Rampen, Üttsöaöcn en ©ugclukken. Kerkelijk Nieuws. &alst. Samenspraak. Te Terhalen is uit de Rupel een lijk gehaald, datgene van Marie Keldermans, een der vrouwen te Mechelen in de Dyle verdronken na een Bruilofsfeesl. En te Brussel,d ander week als t vuurwerk algesteken werd op de plaats waar den metalen Leopold op zijn piedestaal staat, er is daar een kind van ne platvorm gevallen en korts nadien was 't dood. Weinige groote feesten, of er zijn malheu ren. Tegen Namen is een barreelwachtster doodgereden, door den trein; gevaarlijke posten! en dikwijls slecht betaald, terwijl die Ministers, miljoenen verkwisten aan een verworpen onderwijs. T'ANTWERPEN in de lange Beeldekensstraat, is zondag avond zekere Willem C... in zijn huis van de trappen gevallen en dood op den slag; den avond te voren op de Suikerrei, was een manneken van 3 jaar, Blockx genaamd, en zijn ouders wonen in d'Appelstraat, dat manneken is onder 'ne platte wagen gevallen, zijn borsteken verpletterd en dood. 't Is de maand der H Engelen, dat ze toch de Volkeren van alle malheuren bewaren, en d'oogen openen van ver blinde menschen, die nog durven liberaal blijvea; de zieken in l Gasthuis van Antwerpen moeten veel alzien, van de Geuzen die er aan 't hoofd zijn. Een zonderling voorval heeft donderdagnacht te Elsene plaats gehad. Een persoon, die in dronken toestand naar huis keerde, be droog zich van deur en belde aan het huis der echtgenoten L. in de Raadstraat. De vrouw, die alleen thuis was, deed niet open. doch de dronkaard bleef hardnekkig bellen, tot -dj eindelijk het venster open deed, en met het doel den ongewoner bezoeker teverschrikken, een revolver aischoot. Ongelukkig trof de kogel een gebuur, die insgelijks aan zi|n venster was komen zien wat er gebeurde. De po- licie was ondertusschen bijgekomen en nam den dronkaard, die nu ontnuchterd was, meé naar het bureel. - De daders van den diefstal in de Schotlandstraat gepleegd, ten nadeelen van den advokaat Robert, te Brussel zijn metsersgas- ten die in de nabijheid werkten; zij zijn door den onderzoeksrech ter onderhoord. Dinsdag omtrent 3 ure namiddag, is een schaliedekker, die in de Balstraat te Brussel werke, van een huis gevallen en met ver brijzelden schedel opgenomen. De dood was oogenblikkelijk. Maandag, te middernacht, ontstond een twist tusschen twee vrouwen in eene herberg der Vijfsterrenstraat. Een der vrouwen Catherina Delavienne, wilde in het naburige huis vluchten. Zij liep de binnenplaats op en wilde over een bornput stappen, tusschen de twee eigendommen gelegen.Ongelukkig deed zij een misstap en viel n den put: de geburen hoorden haar om hulp roepen en snelden toe. Een man steeg in den put, bij middel van de keiting. en greep Je vrouw, doch het was reeds te laat. Ondanks de spoedige genees- Vundige hulp, kon zij niet tot het leven teruggeroepen worden, /olgens de verklaringen der geburen, moet de ongelukkige vrouw ongeveer twintig minuten in den put gebleven zijn. Gatharina De lavienne was te Aardenburg (Nederland) geboren in i856. Een on derzoek is ingesteld. In den nacht van 27 tot 28 augusti, hebben twee kerels, on der doodsbedreigingen, eene oude vrouw in een huis aan den bar- reel,voorbij de statie van Schaarbeek,eene som van 10 fr afgedwon gen. Zij waren er echter nog niet mee tevrede en wilden in de wo ning dringen, doch de vrouw vluchtte op den zolder en begon om huljs te roepen, waarop de twee kwaaddoeners de vlucht namen. Zaterdag namiddag zijn er dieven gedrongen in het huis der wed. Liedts, te Michelbeke, alwaar zij een koffer openbroken en ei eene som van 600 fr. hebben uitgenomen. Een