Kampen, ÜUsöaüen en (Dngclnkken Een schoenmaker, oud 41 jaren, wonende in de Ophemstraat, te Brussel, werd dezer dagen naar het gasthuis gebracht, alwaar hij weldra overleed aan verschrikkelijke pijnen in de ingewanden. Uit het onderzoek blijkt, dat die werkman eene groote hoeveelheid rauwe mosselen had geëten, welke eene soort van vergiftiging te weeg gebracht hebben. Een camionneur van eene verzendingsagencie was dijnsdag avond in een huis van den Zuiderboulevard een pak gaan algeven, en had zijnen wagen cenige oogenblikken op straat alleen gelaten; toen hij terugkwam, bevond hij dat een pak van eene weerde van ongeveer óoo fr. uit den camion gestolen was. Zekere Jef Jodens, gevangene te Brugge, is behendiglijk ont snapt: Kok zijnde, werd hij ten 4 ure s morgends uit zijne cel gelaten; wat doet hij? de kans schoon ziende, neemt hij tusschen zijn tanden een brandend keersken, kruipt door de schouw naar boven; kleffert van dak tot dak, laat zich afrijzen bij middel van koorden, over 2 muren... Twintig kceren stelde hij aldus zijn leven in gevaar om tot de Vrijheid te komen. Zoo kostelijk is de Vrijheid aan 't hert! En die Geuzen durven de Vrijheid der Ouders schenden in den persoon hunner kinderen! 't Roept wraak over Belgenland!. 't Is ongehoord in eenChristene Land. ANTWERPEN. Te Merxem 12 kiekens en 'nen haan gesto len. Den x7cn, kiezing voor'ne Senateur de geuzen doen hun kiezers komen, van den anderen kant der wereld ge ziet dat de zwerte Satan achter dit genzenraske zit, met de groote zweep. Proces verbaal is opgemaakt tegen 'ne waker die visch moest bewa ken en er een groot paart van gestolen heelt. Op verscheide plaatsen van Antwerpen zijn de kopere moeiers der stads-kandela- bers gestolen, hebbende ne kilo gewicht en dus nog al van waarde. Een dienstmeid, de genaamde Victorina Van Roosbroek.geboren te Berlaar en wonende in de Dijkstraat, is zondag morgein! ver smacht gevonden; haar meesteres was overleden", vele nachten was er moeten gewaakt worden, en zaturdag avond ging de jonge meid met drie ander personen in de keuken, om beurtelings op t lijk te gaan waken; de stoof brandde, er was petrollicht en ze vielen allen in slaap; ten 3 ure, toen er volk in de keuken kwam, waren alle vier verstikt; drij slachtoffers zijn tot het bewustzijn teruggeroepen, maar Victorina was dood. MOORD TE BASSEVELDE. Men leest is het Fondsenblad Wij vernemen dat. maandag avond, te Bassevclde, een wreede moord gepleegd is. Een genaamde L. De Boever, oud 3o jaren, boerenknecht, wonende te Bassevelde en geboren te Lembeke, heelt bij middel van een broodmes, een meisje, waarmee hij betrek kingen onderhield,in den koeisial onthoofd. De misdaad, volgens men ons vertelt, zou in de volgende omstan digheden gepleegd zijn: De Boever zou maandag in eene herberg der gemeente twist gehad hebben. Dronken zijnde, zou hij naar het huis van dit miesje gegaan zijn, alwaar hij waarschijnlijk berispt werd over zijn gedrag. Om zich te wreken, heeft De Boever het broodmes van de tafel genomen, is achter de dochter in den koe stal gegaan, alwaar zij bezig was met de koeien te melken, en heelt zijn slachtoffer het hoofd afgesneden. Na zijne misdaad gepleegd te hebben heeft hij volgens zijne eige ne verklaring, het bloed van het mes afgespoeld en het op de plaats terug gelegd waar hij het genomen had. Demoordenaar woonde sedert 2 i[z jaar op de hoeve, die de ei gendom was van het slachtoffer en haren broeder. Om zich aan het gerecht te onttrekken had DeBoever goed ge vonden naar Gent te komen, alwaar hij nog dijnsdag avond in han den van de policie is gevallen Omtrent dien avond was De Boever gekomen in de harberg het klein Parijs, hook