i Tribunalen. ïtampen,£ttisüaöm cn (Ongelukken Kronijk van Aalst. De Statie. Overzicht. AALST. Wij vernemen dat in al de straten van Aalst, het algemeen en bijna eenparig besluit is genomen, van don derdag de Feest vlag uit testeken. Dat is toch 't minste dat Aals kan doen, voor dit buitengewoon Jubelfeest; misschien zullen nog andere Betoogingen ingericht worden verscheide Komiteiten van Burgerij der Stad en van Aalstersche Jonkheid houden zich met de zaak bezig; het getal de heeren Deelnemers beloopt reeds ver over de 3oo;.. in ons hoofdartikel, sprekende van de voorname studenten welke den luister en de kroon uitmaken van 't Gesticht, hebben wij vergeten te melden der geachte Heeren Priesters en Religieusen.die zekerlijk onder de verdienstrijkste en nuttigste Ingezetenen van een Land moeten gerekend worden. Over drij maanden werd t'Aalst, op 't Beg- gijnhof 3oo gestolen door zekere jonge doch ter, Zieneken Van Goethem, die woonde bi hare moeder aan 't Schaliënhuis; de zaak were 1 door de Policie van Aalst onderhoord, en de dochter bekende dat het op 't aanraden van hare moeder was dat zij de diefte had gepleegd. Dijnsdag is de moeder, Nette Michiels, schra- mouillevrouw, veroordeeld tot 3 maanden gevang, en de dochter tot zelfde straf, waarbij nog 3 maand gevoegd werd, voor eene latere diefte op d'hoogstraat, door hetzelfde Zieneken gepleegd Men ziet dus weeral dat dielte en onrechtveerdigheid altijd een slecht einde hebben. Zekere vrouw uit 't Govaertsstraatje had aan Zieneken eenige juweelen verkocht voor 35 fr. en kan voor dit feit nog vervolgd worden. Nemethy, die te Brussel zijn vrouwen haren verleider heelt vermoord, gaat voor d'Assisen komen. Wegens de moord te Zulte zullen voor de Vierschaar staan de ge naamde De Ruycke, Van Brabant en de gebroeders Peers. De Rechtbank van Gent heeft beslist dat een zeekapitein of schipper niet verantwoordelijk is, als zijn schip door de sluisen of sassen niet kan; de waters moeten de scheepslieden kennen, maar geens zins de lengte of breedte der sassen. Er was uit Riga een schip gekomen naar Gent; te Muide kon het niet versast worden, zeven voet te lang zijnde, en de kapitein van 't schip was daarvoor be trokken. OOSTENDE, 19 april. Maandag ging M Panesi, scheeps bouwmeester, met zijne vrouw, een zijner kinderen en twee vrien den, in een schuitje een pleziertochtje doen tot in 't gezicht der ha ven van Blankenberghe zij waren lustig bezig met zich onderling te vermaken, toen eene groote baar, het vaartuig eensklaps in de zijde vatte en deed omkantelen, juist op de hoogte van het staket sel. De vijf personen verdronken. M. Panesi laat vier minderjarige kinderen achter. Brussel. Zaterdag nacht keerde een werkman naar zijne woning terug, toen hij in de Hoogstraat, nabij de Kapellekerk door vier kerels aangevallen werd, die hem slagen op het hoofd toebrachten, hem op den grond wierpen, en van «.ijn geld 3 a 4 Ir. beroofden. Het slachtoffer van dien laffen aanval bevindt zich in zeer bedenkelijken toestand. Op Paaschavond kwam te Brussel in 't Policiebureelder stoof- straat, een vrouw, het wezen en d handen vol bloed, tengevolge zegde zij, van een gevecht met haren welbeminden echtgenoot... Z'is naar St Pietersgasthuis gedaan en de man staat op 't Proces verbaal. In den nacht van zondag tot maan dag zijn er dieven gedron gen in het huis n° 27 der Koolstraat. Eene oude vrouw, die gerust hoorde en dacht, dat het haar zoon was, die t' huis kwam, riep op hem maar een der dieven ging zich voor de oude vrouw plaatsen haar met zijn mes bedreigende deze echter wist te ontsnappen en vluchtte op het dak. Terwijl maakten de dieven zich meester van al wat hun onder de handen viel,onder andere van eenige juweelen, geld en drie aktien twee van de stad Brussel en eene van de stad' Luik. De politie, aanstonds verwittigd, heeft een onderzoek geo pend. Antwerpen. 