ftantptn, Jttis&aifcn m (Ongelukken. Brandrampen. AALST. BRUSSEL. Er is gestolen in 't Londensch Hotel, Vooruit gangstraat; de dief, zekere Franchoos,Eugenius Dokendorf, 33 jaar oud, in Frankrijk bad de geus en schelm zijn vrouw en kind laten zitten, de dief was een eerste maal in dit hotel geslibberd en had er een kasken genomen; hij meinde dat er zilverwerk in was, doch 't behelsde niets dan koperwerk; kade' was erg misnoegd, keerde naar 't hotel terug, vond nu 't zilverwerk, maar heeft er zijn ontdekking en arrestatie aan te danken. In Frankrijk had hij nog 5 jaar in 't gevang gezeten voor diefte M. Lebègue, chef van 't Huis Office de Publicité, op den Magdalena-steenweg, is gebeten door zijnen trekhond, benevens 2 g'employeerde van dien Boekhandel. Aanstonds zijn de wonden uitgebrand, maar de risiko blijft van misschien door razernij overvallen te worden. Christen, Joden, zelfs Protestanten gaan in dit geval naar St Hubert; maar Vrijdenkers gelooven in niets,. juist gelijk viggens en konijnen. Van konijnen sprekende, is 't waar dat Piet Van Humbeeck den Meester van St Pauwels gecomplimenteerd heeft over zijn schoon kollektie scholieren? Aan deze knauwende viervoeters past wonder- wel het neutraal onderwijs. Uit de Klein Karmelieten is een gevangene willen ontsnappen; hij was reeds uit zijn cel gekropen, tusschen 2 ijzeren staven, maar een openingskc van 16 centimeters; maar nood doet oude wijven loopen, en ge ziet wel wat Piet Van Humbeeck al doet, om in zijn scholen eenige slaafkes te krijgen. Maar mis, Pier, gelijk gij ziet, de ziel der kleintjes krijgt ge niet. ANTWERPEN. Brand geweest aan de Werf, vrijdag van dander week; er lagen 3oo balen jute, uit Londen en naar Duitsch- land moetende; kinderen hadden op die balen gespeeld, waarschijn lijk met stekskes,en er ontstond brand; 2 stoombooten vaarden aan stonds naar die plaatse en begonnen te blusschen; meteenen ook kwamen de Pompiers van 't Kipdorpen 'tvuurwasspoedig gedempt; 27 balen jute beschadigd. D'Antwerpenaars vragen waarom zulke brandbare stoffen niet beter bewaakt worden? Zondag morgend is er brand ontstaan in een danszaal der Carnotstraat; geen groot erg geweest. Op't lichaam van P. Van Drongen is zondag aan de dokken, een kist glas gevallen van 1000 kilos gewicht; ge kunt peizen hoe hij gesteld was; ligt in 't Hospitaal; Sedert dat de Policie d'oogen gebrakkeerd houdt op de Vrije Scholen, zijn de dieven veel stouter geworden; zaterdag reed een beenhouwer met vleesch uit langs de Steenhouwersvest... Goed, zult ge zeggen, maar spijtig dat 't vleesch zoo duur blijft; op den hoek der Kam menstraat en Steenhouwersvest liet onzen Breydel zijn karreken staan en ging in een huis; toen hij weêr kwam, vond hij karre en peerd, maar zijn beurs met geld, 4 a 5oo fr. was verdwenen; de dieven zijn niet ontdekt: maar de Policie heeft 'ne matroos aange houden, die 4 fr. en een bergbriefken gestolen had, uit de zakken van 'nc werkman die bedronken lag te slapen, aan de Werf, op 'ne platten wagen. GENT. Dander week is M. Loosvelt, handelaar in ellegoe- deren,verongelukt aan de kleine Botermarkt; omgeworpen door een kar die in vollen draf kwam afgereden; omvergeworpen, en door de wielen zijn borst verpletterd. Met haast werden Pastooren Doctoor geroepen; doch zij konden slechts zijne dood bestatigen... Ach, wat is ons leven toch! eenige minuten te voren zat hij nog frisch en ge zond, thuis, bij zijn echtgenote!... Maar, is er geen reglement tegen dit hard rijden van peerden en koetsen in de steden? WESTMALLE. Zaterdag ten 8 ure, 't huis afgebrand van den mulder Sis Stevens, met g'heel den battaklan, 0000 fr. schade. Te MECHELEN, zondagnacht een groote brand geweest, g'heel Mechelen was verlicht; op al de kerken werd alarm geluid; er brandde de groote wollabriek van M. Fraipont, aan de Dyle; er viel niette blusschen: men moest laten branden wat brandde. De fabriek is gansch vernield; de vier naakte muren staan er nog en dat is alles! Is ook afgebrand vrijdag avond, ten 10 ure, de groote fabriek te QUAREGNON, en 't heeft gebrand tot zaterdag ten half vijf. 