afgezette onderwij zer wordt verdacht de dader dier misdaad te zijn. BRUGGE, 3i aug. De gauwdieven hebben zondag van den grooten toeloop van volk, ter gelegenheid der feesten, gebruik ge maakt. Niet min dan vijl horlogiën en zeven geldbeugels zijn ge stolen. In de statie werd M. Ch. D. S., zinkbewerker, van zijn gouden horlogie met keting beroofd; een muziekant van Schaar beek werd ook in de statie beroofd van zijne zilveren horlogie met keting. De andere voorwerpen werden op de Markt ontvreemd. BERGEN, 3i aug. Dinsdag was te Dour een negenjarige knaap op een boom geklommen om er een vliegert uit te halen. Ongelukkig viel hij van den boom en werd op den slag gedood. Dit ongeluk was gebeurd op eene afgelegene plaats en het lijk van den knaap werd eerst woensdag morgend gevonden. in 'tgezichtvan nen 11 zijn levensdagen. De vermaarde luchtreiziger Alphonse is te Montpellier verongelukt. Duiven verongelukken, met in de lucht te reizen,en des te meer,menschen, menschen. geboren om op vasten grond te leven. Te Parijs is de barakman Lambert doodgevallen van 'irik, met te hooren roepen brand! brand! gepasseerde jaar was zijn barak grat afgebrand. In Engeland is bijna op 't convoi een maiheur geweest gelijk overjaar in Schotland: een brugge inge stort, juist als de reizigerstrein er over moest. Gelukkiglijk was de Machinist zeer attent, zag de brugge zakken en kon den trein stil houden Een kruis van eer voor dien man; maar is 't waar dat in België de machinisten somtijds 24 uren aan een stuk moeten dienst doen? Is dat menschelijk? D'officiéele Meesters laten hun geld ver dienen met een lelepijp te rooken, en 't Statievolk moet zich dood prossen.... Is dat een manier van huishouden?.... Al wat naar libe raal riekt, is geldverkwisterij, dopkes en zopkes maken met 't geld uit d'algemeene kas. In Antwerpen kwam de Meeting jaarlijks toe met 4milhocn en 12 duizend lr; uu is'tpmillioen 329 duizend fr. In de nieuwe Kerk van Afflighem zal eerlang d'Ecrste Mis gece lebreerd worden. Omniet te vergeten, want er geklaagd wordt, wij kof digen dus aan, dat er eiken laatsten Maandag der Maand, Gedurige Aanbidding is in de kapel der Zwarte Zusters, en's avonds ten 5 ure ol hall zes, sermoen in 't Fransch, gewonelijk door den E. H. C o 11 i n de twee verledene laarste-maandagen heeft die rijkbegaafde Predikant gehandeld over d'Ootmoedigheid, en zal deze stof voortzetten. De liefhebbers van een schoone Predikatie moeten deze gelegenheid waarnemen. Voorde Vlaamsche Sektie is er 'smorgends, Sermoen en Mis in de Groote Kerk. Niets dat de mensch meer verheit, veredelt, bevredigt en gelukkig maakt, als de godsdienstigneid. Nu meldt men als echt uit Italië, ^at pater Beckx, de generaal der Jesuieteu, zeer gevaarlijk ziek wordt. Den ouden dag, ei; misscnien 't verdriet van uit zooveel Landen zijn geestelijke Kinderen verbannen te zien. Mgr Ledochowski, de vervolgde Pruisische Aartsbisschop, die nog lang gevangen is ge weest, ligt ziek te Roomen. Den laa'sten Vrijdag der Maand, is er t'Aalst in 't Collegie, ten 8 ure "s avonds, Lof en Sermoen, ter eere van 't H. Hart. D'heeren Congreganisten zingen di{ Lof. We «uilen, de week te voren, die Oefeningen erinneren. Eenige der achtbare gevaugen voor de zaak vau Hofstade, zijn deze week in vrijheid gesteld. Ora een manifestatie te vermijden, zijn zij op verschil- lige dagen uit 't gevang gelaten. Maar deEerbetoo- ging bestaat in elk rechtschapen hert Hulde en eerbied dan aan allen die vervolgd zijn geweest en geleden hebben voor de Rechtveerdigheid. Bij de zulken is de gevangenisstraf geen de minste vlek integendeel, welke