der kozijn tjesstraat en had er logement gevraagd, hetgeen hem werd toege staan. De Boever gaf zijnen naam op en ging gerust slapen. De herbergiex vsrvvittigde intusschen de justicie omdat De Boever hem verdacht voorkwam de politie spoedde zich ter plaats en hield den moordenaar aan, om hem ter beschikking van het parket te 6tellen. DeBoever bekent zijne misdaad. NADERE INLICHTINGEN. De Boever woonde reeds 2 jaar en half bij de kinderen Saey, hij meende de meid te treffen en vermoordde de dochter Saey. Na zijn misdaad is De Boever zijn mes in de keuken gaan afspoelen, ging boven zijn geld nemen en vertrok naar Gent. alwaar hii aangehouden werd. NIJVEL, 9 feb. - Een erg ongeluk heeft judesteengroeven im<jM nome_riuer6 Zlcu w Iammereu. van Quenaat plaats gehad. Een groote steenblok, die door de out- j ]n (lo van vriidft| heeft eeu hunner, Biggen, nin>n.ih mie ic nn her nuk v.m 0 0 J BRAND TE ST-JAXS-MOLE.NBltEK. Ziehier eenige nadere bijzonderheden OT»r den brand, waardoor in den nacht van zondag tot maan dag den Prado-Theatre te St-Jaus-Molcnbeek ver nield werd. Men had zondag avond het stuk Slavenhandel in- Blanke Meisjes opgevoerd de vertooning was om trent 11 1/2 ure geëindigd en al de noodige voorzor gen waren genomen. Omtrent 112 na middernacht ging een persoQu, welke van eene fanfai'enmaatschappij deel maakte, naar huis over de Gemeenteplaats, toen hij rook zag opstijgen uit den Prado. Hij begon naustonda in zijn instrument een cornet piston te blazen, ten einde het alarm te geven. Eenige personcu snelden op het gerucht toe, en stampten het hekken van den Prado terwijl anderen de gemeente overheden-gingen ver wittigen. De pompiers der gemeente, die van Koekelberg- Auderlecht en van Brussel waren weldra ter plaatse, doch aan blusschen viel niet te denken. Het vuur dat oj) hi-t tooueel ontstaan was, had zich met eene ver schrikkelijke snelheid verspreid en in weinige oogen blikken stond gansch het gebouw volop in brand. De baas van het gesticht, en zijne familie die op de tweede verdieping sliepen, zijn nog gelukkig bij tijds kunnen verwittigd en gered worden Van den theater zelfs is er niet meer overgebleven dan een puinhoop en vier verkoolde muren.Het voor gebouw en de zaal der eerste verdieping, dienende tot tubagie en buffet, hebben insgelijks veel geleden. De meubelen en de decors zijn bijna allen vermeld. Men heeft slechts eenige stoelen en tafels gered. De pompiers hebben alleen de naburige gebouwen voor den brand k una en vrijwaren. De oorzaak der ramp is onbekend men weet al leen dat het vuur op het tooneel ontstaan is, en dat men den brand eerst bemerkt heeft omtrent 1 uur 40 in, ongeveer twee uren na de sluiting van den the ater. De schade wordt berekend op 60 a 70 000 fr., en is voor slechts 10,000 fr. door de verzekerings maat schappijen gedekt. ANTWERPEN. De directeur van den frau- scheu theater, te Antwerpen, heeft bedankt voor zijn directeurschap maar toch schijnt hij te willen blij ven, als de stad hem 50,000 fr. subsidie in den zak stak. Nu reeds had hij er 30,000 zoogezegd voor schrijversrecht kreeg hij er nog 10,000, en nu wil hij er vast en zeker 50,000 hebben en dit voor het spe len van eenige smerige operetten, zooals er dezer dagen weer een werd opgevoerd, wan,in iemand die nog een grein eergevoel heeft, meer dan eens moet rood worden. De raad zou de 50,000 fr. zeker weer- toestnan, maarrrr het wordt kiezing, en men weet wel dat de- burgerij zeer slecht gestemd is over dat gedurig binrïenpalmen uit de algemeene kas. Overzicht. ENGELAND. De zitting van 2 Febrpari zal tel len in de dagboeken van 't engelsch Parlement, zy heeft 42 uren geduurd zonder onderbreking. In