IS'og d'Overslrüoiiiingeii. 1 ainpcn.Jïli Mailen CtifDayuükliCr, AALST. Buiteulandsch. LOOPENDE NIEUWS. Is't van zijn leven g'hoord?En is't geen schande en affront voor g'heel 't menschdom? Hoort, menschen. en jugeert zelf die volksbeulderij en bloedzuigerij. En niemand kan het afstrijden, want er gaat stad, naam en straat ge noemd worden, 't Is t'Antwerpen, alwaar 'l katholiek jaarlijks diep in de 40,000 Ir. moet geven, om den Verdrukten Armen te beschermen en in 't leven te «houden: Er woont daar in de Matigheidstraat n 32, zekeren Cornelus Weyns, een blinde man, met een gebrekkelijke vrouw en 7 kinderen; moet die mensch ondersteund worden i W ie zou het anders durven zeggen? Welnu, men heeft dien man ten halzc gelegen om zijn kinderen naar d'officiéele school te doen; hij weigerde.gelijk er IN CONSCIENCIE MOET geweigerd worden; en wat is er gebeurd, menschen Men is hem beginnen af te trek ken en te plagen; en nu is 't zoover gekomen, hij woont in een huis van den Armen, zoover is't gekomen dat hij den Deur- weerder. gehad heeft, om het huis van den Armen te verlaten dat hij met vrouw en kinders op straat zal gezet worden... En het werd hem sedert lang voorzeid door den Armmeester. en d'eenigste rede is dat hij zijn kinders niet wilt leveren... Och, riep de WEL- MEENENDE BOERENDOCHTER uit; och, dit vervloekt nachtzitten! maar hier zal iedereen moeten bekennen en uitroepenOch, dit vervloekt officiéél onderwijs, oorzaak van al die gruweldaden! - Weyns wordt door katholieke Antwerpenaren ondersteund Met al hun geweld, en al hun dreigementen en al hun volksbeulderij, en al hun geld uit d'algemeene kas, hebben de Vrijmetsersin ons Land, de Walen meëbegrepen, maar 3o ten honderd van de scholicien. i3oo landverhuizers uit verschillige landen, zijn zaturdag t'Antwer pen scheep gegaan naar Amerika. De Vrijmetsers zijn voor een groot leger, ze zouden elk willen soldaat hebben, omdat de kazern gemeinelijk een school van bederf is: Doch 't is ook niet zelden dat men in de kasern moedige jonkheden ziet, die zonder vrees, maar ook zonder overdrevenheid hun plichten kwijten, al worden zij eens uitgelachen; de spotternij, als zij hun christene plichten kwijten, is tegenwoordig 't eenigste vuur dat de jonkheid in den troep onder staat, en die voor dat vuur terugdeinzen, zijn oprechte lafaards. Een oude kapitein vertelde ons, dat hij dikwijls met walg gezien heeft,hoe jonge rekruten, die thuis hun plichten leerden kwijten,als zij nauwelijks de soldatenploenje aan hebben, die vloeken en tieren als beesten, maar t zijn kerels die doorgaans van klein esriem wor den, en zeer slecht varen... Wat zal't zijn, bemerkt men ons met veel rede. als na eenige jaren, de discipelen van Peer Van Hum. beeck bij de soldaten zullen ingelijfd worden! Met een goede op voeding zijn cr nog jongens die dikwijls weinig bestand zijn tegen de spotternij en verleiding; wat zal't zijn, als zij de kracht eener goede opvoeding zullen missen Gambetta maakt paretten gelijk 'ne Sire: hij is naar zij.i gebortestad Cahors getrokken en ontvan gen gelijk 'nen bruiloftsgast. Als't geluk mee wilt over i5 jaar was hij pover advokaatje en nu riskeert Gambetta aan 't hoofd van Frankrijk te te komen... Maar hij is t'hooveerdig om lang te regee- ren, en te goddeloos. Zijn eerste werk is geweest, t verjagen der Kloosterlingen, en Napoleon 1 die Gambetta 100 kecren te fijn was, 't Bonapartje zijn eerste werk was de Kerken t openen en de Religieusen te laten terug komen, omdat hij wist dat zulke akten een tijdvak van vrede en van herstelling beginnen. Princeske Stephanie is onpasselijk geweest, van al die woelige feesten.... 