De liiezingeii l'Aaist. i &stnpcn, fttisöaöcn en Ongelukken. Betalen, Burgers Op Kiezingsronde. Overal. Te Poix, in Luxemburg, is de treinwachter Petit van 't convoi gevallen, uitgegleden, onder de wielen geraakt, een arm afgereden en aan zijn aangezicht gewondte Namen is Marieken Destréc, al uit de school komende en zich willende warmen aan een komfoor, er viel een kool uit, op haar kleêrkes; 't kind geraakte in brand en in weerwil der pogingen van haar vader die schoenmaker is, er zelf erge brandwonden kreeg, 't arme kind is doodverbrand- tus- sclien Verviers en Luk is op den exprestrein, den postwagon in brand geraakt, en bij alle gelukken, aanstonds gebluscht; te Napels zijn er ontdekt die valsehe bankbriefkes maakten; te Rusland zit de Czar Alexander III in allerzwartst humeur, omdat er geen einde komt aan die ontdekkingen van Nihilisterijte St-Gilles, Brussel, heeft de schrijnwerkersgast Van Bavel, maar 18 jaar oud, en hij verkeerde al sedert langen lijd, och, in de groote steden is 'tgeen nieuws dal schoolknapen uit de civiele Col- legicn,van als ze 15, 14, 16 jaar oud zijn, dat ze sterk verkeereu of, ja zelfs een entretenu hebben, 't is vroeg rijp vroeg rot, en de na gels der doodkist van hun ouders, maar zelfs veel liberalen doen hun oogen-open over die civiele Collegiën en die neutrale Pension- natengeen smaak in de soep, is slechte soepeen neutrale zede- leer, is slechtigheid en bederf; en dien Van Bavel, zijn liefhad hem verlaten; hij besloot haar te vermoorden,heeft twee kogels op haar geschoten en drij in zijn eigen corpus; ze liggen alle twee gekwetst in 't hospitaalte Gent was er 'nc vent van denzelfden deessem, zekere Jan Van der Beken, uit d'Apostel huizen die met vitriool ach ter een meiske van Gentbrugge liep; z'hebben den razigen Jau moe ten vastgrijpen en in arrest stellen; tot Oostende zijn de twee matroozen Ricus Barbé en Polit Borgers, ze vaarden naar d haven terug om een boodschap te doen voor hunnen kapitein't bootje kantelde om en alle-tvvee verdronken; te Bra, niet ver van Sl-Hubert, heefteen dronkaard zijn vrouw zoodanig mishandeld, dat de dood erop gevolgd isDie rampzalige dronkenschap! ge ziet de gevolgenDe moordenaar,Groguard, was gevlucht, doch de marchessés hebben hem ingehaald en teruggebracht;t Antwerben, in de 4dc sektie, is d'herbergierster Barbara Nick bijna vermoord door 'ne kerel, zekeren Slant Mora, met welken zij kennis haddie zich onder den draf mengelt, wordt van de verkens geceten; en op den weg der ondeugden, ontmoet men allerhande misdaden en schelmstukken. Wonderbare tijdende STERREKIJKERS kon digen een nieuwe sterre met den steert aan; en de SCIIOOLKIJKERS en hunne sujekten gaan op de Banken geld uitzetten, terwijl Bur gers en Landbouwers hunne gespaarde oordjes moeten gaan afha len, om de lasten en contribution te betalen. Te SCHKLDEWINDEKK is de barreelwachter Meerschaut op't spoor gevonden, dood verpletterd; Te TEMSCHE is t waleschip Oscar tegeneen brugpaal gevaren en onmiddelijk gezonken; de schipper was Lantsheer van Rumpst, al 't scheepsvolk is gered. Er is zondag nacht gestolen te BRUSSEL op Treurenberg; 17 obli gation der hoofdstad en 2000 fr. in goud en papierengcld; op den Berg-van-'t-hot is ook gestolen denzelfden nacht; in de Kinnebak- straat wonen d echtgenoten G... die maar kijven, van den zondag morgend tot den zaterdag avond; zaterdag was 't er groote batailje, en de vrouw, een oprechte Sirena, smeet naar den kop van haren man, al 't keukengerief en ander porcelein; als dePolioie kwam, was er geen