Weliioe Ecucn, die voor niel wei al. t rme Weesjes. ilc Schelmstukken der [\iiiilislen. 14 Zondag 3 Apriï 1*81 IrrPe-en-Twintigste Ja.trgang ©oösihrnsi, - tiaöedanö, - Urijljrtb, I '-••'-'.-J - A r- Bureel Achterstraat. öeweona Abhohmu 20 centiemen per regel. AnnoDcen op de Tweede Bladiijde 50 oentieraei den regel, Berichten onder't Nieuws. 1 frank den kleinen regel HET LAND - 5 £r. 's jaars, voora bet. Inschrijvingen worden op alle tijd stippen genomen rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers VAN AELST NIEUWS DER WEEK. Te Brussel was maandag een kiezing, voor 2 gemeenteraadsüeeren; van den eenen kant waren de bewierrookers van liet Stadhuis, die 't merkteeken der logie ingeprent dra gen, van den anderen kant was een Sociëteit onaf hankelijke Brusselaars, die verklaren dat zij den strijd tegen 't klerikaal beu zijn en een weerdig en spaarzaam bestuur willen. Al de liberale gazetten schreven voor de bewierrookers van 't Stadhuis al hunne kiezers hadden zij opgetrommeld; doch met een meerderheid van 170 stemmen, zijn de mannen der groene kokarde gekozen... Zoodat datzelis te Brussel, 't Geuzenkraam begint te waggelen.—De brand te Nizza wordt >-oortdurend beschreven en besproken; de gazbuizen van den theater waren slecht, reeds verschelde keeren gestopt; den dag van de ramp was 't gevaar aangeduid; maar een zorgeloos Gemeentebe stuur had er geen acht op genomen en men ziet de gevolgen;talrijke slachtoflers;tairijke;gekrenkteFami- Iiën; de begravenis der slachtoffers heeft met buiten gewone plechtigheid plaats gehad. —Niets slechter voor een Gemeentebestuur alsgedurig bewierrookt te worden; de kritiek is 't zout derBesturen;indien,in de Gemeenteraad van Brussel,! een moedige Raadsheer van over 5 jaar, al die slechtigheden had beknib beld, nu zou die machtige liberale Associatie opba ren put met moeten denken.—De vertegenwoordiging der minderheden is een wenschelijke zaak. Maan dag is Dobbelaer ter dood veroordeeld; de getuigenis sen uit Rijssel waren verpletterend voor hem na de uitspraak gehoord te hebben, heelt hij verklaard on schuldig te zijn en in kassatie te gaan. Het vonnis zegt dat hij op een der openbare plaatsenmoet gehals- recht worden; maar zijne Majesteit Leopold II geelt gratie aan al de moordenaars; wij hooren niet dat hij zijn Ministers berispt heelt voor de doodsclüeterij van brave landbouwers te ueule. In "t Senaat hebben katholieke Heeren getracht de bespreking te brengen op den Landbouw en ae moeielijkheden die hij tegen komt; doen als de Ministers't katholiek niet kunnen bevechten, zij n zebek-af; M. Lammens,de ex-Notaris, heeft met veel kracht de slavernij verweten, onder welke ui de Belgen wilt brengen. De Kamer is begonnen met een plan van wet ever de Middelbare Scholen; deze zijn nok te katholiek; de scholieren zijn nog te zedig; ei'zijn er nog te weinig die op straat vloeken, als kleine duivels; er gaat een tweede Van Humbeeck aan t hoofd der Ecoles Moyennes komen, en elke stad van eenig belang zal'nen Athénè krij gen, jaarlijk een goei 40,0ti0 Ir. weg!. Als Wilhem den koppigen-met zijn Atkéneés begon, korts daarna vloog hij...'t Zijn d'officieele scholen die heden de Revolutie in ons Land gebracht hebben. Veel ka tholieken hebben een lout gedaan met den deftigen Mac Mahon niet te ondersteuner.; nu willen zij van de Bourbons een