I Umnpcn.iRisöaöm en (Ongelukken. Brand te Brussel. - 4 Slachtoffers. AA1.ST- Ja. Ifloor de rijen in Soniënbosch. ©oerpcljt. Brussel spreekt van nieuwe uitvindingen in geval van rampen, en is er een stad waar meer droeve malheuren te beweenen zijn?.. Dat heeft toch ook zijn oorzaak, met die huizen van 5, 6 stagiën. doch in alle geval, 't is wreed en beweenelijk, wat er daar gebeurd is,vrij dag van d'ander week, rond i ure nanoen, in de Kleine Rozendal- straat, die uitgeeft op d'Eikenstraar. 't Zijn meest werkmenschen die daar wonen, en onder an-'.Te op d'eerste stagie. d' n schilders- gast Van den Hoiv. met zijn vrouwen 3 kinderen. oudste i3 jaar en 't jongste 11 maand. - Vrijdag voornoemd, de geburen hoorden krakeel 'bij den schil, dersgast, hetgeen daar nog al dikwijls gebeurde, e ,i eenige oogen blikken nadien stond g'heel de kamer in brand; d/e vrouw vluchtte langs de deur, de man sprong de venster uir., en lieten hun arme kinderkes in branu, de oudste j'^jgen volgde, maar de kleinere konden niet en zijn daar op d< rhrikkelijkste wijze doodgebrand ook de aanpalende menscb- «sten hun leven door de vlucht redden; de geburen begonm: manhaftig te blusschen, doch om de kinders te redden, daar was geen mogelijkheid als de Pompiers ter plaatse kwamen en 't vuur overmeesterd hadden, vonden ze twee verkoolde lijken. De schildcrsgast had NAPHTE gebrand om zijn kamer van t on gedierte te zuiveren. Naphtu kan goed zijn, doch te gevaarlijk; sterk water in 't witsel gegoten doet jok 't ongedierte sterven naphte gebruikt, zeggen wij, en op de muren en ledekanten gesprenkeld; de stoof brandde nog, de naphte vatte vuur, ontplofte en maakte de kamer éen vuur. Het kind, uit de venster gesprongen, is ook overleden de moe der, zinneloos van droefheid, is insgelijks bezweken, zoodat 't getal slachtoffers tot 4 beloopt.. Hoe dat een huishouden, door onvoor zichtigheid en noodlottig toeval,kan geschonden en vernield worden! De schildersgast Van d«n Houte ligt in 't gasthuis, met erge brandwonden aan aangezicht en armen. ANTWERPEN. In de dokken, de arbeider Colbert Lowie, dood gevallen van d'hitte; zijn broeder stierf over eenige jaren de zelfde dood; aan de Deurnepoort, 'ne manskerel van 20 jaar, een bad taande nemen, verdronken; ook verdronken Lowie Van Eeckeren, van Austruweel en Nelen van Schingen, knechtjesjon gens. Op 't Vleminckxveld is een dochterken van 5 jaren Ma- rieken Neyns, verpletterd tusschen 'ne wagen en den amerikaan- schen ijzerenweg, verpletterd en gedood; vader en moeder stonden erbij, en verkeeren in doodangst. Stant Beek, oud 38 jaar, roeier van 't loodswezen, ging maandag avond zwemmen in de Schelde. Eensklaps schreeuwde Beek en zonk, zonder dat hij nog boven kwam; laat een weduwe en 5 kinderen achter en te Vlissin- gen is zaturdag avond verdronken, in 't water gevallen, het 9)ar'ê zoontje van den Belgischen loods Van Outryven; en Aalst heeft ook zijti ongeluk te water gehad; vrijdag van d ander week, een oude rondleurder van 68 jaren, bijgenaamd blinkmarchand, ging zich wasschen op den spoeltrap aan de Bergemeerschen, rechtover de bleekerij van M. Leirens, is er ingevallen door een hoofddraaing en verdronken. WREEDE MOORD TE HAMME. In den nacht van maandag tot dijnsdag gepasseerd, is in een ge vecht vermoord de genaamde De Baer, beter gekend onder den naam van: Dikken van Menas. 't Was een allerbaldadigste kerel, vechten was zijn leven. Hij is getroffen door drij steken in de zijde, de dood is oogenblikkelijk geweest; van zondag avond was hij reeds aan het twisten en krakeelen te Moerzeke. De vermoedelijke daders zouden gekend zijn, ook personen van de gemeinste soort. Verdere inlichtingen ontbreken op dezen oogenblik. Men zegt, of het waar zou zijn, is betwistoaar, dat de policie hier reeds van in den achter middag zoude verwittigd geweest zijn van de baldadige feiten die op de wijk 't Spurt plaats hadden, waar de moord gepleegd is 't is twintig minuten buiten Hamme, op den steenweg van Dender- monde. 