PROCESSEN - Hampen,Utisöaöcn en (Ongelukken. Aal*t. Te St. Gilles BRUSSEL heeft de policie een fameuse vangst gedaan 'ne kerel, 'ne Franschman aangehouden die te Parijs van generaal Schramen 600,000 fr. had gestolen, 't Fransch gouverne ment heeft kadé binnengevraagd. Van Brussel sprekende, er zijn weer 2 kerels aangehouden, die meisjes oplichtten en naar t slecht brachten. Dit Brussel wordt de slechtste stad van Europa. Zatur- dac is in de rue Royale n° 88 'ne schaliedekker van een huis geval len, juist als hij van zijn werk ging komen hij werd naar t gast huis vertransporteerd, maar stierf ondervvege. Er is een bijzondere bovennatuurlijke, zorg voor de kindei kesziehier wat er gebeurd is tusschen Attus en Florenvillede trein was in volle vlucht, als men eensklaps noodkreten, geweldige noodkreten hoorde: Een kind van 5 jaren was uit t convoi geval len zijn moeder wilde achterna springen, doch werd vastgehouden. In d'eerste statie liet men haar afstappen; aanstonds liep zij de baan op, en, o wonder geluk! ze kwam haar zoontje tegen, dat maar eenige lichte kneuzingen had bekomen. Zelfs was t jongsken zijn gaan oprapen die 5o meters verder gevlogen was. Op de route van Gent naar Leuven, wilde de treinwachter Goubels zich mijden voor 'nen anderen trein die toekwamonge lukkiglijk,hij viel onder de wielenen werdletterlijkintweegesneden. Inden PUT ST. CHARLES bij Charleroi, zijn ook bijna 21 mijnwerkers verongelukt. Gelijk te Dour, waar men 12 slachtoffers moest betreuren, hier brak de keling terwijl tvolk opgehaald werd doch de valscherm hield den ophaalbak tegen en men kon die men- schen redden. Men schrijft uit BeeringenIn eene herberg, tusschen Beerin gen en Diest, had verleden zondagavond, ter gelegenheid van Schaf- fenkermis eene danspartij plaats. Eene boerendochter van tgehucht 't Rot viel, in 't volle van den dans, dood neer. Door de zorg van den baas werd hel lijk in eene aangrenzende kamer gelegd, om dat droevig schouwspel aan de oogen der danszieke menigte te onttrek ken. Eenige minuten later hoorde men opnieuw de krassende tonen der viool en in woeste vreugd sprong men weer rond in dat huis, waar de dood op zoo treffend eene wijze, zijn zetel had opgeslagen. De vrome pelgrims die van Scherpenheuvel huiswaarts keerden, waren diep verontweerdigd over zulke gevoelloosheid, die daar op twee schreden afstand van een lijk uitscheen. Zondag laatst zijn er in de Katholieke School van GREMBER- GEN, ruiten uitgeslagen. Al de Gremberge.iaars zijn verontweer digd over dit schandalig feit, en wenschen ui: ter herte dat men die geuskens eens betrapte, 't Is wreed! 't zijn buffelsmanieren! Er is bijna geen Gemeente waar de Geuzen geen adjudanten hebben, om alles over te dragen en door valsche trokken den iever van sommige katholieken te verflauwen. D'ander week, ten half drij 's nachts, wandelde t'Antwerpen op de Meire, 'ne vent solemneel in zijn vaan, en maakte allerhande grimassen, roepende: Dag Bismarck, hoe gaat het,jongen? 6 Poli- cieagenten hielden hem aan en brachten hem naar t bureel, alwaar hij verklaarde den Keizer van Rusland te zijn; zonder anderen uitleg werd de Keizer van Rusland in een sargie gedraaid en naar t gast huis gedragen... Later is het uitgekomen dat het een bediende der Zoölogie was, die in een vlaag van zinneloosheid op nachtwandeling was gegaan; en zaturdag nacht is t'Antwerpen iets anders gebeurd, luistert: Tusschen twee en drij ure, hooren de soldaten der wacht van de Kielsche poort een gerucht van al d'helsche dragonders: ze loopen zien en vinden 'ne matroos, op ne kortewagen zittende, en met een mes in d'hand.dat hij vervaarlijk links en rechtszwaaide. De