24 uren aan een stuk werken is min lastig als eenige uren figureeren in een dier hofsche feesten ge moet daar uw verstand scherpen voor de regels der etiket, om te weten, wanneer ge moogt recht staan en zitten, hoe lang en hoe diep ge moet buigen, nevens wie, langs welken kant en op welke distance gij moet gaan. en duizende andere complimenten. - Den Burgemeester van Oultre, tegen Ninove, wordt juist 't contrarie van al die complementen d ander vuek zond Meester Bara twee brieven met gedrukt adres in 't iransch, aan den President der Kerkfabriek en ook aan 't Arm- bc-tuur; den bode geeft z'allebei aan den Burgemeester; waarom ik weet niê, en na 2 dagen komt de champetter met de brieven, opengebroken, bij den President der twee besturen. De menschen vu: Oultre beginnen beschaamd te zijn over hunnen Rolinschen Burgemeester. Ze spreken in Amerika, van den kassier van het Lesscps-panama-Kanaal, die gevlucht is met 3o,000,000 franken. Dievenbende te Antwerpen. Donderdag nacht heef 1 de policie aan de Dokken, eene bende jonge dieven betrapt op heeter daad van dieftal van eene partij hui den. de kerels waren bezigde gestolen huiden inde Duboisstraat in den grond te delven. Het zijn allen oud-veroordeelden; zij wonen in het St-Amandus- kwartier. Zij worden beticht sedert eenigen tijd voor verscheidene duizende frank verschillende koopwaren gestolen te hebben. De aangehouden dieven zijn ten getalle van zes: Albert Pbijgenaamd de Pekker, schoenmaker, oud 18 jaar; Karei 21 jaar, metser, bijgenaamd den Danser; August J...., oud 17 jaar, daglooner, bijgenaamd denKattekop;C. R...., 21 jaar, dagloo ier; C. B...., 21 jaar, plafonneerder, bijgenaamd de Witte en Pie:ar H21 jaar, plafonneerder. He; schijnt dat die kerels vroeger deel gemaakt hebben van an dere dievenbenden, die onze dokken exploiteerden, en waarvan zich thans nog verscheidene leden in de gevangenis bevinden. Zondag nacht, omtrent een uur, keerde de knecht van een doktor uit Antwerpen naar huis, toen hij op de Brouwersvliet een oud bekende ontmoette, die hem een pijp tabak vroeg. Terwijl hij zijne pijp stopte, kloeg de kerel over zijnen ellendigen toestand; hij zegde dat hij geen werk had en eindigde met zes centen te vragen om twee borrels te drinken. De goedhartige knecht gaf hem het geld. De andere vroeg daarop wat uur het was. Zonder iets kwaads te vermoeden, trok de knecht zijne horlogie uit den zak. De kerel greep zc hem aanstonds uit de handen en nam de vlucht. Op de Kaasbrug werd hij echter aangehouden door twee personen, die op het geroep van den bestolene toegesneld waren. De dief was niet meer in het bezit van cle horlogie, die hij waarschijnlijk onder het loopen weggeworpen had. In !en nacht van vrijdag tot zaterdag laatstleden, hebben zich dieven laten sluiten in de kerk van Oppuurs en hebben er den in houd geroofd van vier offerblokken. Zij braken insgelijks de deur der sakiistijn open, doch konden hier geen ander kwaad doen, dan eene flesch wijn ledig drinken. De dieven zijn langs de grootekerk deur, waarvan zij het slot hadden afgeschroefd, weer op straat ge komen. Nog denzelfden nacht drongen dieven in drie kapcllekens der zeilde gemeente en namen er den inhoud meêvan verscheidene offerblokken. In LiMBURG is eenhevige boschbrand geweest; onder Heerlen en Brunssum zijn niet min dan 5oo hectaren bosch en heide afge brand... Als die sparrenbosschcn eens aan 't branden zijn, 't wordt schrikkelijk! In de stad Duren, aan den Rhyn, zijn gestolen een aantal ju- weeleii in goud en zilver met diamanten, te lang om te melden, ketingen, ooringen, armringen, enzoovoorts. Er zijn 5oo marken beloofd aan die 't gestolene kan terugbrengen. SCHIPBREUK. 