X(.ndua 24 Februari 1884. Schoolmees ters-Vrij me tselaars iGeen valsche getuigenis geven, ^5ste Jaargang» GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. Spreekplaats, BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncon 20 centiemen per regel. Annoneen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, l frank den kleinen regel, HETiiLAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op allo tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. /AN A Land van Aalst Achtbare Lezers. En wat goed nieuws in Aalst Goed nieuws! Ha. ja er is goed nieuws dat er maandag een schoon Avondfeest is geweest, ten profijte der Katholieke Scholen. En gegeven door wie Door de Catharinisten; ge zult dat verder lezen in de Kronijk AALST. En was er veel volk De zaal strijkende vol; en elk was ten uiterste te vrede; en ze zeggen nog dat als die Maatschappij naar buiten zou gaan met Gerardus de Zwarte alleen en eenige Zangstukjes, of met het Huis in het Woud, d'Alleenspraak van Jan Breydel en de Meka- nieke Tafereelen, dat zij eenen grooten bijval zou hebben. Land van Aalst, verheugd dat te hoorende Vrijmetsers zijn geweldig. Zeker geweldig; ze zouden van de wereld een hel- sche spelonk willen maken. Maar z'en stan alleen op 't plein niet, overal is er een felle jonkheid, die de goede werken ondersteunt Amor Vincit! Vlaanderen den Leeuw! voor GOD, VRIJ HEID en MOEDERTAAL. Land van Aalst, wat gaat het zijn t'Aalst met de Vastenavonddagen Wat zou dat zijn? Veel dwaze looperij; uw hert doet zeer al ge die werkende dochters van 17,18 jaar 's avonds en 's nachts hoort zwieren. Is dat nog niet beter met die draaiorgels Neen, achtbare lieden, neen; voor een klein gebure- feest mogen d'orgels draaien; 't regent permissiën men zegt dat er zelfs katholieken zijn die permissie gaan vragen En d'Overheid ziet daarnaar! Als er spraak is van een groot Volksbederf tegen te houden!!! maar Land, de twee katholieke gazetten van Aalst hebben die Draaior- gelderij een pest en 'ne kanker genoemd en w'hebben gelezen uit Oostende dat een liberale brouwer in den Ge meenteraad gezegd heeft: Wij moeten die zaak beteuge len! Verliezen wij, brouwers, er iets aan, de zedelijkheid zal erbij winnen Ja, dat is in Oostende gezegd; daarbij uit Gent en Antwerpen schrijven ze dat de gevolgen dier draaiorgels en Cafés Cbantants een gronwelijk zedebederf zijn Alia, alia, heeft dat in Aalst nog niet lang genoeg geduurd? vreezen ze niet van gestraft te worden is dat geen publieke verergernis geven van dit kwaad met met wijsheid en kracht te beletten Land, er zijn toch schoone feesten op Vastenavond, kavalkades Van kavalkades hooren wij niet, maar zondag is er een Vertooning in't Weezenhuis, 25 c. intree, maan dag in 't Collegie, plaatsen van 2 fr. en van 1 fr. en dijns- dag in den Kring, voor de Familiën van dit Gezelschap. Waarschijnlijk zijn er nog ander bijzondere Feestelijk heden. Ea wat zeggen ze t'Aulst van den Vaderland sohen Bond De menschen zijn er voor, in hert en zielze zien immers dat cr geweld tegen geweld moet zijn.De vrijmet sers willen ons met geweld in den afgrond hebben ge weet dat al van Janson Van Janson? Gaat hij misschien zijn geld terugge ven, dat hij als Representant en als Enkwestman getrokken heeit? Weérgeven! Ja, krijgt iets uit die Geuzenhanden; maar Janson heeft't Programma der jonge liberalen doen kennen. Ze vragen dat alle teeken van Roomsch-Katho- lieken Godsdienst uit de Staatsscholen zou verbannen zijn. Daaraan zien wij wat die civiele scholen ons voor bereiden. Ze vragen ook een wet tegen de