soort van Geloofspuntmaken.Frank rijk kon heel goed gered worden zonder die Bourbons, waarop zooveel niet te boffen is. Onder d'Henricussen •n de Lowiën, zijn geprofeste deugemelen geweest Lord Beaconsüeld van Engeland ligt zeer slecht, van 't flerecijn. Een glazeken water is alles, dat hij pro- fiteeren mag. - In Antwerpen is een groot oratoria uitgevoerd van den jongen Maestro Emiel Wambach; Mozcs op den Nijl; men zegt dat het een meesterstuk is van verhevene dichterlijke afschildering. Bis marck is van aid'helsclie duivels; geenjhuiske zonder kruiske; Bismarck heeft zijn koffers vol goud, zijn portefeuillen vol bankbneven.zijn borst vol eerekrüi- •en, zijn paleis vol nederige serviteurs, en nogtans, een scherpe doorn in zijn hert, zijn zoon is .van huis geloopen, naar Roomen, achter een gedivorceerde vrouw. De keizerin van Oostenrijk is op reis, te- rugkeerende van Schotland; haar gevolg bestaat uit 40 domestieken. Garibaldi maakt zijn pakskes.Hij trekt 100,000 fr. 's jaars van 't Italiaansch Goeverne- ment. In een brief d andur week geschreven, glori- feert hij de Koningsmoordenaars: Hoedel, Nobiling, Moncasi, Passauante, Solowief, Hartmann, enz. En Italië onderhoudt dien vent! De Koning der Bel gen heeft te Meysse een kasteel gekochl van 900,000 franken. Weihoe, libei aters, weihoe Inkwisiteurs, weihoe heeren Willequet, Lippens, Devigne, Bouvier, ge durft spreken van schooldwang dom' kaliiolieken gepleegd Hebt gij de verschillige feilen vergeten, in Belgen- land gebeurd,dat Geuzenbestuurders der Armen,zelfs vier planken, zelfs een doodkist weigerden, aan Fa miliën die weigerden hun kinders te leveren? Hebt gij vergeten hoe bijna al de liberale fabrieken gedwongen hebben Hebt gij vergeten, Willequet, hoe gij t Aalst katho lieken dwang zocht en hoe gij op geuzendwang liept? En welke waarde heeft uwe onpartijdigheid-! Gij hoort den Pastor van Hofstade beschuldigen; gij leest m de gazetten logenstraffingen van heeien doc- teurs, en gij roept die Docteurs maar, als gij er niet meer uitkunt. Als katholieken beschuldigd worden, gij neemt al les als gangbare munt aan; maar ais het óp liberalen loopt, ei, de pu-ntjes moeten op d'ikes staan; gij con troleert, gij mspekteert de getuigenis en de men sehen die gelijk M. D'Hondt van Aalst u zeggen On dervraagt eens dezen, genen verdrukten werkman, die heeren worden quasi den neus afgebeten. M. Willequet, als de hoofdonderwijzer van Aalst u zegde; Het armbestuur oefent dwang uit op de wees jes, aanbesteed bij zekeren Potter hebt gij gezegd Wij zullen dien Polier doen komen! Neen, gij hebt alles aangeteekend, alhoewel deze getuigenis een al lergrootste vaischheid was; er werden sedert 9 jaren geen kinderen bij dien Polter aanbesteed. Maar als de heer Onderpastoor van Schoonaarde. na drij zittingen gewacht te hebben, eindelijk aan hoord werd «n als hij u den klaarblijkendsten geu zendwang,de wreedste volksbeulderij aauhaalde.men zocht hem in zijn woorden te vangen, en in plaats van alles aan te teekenen, gij,M. Willequet, gij zeg- det; M. den Onderpastoor, dien vervolgden persoon (een oude Pachierjzal ons dit alles juister verklaren; dan hebben wij de zaak uit.d'eersle hand; en wij zul len hem in 't kort ontbieden Zoo deed Pilatus ook; als de waarheid hem gezegd werd, hij keerde er den rug naar toe! God uit den hemel!'ne mensch die