den nacht is de Speaken^oi President een weinig gaan slapen; als hij terugkwam, was een der 30 ho me rulers{ïersche leden) bezig aan 't klappen, 't most eiadigen, riep de Speaker, en hij. nam het woord af van den spreker. Daarop, verontwaardiging op de iersche banken, en geroep van tirauny en schande. Alsdan ving eeu tooneel aan dut het Parle ment niet meer gezien had sedert dat Cromwell al de leden der meerderheid door soldateumacht wegjoeg. De 30 leden van Ierland worden beurtelings bij hun nen eigen na-.m door den Speaker genoemd, en daar op kwam de Scrjunl de kamer af, raakte die mannen aan do halskraag. Dit was een geweldpleging, waar voor zij weken, en elkeen der 30 leden, vertrok uit de zual terwijl de overige in koor schreeuwden tegen den Speaker Schande Schande Na de verja ging der 30 liomerulers begon de eerste lezing van Forsters bill over de beteugelingsicet. De eerste lezing werd op eenige uren afgedaan, en dun begon de 2a' of beslissende disknssie van de wet. Na de wanorderlijke tooueelen der.vc-iowvdugen is hot Parlement eensklaps rustig en stil géworden Da iersche home-rulers gedragen zich als lammeren. ploffing ecner mijn van de rois losgeraakt was, is op het dak van een hangaar gevallen, waaronder, bij slecht weêrde werklieden hun middagmaal gebruiken. Het dakis ingestort en vier werklieden wer den verpletterd; een dezer, Louis Breda is vader van zeven kinde ren, waarvan het oudste nog geen 11 jaar is. LUIK, g februari Dezer dagen zag men in de rue Gérardric, alhier, een knaap zwijmelen, en op den grond storten, waar hij be wusteloos bleef liggen. Men droeg hem in een naburig huis en een geneesheer werd in allerijl geroepen. Men dacht dat het kind dron ken was, doch de geneesheer bestatigde dat de knaap in dien toe stand geraakt was, na een stuk sigaar gerookt te hebben, dat hij op straat had gevonden. Het kind kon eerst na een half uur tot het be wustzijn teruggeroepen worden. De treinwachter Rombautwerd woensdag tusschen de staties Schaarbeek en Dicghem, door eene stelling welke zich aldaar aan eene brug bevond, van den trein van Verviers naar Brussel, gewor pen, terwijl hij de reiskaarten afhaalde. Rombaut werd erg aan het hoofd gekwetsten de portel, welke hij in de hand hield, werd afge slagen en op den grond geworpen. BERGEN, 10 feb. In de nacht van dinsdag tot woensdag, in de koolmijn Sainte Henriette tc Mariemont is een werkman door de ontploffing eener mijn gedood. De ongelukkige laat eeue vrouw met drij kleine kinderen achter. Een zonderlings vergiftiging had dezer dagen te Berlijn plaats gehad. Een jongeling zat, zondag avoud, met eenige vrienden in een koffiehuis onder het gesprek stak hij bij vergissing het bran dende gedeelte van zijn sigaar in den mond. Hij brandde zijne lip pen, maar gaf daar geen acht op en rookte door. Den volgenden morgend gevoelde hij pijn in het gezicht en zijn lippen zwollen zoo op, dat men het noodig oordeelde hem naar het gasthuis te brengen. De doctors verklaarden, dat erdoor het branden eeu bloedvergif tiging was ontstaan. Verleden donderdag, ten drie ure ln den namiddag, hoorde Mevr. R..., die de rue des Bernandins, te Parijs bewoont, op hare deur kloppen. Opendoende stond zij eensklaps vpor twee kerels, waarvan de eene haar een doek over het Hoptdwierp. Mevr. R..., wilde roepen, doch een der kwaaddoeners sloeg haar zoo geweldig op het hoofd, dat zij buiten kennis op den grond viel Dan begon nen de indringers metal de kassen en schuiven opeu te breken en ze te doorsnuffelen. Zij vertrokken eindelijk, eene som van 5oo.lr. meenemende. Een uur later vond M. R.... zijne echtgenote nog altijd in bezwijming en bijna verstikt liggen. Een