kloosters, een wet tegen de kerkfabrieken; de verkoop der kerkelijke goederen, om dezelve op staatsrent te zetten; een wet te gen hetdoen-lezen van missen en andere diergelijke zaken. Maar dat is een opentlijke Kerkvervolging. Achtbare Lezers, de groöte liberale gazetten schrij ven van overlang dat het Christene Geloof hier moet uit geroeid worden; en al hun projekten zullen de Vrijmetsers uitvoeren, als de katholieken niet krachtdadiger worden, niet alleen "om boven te geraken, maar om de wetten van onrecht en verdrukking af te breken. De Vaderlandsche Bond is een heldere hoop in de toekomst! maar de Bond mag geen akkoord maken met d'hovelingen; de Bond moet de gevoelens behouden van de Kiezers en van 't Volk: Weg de vermaledljdde Schoolwet! Weg de Bloedwet! Vrij ODderwijs en vrij Leger! De gemeente-vrijheden hersteld! Alles omverge worpen wat de Vrijmetsers tegen rechten rede opbrachten! Niemand gevreesd, al stond hij den hoogsten van allen. De Grondwet Jen 't Va derland gered. LOOPENDE NIEUWS. Muzikanten, luistert Te Baardegem is 't zondag Jubelfeest voor d'eerza- men August Monné en Benoit Van Neyghera, die Kt) jaar spelende Leden van 't Muziek zijn. 's Morgens plechtigheid in de kerk en's namiddags aanbieding van hun portretten en triomfantelijke optocht naar hun huis. Ze spreken veel van Zwitsersche pil len, maar die zijnen toevlucht tot pillen wil nemen, de pillen van 't Zwart Kruis uit Antwerpen hebben een groote vermaardheid. De hooggeachte Sena- teur van St Nikolaas, M. Janssens-Smits, die oprecht katholieke en milddadige ziel, ligt gevaarlijk ziek. Wat baat het ons, zegt het Boek der Wijsheid, dat wij arm of rijk geweest zijn, langen tijd of korten tijd geleefd, veel o( weinig geleden hebben, als wij maar eindelinge in d'have der zaligheid aanlanden? De Kies-Exaams niet te vergeten; 't zal in april zijn. T'Aulst is er bijna eiken avond les. De gelegen heid niet verzuimen.Men zal verder zien,het wets ontwerp op de Nationale Reserve; d'Hofklik heeft het gezworen: de Burgerij moet te niet en onder 't geweld van den sabel gedrukt. Dat de katholieken en liberalen zich toch niet vereenigen om die helscjie plaag te verwijderen! De Paus gaat verplicht zijn, den zetel der Voortplauting des Geloofs niet meer in Rootnen te behouden, maar in verschillige vrije Landen te verdeelen. De Piëmonteezers, die knech ten der Revolutie, willen de goederen der Voort planting inpalmen. Maandag is er LAntwerpen eene groote Volksvergadering geweest TEGEN de Bloedwet, en om een LEGER VAN VRIJWILLIGERS te bekomen, hetgenezeer gemakkelijk kan in 't werk gesteld worden, en aldus zouden al die droeve da gen van foltering en slemperij, van familieverscheu ring en doodangst, die ijselijke Lotingsdagen zouden afgeschaft zijn. D'Hoofdmaatschappij van Antwerpen heeft de plans gegeven om van 'teerste jaar af, de Loting merkelijk te verzachten en na korten tijd, den «1-ivpndienRt te kunnen afschaffen"Ver.«ehs'-d« spie kers uit Brussel, Gent en Antwerpen hebben d'af- schuwelijkheid der Bloedwet getoond en de groote voordeden van eeu Vrijwilligers-Leger. En wat is er gebeurd? Een razende bende Socialisten is de Mee ting komen stooren; 't Vrijwilligers-Leger vraagt de hulp van iedereen; nooit wordt erop de Bijeen komsten van katholiek of van liberaal gesproken maar het grootste getal aanhangers van 't Niemand gedwongen Soldaat zijn katholieken; en dat is waar schijnlijk d'oorzaak der gewelddadige stooring van maandag. Verscheide werklieden zijn op het spreek gestoelte gekomen en hebben geroepen dat het schande was, van lawijt