Kampen, Jttisöaöen en Ongelukken AALST. Algemeen Belang De Kamer Overzicht. Een bakker der Kalvermarkt te Gent bemerkte sedert onge veer twee jaar, dat zijne maandelijksche rekeningen met een deficit sloten hij had ook bemerkt dat verscheidene malen sommen gelds uit zijne kas verdwenen waren. Zijne vermoedens vielen eindelijk op eene vrouw, die vier ot vijl maal per week het huishouden kwam doen. De policie werd verwittigd en een agent verborg zich in eene nagemaakte kas, in de kamer waar «le bakker zi)n geld bewaarde Toen de vrouw in de kamer kwam, wilde zij zich eerst verzekeren of de ingemaakte kas niets verdachts bevatte gelukkig kon de agent de deur goed vasthouden. De vrouw, gerust gesteld, opende toen eene kas, waarin het geld lag, en nam er zeven frank uit toen zij de kas gesloten had, kwam de agent uit zijne schuilplaats te voor schijn en maakte proces-verbaal op tegen de diefegge. Het schoon ste van de zaak is, dat de bakker volkomen vertrouwen had in die vrouw, die hem gelast had, met het gestolen geld, tweeakties van ioo Ir. te koopen: de goedgeloovige man hield niet op haaraan te zetten tot sparen. Hij wist niet dat het met zijn geld was! In eenen modewinkel der Princestraat te Antwerpen, werd men zaterdag bedrogen door eene diefegge. Deze laatste, omtrent 20 jaar oud, kocht voor 40 fr. lint en andere zaken. Toen het op betalen aankwam, zegde zij opeens Och, dat is nu wel! Ik heb geen centiem in mijnen zak. Doch, dat zal nog al meer gebeurd zijn, niet waar madam? Gij zult ook al ondervonden hebben dat andere ook al eens hun geld vergeten. >1 Dat is niets, zegde de dame, mijn dochterke zal meegaan en tevens het pak dragen. On der weg bemerkte de koopster nog dat zij hare handschoenen op den toog had laten liggen. Het kind gaf de koopwaar aan de juffer, die haar adres opgaf, en liep terug om de handschoenen te halen. De diefegge maakte zich uit de voeten en toen men haar opzocht, bleek ook het gegeven adres valsch te zijn. In den winkel bemerkte men dat ook een stuk fluweel met de diefegge verdwenen was Zondag avond bemerkte de Policie van Antwerpen aan de Werf 'ne vent die eenen bussel stroo op zijn hoofd droeg 't zweet liep hem af, bolleketten dik, hetgeen zoo zonderling voorkwam, dat de bundel stroo onderzocht werd; en wat vondt men Tusschen het stroo,groote stukken gezouten hesp en spek. Zeilden avond zijn aan de Napoleonskaai twee mannen en een vrouw aangehouden, die scherreweg liepen met 11 zakken steenkolen, en dan nog op nen boot; maar ze werden gezien en g'arrêteerd. Een stoutmoedige diefstal is gepleegd ten nadeele van M. De Vos, kleergoedwinkel, Hoek der Melkmarkt en Vleminckxstraat te Antwerpen. Dit huis heeft twee ingangen, een in elke der ge noemde straten; boven den ingang langs de Vleminckxstraat is een open vallende waaier, en het is langs daar dat de dieven zijn binnengedrongen. Uit twee lessenaars hebben de dieven eene som van ongeveer 4000 fr. gestolen, benevens eene doos met faux-cols en manchetten. Op het oogenblik toen de diefstal gepleegd werd. was er niemand in het huis; men denkt dat de daders van den dielstal goede bekende zijn geweest. Alle opzoekingen en naspo ringen, tot nu toe gedaan, zijn vruchteloos gebleven. Te Brussel in 't Gasthuis, is overleden een herbergier uit de Stoofstraat, die zware wonden had bekomen door d'ont ploffing van een vat likeuren De brusselsche bladen bevestigen het feit van den ongelukki. gen soldaat van het 2e eskadron gidsen, die bij gebrek aan genees kundige zorgen, overleden is aan de gevolgen van een val. De sol daat was 22 jaar oud, genaamd J. Simon, miliciaan van 1879. De ongelukkige is gedurende Je exercicie van zijn peerd gevallen, met het hoofd in eenen boek der