't Is te hopen dat de moordenaars zeer spoedig zullen ge vat, en voorbeeldiglijk gestraft worden. Kwelt DE DIEREN NIET. Dander week, te Herchies, een stalknecht vermaakte zich met haar te trekken uit den staart van een paard; het dier begon eensklaps te stampen en trof den knecht op de borst. Twee uren daarna is de onvoorzichtige stalknecht overleden. KaPELDIEFTE. Wie kent de schoone kapel niet van Donck, op Berlare? In den nacht van vrijdag tot zaterdag zijn algrijselij'-e «au gtbrvXcu, v.icu pffesumeert langs de venster en dat de deur geopend is, en z'hebben, die heiligschenders! z'hebben het Beeld derlMoeder Gods van al haar goud en zilver werk beroofd en den arm gebroken. Die dieven mogen zeker zijn dat hun schelmstuk niet ongestraft zal blijven.... Dikwijls de klein ste zaak, wel opgemerkt en aangeteekend, brengt de schobejakken voor de Jugen en in 't Rasphuis. Een erg ongeluk is vrijdag namiddag te Gentbrugge voorge vallen. Twee knechten van den bloemkweeker M. Van Houtte, wa ren omtrent 4 1/2 in de Schelde gaan baden, onmiddellijk nadat zij geëeten hadden. De Smet, een vijftienjarige jongeling, wonende te Ledeberg, ging de eerste in het water; bijna onmiddelijk werd hij getroffen dooreen bloedopdrangnaar de hersens; hij draaide om en zonk om niet meer boven te komen. Zijn kameraad Vermeersch, oud 24 jaar, sprong hem na om hem te redden, doch verdronk ins gelijks. Toen de personen die zich in de nabijheid bevonden, toe snelden, was er aan geene redding meer te denken, men kon nog enkel de twee lijken opvisschen. Een treinwachter, wonende te Marcinelle, wilde zaturdag te Luttre, na zijn middagmaal, in het kanaal gaan zwemmen. De on gelukkige bekocht zijne onvoorzichtigheid met den dood; nauwe lijks was hij in het water, of hij nep om hulp, doch alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos. Hij laat eene weduwe met vier kinderen achter. Te DOORN IJK heeft een bejaarde man zijn vrouw in 't water geworpen en 't mensch is verdronken; 't was 'ne zatlap; en voor d'Assisen van Parijs staat'ne moordenaar van i5 jaren, bijzonderlijk bedorven en tot de moord gedreven door 't lezen van slechte schrif ten. 140 SOLDATEN ZIEK VAN D'hitte. Ja, te Parijs is een bui tengewoon feest geweest, een bachusfeest; 17,000 soldaten zijn lang moeten aan de wapens blijven en 140 liggen in 't gasthuis, waarvan er reeds 1 overleden isIs 't niet stom de soldaatjes nu, in de blakke gloeiende zon te laten schilderen? Wij pi ijzen de Chefs van den Troep te Brussel die zorgen dat alle wapenoefeningen geëin digd zijn voor 10 ure 's morgends. Zulke daad brengt een Overste meer achting bij, als dat hij in gramschap een miljoen krakers zou aftrekken; want ^ilke grofheden doen zelfs d'hooggeplaatste per- sonnagen verachten, 't Is niet 140 maar 240 soldaten die zonnesla gen hebben gehad op de Revue, en 10 gedood; ook is op de revue een theater ingestort waarop dames stonden, en zijn er 6 gekwetst. J den grond en deed door zijn zwaarte de overige Binders wanke lende staan. Gezwind, mejufler! riep Jan, ander geweêren! gelijk ik u ge zegd heb, schiet niet als nadat ik geschoten heb.... Voorzichtig, blijf achter de borstweer, want g'hoort de kogels boven ons hoofden ronken. Inderdaad, de binders schoten van uit het Pachthof, doch zonder iemand le kwetsen, terwijl Jan en Florida beurtelings scno- ten naar de roovers, die den boom