238 Slachtoffers. In Canada,op de rivier Onuiio, bracht een stoomboot, als pleziertrein ingericht,een groote menigte personen over; er waren 600 passagiers; men ging op 't schip dansen, en op t oogenblik dat de nietdansende zich langs den eenen kant verwijderden, 't schip kantelde om enzonkin een diep e van 4 meters. De bewoners der streek hoorden het afgrijselijk nood geschrei; alle middelen werden te werk gesteld, doch toen men in de duisternis 't was 10 ure, toen men t volk telde, ontbraken er meer dan 200 's Anderdaags vischtte men de lijken op; 's middags had men er 200; ten 2 ure, 238 en gedurig vond men er andere. Die ongehoorde ramp is gebeurd, den 25 Mei. De rouw in Onta rio is algemeen; al de winkels zijn verscheide dagen gesloten ge bleven. Als de stoomboot op het punt was weg te varen, deed men be merken, dat het schip overladen was. Toch riep de kapitein: ALL RICHT!-Vlies veerdig! men vertrekt, er bijvoegende dat hij zijnen stiel kende... Als dit waar is. de kapitein zal er tegenvliegen; maar [malheur is toch gebeurd.. Laat ons bier weeral leeren van nooit goeden raad te verstooten. De kapitein zegt voor zijn rede, dat de passagiers ongewillig zijn geweest en d' oorzaak der ramp. Ze worden nu aan Tragel en Kattestraatpoort verschrikt van die nieuwe Statie: verscheide heeren Fabrikanten zijn zaterdag op 't Stadhuis geweest en er met goede woorden en eenige beloften ge paaid. Welk verschil! de Statu aan den Dam zou al de geburen, zou bijna g'hcd de Stad ver heugd hebben;deStatie, plan-Blondiau. verschrikt en verbittert.... Nu hebben d heeren Fabnkanicn spijt, van niet hevig tegen de Statie in hun nabij heid gewerkt te hebben... 't Land VAN AALST heeft het voorzegd en geschreven; en al wie zonder vooringenomenheid of voorkeus, d veiwoestend plan zag, moest uitroepen: God beware er Aalst van!... Hoe is het toch mogelijk da; onze achtbare Gekozenen in Senaat en Kamer dit niet bemerkt hebben, om bijtijds te reklameerei Nu staan I wij niet meer alleen: De geachte Confrater DEN- j DERBODE is nevens ons gekomen en hij roept uit, dat de belangen van Aalst door dit plan geslacht offerd zijn, dat er moet aangeklaagd worden. Wie heeft Aalst geblinddoekt in die groote zaak? Dat moeten wij onderzoeken, en onverbiddelijker wijze.'t Is weltelaat;doch als een moord geschiedt, 't is ook te laat, en ze wordt toch gestraft. In de plaats van een ijzeren hoog brugske over de St Annabrug, ware 't niet beter, de brug teverhoogen dat de schepen er onder kunnen, eneen vaste brug te leggen, voor gerij en voetvolk? Eenhalve meter verhooging zou misschien voldoende wezen. Men gaat toch zeker 't Sashuis niet herbouwen, zonder vooruitzicht! En om weer te komen, op die droeve Statie, wat zullen wii Z'tien van Mi nister Sainctelette? hij belooft van tiaar Aalst te komen, de zaken van nabij onderzoeken; men verwacht hem, met al d'eeuwige reden die tegen 't Plan-Blondiau pleiten; en eensklaps, hij schrijft: Ik kom niet! De zaken zijn zonder Aalst beslist!.. Is cr ooit een Stad onbeschofter in 't aangezicht geslagen?... Was dit plomp onrecht door Iemand uit Aalst aangeraden? Of heeft de Minister die stommigheid uitzijn eigen gedaan/ Ën wat zeggen de liberalen daarvan? D'Heeren Fabrikanten en Commen;anten van den Tragel zijn. deze week, vrijdag, naar Brussel geweest, bij zijn Excellencie, om de nieuwe Statie verwijderd te krijgen, of het schavot een weinig menschelijker te doen maken Als Aalst dan toch moet geslachtofferd worden, aan 't eigenbelang, en door onverslaanbare on verschilligheid, dat men'tplan Blondiau verbetere, dat men 'ne steenweg nevens de Vaart legge tot aan d'ijzeren brugge; dan zal Aalst zijn schoonc wandeling nevens