doctor werd ge roepen, die haar de eerste zorgen toediende. Er werd een onder zoek geopend. Ontploffing van Mijngaz. (40 Slachtoffers.) Eene ernstige mijngazondploffing heeft dijnsdag omstreeks drie ure in den morgend bij Whitfield, North Staffordshire, plaats ge had. Het ongeval werd veroorzaakt door een knaap, die met vuui op een verboden plaats kwam. Spoedig ontstond er brand, dien men te vergeefs beproefde te bedwingen cn toen de mannen, het mislukken hunner pogingeninziende, zich haastten omin de machi ne plaats te nemen, die hun naar boven kon brengen, hoorde men onverwachts een donderend gedruisch. De machine werd met kracht omhoog geworpen en een eind in de lucht geslingerd, zoo adat de personen die er in zaten, ernstig gewond werden, terwijl de verklieden die nog benedenwaren, geen kans zagen tot redding. Men schat hun getal op dertig of veertig, die allen omgekomen zijn. De mijn brandt op ditoogenblik nog. iie stijl gebonden en wanhopige pogingen doende om van hare *iondprop los te geraken. Haar verlossen, haar voor Baranof bren gen, was't werk van een oogenblik; ondervragen worden, moest zij niet, want ze begon te spreken en schrikkelijke verwenschingen uit te braken tegen degeen die haar bestolen en gepijnigd hadden. Ba ranof, haastig zijnde en niets verstaande uit dien vloed van scheld woorden, gebood hij haar op de volgende vragen te antwoorden Wordt voortgezet. een uur lang „gesprokeu zonder eens tot het order moeten geroepen te worden. Een andere heeft voor- zeid dat de Whigs en Gladstönc zich weldra zullen spijt hebben over de Tirannieke macht welke zij in d' handen van den gouverneur stellen. De beteugeliugsbill of wet van Forster zal artikel per artikel door de ierlanders worden bestreden. Na aeszell's stemming zullen onmiddelijkde hoofden van den A kkerbond worden aangehouden maar anderen zullen aanstonds worden gekozen, 0111 het plan van van't gouvernement te verijdelen. Eene betooging van verscheidene duizende mannen heeft te Londen plaats gehad tegen de bill vaa Fors ter, 't is te zeggen tegen de opschorsiug van 't habeas Corpus of persoonlijke vrijheid in Ierland. PRUISEN. Bismark manoeuvreert zeer behendig om zijn belastingstelsel door te drijven. De recht- streeksche lasten worden een weiuigvermiuderd,maar hij neemt zijne wederkaus in d'andere, de tabak zou vooruamcntlijk worden belast. Dit staat aan 't groot ste deel van den Landdag niet aan;maar Bfömark laat niet los en verklaart dat hij Minister blijven zal zoo lang het den Keizer behaagt. Er is eene partij, zei- de hij nog, die te veel pleizier zou hebben in mijne ontslaggeving (hij beduidde den Katholieken center). De kanselier verschijnt maar zeer zelden in'tprui- sisch Parlement. Hij noodigt liever unn zijne tafel de mannen die 't meest invloed hebben op hunne partij en alsdan, op eeuen zeer gemeenzamen toon stelt hij zijne gedachten voor, en dat ze aannemen, terwijl in t Parlement dezelfde gedachten weinig bijval zouden gevonden hebben. Aan zijn laatste banket waren ook vier werklieden aanwezig de kanselier dx-ouk op hunne gezondheid en drukte huu de haud in 't weg gaan. TURKYE. Ziehier den staat van het turksch le ger dat de grenzen verdedigt. In Thessalié'zijn twin tig duizend man in 't kamp von Domo/co, eenige in de vallei van Tempo om allen mogelijken opstand der Grieken aldaar te beteugelen. In Epirus zijn 16 duizend soldaten, zuidwaarts van Ianinu. De toestand der turksche soldaten is zeer deerlijk; sedert verscheidene maanden krijgen zij noch geld noch eten. 