manegie. Hij is twaalf uren in zijne kamer gebleven, zonder verzorgd te worden. Eerst ten 10 's avonds heeft men hem in ambulancie naar het gasthuis gebracht. Het geschok van het rijtuig deed den gekwetste zulke pijn, dat een zijner kameraden hem op zijne armen heeft gedragen; voora leer men het gasthuis bereikt had, stierl Simon in armen van zij nen kameraad. Het is te hopen, dat de militaire overheid een tre ng onderzoek zal instellen over dit feit. Dinsdag avond is in de statie te Meirelbeke een mecanicien door een waggon verrast en overreden; het linkerbeen en den linkerarm zijn totaal verpletterd. De wonden zijn doodelijk. "CHARLEROI, 23 februari. Verleden donderdag was de reizigerstrein, die ten 7 ure 3o m. uit Charleroi vertrekt, nauwe lijks op weg, toen de lokomotiel, eensklaps uit de riggels geworpen werd, ten gevolge van het losspringen der twee achterwielen. Ge lukkig had de trein nog geene groote snelheid bekomen, anders had men misschien eene erge ramp te betreuren gehad. De reizi gers zijn tot Fleurus te voet moeten gaan. ARLON, 23 feb. Verleden maandag heeft de overste van een koopwarentrein op de linie van den Luxemburg, zich in zijn wag gon opgehangen tusschen de staties Sterpernick en Arlon. Toen de trein in de eerste dier staties stilhield, bemerkte men de afwe zigheid van den treinoverste. De freinoverste liep aanstonds naar den waggon en vond er den treinoverste opgehangen; hij haastte zich de koord al te snijden. De treinoverste die nog leefde, is naar het gasthuis van Arlon gebracht. GENT, 24 leb. De stad Gent schijnt erg onveilig te worden. Ziehier wat wij in het Fondsenblad lezen Er loopen tegen woordig verschillige benden inonze stad. Men spreekt heden van een tiental mannen, die de herbergen gaan bezoeken en als zij er een goed ver teer hebben gemaakt, vertrekken zonder betalen. Zulkebezoekers zou men natuurlijk ook liever niet zien. Dieven zijn gebroken in de kerk van Cosen tegen Hasselt, hebben twee offerblokken opengebroken, meegenomen de kleeren der misdienders, het spiegelken der orgel en 's kosters bril. De sa- kristijdeur en de groote kerkdeur waren open. 't Statiekwartier vraagt met dringendheid, dat de Stad maatregels zou nemen, tegen die gedurige overstrooming. Zondag, juist voor d'Hoogmis, kwam in de St Martens-kerk de stoelkenszettcr Hypoltet Van Braniegem uit de kapel der 7 Weeën, met 4 leun stoelen, is gevallen op de trede van den outaar en heeft ongelukkiglijk zijnen voet gebroken. De wegaandeStatie, Vaartwaarts, langsheen de twee griljen, wordt een oprechte moeras; bij regenachtig weer, ge kunt er niet onbeslijkt door; en om de zaak nog liefelijker te maken, er liggen daar dikwijlshoppestaken, en de passanten hebben de keus.tc riskeerenin de Vaart te loopen of tegen die hoppestaken hals en beenen te breken. Nie mand is tegen die hoppestaken, maar eikendeen vraagt dat er 's avonds of 's nachts een vermaning bij is, 't zij door licht of anderszinsEn de Statie zou wel zijnen bijgang mogen repareeren, nevens de grilde, des te meer dat de andere kant, nevens M. Jeliésen hof, al 20 jaar naar'ne kalsei- steenprocedeert. Groote heeren mogen veel doen; dat een burgersmensch met een huizeken, eens den bijgang in aardeweg laat, en hij zal eerst de gardevils krijgen, dan de deurwaarders met geze geld papier, en dan de garnissairs en ander schu welijk Volk.... Is dat waar of niet?... En vermits wij hier in dees artikel rechtover een fabriek ge komen zijn,er wordt dikwijls gebast op 't kapitaal; maar i° zonder groote kapitalen, wie zou zulke groote fabrieken kunnen inrichten? 