potteken of scheelken g'heel gebleven; en de man was zoo danig geblesseerd, dat hij naar't gasthuis moest; - in de Verver straat. bij de bottienstikster Engelschman, heeft een meisje van 3 jaar uit een fleschkcn met solferzuur gedronken; aanstonds gat de moe der aan 't kind melk op; maar 't kon niet meer gesalveerd worden en is ervan gestorven.Te CHARLEROI, in put 4, werd t machien gekuischt, voor 't bezoek van den Directeur; de freins waren niet vast genoeg toegehaald, zoodat 't mekaniek eensklaps in beweging kwam: een werkman afgrijselijk verpletterd, en twee ander erg ge wond. Te BERGEN zijn vrijdag avond, de werklieden A. Blon- deau en Ch. Honorez, onder een koolmijninstorting begraven. TWF.P PEN. in d herberg Cafe' Leopold, Van Leriusstraat, is maandag avond een Duitsche dienstmeid schrikkelijk verbrand: ten 7 .re 't licht wilier ontsteken: d'hang.amp naar beneden trekken, den aak uit de zoldering geraken, vallen, den petrol ;n brand schie ten en haar kleederen in vlam en vuur zetten. T wee dames en een heer zatencin d!b«rberg; de vrouwen namen de vlucht en liepen om hulp; den heer wilde met zijn frak 't vuur versmachten, maar 't en lukte niet; eindelijk werd er een sargie gebracht, in welke men 't arme slachtoffer wikkelde, zoodat de vlam,van alle lucht afgesneden, uitstierf, 't Mensen is verbrand, g'heel haar lichaam door, in schrik- kclijken toestand en als razend van de pijn; haar gekerm was hert- verscheurend. Er is weinig hoop haar te redden. De omnibus van het HOTEL DE L'EUROPE reed dijnsdag mid dag over de Grondwetplaats, met vijf of zes reizigers, met den ex prestrein uit Parijs aangekomen, toen de twee linkerwielen in stuk ken sprongen en het rijtuig omsloeg. De reizigers en de koetsier kwamen cr met den schrik af. Alleen een bediende van hethotelwerd lichtelijk aan het aangezicht gekwetst; de man zat boven op den omnibus, te midden van de reispakken, en werd met deze op den grond geslingerd, zijn toestand levert geen het minste gevaar op. De Echo du Nord roept nogmaals de aandacht van 't publiek in, op de valsehe vijffrankstukken die thans in België in omloop zijn. Zij dragen deelgtenis van Leopold II en het jaartal 1872. De kleur van het metaal is bijna dezelfde als die van stukken, die se dert lang omloop zijn, doch de'klank is een weinig doover.üe voor zijde is zeel wel gemaakt, maar de keerzijde is min goed gelukt; de tcekening is niet zeer duidelijk. De spreuk opdesnede is nog slechter. Men kan ze echter het best erkennen aan het gewicht: zij wegen slechts 16 a 18 grammen, 't is te zeggen 7 a 9 grammen minder dan de echte vijffrankstukken. N... 't Overige ontbreekt: doch, ik zal den duisteren zin dier woor den later trachten op te speuren. Als cr nu eindelijk niets meer te vinden was, heeft de moorde naar al't gereed geld en misschien eenige juweelen meegenomen, en zoo achteloos, dat hij een som van 5o fr. liet liggen in de schuif derkommode; ongetwijfeld heeft hij maar geld meegenomen, om de ware oorzaak der dood te verduiken. Vervolgens blies hij 't liebt uit, ging langs dc voordeur weg, sloot ze in 't nachtslot en wierp den sleutel over 't hekken. Deze woorden gezegd hebbende, pakte John zijn schatten in, te weten de gevondene bewijsstukken, zonder de stukskes wit leer te vergeten welke tusschen de nagels der jufvrouw staken... Nu ver volgde hij, nu zijn onze opzoekingen hier geëindigd kapitein, mag ik u verzoeken van onverwijld onze opspeuring te beginnen Van e'en oogenblik hangt somtijds alles af De kapitein knikte van ja terwijl hij den Meyer