te maken, als rijke heeren hunnen tijd en hun geld geven tot de verlossing van 't werkende Volk. Maar de Socialisten hadden een ordewoord: De Meeting stooren!Ook wilden zij geen rede hooren en ten 9 are heeft de achtbare Voorzitter M. Van Bemden de zitting gesloten, onder 't alge meen geroep van: Weg met de LotingLeve 't Vrij willigers-Leger Er wordt te Brussel fameus ge lachen met den Principaal der Universiteit, meester Van der Kinderen die op een meeting verklaard heeft dat hij 27 jaar oud zijnde, nog niet wel wist wat hij deed. Men had hem verweten dat hij alsdan ide radikale gedachten deelde. Van Zaturdag avond tot maandag morgend zijn er te Luik schoone zaken gepleegd; door wie door studenten der Universiteiten van Luik,Gent en Brus sel. Zelfs verscheide liberale gazetten schrijven er tegen. De studenten van Luik hadden een soort van Feest ingericht; konfraters van Brussel en Gent zijn cr op afgekomen, en dit Feest is geweest een groote wallebakkerij en smeerlapperij; hoe is het toch mo gelijk,van nog zoo jong zijnde, zoo diep te vallen?De geroepen van bas la calotte waren zonder einde isen is naar de slechte huizen geloopen; men heeft er gevloekt en getempeest, gevochten, met messen gesteken en met kogels geschoten studenten, met 1 azen van slechte koten en hunnen aanhang; de Wet, de Policie is moeten komen, om die schandaalderij te doen ophouden, en elk die treffelijk is, roept welke wilde stekelverkerij't Congres der studenten is opgeluisterd geweest dooreen bal poppulair; het gemeinste vrouwvolk oproepen en ermeê zwieren tot laat in den nachtFoei! foei! En dat zijn jonkheden die later groote plaatsen moeten bekleeden, in de Kamers zitten als liberale Representanten, Enkwest man worden, Docteur, Rechter,enzoovoorts. D'Etoile Beige roept op bedrukkelijken toon, tot de Moeders, voor een geval van een dochter die in een klooster was, om zoo te zeggen opgesloten, maar eenige da gen nadien heeft d'Etoile haar woord moeten intrek ken, maar die feiten van Luik zijn echt, zijn gewich tig zijn een vermaning voor alle liberale Ouders, oui hun kinderen uit de slechte Collegiën en slechte Universiteiten te houden, voor de rust en d'eer van hun leven en hunnen intrest. DE KANTWERKSCHOLEN! ze gaan nu de schuld vuil alles zijn! de kantwerkscholen;daarop bassen en gruwelen de liberale gazetten en ze spreken zelfs vjn een nieuw Enkwest, bijzonderlijk tegen de scho len van Religieusen. Zekere scribent heeft uitgere kend dat die scholen op een groot jaren 7o millioen gj.vonnen hebben. En voor wie hebben ze dat ge winnen? Is 't voor werkende volk niet? Maar, zegt dtpjribent, ze winnen er achter? En in d'ander rY.\Bjuizen en fabriekengij mi pegeh-n, hoa- "*d ^ïijriag gewonnen v>rdc»iï Wat ggor, ,iw bazen «MiwHubrikanten daarvan? Maar, voegt de scri- öétft erbij, die arme kiuderkes werken daar van 's morgens tot 's avonds. En de liberale scribent weent, en de Geuzen weenen met hem, zij die zoo dikwijls den volksbeul vertoonden, zij die aan arme moeders een doodkistje weigerden vooreen overleden kind, omdat hun ander kinders naar de vrije scho len gingen. Ze werken er te lang!... Toch zoo lang niet als op de Fabrieken, waar men van 6 ure 's morgens tot 8 ure 's avonds bezig is.... Waar men dikwijls tegen de kinderen ruw en onversaagd is.... Zoo antwoordt een gazet der Socialisten van Gent, en elk moet zeggen't Is de volle waarheid! De vrij metsers willen steenen naar de kloosters werpen, maar ze zullen op hun eigen hoofd terugvallen. Ik, zoo schrijft een ongeloovige maar rechtzinnige Franschman, ik ben