7 Cy'rvnc Xfr, ■W 7 Februari 1884. i5ste Jawrgmiiy* Geen valsclie Getuigenis geven. GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. Overzicht. De Vaderlandsche Kond. BUREEL, ACHTERSTRAAT J Gewoons Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncan op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op allo tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. y'AN AELS GEMENGDE BERICHTEN. Zondag, 't Groot Jaarllijksch Concert der Koninkli jke Harmonie, ter Feestzale van 't Stadhuis. Maandag, ten 6 ure, 't Avondfeest der Catharinisten t'Aalst op de Zaal der Karmelieten, ten 6 ure stipt. Die nog geen kaarten heeft, dat hij zich voorzie, want zo vertoonen er het groot Drama Gerard us de Zwarte en op alge- meene aanvraag zal het Feest gesloten worden door de Mekanieke Vertooningen welke op de Vlaamsche Kermis zooveel bijval hadden, elk is daar getuige van geweest.Zondag hebben de katholieke kiezers door bekwaamheid als blijk van erkentenis en dankbaar- heiden hunnen geachten Oppermeester M.'VAN DAMME, zijn portret aangeboden, in rijke photographie, groot fojraaat... In April zijn er wederom exaams; die het le venslang kiezersrecht wil bekomen, de tijd is daar de lessen worden gegeven, en die niets waagt,niets wint Niettegenstaande de Vlaanderen meest Kiezers van Be kwaamheid heeft geleverd, nogtans heeft een der Minis ters in de Kamers durven zeggen dat de Vlamingen ach teruit zijn... Deze gelegenheid heeft een katholieke Volks vertegenwoordiger uit West-Vlaanderen te baat geno men, om Minister Rollin te kammen, over zijn konkelfoé- serij wegens d'aanveerding der Kandidaten, namelijk o.a. zijn omzendbrieven tegenstrijdig aan de stemmingen der Kamer... Meester Van Humbeeck heeft verklaard dat hij in 't kort zijn vraagboekskea zal uitgeven... Men wachte, maar men vaste er niet naar. Te Grimmingen is over leden de weduwe Joanna Catharina Dnchau, voor welke men verhoopte binnen kort. het Gulden Eeuwfeest te mogen vieren; zij bad bereikt den hoogen ouderdom van 99jaar, 10maand en 9 dagen. 't Jaarboekje van Davidsfonds is verschenen: het behelst o. a.een merkweerdig stuk De lijkrede van Conscience in de Hoofdkerk van Antwerpen uitgesproken door den E. H. Claeys, van St Nikolaas; men zal te vrede zijn dit merkweerdig gewrocht in zijn geheel te'bezitten. Het Handelsblad schrijft dat de soldaten voor den KRIJGS RAAD meest allen gevonnisd worden, zonder dat hun verdediging voorgedragen wordt. Voor do sabels en trompetten, wijken alle goede wetten. Op den naam van Schoolenkwest ligt een zwarte vermaledijding; de 25 leden van die liberale pijnbank zullen van geslacht tot geslacht, met verwerping genoemd worden. Zelfs zijn er te Brussel vrije liberalen die dees schoolenkwest niet al leen een nuttelooze zaak noemen, maar une mauvaise actioneen slechte zaak, een misdaad. Er is te Ber gen een zonderling Broccs op handen: Docteur Jounet van Orraeignies, die aan de familie van den Representant Bricoult 30,000 fr. rekent voor vijf maanden verzorging. D'Erfgenamen, overwegende dat deze Docteur geen lid van 't'Enk-west is, hebben gcweigeid te betalen; de Ge neeskundige Kommissie van Heüegauwen stelt 10,000 fr. voor; maar geen der twee p irtijen is daarmeé te vrede, en er wordt geprocedeeid. Do hoofdsteller van de Times is naar 't eeuwig Vaderland. l'ieter Xavier, die te Molenbeek nog gewerkt had en in Frankrijk aan gehouden was voor de moord op Marieken Walschaert, is nu in vrijheid gesteld na 7 maanden gevangenis. Men vindt hem niet schuldig. En is dat daarmee gedaan De die voorloopig vastgezet worden, en daarna onschuldig verklaard, dat zij een schadeloosstelling zouden ontvan gen, in evenredigheid hunner verhezen, pijnen en smer- ten. Hierin moeten wij de radikalen