wilden oplichten zij zouden erin gelukt zijn, zonder de tusschenkomst der twee moedige verde digers, welke te samen vier man neêrvelden; de overige lieten den zwaren boomstam met veel gedruis neêrploffen en namen de vlucht naar 't Pachthof, waaruit men gedurig volherdde met schieten. Ei, zegde Jan, de fielen moeten veel meer in getal zijn dan ik dacht; de wachter sprak van i5 man; er zijn er al 9 dood, blijft 6 ditniettegenstaande zitten er ten minste 10 op ons te vuren, uit dit oud kot van een pachthof; wat mag dit beteekenen? Maar opeens vertoonde zich eenroode klaarte tusschen hetbouwj vallige Pachtbof;men hieldop van schieten en welhaast brak 't vuur, sissende en krakende door 't overblijfsel van het dak; de rook steeg opwaarts en was weldra gevolgd door de blakende vlam. Het gebouw was aan 't branden geraakt door 't geweldig schie ten der Binders, welkers laadpapicr vlam had gevat en zich mede gedeeld aan 't strooi en de takkebossen waarmede het was opgevuld. Jan rechtte zich op om den brand wat beter te zien. Dit was hem bijna noodlottig (Wordt voortgezet.) Zij is nog niet geëindigd, de zaak der nienwe koopwaren-Statie; d'mteressabele hebben 'I geld- koeiken bij 't zeel, doch op stal is het nog niet; wat onze geachte Confrater Denderbode betreft,alea jacta est, t lot is geworpen, hij wilt met ons over de Statie niet meer handelen. Ilij gelooft dat de Statie aan de Kattestraatpoort de belangen van Aalst slachtoffert, doch 'tis een geloof zonder werken, een dood geloofzoolaug de geachte Confrater over de plans der Statiën zweeg, meen den wij dat hij onverschillig was ot partisan van 't plan-Blondiau, doch als hij. na 8 dpgen te voren aangekondigd te hebben dat het plan-Blondiau de finitief aangenomen was en dat m^n onmiddelijk de werkingen ging beginnen, als hij verklaarde dat in dit plan de belangen van Aalstgeslacht- offerd waren, dan durfden wij opzijn medewer king rekenen en dezelve afvragen; doch, eilaas, onze rondborstige vraag werd beantwoord door spitsvinnigheden, in plaats van'l plan-Blondiau te bevechten, keerde de geachte Confrater zich tegen ons,verdraaide onsartikels.ten eindeonsmoeielijke vragen testellen, fl) Er is hier geen kwestie van vragen te stellen; maar van te beletten dat Aalst voor eeuwig geslachtofferd worde. IS DAT NOG MOGELIJK? Zelfs onder dees Ministerie kan Aalst dit strop van zijnen hals verwijderen. 't Is den 3 Augusti dat de 46 miljoen voor Openbare werken moeten voorde Kamer komen Zullen onze geachte Representanten deze som stemmen, als er 4 miljoen bij zijn,die moeten dienen om Aalst te ver minken en te slachtofferen? Nooit, in geene stad van België zijn Staatswerken uitgevoerd, waarovermeer rede van klagen was. M. Bron Beiuune, uie dan nog onze Senateur niet is, heelt het niet kunnen lijden en riep in 't Senaat uit dat die werken een geldverkwisting zijn, dat zij de fabrieken kapot trekken en een g'heele wijk verdestruweeren... Neen, ons achtbare Gekozenen kunnen dat niet gedoogen, M. Woeste zal zijne machtige stem ten voordeele van d'hoofdslad zijns Arronüissements verueff'en; als M. Woeste ol ons ander acutbareheerenSenateurs of Representanten eenigen twijfel hebben, dat zij naar Aalst komen, dat zij de plans nazien, dat zij de vier fabrikanten van den Tragel spreken, dat zij de menschen van den Steenweg aauhooren en dat zij dan eens naar den Dam en ue Pontstraatpoort komen, alwaar de Statie, in plaats van een ramp, een eeuwige wel daad, een gilt van miljoenen en miljoenen franken zal wezen. Ja M. WOESTE zal spreken; hij zal den Minister overtuigen; en blijft de Minister een Ver delger van Aalst, dan zal, al wat Aalstersch is, te gen de 46 miljoen stemmen. 