't Wordt t'Antwerpen dagelijks schahouu/^lifi-oraan duitban te, tan 'i oicttii vuii ras dat er ïoopt, om 't jong volk in hun bederf te brengen. En te Brussel verwacht d een echtscheiding dander niet.... Allemaal gevolgen van Liberalismus. menschen! Wacht maar naar de discipels der slechte scholen DIEFSTAL VAN 40 TOT 50,000 Fr. Vrijdag namiddag rond i ure kwamen bij den bankier M. God ding, boek der Meir en Kathelijnevest, twee engelschen, welke vroegen een brusselsch lot te koopen. M. Godding was naar de Beurs, en terwijl Mad. Godding, die alleen in het bureel was, zich omkeerde om het lot te nemen en aan hun verzoek te voldoen, greep een der Engelschen, door het guichet of door de deur, eene'portefeuille, die voor40 tot50,000 fr. bankbiljetten inhield en beiden namen de vlucht. Toen Madame bemerkte dat de portefeuille in kwestie gestolen was en de dieven weg waren, stond zij als met verlamming ge slagen. Wanneer zij eindelijk aan de deur kon komen om op hulp te roepen, waren de twee engelschen nergens meer te zien. De een was gevlucht langs de Kathelijnevest en de andere langs de Meireburg. Men veronderstelt dat dezelfde mannen reeds gisteren op het zelfde bureel zijn gekomen, onder hetzelfde voorwendsel, doch eigenlijk om de plaats af te spieden en den diefstal te beramen. De dieven zijn niet gekend. Madame Godding heeft zoo goed zij kon, hun signalement aan de policie opgegeven. Te Schendelbeke had een huisgezin een lot der Nationale loterij. Het lot won een prijs, die bestond in een schoon rijtuig, ter weerde van 4000 fr. De vrouw, is ten gevolge der blijdschap bij 't vernemen van het gelukkig nieuws, in onmacht gevallen en werd zoo ziek dat de geneesheeren weinig hoop hadden haar te kunnen redden. De vrouw is twee dagen later overleden. llit het laatste onderzoek over den moord van Exaarde, schijntle blijken, dat de vermoedens, die op J. N. drukken als zijnde hij de dader van die moord, niet zouden gegrond zijn. Vele feiten, dezer laatste dagen aan het licht gekomen, werpen verdenking op eenen persoon, die spoorloos uit de gemeente verdwenen is. De ieverigste opzoekingen worden door de politie gedaan, ten einde dezen te vinden. Tol nu toe zijn alle pogingen vruchteloos geweest. Het gerucht loopt als zoude hij aangehouden zijn, doch wij hebben daarover nog geen stellig bericht ontvan gen. Op de jaarmarkt van vet vee te Brussel, kwam een zoogezegd beenhouwer bij een koopman en kocht eenen os. Beiden gingen naar eene naburige herberg, terwijl de gast van den beenhouwer op den os paste. Toen de koopman zijn geld vroeg, antwoordde de andere dat hij geen geld genoeg bij had en er ging halen. De koop man, die ongerust begon te worden, ging zijnen os opzoeken, doch vond hem niet meer. De zoogezegde gast was ermee verdwenen. Le policie, aanstonds verwittigd, vernam weldra dat de twee mede plichtigen den gestolen os bij eenen beenhouwer der stad verkocht nadden voor 3oo fr. Men is op het spoor der twee dieven. 