onpartijdig die enkwesten bijwoonde, zijn bloed moest koken van verontweerdiging, ziende hoe men zocht hetgeen niet te vinden was, en met reuzenarmen verwierp "het geen in elke stad, in elk dorp, te zien is zonder oo- gen, te weten Geuzendwang Volksbeulderij Drukking van zoogezegde liberalen op 't geweten der werkende Ouders Wij zullen, want t is noodig, wij zullen de gazet ten van 1880 openslaan en de getuigen op 't enkwést terug doen keeren. In den tijd durfde niet éene libe rale gazet een getrouw verslag der Inkwisitie geven; maar nu, omdat ze meinen: de raenschen hebben het vergeten, nu komen ze met alderhande valschheden af Ach, indien de katholieke Representanten nevens de geuzen, gezeteld hadden, dan zou menden ijselij- ken Geuzendwang in zijnen helscben gloed gezien, hebben; maar dit onderzoek was legende Vrijhflitf en tegen de Grondwet, en iu zekeren zin, i is beier dat zulke schande van.'t aloude Vrije Belgenland niet pubiekelijk uitgeroepen worde. De Burgers, Land bouwers en werkende Ouders kennen dien ongehoor- den dwang en dat is voldoende. hunne pachten of hun waren met kunnen betalen, de lasten immers gaan voor alles; de Staatsontvaugers ienden een laatste waarschouwing, en 't is betale» of kosten en het Tafelken voor de Deur; er is geen éen schuldeisscher zoo wreed als de Staat; geen rede gelden; noch ziekten, noch verliezen, noch malheuren, 't geld t iaoeterzijn tot den laatsten centiemAls men dit I overweegt, dan komt zeer natuurlijk de vraag: Is 't geeu I recht, is 't zelfs geene plicht van door alle middelen die onrechtveerdige verkwisting te bestrijden en des noods zijn belasting te weigeren? Als een volk diep verdrukt wordt, ziju laatste wa pen, zijn machtig wapen is tot zijn verdrukkers te zeg gen: „Welnu, moet gij geld hebbeu, komt het haleu ik betaal niet meer! Zendt uw deurwaarders, zeudt uw garnissairs, dat een deel mijner meubels publiek ver kocht wox-den; maar zelve miju geld in uw haudeu komen brengen, dat doe ik niet! Zulke verzetting komt slechts in den uitersten nood; hut moet met zekere algemeenheid geschieden, met me dehulp en onder'de bescherming van rijke en machtige katholieke kopstukken. In de hoogeKringen derStaatsmannen, moet er alreeds spraak van geweest zijn, anders zou M. Mulou deze gewichtige woorden niet uitgesproken hebbeu. Bergé, Patilark der Vrijdenkers en Representant van Brussel, was een der eer. te oruinde kamerstegen 'l Budietvan Ecrediensteu te bassen. En dit Vrijdenkers kopstuk, hoorteenswathijalleen jaarlijks trekt: De Representanten te Brussel gehuisvest, trekken niets; Berge is dan stillekens naar Schaarbeek ver huisd en strijkt jaarlijks op a Is Representant fr 4800 Als Schepene van Schaarbeek 2000 Als Professor der Universiteit 3000 Ylls Cbimist der Stad 5000 Als Professor in dc Normaalschool - 2000 Als lid van 't School-enkwest 340 fr. per week 16,600 46,600 fr. zonder zijn traktement als Scliool-Inkwi siteur,zonder zijn appointementen van Chimist hij de tribunalen en ander kleinigueden En dien grooten sloebberaar spreekt en stemt tegen de;600 fr., door den Staat aand heeren oi'derpas'oors betaald, als schadevergoeding en schuld van eerlijk heid!.. De toestand van België is zoodanig dat M. Malou, een bedaarde en bejaarde Staatsman, dat die voorzichtige Man de vi aag heeft gesteld of de kwestie van de wette- hjkheid