't Is nog tijd; men overwege toch wel, welke gevolgen d uitvoenug van 't plan-Blondiau zal heb ben; ten eersten, de schoonste plans van Aalst ver nietigd; ten tweeden, Aalst van Holstadegescheiden door een bolwerk; ten derden, op dien langen steen weg, aide woonsten en eigendommen geschonden; ten vierden, den Tragel aigespaunen, geen middel van vervoer dan langs acuter den Jager; ten vijf den, wat gaan die brave garentwijn ters doen? In gevai van passerelleken, 4 maal «laags daarover klederen, en anders, 20minuten alomioopeu! Deze ge' olgen zijn kiaar en van deu anderen kant, wat nu duister is, kan in 't licht komen en de bewee- uelijkste verwikkelingen te wege brengen... Men zal misschien zeggen uat wij te driltig zijn: Doch kan éen dezer o punten betwist worden? Al 't aanpalende der sudie-Bloudiau, mjhaive natuur lijk dezen boezem vriend van den Minister en de ge- huren die hopen g'exproprieerd te worden, al d aan palende steken hun armen omhoog, om de Statie niet te hebben, terwijl aan Dam, Pontstraat,Hout markt, Poutstruatpoorl, op AUUbeke, in g'hoel 't üosleu der Stad, de StkUe alseeno-^rsteweldaad zou aanzien worden. (1) Verdraaidej»laat «Jew.mjwdüg, maur toch verdruuidc; men oordceie: Wij schreven De gewichtige verklaring van den Denderbode in de Geschiedenis der Statie, die ioeh vroey ol laat zul in 't daglicht komen.... Eu hoe is 't mogelijk? De Dcn- derOode doet de woorden in kursijj vallen op verkla ring en somneert uns om te zeggen hoe zinverklaring tooh vroey of taut zal in 't dayhcht komen!!'. Is dat muggeziitenj, ja of neen? Een verklaring, is zij uit haar eigen mei t daglicht???.. Ja, de Geschiedenis der Statiën, deze zal in 't daglicht komen en op som mige namen een schrikkelijke verantwoordelijkheid laden,... Nu om te eindigen, maar we moeten nog doen bemerken dat de geacüte (Jonirater ons als vaar wel toesnauwt: De geiukwenschen van 't Verbond bekomen u wel! Ei, confrater, confrater, omdat 't Verbond u schijnt ongelijk te geven, gesnauwt ons die bitsige gallewoorden toe-?... Maar is de waarheid soms zoo klaar niet, dut zelfs tegenstrevers ze moeten bekennen? Voltaire was dagen dat hij uitriep: Ja, de Katholieke Religie is de deftigste zaak der wereld; m uit Aalst niet te gaan, als hetons toegelaten is Den eik bij 'l zuakke riet voor eens te vergelijken herinnert gij u niet, als de grootste Aalstenaar dezer eeuw zoo vroegtijdig en zoo diep betreurd zijn jeug dig, maar roem- en verdieustnjk leven eindigde, herinnert gij uniet dat 't Verbondna hemzoo hevig en zoo valscnelijk bestreden te hebbendat dit Logie- blad zijn siem voegde bij den algemeenen rouw van Stad en Vaderland, en eeuigelolwoordenneérschreef. Heeft üEd. dan ook uau uie hooggeachte Familie toegesnauwd: De geiukwenschen van't Verbond be komen u wel!... Wat gemeens hebben wij met dit Verbond? En wat moeten iwiezers, die ons polemiek niet volgen, wat moeten zij veronderstellen bij 't lezen uwer woorden? Nu, om ie eindigen, zonder eenigen wrok, laat ons de wederzijdscue artikels op een vlie gende bladje druk keu, te samen de kosten betalen en zenden aan al d'luschrijvers van Denderbode en Lo-nd. Dan zal er-licht zijn en elk 't zijne hebben. ~BRAND~TÈ mIjLBEKE. Hei Stadsbestuur moeten wij geiukwenschen, voor zijn goed gedacht van op Mijlbekeeen brand spuit gesteld te hebben, welke daar tendienste der Bewoners staat, in de schuur van M. J. Van Geit. Maandag is er gezien en bestatigd de nuttigheid van dien maatregel. God geve dat Mijlbeek een tweede brandspuit krijge, op een ander deel van dit uitgestrekt gehucht, en dito op Schaarbeeck en otJobs, want met den besten wil der wereld, als de brandspuiten van op de Markt moeten komen, ze zijn zeer