namen zijn heden nog in de grootste achting? Zijn 't de namen niet der Belg-n die voor 1830 eu in andere woelige tijden, tot boet( gevang of ballingschap zijn veroordeeld... De Ka tholieken zullen hunne vervolgde Broeders nooit vergeten. Wij verschuiven ons Huidegedicht aan de slachtoffers der Vervolging, om plaats »e leeuen aan de Lijkrede door M.Omer Van der den, in naam der naaste Vrienden van den dir treurden heer Gustaaf Van Ghysogem, op :t kerkhof uitgesproken Mijne liecren en vrienden Nog eens bij een versch gedolven graf!... Nog ecus roB'i de lantet# overblijfsels van oenen vriond derd!... Noe eens het zwaard der droefheid door 0:: hert, om er ditmaal eene onheelbare wonda io te vlijmen!. OGed! wal zijt gij wonderlijk in uwe besluiten! O dood, wat zijl gij onverbiddelijk Wat zijt. gij vreesolijk in uwe slagen! Der edele bloem, gisteren ontloken, bobt gij van daag den stengel ge knakt! Don ferschen boom hebt gij in zijnen vollen wasdom nedergeveld Den dierbaarsten onzei vrien den hebt gij ons medoogenloos ontrukt! GUSTAAF VAN GIJSEGIIEM Helaas GUSTAAF is* -! meer! De t.eedere zoon. de liefderijke broede: trouwe vriend, de weergalooze gozel, de neoitvoi - zen weldoener is ons ontstolen Geachts vrienden, ware het Christen Geloof biet niet onze steun en onze troost, waren wij in het getal der ellendige hopeloozen, onze tranen zoudea einde loos vloeien, ja, dit gapende graf ten boorde vervul len Doch neen De stem der eeuwige vraa- ..id i'oept ons toe Onstuitbare tranen passen den christene niet! eijne gebeden alleen kunnen de pe- reis eener vrienden-kroon vermenigvuldigen, r Bid den wij dus, geëerde vrienden, dat onze snikkende •tem in een vurig gebed verkeere! dat zij «ion ver meng» met degene der ongelukkigen die GUSTAAF nimmer vruchteloos om troost smeekten, der armen die nooit hulpeloos van hem terugkeerden, der ontel bare vrienden in wier rangen hij de weordigst# plaats bekleedde. Het deugderijk hert, het rondborstig karakter, den onwrikbaren ijver voor het recht, de diepe ver kleefdheid aan den Godsdienst van den dierbaren overledene in billijke kleuren afmalen, kant oei ik hier niet!... Bij liet graf eens martelaars zijn alle lofuitingen overbodig! De leden van den katholieken Schoolpenning, van het tooneel- en letterlievend genootschap, het Land van Riem, van de maatschappij der Koninklijke Harmonie, derwelke hij als eerelid behoorde, Ion hier na mij de hartscheurende getuigenis neörlegen van hetgeen zij met het afsterven van eenen zoo 011- vermoeibaren medewerker verliezen! En wij. GUSTAAF, wij uwe nauwst vorkleefden, wii had den alreeds deor uwe korte afwezigheid, t^' onze sniarte geleerd wie wij in u verloren! De zoete hoop alleen van u welhaast in den' boet der vriendschap te zienterugk<mrun, lenigde ee. tins onze treurnis! Maar.... Heiaas! Be Almachthuil er anders over beslist. Batzijn Heiligewilgfes niede Bat zijn Heilige naam gezegend zijn Voor het aardsclie zijt gij ons ontnomen! Voor het esuwige zult gij eerst voor ons en daarna met ons levenen alsdan zal de booze ons geluk niet meer kuz»'"> ve. - troendes Hearen.gedurendeons ellendig ballings, n.y indeaardsche rampvalleien; wij, van onzen limit, zullen u nooit vergeten voor het altaar des tloeren. Gustaaf, vooraleer uwe rustplaats te verlaten, wil onze stem de weerklank wezen van de uitdi ukking uwer laatste gevoelens: In uwen naam dus, Guslaai, vergeven wijals Christenen, aan uu e vijanden al het onrecht hetwelk zij u hébben aangedaan. Wij verge ven hun de wraak welke het zweerd der smert tegen een teedermocderhert,legeneen onvergelijkbaar vadcr- hert gescherpt