de Vaart terug hebben en de Fabrieken eenen uitrij... Maar ge zult viese ge zichten zien trekken; zelfs 't passerelleken aan den Zwarten Hoek wordt al betwijfeld. Men vraagt op Mijlbeke, wanneer de Koeistraat zal gekalsijd worden? Men vraagt aan de Weif of d'heeren Proviseurs zullen bijeengeroepen worden, nu dat er spraak is van een sakristij te maken nevens de Werfkapel? Op ander plaatsen, men zou zijn beenen afloopen om voor een godsdienstige inrich ting, 'nen deltigen bijstaanden Raad te krijgen.En hier, men heeft als Proviseurs, van d'achtbaarste heeren der Stad, en men laat ze loopm alsof ze van niets verstand hadden Onbegrijpelijk De Tuchtkamer der Notarissen van het Arron dissement Dendermonde, voor het dienstjaar 1881-1882 is samengesteld als volgt: Voorzitter M. Schicks te Zele; le syndic, M. Dir;v te Kem- seke, 2e syndic, M. Tibbaut tejialk *v' erslagr- gever M. V»n iteveleteSïffay,tresonCrM. Michiels te Aalst, geheimschrijver ÜI. De Windt te Moor- sel, leden, M. Landuyt te Dendermonde, Haver- beke te Exaerde en Van de Perre te Temsche. In Aalst schijnt men min ofmeer vrede tehebben met de verbreeding tot Dendermonde van d'uitwa- tering des Donders in de Schelde, verbreeding door den lieer De Bruyn,Burgemeester en Representant van Dendermonde, aan de Kamer aangeduid, als den eenigen redmiddel tegen d'overstroomin- gender Dendervallei. De Gazet Dender en Schelde, van Dendermonde, feliciteert M. De Bruyn over dit goed gedacht en bedankt hem over zijnen vurigen en verstandigen iever om de belangen van zijne Stad en Arroudis- ment voor te staan. Voor dit laatste voegen wij ons bij Dender en Schelde, M. De Bruyn maakt zich in de Kamer en voor 't gansclie Land, een hooge en verdienstrijke faam. Doch, hoe is het mogelijk dat men aan 't Minis terie kan doen gelooven, dat» deafwatering ineen zoo lage plaats als Dendermonde, een redmiddel tegen d'overstrooming zal zijn! D'overstroomingen der Dendervallei hebben van Blaton tot Aalstmaar deze oorzaakjop dien afstand van 15a i0 uren, is er maar eene uitwatering in de Schelde en namelijk te Dendermonde, plaats die 50 ine vers lager ligt als Blaton, Maar tusscben Dendermonde en Aalst, 6 a 7 me ters booger gelegen als Dendermonde, is eeu oorzaak, die zoo dikwijls de gemeenten Hofstade, Gijseghem, Mespelaere, Audegem, en ja Dender monde ook versmoortdat is de Matthijsens-1 eek te Hofstade en de Ledescae of Wichelsche beek, achter 't kasteel van Gijseghem de waters dier heken, tegengehouden wordende door de hoogere Denderwalers, moeten allen terugkeeren naar -al d'omliggende lage weiden en velden Zeer begrijpelijk is liet, dat Dendermonde er aan houdt de eenige doortochtte zijn van al deScheperi naar de Schelde Een doorsteek van Wiezé op Baesrode, zou de reis naar Antwerpen merkelijk verkorten en de Schipperij veel onkosten besparen, doch Dendermonde zou er iets of wat bij verliezen; maar wat is dit partikulier verlies, bij de schro melijke schade welke de Dendervaile'jaarlijks on derstaat! wij, Vlamingen, zijn waarlijk telijdzaam; moesteen arrondissementuitde Walenzulkescliade onderstaan, zulke wreede contributie aan de waters betalen, de Senateurs en Represantanten zouden gedurig de Ministers teil halze liggen, de Minis ters hekelen,ja zelfs verwijten en opentlijk als vijanden van 't Gemeenebest aanklagen, nu bij zonderlijk dat er zoo veel miljoenen nooloos wor den verkwist. De achtbare Verdediger van Dendermonde beeft gelijk - om d overstrooming te bevechten is er geen ander middel dau een groote afwatering in de Schelde, dan eene vaart. Maar, die vaart, moet zij gegraven worden in de diepte of in d'hoogte in de diepte zal zij d'liooger gelegene