prijzen. Er ge beuren aardige dingenb. v. men hangt er te Gijseghem een Boomverkooping uit, die zal plaats hebben op 'nen zondag!!! Op't zondag werken hangt een zware verach ting en al degene die 't zondagwerken ondersteunen, of niet beletten als zij het kunnen en moeten, hebben paart en deel in die welverdiende verachting. Op den Kouter te Gent zijn nu groote en reeds bejaarde boomen verplant, met zeer groote struiken,en de proefneming is wel gelukt. PRUISEN. Een officieus dagblad verklaart dat er voor nu geen grondslag is tot herziening der meiwetten, maar dat het Gouvernement nog tans, door zijne toegevingen de begeerte van gods dienstvrede toont. Het akkoord met den Paus schijnt dus niet aanstaande, c" de leiders van bet centrum hebben in dien zin gesproken tegen den minister der eerediensten. De terugkeer van den bisschop van Munster zal gelegenheid geven tot z er luisterrijke feesten. Het duitscbe Volk zal luidruchtig toonen wat het begeert. De russische afgezant te Parijs, prins Orlof, gaat even naar Berlijn. Die prins is een gewichtig man en bijzonder vriend van Bismark; ook wordt die verplaatsing aanzien als eene vernauwing der vriendoetrekkingen -usschen beide Keizerrijken. ROME. Z. H. de Paus heeft aan al zijne Nun tiussen eene protestaiie gezonden tegen de in ka- mering van de goederen der Propaganda, alsook eenen brief aan de fransche Bisschoppen, waarin Z. H. de aanrandingen van 't Concordaat betreurt en de hoop uitdrukt dat Frankrijk vcreenigd zal blijven met den Apostolieken Stoel. FRANKRIJK. Het enkwest over de Handel- crisis, tegen de goeste van Ferry beslist, zal door mannen van zijn partij gedaan worden. Het kan geen ander uitwerksel hebben als bij 't Volk ijdele hoop ;e verwekken en daarna verbittering tegen de bestaande orde. Ui: den TONKYN wordt gemeld dat de vijand' riet roert sedert de inneming van Sontay. De re bellen der provincie van Nam-Dinh zi(n uiteenge dreven. In de hoofdstad Hué heelt de Koning twee gevolmachtigden benoemd, die den franschen opperbevelhebber zullen helpen in de bevrediging van Tonkyn. Te Bac-Ninh twistende Chineescbe soldaten met die van Annam. OOSTENRIJK. De uitzonderingswetten tegen de Revolutionnairen gestemd, worden te Weenen rap en streng uitgevoerd. 200 anarchisten zijn aangehouden, bijna evenveel zijn uit de hoofdstad weggejaagd, waaronder de kopstukken der Soci alisten en de hevigste redenaars der clubs. EGYPTE. De nederlaag van Baker-Pacba is een harde slag voor 't Ministerie Gladstone. De opinie in Engeland is dat de aarzelende politiek van 't Goeverr.ement de oor.-aak is van. al die rampen. De engelsche zeelieden verdedigende stad Souakim, op dén oever der roode zee. De zwarten zijn gansch ontmoedigd en beTeid om naar Mahdi over te slaan. In de havens van Engeland heersebt er een gruote werkzaamheid; 5 oorlogschepen gaan naar de roode zee zeilen. Van Suez vertrek ken 5ooo soldaten onder 't bevel van generaal Graham, ze zullen omtrent 20 lebruari te Souakim 'v, toekomen, Tokar '.^achrcoie np.tzet|eh en tiscbe garnizoenen in den Soudan verspreid, pogen te verlossen. De goevërneur der siad Sin kat, zich niet langer kunnende verdedigen, heeft de forten in de lucht doen springen, de kanonnen vernageld, ei; dan een uitval gedaan. Zijn 600 mannen zijn door de rebellen vermoord Van alle kanten zend Engeland troepen naar Egypte; de toestandisnetelachtig De Hee ren kamer van Londen heeft met 180 stemmen tegen 3i een blaam uitgesproken tegen de zwakke en twij felachtige handelwijze van 't rffinisterie. De Lagerka mer heelt de bespreking van die motie verschaven. Het engelsch ministerie waggelt. Tussc'nen al dit wapengedruis moet Gordon pacha zijne rol van bevrediger voortzetten; zijne reis naar Khartoum is vol doodsgevaren. SPANJE. Het ministerie houdt voet bij stek. Den 11 dezer was 't de verjaring van de prokla- matie der republiek. Het goevernement heeft alle publieke betoogen verboden, en de republikeinen moeten zich vergenoegen met te protesteren en bijeen te komen in de huizen hunner kopstukken, eailat in klein getal, want de banketten van meer dan 19 personen zijn verboden, senrijven met wöede de republikeinsche gazetten. T'Antwerpen zijn katholieken en liberalen eensgezind voor den Vlaamschen Landdag, die in Mei aanstaande zal gehouden worden. 