dikwijls te laat. Wij zeggen dus dat Mijlbeke een brandramp heeft onderstaan, maandag laatst, rond hall ell ure voornoen; in deKoeistraat DIE EEN KALSIJDiNGS- KEN AFSMEEKT, is er vuur ontstaan in üe groote en schoone schuur van M. Leo Callebaut en wel met zulkdanige hevigheid dat jweldra al d'aanpa- lende woonsten b-.dreigd werden; ja, men verzekert dat zonder de dappere werkingen van 't Mijlbeeksch Volk, er was wel 3oo man aan 't werk, er wa ren er welkers kleederen brandden en zelden heelt men zulken iever onder 't Vrouwgeslacht gezien, om water over te geven uit d'aanpalende bornput ten, om 't mansvolk moed en drank te geven. Men kan zich een gedacht van den brand maken, als men overdenkt dat erin deschuur4 dagwand hooi slak, peperdroog, welke 4 dagwand verbrand zijn, benevens grooten wagen, nieuwe kortewagen en landbouw-alam te veel om te melden. Zoohaast de brand ontstond,werd de brandspuit gehaald en 't is dank aan dezen bluschmiddel dat Mijlbeke geen schrikkehjker ramp heeft te betreu ren gehad, want rechtover de schuur staat een hof ten deele in strooi gedekt, en palende aan een groote teerling huizen en pachthoeven. Nevens gezegde pachtho! zijn boomen en hopstaken half verbrand, men kan dus peizen welke devoiren er zijn gedaan geweest. Met de meest mogelijke snelheid zijn de Pom piers met een brandspuit ter plaats geweest en hebben het vernielend element zijn laatste macht ontnomen. Zijn daar gebleven tot laat in den na middag. Zijn afgebrand: de groote schuur met inhoud: het huisje van Lowie Schokkaert nevens de schuur is gered, doch heelt schade geleden, het verder gelegen huisje van Francois Goens is gansch afge brand, veel meubels er in gebleven;was verzekerd voor 3oo fr. De schuur stond onder een zware Assurancie bij den agent M. Sergeant, van Aalst. Men zal gaan verwonderd zijn, als ue gazetten eiken dag geen drij of vier moorden afkondigen. Een deel der Natie is immers onder 't regiem der Onafhankelijke Zedeleer, van de zedeleer in de lucht, door de Vrijmetsersin de Kamers aangewe zen, rekbaar volgens elkers slechte neigingen. Benevens verscheide moorden in de Walen, hebben wij deze week te Brussel 'ne kleermakers, gast, die zijn vader op de Koolmarktstraat schrik kelijk heeft mishandeld; dit monster van 'ne zoon is vroeger nog veroordeeld geweest, voor moord poging op een vrouwmensch; en een ander schelm stukken) is uitgekomen, waarschijnlijkeen dubbele moord in Soniënbosch, nabij Hoelaert; wandelaars zagen daar maandag twee voeten uitsteken; de Policie werd geroepen en vond 't lijk vaneen jonge rijkgekleedde dochter, een lijk dat reeds in ont binding kwam; niet ver van daar lag 't lijk van 'ne jongeling onlangs gedood, en die nog een pistool in d'hand had; men presumeerde aanstonds moord en zeltsmoord; doch na genomene inlichtingen bleek het dat de jongeling van zeer deftige ouders was, goed van gedrag, en BESTOLEN; dat de dood aan geen zelfsmoord kon toegeschreven worden; dat waarschijnlijk de booswichten,naden jongeling vermoord en bestolen te hebben nem een pistool in d'handen zullen gestoken hebben, om hun schelmstuk te verduiken. Een meisje, wonende in eene herberg, aan de Werf, te Antwerpen, is Woensdag nacht uit dit huis willen vluchten langs het venster: zij poog de zich van de tweede verdieping naar beneden te laten zakken, bij middel der beddenlakens, die zij aan elkander geknoopt had. Twee andere me s- jes, die insgelijks in dat huis woonden, hielden aan het venster, het uiteinde der lakens vast wanneer de vluchtelinge halverwege was, ontsnap ten de lakens uit de handen van hare kameraden, en het ongelukkig meisje viel op den grond. Zij werd met gebroken been opgenomen en naar 't gasthuis gebracht. BRUGGE, 2ojulie. Dinsdagnamiddag, tus schen 5 1/2 en 6 ure, is een hevig on weêr over de stad Brugge uiigebersten. De bliksem is op verschillende plaatsen gevallen, onder ander op den O.