't Zijn meest Araben, weinig aan den sul tan verkleefd. De Albaniirs willen niet ingelijfd worden, tenzij op konditie dat de sultan aan Albu- uië de zelfwetgeving verleent;de engelsche afgezant te lvonstautinopel confereert met Bismark te Berlijn. Goed teekeu voor den vrede in den Oosten Te Athene spreken de Grieken zeer stout vau ee ne laatste en manhaftige beslissing tegen Turkije te nemen. De minister heeft geantwoord dat Europa huu gunstig is, dat men toch zoo haastig niet mag te werk gaan. Intusschen zoekt de Sultan naar geld en soldaten. In Frankrijk. 2 slechte wetsonderwerpen komen op't tapijt 1° over de wettelijke echtscheiding. Vol gens die mannen, staat de maatschappij nog op te vasten grond het huwelijk gaat verbrokkeld wor den. liet 2d' wetsontwerp is door Gambetta voorge steld men zoo niet meer per hoofd kiezen maar per lijst.A\dus zal Gambetta eeu plcbiscüwm of algwmeene volksstemming ten zijner voordeele uitlokkeu. Een zoogezegd liberale Labuec vroeg dat de Semiua- naristen ook in 't leger worden ingelijfd.Men heeft hem eene buis gegeven op 't vragen van den minister von oorlog. SPANJE. Eeue greote Katholieke Yereeniging gaat gansch Spanje omvatten hare reglementen zijn door den Kardinaal van 'loledo opgesteld en door 24 bisschoppen van 'tschiereilandonderteekeud.Zij heeft eeu godsdienstig en maatschappelijk doelwit, en strekt zich uit total de werkeu van liefdadigheid, vau waren vooruitgang,van opvoeding, onderwijs, letterkunde en kristene kunsten. Het gouvernement van Koning Aiphons toont zich gunstig aan dien ka- tholieken bond, en de minister van't inwendige heeft in 't senaat zijne vurige goedkeuring uitgedrukt voor dit grootscb plan van veri ieuwing in vooruitgang door hel Katholicismus. DE TOESTAND IN IERLAND. Zooals men wel denken kan, heeft de engelsche re geering bij de overbrenging van den Ier Michael Davitt, den stichter der Lan-League, van Dublijn naar Londen, alle voorzorgmaatregelen genomen, om een aanslag te voorkomen, daar men verwachtte, dat pogingen zouden worden aangewend om den gevangene te verlossen. Vooral vreesde men, te Chester, een aanslag van fenians van Manchester, Liverpool en andere steden, en alle passagiers, te Chester, per trein aankomende, werden om die rede nauwkeurig onderzocht. Onder bewaking van een achttal ambtenaren van policie, zat Davitt in een waggon van ie klas, en zag er bleek en verwil derd uit. Ook te Crewe waren bijzondere maat- trcgelen genomen, doch evenmin als te Chester is daar iets gewaagd. De policie had vernomen, dat een zeker getal Ieren, die Londen bewonen, met elkander hadden afgesproken, om bij de aankomst van den trein aan de Eustonstastie van Londen tegenwoordig te ziin. Om die rede stapte zij met den gevangene te Willesden uit, van waar Davitt met een bijzonder rijtuig naar Bowstreet werd gevoerd, om voor het gerechtshof van policie gehoord te worden. Ver volgens werd hij naar Millbank gebracht ineen ge wonen gevangeniswagen.en ondereen eskorte van verscheidene kavaleristen. Na eenige dagen zal hij zijn tegenwoordig verblijf met een andere gevan genis verwisselen. Michael Davitt werd in 1846 geboren teStraide, bij Castlobar, in het graafschop^Mayo. Zijn vader, een pachter, werd in 1851 uitgedreven, en zijn familie vestigde zich toen in Lancashire. De zoon werkte in een katoenmolen te Haslingden, bij Man chester, waar hem, op tienjarigen leeftijd, door een machien. de rechterarm werd verbrijzeld, zoodat deze moest worden afgezet. Later was hij assistent brievenbode bij de post. In x863 weid hij handelsreiziger en nam deel aan de beweging der fenians. Den 14 mei 1870 aangehouden, stond hij te Newgate terecht, wegens vei raad, en werd tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld, docht in mei 1877 met een ticket of leave op vrijevoetengesteld. Sedert dien