weinig of niet helpen het is in d'hoogte dat er moet eene Vaari komen, en op de plaatsen waar de beken eene oorzaak van overstrooming brengen;'t is de botsing der land- en beekwaters met de Walenwaters, welke moet vermeden wolf den. Een vaart van Vleze opBaesrode zou Dender monde misschien te schadelijk vallen Welnu, men neme eene vaart van Hofstade op Wichelen dat onze achtbare Gekozenen zich mei hunne kof- legas van Dendermonde verstaan en gesameutlijft ten aanval trekken, om bun arrondissementen van die jaarlijkscbe overstroomingen te redden; Nooit zuilen zij schooner werk hebben ten uitvoer gebracht. Verre van ons hier eenen raad te gei ven; wij duiden het eenigste redmiddel aan. De I landbouwers schadeloos stellen,is iets;de ramp on mogelijk maken, is duizendmaal beter. 1 Te Ophasselt staat ook al in grove letters i uitgeplukt hoeveel het officieel Onderwijs kost Men zou daar moeten bijgevoegd hebben i° dat de inwoners van Ophasselt voor het Leger en het officieel Onderwijs jaarlijks over de 27,500 fr. moeten betalen. 20 dat de Koning alleen jaarlijks meer trekt als al de Pastors, Onderpastors, Burge meesters en Schepenen van geheel het land. 3° Dat het onderwijs moet volkomentlijk vrij zijn Rond Ophasselt en Steenhuiscn wordt veel geklapt van kiekens, eenden, konijns, lijnwaad, goude keten en horlogie, geld, banknoten, aktien van verscheidene duizende tranken die onlangs gescherrewegd zijn. Champetters,gendarms,heeren Burgemeesters, Procureurs en andere mannen van het gerecht zijn op speur de Statiën en de grenzen van't land worden bewaakt. Zondag namiddag, stool een zestigjarig man een broek in een magazijn van nieuwigheden te Brussel; de eigenaar liep den dief achterna en nam hem de broek af. Eenige oogen blikken later kwam de kerel weer terug en stool nog verschei dene andere voorwerpen; hij werd aangehouden en bekende toen, dat hij wilde veroordeeld wor den tot eene gevangenisstraf, ten einde niet naar het bedelaarsgesticht te Hoogstraten gebracht te worden Verleden week heeft men bij drie vleesch- verkoopers van Brussel, varkensvleesch in beslag genomen, waarin men trichienen ondekthad. Dit vleesch was van amerikaansche afkomst. In den Zwanengang t' Antwerpen, had maandag nacht een man gedroomd datzijn klak op 't dak lag.Hij klom door t dakvenster naarbuiien, doch viel weldra, nog slapende of droomende, op de straatsteenen. De man is met eenige kwetsu ren in de zijde,naar het gasthuis gebracht. Zondag had er iu Antwerpen een duivenpnjs- kamp plaats, op St-Denis, in Frankrijk. Kort na het uur, waarop de duiven moesten zijn opgelaten, ont ving men in het lokaal, in de Lei, een telegram, mel dende dat men de duiven uit hoofde van het ongun stig weer,niet had kunnen loslaten. Nauwelijks was echter die telegram ontvangen, of... twee der mee dingende duiven werden in het lokaal gebracht. De zaak is in onderzoek. MOORDPOGING TE WlLRIJOK. Op den Boomscheusteeuweg, teWilrijck, woonden de gebroeders D..., molenaars, en die zeer goed in Antwerpen gekend zijn. Die broeders hadden nog al eens twist, welke soms voor eene kleinigheid ont stond. Dijnsdag namiddag was dit alweer het geval. De oudste der twee broeders wilde te peerd uitrij den en ook de jongste wilde het peerd hebben, 0111 eene wandeling naar de stad te doen. Om te beletten dat de jongste het peerd zou hebben, had de ouuste den stal gesloten. Toen de jongste broeder uitrijden wilde en den stal gesloten vond, poogde hij de deuropentebreken de oudste broeder zag dit, greep eene vork en liep daarmee naar zijnen broeder, die de vlucht nam. Ziende dat luj hem niet bereiken kon, wierp de oud ste zijne vork den jongste langs het