't Eerste onweder van dees jaar heeft te Jurbise een vrouw gedood; een kind, dat bij haar was,(islam geslagen aan een van zijn 'armkes. Te Ellewijt, nabij Sempts, zijn twee huizen vernield cn ne man, die in een wagenhuis gevlucht was, is gedood. Te Villemcour, (Frankrijk), is de Ontvanger der onrecht- streeksche belastingen dood gevonden in zijn huis, twee scheuten jin volle borst. Zoo promentig als daar op de Groote Markt, deu toren run 't Stadhuis te zien is, alwaar nu tot elks vreugd, het beiaardspel hernomen is en, hoopt men tot een volmaakt akkoord zal geraken, gelijk da oude Beiaard, die een glorie van Aalst was, zoo promentig als de Toren daar staat, zoo klaar en duidelijk ie het voor al wie t plan B der statie beziet, dal het een waarachtige moordenj zou zijn, van g'heel dit kwar tier; een eeuwige schande voor de ïtegeeriug, die aan ZHlke zaken het kostelijk Staatsgeld zou besteden. God beware er Aalst van, doch moest dit heilloos plan doorgaan en worden uitgevoerd, men kan niets beters doen als al wat over 't Oud kerkhof ligt, bij Hofstade voegen, want voor veel menschen zal de weg naar Aalst onmogelijk geworden zijn. ltendennonde doet alle geweld van de wereld om Zi|UiViei'terkiug®n v#rlos* ziJB> en 't Noorden van Aalst zou men gaan afscheiden met een ware iorteres, met 'nen aardkuil van 5 meters hoogte en 30 meters breedte. liet plan B. de vergrooting der Statie langs de iv«tten6traatpoort, is gemakkelijk om af te schetseu; zoo breed als de route nu is aan d'liophangars, zoo breed zal zij worden tot ver over den hof van Sekrc- tari8 Verleysen. De Denderstraat zou een straatje zonder einde worden; onmogelijk nog uaarden zwar ten Hoek te rijden, dan langs Hofstade, of langs d'ij- zerenbrug rond; de Vaart zou at gesneden zijn te beginnen van aan d'ijzerenbrug tot over voormelden hot.Een Vaart afsnijden,is er een grooter schelmstuk! Een vaart, de Waters door de Nutuur geschonken en die zonder onkost van damp of vuur, de koopwaren aanbrengen!... Heeft men daarop gepeisd? Geachte Eieden van deKattestraatpoort.Hoveniers, Landbou wers, Nijveranrs der Stad die met Hofstade en verder# gemeenten aüiurens doet, die kalandisie hebt van die kanten, peist er wel op: Nu begaat en berijdt gij een vrije etfeue weg, en volgens 't plan der Statie, ge zult in t gaan en 't keeren, op 'ueu «teilen berg moe ten van 5 meters hoogte. Er kan, er mag daarover niet gezwegen worden! Als men aau de Kattestraatpoort geen beter, geen ïueuschelijk plan kan maken, daa moet de Statie op een ander plaats komen; G'heel Aalst zou zich moeten vereenigen, goedkoopere Statie te vragen, en met het overige van t geld, den doorsteek op Baasrode, dien weasch van houderde jaren Een nieuwe Statie voor koopwaren is er neodig; t is schande gelijk t'Aalst de voyageurstreinen opeen geprest staan; als de treinen uit Brussel en Geut toe komen, de reizigers moeten op 'ne meter afstand, tusschen twee treinen, de reizigers moeten drummen gelijk op de groote Processie van Halle; kamanke menschen zullen straks niet moer kunnen reizen: de heer Statieoverste moet dit reeds bemerkt hebben en deswege zijn klachten ingediend; 'tis onbeleefd en omneiischeiijk van de Statie te Aalst, uit welke zoo eenwig veel geld naar Brussel gaat, in zulkcn be krompen toestand te laten. Wij verzoeken dat men deze artikels overwegeen beware; en moest Aalst geslachtofferd worden, men zal later zien, of er geen algemeene klaehte» zulle» opgaan, eilaas te laat, is 'tdat men nu onverschillig moest blijven. in aanmerkinge genomen, dat hetzelve nietten voor deelevan eenen partikuliereu, maar wel voor ïeke- ning van dc Stad entot nut vanhet-algemeengeopend wordt, insgelijks aanspraak te mogenmaken, tén line te bekomen dat bewust Kollegie aau de sstad toebe- hoorende en tot het Publiek onderwijs dienende, vau de belasting op het personneel, daargesleld hij de wet van 28 Juni 1822, vrijgesteld worde, en onder die vrijstelling ook begrepen worden de laatste drie maanden van 1825, wanneer het Kollegie gesloten was. t) Reden waarom de supplianten zich met vertrou- tot Uwe Majesteit durven wenden, eerbiediglijk