gebood van alles onaangeroerd te laten, tot na de komst van den Prokureur der Republiek, de menschenjager gebood aan de gendarms van twee lanteernen te zoeken. De avond ging immers vallen en weldra stonden de Meyer en zijn Champetter, gansch alleen in het huis der vermoordde vrouw. Ja, ze stonden daar als van 't hand Gods geslagen. Champetter, riep de Meyer eindelijk Meyer Is dat van zijn leven gehoord of gezien Als daar geen tooverij onder is Hoe dat dien Engelschman al les wist Hoe. den duivel kon hij dit achterbalen Kom. laat onsalgouw van hier weggaan Ja Meyer, gerust ben ik hier mei zie, ik meende altijd, dat hij de vermoordde ging doen spreken En alles wist dien kerel, alles en nog meer! 't Is Zwarte kunst, Negemanszic of 'k verlies mijn hoofd! IkbeklaagdeBinders,Meyer! Ha, ge beklaagt die schurken en moordenaren Ik wil zeggen. Meyer,dat indien ik Binder was.gelijk ik nu God dank treffelijk man ben, dat ik 't mes van de giljotien aan mijn nek- vleesch zou voelen Ha. dat is wat anders.... Laat hier alles liggen. Champetter want morgen komt de Prokureur den videljeu doen Zift gerust, Meyer, hoe eer weg, hoe beter j! En sluit welde deuren.... Ge zoudt toch zeggen! en dien Engelschman sprak vlaamsch gelijk ik en gij? En hebt gij gezien, Meyer, hoe dat hij zich onder de kassen kronkelde zijn lijf, 't is alsof't van elastiek geweest ware!. Allo, alles is vast en wel verzekerd we gaan En nu dubbende, dan pratende, over dien wonderbaren men schenjager, verliet de burgerlijke macht der parochie Meire, de plaats der misdaad. ('t Vervolgt Wat de nutteloozc geuzenscholen en school meesters aan 't land kost. dat hebben wij meer dan eens met bewijzen en cijfers klaar getoond Maar nu, laat ons eens nazien watde zoogezcide inspek- teurs of schoolkijkers zoo al uit den pot scheppen. Er is niets zoo welsprekend daarvooren als cene rekening met kanten en abouten; hier is ze I Principale opzieners. Jaarlijksch traktementfr. 8,000,00 Toezicht in scho len 7,5o 5,oo 6,oo i5,oo 4,000,00 3,72 I) 2,5o i,5o 4,00 7,5o Buiten de woonpl J toezicht in scho- I len van meer (klassen, per klas. Voor bezig te zijn met schoolzakcn binnen de woonplaats,per dag. Voor bezig te zijn met dezelfde za ken buiten de woonpl., per dag II. Kantonale opzieners. Jaarlijksch traktement Toezicht in scho len van ééne Toezicht in scho- len van meer klassen, per klas Voor het bezoeken van iedere school klas binnen hunne woonplaats Voor bezig te zijn met schoolzaken binnen hunne woonplaats, perdag Voor bezig te zijn met dezelfde zaken buiten hunne woonpl., per dag 't Is al stijf wel voorzien.cn die mannen werken niet voor nieten. Men moet daarbij weten dat in de oude wet, toen de scholen vol zaten, er op verre na zooveel inspekteurs niet en waren als nu: de principale zijn verdubbeld en het getal der kantonale is meer dan verdubbeld. En ora zoo n hooge traktementen op te strijken moet men zeker hoog gestudeerd zijn? Ge zijt er wel mee, als men dweersdeur geus is, en de geuzerij te rechte ot ten onrechte ten dienste staat, wordt men vroeg of Iaat inspekteur, al ware men een simpel onder- meestertje dat geen twee reken fransch schrijven kan, zonder een hoop fouten, alware men zclfseen gewezen politieagent van onze modelhoofdstad. Maar nu, de peerden die werken moeten de haver hebben, en de schooloverheid moet hard werken: alte mee eene halve dozijn kinderen in- spekteeren, of de bloote muren gaan bekijken, zorgen dat er niets veranderd is, de pasto afspi- oencn en ne keer schrijven van Brussel; peis je dat het geen