't Geldt immers een zaak van algemeen belang, de eer en de toijkomst van ons geslacht. Wat algemeen verwacht werd, is gebeurd, schrijft de Vlaamsche Standaard van Brussel, het weekblad welk van zulk peffelijk standpunt, de Moedertaal verdedigt. Wat alge- meel verwacht werd. is gebeurd. In hare ziltingvan woens- dAf-^eeft de Vlaamsche liberale Vereenigingflees de Gentsche doe®» iria klub) van Gent besloten geen deel aan den Land dag Ie nemen. l)e Wagoner's, de I)e Vigne's enz. hebben dus ophieuw bewezen dat zij in het Vlaamsche Kamp niets anders dan hui chelende, zeer ootmoedige dienaars van hot Ministerie zijn, bijgfvolg op den naam van Vlaming geen aanspraak meer hefityen. Maar zij wezen gerust, men zal het even als in 1873 ook zonder hen doen en alles zal des te beter van stapel looien. IN VLAANDEREN' VLAAMSCH. H Antwerpen heeft onlangs een groote vergadering plaats gelid van Katholieken en van Meetingisten, een Feest van 23 jarJn bestaan. 1* waren daar Senateurs, Volksvertegenwoordigers, oud- Miasters, eèlmans, kooplieden, enz.; er zijn daar verscheide grciie redevoeringen uitgesproken, En alles in 't Vlaamsch. M. Jacobs sprak zoowel Vlaamsch als al de ande ren. En nogtans,niemand der aanwezigen,of hij kendefransch. «Vut moeten wij zeggen van onze Kiezersvergaderingen, wjvin al te dikwijls m 't Fransch wordt gesproken voor Aalhoorders, deze taal gansch onmachtig en daar staande, ge Bk men zegt. met den mond vol tanden Bag dit nog geschieden 1 Neen, niet waar. Vlaamsche Burgers? Moest er een kandi- d?at in uw huis komen en u in 't fransch aanspreken,ge zbudt hem vierkantig uitlachen. •Te lang heuben de bewoners van Vlaanderen zich gebukt tot den grond en als mat of voetdwijl aan de Walen gediend. Hn Vlaanderen Vlaamsch Voor M. Woeste is er uitzondering: ons Arrondissement hieft M. Woeste aanveerd, wetende dat hij weinig Vlaamsch kende, doch in aandacht nemende zijn redenaarstalent en z/jne verklaringen TEGEN DE BLOEDWET, voor M. Woeste is er dus een uilzondering, maar die Vlaamsche Kiezers wil vertegenwoordigen, moet toch ten allerminste do Kiezers in A Vlaamsch kunnen aanspreken, j De Gestichten, Pensionnatén en Collegiën, die dc Moeder- mal zouden achteruit houden, waar nooit een .woordje rlaamsch weerklinkt op de Feesten waarin men de leerlingen (fewend maakt tot het publiek te spreken, deze Gestichten van Onderwijs, tot hiertoe hebben zij hunne Jonkheden in esn beschamenden toestand gebracht, want voor een Vlaam sche Jonkheid die zijn studiën gedaan heeft, welke vernede- liirig van te moeten zeggenIk kan in mijne moedertaal het Vroonb niet voeren; maar de zaken gaan nu voor de ver- Lansehtte jonkheid verslimmeren, want even als t'Antwerpen nigr«>veral de kreet op -v" revfafoJ fPPifO. -vfaAAMaotti De Bies Public van Gent schrijft in een hoofdartikel dat het Vlaamsch in België eenen dam is tegen de indringing van anti-nationale en anti-kristelijke denkbeelden. Deisektie der Kamer onderzoekt het voorstel dat al d'offl ciers van 't Belgisch Leger moeten Vlaamsch kennen. De tijd nadert dat de kennis der Vlaamsche taal zal verplichtend zijn voor alle openbare bedieningen, ten minste in de Vlaamsche Provinciën van België. In 1829 ging alles om te slechter in ons geliefde Vaderland; er was Vrede noch Eendracht; de nióeia- lerij van 't Uollandsch Gouvernement werd onver- dragelijk; de steden en prochien moesten op hun kosten, civiele scholen onderhouden, geuzenscholen, van welke niemand wilde; t'Aalst, 0. a. was er een Collegie door Geestelijken bestuurd; het had boven d'honderd inwonende studenten, zoons van rijke Ouders uit alle streken van 't Land; winkels, maga zijnen, hotels en ambachtsmans wonnen er dagelijks 'neschoone stuiver aan; en wat gebeurde er? 