soldaten spraken eerst met vriendschap, maar de razende matroos schermde immer voort mee zijn mes; dan grepen eenige soldaten hem -1st, maar aan de deur was de matroos te wege een soldaat te door eken, als een ander soldaat met den kolf van t geweer opzijn /vezen sloeg, en hem den neus vermorzelde Die razige matroos was een Duitscher. Onze ministers geven dat eeuwig noöloos geld uit voor de de scholen,en er is mankement van waggons, bijzooverre dat men er 5oo heeft moeten gaan leenen, naar Oostenrijk. Die geld uitgeeft voor 't overtollige, zal het noodzakelijke missen. Te Berlijn is de kassier Janter, oud 26 jaar. hij is scherreweg met 200,000 marken, en in Frankrijk heeft een Staetsonderwijzeres na lange slechte verkeering en schandaal, haren minnaar willen doodschieten Zondag omtrent 10 i 2 ure 's avonds, ging de weduwe Crabbe langs de Mariemontkaai, te St-Jans-Molenbeek, toen eensklaps haren hoed door den wind werd afgerukt, Zi| liep erachter, om hem op te rapen, doch viel ongelukkig in de vaart. Zekere K. Van Camp, die haar vergezelde, sprong moedig in het water en gelukte er in haar te redden. Zondag morgend, ten 6 1/2 ure, had op den spoorweg, niet verre van de Deurnepoort, een ongeluk plaats De genaamde Jos. Coekx, werkman op den ijzeren weg, wonende in de Leopoldstraat te Borgerhout, ging over den spoorweg naar de statie van Stuiven- berg, toen eensklaps twee tremen in tegenovergestelde richting aan snelden. Cockx had enkel den trein zien aankomen, diehij voor zich had, en toen hij dezen wilde mijden, werd hij door den anderen trein langs achter verrast, omgeworpen en op den slag gedood. Het hoofd van den ongelukkige was gansch vermorzeld. De reizigerstrein die uit Brussel (zuid) ten 5 ure 3o vertrekt en te Brussel (Noord) ten 6 ure 20 moet zijn, is dinsdag aangeko men met eene vertraging van ongeveer een uur, ten gevolge der ontriggeling van een koopwarentrein te Laken. Denzelfden dag is in de statie te Schaarbeek eenelokomotief in stukken gereden. Een aanzienlijke diefstal is zondag nacht in een likeurwinkel der Leuvcnschcstraat te Brussel, gepleegd. De dieven, ten getalle van drie, zijn langs een privaten ingang, waarvan zij den sleutel moeten bezitten, binnengekomen en hebben vervolgens de deur van het magazijn opengebrokenzij hebben uit eenen sekretairc eene som geroofd van 6000 fr. in goud en bankbiljetten, benevens 10 obligaties der stad Brussel en eene gouden dameshorlogie. Na den diefstal, hebben de kwaaddoeners zich in het magazijn aan ta fel gezet en eene flesch rhum geledigd. Tot nu toe zijn alle opzoe kingen om de dieven te ontdekken, vruchteloos gebleven. THIENEN, 17110V. Dinsdagavond ontstond een hevigen twist in eene herberg, alhier, tusschen den herbergier en een trein wachter. Deze laatste fs door verscheidene personen aangevallen en erg mishandeld; hij bekwam zeven messteken en werd op straat onder de voeten vertrapt, zoodat een zijner beenen gebroken is. De ongelukkige is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis ge bracht. NAMEN, 17 nov. Zondag is een baanwachter, op den spoor weg van Tamines naar Landen door eene lokomotief verrast en op den slag gedood. M. Z... van Mechelen bemerkte op de Natieplaats te Brus sel, een kerel, die den geldbeugel eener dame poogde te stelen hij zette den kwaaddoener acnterna. Weldra door eene overgroote volksmenigte gevolgd. In de Nieuwstraat kon M. Z... den kerel aanhouden en hield hem staan tot de aankomst der policie. THOUROUT, 18 nov. Het parket van Brugge heeft zich verleden maandag naar Thourout begeven, om een onderzoek in te stellen betreffende eene moord, in deze laatste stad gepleegd. Eene