tijd wijdde hij zich aan de organisatie van de Land league. NEW-YORK, 8 febr. In de noordelijke IJszee moeten eenige amerikaansche schepen vast- gevrozen liggen, en men is niet zonder reden be zorgd over het lot dat de schepelingen getroffen heeft. Tnans heeft de regeering een som van 440, 000 gl. beschinbaar gesteld, om eenschip te reeden, dat die schepen zal opzoeken en de opvarenden zoo mogelijk, terug zal voeren. DE KEIZERIN VAN OOSTENRIJK De keizerin van Oostenrijk, de onvermoeide jagcies, zal haren intrek nemen tc Combermere Abbey, omin den omtrek haren lust tot de jacht te voldoen. Keizerin Elisabeth is eene der schoon ste vorstinnen der wereld en zeker de stoutste rijderes. Altijd is zij gekleed in een donkerkleurig amazonenkleed. De juweelen worden ter zijde gelaten op hare jachten. Twintig grooms cn twintig peerden zijn reeds naar Ierland vaoruit gezonden. Te Brussel zal H. M. eenige ure sti houden. Den 14 dezer verlaat de keizerin Wee nen. Men meldt de aankomst in de hool'stad des keizerryks, van Sibiriakoff, de stoute nooidpool- vaarder, die uit Europa uit gevaren, den wtg van Nordenskjuldgevoigd ueeft, totaan de Lena is door gedrongen, langs weiken stroom liij op een lichte boot middeu-Siberië bereikt heeft eu dwars door onmeetbare wildernissen, die Tobolsk van St-Pe- tersburg scheiden, naar deze laalsle stad gekomen is. De policie van Odessa heeft dezer dagen op roerige plakkaarten moeten doen wegnemen,, welke gedurende den nacht op de muren der stad geplakt waren. —De groote magazijn van nieuwigheden van tiet huis Wamburg, zijn dezer dagen door de vlam men vernield. De schade wordt op 7OJ.0U0 frank geraamd. LONDEN 6 feb. Eene bijzonderheid om trent de laatste langgerekte Parlementszitting in Engeland is, dat een oer deurwaarders van 's maan dags 's middags 4 uur, tot dinsdag s avonds 10 uur, zegge 3o uren, onafgebroken op zijn post is gebleven. Geen oogenblik verroerde zich de man, dan slechts om te buigen voor de in-en uitgaande parlement leden. Tijdingen uit Londen wijzen op hevige sneeuw stormen, welke ovex' gansch Engelaud heerschen. Gisteren avond viel een geweldige stortregen te Londen. Men vreest nieuwe en vele schipbreuken. Louise Michel hecit geweigerd te verschij nen voor de commissie van onderzoek over het stialrcgiem dat op Nieuw-Caledonië wordt toege past. Zij heeft over deze weigering eenen brief ge schreven aan M. Perin, voorzitter der commissie om hemte melden dat zij niet in het Paleis Bour bon wil treden, zoolang het door Gambetta be woond wordt. Voor ongeveer drie weken werd eene vrouw te Parijs door een razenden hond gebeten. Toen men haar aanraadde, zich te laten verzorgen, sioegzij deze raadgevingen inden wind eu weigerde zulks te doen. Vrijdag laatst kreeg zij eeu eerste aanval van razer nij eu stierf reeds 's avond in de verschrikkelijkste pijnen. Te Bordeaux is dezer dezer een Bchoolgobouw ingestort, waarin zich negentig leerlingen bevonden. Gelukken hoorden de meester en leerlingen in tijds gekraak en konden zij langs deuren eu vensters ont vluchten. Gisteren werd te La Villette een meisje Rosalie R...., aangehouden, onder beschuldiging van het huisgezin haars meesters, een doktor, te hebben willen vergeven. De religieuzen van de orde van Premons- treit, dei" abdij van Sint-Michiel van Frigolet, vertrekken eerlang naar Spanje, voor het gouver nement van don Alfonso, in het bisdom van Val- ladolid, op de grenzen aan Portugal, eene prach tige abdij ter hunner beschikking gesteld heeft. Onze lezers zulien zich waarschijnlijk nog de wanorders herinneren, welke ter gelegenheid van de de uitdrijvingen der kloosterlingen, te Lyon, plaats hadden. In het gewoel