2" indien de Fabrikanten geen schatrijke mannen waren, en er komt een krisis gelijk nu, ze zouden 't werk moe ten staken, en de menschen zouden verhongeren. Praten is wel, doch er moet bijtijds eens vooruit gezien worden. De kiezing is nog zoover vandaan, en reeds zit 't VERBOND daar te schelden en te verwijten, met een ongehoorde hevigheid.... 't VERBOND was ten allentijde een vuilhoop, van leugens en valschheid, w'hebben dat meermaals bewezen; maar sedert dat 't VERBOND een gazet der Staats- meesterij geworden is, ze wordt walgelijk van hoogmoed... 'ne Vuilhoop roeren, wat profijt is daaraan?,.. Op tijd en stond zullen wij voor d'hee- ren Kiezers en voorald'Aalstenaars, onpartijdiglijk 't katholiek Bestuur beoordeelen... Zekerlijk, zijn daar ook vlekskes op; de volmaaktheid is van deze wereld niet; maar zoude Geuzerij,gerepresenteerd door 't VERBOND, het b£ter doen? Ze spreken van sparen, en z'hebben een petitie geteekend om hier nen Athéné t'hebben, iets dat in de jaren 26 ook is opgebracht door den Hollander en waaronder de Stad bezweek; ook is de Athéné met 't jaar 3o verdwenen; ze spreken van sparen, en ze complot- teeren om drij, vier nuttelooze Staatsscholen te doen bouwen, zelfs nog een op Mijlbeke, waar de 2 meesters elk met een bank of twee gedwongene Scholieren zitten!... Alzoosparen, iszich wasschen in den inkt... En 't VERBOND roept altijd 't Land VAN AALST in; zekerlijk, ons Bureel heeft zich niet te belooven van de Stad, en geniet nu juist zooveel profijt en voordeel, als onder de liberale kegentie; daarop valt,ten eersten, te antwoorden, dat zulks een uitvoering betreft van 'tSchepen- Kollegie; ten tweeden, dat een kleine persoonlijke rede in de weegschaal niet komen mag, wanneer de grootste belangen van Aalst op 't spel staan.. Ten anderen, de positie van ons Bureel jegens de Besturing, is een meerdere waarborg, van recht- veerdige beoordeeling. 1 Te Viersen, in Holland, zijn 5 kinderen door 't ijs gezakt en verdronken. Hoe armzalig het er in Pruisen voor de arbeiders toegaat, be wijst het volgende feit: Vrijdag laatstleden kwamen niet min dan vier-honderd werklieden voor het stadhuis van Koningsbergen sa men en eischtenwerk en brood. De eischen werden eindelijk zoo dringend, dat de policie gedwongen werd den groep uiteen te jagen. Een socialistisch blad, dat te Leipzig verschijnt, raadt de werklie den aan, in massa naar Amerika te verhuizen, waar voor hen brood en vrijheid te vinden zijn. In Frankrijk, te Gravelle, heeft een razende hond verscheide andere honden gebeten, en zich daarna in eenen troep kinderen ge worpen; een kind van 11 jaar is zoo wreed gebeten, dat er geen hoop van redding bestaat. De hond, razig in den hoogsten graad, is afgemaakt, benevens al de dieren welke hij gebeten had. DOUAI. Ontploffing van het Kardoezenfabriek. Ja, het groot kardoezenfabriek van Douai is ontploft; rond 11 ure 's nachts zag een nachtwaker den brand; aanstonds klepte hij alarm; doch 't was te laat; 't vuur had de kardoezen gevar, d'ont- ploffingen begonnen en op korten tijd stond g'heel de labriek, van 5o meters lengte, in brand; terwijl duizende kardoezen in de lucht ploften, terwijl een dikke damp een omtrek van 100 meters bczwa- velde, begonnen burgers, pompiers en troepen manhaftiglijk te werken. Er was geen water bij der hand en men moest het vuur bevechten met zand en natgemaakte aarde. Men werkte bijzonder lijk om de onderaardsche poeiermagazijnen te beschermen, want door het springen derzelve, g'heel [Douai zou beschadigd geweest zijn. In den omtrek van 't kardoezenfabriek hoorde men niets dan weeklagen; half gekleedde vrouwen vluchtten met hunne kinders en 't geen zij kostbaarst bezaten ouderlingen en zieken werden door sterke mannen weggebracht. Ten 2 ure volgden d'ontploffingen elkander op; toen verminderde de brand; ten 7 ure kon men de 4 zwarte