hoofd, doch zon der hem te raken. De laatste keerde zich om, trok zijn mes en bracht zijn vervolger eene diepe en lange snede onder den rechterarm toe. De gewonde vielonmiddelijk badende in zijn bloed. Het parket en de wetsdokters hebben zich nog denzellaen avond naar Wilrijck begeven om bet on derzoek te beginnen. Men zegt dat de gewonde in stervensgevaar ver keert. GENT, 1 Juni Bi eenen ellogoedwinkel, bij M. Bertin, Langestraal, 18, te Ledeberg, is zaterdag nacht eeu stoutmoedige diefstal begaan. Terscheidene ruiten zijn uitgesneden of ingeslagen en niet minder dan negen balen goed zijn gestolen. Do daders z.jn tot nu toe onbekend: het zijn waarschijnlijk dezelfde die onlangs bij eenen kleermaker in dezelfde straat, eenen grooten diefstal op dezelfde wijze pleegden. Een groote opschudding heerscht tusschen de duivenmelkers te Charleroi. Drie groote prijs- vluchten hadden zondag plaats; de duiven wer den opgelaten te Etampes, e La Ferté en te Greil. Zondag morgend, omtrent 8 ure, toen de duiven reeds opgelaten waren te Etampes, berstte een he vig onweer los. De duiven geraakten van den weg en 's zondags kwam er niet ééne thuis. Maandag morgend zijn drie duiven in den erbarmelijksten toestand aangekomen. Meest al de anderen mogen als verloren beschouwd worden; er waren niet minder dan 15,ooo duiven op reis. Senaat. Ziehier hoe M. Lamberte-Sainte-Croix zich uit drukte in den franschen Senaat voor de stemming over het dagorde, betreffende de gasthuisnonnen Ik heb te vergeefs gelezen al wat men over deze kwestie geschreven heeft, ik heb nergens iets gevon den, dat dien veldtocht vanverwereldlijking billijken kan. n lk wil hier niets zeggen dat de wereldlijke zie kendiensters kunne ontmoedigen maar kunnen zij dezelfde opoffering aan den dag leggen, do zelf verloochening der Zusters Gehuwd zijnde, zullen zij aan hunnen man denken als jonge dochter zul len zij denkeu aau de toekomstweduwe, aan een terngkCerend geluk. Zullen zij zich kunnen schik ken naar die lijdzame onderdanigheid die de Zusters aauveerden {Levendige toejuichingen, rechts.) m Daarenboven kunt gij aan de wereldlijke niet verbieden uit te zien naar eene meer voordeel ige positie. Voor de zusters is de gasthuiszaal haar huis, haar vaderland, hare toekomst; om haar te verplaat sen is een woord der overste voldoende. Hoe zult gij op dezelfde wijze eene wereldlijke ziekendienster verplaatsen n Gij zult met eenen persoon te doen hebben die beschermingen van allen aard zal doen gelden, en welke men lang zal aarzelen om ze van baar brood te berooven. Doktor Després beeft gezegd, dat, indien men de zieken in 't geheim liet beslissen wie zij hebben wilden, eene overgroots meerderheid voor de Zusters zijn zou. Die getuigenis is zooveel te gewichtiger, daar die doktor zich een vurig tegen strever verklaart van de klerikale partij Up al de plaatsen der wereld, zegde de redenaar verder, kan men de werken nazien van het zoo dap per als verkleefd leger van zusters. Toejuichingen rechts). Is het mogelijk dat die vrouwen, welke zoo vol verkleefdheid zijn aau den eveumenBch, eeu gevaar uitmaken voor het land? Is het mogelijk dat de mi nister van biunenlandsche zaken haar opoffert aan eene vooringenomenheid, aan een soort van omge keerde Superstitie Zeer goed rechts Toejuichin- gen.) ,- Wat mij betreft, voegde de redenaar er bij, ik kan aan die ourechtreerdigheid en ondankbaarheid geen geloof hechten, en met vertrouwen wacht ik naar het antwoord van den minister want ik geloof, voor de eer van mijn land,dat er in Frankrijk geen gouvernement zal ziju, dat bekwaam is om tot het einde toe eeu veldtocht door le drijven, die zoo zeer in strijd is met het