heeft. Rust thans in vrede, zalige vriend, dat de aarde uw lichaam zacht weze, gelijk uwe vriendschaponszacht en troostende was en dal uwe reine geest tot zijnen oorsprong, den schoot des Scheppers terugkeere. Ja,Gustaaf,leg de beslissingen der merscüelijke ge rechtigheid inde weegscuaal des Oppersten Rechters en ontvang de eeuwige kroon welke gij tegen eenige tijdelijke folteringen komt te verwisselen Vaarwel, Gustaaf!..., Docbl.... neen!.. Tot wo- derziens Dat is 't zelfde, zijt gij betaald? Neen! En ik ook nietl Hebt gij dan van bem ook geld meinen te bekomen? Wel zeker! Hoe dat? Wel van bedreven diensten en nog veel ander dingen; als ik u morgen zie, zal ik het u zeggen, slaap wel. Van de gelijken... En Victor legde zich ter rust, en welhaast was bij in slaap, in 't zoet land der droomen, zonder te vermoeden welken gevaarlijken makker nij had. Want, het zal nutteloos zijn hier te schrijven dat de zoogezegde scheepsluitenant niemand anders was, dan een Binder, en wel een der gevaarlijkste van d'omstreken; een hollander was 'tja, met name Willem Veerboom, zeer bekwaam om alle fielterijen en bedriege rijen uit te rechten. Sprietvlechter had hem onder veal andere uitgekozen om bij den heer Geestheuvcl in dringen cn de Binders des nachts in huis te laten, gelijk het dikwijls de gewoonte was van deze schelmen, wanneer zij in huizen wilden breken, te dicht bij andere woonsten gelegen. Sprietvlechter, al de geheimen van M. Geestheuvel kennende, zoo was het hem gemakkelijk, dit verdicht sel uit te vinden, en de snuifdoos met gouden keting en medailjon. was niets dan een bliekske uitgeworpen, om 'ne snoek te vangen. Alles was naar wensch der Binders uitgevallen; Geestheuvel had niet het minste achterdocht van Veerboom; hij was gerust gaan sla pen de nachtslot der deuren had Veerboom behendig weggescho ven, terwijl hij zijn portefeuille was gaan halen, zoodat het huis van den koopman maar gesloten was met de kling.... Het werk der schelmerij was verricht en gelukt; de Binders mochten komen. (Wordt Voortgezet.) LOOPENDE NIEUWS. Men zegt som tijds: Eerbied voor de wetten voor de goede wetten, ja, maar voor de slechte wetten, neen Gambetta maakt ook wetten in Frankrijk,'Rochi- fort en consoorten kunnen in 't kort nog snoodcre wetten maken, en men zou d'uitbraaksels van Communardgespuis moeten eerbiedigen 1 20, 3o kerels, dikwijls, gekozen met valschheid, en die wetten maken tegen Recht en Waarheid en Eigen dom, 't zijn zoowel schurken als 20, 3o lidmaten eener dievenbende, die samen beraadslagen, hoe zij best reizigers zullen aanranden ol in een pacht hof breken... Eerbied voorde wetten!? Laat ons toch den zin der woorden niet verdraaien. Eerbied voor góede; smaad, verachting voor slechte wet ten, voor slechte regiementen en vonnissen. Dc Koning heelt 5oo fr. gezonden voor de Cons- cicnce-Feesten, welke gaan plaats hebben, met veel orde en de grootste onpartijdigheid; dat gaat sommige liberalen niet meê; er zal niet te visschen zijn in troebel water of niemand aan te randen.De FEESTVIERING-CONSCIENCE, zal de mach tigste Vlaamsche Betooging zijn, die er tot heden is geweest... Davidslonds van Aalst heeft voor een ruime som ingeschreven. De Nihilisten slapen, gelijk de muizen in 't meel. Te Laroche, in de Walen, is er groote tumult geweest, met dit dom en kostelijk Geuzen-Enkwestde menigte heelt d'Inkwisiteurs uitgeschuifeld tegen 15 Personen is Proces verbaal, o. a. tegen den President des Provincialen Raads van Luxemburg. Te Brussel is een broeinest van neutraal onderwijs gesloten, bij gebrek aan leerlingen. Van alle kanten, uit Amerika, uit