't Geu zen-Gouvernement van Holland schafte dit Collegie af; er kwamen civiele Meesters, ze zaten met een klein getal inwonende studenten, meest zoons van gemplcyeerde; alle profijl van de $tad was weg, en in de kronijk der stad,van 1827 tot 18o0„vindt men gedurig klachten, van deficit en te !kort, van drin gende werken die niet uitgevoerd wieiden, omdat de Stad dit kostelijk civiel Collegie te onderhouden had. En zoo ging het overal Zelfs staat er geboekt, dat de Geestelijke Profes sors, uit huil Collegie gezel, -geen latijnscbe lessen mochten geven in paiTikiilière huizen. 't Geuzen Gouvernement van Hofland bemoeide zich met kerken, zondagscholen en kloosters; 't ging zoover dat er geen Novicie mocht aanveerd worden, in de Zwarte Zusters of in 't Gasthuis, tenzij met kennis en goedkeuring der liberalen van dien lijd. Ze zeggen dikwijls: 't Gaat slechter als ten tijde van Willem-de-Koppigen. Laat ons bemerken, acht bare Lezers, dat le Ministers van Willem zulke schreeuwende geldverkwistingen rtïet durfded ver richten, maar in hun aanrandingen tegen de Burger lijke en Godsdienstige Vrijheden, waren zij veel ver der gevorderd. De Geschiedenis der jaren 1827, 28 en 29 zou met groot nut herlezen worden; men zou erin zien, feitelijk bewezen, dat de liberale Ministers yan de zen tijd DENZELFDEN WEG INSLAAN en bijna DEZELFDE MIDDELEN GEBRUIKEN tegen 's Lands Vrijheden en Godsdienstige Overtuigingen. De Belgen zouden geen Belgen meer zijn, indien zij deze slavernij bleven verdragen; ga van stad iot stad, van dorp tot dorp, en overal zult gij verwen- 'schingen hooren opgaen tegen de liberale Ministers; in 1883 is'i Volk van Brussel voor 't Paleis dei- Natie gaau roepen: WEG DIT MINISTERIE Zelfs de liberale gazetten, die niet verkocht en verslaafd zijn, richten van tijd tot tijd een bijtende woord naar de Ministers, die de Vrijheden vertrappelen en de miljoenen verkwisten; liet Schoolenkwest is door een liberale mond, als een MISDAAD uitgeroepen; de Kapitalisten, Grondeigenaars en Koopmans zien met schrik de vermindering der algemeene welvaart en vragen zich af,, waar België natirtoe moet, met een budjet van 00Ü miljoen 's jaars!!! miljoen voor den oorlog, zonder de kosten en lasten ..der Belgische Familiën; 40 miljoen voor d'officiéele scholen; mil joenen en miljoenen, om ihde MiriiMeTien 'bediènöen tejdaatseo, die vet betaald zijnde, als verdedigers Jezer gevloekte Rëgëering optreden. Menige liberale Stedeling, die zijn leven lang gewerkt beeft om eén fortuintje te vergaderen, en die nu ziet dat de landen en huizen en aktiën én' obligatien verminderen, dat alles jaarlijks verslecht, dat de Radikalen eta Socia listen de geweldigst-: en slechtste wetten eischen, menige liberale stedeling zou ook willen zien dat d'hekkens verhangen wierden, en dat wij terugkeeren naar de Vrijheid en de Gespaarzaamheid. Zoolang erdoctrihairen enliberalen aan't hoofd zijn, is het ónmogelijk om Vrede en Welvaart Ie hebben, moeten wij ons wenden tot de gedachten van 1829 en 185o. Alsdan hebben de Belgen malkaar vers"aan om den Hollander te verjagen en een wet van Overeenkomst te maken. Die Wet is de GRONDWET. Vrijheid van Onderwijs! Vrijheid van Vereeniging! Vrijheid van Drukpers! Vrijheid van Godsdienst. (Zie 2e Bladz., 2° kolom.) (EEN WAARACHTIGE GESCHIEDENIS.) 