muren van 't gebouw bemerken; de poeiermagazijnen waren gered. Er is niets te betreu ren. dan stoffelijke schade; de brand is in de droogerij ontstaan, waarschijnlijk door een machien van verwarming, dat onder den grond ligt en emballagiepapier zal in brand gesteken hebben. Verbrand op den Dans Te Munich, in Beieren, op een gemaskerd bal, van schilders ondereen, was er eenen verkleed in wildeman met lang vlashair en vlasbaard; door zijn sigaar kwam 't vlas in brand, het vuur deelde zich aan d'ander meê en alras was de danszaal 'nen oven van bran dende figuranten: 4 schilders zijn levend verbrand en 8 erg gekwetst. Van die 8 gekwetsten, zijn er reeds 4 overleden. Terwijl de Ministers en hunne Meerderheid met niets bezig zijn, als met hunnen oorlog tegen de katholieken, oorlog die hevig wordt voortgezet, bij- zooverre dat een Vrijmetser en Vrijdenker in de Kamer uitriepEr zijn er al honderde duizenden in België die de Kerk verlaten hebben; terwijl het kostbaar geld der Staatskas moedwillig wordt ver kwist, alsof men onbeschroomd den Belg op't hert wilde trappelen; terwijl van den anderen [kant, zonder dat er oorlog is, zonder groote krisis, zonder ziekten ouder 't Vee, terwijl de landbouw ten achte ren gaat, zichtbaar ten achteren; terwijl er langs Eecloo bijna wekelijks troe pen vaa 30 a 40 Landbouwers naar Amerika trekken, om daar den kost te zoekonwelken zij in 't Vaderland niet kunnen krijgen; terwijl dit alles gebeurt, zonder dat de Ministers geweerdigen om te zien, in de Kamers komt toch eene Redevoering uitgesproken te worden, die, buiten de brandende kwestie van politiek, met kalmte en doorzicht, de groote zaak van den LAND BOUW behandelt en onderzoekt, 't Is een der Re presentanten van Aalst, M Ch. Verbrugghen, die voor eenige uren, het Parlementopzijnenwezentlijken en nuttigen grond heeft gebracht, te weten, op de noodwendigheden van den Landbouw; alwie deze Redevoering leest, katholiek, liberaal, geus ef schis matiek, iedereen zal moeten zeggen: Dat is nu ge sproken met kennis van zaken en in 't algemeen belang. In volgende Nrs zullen wij dezelve meêdeelen; M. Verbrugghen handelde over hop, boter en kaas, in betrekking met den moeielijken tijd, welken de Landbouw beleeft. Ja, het Ongediert der Papen, bij monde van d'hee- tekoppen der Kamer, vraagt d'officiéele uithongering der Geestelijken. Zoo zwak als 't katholiek Ministerie was,zoo onbeschaamdelijk on versaagd zijn deze Minis ters. De Paus van Roomen heeft de wet op 't onder wijs niet willen goedkeuren; rap! de Nuntius wordt weggezonden!... Zoovele Burgemeestess, Schepenen en Vrome Ingezetenen hebben met Prins de Ligne gezien dat dit onzijdig onderwijs de Schelmstukken ging vermenigvuldigen; do Ministers maken een Tribunaal, een onkostje van rond 't miljoen, en gi Burgemeesters, gij Schepenen, gij achtbare Lieden, ge zijt daar beschuldigd geweest door d'Onderwijzers uwer Gemeente.... De Geeetelijkheid heeft, in ge- meenschap met Paus en Bisschoppen, de Schoolwet bestreden; welnu, den trok der Bisschoppen zal ver minderd worden en men zal zelfs de 6UU lranken der Ouderpastoors niet eerbiedigen!... Mijnheeren De Haerne, Thonissen en Cornesse hebben deze week bewezen, hoe ellendig, onrechtveerdig en ongrond wettig de voorstel der heetekoppen vau de Geuzerij is. Met droefheid hebben zij bestatigd, hoe men meer en meer Belgenland verscheurt en op weg is eenen leestaud te maken, die slechts door burgeroorlog kan veranderd worden... De Journal de Bruxelles heeft ongelijk van den budjet der Eeredieusteu nevens den budjet van Onderwijs te plaatsen; neen! de budjet der Eeredieusteu is een restitutie, erkend door de Grond- Met; terwijl het inzicht der Grondwet was een Vrij Onderwijs, en