Asia, uit Oceania komen te Roomen brieven van verontweerdiging, over de schandalen, den i3 Juli gepleegd, tegen 't lijk van den groeten Paus Pius IX. En de liberale gazet ten, ja, allen stellen zich neven 't canailje der geu- zerij van Roomen, tegen het Opperhoold hunner Religie Grooten God! en er zijn er nog die ver blind blijven! Is die verblindheid hun strat niet Er zijn weer 15 Socialisten, Vaders van Fami lie, uit Berlijn gebannen. In België, te Ant- werpen, is een Maatschappij ingericnt.opernstigen vas.en voet, voor d'uitvoering van Belgische Voort brengsels naar vreemde landen Mocht deze j Maatschappij in hare pogingen gelukken Vadermoord te Brasscha&t. I In dit dorp, rechts van den steenweg, bevinden zich in een straatje, eenige kleine werkmanswo- I ningen, zonder verdieping. In een dier huisjes woont de familie Somers, samengesteld uit den vader. Jan Jaak Somers, daglooner, de moeder, den zoon August Somers, timmerman, oud 27 ja ren. en eene dochter. Sedert lang reeds heeisciite er oneenigheid het huishouden. De vader Jan Jaak Somers, lever de zich, naar het schijnt, nogal veel aan den drank over. Hij kwam soms dronken naar huis en zocht dan twist met zijne vrouw cn kinderen. Maandag avond ten 8 1/2 ure kwam hij weer in dronken toestand thuis. De zoon stond aan de deur; toen zijn vader aan kwam. deed hij dezen verwijten en bracht hem een slag in het aangezicht toe. De vader zegde daarop: Allez, mee naar binnen, daar zullen wij effen rekening maken. i> Beiden ingen in huis, waar de moeder en de dochter zich ook bevon den! Binnen ontstond een hevige twist: vader en zoon wierpen elkander allerhande verwijten en beleedigingen naar het hoofd. Eindelijk ging de zoon op een stoel zitten en de vader kwam aan den ingang der deur staan. Dit alles werd alzoo afgezien door een oud vrouwke, die rechtover het huis van Somers te gen eene haag stond. Het is volgens hare verkla ring dat wij de bijzonderheden over de misdaad raeêdeelen. Die getuige heelt alles gezien, want de deur en de vensters van het huis stonden open. Terwijl vader Somers aan de deur was. stond de zoon eensklaps op, trad op zijn vader toe en bracht hem een stoot toe op de borst. Jan Somers liet een grooten schreeuw hooren en liep de straat op, de handen op zijn borst houdende, en roepen de Ik ben gewond 1 Gust, wat hebt gij toch gedaan! Hij liep alzoo naar eene herberg, op 120 me ters afstand van zijne woning, en zakte daar op eenen stoel ineen, terwijl hij uitriep: Ik ben ge wond, ik ga sterven. Mijn zoon heelt mij een steek gegeven. Men ging onmiddellijk de fami lie Somers en een geneesheer halen. De vrouw, de dochter, alsook de zoon, kwamen naar de her berg, waar Somers reeds op sterven lag. Naar het schijnt, was dc zoon niet zeer aangedaan. De va der kon niet meer spreken en, vooraleer de ge neeshecr kwam, was hij reeds dood. De geneesheer bestatigde dat Somers in de lin kerborst aan de derde ribbe, eene niet groote maar diepe wonde had bekomen, die veel gebloed had. De zoon werd onmiddellijk aangehouden en de justicie verwittigd. Het parket van Antwerpen is dijnsdag tc Bra: schaat aangekomen,en is er aanstonds overgegaan rot het vcihoor van den zoon. Deze beweert dat zijn vader gewapend was met een mes cn hem er meê bedreigingen had gedaan: hij zou hem het mes hebben willen afnemen, cn het zou gedurende die worsteling zijn, dat de va derde wonde zou bekomen hebben. De zoon is met het lijk gekonfronteerd; hij zeer koel gebleven en scheen niet het minste on troerd. Uit de lijkschouwing, dooi de wetsdok- tors van Antwerpen gedaan, blijkt dat het werk tuig waarmee de wond