der weigering van de belasting niet kan opge worpen worden. Ik ben zelfs verwonderd, zegdeM. Malou dat die vraag nog niet opgeworpen is. Inderdaad, als men ziet met welken opgezetten zin het Staatsgeld wordt verkwist, zondereenigen schijn van rede, verkwist en weggeworpen, ,en als men van den anderen kant nagaat en overweegt hoeveel Burgers, Ambaehtsmans eu Laudbouwers zich 't brood uit deu mond sparen, om hun lasten op te brengen, dat zij Geso liberals of Katholieke Inkwisiteurs. Er is sedert eenigen tijd veel gesproken en geschreven over scholen, onderwijs, kinders, dwangmiddels, statis tieken en Inkwisitiën. Pè Katholieken beweeren dat de Liberalen het getal di. 'kinders vau de Staatsscholen vervalschen en veel te Hi 'jg opgeven; de liberalen doen dezelfde verwijting aan k.f kolieken; de waarheid kan dan niet wel gekend wor- °rom stelt de heer Malou voor, eeu zeker getal Re presentanten te noemen, den helft katholieken en dén helft liberalen, om inkwisitie te doen nopens het getal Bcholieren. Zulke inkwisitie zou niet alleenelijk verachtelijk en bij het Volk hatelijk zijn, maar zij zou oorzaak ziju van groote moeielijkheden en aauleiding geveu tot menige valschheden. Elke partij zou tegen de komst der Inkwi siteurs zoo veel mogelijk kinders aanlokken, bijeen trommelenen dwingen, en deMinister» zouden, ingezien liet groot getal kinders, op sommige gemeenteu doen scholen sluiten en op andere nog niéuwe scholen doea bouwen. Uit al de discussiën der Kamers, en uit al het praten en schrijven blijkt zeer klaar dat den Staat zich niet mag blijven bemoeien met hot onderwijs en de opvoeding der jeugd. Het Onderwijs moet noodzakelijk vrij zijn, gelijk de nijverheid, den koophaudel eu deu landbouw. Het is den eenigsten middel om, gelijk in de jaren der tig, eendracht en vrede in 't Land te brengen, om het onderwijs op vasten voet te slellen' en te doen vooruit gaan. Hierom moet het vast ataan: geeu officiéél onderwijs meer; liet Volk moet zich zelf onderwijzen om zijnen Godsdienst, zijnezedeuen vrijheid te kunnen behouden. Het moet ook vast staan:geen moei ids,geen liairklieverB, geen inkwisiteurs meer; tietzij katholieken, hetzij libe ralen. Leve de Vrijheid van I83U! Dat de Goede Vader ons verlqsse van alle moeialerijen Kinderkens worden op straat gezet. Het is ongelooflijk, maar het wordt toch gezegd dat de Minis ters, met toelating van den Koning, bieren daar vrije scholen gaan sluiten en de .kinders op straat jagen; er wordt ook gezegd dat zulke slechte daden eu voorbeel den kunnen slechte gevolgen krijgen,eu dathior en daar wel zou kunneu gesproken worden, van millionnairs uit hunne prachtige huizen, van Barons en Comten uit hunne kasteelen, vau Ministers uit hunne hotels eu vau Koningen en Princen uit hunne paleizen te zetten. Dit heet men: iemand met dezelfde maat meten, eu van 't zelfde laken eene broek make.i. Liberaien en Katholieken komen overeen. Men begint in hooge Kringen onder liberalen en katho lieken te zeggen, dat er een einde moet gesteld worden aan de schandelijke geldverkwistingen voor het geuzen- onderwijs... Kostelijke scholen doen bouwen die leeg staan; geuzenmeesters rijkelijk betalen om leegganger te loopen, om spioen te zijn en mijnheer te spelen, dat mag toch niet ziju, het roept wraak! Parike en Lomberge:Nog twee jaren, eu er zal op alle