meermaals in kloosters geweest, en ik heb er gezien deftigheid, orde, werkzaamheid voor d'algemeene welvaart, nooit iets dat berispelijk was n Ze zeggen, en men raag het gelooven zonder twij felen, dat, als 't Paleis der Natie boven hun hoofden in brand stond, de Wetgevers en bijzonderlijk de Ministers en d'Eokwestheeren zulk enjelijk ge schreeuw lieten en dat er een verwarring was van d'andere wereld. Dijnsdag leverde de Kamer hetzelfde spektakel; en ziehier WAAROM. M. Woeste kwam met een briefden voor den dag, door den Arrondissements-Commissaris van Aude- naarde gezonden naar een Vrije Katholieke Onder wijze; men had zich van naam misschreven en de vrije Onderwijzer las met verwondering een gedrukt briefken waarin mea hem vroeg van zich te laten presenteeren in de Logie der Vrijmetselaars en van de verplichtingen te vervullen; want, stoud er ge schreven, wierd gij geweigerd, al de Leden der Logie zouden het weten. Indien gij begeert lid der Logie te worden, gelief dan het volgende stuk te on derteekenen Achtbare Lezers, Zoover zijn de zaken gekomen D'officiéele Meesters van den Ruiten, die schijn heilig zeggen dat ze geen kwaad leereu, dat ze tegen de Godsdienst niet zijn, ze worden aanzocht om deel te maken van de Logie! Godweet hoeveel zijn er niet die reeds ingelijfd zijn, bij die gezworene vijauden van 't Christendom LOOCHENEN kon men niet in de Kamers; de be wijzen waren daar; GEDRUKTE BRIEVEN, een teeken dat men er velen verzendt, dat het een aangenomen stelsel is! De Meesters, die dagelijks bij de christene kin- derkes moeten zijn, deel maken van de Logie den eed doen van oorlog aan God en aan zijn Kerk in die geheime vergaderingen, samenzweren en alle helsche middelen gebruiken, om al wat katholiek is, te verdrukken. Meesters, ofliciéele Meesters, zoo ver zijt gij ge komen! En wat gebeurde er in de Kamer? De Ministers sprongen op, alsof er vuur onder hun zetels ge weest ware; ze sloegen hun armen rond als molen zeilen; Bara-, Rolin, Van Ilufoheeck spraken gejaagd tot malkanderal d^ fraterkes der Logie riepen moord en brand en Wiiieque'., bleeker als toen hij t .-valst tusti r-en gendarm? rit t. sndhins mof-stil®- peh, bleeker als een Egyptische uioraie, Willequet riep: t Is een misbruik van vertrouwen Misbruik van vertrouwen! Maar de brief was op het adres van den Vrijen Onderwijzer, hij mocht hem opendoen; hij mocht hem meêdeelen en M. Jacobs riep met volle recht uit1: tl. Woeste heeft gedaan wat hij mocht en moest doen! wij allen geven hem ten volle gelijk Misbruik van vertrouwenEu hoe dikwijls heb ben de liberalen der Kamer geen gebruik gemaakt van verdoolde brieven, van gansch partikuliere brieven, op een aardige wijze in hun handen geko men Nu, omdat deze brief het masker hunner ofliciéele meesters aftrekt, nu is het misbruik van vertrouwen Komedie! gemaakte verontweerdiging, die niets beteekent, maar wat VEEL beteekent, wat d'oogen der meest verblindde moetopepen, dat zijn de po gingen, aanlokkingen en pressingen om d'officiéele Meesters in de Vrijmetselarij te doen treden. (EEN WAARACHTIGE GESCHIEDENIS.) 