toegebracht is, een zeer scherp dolkmes, de long had doorsteken. De moeder er. de dochter werden insgelijks ondervraagd: de eerste heeft ten voordeele van haren zoon gesproken, van de tweede kon men weinig inlichtingen oekomen, zij was te veel be droefd en deed niets dan weenen. De getuigenis van het vrouwke, waarvan hooger spraken, is zeer bezwarend voor den zoon Somers: zij verklaart dat zij hem zijn vader den slag in de borst heeft zien toebrengen. De zoon V- ''.VT"l, jA'nJdp'mr bedronken Ue betichte is dijnsdag avona uuor ut n.. men naar Antwerpen gebracht en inde gevangenis opgesloten. Het dolkmes, dat tot de misdaad gediend heeft is in beslag genomen, even als Je bebloede klee deren van den vader, en bij het parket neêrge legd. Het heeft verleden zondag kermis geweest te Voorde; er is volgens gewoonte veel gedronken en door vreemdelingen erg gevochten. De zwanke en ziekelijke Herder is «liep in deu nacht, juist in tijds geroepen om eenen vechter, de hh. Sacramen ten der stervende te bedienen. De dader zal nu achter de grendels mogen koekeloeren en zijne mislaad kunnen beweenen. Wij vernemen aan stonds dat de gekwetste daar nog loeit eu r veriransporteerd is Teerliertige menschen eu mediterende zielen zijn aan velezaken zeer gevoelig, en vallen ligt, gelijk den H. Ivo.in verrukking on in bezwijming. De Koning lijdt aan hert. beeuen en rug graat, hij schijnt droefgeestig ie zijn on veel angst en kommer te hebben, omdat net Volk, div.r de schuld van zijne Ministers, in twist en tweedracht leeft en overal begint te murmureren. De Komug dient te weten en moet in aandacht uemeo dat Je Belgen rechtveerdig, onpartijdig en vaderlij v moe- te.. bestuurd worden, en dat zij van over eeuwen en eeuwen minnaars en verdedigers zijn geweest van Vrijheid en Godsdienst. Bijkans drij groote ongelukken. Drij kinders waren te Sleenhuisen aan 't spelen ea 't loopen in eenen meersch. Twee van hun waren in eenen diepen 1 output gevallen; het derde wilde zijne speelgezelieu ter hulp komen en lag ook al in iien put te pladiiereu en uit al zijne krachten om hulp te roepen. Gelukkiglijk! dat droef en liertscheu- rend geschreeuw wierd gehoord van zekeren Malirot, uie als een weerlicht naar den put vloog e i de drij kinderkens boveuhaalde. Het was hoog tijd en op het laatste knipke; want de kinderkens hadden al tweemaal onder 't water geweest, cn zeer na spraak, adem, gevoelen, beweging en al hunne krachten verloren. Eer, lof en dank aan Malirot, die voorzeker een kruis van eer isteklas verdiend heeft. De Koffleboomen in Brazilië De Journal do Agriculier zegt, dat er in Brazilië 580,000 OOu koffie hoornen zijn, welke jaarlijks 260,000,000 kilo koffie opbrengen eu waarvan slechts 50,000,000 kilo in het land verbruikt worden. President Garfleld. Uit de verschillende depechen uit New-York en Washington aau de engelsche dugbladen gezonden bl jkt, dat de onrust over deu toestand van president Garfield nooit grooter geweest is dan verleden vrij dag eu zaterdag. De geneesheeren van het Wit-Uuis hadden alle hoep verloren, deu doorluchiigen lijder het leveu te redden. Do voorzitter zelf, die al zijne helderheid van geest behouden had, begon deii moed te ver liezen Het schijnt mij onnoodig, zegde hij aan dok or Bliss, langer tien strijd vel te houden. Die plotselinge moedeloosheid werkte zeer nadee- lig op het gestel van de» president. Deu ganscheu nacht tusschen vr.jdag en zaterdag verdrong zich eene ontzaggelijke'volksmassa voor tie bureelen der dagbladen, eu wachtte er met onge duld de bulletijns af, welke van uur tot uur den toe stand meldden van deu voorzitter. De