- L.- Vrouwentoren, gelukkig zonder groo. te schade aan te richten. Er werden slechts eeni ge steenen van den toren gerukt. De vlaggestok van den schouwburg werd door den bliksem af geslagen. De bliksem is ook gevallen opde schouw van een huis der Sie-Catharinasiraat, waar hij een begin van brand veroorzaakt heeft, dat spoedig kon uitgedoofd worden. Builen de oude Bouve- rypoort, werden verscheidene boomen door den bliksem getroffen, en in eene weide te Stroo den Haan werd eene koe gedood. Men verzekert ins gelijks, dat eene hoeve te Dudzeele door den blik sem zou in brand gesteken zijn. Dijnsdag namiddag hebben eenige land bouwers, die een stuk graan afmaaiden op het gehucht de Veeweyde, onder Anderlecht, het lijk ontdekt van een jongeling, dat in gevorderden toestand van ontbinding verkeerde. Nevens het lijk lag een revolver. Aan de kleeren werd het lijk herkend als dat van een landbouwerszoon uit den omtrek. Het lijk moet ongeveer eene maand in 't veld gelegen hebben. Men denkt, dat men met een zellmoord te deen heelt. De jacht zal dit jaar zeer vroeg geopend wor den. De patrijzen en faizanten zijn uitnemend ge lukt, en nog nooit zijn de hazen zoo menigvuldig geweest als nu. De veeziekte, gezegd Cocotte, is te Riiode- St-Denijs, in de omstreken van Waterloo, uit ge bersten. Naar het schijnt, zouden beesten, met die ziekte besmet, aan beenbouwers van Brussel ver- verkocht zijn om tot het verbruik te dienen, in plaats van afgemaakt en begraven te worden, zoo als de wet het beveelt. In 't Kanton Nederbrakel is eene kerk wuarjaar in jaaruit.'s zondags en 's werkendags den zelfden zung gezongen en gespeeld wordtdien koekoe zang kost uogtau8 Yeei geld, hij moet rijkelijk betaald worden. Eeu kind van i> jaren kan op u'orgel met een draui- erke hetzelfde effect doen een mekauiekske zou nog juister werken eu min kosten. Bericlit aan den koster,aan de zungers enz.enz. Te Heyst en Blauckenberge, twee vermaarde bad plaatsen, zijn reeds veel vreemdelingen aangekomen waaronder professors, schrijvers, opstellers van nieuwsbladeren uit verschelde Landen eu Natiën; men verwacht er de toekomende week een groot ge tal Represantanten;de oefeningen in 't pekel veld (zee) kunnen zeer voorueelig Zijn om hunne woelende geesten, ontstelde herssen, uitzinnige gedachten en booze voornemens te genezen want men vindt me nigmaal meergezond oordeel, meer wijsheid en pra- tieke gedachten by werklieden als bij advokaien en wetgevers. 't Verbond roept datlnspekleurYanHnuwermeiren eerlijk is en achinaar eu gedurig achtbaarder wordt namute de Katholieke drukpers hem aanrandt.. Hoort, dat zijn altemaal vuische complementen en geen reuens; uaaruij.is genoemdeIuspekteur vreemd aun dredaktie van 't Geuzenblad"? Was 't hij of een andere lücieele Meester die erin schreef: Eeu staats- meester is meerdaulÜO eigenaars,dan 1U0U Triesters, dan 10,0011 boeken?.... De haudelwijzevanlnspekteur Van Hauwermeire op 't bezoek van den Gouverneur, is zeer onbeleefd, kozakke-grof,onbetamelijk geweest; elke beredeneerde liberual zal dit met ons bekennen; zekerlijk, er zijn tegenwoordig veel trotsche btaats- meesters die meineu dat zij een Kruis van Eerzuilen krijgsn met hun hecren Burgemeesters, Sehepenen en Raadsheereu over 't hoofd te zien, ja zelfs te gaan aanklagen. Doch weinigen zouden doen hetgeen Van Hauwermeire heeft uitgerecht, overjaar op de Prijs- deeling, en dees jaar op 's Gouverneurs tiezoek. Verwijten en uitscheluen kan hier den Opperbaas met