't Vuur is ontstaan in de droogzaal, die 't hevig verwarmd was. Men tak- seert 't verlies op 160,000 fr. Te COMEN, in West-VI. is t huis afgebrand van den statieoverste Morel; zijn vrouw hield er herberg; schade 11,5oo fr. Maar in Zwitserland, kanton Vaud, distrikt Rolle. in het dorp Burtigny, zijn 17 huizen in asch gelegd; 70 per sonen zitten op straat; op 4 punten te gelijk kwam het dorp inbrand; twee inwoners van 't dorp zijn als brandstichters aangehouden. Te Marseille is in d herberg op den hoek der Rue dc la Croix, een gazontploffing geweest; 7 personen werden gewond; er was eer. opening in de buis. onder 't plalond. zijn oopen schenen te zeggen: Volgt mij! hij liep voorop, was ver heugd als hij zag dat zijn meester aankwam, over dik en dun, meerschen en bosschen, en bracht hen eindelijk aan eenen smallen gracht, alwaar de voorgaande winter verscheide boomen waren ge kapt. Als Jan en Victor daar toekwamen,was Moor reeds bezig met den grond open te scharten. Jan, riep Victor, roept den hond, er moet hier een lijk inge- dolven zijn. Inderdaad, uit de spleten van den grond komen vliegen. De grond is onlangs nog met mos bedekt! En twee scheuten van elzen en berken hout zijn er op geplant. Ziet, Jan, z'en hebben nog geen wortels geschoten o dien vernuften Moor 1 Eensklaps klonk er een stem uit d'heesters en riep Citoyen, gij hebt daar '11e geleerden hond Moor begon te grollen Jan greep zijn wapens en sprak met spijtigheid: dat Moor zeker geleerd was en toch beleefder als veel menschen, die zich bemoeien met ander mans zaken. Jan! Jan! riep iemand van den overgestelden kant,gij erkent dus uw oude vrienden niet Jan keek om en zag den Kapitein-Bevelhebber der gendarmsL.de hand gedrukt, Victor voorgesteld, als den bevechter der Binders te Lede: Mijn gezel, sprak de kapitein, mijn gezel, die u daar aange sproken heeft, is een Engelschman, een van die listige engelsche speurkcrels die den eersten Consul, onder belofte van veel geld uit hun Vaderland heeft gelokt, om er zich van te bedienen tot het uit roeien der Binders. En hij spreekt Vlaamsch? Die soort van volk kent alle talen; ten anderen is het niets buitengewoons een Engelschman te hooren goed Neêrlandsch spreken. En ge zijt met dien vent achter de Binder, kapitein Ja, vriendschap, en'k heb d'eer u dezen gezel, John Stier- marek voor te stellen. Ge zult verwonderd zijn dat-wij ons juist hier bevinden: De rede is, dat dezen nacht hier niet ver van 't grondge bied van Erpe, de rentenierster Threse Verpluimen vermoord is gevonden in haar huis; vier gendarms zijn er reeds om alles af te sluiten; wilt gij ons vergezellen Met plezier, kapitein, doch hier is ook iets te verrichten en Jan vertelde zijn gevarendheden; John, 'twas 're vent, lang en scherp als 'ne reigel, John naderde, onderzocht den grond, ver klaarde ook dat er daar een lijk gedolven was. Twee boeren werden geroepen, zij begonnen te delven en vonden inderdaad een vrou- wenlijk, gekleed met hemden rok. De rechterhand,saamgetrokken, hield een bruine hairkles vast. De Engelschman onderzocht het lijk, alsof hij een geneesheer