weduwe, die een nijverheidsgesticht bestuurt, had eene boete, aan een werkman opgelegd, niet willen kwijtschelden. De werkman heeft de ongelukkige aangerand, en verscheidene wonden toege bracht bij middel van een bijtel en van een hamer. De plichtige is aangehouden; wij weten niet of het slachtoffer aan hare wonden bezweken is. RAMP te Warquenies. In den nacht van donderdag tot vrijdag is 't grauwvuur in een koolmijn gekomen, terwijl veel werklieden zich in den put bevonden, reeds zijn er 13 dooden en 17 gekwetsten ontdekt. -Schande!!! gisteren morgend zijn te Dendermonde verschenen 12 gendarms, en z'hebben op bevel van 't Ministerie, den zelfsmoorder sergeant Coppieters ontgraven en op 't gewijd Kerkhof gelegd. KERKELIJK NIEUWS. De Eerw. Heer De Landtsheer, onderpastoor van .Viasene, is aldaar pastoor benoemd. De Eerw. Heer Claes, oudpastoor van Gontrode, is pastoor benoemd van Nieuwenhove. Op de je bladzijde zijn verschelde annon. een van den heer Notaris (BOONE. Als er tegen 'teen of ander Bei ar beknibbe- j lingen ontstaan uit de Burgerij c van den Am bachtsman, dan is 't recht en rede die klachten onderzocht worden..- Diezegt: ik Lui niet missen! ik kan niet dwalen! die geen kiiuGi- kan verdra gen! die, als de klachten, gegrond 'ijn. van han delwijze niet verandert, zulke eisoneri zijn onweerdig van aan een Bestuur te b jvcn. Men bereidt zich t'Aalst om een magistr le cantate uit te voeren, het Stuk van Directeur Dk MOL, dat bekroond werd in den Prijskam; Rome en zoo men ons zegt, reeds in Frankrijk uitgevoerd en algemeen bewonderd... Deloren Ier Si Josefs- kerk is reeds op een treffelijke hoogt'.; men gaat er een kap op stellen voor de klokken In dees jaar heeft die kerk grooten vooruitgang gedaan; dank zij den E. H. Pastoor en zijne Med .elpers! dank zij de talrijke Personen,die dees uitn untend werk begiftigden en blijven begiftigen, d or geldelijke bijdragen of door 't nemen der loten in den Tom bola. Het eerste deel der kerk z; l, als t God blieft, re naaste jarc kunnen ingehuldigd worden. Sedert lang wordt er aan St Josefskc .k ol op dan hoek der Esplanade een postbus gevraagd; nu moeten de menschen loopen naar de groote Post, naar de kastanje vesten of naar d" Statie; een Postbus zou daar veel dienst doen: aich niemand trekt zich de zaak aan; men zegt dat de heer Sche- pene der Parochie dezen dienst aan z wijk gaat bewijzen. Over 't GASTHUIS VA* ALSTzijn twee zaken, een punt van algemeen g 'of. Ten eersten. Dat 't Gasthuis te KLEIN is, sleclv gelegen tus schen al die fabrieken en nevens een water dat toeslijkt. Ten tweeden. Dat het Gasthuis op die plaats NOOIT KAN VERGROOT worden, en dagelijks ir. nadeeliger conditiën komt. En men zou er aan denken van e p die plaats een nieuw Gasthnis te bouwen! Wij gi looven het niet! Niemand in Aalst gelooft het 01 -an het ge- looven! 't is onmogelijk! Men zal zeggen: 't Staat er nu al zc o lang! Ja, maar hoelang wordt er niet geklaagct Is maar na lange klachten, dat een zaak onderzocht wordt. Hoe langer dat 't Gasthuis daar staat, hoe meer het rede geeft tot klachten., 't Staat er al zoolang! Mr uw frak wordt oud, slecht, vuil en ie klein, de menschen lachen met u! Och, ik draag die frak al zoolang!!! Is 't juist 't zelfste niet? Holland, met al zijn koloniën, HOLLAND, met zijn 20 millioen onderdanen, HOLLAND spreekt van zijn leger te verminderen; in oorlogstijd 60,000 man, in vredestijd 20 man. En BELGENLAND, dit onzijdig landeken, heeft, in oorlogstijd 120,000 man; in tijd yan vrede, 47,000 soldaten onder de wapens. Belgenland wordt g'exploiteerd en uitgezuigd! Belgenland, als er rond 't Vrijwilligers leger geen algemeene