openbaar gevoel. Levendige toe juichingen). Men schrijft uit Nismes Gedurende het omveer dat vrijdag boven onze stad is losgebersteu, heeft een zoo wonderlijk als zeldzaam gevff plaats gehad, iu een buitengoed uitdt-u omtrek. De bliksem viel op eeu grooten houd, die aau de voeten vun een kind gezeten was. Het kind werd omgewerpen, en zonder dat dit het minste leed bekwam, doch de klompkens werden van de voeten geslagen Wat den hond betreft, mcu hoorde hem een bol keelgeluid voortbrengen en men zag hem in eeu grooten vuur» bal verdwijnen. Niettegenstaande de ieverigste op zoekingen om den lioud terug te viuden, blijft alle moeite vergeefs Alles komt uit BERN, 31 mei. De katholieke dagbladen van Parijs bevatteden in den tijd eene briefwisseling uit Geneve, waarin gesproken werd van eene uitgave van valsch geld van den l'aus en van Egypte. Goed is het nu hierop eens terug te keeren. Wie lieeft er bet geschreeuw vergoten, dat vóór eenige jaren overal opging tegen liet geld van den l'aus, bij zoo ver dat het gouvernement van Pius IX zich genood zaakt zag er eene groote hoeveelheid van in te trek ken, omdat het de wettelijke weerde niet had? Men zal ook nog de beleedigingen onthouden hebben, welke ten dien tijde l'ius IX naar het hoofd gewor pen worden, onder ander de beuamiug van valsch- rnunter. Welnu, die ougangbare stukken van den Raus werden door de zeer liberale valsclmiunlers, wier aanhouding wy dezer dagen meldden, te Geneve in het ftome der p. :iten geslagen. Wat kaak slag - Theresia Heller, de vrouw die het eerst te Wceuen, de maagoperatie van Professor Billroth onderging, is dezer dagen gestorven. Na de operatie herstelde zij langzaam en kon na eenigen tijd het gasthuis verlaten. Vóór ongeveer drie weken moest zij echter weer iu bed blyven en stierf aau verval van krachten, zoodat nu geen enkele persoon die de maagoperatie van l'rofessor Billroth onderging, meer in liet leven is. BERLIJN, 38 mei. Volgens de Vossische Zei- tuug is er tegenwoordig te Meiuingeu'eene petitie in omloop, ten einde bij uen Keikstag le protetieercn tegen de mishandelingen, welke de soldaten van we- ge hunne officiers moeten onderstaan. Iu die petitie wordt er gevraagd 1° de soldaat die mishandeldvvordt zou verplicht zijn zulks kenbuar te maken; 2° de middelen hiertoe hem zouden vergomakelijkt wor den; 3" de misbruikingea dei openbare macht stren gel zouden gestraft worden 4° de zittingen van den krijgsraad zouden publiek worden gemaakt. Die pe titie, indien er gehoor werd aangegeven, zou vele schreeuwende onrechtveerdigheden doen ophouden, want het is tegenwoordig den mishandelden soldaat bijna onmogelijk recht te bekomen. Do roenido volksschrijver Albon Stolz is gevaar lijk zie NEW-YORK, 30 mei De dagbladen bevestigen de tijding, welke wij v oeger meedeelden, als zou de kassier der maatschappij van het Lessepsl'auama- kanaal verdwenen zijn met eene som van 30,000,000 frank iu goud. Hij zou vertrokken ziju met een slee per, die hem aan boord van een stoomboot bracht. De maatschappij zoekt die verdwijning zooveel mo gelijk geheim te houden; wij weten niot waarom. Men zegt dat de kassier verdronken is. Eeu lutere tijumg meldt insgelijks de verdwijning van ecu an der bediende mei ongeveer 800 pond, sterling. KERKELIJK islliU W8.Zondag zijn de Jon gelingen Cougreganisien van Aalst, de Begankenis van Lede gaau openèu; 't was eeu stichtende en in drukwekkende Belooging.. Dc heereo zangers van die godsdienstige bocietiethebben elkeuavond der maand Mei bet lof gezongen en aid us op merke lijke wijze, die godsdienstige Plechtigheid opge luisterd..,. Lof en dank zij kuil! De maand Juni wordt met buitengewone plechtigheid