5 V. EEN MOEDER DIE STERFT. Kom, we gaan naar 't Steenen Hof. Een plechtige stilte heerscht er alom. De vloer is geschuurd en met wit sand bespreid. Alles is in orde geschikt alsof er een feest op handen ware; Wat is er hier gebeurd? ^Moeten wij dat beantwoorden? Weet elk dat niet? Daarbinnen ligt een mensch, ziek, er is gevaar van sterven; de Priester is reeds geweest als Biechtvader om de groote rekening in orde te stellen; hij heeft gezegd: Ik zal Ons Heer en d'H. Oliën brengenl Men heelt zich aan't we'k gesteld. In 't armste huis van Vlaanderen wordt Ons Heer met eer en ceremonie ontvangen; nu in 't Steenen Huis hebben meiden en knechten zich aan 't werk gesteld; zelfs de Hoi boer heeft een oogenblik zijn zielsverdriet vergeten om te hel pen alles opschikken; dat mensch gaat misschien sterven! een plech tig uur als 'ne mensch, als 'ne christene mensch sterft; ^nooit is het Vcnerabel in dat huis gekomen; maar nu, de christene mensch is in stervensnood; de God-Mensch, schuilende onder d'H. Speciën, Hij komt, Hij is daar, zelfs in d'armste hut wil Hi) gedragen worden. En de knechten en meiden, de geburen en kennissen zitten in de keuken en in den gang op hun knieën, d'handen gevouwen; daar binnen worden de laatste Rechten toegediend, de Reispenningen geschonken. Men biat, men denkt en men wacht. De bel klinkt, de koster komt voort, de Geestelijke volgt, hij zegent nogmaals de zieke, haar kamer, g'heel bet huis, de geburen, en de Stoet begeelt zich terug op weg naar de kerk, met dezelfde orde als hij was aangekomen. Treffende plechtigheden, en den besten troost in zulke treurige voorvallenl Al d'huisgenoten, maar de zieke en stervende bijzon derlijk voelt WIE er troost en hulp is komen bieden. Wee den Volke, wee de Familie die de hulp van den Allerhoogste verstoot! In de jaren 40, ze riepen ie Parijs: Er mogen geen Processiën meer zijn! de Berechtingen moeten in stilte gebeurenl Zells er moet niet meer berecht worden! bc menscben kunnen sterven gelijk de bees ten 1 Dat hellegeroep heeft macht gekregen, voor zekere gevallen, 'l is wet geworden! En Parijs is in zekeren zin een helle geworden; zonder de groote legermacht, 't menschenbloed zou er dagelijks stroomen; er loopt een Volk datknarsetande brult: GeenGodlneen! maar ook geen mees"ersl geen recht van eigendom! De zieke meesteres van 't Steenen hof ligt, haar handen gevou wen; z'heelt Ons Heer ontvangen, ze doet haar aanbidding; ze wilt eenige oogenblikken alleen zi)n, om te mediteeren. Eindelijk op haar gekuch, komt d'huismeid binnen. Meestersse. Katrien. Hoe is't nu, meestersse? Och, tevrede dat alles gedaan is; nu, al dat God blieft, ik ben bereid! Maar, meestersse, berechten is daarom geen sterven! Ik weet dat, Katrien. Er zijn er zoovelen berecht, die nu gezond op straat loopen. 't Is waar, Katrien, maar elk voelt zijn eigen best! 't Zal met mij gedaan zijn... Katrien... Meestersse! Waar is Nard? Och meestersse, hij zit in de kamer als een stuk arduin op 'ne stoel. Ga, roep hem! Maar, zou dat u niet te veel vermoeien? Katrien, roep hem, 't moet zijn, maar laat mij eerst eens drin ken. Eenige oogenblikken nadien stond het rampzalig kind aan de bedsponde, bij zijn ziekeen stervende moeder. Jongen, sprak de vrouw met een zeker plechtigheid. Moeder! Jongen, ik moet sterven, ik voel hetl Maar zoo erg is het toch niet! Nard, bij God is niets onmogelijk, maar ik voel de dood in mijn binnenste komen. Sterven is een zware lastige zaak, maar voor mij is zij dubbel zwaar en lastig. Waarom, moeder? Zoon, om uwentwege, om uwentwege, ik heb u te zeer be mind, ik heb u slecht bemind. Uw Vader en ik, zijn daar de schuld van; wij hebben, voor dat ik Ons Heer ontving, aan malkaar ver giffenis gevraagd; maar u wil ik een laatste maal spreken... En in de volheid van haar moederlijk gevoel vatte zij de hand van den ruwen jongeling, terwijl heete tranen uit haar oogen biggelden. Leonardus, sprak zij met veel teederheid, veelgeld en goed laten wij u achter; maar wat baten geld en goed; Leonardus, gc ziet mij tier liggen, wat kan