als het niet anders zijn kon, medehulp van den Staat. Neen! neen! geen akkoord op dit punt! al eerbiedigt of schendt men 't Budjet der Eeredieu steu, dit officiéél Onderwijs moet gedempt en vernie tigd, omdat het eene bron is van Mreede tweedracht. Meester Ja.nson is donderdag opgesprongen, omdat M. Cornesse het Schoolonderzoek een zaak noemde die geen vertrouwen weerd is.... God uit den hoogen hemel! welke komedianterijü! M. Cornesse is nog veel te zacht geweest in zijne uitdrukkingen; hij mocht gezegd hebben dat dit Geuzenambaeht on- M-eerdig is voor een vrij land, des te meer dat het zooveel honderde duizende gekost heeft en nog kost.. M"n Devignk en Jottrand hebben gezocht en afgeme ten, hoeveel Priesters er mogen zijn. Ze rekenen dat éeu Geestelijke op 1000 te veel is... Vrijdenkers gaan de geestelijke zielenzorg bepassen en beperken!!! En voor 1000 zielen is te veel! omdat er hier en daar een Vrijdenker tusschen loopt; maar menheerkes, M aren er 500 Vrijdenkers, op 1000 zielen, dan zouden er nog meer Geestelijken moeten zijn, om te loepen als de laatste moment daar is; want al de liberalen, behalve eenige venvorpelingen van in hun leven, eenige die met wraakroepende zonden op hun kot zitten, al de liberalen willen toeh nogalsChristenemensch sterven «•ii niet als hond en zwijn naar d'ander wereld ver huizen... Er zetelen in de Kamer groote verstanden maar ook walgelijke venten: en daarmee zijn zege- prezen "SNEPPEN JACHT? Bii ministerieel besluit van lö februari is de sneppenjacht in de bosschen toegelaten in al de provincies van i5 dezer tot 3i meert aanstaande inbegrepen. POSTDIENST. Voor dat er t'Erembodegem en t'Haaltert een statie en postdienst was, hadden de Teralphenaars hun brieven en gazetten rond 10 ure 's morgens; nu is het 1 ure en somtijds nog later. Worden de abonnementen van S. nu we bediend j^^r- Wij herhalen, en de Post van Aalst zal het getuigen, dat de gazetten hier wel bijtijds besteld worden. T'Astene, een half uurken van Deinze, is er ook een verandering gekomen, en noteert wel,een verslechteringjvroe- ger hadden die goedhertige menschen hunne correspondentie, rond 10 ure; nu is t 12 ure en eenige minuten d'heeren Postmeesters worden vriendelijk verzocht deze bemerkingen te willen mededeelen aan wie het behoort," in 't belang van den goeden dienst. In de steden zijn 6,6 uitdee- lingen daags; vele buitengemeenten worden met hun éene uitdeeling, nog slechter bediend als over 50 of 100 jaar, ten tijde der Diligenciën. LEMBEKE, 23 februari 1881: Deze week zijnhier weèr 23 personen voor Noord- Amerika ingescheept! Over eenige maanden ver lieten insgelijks 13 personen onze Gemeente, teu einde in dat nieuw werelddeel eea beter, een gelukkiger bestaan te gaan zoeken. Het grootste gedeelte onzer bevolking vindt zijn bestaan in den landbouw en den vlashandel; beide bedrijven moe ten voor den oogenblik als nietigbeschouwd wor den: Zulks is de oorzaak dat den germgen land bouwer en vlasnijveraar zich verplicht vinden hun verkleefd en zoo geliefkoosd Vaderland te verlaten om in dat verre afgelegen Oord een ander en heter bestaan te gaan vinden, 't Is niet zonder ®root spijt dat wij onze Parochianen henen zien trekken. Evenwel wenschen wij hun de goede reis en het beste welvaren. Uilenspiegel zegt de waarheid: daar volk is, is neering, maar ik voeg erbij: waar datzij al ver trekken, blijven geene ook; want geene landbou wers, geene vlasnijveraars, geen bestaan voor burger en ambachtsman. Mochten wij integendeel de Geuzenscholen met al hun personneel voor Amerika zien inschepen, en onze brave en werk zame Parochianen blijven behouden, ziet daar onze vurigste verlangens! Ja, jandorie, wilde dat volk met de bewöoners der