geestdrift komt, Belgenland zal met tranen bezaaid worden, zal ten gronde geruïneerd worden, door zijn militaristen, door zijn stelsel van soldatenloterij. Nu zijn de groote Geuzen van Brussel onvalbaar en onsterfbaar! Z'hebben zich getoond en zich verheven! z'hebben afgeschaft wat sedert i83o be staat: het bijwoonen der TkDEüms! y, hebben naar den Hemel willen spuwen, om On. Heer te straffen over 't mislukken hunner Schoi wet, en hun uitbraaksel is gevallen op 't hook' df Conings en op hun eigen zei ven.God bi: eeuwig en machtig, al komen die verzilverde in de kerk niet staan klappen'en rondkijken en op nun hielen draaien. Maar 't Publiek heeft nu gezien dat die Geuzen alles van i83o willen afbreken; de Konink lijke Famiiie heeft van zijn liberale vleiers een grootaffront gekregen...'t Wasmaandag 'sKonings Naamfeest; in plaats van den Tf. DEUM bij te wonen, zijn magistraat en garde-civik van Brussel den koning in cortege gaan besteken; aan 't Paleis gekomen, de Schepenen mochten binnen, en d an der, op straat Mijnheer, nevens 't populace. In Sinter Goelie was de Te DEUM volgens gewoonte; het Hof was zelfs met meer luister afgekomen; de Ministers waren gevolgd, o. a. Peer Van Hum- beeek, om te zien oi de gekruiste God nog in zijn graf niet ligt; "n onze Peer heeft gezien dat alles daar is volgens gewoonte.. Ja, ja, man, en alzoo zal 't er blijven; binnen eenige jaren, 't is met u uitgebeld; uw lijk ligt tusschen vier planken, tot aas voor de pieren; en ander kerkvervolgers zullen droomen wat gij gedroomd hebt en varen gelijk gij... 't Is maar schijn, hier groot te zijn! De Vrijmetsers en gouvernementen hebben drij bijzondere middels om liet volk te bederven, te we len: de gevangenissen, het leger en het onderwijs. .-. Te Lemberge ontbreken geene geldmiddels, maar misschien wat goeden wil om eene katholieke school te bouwen. Er gaat geenen dag voorbij zonder ongelukken op d'ijzerenwegen; om veel ongelukken te vermij den moeten de sporen op meest alle linièn verdob beld worden, die verdobbeling zal bovendien nog den dienst gemakkelijker maken, men zal de nacht treinen kunnen afschaffen en op de zondagen zul len al de bedienden hunne godsdienstige plichten kunnen kwijten, zich uitrusten en eerlijk kunnen verzetten. Men spreekt veel van schapen zonder herders die aan zicli zeiven overgelaten zijn, schapen zon der herders gelijken aan soldalen en legers zonder generaals. Bankroet spelen en schulden maken is bij velen geene schande meer Achtbare lezers, zijt voor zichtig, en volgt den raad denwelken wij ulieden dikwijls gegeven hebben. Vele menschen zijn ziekelijk en klagen van maagpijn, dit mag grootendeels toegeschreven worden aan vervalscliing van drink- en eetwaren; daarop, maar niet op 't onderwijs, zouden de Mi nisters moeten inkwisitie doen. Getuigenissen. Talrijke Staat smeesters hebben het schrikkelijk hoop op en willen geloofd worden, als een Apostelijke Traditie. Nogtans, nogtans,nemen wij den Hoofdonderwijzer van Aalst, een der beste, maardie toch met den Gouzenstroom voortmuet, gelijk de watensnaar Dendermonde.... Hij verklaarde onder eed, van 325 scholieren te hebben; is hij ooit boven de ?50 geweest verders getuigde hij dat de kinders. bij Potter aanbesteed, met dwang uitzijn school getrokken waren; en het is 8 jaar dat er bij Polter geen kinders zijn aanbe steed!!! En zulke zaken werden verklaard onder den eed We zouden er liever van zwijgen, om dat die hoofdonderwijzer altijd 11e respektabele mensch is geweest, totdat de wet van 1879 hem tusschen haar klauwen greep; maar de belangen der waarheid en de hevige onredelijkheden zijner konfraters dwingen ons door zijn voorbeeld