geweest ware... Jan en Victor stonden met afgrijzen deze bewerking te aanschouwen, want dit lijk begon reeds in groote verrotting te komen. Kapitein, zegde Stiermarck, ik heb M. Clerker daar hooren spreken van de moord te Meire; en geen twijfel of dit lijk is het li chaam van 't huismeissen haar blonde hairen zijn juist dezelfde van de lok die in de slaapmuts gevonden is; er ontbreekt hair in het hoofd; dat mensch is verwurgd, verwurgd door een vrouwenhand. Hoe legt gij dat uit :^De twee meissens hebben tegen malkander gevochten: de koemeid heeft met eigen banden deze ongelukkige verwurgd, na of voor de Binders ingelaten te hebben. De kapitein, deze uitleggingen duide lijk vindende, complimenteerde den Engelschman, doch meester John verklaarde dc-ze zaak doodeenvoudig; al d'eer, zegde hij, komt er van toe aan M. Clerker en zijnen hond Maar, zegde hij, het wordt reeds laat en men verwacht ons elders; ten anderen alles is ier afgedaan. Behalve de formaliteiten der wet, sprak de kapitein; ikheb den Meyer van Meire doen verwittigen, dat hij ons afwachte in 't huis der'vermoordde weduwe Verpluimen; he, gendarm, maak daar eens een berrie gereed, dat wij't lijk kunnen vervoeren. Aanstonds, kapitein Delfour!... Reeds was er eenig volk genaderd; twee der om- staanders erkenden't lijk en bevestigden dat het niemand anders was als de huismeid van Vergammen, met name Catrien Solvyns poedig was er een draagberrie gemaakt en de stoetDe kapitein, John, *Jan, Victor, Moor, 2 gendarms, boeren die het lijk droegen en ander nieuwsgierig volk; deze stoet trok op naar 't huis der ver moordde weduwe, alwaar de gendarms en den veldwachter moeite hadden, om order aan de menigte te stellen. 't Vervolgt. KIEZING VAN 25 OCTOBER. Eindelijk heb ben de libel-haters van huil hert 'ne steen gemaakt en gaan afkomen, met 'ne volledige» lijst.'t Zijn bijna allen d'oude kandidaten der Alliance, dii iu 1872, in 1875 en iu 1878,zoo deerlijk van hun pluimen lieten;... Aalst wilde destijds van liberalen of geuzen;en hetgeen de groote kopstuk ken sedertdien hebben uitgerecht, hetgeen wij zien van al de liberale steden, de verkwisting der gemeentegelden, de bederving van 't volk, de verdrukking van den Ambachtsman en van den Behoeftige, dat zijn voorzeker geen titels van recommandatie voor al degene die zich als libe raai en geus aanbieden. Een Stad mag niet be stuurd worden als een Bcggijnhof, doch 't moet toch op iets trekkenen men ziet te Brussel en t'Antwerpen waar die Liberaaldcrij en Gèuzerij op uitkomtBrussel, met zijn handel in blanken, met zijn paleizen van geheime slechte huizen alwaar de jonkheid zijn bederf gaat zoekenAnt werpen, alwaar zelfs liberalen uitroepen: Ach, blijft die Gcuzerij aan 't hoofd, onze stad zal een bordeel wordenGeen overdrevenheid, men schen, maar dit jong liberaalschap is toch wel in staat, schrik in te boezemen, zelfs aan de bere deneerde menschen die g'heel hun leven lang, libe raal hebben gekozen. Acht Katholieken moeten herkozen worden 't Zijn d'heeren De Wolf, Monfils, Borreman, Schepenen, en d'heeren Meert, Limpens, Eehan, DEGiiEESTen DeClippele, Raadsheereu. De twee laatste weigeren een nieuwe mandaat t'aafaveerden, en 't is hier ons plicht, in den Naam der Katho lieken Partij, van dees besluit te betreuren en die achtbare Heeren, een woord van innigen dank toe te sturen; rechtzinnig!ijk en vuriglijk hebben zij ten allen tijde het Algemeen Belang behertigd Zij moeten dus vervangen worden en te dien einde, heeft er in de sektiën aan voorloopige kiezing plaats gehad.... Al doende leert men; het inzicht is, van eiken