wildernissen kennis gaan maken, wij zullen hun uitgelei doen tot in de Scheldestad en hun daar nog elk eene nieuwe buis of hoed koopen, ten einde er in eer aan te landen!!! Dan zouden wij van die veelvuldige en steeds ver- hoogendelasten ontslagen geraken, en beteren tijd beleven. x. X. - Uit Duffel, zegt do Gazitte van Lier, waren duiven gezonden naar Antwerpen, om gauw het nieuws der kieziug te weteu. De liberale duiven kwameu niet. Eerst 's anderendaags, tegen den mid dag, kwamen de duiven vermoeid en afgemat iu hun kot terug, -j Hoe komt het toch, vroeg de liberale ei genaar, dat die beesten zoo uitgeput zijn vau eene zoo korte reis u Wel, antwoordde de kuecht, die uaar de duiveu was gaau zieu, dat moet u niet verwonderen, zij M-aren met kogels ge lad en. KAARTZIENSTER VAN CHARLEROI. Men heeft dezer dagen gemeld dat de policie van Charleroi eene kaartzienster dier stad had aange houden,beschuldigd van talrijke aftruggelarijen en van ontvreemdingen, ten nadeele van miudeijari- gen. De vrouM- genaamd M. Lignan, wonende op het Faubourg,is aangehouden ten gevolge van een man dat, uitgeleverd deor des prokureur-generaal, raads heer bij het hof vau beroep te Brussel. Er zijn reeds meer dan 70 getuigen gedagveerd om in de zaak ge hoord te worden. Ziehier, naar men verhaalt, het feit dat aanlei ding gegeven heeft tot de aanhouding der kaartzien ster: Een jongeling uit de omstreken was ziek gewor den; zijne moeder, na talrijke geneesheeren geraad pleegd te hebben, besloot zich tot Mad. Lignan te richten. Zij begaf zich dus bij de kaartzienster, werd er goed onthaald en legde de reden van haar bozoek uit. De kaartzienster beloofde den zieke te genezen, op voorwaarde dat men haar, op een vastgeBtelden dag, de som van 1500 fr. bracht. I)io som moest, naar zij beweerde, dienen om eene bedevaart uaar Jerusalem te doen. De moedèrvandeu zieke bracht haar op den bepaalden dag, een gedeelte der som, en zegde dat zij het overige niet had kunnen vin den. De kaartzienster eischte de volledigfe som en zegde dat eene boete van 75 fr. moest betaald worden voor eiken dag uitstel. 's Anderdags kwam de vrouw met de volledige som, 1,575 fr. in een limwaden zak, zooals de kaart- jaren genoten, maar gij hebt niet voorzien, gelijk Jozef, dat er daarna 7 magere jaren gingen komen en daardoor moeten wij nugeld smeden ennieuwe belastingen heffen. De tegenwoordige minis ter van 't inwendige, Eulcnburg, heeft ook in volle Landdag een affront gekregen van Bismark en gaat zijne demissie geven. Kampliausen en Eu lenburg zijn twee voorrechters van den Kultur- kamp geweest. ENGELAND. De billForsler wordt nu artikel r>er artikel in eene geheime kommissie besproken. Volgens hunne gewoonte, kouien.de Ierlanders af met langdradige amendemeuten. Die traagheid maakt het gouvernement lastig, en de Speaker of president heeft nog een nieuw reglement voorge steld, volgens 't welk, op zeker uur, de diskussie, voltrokken of niet, moet gesloten worden. Glad' stone kondigt aan dat hij daarvan seffens gebruik wii maken en vraagt dat de diskussie zou eindi gen maandag te middernacht. Maar veleleden der beide partijen vinden dit reglement te veel tiran niek; ae Parnellisten zweren van in 't vervolg in alles met de lories tegen 't gouvernement te stem men. ZULD-AFRLKA. In den Transvaal moet deze weekimaandag misschien)eene beslissende batalje geleverd zyn. De engelsche troepen verzamelen zich 0111 de Boers aan te randen te Laing's Nik; maar de Boers zullen den hardnekkigs'en weder- standbieden. FRANKRYK. In gansch Europa wordt Gam- belta als de man die 't vaaudel der Revanche of wederwraak, als eene soort van Republikeinsche Napoleon die de eer van Frankrijk moet herstel len en Pruisen vernederen