gemeenten, waar goeden wil, kloeken moed en heiligen lever is, eene vrije School bestaan. Wie zou gepeisd hebbeu dat er teParikezoohaast eene katholieke school zou geweest zijn? dank aan den iever vau den herder, aan den goeden wil van de parochie:.en en aan de medewerking van eenige vreemdelingen, is er te Parike eene zeer voldaende school gebouwd. Hetgeen le Parike gedaan is, kanzonder moeitcte Lemberge gedaan worden; want daar is geld in overvloed om zonder hulp van vreemdelingen een schoon en sterk schoolke te I .ou wen. Een gefaald Burgemeester De heer notaris Rombaut wiltbongré malgréBurgemeester ziju te Sohoo- risse De Miuister heeft daar, om Rombaut te voldoen, zouder nood en reden eene kiezing bevolen. Mijnheer Rombaut en zijn volk rekenden op 40 stemmen meerder heid; want hij had maar 'nen mulder voor tegenkamper. Doch de kiezers en d'inwoners van Schoorisse zegden: Liever den mulder alsdeu notaris Rombaut; eu waarlik Rombaut lag met 30 stemmen ouder. Als de uitslug der kiezmg gekeud was, kroop deu heer Notaris iu zijn bed, zijne vrienden van Brakei, Ronsse euz, liepen naar huis gelijk vossen zouder steerten, en 't volk vau Schoorisse zei: als Rombaut zich nog durft vooretellen om Burge meester gekozen te worden, dan zullen wij tegen hein opkomen met nen ketser of 'nen koewachter. Te Gent heeft M. Laurent eeu pensioen gekregen vau 8.000 fr.; de fraterkef der Logie frateriiiseeruin u <le Staatskas: «re M. Lammen» liéefl ii, SeütaCK-kcut! rt maakt.dat de WeezeMeisjes,onder dees liberüalbestuur, naar den opera theater geleid worden... Arme weeskens! arme foudatiëu der katholieke voorouders, op zulke wijze gebruikt! De Geuzerij maakt van vele Arrameesters, beu len der Armen... Wat hebben wij in Belgenland niet gezien Dat men zelfs doodkisten weigerde aan arme Familiën, omdat er van hun kinders naar de ka tholieke school gingen. En wat lezen wij uil Pa rijs? Er lag daar onlangs eeu vrouw een aru e vrouw, ziek om te sterven er. van alles onlhloo:. Een annmeester-vrijdenker komt haar bezoeken; en hij weigert alle hulp,omdat er een krusiffx aan haar bed hangt. Maar, mijnheer, zegt de vrouw, wat kan u dat schillen ge ziet toch hoe arm ik hen! En wat doet de volksbeul? Hij verwijl u de vrouw dat zij een kwezel is, werpt haar v»r- wenschingen naar 't hoofd en vertrekt, zon Ier eenige hoegenaamde hulp te willen geven. (18 Vervolg). XVIII. EN TOCH MOET DE NIHILIST ERAAN! Terwijl de Doctor-Nihilist door de bergengten rijdt die den Tyrol var. Italië scheiden, terwijl hij met gejaagdheid en angst, de minu ten aftelt die hem nog van de Italiaanschc stad Verona houden, laat ons voor eenige oogehblikken terugkeeren naar de herberg van het Tyrolsdorp Mainzveld. 't Is io ure; de baas staat voor zijn venster een uitkijkje te doen, onder 't rooken eener pijp, terwijl de bazin en de meid het huiswerk verrichten. En toch roept de meid eensklaps uit. Wat is er nu zegt de baas zijn hoofd omdraaiende. Baas en Bazin, ge zult mii misschien uitlachen. Laat hooren, Grietje. Maar ik zeg u dat die Engelsche madam, Laat ons daarvan gerust, bromt de baas; heeft zij ons niet eerlijk voldaan?... Die langetongerij verveelt mij. Welnu, Grietje? vraagt de bazin. Dat het geen Engelsche dame is, zeg ik. Ja, en waarom, als 'r u belieft? vraagt de baas. Baas en bazin, hebt gij haar wezen bemerkt hare kin er was