te too- nen hoe lichtzinnig er gezworen wordt... D heeren Réchters mogen niet aliesgelooven dat de meesters aanbrengen; de wraakzucht van sommige meesters gaat allo palen te buiten; ze zouden hun gemeente willen in schuld en in schande brengen; ze zouden de trell'elijkste Parochianen in 't gevang willen!.... Godweet, welke tijden wij nog gaarj beleven de gedachten van omwenteling winnen veld!... men werkt om allen eerbied te ontnemen van God en zijn gebod; men krenkt op alle wijze deBurgorlijke Vrijheden! men breekt 's nachts inde kloosters, en neemt aldus aan 'tvolkden gruwel voor diever- gen af; en moest heler stuiven, van nu af ziet men waar de Roliespeers, deCabochen zullen gevonden word en Groote gazetten hebben de benoeming van den eerweerden H eer Abbeloos, pastor in Brabant, als coadjutor en opvolger van de Aartsbisschop aange kondigd en na twee a drij dagen herroepen. Er is inderdaad te Roomen spraak geweest en er is nog spraak van deze benoeming. Men mag er zich aan verwachten. Voorzichtiger, wijzer en beter benoe ming kan er volgens algemeen gevoelen van gees telijken en wereldlijken, niet gedaan worden. Protestantsche Protestatie. De protestantsche Vereeniging der Anglikaansche Kerk heeft, aan den kardinaal-aartsbisschop van Pa rijs de volgende protestatie gezonden. tegen de ver volgingen, die in Frankrijk uitgevoerd zijn togen de kloosterlingen. Die vereeniging is een machtige in stelling die in haren schoot 12 prelaten, 2500 geeste lijken en I5,8ü0 wereldlijken bevat. Londen, 9 november 1880. 35, Wollingtonstreet, Strand. Monseigneur, In den naam der vrijheid die door do Engelschen zoo hoog wordt geschat, wenschen de ondergeteeken- den, leden van de geestelijkheid der Kerk van En geland of leden die tot deze gemeenschap belmoren, aan UweEminencie en door de tusschenkomst van Uwe Iiminencie aan al de katholieken van Frankrijk, de verontweerdiging uit te drukken die hen vervult, bij de vervolging, waaraan de geestelijke orders thans in Frankrijk onderworpen worden. Wij kunnen niet hooren spreken van geschondens kloosters, van ontheiligde kerken en menschen, die door hunne godsvrucht en goede werken verdienste lijk zijn, en die op de straat geworpen worden, zon der schuilplaats, zonder dat wij do stem verheffen. Laat mij dus toe, dat ik door Uwe Eminencie aan de slachtoffers eener zoo onweerdige vervolging, do uitdrukking doe geworden onzer warmste genegen heid, in de beproeving die zij doorstaan, benevens de verzekering dat, welke ook de oneenigheid is die on gelukkiglijk tusschen ons op anderen punten be staat, en hoe ernstig deze ook zij, wij in deze zaak met hart en ziel met hen zijn, in den edelen strijd dien zij volhouden voorde geheiligdste zaak van vrijheid en godsdienst. Ik heb de eer te blijven, Monseigneur, van Uwe Eminencie, den zeer onderdanigen dienaar. Ch. L. WOOD, voorzitter, Goteekend in naam van den raad der Vereeniging der Anglikaansche Kerk, vertegenwoordigende twaalf prolalen, 2500 leden der geestelijkheid en i5,00U we reldlijken. En dat zijn protestanten, die alzoo spreken, voegt de Univers erbij. Levend verbrand. Eene arme vrouw van Chez-les-Neauds, nabij St- Jean d'Angely, is verleden woensdag in haar bed le vend verbrand. Haar man, die naar St-Jean moest gaan, maakte 's morgends, vooraleer te vertrekken, een tichel steen heet en legde hem in het bed zijner vrouw, die lam was. Ongelukkig was de steen waarschijnlijk te heet; bet beddegoed vatte vuur en in weinig oogenblikken stond gansch het bed in brand. De arme vrouw die zich niet kon bewegen,riep om hulp, doch te vergeefs: hare kreten werden niet gehoord en zij kwam inde vlammen om. PARIJS, 