werd een man, zeke ren Claudius Gros doodgeschoten. Claudius was een republikaan, dus moest zijn moordenaar aan koningsgezinde wezen. Een jongeling, M. Lubac, werd aangehouden en gerechtelijk voor hel feit vervolgd. De kamer van inbeschuldigingstelling van Lyon deed donderdag namiddag uitspraak in de zaak en gaf een vonnis van-nietvervolging voor de moord, doch verzond den belichte voor de rechtbank van enkele politic voor onwettig dra gen van wapenen. Uinuenlandsch. AALST. De zaak der Gendarms wordt onderzocht. Er wordt geloopen en gewerkt om de policieagonten in het ongelijk te brengen. Maar d'algemeene overtuiging in deSfad, is datdezemenschen hunne plicht hebben gedaan. Een zaak s ongei.oord en afschuwelijk: Gendarms in Vlaanderen, die geen woord Vlaamsch verstaan... En geen eeu liberale gazet die zulks aan de Ministers durft verwijten. Woensdag LOTING geweesl! 't gevloek ronkte van op de Markt, de Stad door. M de Representant Van Wambekc woonde, als Burgemeester, de Lo ting bij; ooggetuige is hij gewee>lvan aldieiielscne wanhoop. Zal zijn stem in deKaraerniet weêi'ktin ken ten voordeele van 't Vrijwilligers Leger? 't Vrijwilligers-Leger kan langzamerhand ingericht worden; zijn er maar 500 man in t begin, 't is zoo veel afslag voor de lotoliugen; doch metgoeden wil en goede inrichting, zou men er genoeg nebben om die wreede Bloedwet af te schaften. Weèral overstrooining geweest bijüf. Van Gg- segem; 150 werklieden die moesten venetteu, door de schuld van wie? Hedtde Stad daareemge schuld ot plicht aan, men ziet dat dezaak allerdringendst Achter 't Gasthuis komt ee 11 groote ververij opgerecht te worden... Weldra gaat 't Gasthuis van alle kanten omgeven zijn van fabrieken. En ipen zou daar, den onkosl doen der herbouwing van 't Gasthuis!!!... Ongetwijfeld zal daar meer dan eens op gedacht en herdacht worden. Men schrijft uit Ninove, dat eenige ouders te Voorde gedoogen dal hunne kinders van eene soort van vreemde luizen gebeten worden; dal zijn ou deis zonder hert en zonder mensciielijke gevoelens immers lafhei tige ouders. Men zegt ook dat daar eenen vreemden en gebastardeeiden jachthond, geuzentoeren wilt spelen. ANTWOORD DER GENDARMS. Aalst, 9 Februari 1881. Mijnheer de Opsteller van Hel Land van Aelst- In uw immrner van 6 februari laatst, randt gij ons rechtstreeks aan, over de omstandigheden uie plaats gehad hebben indeherberg-Van Gem.recht- •ver den hangar. Wij proteslweren krachtdadig, legen uw valsch en arglistig artikel, dal van hei begin tot het einde niets audexs dan leugens en valsctiueid inhoudt, eu zoekt alle verantwoordelijkheid op 011s te leggen, terwijl gij tracht ue Agenten tan Politie buiLn zaak te stellen, zelfs hun iof toe te zwaaien, uie ons op e«oe scliandige wijze geslagen en mishan deld hebben, na henxxciyk onze wapens ontnomen te hebben, VY ij protesleeren, tegen uwe valsche en laffe aankondiging dal wij in arrest zitten. Wij hebben niet de minste opmerking ontvangen, nog veel minder zitlen wij m arrest. Wij willen in geene andere bijzondei lieden treden over deze zaak tiaar het gerecht reeds eeu onderzoek heelt inge spannen. Wij houden er aan, Mijnheer de Opstel Ier, uwe lezers te berichten, dat er 20 getuigen in de zaak zuileu onderhuurd worden, vau de deitig- sle personen der stad,.die aan de Agenten vau Po litie voor Moeder Justicie zuileu bewijzen,op welke scliandige wijze wij aangeland eu ixnsuandeld zijn geworden. Wij verzoeken U, Mijnheer de Opsteller, dezen bnefi 11 uw eerstkomend nummer op te nemen. Aanvaard, Mijnheer de Opsteller, de verzekering onzer hoogachting. P. J. Haccourt. B. Verbrigghe. Een brief, gelijk men ziet, zoo grof als een gen- darmshoed: 111 