opgewondenheid der menigte was groot; men wilde Guiteau op stuanden voet halsrechten eu de wacht der gevangenis is moeten verdubbeld worden, ten einde zulks te beletten. De laatbte depechen bestatigeu gelukkig eene ze kere verbetering in de» toestand van den zieke. Eene latere depeche, gedagteekead van zondag avond, zegt van oHicieele zijde, dat de beterschap blijft aanhouden. M. Garfield kan eenig voedsel ne men en de spijs verteeren. De ingespoten vocht n blijven in het lichaam. Wat het uitzicht der wond betreft, zij verandert niet. De pols is zichtbaar sterker dan gisteren. Hy is tegenwoordig 116; de lichaamswarmte 99,07, de ademhaling 20. Zweden en Noorwegen. STOCKHOLM, 29 aug. Eenige werklieden, die bezig waren met het leggen van grondvesten voor een vuurtoren op t'ogskiir, eene eenzame, naakte rots ten zuiden van de Alands-eilanden, en die by kalm weêr slechts 15 voet boven de oppervlakte der zee ligt, werden onlangs door een hevig orkaan overvallen. Binnen korten tijd waren alle booten schuiten, bruggen, het bouwmateriaal en den voor-' raad door den wind en de golven weggespoeld, eu zij zeiven konden zich slechts met groote moeite redden. Van alle middelen van gemeenschap beroofd, brachten de ongelukkigen drie dagen en drie nach ten zonder eenig voedsel op de kale rots door, tot dat zij eindelijk uo-.v 11e finlandsche stoomboot werden opgenomen ou naar Stockholm gebracht, waar hun de noodige geueeskundige hulp verschaft werd. LONDEN, [23 aug. Men seint uit Porstmouth, date 27 auguBti, dat de postboot Alexandra den morgend van dien dag op ue boot, varende tusschen Port Sea en Gosport, geloopen was. De kapitein van laatsgenoemde boot werd door den schok over boord geslingerd en kon met groote moeite gered worden. Beide stoomschepen leden belaugryhe schade. LONDEN, 23 aug. Te Dlackwater by Limerick, in Ierland, ziet me» thans op eene groote pachthoeve een aantal landheeren uit den omtrek, bezig met het inhalen van deu oogst. De hoeve was geboycot geen arbeider durfde er werken, en daar het werk toch gedaan moest worden, zijn de eigenaar en zijne vrienden, die zich daartoe aanboden, zelveu aau üet werk gegaan, onder bescherming der policie. Onweêr in Elzas-Lotharingen. De dugbladen uit den Eizas bevatten talrijke be richten in over het schrikkelijk ouweêr, dal in den avond vau den 23 is losgebersteneu in b.juualle distriklen den tabaksoogst vernield heelt, in den hoogen Elzas, namelijk in de omstreken van Mul- hausen, Guabwilier en ltoufiach, is een overvloedige hagel gevallen, ter dikte van eene noot, en heelt er aanzienlijke schade aangericht. Te Suudhoiiën had de hagel de dikte van een klein ei en viel er in zulke menigte, dat er gevaar bestond zich buiten 's huis te begeven. Toen het onweêr over was, bevond men, dat 111 de straten de hagel onge veer ter dikte van derti;, centimeters opgehoopt lag. Alle velden dezer gemeente zyn verweest; de schade aan den tabak is onbe; ekenbuar de beeten hebben geene bladén meer, de druiven en bladen der wyn- gaarden bedekten den grond; de mais ligt plat en by het gezicht der aardappelvelden zou men zeggen dat er een treep ruiters over heen getrokken is. Alle vensterglazen der statie zyn verbrijzeld. Te Samte-Croix-en-i'laine en te Logelheim bedek ten buitengewoon dikke hagelkorrels den volgenden morgend nog de wegen. Te Bootzheim vond men daags na het ouweêr 42 doode vogels onder twee plataanboomen liggen. Te Winzenheim is de bliksem in de pastoorswo- ning ingeslagen, die beschadigd werd. Een Trein in Zee. Zondag avond is de trein van Nizza naar Marseille te Agay van de rails geloopon en