4 V- Twee boeren die klappen, en eene moeder die sterft. 't Was Winter geworden, met naam en metterdaad;een wit kleed lag over berg en dal gespreid; de kinderen gingen naar school, in den blanken en kretsenden sneeuw ploffende; zij hadden vreugd in den Winter, die nogtans zooveel druk en lijden aanbrengt, 't Gevo gelte zat in de diepste bossffienolieversin een aarden spelonksken, in zijn dik gevederte verborgen; de krassende raaf alken zag men in haar pekzwarte gedaante, over de sneeuwvelden stijgen. Alles treurt en slaapt, de nacht heeft de overhand op den dag, en geen Landsman ziet men te vel Je, dan wanneer de dringende nood zakelijkheid het vereischt. Drij ure van den namiddag; een frische, heldere doch nijpende Winterlucht. Twee Landbouwers, niet ver van 't rijt Steenen Hof, hebben op hun looiveld gewerkt en maken zich gereed om huiswaarts te trekken. Jan, zegt de eene, die er rond de 60 jaar uitziet, tot zijnen gezel van thalven in de twintig. Wat is er, baas Is dat niet wreed, dat rijk Steenen Hof Hoe wreed, baas Dat de menschen er toch zoo ongelukkig zijn 'k Heb dat ook g'iioord, baas 1 Jan, er wordt daar sedert eeniger. tijd meer kropsalade met zuursaus geeten dan in vijf prochiën van 't omliggende. Mij dunkt mij, baas, als 'ne mensc'i rijk is en voor geen kwa-^ den dag moet vreezen. Dat bij gelukkig is, meent gij I Dat hij toch beter is dan andere, baas, die dikwijls niet weten van wat hout pijlen maken 1 —Jan, hoort, ik heb dezen morgend den Hoiboer bij onzen kos ter zien staan klappen; op 2 jaar is de man 10 jaar verouderd. Ge weet toch dat Nard tich schrikkelijk slecht begint te voegen? Wie zou dat niet weten! Heelt hij van zijn leven gedeugen, baas Jan, als ge van uw leven trouwt, en als Ons Heer u kinderen verleent, bederft ze toch niet Ze zullen moeten werken gelijk ik, baas I '1 Is waar, Jan, de weelde is een kwade beest en de luiaardij is de bron van alle slechtigheid; maar zelfs in 't armste huis kunnen er bedorvene kinders komen, en dat is een pest, Jan! dien Jroeven Hoiboer! als hij daar bij den koster stond, ge kos-. 't verdriet van zijn wezen pakken met u* handen; en al is hij nooit mijn vriend geweest, ik had er waaalijk kompassie mee. En wat ging hij bij den koster doen, baasl Ha, dat weet ia niet; misschien een Mis vragen, want de kaar ten zijn daar sedert eenigen tijd gebeerd; ge weet dat Nard inslechte gezelschappen verkeert. Met den rosten Mukli! En slechtere, Jan; dikwijls gaat hij naar de stad en blijft er gansche nachten zitten. Ho, dat is erger, baas, Gansche nachten zitten, Jan; zijn vader heeft dat willen belet ten, maar 't onkruid is boven d'hoofden gewassen, en konden de muren der Steenen Hoeve spreken, ze zouden van schrikkelijke spektakels gewagen; de Vader kropt het op; de Moeder weent dik wijls geslagene uren. En de deugeniet betert zich niet! Zich beteren, Janl Ons Heer is bermhertig, de menschen zijn geen boomen, maar werpt 'ne steen in 't water en hij zal op den grond neerkomen.... Kom, we gaanl 't is te koud om hier te blijven klappen. Neemt den koriewagen op.... Welk spijt moet de Hoiboer nu hebben van naar onzen Pastor niet geluisterd te hebben! Ja, daar lacht hij mee in d'herbergen! Nu niet meer, Ja 1, met Kerstmis is hij te biechte geweest, en zijt zeker dat hij zijn bert afknaagt van spijt, dat hij naar den wijnen raai van onzen braven Pastor niet geluisterd heeft. Er gaat veel spijt in 'ne zak,baas! En hoe dat alles zal eindigen, weet Ons Heer, maar ik niet. Aldus klappende waren zij aan 't Steenen hof gekomen en keken allebei naar de sterke muren van dit zoowel onderhouden hof; ze spraken niet, de brave landbouwers, maar hun