planken en hot verdere puin opgehoopt, zoodat het kind een kleine, doch goed beschutte ruimte had overgehouden. Wel was de wieg met stof en puin bedekt, doch het kind was gezond en opende vroolijk de oogjes, onbewust van het gevaar dat het dien nacht geleden had. DIJITSCIILAND. Wij lezen in de Vossische Zoitung, dat baron Jacobi-Kloest, die zich in 1813 te Niedorkunzendort tot don katholieken godsdienst bekeerd hoeft, bij zijn afsterven zijn ganscli fortuin aan de ridders van Malta gelaten heeft. Die fortuin bestaat uit een groot huis te Schwoidwitz, een goed le Niederkunzendorf en ongeveer 900,000 mark. Hot is gekend dat de rid ders van Malta eene katholieke instelling zijn, voor deel hebbende de verschillende werken van liefdadig heid te oefenen, bijzonderlijk in do gasthuizen en op de slagvelden. Al hare leden moeten tot den adel behooren Het Pius Verein (Piusvereeniging) is te Fri- burg geopend. Men seint tor dier gelegenheid: Het weêr is gunstig. De gansche stad is gevlagd. De toe loop der katholieken is onzoggelijk- De stoet gaat in de beste orde uit, en wordt bijgoleid door liet geschal der trompetten. De mannen alleen vervullen de kol- legiale kerk en deze der Kordeliers. De leden van het gouvernement zijn bij de plechtigheid tegen woordig. Mgr. Cosanday, bisschop van Lausanne, celebreert de pontificale mis. M. Winterer, pastoor yan M«'kpn.sfl. «tVjovflflpjjgje bii de Reichstag, doet eene aanspraak over de vrees en de hoop der Kerk. Al de herten zijn vol blijdschap. NEDERLAND* Ongeluk te Arnhem. Er wareD, nabij de statie van den Rhijnspoorweg te Arnhem acht huisschilders in een hangenden bak bezig aan de ijzeren spoorwegbrug te schilderen, toen eensklaps een der haken brak, en de stelling naar beneden viel, waaronder vijf werklieden op de daar onder staande ledige kolenwagens terecht kwamen en zoodanig gewond werden, dat zij naar hetgaslhuis moesten gedragen worden. Drie van hen wisten zich bij tijds vast te klemmen en werden spoedig uit hun nen gevaarlijken toestand verlost. Een der ongelukkigen brak beide armen en werd aan het voorhoofd gekneusd; een ander kreeg een breuk in't onderste gedeelte van de ruggraat, ter wijl van een derde het kaaksbeen verbrijzeld en de neus nagenoeg verpletterd werd. FRANKRIJK. In do Kerk Notre-Dame, lo Rennes, zijn in den voorlaatslen nacht dieven gebroken, die eeno woordo van 2000 frank meenamen. Een kas, die ai de kost baarheden der kerk bevatte, ontsnapte gelukkig aan hunne aandacht. I)at de dieven van Grenello hunnen stiel kennen, bewijst het volgende: Zij drongon in de woning van de.i sekretaris van het kommissariaatder wijk, rue Fondery, 35, zetten zich aan zijn tafel neêr, aten een pastei op, alsook verscheidene gerechten, bereid voor bei middagmaal van den ambtenaar, dronken drie of vier flesschon wijn, namon eenig lijnwaad en een flanellen slaaplijf meê, en vertrokken gerust, do deur open latende. Tijdingen uit Carcassonne melden, dat do schado door het tempeest van 26 augusti in dit arrondisse ment veroorzaakt, tot 1,800,000 fr. beloopt. De wijn gaarden bijzonder hebben veel geledon. Volgens de Patrie van Parijs, zou de minister van juslicie van Frankrijk voornemens zijn do uitga ven van boeken en schriften to verbieden, betrekke lijk mirakelen,welke in de heiligdommen van Frank rijk gebeuren. Jammer dat de minister de mirakels zelf niet verbiedt! Maandag hebben weêr twee moorden te Parijs plaats gehad: De eerste te Luvillette. Een jongeling van 24 jaar is door twee kwaaddoeners omver geste ken, omdat hij van hen zijn uurwerk terug eischlo, welk zij hern ontstolen haddon. Na eenige stonden was do arme jongeling een iijk. De moordenaars, dia gekend zijn, werden ieverig opgezocht. De tweede moord heelt plaats gehad in de rue do la Gaité. Ten gevolge eoner woordenwisseling heelt de genaamde Tourdier, loodgieter, zijnen *Vriend Barrier, dagloo- ner, neergeschoten. Tourdier is aangehouden. Een verschrikkelijk ongeluk had zaterdag te Bsyonne plaats. Twee jonge meisjes, die zich in don Adour baadden, werden door den siroommeegesleept. Den nood gevoelende, riepen zij om hulp. Een koop man dezer stad, die zich toevallig aldaar bevond, niets dan zijnen moed raadplegende, sprong hen achterna. Alhoewel goede zwemmer golukte hij er niet in de meisjes te redden; integendeel hij werd door hen meê- gesleept en alle drié verdronken. Priesterlijke Benoemingen. De volgende Eerw. Heeren zijn onderpastoor benoemdte Klinge, M. De Schepper, prof. te Eekloo; te Poeke, M. Liitersport, prof. te Lokeren te Elverzele, M. Marichal, prof. te Dendermonde. De E P. Venneirwi, ouJ-rektor van 't Collegia to Aalst, is superior benoemd van 't Sint-Ignatius-Gc- sticht te Antwerpen. Plechtige octaaf en begankenis ter KAPEL VAN 0. L. VROUW VAN MEULESCHETTE, te Aalst-Scbaarbeke. Vollen aflaat, vergund door Z. H. Pius VII, aau

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2