ver zoekende ten einde het Uwe Majesteit behage om de dringende redenen hierboven aangehaald, aan de Stad Aalst voornoemd wegens meergemeld Collegium vrijdom van de belasting op liet personneel te ver gunnen. n Waarmede de supplianten de eer hebben te zijn met de diepste eerbied, Sire, van Uwe Majesteit de gehoorzame dienaar De Sekretaris De Burgemeester L. Van der Beien, De Vilander. In 1826, 27 en 28 volgden nieuwe dringende smeek schriften. Het Zang- tooneel- en letterkundig Genootschap Land, van liiem heeft brieven rondgestuurd, voor een Feestval van Z angmaat schappij tndat in Aalst zal gegeven worden, op 10 Juli ten 2 ure namiddag; er zijn öpremiën, d'eer6te van 50, de laatste van 20 fr. oor 15dc" Mei worden de schriftelijke bijtredingen verzocht, te zenden aan Voorzitter AL. H. Args of aan Sekretaris C. Eeman. DE VOORDRACHtIaN MAANDAG. Wy üHtr eenige regels aan den ta lentvollen Conférencier dien wij maandag 11. in Be Vriendschap hebben gehoord.dat hot publiek er min talrijk bijeengekomen was. M. VAN DER VOORT echter, is geen gewone preker. Hij bezit oorspronkelijkheid en eigen aard. Hij is vooral redenaar, machtige^en ge vierde Rede naar. Hij is jong, door zijn onderwerp bezeten, vol van een geestdrift, dien hij zijn toehoorders injaagt, zonder moeite, met dat gemak van mededeeliug welk de Jongheid kenmerkt, 't Ruim gebruiken van eene machtige stem, de zwierige ongedwongenheid van de gebaren, 'tkiezen van een voorwerp( Vrijheid, gelijk heid, Broederlijkheid,) die niet wijsgeerig, maar his torisch, op het terrein der feiten werd uilgebreid, en aanslag gul'tot actualiteit; dit alles bevestigt genoeg onze bovenstaande schatting. Geene der hedendaagsche gewichtige kwestiën werd verzaakt; op de leger-kwestie vooral, en de noodlottige gevolgen der vermaledijdde bloedwet, heeft M. Van der Voort vurig aangedrongen. De Vrijheid van Onderwijs, van Drukpers, de Ghriste- lijkeGelijkheid, deLiefdadigheid, die buiten 't Chris tendom niet bestaat of bestaan kan, de heiligste bloeme der Liefdadigheid: hot Zustcrken der Armen al die schoone, groote zaken werden door deu Con! ferencier geroemd en verheven met eene warmte van gevoel die ons 't hert in de borst deed zwellen. Voor wat de taal be treft, zij heeft ons bijzonder aangestaan; 't is de echte vlaamsche taal, eenvoudig, klaar en zuiver, de taal die gesproken zoude worden, hier te lande, door 't geleerde deel der Samenleving, indien men ons van onze schooljaren af niet een vreemde handel en wandel opdrong, indien men ons niet innig verfr&nschte, en indien men ons niet gewoon maakte de niet alledaagsche gedachten in vreemde sprake uit te kramen. Een vriend van 't Land van Aalst. In 1829 ging het nog erger; en de Stad Aalstschreef aau Sire, den Koning der Nederlanden, Prins van Urauje, Nassau enz, de Stad Aalst schreef hem en smeekte een hulpgeld vau 4000 gulden, omdat 't Col- legie min en min studenten had, meer en meer geld Verslond ener dit jaar een delicitwas in de stedelijke begrooting van 6702 gulden. Als in 1830 't wereldlijk Collegie viel,geen mensch m Aalst die dezen val bekloeg, allen riepen: O, wat een pak van ons hert! Een kostelijke komedie. Volgens wij vernemen zal de school inkwisitie uen lf en 10 dezer maand zittinghouden te Moll, in de Kempen. Jammer maar dat die geuzenkomedie zoo kostelijk isen zoo veel schoon en zuur gewon nen geld uit de zakken klopt der burgers. Luistert lievei Uit officteële cijfers, die inde Kamers onder zocht zijn, blijkt: l°Dat ieder der heereuschooikij- kers (ze zijn ten getalle van 25 fr. 423 *8 per maand, of Ir. 105-75 per week krijgt, werken of niet. 2° Dat men hun daarenboven de