Kiezer de gelegenheid tegeven vrije lijk zijn gedacht te zeggen onder de uittredende en nieuwe Kandidaten.... Dat is een verstandige volksgezindheid, welke ongetwijfeld ook zal toe gepast worden op de groote kiezingen, waarin een algemeen Landsbelang betrokken is,en tegenwoor dig brandende punten voortkomen gelijk de Loterij en hare verzachting en afschaffing.... Iu sommige sektiën werden de briefkes maar den avond zelve gegeven, zoodat talrijke Kiezers, geen schrijfge rief hebbende, hun briefken door ander personen moesten doen invullen .Velen wisten ook niet welke nieuwe Kandidaten te nemen en wie er zou aan- veerd of geweigerd hebben. Althans, deze gansch voorloopige stemming zal een eerste richting zijn voor de beslissende aanduiding der Kandidaten, welke den 25 October tot Raadsheer der sfad Aalst zullen uitgeroepen worden. Ware 't niet rechtmatig van d'heeren die in dc sektiën meer dan 20 stemmen hebben bekomen, op den lijst der voorloopige Kandidaten te brengen Een naam die met groote acclamatie en volmaakte eenstem migheid in al de sektiën is aanveerd, is dezen van Mr Karel Liénart-Leirens, ons hooggeacht Pro vinciaal Raadslid. Verders waren de stemmen ver deeld tusschen Mr Van Ghysegem-De Keghel, (in sommige sekticn werd t gerucht rondgestrooid dat deze heer niet aanveerdl; dees achtbare Nij- verlieidshoofd zou nogtans een vög.L. ilï'üjkc Raadsheer zijn) en M* Victor De Gheest, zoon van liet aftredende Raadslid.... Niets volmaakt van al het wereldsche; d'llei- lige Kerk is een Goddelijke Instelling; haar Stich ter, haar Leering en haar einde zijn de volmaakt heid zelve; doch in 't bestuur der H. Kerk, aan menschen toevertrouwd, het kan gebeuren dat er onvolmaaktheden en misgrepen aangetroffen wor den... Zooveel te meer kunnen er misbruiken sluipen in 't bestuur van een Land of van een Ge meente; elk Bestuur dat alle kritiek veracht, dat bijtijds niet eens achteruit ziet en een onderzoek van geweten doet, elk dusdanig Bestuurfis veroor deeld om te vallen.... De Kiezing moet een lier- tempering zijn, een soort van Retraite, 'waarin de ievcr en 't vuur der eerste dagen worden opgewekt en aangestookt.... Is in elke stemming, het Al gemeen Belang wel in acht genomen? lleel't d'uit- voering beantwoord aan de verwachting van den Raad? Is er altijd met opene kaart gespeeld? Heeft 't persoonlijk Belang, geen buitenmatige rol ge speeld? is dit gebeurd ten nadeele van 'f algemeen Belang?... E11 zijn er weinigen die zich üan min of meer nepotismus kunnen onttrekken, alhoewel liet zóo schoon is, zóo edel, een Raadsheer die g'heel en gansch zijn persoonlijk belang op zij schuift 0111 liet gemeenebost te behertigen?... Ei, 11a op een Bestuur van 12 jaren, veel onrecht Jiersteld te hebben, ja, er mag gepeisd worden om 't Bestuur te verheffen boven die kleine belangen en iets te vestigen dat onbederf baar en onverslijtbaar is Als wij de jaren van 't Katholiek Bestuur overzien, bieren daar treffen wij zekerlijk onvolmaaktheden aan, zaken die moeten beteugeld en veranderd, neigingen en strekkingen die in 't begin moeien uitgerukt worden; doch d'hoofdzaken, de groote stoffelijke en zedelijke belangen, zelfs degene waarop 't Verbond zich steunt, 0111 oppositie te maken, die punten mogen met trotschheid aange haald worden. E11 om er heden maar éen woord van fc reppen: Wie, in Aalst, bedankt liet Kollegie 011 den Raad niet, van belet te hebben, dat de Stad alle zon- en feestdagen, tot 's morgends vroeg, een eeuwig geronk van dansorgels zou geweest zijn? Behalve de ruststooring, welke verergernis, welke bron van zedebederf! Ja, geachte