15 nov. De zes en-dertig slotmakers bazen der stad Mans en hunne talrijke gasten, prote- steeren in den Univers, togen de benaming van slot maker, dien dit blad gegeven heeft aan zekeren Mereereuil, die de deuren van het klooster aldaar go .ypjwx! irvaft Mirvmi!1, ,ï>wteR.t».ti«i» een koopman in oud ijzer. Een werkman te Parijs heeft eergisteren ten 2 ure na middernacht, zijne vrouw door een venster der vierde verdieping geworpen, omdat de ongelukkige hem verweet dat hij in dronken toestand naar huis kwam. De vrouw viel met het hoofd op den grond, en werd met erge wonden naar het gasthuis gebracht: de man is aangehouden. De toestand van dit'slachtof fer is hopeloos. Socialism te Hamburg. Zes-en-twintig socialisten, die tengevolge van den kleinen staat van beleg uit Hamburg en zijn gebied zijn verbannen, zijn met de stoomboot Silezia naar New-Yo'rk vertrokken. Slechts twee hunner waren in staat de kosten van den overtocht voor hunne huis gezinnen te betalen al de overigen en zij zijn allen getrouwd hebben hunne huisgezinnen in de ellende moeten achterlaten. Tijdens hunne inscheping had liet volgende voor val plaats. Een onbekende, die op de landingbrug stond, zamelde geldelijke bijdragen in ten voordeele van de vertrekkende socialisten. Het duurde niet lang of de policie boletto hem daarmee voort te gaan en nam hem in verzekerde bewaring. Hij werd ech ter spoedig op vrije voeten gestold. Het schijnt dat de ingezamelde gelden niet tot hunne bestemming zijn gekomen. Men meldt nog uit Hamburg, dat de Burgerschap, die om zoo te zeggen de Twee Kamer dor vrije stad is, op voorstel van eenige loden van don Senaat uit leggingen heeft gevraagd over de proklamatie van den kleinen staat van beleg. De Burgerschap wenscht de reden te kennen waarom de Senaat dien maati u gel genomen heeft. Ook elders zijn de socialisten thans ieverig in de weêr. Te Hanover worden socialistische vlugschrif ten in menigte verspreid en te Meerane heeft de over heid een orgaan dier partij, de Crimmüschan Mecraner- Tayepost, in beslag genomen en do verdere uitgaaf daarvan verboden. M. von Bismarck en zijne vijanden. M. von Bismarck heeft aan het hof te Berlijn zeer groote tegenstanders, en onder deze in de eerste plaats de keizerin, die het hem niet vergeeft dat hij soms met minachting spreekt van do gekroonde vrou wen, die zich mat de politiek bezig houden. Rondom de keizerin scharen zich de dochters en de schoon dochters, de groothertogin van Baden en de kroon prinses Victoria. Dezo is zeer ingenomen tegen M. von Bismarck, omdat hij voor eene degeneratie vreesde van het pruissische bloed, door inmenging van liet engelsche. Ook de kroonprins is geen vriend van M. von Bismarck, zoo min als de Pommersche, Brandenburgsche, Rijnlandsche en Poolsche edellie den, die in von Bismarck enkel oen parvenu zien. De hofdames zijn over het algemeen tegen hem. BERLIJN, 14 nov. Duitschland haalt geen roem van zijne kassiers. Eenige dagongeleden meld den wij de aanhouding van den kassier der schatkist te Dresden, die beschuldigd was 100,000 mark ont vreemd te hebben eergisteren weer vernamen wij de vlucht van den kassier van een bankhuis te Ber lijn, die met 190,00ü mark verdwenen was. Thans meldt men uit Munchen, de vlucht van een jongeling dia mot 45,001! mark op den loop is gegaan. Zijn naam is Heinrich Brautigam. Sprekers. Een der rapste sprekers van onzen tijd is Gambetta, die op éen minuut 230 tot 240 woor den spreekt. Een gewoon redenaar brengt 17') a 180 woorden per minuut uit. Maar Gambetta is hier de primus niet; Lord Macauley van Engeland spreekt 820 a 380 woorden per minuut; geen enkele snelschrij ver kan hem