reis en ver- blijfonkosten betaalt, 't te zeggen, liun kaartje op den ijzerenweg of hunne rijtuigen, de goede beet jes die ze eten, den smakelijkeu wijn, dien ze drin ken, enz. 423 fr. 28 c. per maaudvoor elkenschool- kijker, maakt 10,625 Ir. per maand voor die 25 hee ren, en waarachtig dat is nog al '11e schoone stui ver. Menigeen zou ook zoo een postje willen! Doch 't is niet alles: die duizende franks hebben steerten, en lange steerlen, die in bet butjet der Kamer geschreven staan als volgt: 1. Personeel en vej talingskosteu aan 5000 fr. der maand 60,000 fr. 2. Onderzoekskosten aau 3u00 tr. per maand 3->,000 fr. 3. Drukkenen leveringen aau5uufr. per maand 0,00u ir. 4 Onvoorziene kosten 5,f0u Ir. 5. Onkos ten voor drukken en publiekatie^J:9,631 fr. Teza men 336,731 fr. - Voegt erbij den loon der schoolkijkers42,700 Ir. Maakt te zamen het sommeken uit van 379 531 fr- Met die 379,531 Ir. zou men groote hulp kunnen verleenen aan de personen die overal zoo zeerdoor de overstroomingen geleden Imbben; het lijden van den landbouw kunnen verzachten; en veie arme menschen kunnen helpen. Die som loopt liooger dan de belasting op den tabak, welke maar250,000 Ir. opbrengt. Doch hiermeê sluit geenszinsde rekening van liet school-enkwest De som van 379,531 fr„ bedraagt maar de onkos ten te doen in 1841, en men moet er bijvoegen de gene betaald in 1880, welke beloopen, zegt men, tot 130 duizend franks zoodanig dat. m 18/-0 81 <0- nik-wisiiie zai ko&u»u ob7duizend ü3l fr 't zij, meer dan een hall millioen, aitijd zonder'de steerten,want als de lastenbetalers moeten afschi- ten, zijn er altijd steerten. Ge moét beken nen. dat het eene oprecht kostelijke komedie is. I Te Belfort, in Frankrijk, de President der Rechtbank van (Koophandel zette zich in het Tribunaal in zijnen zetel; eensklaps verbleekte hij, zakte ineen en was dood.... Gelukkig die zich al- jijd gereed houdtl Te Mont-de-Peruwelz, een dorp tegen Frankrijk, verweet £n vrouw aan haren schoonzoon,dat hij'ne leêglooper was. Daarom leeft die kerel, 'ne vent van instruktie, bij heeft zijn schoonmoeder prmoord en daarna zijn eigen omgebracht. Altijd scholen roept inson; hoort eens, Waal, beter geen een school, als scholen, die ogrès doen maken in de boosheid. Suppliek d»r Aalstersche Regentie aan den Hollander. Aam, 26 Januari 1826. Sire, Geven met diepen eerbied te kennen, Burgemees ter e.i Schepenen dezer stad Aalst, Provintie Oost- Vlaanderen, ingevolge deliberatie van den sledeliike Raad in date loXber jl. - Dat het Studenten-kollegie, hetgene tot heteinde van de muand augnsti jl. voor rekemuge en ten voor- deele van den heer Van Crombruggo, Roomsch Ka- tholykeu Priester, Principaal van hetzelve,gehouden is geweest, terwijl de stad niet6 betaalde als den on derhoud der Gebouwen, thans ingericht wordt voor rekening der Stad, alle onkosten hoegenaamd t'haren laste blijvende. Dat die onkosten, zoover de jaarwedden als tafel- kosten enz. van de leeraren cn verdere bedienaars van gezegd Kollegie, berekend worden te zullen be loopen tot ongeveer de 80 <0 guldens per jaar. r Dat door opgemelde onkosten de Stad zich bij zonder bezwaard bevindt, gevoegd aau 'de buitenge wone werkingen ia deu loop dezes jaren voltooid, zoo tot het inrigteu van kaserneu voor het Garnisoeu en Koninglijke Marchaussée als in staat stellen van lokalen voor de Teekeusehool, dat nu iudirectelijk vernomen heeft dat aan de Regeeriug der Stad Gent wegens het aldaar aanwezige Koninklijk Kollegie, van voorzegde persouneele belasting, door de goed gunstigheid van Zijn.! Majesteit, vrijdom is verleend. n Dat hel stedelijk Bestuur, denkt in deze omstan digheden cn Jeu