Raadsheeren, daar hebt gij wel in gedaan, en liet deftigste dat er in Aalst is, roept u toe: Houdt strenge wacht rond het reglement op de dansorgels en 't nacht- uitzitten! Geeft niet toe aan den stroom" van zede- bederf! Voor wat het stoffelijke aangaat, men brengt den Gemeenteraad ten laste D'Overdekte Markt; Het Postiiotel; Den Dam; Laat ons in een volgend Nronpartijdig onderzoe ken of deze drij werken niet allernuttigst zijn, niet allervoordecligst, en strekkende tot liet ge mak en belang van Liberale zoowel als van Katho lieke Ingezetenen. OVERZICHT. DUITSCHLAND. 10 jaren heeft de zoo gezegde KüLTURKAMPF of strijd voorde bescha ving geduurd, tegen de katholieke Kerk. Dc reli- gieusen zijn weggejaagd, de bisschoppen verban nen, de priestersin de gevangenissen geworpen Bismarck, de ijzeren kanselier, wilde een groot protestantseh keizerrijk scheppen al de machten der wereld, wetgevers, tribunalen, overwinnende legers hebben hem ondersteund in zijne stoute poging; maar al die machten zijn zich komen verbrijzelen tegen de eeuwenoude rots waarop Christus zijne Kerk heeft gebouwd. En nu. snakt diezelfde Staatsman naar den vrede; hij ziet dat die oorlog voor de beschaving niets heeft voortge bracht als goddeloosheid, zedeloosheid, en eene nieuwe barbaarschheid. 1881 zal het einde zien Van dien rookeloozcn oorlog. 6 bisdommen waren zonder herders; drie zijn reeds vervuld, en de overige zullen welhaast ook bekleed worden. Zoo haast het duitsch Parlement bijeenkomt, zullen de fameuse Meiwetten, die de Kerk verslaafden, grondelings worden gewijzigd, en een pruisischc afgezant bij den apostelieken Stoel benoemd. Eere zij aan de duitsche Katholieken I zij hebben heldhaftig gestreden, en nu met de bewondering toejuiching der Katholieke wereld, zullen zij de welverdiende rust in vrede smaken. Maar in Frankrijk zoekt men naar een ministerie. GAM- BETTA, die zooveel ministers in de hoogte gehe ven of doen struikelen heelt, zou nu eindelijk het roer in handen willen nemenmaar de republi keinen zeggen dat zijn uur voorbij is. Den 28 Octo ber komt de nieuwe KAMER bijeen. Wat zal president Grevy zeggen? Persoonlijk is hij voor het tegenwoordig ministerie Fery en Csn'e, maar dit ministerie heeft zooveel fouten bedreven en is zoodanig verdeeld dat zijn val onvermijdelijk is. De revolutionnaire Komiteiten van Parijs vragen zelfs dat de ministers in staat van beschuldiging worden gesteld. De wanorde die in 't goeverne- ment 1 eerscht, is onbeschrijfelijk. GAMBETTA en zijne klik wordt beticht van MiLLIOENEN ge wonnen tc hebben met de zaken vanTunïs;en dat gaat voor de tribunalen komen. De minister van oorlog is niet 'takkoord met den minister van 't uitwendige, deze twist met hoofd van 't kabinet. Eene zaak alleen is klaar, te weten dat die oorlog aan Frankrijk vele soldaten en veel geld nutteloos zal kosten. Het leger trekt nu optegen KAIROUAN de heilige stad, maar de inneming4derzelve zal het vuurvan den opstand onder al de Muzulman- nen doen losbersten. Om als't mogelijk is zijn eer 't herstellen en de radikalen te paaien, gaat het gouvernement de goederen der religieusen aanslaan. Schoon voorbeeld dat de dat de Socia listen niet zullen vergeten! In OOSTENRIJK gelijk in Pruisen is men beu van het onzijdig onderwijs der geuzen. De kamer Inspruck in den Tijrol vraagt aan 'tgouvernement dat de GODSDiENT wederom de grondsteen worde van het lager onderwijs. In ENGELAND en SCHOTLAND gelijk in Ierland komt een LANDBOND op. De boeren vra gen dat depachtenzouden geregeld worden door de tribunalen, en dat de verbetering aan den grond