werk is! En indien dat kost aan boer en burger, klagen moegt ge, maar betalen moet ge, zeggen ze te Brussel. (De Meenenaar. Spotten of verwijten komt hier niet te pas de Kiezing, Overlieden aanstellen voor de Gemeen ten, is een zaak van groot belang;... bij gebrek van oesters, eet men mossels, en bij gebrek van goede redens, komt 't Verbond af met d'armzalig- ste argumenten die men kan uitpeiz-n; ja men wilt de Paters Jesuieten als een schrikbeeld voor uitwerpen; maar t'Aalst zijn de mensehen niet be nauwd van de Paters Jesuieten; integendeel, 'l is te zien geweest op den Jubilé van 50 r-en be- staans, hoe dat die achtbare Religieust ier den diepsfen en oprechtst gemecndër dank Bevol king hebben verworven's Zondags nu vit- ..«luin* wierp ditzelfde Verbond den vuilsten en lafsten laster naai' 't hoofd der eerbiedweerdige Mannen, in welke veel liberalen hun geleerde en verkleefde Professors moeten erkennen... En zekerlijk, 't is geen geringe rede om katholiek te stemmen, als men nagaat dat een liberale Regentie door den stroom der Partij zou gedwongen zijn, liet beroemd en weldoende Collegie te bevechten en te dwars- boomen... Immers,watschrijven de groote liberale gazetten? Indien het ons gegeven ware, schreef de Flandre Libérale, van die Jesuieten en ander Kloosterlingen en al dit vuil ongediert te zien ver trekken, dit zou het teeken zijn tot een algemeene feestviering, ieder van ons zou de lucht zuiverder vinden, enzoovoorts. Brrr, foei! welke wilde barbaarschheidEn men zou voor een partij stemmen die zulke walge lijke gedachten durft verspreiden!... Over 1:2 ja ren zijn de liberalen uit 't Stadhuis van Aalst ge dreven; Ten eersten, voor hun goddelooze neigingen ten tweeden, voor hunne groote geldverkwisting en omdat het Stadhuis 'ne liberalen bottik was ge worden. De Katholieke Regende, zonder iemand in zijn vrijheid van geweten te stooren, heeft geëerbie digd wat in een Christene Land moet geëerbiedigd worden, heeft alle botsing en schandaal tusschen Geestelijke en Wereldlijke Macht vermeden, heeft den Godsdienst-Vrede teruggeschonken... De Ka tholieke Regencie heeft paal en perk gesteld aan een aangrijpend Volksbederf; veronderstelt sedert 10 jaar, een geuzeubestuur, waar zou Aalst ge weest zijn Zonder gewijd kerkhof Overgoten van volksbederf Met verliberaliseerde weezenhuizen Met 5, 4 kostelijke geuzen-inrichtingen op den rug der stad. Met hevige twisten op het terrein van den Gods dienst. Nu laat de Stad elk in vrede, en bekommert zich meest met de stoffelijke belangen. Wij verklaarden het over 8 dagen: zekerlijk is er er bier of daar iets te verbeteren, hetzij in de stemming, hetzij in de uitvoering; maar de groot ste werken door deKatholieke Regentie uitgevoerd, mogen gezien en getoond worden; ze waren in den intrest van katholiek en liberaal, en blijven als eeuwigdurende weldaden. D'OVERDEKTE MARKT, de Muit gelijk 't Ver bond schrijft; een overdekte markt! is er iets profijtiger? lokt het de Buitenmenschen niet naar d'Aalstersche Markt? In dezen tijd, dat vele mark ten vervallen, ja te niet gaan, is 't geen wijs ge dacht van de Botermarkt te verbeteren? zullen de Buitenincnschen niet eerder komen, als ze weten dat zij daar geen uren in modder en slijk zullen moeten staan, blootgesteld aan regen, hagel en sneeuw? Is 't niet gemakkelijk voor koopers en verkoopers? Kan een Stad een beter werk doen, als een markt bevoordeeligen, waarvan er weke lijks zooveel geld bij Winkeliers cu Herbergiers blijft? En is die Overdekte Markt geen praalstuk voor de Stad? Is er een