't belang üer twee gendarms is t te verhopen dat zij voor ue Justicie niet andere redens zullen afkomen. De feiten zijn door ons aangehaald, juist gelijk de geruchten du^r geheel de stad ver spreid eu welke hier zoo kolfaclnig worden gelo genstraft.... Wij zuheu deze zaak voor 't Gerecht volgen en onpartijdig nieèdeelen; ondertussclieu, 1' t zou ons spijten iemand ouróelitveerdig te be schuldigen, 2 wij lezen met verwondering 111 bo- ▼eusiaandeii brief, dal ue twee gendarms die ze ker en vast, ten nalf tien 's avonds met hun kara- bien, in eeu herberg zalen, die, zeker en vast, tot laat 111 den nacht rondgeluopen hebben, dat zij daarvoor niet de minste opmerking hebben ontvan gen!!! Wij doen, ten derden, bemerken dat, 111 de processen van Aalst en Hofstade, de gendarms den getuige Buil aanriepen als eeu allergewichtigste geluigeu eu dat M. Buil verschijnende, mets, vol strekt niets wist te verklaren ten laste der beschul digde en thans veroordeelde Personen. Wij lezen in de Vrijheid van Antwerpen; De iiloedwelstenimers, De Loting is nogmaals voibraoht. Duizende jon-'' gelingeu moeten optrekken. De Koning, De Mini sterie, de milhtarisle Seuateurs en representanten hebben hunne eisch. Fammën totden oudergang gedoemd, Jonge man nen waar voor de toekomst openstond, geknakt. Bittere tranen diepeellende, wanhoopenzelimoord, ziedaar den akeling zwerm van onheilen die zij in- oogsten, Eerbied voor die mannen buigt u voor hen tot in het sujk hetzij uit politiek ot uit domheid. Verlodderde, afzichtelijke, verslemperde kerels, loopou er soinslang de straten.Het waren eeus Tris- sche jongelingen, uie eeue zonnige toekomst tegeu- lacnten, zij waren bestemd om op te klimmen in het Maatschappelijk leven, om hunne ouders nog schoon dagen te doen beleven. De B.oedwet brak hunne loopbaan, bracht de wanhoop in hun hart, en sliet hen in den modder. Nu ioopen zij daar tot schaamte van hetmensch- dom. Algemat van honger en ellende, verleerd van helzeer en verdriet, daalden hunner ouders in het grat, de Bloedwet vervloekende. Als gij soms vau dieschuohes ontmoet. Bloedwet stemmers, vrij ft dan fier in uwe handen, en zegt: Dat is mijn werk doch bekommer u niet verder met hen,want gij zijl deftige mannen. Op liet graf van eiken bloedsteniiner,moest er bij het zinken der kist eene vermaledijdinguitgebraakt worden. Docli slaapgerust op uwen donzige bedden, want tusschen ueude doeralingen van uw werk staan er te veel muren, om het uitwerksel uwer vaderlands ol koningsliefde le komen aanschouwen. De vrienden weten elkander te bcvoordcelen en verstaan het kunstje om drie ol vier vet betaalde postjes te gelijk te vervullen. Zoo trekt M. La- comblè i° Als divisie hoofd in de openb werken Fr. 7000 2°SchadeloosstcllinginJuni 1880. 1800 Stenographic der Kamer6400 Gratificatie in mei 1800. a5o 3° Gratificatie in aug. 1880100 6° Slenograal-reviseur van de Senaat. 4200 Fr 19750 Ziedaar een ambtenaar, die haast zooveel inslikt als een minister. Wie veel ter hand neemt, moet dikwijls veel slecht werk doen. En het zijn derge lijken die niet zelden gedurig brullen en tieren tegen de 6 en 700 fr. 's jaars die een Onderpastoor trekt. 't Handelsblad. Ten allen kanten hoort men zeggen het isslech" ten tijd en nochtans wierd er te Bi ijvelüe over ee" nige dagen eeuen souper gegeven waar er eenen cherveun, zoo men het zeiis 111 Vlaandren noemt, werd opgediend. Dit is waarlijk toch geene boe- renbete, niet waar. Ook verscheidene Sottegem- sche fijne smulders waren op het lekker beetjen afgekomen. Vrolijkheid was op alle wezens te zien, elk zat te lekkebaarden in afwachting dat het fijne

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2