al ons geld, al ons goed mij baten! Gij zult ook eens sterven en op de dood volgt het oordeel, vergeet dat toch niet, mijn zoon! Nard stond tegen de tafel geleund, waarop het Christusbeeld nog stond en raakte bijna het ledikant; zijn oogen hield hij naar den grond gericht. Van jongsaf, zoo ging de m >eder voort, hebben, wij u bedor ven; ik herinner mij nog met hertzeer dc dag als de Schoolmeesier u over uwe leugens kwam berispen. Wij hebben u niet bestraft; uw leugens van lichtzinnigheid zijn leugens van haat en eerschen ding geworden. Ge zijt gekend als eer, der slechtste van de Prochie; och God, och God! wat zijn wij verblind geweest! de armste moe der sterlt geruster dan ik. Leonard! Leonard! ik zie u toch zoo geerne! 't is de liefde tot u die mij verblind heeft; och, heb medelij den met uwe moeder die gaat sterven! Nard was versteend geworden door zijn buitensporigheden, zijn hart was door de slechte drilt en bedorven, maar toch, die moeder lijke smart greep hem diep in de ziel en hij vroeg: Moeder, wat kan ik voor u doen? Wat gij doen kunt? uw leven veranderen! of't zal u slecht vergaan. Eergisteren nacht had ik een vreeselijke droom! Ik zag u eerst in de gevangenisdan aan de galg 1 Maar, moeder toch! droomen is immers bedrog! Ik zag u aan de galg en weet ge waarom! Gij hadt eenen val- schen eed gedaan! Moeder, riep Leonard met een zekere hevigheid, waarom pij nigt ge mij toch! gelogen heb ik, ja meermaals, maar hoeveel zijn er niet die liegen en daarom geen valschen eed plegen? Moeder, zuUe woorden heb ik van u toch niet verdiend? Dc zieke boerin schudde haar hoold en bleef een oogenblik al zwijgende haar eenig kind aanstaren... Nu zag zij de waarheid, die zij zoo dikwijls onverschillig had aanhoord; haar zoon was aan 't weenen gevallen; maar wat baten tranen, als 't godsdienstig gevoel er niet is, om de sterkte aan de voornemens te geven? Wel is waar, Nard zegde haar dat zij mocht gerust zijn, dat hij als eerlijk man zou blijven leven, raaar er was spijt, hertzeer in dat hert,maar geen berouw. Dezieke vermoedde het, want toen zij eenige dagen nadien op haar uiterste lag, dan sloeg zij nog een laatste blik van smeeking en medelijden naar den bedorven jongeling, als wilde zij hem zeg gen: Zoon, lieve zoon! betert u toch! wordt braaf en christelijk! ga te biechten! betert u! En zoo stierf die ongelukkige moeder... In a'oogen van velen was zij de gelukkigste geweest der gansche parochie, doch schijn bedriegt 'en hadde men de bittere folteringen gekend harer laatste jaren, niemand zou haar lot begeerd of gewild hebben... Een ondeugende zoon achterlaten, is er censchrikkelijker torment voor eene moeder? En haar ongelukkige man? Maar Trien, sprak op't dorpsplein na d'Uitvaart een boerin tot hare gebuurvrouw, maar Trien, wat zag de hofboer er geslagen uit!? Zeg gekraakt, Siska, en ge zult nog beneden de waarheid blij ven, gekraakt en gebroken; weet ge wel dat zijne vrouw grooten- dcels van verdriet gestorven is? Van verdriet, Trien! Gelijk ik u zeg, Siska. Van deuge- nietje is dat Nardje een groote %uile bliksem geworden. En de zaken moeten aardig keeren, ol 't zal daar nog spoken op dit riik Hof. Is 't waar, Trien, dat dien hofboer zoo schatrijk is! Ja, maar wat baat dat, Siska? daarbij die Nard 1 Zou hij zich nu met beteren? Zien beteren, hij is met koor den en zjeelen aan 't slecht gebonden; kapabel is hij van den budjet van oorlog op te doen. En dat is,veel geeegd, maat! En dc twee vrouwen gingen voort, hun hoofd schuddende, ('t V).

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1