baard op, gelijk bij den kloeksten mansmensch, en ze was zoo ziek niet als ze scheen. Tut, tut, altemaal losse gedachten Welnu, sprak de bazinne, om u de waarheid te zeggen, man, mij zijn ook kwade vermoedens ingekomen; binnengaande heb ik onder de rokken der engelsche dame, een broek gezien. Maar, vrouw Een broek gezien, man! zoo promentig als ik u zie Maar, waarom? Waarom ik dit niet aanstonds gezegd hebt, gaat gij vragen. Ja, vrouw. Uit voorzichtigheidhoe eerder 't slecht volk uit uw huis, hoe beter! Maar nu dat Grietje dit zegt, nu moet ik het ook ge tuigen Bahbah En hebt gij bemerkt, hoe die dame doof scheen en nogtans hoorde als een vink, als men sprak van hare dienstmeid die ver dwenen was? De baas krabde achter zijn ooren en vroeg met blijkbaar ongenoe gen Ge wilt dus zeggen Dat het geen Engelsche was, maar 'nen Engelschman, riep de bazinne. En misschien, voegde de meid erbij, een kwaaddoener, die ons huis kwam afzien. Een diel of brandstichter! Een moordenaar, man, en in uw plaats zou ik zoo gerust niet zijn; neen, ge moogt zoo gerustniet zijn Niet gerust zijn! en wat wilt gij dat ik doe? de dame heeft hier geslapen, z'heelt betaald, z'is weg 1 Die zaak kan kwade gevolgen hebben, man; in uw plaats, ik zou den Burgemeester gaan verwittigen; de twee gendarms zijn juist op 't dorp; ge zult er toch mij niet heen zenden, zeker, opdat g'heel't dorp zou weten, met welken zorgeloozen Jvent ik inge spannen ben Bahsprak de baas, naar buiten ziende, maar die klank was nog nief koud, als hi) plotselings verbleekte, zijn duitsche pijpop de tafel legde en met gevouwen arms bleef staan, sterlings naar buiten ziende Bazin. Grietje; waren zijn eenigste woorden;... ge zoudt kunnen gelijk hebben, ik ook had vermoedens; maar 'ne mansmensch, zie de wel, wilt zeker zijn van zijn stuk. Ge gaat dan aanstonds naar den Burgemeester? Toe,Grietje, geef den baas zijn habiet. 't Is niet noodig, vrouw! En waarom zoudt gij bij den Burgemeester niet gaan? Omdat hij zeil naar hier komt! Wel, lieven Hemel! Ja wat mag er zijn? hem volgen twee, drij, zes gendarms en een menigte Volks! Ze komen recht naar hier Recht naar hier!... liet hemeltje toch! mag'ne mensch nu nog iemand ontvangen? G'ontvangt daar een oude, ziekelijke dame en als 't uitkomt, 't is 'nen diel, 'ne moordenaar, misschien'nekapitein van een moordenaarsbende.... Herbergt dan al vreemdelingen. Zwijgt! gebood de man; ze zijn daar, en voorzichtig! Inderdaad, hel hoold-der Policie trad binnen, vergezeld van de gewapende macht en van de notabelste der Gemeente; de Veldwach ter stond wel buiten om de gewone Parochianen tegen te houden; maar de notabele personagiën liet hij voorbijgaan. Baas, een dame heelt hier gelogeerd? Gelijk ge zegt M. den Burgemeester. Die zegde Engelsch te zijn? Juist. Die doof was? Zoo doof als nen erpel. Gisteren was zij verge zeld van een dienstmeid? Vergezeld van een dienstmeid. En 'k zal u meer zeggen, sprak de bazinne; zet u neer, M. den Burge meester; terwijl wij daar aan ons huiswerk waren. Uust, gebood de vertegenwoordir der wet; vrouw, onzen tijd is kostelijk; laat mij ondervragen en dat uw man antwoordde: Ergo, wij zegden dus: Een Engelsche, doof,-ziek, gisteren met een dienstmeid die heden verdwenen is? Ja, bevestigde de baas. - En d'Engelsche is vertrokken? Vertrokken, ik heb haar nog op de voituur