geschiktere plaats voor Tentoonstellingen en groote Feesten?... Ge vindtfTgemikt. teppens van liberalen die gedurig bezig zijn op de stomme boeren,alhoewel T geld vandie boeren me- nigen liberaal uit dc Zoutstraat gemaakt heeft, hetgeen hij isEen Stadsbestuur kan geen zorg genoeg hebben, 0111 zijn markten belangrijk te maken en 't buitenvolk wel te behandelen, te zor gen dat Policie en markt-aannemers beleefd en dienstwillig zijn voor d'achtbare Buitenlieden.... Als wij nu dit praalstuk van Overdekte Markt verlaten, dan komen wij aan 't POSTHOTEL, ook al 'ne kemel volgens sommige liberalen... Vroeger was de Post nu hier, dan daar; en als er 'ne vreemdeling naar de Post vroeg, den Aalstenaar moest zeggen: Wacht eens! de Post is in de Mo lenstraat geweest, aan de Vaart, in de Kattestraat! Godweet, of hij weeral niet verhuisd is!... De slimme liberale Regentie wist daar geen remedie tegen, maar 't Katholiek Bestuur heeft d'oude Drij Koningen gekocht, de Veemarkt verbreed, verfraaid, en daar, in 't center der Stad, een onveranderlijk Post-kautoor ingericht, waarbij telegraf en bureel van marchandise... Waarlijk, men moet verstomd en vermuilezeld zijn door de partijschap, om zulk werk te durven afkeuren... Was dit een partijwerkProfileert elk daar niet van? Liberale Nijveraars, zult gij tegen de katho lieken stemmen, omdat gij nu blindelings naar de Post gaat, omdat gij voor de Koopwaren aan uw deur gediend zijt Nu, de Markt over; we vinden daar 't Stadhuis afgebrand, ja, door een ongeluk, maar prachtig- lijk hersteld. Wellicht is er een onvoorzichtigheid geweest, doch hadden die ongelukkige gensters vuur daar het Torenpuutje niet gevat, er zouden zeer weinig kritieken geweest zijn. I11 alle geval, de Gemeenteraad had voor Bengaalseh vuur ge stemd en 't is een rede om de stemmingen getrouw uit te voeren en geen moeials te gedoogen... De Molenstraat afkomende, zien wij van verre over de Vaart, in plaats van die oude huizekes, in plaats van den Radijzengang, daar tegen den ijzerenweg geplakt,we zien daar een nieuw prach tig kwartier in d'hoogte rijzen: De Vaart is vrij gemaakt; men kan er naast wandelen en rijden het zicht aan den ijzerenweg is verfraaid 't ge vaar voor rampen verminderd; den Ambachtsman heeft werk en levering gehadnog lange jaren zal er aan den Dam werk zijn,voor het opbouwen, verwen, schilderen en versieren der huizen En als de Statie daar kon komen, ach, de Dam zou de glansrijke kroon der katholieke Regen tie geweest zijn! Nu zal men misschien beter doen van aan 't Sashuis te eindigen... En dit werk van den Dam durft men bespottenNeen, geen Aalstenaar is daartoe in staal! de liberalen zeiven loven en prijzen den Dam't moet werk zijn van de vreemde Ralterij, die dc Steden komt bevui len en afknagen .die hier eenige jaren komt pra len en vergaren.enden deftigen Aalstenaar bespot ten, om nadien met de duiten op te trekken! Alles wordt dikwijls uitgelegd volgens d'opinie, doch katholiek en liberaal, die eerlijk wilt han delen, moet verklaren dal de drij groote werkin gen der Katholieke Regentie, drij onschatbare en altijddurende weldaden zijn voor g'heel de Stad. Samon- spraak tus schen Nick Nick. Ha we zijn er Vivan ons! Dick. Ja, Vivan de riberolen •Nick. Ze zijn toch aan 't lijntje geraakt, de groote koppen Dick. Ja; zou je daar geen tonneken bloed van spuwen Nick. Lotj ons nog '11e pot gaan pakken. Dick. Ik zeg, Nick,zou-je geen tonneken bloed spouwen, als ge daar die rijke liberale groote kop pen ziet Nick. Zwijgt! ze zwemmen in't goud! willen we 'ne