einde to voorkomen dat de goede iurigting van het bedoelde Kollegie. door zware be- kostiugniet zoude onderblijven, alsoek bijzonderlijk t Moll, 19 april. Zoomin als te Dufft-l, te Lier en te Mechelen, is het enkwest hier ten gunste uitgevallen van de libe ralen. De verklaringen der oiücieele onderwijzers zijn totaal onbeduidend en verwekken dan ooksleclits den lachlust van het publiek verdraaingen vau de sermoonen der geestelijkheid, ziedaar alles wat de onderwijzers lner voor de enkwest-kommissie ge bracht hebben. Up verschillende punten werden zij dan ook duchtig terechtgewezen. De verklaring van den gewezen onderpastoor van Olmen, den eerw. li. Van Gorp, bekwam veel bi.val bij bet publiek. De eerw. h. Van Gorp is, men kan het hem aanzien, eendier goede onderpastoors, geerne gezien bij al hunne parochianen, gemakkelijk vau omgang met iedereen en liefdei ijk voor allen, zooals wij er zoo velen in onze vlaamsche streken uantref- fen. Zijne verklaring was inderdaad prachtig hij wi6t zoo geestig den spot te drijven met de beuzelachtige vragen der inkwisiteurs, dat deze zeiven dikwijls hunnen glimlach niet konden bedwingen en zich dik wijls niet al te best op hun gemak gevoelden. Zij wer den gewaar dat het volk, het goede vlaamsche volk volk met zijne gezonde reden, niet op hunnen kant was. Voegen wij er nog ten slotte bij, datal de officieele getuigen eene reeds lang van buiten geleerde les sche nen op te zeggen: dit is overigens overal liet gevalge- weest, waar vi ij de eer gehad hebben met de eiikweat- komnnssie in aanraking te zijn. M. Washer is bet enkwest totaal moede: beden morgend heel t hij heel gerust een klein slaapke ge daan, waaruit hij door den vuistslag van M. Ver- sluyseu, plotseling gewekt werd 's achternoens is hij het dorp eens gaan bezoeken. Hij heelt gelijk wij zouden willeu dat wij in zijne plaats waren, in plaals van al den rimram der getuigen te moeten aauhooren en opteekenen. Goed betaald om een ple ziertochtje in de Kempen te doen wal zou men n0o- —eer wenschen. De kommisie heeft er voor dees week genoeg van na het enkwest te Moll, is zij van zin eenige dagei' uit te rusten. b Zaterdag 30 april gaat zij terug naar Mechelen die datum is echter nog niet delintief vastgesteld. Morgen worden de getuigen van Glieel en Moll gehoerd. F. D. C. gezien hebben I O, 't ging een roep geweeet hebbe van t' een ende van Belg.e tot bet ander Ja, 't was genoeg om een onderzoek ofte enkwest te doen stem men in de Kamers tegen al de vrije scholen van het land. Men heeft het gezien, te Zillebeke.wat éen rumoer wat een geweid men had gezeid dat er ia vers eene moordenaarsbende te ontdekken en te vangen was Champetter, gendarmen, het was al op de beenen 1n 't was, gelijk of wij liet eerst gezeid hebben, om dat. er in de vrije school een jongen of twee op zijne kneukels gekiegen had, en wel verdiend Nu dat isalzoo In het vrije België is alles vrij buiten van el te d< en. Zijt gij katholiek, zijt gij ge-' trouw aan uw doopsel, aan uw geloof, aan uwe lee- ring, gij zijt Staatsvijand en de staatsmacht vervolgt u waar zij kan. Maar zijt gij apostaat, hebt gij ver zaakt aan uw doopsel, aan uwe leering, gij zijt Staatsvriend en de Staatsmacht beschermt, verde digt u,Iaat u geworden! Dat is de Staat van België God betere 't. De Moniteur bevat in zijn officieel gedeelte, de Volgende afkondiging Gansche of gedeul j 'c kwijtschelding der grond belasting, uit hoofde v n verlies, voortkomende van openbare rampen, (art 37 en 38 der wet van 15 Sen- temberl807.) Ter gelegenheid der overstroomingen, welke on langs plaats hadden, kunnen de belastingschuldigen wier eigei.dommen g .nscii of