verschoouen. Jaol neen, is zijn gedrag geweest gelijk ue gazetten schrijven? En zijn voorgaunde is verre van deu uutleloozen Staatsbeambte te veront schuldigen: was 't hij niet, die, met glans en glorie naar Uttergem trok, bij deu eenvoudigen Burgemees ter en hem vroeg waar zijn kinders terschoolgingen? en op zijn antwooru: Naar de Kutholieke, dun sprak iuspekteur Van uuuwermeire; weet gij niet dat het uw eerste plicht is d'officiéele School voor te staan?.. M. den Inspekteur meint zeker dat hij tegenover 't Magistraat van Aalst zooveel noten op zijnen zang mag hebben, als bij den Burgemeester van Otter- gem? LOOPENDE NIEUWS. Et is zondag te Gent een groote revue geweest van gardecivikkerij. De Logie ondersteunt zulke zaken, omdat er al tijd groote zondagschendingen uit volgen.. Maar, dat de Journal de Bruxelles die uitspattingen der burgerplaag bewierrookt !1! De liberalen dur ven spreken van den genaturaliseerden Franschman OLIN, Minister te maken.Is 't niet genoeg dat hij in de Kamers zit en van daar spot met 't Fransch der Belgische Representanten?Verliest die liberale Partij al hare Vaderlandsliefde? Te Lyon is in 't wereldsch Collegie den typhus; al de studenten zijn naar huis gezonden. - 't Was donderdag Koningsleest; de liberale Meerderheid van den Provincialen Raad van Brabant heeft een stemming uitgebracht, die al de Leden in d'onmo- gelijkheid stelde van den Te Df.UM bij te wonen. M. R. VAN ASSCi. - ft zijn ontslag gegeven van Kolonel der Garde-Civiek, R. I. P. 't is on der zijn kornelschap dat de gardecivik een ware menschenplaagis geworden, een nuttelooze schen ding der zondagen. Wie gaat hem opvolgen?Volgens recht moesten het de majors zijn, M. Boïn of Poliet Leclercq, beide ten minste zoo bekwaam als de ontslaggever; doch die heeren hebben weinig kans, men zoekt iemand van hoogeren stand enfeonditie. Van de majors vreest men geen tegenstand; Janson heelt zich wel gegeven. Er wordt te Brussel gezegd dat Janson dapperder is tegen de flesschen champagne als tegen doctrinaire Ministers. Oude kerken hebben donkere glazen en oude lieden vieze grillen; zoo loopt er op een Katholieke Pa rochie een dikke Sis met liberale gazetten rond, en explikeert dezelve... Hoeveelleerskens genever krijgt hij daarvoor? Don Carlos is uit Frankrijk gebannen, omdat hij een Mis heeft bijgewoond, die gevraagd was door Chambords vrienden... Benauwd van de vrijheid, dat zijn al die liberalen. De Protestanten zeiven bewonderen de laatste Encycliek van Z. H. Leo XIII over de wederzijd- scne plichten der Koningen en Volkeren. Het groot dagblad van Louden, da Times, zegt dat de wijs volle en vaderlijke taal van deu Paus gansch Eu ropa door, grooten weèiklank zal hebben, en een Staatsman der irauscue Republiek verklaarde dat het eene zinneloosheid zou ziju den oorlog tegen de Katholieke Kerk nog voort te zetten. In Duitschland ook wordt de Kutturkampf alge meen atgekeerd. Ware 't niet deu hoogmoed van Bismark, de vrede zou al lang hersteld zyn. Nu zit de ijzeren Kanselier in 't klein stedeken van Kissingen, om wat te rusten, htj wil van geen poli tiek hooren. En nogtans de nieuwe Minister van Eeredieusten is bij nem geweest om de vervolgings- wetten te veranderen. De Katholieken staan daar vast in Duitscnland gelijk eene rots. Welhaast is 't er kiezing, en zij hopen van het Katholiek Center in den rijksdag te versterken. Te Beriiju zelt gaan zij kampen, eu zuivere Katholieken voorstellen, zonder compositie te maken met de partij van Bis- mark. Maar 't is in Beierenda.1 deKatholiekeneen schit terende zegepraal hebben behaald, l Liberaal Mi nisterie is omver, en wij hebben in de Kamers 88 Katholieken tegen 71 liberalen. Wanneer