toegebracht zoude ten voordeele zijn der land bouwers. De oud-Italiaansche minister Cairoli is van Spa naar zijn land gegaan om het ministerie omver te werpen, of ten minste eere brok van 't schotelken te krijgen. Belangrijke Tijding. De volgende depcche is woensdag avond hier aangekomen De Paus heeft een aantal burgers uit Rome ten gehoore ontvangen, die aan Z. H een protest tegen de voorvallen van den i3 juii, voorzien "van 3o,ooo romeinsc'ue bandtcekc- ningen, hebben aangeboden. De Paus heeft de aangroeiende vervolging tegen de Kerk, welke hij aanraadde te verdedigen, levendig betreurd. De H. Vader heeft gezegd dat dreigende dagen naderden, en de revolutie haar werk ging volein den, door den Paus te verplichten, Rome te ver laten, niet om zijnen persoon te verdedigen, want Leo XIII is bereid alles te lijden, maar om de weerdigheid van 't Romeinsch Pontifikaat te vrij waren Over hetzelfde punt lezen wij in den FIGARO Wij ontvangen eene ernstige tijding uit Rome. De Paus, die gisteren eene deputatie van Romei nen heeft ontvangen, die hem een adres hebben aangeboden voorzien van dertig duizend handtee- kens, ter gelegenheid der verjaring van het volks- besluit, waarin de inlijving van Rome bij Italië is uitgesproken, heeft de Paus met aandoening een Allocutie gehouden, waarin hij heelt verklaard dat hij, door de revolutie die haar werk voortzet, misschien gedwongen zou zijn Rome te verlaten, niet om zijnen persoon, maar de onafhankelijk heid en de weerdigheid van het Pontifikaat te vrij waren. Deze woorden hebben eenen diepen indruk te weeg gebracht. Het is inderdaad de eerste maal, dat Leo XIII over zijn mogelijk vertrek uit het Vatikaan spreekt, en om op plechtige wijze zulke taal te voeren, moet de Paus van de gevaren van den toestand wel diep doordrongen zijn. Dit wil zonder twijfel niet zeggen, dat de ernstige aange kondigde maatregel dringend is, maar men moet hierin ten minste eene waarschuwing zien tot het italiaansch gouvernement gericht, tegelijkertijd dat hierdoor eene oproeping wordt gedaan aan alle katholieke Staten, die den zedelijken vrede hun ner onderdanen moeten verzekeren. WEENEN, 30 sept. Te Osvièczim, in Galicië, heeft dezer dagen een vreeselijk ongeluk plaats gehad, 't Was de tweede dag van het joodsche jaar, en de synagoog was geheel vol; eensklaps vatte eene gordijn vuur, hetgeen een ijselijken schrik onder de aanwezigen veroorzaakte. Door een gedraDgop een enkel punt stortte de galerij, waar vele vrouwen enmeisjes zaten, iavier vrou wen onder welke twee meisjes van 16 jaar, verlo ren het leven, en 12 anderen zijn gekwetst, som migen zeer ernstig. Branden in Amerika. 10,000 Slachtoffers. 500 Personen levend verbrand. Wij lezen in den Courricr d$s Etats-TJnis De depeches uit Michigan staanvolhartverscheu rende tijdingen: de boschbranden hebben in dien Staat over eene oppervlakte vanduizend vierkante mijlen gewoed. Het getal personen, welke levend verbrandden, is niet gekend, maar bedraagt ten minste 500. Onder de overlevenden zijn er velen die het gezicht hebben verloren. 