keer roepen: Vivan de Commune! Dick. Later, pas bon aujourdhui! Ja, en die groote koppen laten zich trekken, om hejer op rang te stellen.... Maar we gaan ze'nen tand trek ken Nick. Is 't Carte blanche? Dick. Neen, gepegeld, maar ze betalen toch alles; alla, laat ons deftig opons poenlilje blijven; 't is dag, Nick en ge zijt in de straten van Oilstj... Nick. Wat gaan we zeggen Dick. Ten eerste, dat onzen triomf zeker is Nick. Ja zeker is zoo zeker als dat wij hier alle twee nuchter op ons voeten gaan. Dick. Den triomf, zeker! ai, ai, ai... Nick, 't scholt den anderen keer 525 stemmen Nick. Ja, verdomd! Dick. En wetje gij éenen katholiek die ge keerd is? Nick. Lotj zien Bij neen ik Dick, 'k en weet geen éenen. Dick. Ergo, onzen Triomf is zeker, zoo ze ker.... De zee is zouten een Geus liegt. Nick.Maar.... de kwestie is nu we zijn de consuls van de parti libérale van Aalst. Dick. Ja, dat zijn we We représenteeren het deftig, solied en kababel Liberalismus van Aalst. Nick. Ja, gelijk g'ons hier ziet Dick. Nick, wat gaan we nu beloven want daarmee zijn de kiezers om vangen Nick. Wel.... een kasern. Dick. Ja een kasern Nick. Van lochte kavalerie. Dick. Maar zullen de mensehen ons niet uitlachen een beetje spotten is wel Nick. Wat! een kasernis dat geenen bon- beu i- voor de stad Dick. Over drij jaar hebben wij dat ook be loofd zelfs petitiën zijn gemaakt; en achter de kiezing er werd van geen kasern meer gekikt of Nick.Willen we dan beloven, dat er met ons, een wijs en spaarzaam bestuur zal aan 't hoofd ko men? Dick. Ja spaarzaam maar lotj ons aan 't scholelken komen! ge zult de centjes'ne gerla zien gaan! en als de verloren kiezingskosten van 10 jaar zullen er ook wel uitgeslagen worden. Nick. We zeggen dus: een spaarzaam en wijs bestuur; en'van zuiveren godsdienstzin, datstond zondag in 't Verbond. Dick. Ja,den Inspekteur zou met ons mogen meegaan maar hij ligt met devoschkes, dien venten we zouden ook gunnen beloven dat de speelmans alle zondagen zullen mogen spelen. Nick. En in de week ook, den zaterdag, ge lijk te Gent't jong werkvolk heeft dan geld, en roefrecht met de pree naar de danszaal Dick.'En d'herbergen g'heel den nacht open dat moetzijn Nick. Ja 't moetvive la liberie 't zal hier een ander leven zijn, een stedeken van plezier! Ha Dick dit mogen wij niet vergeten Dick. Watte Nick. Dal alles zal in Aanbesteding gelegd worden alles van de stad en de gestichten Dick. Ja, laat ons dat beloven Maar als wij boven zijn, en den eersten die van Aanbesteding spreekt, ik sla hem stokken dood Wat ze zou den 't brood van ons telloor pakkenVerduiveld ver.... Nick. We kunnen toch maar beloven! Dick. En ze moeten niet peizen, de zevetien- de van liberalen die voor ons stemmen, van hun paart t'hebben, een plosjkenof een leveranceken! neen pardji Quand la patrie est sauvée, niets dan-voor ons en die ons gelijken,die geus zijn los door de ziel, zooals wij. Nick. Al zijn leven geus geweest Dick. En naar de kerk niet omgezien, sedert veel jaren niet Nick. Er sterven ook, alzoo, gelijk liberaal pur sang. Dick. Hoort, van sterven komt dat hier niette pasErgo, 't is afgesprokenwebelo ven aanbestedingen voor alles! Nick. En 'k heb hier een lijstje van al de plaatsen welke wij kunnen.... Dick. Beloven.... Nick- Er zijn er veel, zeer veel Dick. En ons chefs zullen er nog ander créééren Nick. En op kermis, op de kosten der Stad, feesten in de waschkuip, zulle! wafelslag! Dick. En feesten in de groote zaal, alles op stadskosten.... Nick, zouden wij niet beloven van eenige straten door te