gedeeltelijk, hunne op brengst verloren hebben, de kwijtschelding ef ver mindering bekomen der grondlasten voor het loopend jaar. Volgens de bestuurlijke bevelen,zijn de burgemees ters gelast, het initiatief te nemen der vragen tot te ruggaaf in geval zij zouden nalaten do schade te doen bestat gen, worden de belangiiebbenden verwit tigd dat zij hun een rekwest, op "los papier mo»en toezonden, ten einde de formaliteiten te doen gebeu ren, die in het geval zijn voorgeschreven. Deze wor den behandeld in de bevelen van 1-t augusti 1869. De Moniteur deeit verder den ekst mee dier beve len, aan de gemeenteoverheden. Feest der Zondagschool van Ophasselt. Eer aan de inwoners en aan de eerwaarde Heeren Pastoor en Onderpastoor van Ophasselt. Zij nebben maandag,2den Paaschdag, bewezen dat zij hoi belang van de Christelijke Leering naar waarde schatten. Oansch de gemeente was naar de prochiekerk »c- komen om aan dit kinderfeest tegenwoordig teznn, om door hunne aanwezigheid een bewijs van hunne welgemeende genegenheid voor dit uitmuntend war* te geven De kerk was proppend vol van ouders jongelingen en kindereu. Onze eerwaarde Heeren hadden hun best gedaan om het feest zooveel luister mogelijk bij te zetten. Op hun verzoek waren de beste zangers der heeren Prolessors van hot Collegie van Geeraardsbergen op getreden om door de schoonste en welluidendste ge zangen van hun gadsdienstig repertorium de plech tigheid te verhellen; voor do zegening van het Aller heiligste beklom de Eerw. Heer Prof. Van Bogaert den predikstoel. Nooit hebben wij op een welspreken der en treffender wijze het belang en de waardigheid der Christel ij ke Leering, de plichten der Ouders en der kmder8 hooren verhandelen. Eene iuisterlijke prijsdeeling sloot het feest dat de beste vruchten zal dragen voor de parochie. Het is de eerste maal dat er in onze gemeente een plechtigheid van dien aard plaats greep. Wij vertrou wen dat de prijsdeeling alle jaren, dank aan den ie ver van onze Eerwaarde Heeren. dank aan de krachtda dige en milde medewerking van onze bemiddelde mo deburgers, in luister en pracht zal aangroeien. Wat lieeft Coremans gelijk gehad met te zeggen »nt do liberale partii van Frankrijk is! Ziet eens. 't Is nu kongres van den .ranschen onderwijsbond te Pa rijs. Do schepen van Brussel, M. Buis, trekt er naartoe; en daar komt men overeen dat men in alle dorpen een sociëteit van onderwijs stichten moet, niet zoozeer om de wetenschap te verspreiden als om het woord van den man te bevechten.- dien wij betalen en die ons den oorlog aandoet,'t is te zeggen den pastor. Het onzijdig,'tis te zeggen, het ongodsdien stig onderwijs wordt hemelhoog geprezen. In Enge land gaat het. zoo niet. Daar is 't ook een kongres van 't onderwijs en de voorzitter heeft uitgeroepen dat de eerste plicht van den onderwijzer is:«de verspreiding van den arbeid, de wetenschap, do religie en de godsvrucht. 1JPF.R EN ZILLEBEKE. Wij vinden in het Nieuwsblad van IJper de volgen- de bemerkingen 6 Bijkans drie weken zijn voorbij sedert de opslui ting 111 eene kasse van het kind van drie jaar en half en alles blijti stille, doodstille Noeii kommissanssen, noch gendarmen, noch pro- kureurs. Niets, niets heefter geroerd. Jammer maar dat het in geene vrije, katholiek, school gebeurd is, men zou iets anders gehoord AFRIKADe Bey van Turns is door zijnen name- lijken meester, den sultan van Koostantinopel, afge steld; Khaïr-ed-Dino is in zijne plaats genoemd. De ttuitan was luisnougd uiud.u Ue Boy onderduims mee werkte met de plunderiieke Kroumiers tegen de Franschen van Algenë. Zal de Boy zichonderwerpen aan 't koog vonnis van den sultan?"dat is zeer