overwegingen waren ongetwijfeld dezelfde: Is 't niet zonde, dat waar zooveel welvaart en geluk kon zijn, dat alles daar gefoutermalheurd wordt, door de schuld van dit éenig kind! Zooveel vreugd geweest bij de geborie van dien zoon! hem met zooveel liefde opgekweektl Zoo trotsch geweest, van in hem een rijke afstammeling te hebben! Met zooveel koeragic gewerkt, en nul dit kind vermalcdijden! door dien lieveling het hert vertrap- peld worden!.... Ja, en dit alles zoo waar en zoo echt zijn, en zoo dikwijls vergeten worden! Jan, sprak de baas, 't is hier moeielijk rijden! Ja, baas, 'ne slechte weg! Kom, geef mij de kruiwagen, ik zal u wat aflossen. Van geen refuus, sprak Jan, terwijl hij zijn hangzeel aflei en zijn zweet afdroogde; w'hebben ons nog al zwaar geladen. Daarmeê moeten wij morgen niet komen, Janf Ze waren van in een diepte van den weg gekomen en moesten eenen heuvel op, van waar men bots op de Plelsj viel en den kerk toren zag blinken. De oude landbouwer voerde dsn kruiwagen en zijn kneent Jan nielp de vracut aantrekken. Eensklaps bleven zij staan. Zij hoorden 't gerinkel eener bel. Een Berechting, sprak de baas. Een Berechting, herhaalde'Jan. Wie mag 't nu zijn? Wie? we zullen het aanstonds gaan zien; 'k heb toch niet g'hoori dat er langs die kanten iemand ziek is. Misschien eea haastigen overval, baas. Jan, laat ons van kant voeren.... bedriegen mijn oogen mij? Is 't de hof boer niet, die er achter gaat? De hof boer I Ja, baas, 't is hijl de koster gaat zoo zeere, 't moet haastig zijn. De baas antwoordde niet, tókar hij ontdekte zijn hoofd en zette zich eerbiedig met de twee knien op de sneeu w. Jan volgde 't voor beeld zijns meesters;want beide warengeloovige lieden, gelijk alle lieden in hun dorp en in 't omliggende, want over twintig ja ren wist men er van geen Geuzerij te spreken; hier en daar eeu trotsche boer was er liberaal, zonder bijna te weten waarom, dik wijls uit dommen hoogmoed. En de Berechting naderde meer en meer, en de Pastoor droeg Ons Heer en d'H. Oliën voorbij de landslieden, die nederig hun hoofd buigden, d'oogen ten gronde gerient en maar eens ter sluiks opkeken naar den hol boer die het Allerheiligste volgde. De landslieden bleven in den sneeuw zitten, totdat de Berechting uit hun oogen was; dan stond de baas eerst op, Jan volgde hem na, en plaatste zich in den kruiwagen. Nadat beider, eenige óogen- blikken sprakeloos en diepdenkende hunnen weg hadden vervorderd, Jan, zei de pachter, en men hoorde dat zijn stem vermengeld was met tranen, Jan, nu wsten wij waarvoor de hof boer dezen morgend bij den koster is gegaan! 't Zal voor zijn vrouw zija, baas. Ongetwijfeld, Jan. Hoe oud is ze, baas? De vijftig heeft ze nog niet bereikt, maar ik zeg het u nog, d'armsie sloor van ons dorp heeft zooveel verdriet nietgehadals zij. Ge wilt zeggen, in de leste jaren, baas? Ja, en God weet wat haar nog te wachten staat. Als ze niet sterft, baasl Van zelfs; berechten is altijd zeker een teeken dat er gevaar is van sterven, maar er zijn er zooveel in ons Prochie, die al berecht zijn geweest; onzen Dokteur zorgt altijd van de menschen in tijds te verwittigen en hij haalt er eere van.... Ha, daar is volk; we zullen weten wat er van de kwestie is. Inderdaad, nabij de plets stond een groepken Parochianen, op het gerucht der Berechting uit hunne huizen gekomen en nu aan 't klappende over de gevallen; daar hoorden onze landslieden, dat de vrouw uit de Steenen Hoeve sedert eenige weken meesterde voor een kleine onpasselijkheid, die nu tot een erg pleuris ol zijwee overgeslagen zijnde,haar in eenen bedmkelijken staat had geplaatst. Ea Nara? vroeg men; zou hij thuis zija! cn wat zal de deuge niet nu zeggen? ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1