volgen; nogtans, zijn rede wordt woord voor woord opgetee end; hoe dan? luistert; men noemt veischeide blinden; de blinde menschen onthouden vijfmaal meer dan andere; als Macauley 10 of 15 mi nuten gesproken heeft, een blinde dikteort het: terwijl een andere blinde den spreker opvolgt en zijn rede onthoudt. van Aalst en Hofstade Rechtbank van Dendermonde. Zitting van Woensdag 17 November. President M. Blomme, Mede-Rechters MM Van Wambeke en de la Quetulle —Een groote menigte is aanwezig, bijzonderlijk uit Aalst en Hofstade. De Rechtbank veroordeelt een aanpakker van St Nikolaas tot 4 jaar gevang, een kerel uit zeilde stad voor 't ste len eener sargie, tot 1 maand gevang, en begint dan de processen van Aalst en Hof- stade. De eerste beschuldigde is M. L Van den tiende hij zegt het fransch te verkiezen, doch vermits de eerste getuige een Vlaming is, laat hij voortgaan, in het Vlaamsch. (Sedert eenige jaren laat de wet toe, Gat Vlamingen in hunne taal geoordeeld worden; do hoe ren Rechters spreken Vlaamsch, vonnissen in 't Vlaamsch, en ziet! de meeste Vlamingen laten zich in 't Fransch verdedigen.'t Is gelijk M. Do Decker in 1856 zegde: De Vlamingen klagen, en zij zei ven ver achten en verstooten hunne Moedertaal!) De gendarms Ycrbruyylien en llambursin getuigen dat op Verloren Maandag, terwijl zij t'Aalst op de Markt in dienst waren, L. Van den Hende op hen is gekomen, Verb, zijn wapen heeft willen ontnemen en 'ne stamp gegeven op don brigadier Hambursin. De verdediger, M. Schellekens, bemerkt dat M. Van den Hende, raeenende door den gendarm aangevallen te zijn, het wapen uit natuurlijke verdediging vast gegrepen heeft, zonder inzicht van den gendarm te ontwapenen. Het feit moet zonder zwarigheid ge weest zijn, vermits Hambursin den avond zelve zeg de: Wil M. Van den Hende oen woordje uitlegging komen geven, alles zal gedaan zijn. Hij hoopt dat de rechtbank de zaak zal inzien, gelijk den brigadier Hambursin. De rechtbank verwijst tot eene boet van30 en eene van 50 fr. M. Ch. Callebaul en M. Daelman van Hofstade, ver dacht van M. Matthys, den Burgemeester van Hof- stade op zondag 3 october, gesmaad te hebben door woorden en gebaren en M. Daelman, beticht van 't zelfste, tegen de gendarms. President. Callebaut M. de President,3 dagen voor de feest ben ik bij den burgemeester geweest om toelating te vragen voor te spelen; hij heeft gezegd ja; den dag zelve, als wij in rang waren,heeft de burgemeester mij geroepen dat er na de wijding niet meer mocht gespeeld worden, en ik heb gezegd: ze zullen spelen op mijn reponsabili- teit. Nogtans, er is na 't verbod niet gespeeld van iets anders dat beleediging zou zijn.weotik niets. President. En gij, Daelman M. de President, ik was bij Stanislas De Pero en hoorde daar dat de gendarms op 't dorp gekomen waren en't volk stampten;'t volk vroeg of ik, als Schepene, daar niets kon tegen doen ik ben op het plein gegaan,juist iwaiD Appels toe; en de gendarms vlogen er in niet groote hevigheid, zelfs de baan was nietlieber;dan ben ik den burgemeester gaan spreken en met zijn toelating, heb ik den brigadier verzocht van de baan lieber te laten; hij heeft gezegd: Ge moet mij geen orders geven. -— Maar gij liadt de policie niet 't Was op verzoek van den burgemeester, M. de president; verders verklaart hij geen Advokaat 11 hebben. 