De luitenanten en creaturen van Gambetta spreken allen in denzeif- den zin, maar die krijgszuchtige taal wordt zoo wat gevaarlijk, en daarom doet Gambetta nu uit bazuinen dat liij geheel en gansch voor den vrede is, juist gelijk zijn vriend den minister Bartlielemy. Frankrijk volgt Duitschlaud met de inkomreeli- ten te verhoogeu bijv. het inkomrecht per os is gebracht van 6 fr. tot 30 In den OOSTENverroert niets.De ambassadeurs wachten daar de nieuwe voorstellen van den Turk, en hopen dat de twee golven van Volo en Aria aan Griekenland zullen afgestaan worden. Volgens den engelschen Standard, heeft Keizer Willem aan den sultan geschreven om hem totden vrede aan te sporen, en de ilaliaanscbe minister heelt verklaard dat - zooveel het aan een mensch mogelijk is, hij mag verzekeren dat de mogendhe den den oorlog zullen beletten. Maar altijddurende vrede belooft hij niet, want de toekomst hangt af van God alleen. Nu komt liet uit hoe Gambetta Griekenland heeft gefopt 30 duizend geweren en fransche officieren om hel grieksch Jtger le berinrieliten waren aan Koning J oor is stellig beloold, huiien wete der franscne kamer. De indruk door die openbaring in Frankrijk ontstaan, is zeer groot 't gouverne ment loochent alles, en Gambetta zegt dat hij voor niets in die duistere zaak tusschenkorat. SPANJE. Naar slechten raad luisterende heeft de jonge koning Af/owszijiieninoedigen en bekwa men minister Canovas onverwachts weggezonden. Nu is hij oomi.gd van liberalen die na den troon Isabella om verge worpen te hebben, eene onmoge lijke republiek wilden stichten. Overal steekt de Revolutie reeds liet Loofd omhoog 111 al de provin ciën hebben republikeinsche banketten plaats,en da onge troon van don Alfons heeft een geweldigen trait gekregen. ITALIË. Zondag heeft de Paus eene vergade ring van 34 kardinalen voorgezeten, ter gelegen heid van den verjaardag zijner verheffing tot den Apostelieken Stoel. Hij prees vooreerst den onver- moeibaren iever en verknochtheid der kardinalen midden der bijna algemeene vervolging die tegen de Kerk woedt.Maar zijne hoop inde zege- )raal is niet verminderd, en om den Goddelijken rijstand, te verkrijgen, kondigt de Paus een bui tengewoon JüBlLÉ aan,voor dees jaar in de gan- sche Katholieke Kerk. Die jubilé geeft den zorgelijken toestand der Kerk te kennen,is tevens eene bron van moed en hoop.De Paus verhoopt dat die tijding degansche Katholieke Kerk verblijden zal. zi«Hst«r bevolen had. Mad. Lignan deed haar in eene afgezonderde kamer op de knieën zitten, met opge heven armen, en in de eene hand de beurs en in de andere eene brandende keere houdende. De kaart zienster beproeidde de vrouw met water en maakte allerhande gekke gebaren daarna nam zij de beurs en sloot haar goed weg. Zij kon echter hare vreugde niet verbergen, toen zij het geld in handen had: dit maakte het wantrou wen der bedrogen vrouw gaande, die onmiddelijk de policie is gaan verwittigen. IERLAND. l'arnell heelt zich te Parijs mis- loopen. Den hoed iu de hand, is hij gaan hulp bedelen bij Rochefort, en Victor Hugo, twee god- delooze socialisten, liet katholiek Ierland erkent Parnell alszijnen leider niet meer. Eene scheuring is dus in de partij ontstaan: van den eenen kant de Parnellisten die met de revolutionnairs van alle landen verbroederen, het stopping stelsel in 't Par lement tot zijne uiterste palen willen drijven en al zoo alle hervorming beletten van den anderen kant, de katholieke en redelijke Ierlanders die naar de stem luisterende van den Paus en hunne Bisschoppen, in de palen der wettelijkheid blijven, maar met onwrikbare standvastigheid de afschaf fing van tirannieke wetten afeisschen. Geen twij fel ol' het iersche volk zal zijne ware