zal Bel gië dit schoon voorbeeld navolgen? In de hoofdstad Munichen le Augsburg eu le Ratisbona, citadel len van 't liberalismus, zijn de geuzen verpletterd geweest. De goddelooze gazelteu zwijgen dat ze zweeten. Te tialzburg, in Oostenrijk, komen op 6 Augusti de twee keizers bijeen ue vermaarde krijgsman Moltke zal er ook zijn. Italië streelt B.smark, eu uitst het op tegen Fraukrijk. Het zou zoo geerne d'eene ol d'andere provincie inslokken maar Bismarck kent nu den ltaliauer eu steuut liever op üosteunjk. Wat schaudaieu zyu eruaar ïu liane, te Rome, gebeurd 't is een eeuwige schandvlek voor dat droef koninkrijk, en eeue misdaad tegen de be- scuaving Meu weel dat in den nacht van 13 Juli de stoffelijke overblijisels van den Glorieuzen Piijs IX uvergebracut weiden van het Vatikaan naar de kerk van öt Laurenlius, waar zyn graf stede is, Gm alle inoeielijkheid te vermijden, had den de katholieken toegestemd die ceremonie s' nachts te verrichten, op het uur door de policie vastgesteld. Weluu, bet cauailjevolk der revolutie heelt op den doortocui gejouwd, geschuifeld en met steeneu gesmeten. Meu is üaudgemeen gewor den roud de lijkkoets, en de policie heelt uauwe- iyks net radikaal gespuis kuuiieu beteugelen. De wanorden gaau nog al Lijd voort, eu dagelijks beb- beu er revolutiouuaire uetoogiugeu piaats. In den naam van deu Paus, heelt Kardinaal Jacobini eeue klacht ïugedieud by de gouveruemeuteu vau Eu ropa. Nu ziet men dat de Paus waarujk gevangen zit in het Vatikaau, eu dal de fameuze wet die zijne ouatüankeiykneid waarborgt, te Rome te met is. Deiransche republikeinen hebben den l4juli m».t veel gedruisch uuu nauouaai feest gevierumaar ïutusscüeuiyd gaau gaan hunne zaken niet wel in Afruta. De oproer breidt zicu uil, de marabout Bou-Amena is ouvatoaar eu ouzicutbaar e al hoewel meu zegt dat de stad Öiax is iugeuomen, wordt de opsiaud dreigeuder, eu Tuikyë steekt heimelijk, 't vuur aau. lu Bulgaria is de uieuwe Kamer geopend, onder de bescherming vau 7,UOo solüaleu eu 24 kanon nen. Prins Alexander, die de grondwet opschoist, zegt dat üij den wil van 't volk uitvoertnoch tans hij resideert op een schip, by de Russen. Vernieling eener Stad. Uit New-York wordt eeue droevige tijding ge seind *:*de stad New-Ülin, m den stuat Minnesota, is byha gansch door eenen geweldigen storm vernield. Vele huizen zyn beschadigd of vernietigd. De dooden en gewonden zyn zeer talrijk. Eene latere tijding zegt, dat de storm zoo ver- schril^kelyk was, dat er niemand meer wist wat hem te doen stond. Meer dan honderd huizen zyn vernietigd. Tot nu toe kent men' 14 doouen eu 25 gekwetsten, maar dit getal wordt van uur tot uur grooter en grooter,nuarmate er tijdingen komen van de plaatsen aar de storm gewoed heeft. Men beweert dat er twee onweders tegen elkander injoegen, boven de New-Ulm opeen stieten, en dat de stad zich aldus te midden eener verschrikkelyke water en winuhoos bevond. Het vernielingswerk duurde niet langer dan een kwartier uurs. Drama op zee. De stoomboot Keuberin, die te San-Francisco is binueugeloopen, bracht üe manschappen van den Kuslachc aan land. Ziehier wat tot het verlaten van den schooner had aanleiduig gegeven De Scheepskok, by wien zich sinds geruimen tijd teekenen van krankzinnigheid hadden voorgedaan wierp zich op zekeren üag plotseling, zonder de minste aanleiUiug, op den kapitein en stuk hem dood. Toen snelde hy nuur eeue Ueigplaats, waarin zich byleu bevonden. De verschrikte matrozen sloten hem ui de kajuit op, waar de ongelukkige üe vreeselykste bedreigingen uitstiet, dat hy het schip in brunü zou steken. Daar' het schip ongeveer 23«ü vaten poeier

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2