10,000 personen zijn zonder wo ning of eenige middelen van bestaan. De volgende steden werden de prooi der vlam men: Bad-Axe, Verona, Forest-bay, Richmondville, Charleston, Anderson. Deckersville, Harrisonville en Saudusky. De dorpen Port-Hope, Minden en Hubly werden ten deele vernield. De verliezen in steden en dorpen geleden, zijn niets in vergelijking van die op den buiten, waar de slachtoffers zoo talrijk zijn, dat het onmogelijk zijn zou ze tejtellen- De brand werd gebluscht door een onweer, dat in den nacht van woensdag losbrak. De personen, die nu de bosschen doorkruisen stooten bij elkca stap op verkoolde lijken. Te Bad-Axe en Port-Hope vond men er zeven-en-twintig. Er werden er vijf-en-zestig begraven in zes afge- brandde dorpen. M. G. Fergussoh van White-Rock die de verwoeste streek bezocht heeft, telde hon derd zestien lijken op zijne baan.Menkan zich geen juist gedacht vormen van de uitgestrektheid dei- ramp, aangezien de grootte der verwoeste streek. Volgens ooggetuigen zijn wondenjke natuur verschijnselen dien braudstorra vooruitgegaan. De hemel was eerst kojierkleurig; de volgende dagen, was hij purperachtig en 's maandag namiddags was het zoo duister dat de menschen zich va.i lanteerns moesten voorzien, om op straat niet te gen elkander te loopen. Hulpkomiteiten vour de slachtoffers zijn te New- York, Cincinnati, Cleveland en andere steden in gericht. De spoorwegmaatschappij van Erié zal kosteloos de giften van allen aard naar Detroit of 't is eender naar welk ander punt van den staat Michigan, vervoeren. WAVER, 28 sept. Op de veemarkt welke heden alhier plaats had, waren te koop gesteld 170 melkbeesten, 60 ossen, 96 veerzen, 3o kalve ren, 65 varkensen 160 kleine varkens. Ziehier den midden-prijs, welke betaald werd: koeien, fr. i5o; ossen fr. 290 veerzen, fr. 160; kalveren, Ir. 70 varkens, fr 70 kleine varkens fr. 20. Woensdag avond, omtrent 7 ure,had een erg ongeluk plaats op den spoorweg te Borgerhout. Twee treinen kwamen in tegenovergestelde lich ting, de een van Antwerpen (oost), de andere van Stuivenberg. Twee werklieden van den ijzeren weg, de genaamden De Fruit, oud 18 jaar, gebo ren te Doornik en wonende in dePothoekstraat en Seraphin Oostens, oud 20 jaar, geboren te Aalst en wonende in dc 2urenborgstraat, te Ber- chem, kwamen op dit oogenblik van hun werk terug en begaven zich langs de spoorbaan naar hunne woning. Zij wilden den eenen trein vermij den en werden door den anderen trein, dien zij niet hadden zien aankomen, overreden. Beiden waren verschrikkelijk verminkt en zijn gedurende den nacht in het gasthuis te Borgerhout aan de gevolgen hunner wonden overleden. THIENEN, 4 oct In de statie te Vertryck, waar dezen dagen de ontriggeling plaats had, die het leven van een der slachtoffers gekost heelt, is weêr een jammerlijk ongeluk gebeurd. Twee rei zigers, vader en zoon, speelden met de kaarten in eene herberg nabij de statie, in afwachting der aankomst van den trein naar Thienen. Eensklaps hoorden zij den barreelwachter op den hoorn bla zen; denkende dat het hun trein was die aankwam, liepen zij in allerijl naar de statie, en niettegenstaan de de pogingen van den wachter, liepen zij over baan.Op dat oogenblik kwam juisteenexpresstrein aangereden, die de twee reizigers van ter zij trol en afgrijselijk verminkte. De dood was oogenblik kelijk. Men denkt dat de twee ongelukkigen in dronken toestand verkeerden. Een schoenmakersgast van Gent die een de zer dagen laat in de herberg gebleven was, maakte daar kennis met een soldaat der jagers, die op wacht zijnde aan het voedermagazijn, zi nen post verlaten had, om de herbergen af te loopen. De soldaat en de burger ledigden een goed glas op hun ne kennismaking. De jager zegde aan den schoen maker, dat hij in verlof was en niet wistjwaar gaan slapen; zijn nieuwe vriend stelde hem voor den nacht bij hem in de Stoppelstraat door te brengen. Den dag nadien, nog zeer vroeg in den morgend, poetste die soldaat de plaat met de horlogie van den schoenmaker. De policie heeft den dief twee dagen later ontdekt, maar de horlogie was reeds verkocht en het geld opgedronken. CHARLEROI, 