vrienden lier- kennen, en geen gehoor geven aan den roekeloo- zen mad der Revolutie, die alles ten onderen brengt. Het ordewoord is nu in Ierland passieve we derstand geen betaling van pachten. PRUISEN. Bismark verliest zijn geduld en wordt zenuwachtig. Zijr. oud-collega, Kamahau- sen, had de stoutheid de finantiële hervorming van den kanselier te bestrijden. Daarop riep Bismark hem toe dat hij, als minister van finantiën, niets waard was geweest. Kamphausenantwoorddedat Bismark een ondankbaar mensch is, en de kanse lier zond hem zijne beleedlging terstond terug.'t Is gemakkelijk voor u, riep hij, Pruisen te bestieren met de milliards van Frankrijk ;gij hebt de 7 vette De Parijzer Patrie bevat een telegram uit Du- blijn, onder dato van gisteren, die wij onder alle voorbehouding meedeelen, doch die volkomen onze vooruitzichten bevestigt Ziehier dit telegram: i) De aartsbisschop van Dublijn zendt aan zijne geestelijkheid eenen herderlijken brief, waarin hij in zeer hevige hewoordingen het verbond hekelt door het katholiek Ierland te Parijs gezocht in de rangen der godeloozen en ongeloovingen, die ge zworenhebben den godsdienst te vernielen. Hij smeekt Ierland zijn betrouwen niet te geven aan mannen, die dit helsch plan gevormd hebben.» De Kamer van Canada stemde, dezer da gen het leggen van eenen nieuwen ijzeren weg tusschen de Stille-zee naar den Atlantischen Oce aan. Die nieuwe linie zal eene lengte hebben van 2,600 mijlen en 20 000,000 p. st. kosten. Volgens kontrakt, tusschen de ondernemers en den Staat gestolen, moet dit reusachtig werk binnen de 10 jaar voltrokken zijn. Wat al monsters de zee bevat, zal mogelijk nooit geweten zijn. Onlangs deelden wij onze lezers meé, hoe er in Amerika een Cephalopode, die men zich het best voor kan stellen, als men aan een grooten poliep, of veelvoet denk, met armen van i5 voet lengte gevonden werd. Nu vernemen wij, dat er in 1878 in de zee bij New- fondland weer zulk een monster gevangen is, maar wiens vangarmen, of grijpers waarmee hij zijne prooi omvat, 35 voet lengte hadden, terwijl zijn lichaam, van den kop tot aan het eind van den staart, 20 voet lang was. Als 't maar waar is Dezer dagen zijn te Weenen.ineen danszaal twee polieciebeambten dood gevonden. Als ge woonlijk hadden zij het gemaskerd bal, voor be waring der rust moeten bijwonen. Zij namen in een klein kamerke, dat in de zaal uitzag, plaats en bleven daar zitten. ToeD de eigenaar van het lokaal hen niet weder te voorschijn zag komen, ging hij eens zien waar ze bleven en vond hen beiden doodop den grond liggen. Men veronder steld, dat zij door kolendamp gestikt zijn, daar er door het kamerke een kachelpijp loopt en de kachel 's avonds fel gebrand had. Donderdag laatst had in het assissenhof van Essen, Duilschland, een zonderling geval plaats. Alvorens de jury gevormd was, stond een der aan wezige gezworenen recht en verklaarde, dat hij onweerdig was te zetelen, daar hij in 1872,wetens en willens, een valschcn eed had gedaan. De plich- tige, een ingenieur van Bocholt werd aangehou den en naar de gevangenis gebracht. Staat Parijs op geen vuurberg, zegt een fransch dagblad, zeker is het toch, dat een groot deel der stad op eene echte solfermijn staat. Reeds in 1778, bij het albreken der Porte St-Antoine vond de eerw. heer Haiüy eene groote hoeveel heid oorspronkelijken soller. Dezer dagen heeft het feit zich herhaald- Op de Place de la Républi- que hebben de werklieden van Parijs eene echte mijn van deze stof ontdekt, die reeds gekristali- geerd was. De maarschalk Mac-Mahon, in gezelschap zijner gemalin en dochter, heelt vrijdag het kas teel van Hendrik IV, te Pau, bezocht. Het groot-

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2