onze ker, want de Turk, die al weinig order heeft in zijn eigen land, kan in Afrika niet veel uitwerken, OOSTEN. De vereemgde algozanten geven zich zeer veel moeite te Konstanlinopel en te Athene om het verschil te vereffenen. Op 19 april, om 2 ure na middag, in d'eerste hoofdstad, zijn ai de ambassa deurs van Europa, met hunnen deken, graaf Hatzleld aan 't hoofd, bij Assim-pacha gegaan. Zij hebben hem daar in eene collectieve nota de les opgespeld, en laten Weten dat, na rijp onderzoek, do grenslijn in 't beriijusck kongres bepaald,voor goed was veranderd; en daarna hebben zij hem de nieuwe grenslijn afge- teekend, daarbij voegende dat dit Europa's laatste woord is. Denzefden dag, om 0 ure 's avonds, zyn de ambas sadeurs te Athene bijeengekomen bij den engelschen algezant. Daar ook u erd eene collectieve nota opge maakt voor het grieksch gouvernement. Europa laat weten aan den Griek dat hij zich moet te vrede hou den met't welk men hem afstaat dat, indien hij moeielijkheid zoekt, door allen zal verlaten worden eu alleen dc straf dragen van zijne vermetelheid; in tegendeel, indien h(j braaf is en naar de stem van Europa gewillig luistert, de mogendheden hem zullen helpen in't spoedig bezitnemeri van zijne nieuwe provinciën. Daarop mort de Griek, en zegt dat iiij veel te weinig krijgt, dat er nog zooveel grienen zuchten onder de willekeur van den Turk, en dat dit gedacht zijn hert doet bloeden. Eindelijk smeekt hij Europa vau met uio ongoiukKigeii medelijden te heb ben. - Maar de afgezanten nebben nog eens geant woord dat hun lauible woord uitgesproken is, eu dat Europa absoluut voor liet oogeublik in 't Oosten den vreue wilt. Deroruansvan lord Beaconslieid worden voordu rend gezoenten zijn 111 verschillende laleuoverge bracht. 0 PAKIJS. 18 april. Deparijsckedagbladeumel den, dal de leesLoag van Pascueu, Uil jaar met buitengewone piecnligueid tn al de kerken der hoofdstad eu te midden vaueenoutzeggelijken toe loop vau volk, gevierd werd. Nooit weiden zooveel Paascbkwmmumën uitgedeeld, in de kerk van Notre-Bame bijzonder was bet leest uracntig en treilend. - De Goede Week is in Spanje waarlijk een tijd van boelveerdigbeid en onthouding. Dat gaat zelfs zoover dat op Witte Donderdag en Goeden-Vrijdag met alleen de schouwburgen metgeopend worden maar zelfs de treinen zijn opgeschorst. In desteden verdwijnen de rijtuigen van de straten enallespel is in de koffiehuizen verboden. Wij lezen in een telegram uit Weenen aan een fransch dagbiad gezonden, dat Szegcdinais bij mirakelaaueenetwcede total verwoestiugontsnapt is. Het water stond leBzegedin een-en-twintigcen- timeters hooger dan over twee jaar, ofwel licht meters drie-en-negeutig ceiitimeteis boven het gewoon peii. De inwoners verkeeren nu no«* in den grootsten angst, maar er dient echter gezegd te worden, dat hij veel verminderd is, sedert het water langzaam is beginnen te zakken. Aardbeving op Chio. Men schrijtt uit C.uo, dato 14 april: Desiad duo en gansch het zuidelijk deel van liet eiland zijn iu deu eilendigstentoestand. Met moeite is er een huis op ïOaü blijv.-urechtstaan Hei getal slachtoffers is vanö tol 8000. De schrik, waarmeè de bewoners bevangen ziju maakt liet brengen van hulpzeermoeilijk. imtgrootê deel der slachtoffers ziju ouderlingen, vrouwen en kinderen en meest al de wouden zijn aan debeenen en het hoofd. Het is verschrikkelijk om te bestati- gen hoeveel lidmaten er moeten afgezet worden. Alle werk, zoowel op het veld als in de stad is ver laten. De gezoudheiusloesland echter bliju nog al voldoende. De nood is grooter dan al wat men er van kan denken.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2