4 oct. Zondag namiddag is te Bouffioulx eenonviijwillige moord,in de volgen de omstandigheden gepleegd. Een meisje dier gé- - meente, Mej. Mathilde Doré, oud 18 jaar, bevond zich hare geburen, in gezelschap van eenige vrien dinnen. Zij ging een oogenblik uit, onder voo - wendsel van haar toilet te gaan maken, en kwam terug met een geweer, dat zij niet wist dat" geladen was. Zij legde aan op een zeventienjarigen jonge ling, De'siré Gilain, van Couillet, die op straat een accordeon bespeelde, en dreigde op hem te zullen schieten. Nauwelijks had zij die woorden uitgesproken, of het schot ging af. Dc jongeling, die slechts vijf of zes meters verwijderd was, werd in het aangezicht door de lading loodkorrels ge troffen: eenige oogenblikken later was hij dood. Mej. Mathilde Doré is aang houden. Een zonderling proces in echtscheiding zal binnen eenige dagen voor de rechtbank vac Gent op geroepen worden. Het is de man, M. N..., die echt scheiding pleit tegen zijne vrouw. M. N... is eeu weinig oploopend van karakter en soms, iu een oogenblik van drift, bracht hij zijne we derhelft eenige slagen toe. Later had hij er altijd be rouw over. Zijne vrouw besloot zich te wreken. Eens dat haar man zeer vermoeid was thuis gekomen en vast was ingeslapen, naaide zn hem iu de lakens van het bed als ia eenen zak. Daarna nam zij een sterken bessemstok en gaf haren man duizendvoudig de slagen, die zij van hem bekomen had. weer. De man schreeuwde te vergeefs om hulp:de tcedere we- derderhelft had er voor gezorgd dat zij alleen thuis waren. Toen zij moede was van slagen, liet zij haren man, nog altijd in do lakens ingenaaid, liggen en koerde naarhuis weêr. De man kon eerst 's anderdags 's morgeuds uit zij nen deernisweerdigen toestand verlost worden. Aan stonds liep hij naar oonen huissier en deed het pro ces iuspauueu, dat nudezer dageu voor do rechtbank zal worden opgeroepen. Al wat te lang duurt verveelt en verdriet, zelfs een schoon liedje en een gemakkelijk en zinnelijk leven;zoo is het ook met de vacantiën. Vele ouders en wijze lieden zeggen dat de groote vacantie zou moeten gesteld worden op ééne maand, de paaschvacautie op twee weken en de vacantie rond nieuwjaar op 8 k 10 dageu; verders wordt er ook geklapt over het groot getal buitengewoon© speeldagenden tijd is korten zeer kostelijk, hij moet wel gebruikt worden. FAILLIET. Men meldt uit Chicago de failliet vau een groot koopman in granen, ten gevolge van den laat8ten afslag der tarwe. BRUGGE, 6 October. Men meldt uit Wijngene, dat aldaar maaudag een droevig ongeluk is voorge vallen. Eene vrouw, die alleen te huis was, is van de trappen gevallen, terwijl zij eene petroollamp in de hand hield de kleeren der vrouw hebben vuur gevat en de ongelukkige werd later dood gevonden door haren man. I De Landaat heeft de rust in Ierland nog niet te weeg gebracht. Parnell, het hoofd der beweging,wordt overal met geestdrift ontvangen. Te Cork zeidc hij iu eene mee ting dat de landlieden zich velstrekt moeten onder werpen nan den Landboud en dat zij maar 3 milli- oen pond sterling mogen opbrengen in plaats van 17 gelijk de engelsche lords vereisschen. De pachterr- bond maakt ook voortgang in Engeland en Scot land. ENGELAND zou geerne Oostenrijk laten mees ter spelen in het Schiereiland der Balkans, op voor waarde dat het de overhcersching krijgo in Egijpte. Bismarck schijnt dit plan niet ongenegen, maar Oos tenrijk wil niet hooren van zulke commerschap, en Frankrijk zou dat zekeruiet gedoogen,daarmee ware al zijn invloed in den Oosten verdwenen.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2