trekken Nick. Waarom niet? Dick. E11 die Jesuieten moeten weg! ze moetenmet al hun Congregatiën, met al Nick. Zachtjes, Dick, dat niemand ons hoort, of we worden doodgeslagen, met al dat geld in onzen zak. En daarbij, er zijn zelfs van ons liberalen die met 't Kollegie een goei duit winnen.... Lotj ons de kiesbewerking op een del- tige pontilje houden; 't zeil naar den wind we zullen toch eenige kiezers opdoen... Dick.C'est-va; den hoed recht gezet.. En avant. Nick. Arrrche Hecht den dipo in, zult ge schaverdijnen, 0 Geuzen en liberalen; want 't volk van alle standen is vermoeid van uwe^dwingelandij en uwe geld- verkwisterij Het vreemd Legioen. Da liberale partij van Audenaarde is ganscli sa mengesteld uil vreemdelingen, die iie pretentie hebben van ons de wet te maken. Ja, n'Audenaardsche geuzenpartij iseenvreemd legioen; leesten oordeelt Aan de gefaalde vergadering van Donderdag laatst,tot benoeming der liberalekandidaten waren 85 geuzen tegenwoordig. Elf van hun hadden geen stemrecht, bleef dus 74 kiezers. Eli wel, op die 74 liberale kiezers telde men 39 vreemde heeren, slechts 35 waren inboorlingen van Aude naarde, of reeds sedert tamelijke jaren in Aude naarde gevestigd 1 Dus, wij hebben gelijk van te zeggen dat den geuzenboel in Audenaarde een vreemd legioen is. Onder die 39 vreemde liberale kiezers telde men voornamelijk leden van ons Parket en Gerecht, agenten van Bank en openbare schatkist, Rijksont vangers, Postbediende, Statiebediende, en natuur lijk officièele schoolmeesters en opzienders al die mannen moeten iever betoonen, zoo niet zou men hun op de duimen kloppen. Mijnheer de Commissaris van Arrondissement was ook aan de vergadering tegenwoordig,maar... hij is kiezer te Nukerke. (Katholieke Burger.) 't Woelt overal# te Brussel, te Gent, te Luik, te Leuven, enz. enz. De kiesvergaderingen volgen elkander zoo snel en zoo talrijk op, dat wij er geen verslag meer van kunnen geven. 't Zijn niet de konservatieven, die het meest 00- positie maken, 't zijn de liberalen ondereen, die elkander voor dief en deugniet schelden. Wij zijn de eersten om die brutaliteiten af te keuren maar ze zijn een teeken des tijds. Voor ons zeggen zij eindelijk: 't liberalism wordt afgebroken door zijn eigen mannen! In een kiesvergadering der Pachecostraat, te Brussel, heeft een spreker openlijk eenen hoogen ambtenaar van het stadhuis voor dief gescholden. Dat woord werd hem toegericht, zegt spreker, en bij heeft gezwegen. Dit alles geeft den toon aan, die de kiesvergade ringen te Brussel hebben aangenomen. Handelsblad. De liberalen van Dendermonde aanvoerden den strijd. Ziehier hunne kandidaten MM. Do Wael, gewezen sckepene, Troch, vrederechter, J. Philips nijreraar Kamlot, majoor der burgerwacht, Cerus koopman. ST-PETERSBURG, 9 oct. - De laatste berichten verzekeren dat de czaar, in deze laatste dagen aan dezelfde zenuwaandoeningen leed als voor zijn ver trek naar Dantzig. Zijn lastig humeur wordt zelfs door zijne beste vrienden opgemerkt. Hij heeft onlangs eene woordenwisseling gebad met M. l'opedonoseü' en met groothertog Wladimir. Zijne geneesheeren hebben eene krachtdadige behandeling met hem ge nomen. Men veronderstelt dat zoodra hij beter zal zijn, de keizer naar Kielf, Warschau en Cronica zal reizen. Men heeft over de lijn van den ijzeren reeds allo uoodige voorzorgen gonomen om de veiligheid zijner reis te verzekeren. Men schrijft hem de mee- nmg toe, te Kiell' eene revue te passeeren, die uit meer dan honderd duizend man zou bestaan.

Het Land van Aelst | 1881 | | pagina 2