moeten helpen. Geen vermoedens gehad? De bazinne wilde antwoor den, maar de baas riep Jbotsvveg: Geen vermoedens gehad, M. den Burgemeester, niets anders gepeisd, als 't was een ziekelijke dame die voor haar gezondheid naar Verona reed. Welnu, baas en bazinne, 't is een allergevaarlijkste man, die hier vernacht heelt; ziehier den telegram uit ïnspruck;die zieke En gelsche is niemand anders dan een vermaarde mooi denaar te Berlijn uit zijn gevang ontsnapt; een Nihilist,menschen; een kopstuk der Samenzweering.... Geen twijfel meer. En ze zijn weg, baas? Sedert éen uur, M. den Burgemeester, met de diligencie. Gen darms, ge gaat er te peerd achterzitten; d'eer van ons dorp hangt er af;en lerwijl gij de voorpost neemt,zullen wij de felste peerden noen zadelen, en u vervoegen, om een algemeene klopjachi in de beg. te doen; maar 't zal niet noodig zijn; ge zultgemakkclijk dediligcn- cie inhalen; in alle geval, de beste voorzorgen dienen genomen ie worden... Burgemeester, gendarms, notabelen der Parochie waren reeds weg, als de baas en zijn vrouw en 't Grietje daar nog stom stomJen van schrik en van verbazing! Ziet ge nu wel, sprak eindelijk.... Maar we zullen die menschen hun Parlement laten doen en volgen liever de gendarms, die op hun peerden ventre a terre den weg der gebergten inslaan. Ze waren zeker van hun vangst; op een diligencie, éen uur. zelfs twee uren winnen, was voor'ne ruiter spelen gaan; ten anderen, de diligencie bleef in alle dorpen stil, terwijl zij vooruitreden! gelijk oostenrijksche postiljons uit den tijd van Maria-Teresia. Intusschentijd reed de diligencie gedurig voort en had reeds een groote afstand afgelegd; de Engelsche dame zat nu alleen en over woog haren toestand, gisteren zoo schoon, nu zoe slecht geworden door de vlucht van die valsche Socialistinne. Want de Doctor-Nihilist kende zijn volk, en hij was overtuigd dat de slijp niet alleen met zijn geld weg was, maar hem daaren boven zou aanklagen en verraden. Wat gedaan, wat gedaan? vroeg zij, een kleine kaart van de landstreek uithalende; ik ben nu op den breeden weg door de ber gen; weg, die veel begaan, veel bereden wordt, en waar langsheen een telegrafdraad ligt... Misschien loopt mijn vonnis tegenwoordig op dien draad!... er zijn kleine binnenwegen, kronkelwegen, die ook op Italië uitkomen... Ha, ik weet wat ik doen zal.... Hij ol zij tokte op 't vensterken, deed teeken van stiller te rijden, omdat 't hoofd pijn deed; de koetsier gehoorzaamde op 't eerste oogeoblik; de peerden reden zachtjes aan, gedurende een goed kwartier, men naderde d Afspanning van een gehucht, alwaar nog al dikwijls nieuwe reizigers opkwamen. Geen reizigers die iets willen profiteeren? vroeg de baas. Neen, slechts een oude zieke dame, die niets vraagt dan de rust.. Een glas bier voor mij, als 't u blieft... Maar, wat hoor ik? ruiters op de baan! gendarms! Is er iets gebeurd op 't dorp, baas? Ja, 't waren de gendarms die recht naar de diligencie stormden, en het rijtuig omringden; Waar is de koetsier? Hier, brigadier! Hebt gij volk op? Een Engelsche dame. Waar is zij? Binnen. Er is niemand binnen. Gij lacht zeker? Neen, niemand, geen levende ziel! Maar ik zeg u dat de Dame er te Mainzveld opgekomen is ol liever opgesteken; en over een kwartier heelt ze nog teeken gedaan

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 1