gevierd, iu de Groote Kerk, waar dagelijks eene bijzoudere oefening tereere van t U. Herlis, en iu de kapel van T Collegie, alwaar, o. a. elkeu vrijdag avond ten 8 ure, Lol en Sermoen is, in 't Yiaamsch, alle -weken door 'ne verschilligeu Predikant. De kerk van Affl item reikt tot kaar voltrekking; 't zal 06n lielelijK kunstjuweeltje zijn. De Jubilé voor g'lieel de Christenheid, doorZ. H. Paus Leo uiigeroepeu, is te verdienen vau l'J Maart 1881 tot 31 December van t zeilde jaar. De voor waarden zijn: li maal eeu kerk bezoeken ener bid den tot bloei en verheffing van Unze Moeder de H. Kerk, éen dag vasten, vleesch en zuivel dervende, buiten de Kerkelijke Vastendagen, een aalmoes geven aan den armen of aau een goed werk, te biechten en t'Onzen Heere gaan. Terwijl men in ons land onze Priesters mis acht, worden zij elders geprezen en naar hunne verdiensten gewaardeerd. Het is genoeg gekend dat er in Engeland, voornamelijk in en rond Lon den, menige Vlaamsche Priesters zijn die als Pas toors op verscheidene Parochiën staan. Ziet hier wat wij van eenen onder hen, van eer.en Aalste- naarnog, in the Universe, een engelsch ka tholiek dagblad van Londen, lezen op den 28 Mei "81. De nieuwe Kerk van den H. Joseph te East Greenwich,is woensdag morgend plechtig geopend geworden door Z. D. Hoogwaardigheiu denGar- dinaal Aartsbisschop Manning. Het gezang der Mis was meesterlijk bestierd door denEerw. Heer Boonc, Pastoor dezer Kerk. In dc vergadering die op de Solemnele wijding volgde, stond zijne Doorl. Hoogw. op en zegde Het is een ware plicnt voor mij, den Eerw. Heer Boone en zijne Kerk heil en voorspoed te wenschen. Ik weet wat East Greenwich is, eene arme Parochie, gelijk er geene tweede te vinden blijft, en toch wat prachtig meesterstuk heelt hij opgebouwd I De kloekmoc- moedigheid van eenen Belgischen Priester alleen, konnen de menigvuldige en zware moeielijkhe- den overwinnen. Leest en oordeelt 't Verslag over die groote plechtigheid beslaat iu 't Londensch dagblad 1 kolom en half, kleine letters De kerk is een meesterstukje van bouw kunde, en w ordt geschat op 435o ponden st. 1 p. s. is 25 lr. Last Greenwich, de Parochie waar onze moedige Missionnaris zoo ieverig werkt en zoowel de lofbetuiging verdient van den Kardi naal-Primaat van Engeland, de wereldberoemde Manning, die Parochie is grootendeels bewoond door lerlanders. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Vau Overbeke, onderp vau Le deberg. is pastoor van Wondelgew benoemd. De E«»rw. Heer Ruelanüts, onderpastoor van Oost akker, is directeur van de Presentatie ul Geestelijk Hof te Bcvereii aangesteld, iu plaats van denEerw. Heer Giantberlani, die om aanhoudende ziekelijk heid zijn ontslag heeft gevraagd. KUNSTNIEUWS. Er ziju in Antwerpen bui tengewone muzikale leesten geweest, ter eere van den wei eldneroemdeu Muziekmeester M. Liszt die de geestelijke kleederen draagt. STERFGEVALLEN. De ecrweerde heer P. Teirlinck, sedert 22 jaren Pastor van Maria Lierde.is aldaar overleden den 27 Mei; hij was den i6den April 1821 geboren te Gent. Vrijdag trok er VAalst een lange stoet naar t Kerkhof; '110 Grooten dood l zullen de vreemde lingen gepeisd hebben iu zekeren zin, neen 't was ne inau die geen plaatsen bekleedde, maar die toen groot was door zyu manhaftig, katholiek hert,'twas de rondborstige Yfaainscheu burger M. August Van de Meersche, die na een lange ziekte in d'nandei: der dood was gevallen... Voor beui is 't een groote troost geweest, zijne Familie zal steun en sterkte vinden in 't gedacht vau al hetgene d'acntbare Overledene voor den zegepraal der Goede Princiepen heeft gedaan.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2