't Verhoor der getuigen begint met F. Matthys. burgemeester van Hofstade, dio zweert eu zegt dat hij eerst de permissie had gegevon van te spelen en daarna M. Callebaut verzocht heeft van na deceremo- niet meer te spelen; er is niet meer gespeeld. Pr. Wat heeft Callebaut gezegd Hoe Wat hij gezegd heeft Wij zullen spelen Nu, wat Daelman aangaat Daelman? wij waren od 'f .kaatsplein, ia...m m. kan daar niet veel meer van zeggen; heb niet veel meer gezien en er was veel volk, ja, en 'k weetik al niet. nebt gy orders gegeven aan Daelman Neen. M. Daelman. M. de President, ik Gij hebt hot wcord niet. Is Daelman u komen spreken Ik geloof dat hij direkt bij den wachtmeester gegaan is. M. Ecman. Welke woorden heeft M. Callebaut uit gesproken? zegde hij niet: zij zullen spelen op mijn reponsabiliteit? Neen. Was M. Callebaut on beleefd Onbeleefd? wel, he wel, hij zou dat moe ten zeggen hebben,omdat hij eerst permissie had van g'heel den dag te spelen. M. Daelman. M. de President, vooraleer bij den wachtmeester te gaan,ben ik eerst bij den burgemees ter g6weest, en G'hebt g'hoord wat de Burgemeester daar ge zegd heeft. 2° get. De wachtmeester Hambursin. We waren, verklaart iiij, door den Burgemeester geroepen, om order te houden en het spelen te verbieden na de ceremonie hebben wij ons aan de kerk geplaatst en Nieuwerkerken en Appels duen uitscheiden van spe len; daar is Schepene Daelman gekomen en ons4ge- vraagd waarom wij de passage niet lieber lieten ge moest maar thuis gebleven zijn, zegde hij, 't is hier ons gemeente! Ik heb gezegd dat wij geen orders van hem t'ontvangen hadden... Later zijn wij weggegaan en men is beginnen te roepen en te schreeuwen; 't is al zijn schuld, zegt de wachtmeester, den Schepene toonende: als 'ne Schepene de gendarmerie attak- keert, wat moet 't publiek dan zeggen Al wat hij deed, was om ons te chagrineeren. Meester Eeman. pleitende voor M. Callebaut, zegt dat de zaak zonder eenige zwarigheid is den 3oct. moest de katholieke school ingehuldigd worden M. Callebaut, voorzitter van 't muziek, gaat de toelatirg vragen; zo wordt hem gegeven, zonder eenige voor- boliouding. Als de Stoet in optocht is, de burgemees ter komt eensklaps zeggen Achter de ceremonie, niet meer te spelen AI. Callebaut zegt zij zullen spelen op mijn reponsabiliteit! zijn inzicht was te spelen'ondanks 't verbod, doch na overweging heeft hij niet meer laten spelen. Ziedaar geheel die zaak. Gelijk men kan begrijpen, was M. Callebaut mis noegd over dit tegenbevel, doch in zijn woorden is geen smaad, niets dan hel inzicht van te spelen en de boet die er op viel, op hem te nemen. Hoe dikwijls gebeurt dat niet! Wel, t'Aalst op Verloren Maandag werd er aan 't liberaal muziek verbod gedaan vau te spelen en men riep op onbeleefden toon: Welnu, wij zullen niet ophouden! En noch Burgemeester, noch Commissaris, noch Wachtmeester hebben gepeisd daar een proces te moeten van opmaken. Het Openbaar Ministerie bekent dat de zaak van M. Callebaut zeer licht is, nogtans hij houdt de beschuldiging staan; wat Schepene Daelman be treft, 't is jammer dat hij zich niet doet verdedigenjhij is de schuld van al het gebeurde; hij heeft zich in pu blieke fonktien gemengd; daarbij de beleediging aan de gendarmerie is grof, en hij vraagt de strenge toepassing der wet. M. Daelman. M. de President, ik zou wil'en we ten welke feiten mij ten laste zijn gelogd. Maar gij komt het te hooren, 't is wel; de zaak is onderhoord. De Rechtbank spreekt M. Callebaut vrij en verwijst schepene Daelman tot eene boete van 20ti fr. Nu worden 15 beschuldigden opgeroepen, doch na dat zij gezeten zijn op 3 bankskes, de namen afgeroe pen en 't verhoor begonnen, de voorzitter hoorende dat er 12 getuigen ten onlaste zijn, stelt die zaak uit tot in de avond'.itting en doet verschijnen Van Gy- soghem Gustaaf en Leo, De Wael, De Koninck en Arets, een gemeenteraadslid van Appels zo zijn beschuldigd van op de gendarms ahou geroepen te

Het Land van Aelst | 1880 | | pagina 2