in zee gevallen. Er zyn twee dooden en vyt gekwetsten. De ramp moet aan kwaadwilligheid worden toegeschreveninder daad men heeft bestatigd dat er eeae rail weggeno men was. Een andere depeche brengt het getal gekwetsten op negen,en zegt, dat de twee dooden de kondukteur zyn en de stoker. .Douaniers en Smokkelaars, hevur ffevecht heelt dezer dagen tusschen douaniers en smokkelaars plaats gehad up do frau- scho grens, te Erelinghien. Omtrent het midden van den nacht zetten twee sm'okkelaars, in eene boot met tabak geladen, de Leie over. Op den franschen oever gekomen, lieten zy hunne boot üggen en gingen op verkeuaing uit. Zij geraakten weldra in eene hinderlaagwelke de douaniers,die verwittigd waren van hunne aankomst, belegd hadden. De brigadier Dutène trad vooruitom de smokkelaars aan te houden, doch een dezer haalde een revolver te voorschijn en zegde tot den douanier Indien gy vooruit komt, schiet ik u dood. n Dutène wierp zich op den smokkelaar, die zijnen revolver afschoot en den ambtenaar kwetste. Gelukkig was de wonde niet erg. De smokkelaars losten nog vijf schoten, die geluk kig niemand trollen. De andere douaniers waren on dertusschen bijgekomen en hadden den moordenaar ontwapend en de twee armen vastgebonden.. De an dere kwaaddoener wus er in gelukt te ontsnappen. Terwijl de douaniers hunnen gevaugeue weg brachten, gelukte deze erin de koorden, waurmeê hy vastgebonden was, los te maken en de vlucht lo nemen. De douaniers zetten hem achterna, doch ie vergeefs.. Aan de Leie gekomen deed de smokkelaar met der haast zijne kleêren uit en zwom de rivier over. 's Anderdags deed hy de kleêren atualeu, die hy op den oever had laten liggen. Tot nu toe zyn de twee smokkelaars a zoekingen ontsnapt. aau alle op- Nellis. Awé Stiuus Stinus. Wat blieft er u, vriend? Nellis. Van de liberale Meisjesschool uit de Zoutstraat, boe dat er op de Processie geen teeken van leven aan dat buis te zien was, lie ie dat g boord Sti.m's. G'hoord en gezien, vriend; van over- ouders en ouders tijdeu, een Onderwijzeres, boe moest ze zijn? Devoot en Christelijk. Nellis. Ja, devoot en Christelijk? Stinus. E11 nu, wat zien we? Meesters die hun nen Paschen Diet houden; mammezellen die vijf' zes te samen wonen en als de Processie voorbij' hun huis en school passeert, die de grootste Fra- raassons navolgen....Och, Nellis, als ge dat bepeist en dat er nog Ouders verblind zijn. Nellis. Er wordt schrikkelijk geloopen voor die school, ueloopen en hall gedwongen. Stinus. En wat zulleu de gevoigeu zijn? Wat is een dochter zonder Religie? Nellis. Wat hooren wy van de liberale j.mk- beid der groote steden? Stinus. Wat hebben wij uit Brussel vernomen? Nhllis. lu Frankrijk kouit een juffer Onder wijzeres haarjeigen pasgeboren kind tevermoordeD in de school zeil. Stinus. En 'k heb g'hoord, Nellis, 't is mij ge- conlieerddoor 'nen heer, dat ineen groote stad van ons Land, eencivieleschooluiLFrankrijk toekwam om de stad te zien, en weet-ge waar de Meesters 'ligen met d oudste scholieren! Nellis. Hoe zóu ik dat weten? Stinus. Naar.... naar de slecht huizen.... Wat gaat or geworden? en dau vindt ge nog filous van ■euzen. die d herbergen en merkten alloojien om Katholiek ie beschuldigen.... Wel, tenrduivel als glevers in een vreemde stad zijt en ge ziet aan een litrien vuil boeken, vuil prenten, ge moet niet ~~ageu: 't Is ne liberale winKel. Nellis. 't Vatgeeli uit wat het in heelt. Stinus. Als ge smoddige kerels eu plaasters van vrouwvolk ziet, ge moet niet vragen wat dat ze zmgeu: 't Is op de kerk en op de papen...En dat

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2