Ze zij» daar! "tü I RampenMisdaden en Ongelukken Diefstal van 26000 frank Overzicht. Later nieuws, DIEFTE OP AALST-MIJLBEKE. Ja, g'hoort tegenwoordig niets dan van stelen, moorden en bran den, en als er veel zullen leven op zijn Vrijdenkers, zonder naar kerk of kluis, naar Mis of naar Paschen om te zien, zeggende: Dood al dood! dan zal 't nog iets anders zijn.... Waar is er nu gestolen? zal men vragen. Op de Moorselsche baan, in de kapelle vanMeester Tonen zaliger, die nu in een fraaie herberg is veranderd, daar hebben ze, in den nacht van zaturdag lot zondag ingebroken langs achter, een ruit uitgesneden, zijn in de keuken geraakt, dan in de kamer en hebben er geroofd een somme gelds,kiekens, konijnen en eenige kleedingstukken; zoo behendig zijn ze to werk gegaan dat d'huisgenoten geen onrustwekkende gerucht hebben gehoord; spo ren der dieven heeft men in de weide rechtover gevonden-; ze zijn dus waarschijnlijk langs Brabant vertrokken. DE KERKDIEFTE TE LOMBEECK. Ze zijn nog niet ontdekt, de schelmen, die niet alleen de kerk bestolen hebben van haar kostelijkste gerief, maar zich daarenbo ven met gronwelijke heiligschenderij beladen... Te dezer gelegen heid meldt men ons dat er op 15 November 1788* te Brussel op de groote Markt twee kerkdieven geradbraakt en gehalsrecht werden, namelijk Willem Mathieu, van Erfelingen, oud 25 jaren en Huy- brecht De Moulin, van Glons in Limburg, oud 18 jaren; die twee schurken hadden te Molenbeek een moord gepleegd, z'hadden ver ders gestolen en o. a. tusschen 11 en 12 Januari 1758 in de kerk van Denderleeuw geroofd de zilveren kelken, de remonstrancie, de ciborie, de zilveren krooncn van 0. L. V. den scepter van 't Kin deken Jesus, vier zilveren ballen aan de kerk door de kcatsers ge offerd, een gouden ring, een zilveren kruisken, verders een som van 70 gulden in goud en zilver. Er ging veel Volk naar Brussel om de straf dier jonge schelmen bij te wonen. In den nacht van donderdag tot vrijdag, werd een diefstal met braak gepleegd in het gemeentehuis te Laeken, in de bureelen van den burgelijken stand. De dieven hebben eene kas opengebro ken en eene doos, waarin zich eenig geld bevond, meê genomen. De misdadigers hebben zich tijdens hun werk gekwetst, want op /erscheidene plaatsen vindt men bloedvlekken. De policie is op het spoor der misdadigers. Maandag avond kwamen er in het pustbureel te Lokeren, twee gechargeerde brieven aan, bestemd voor vlaskooplieden dezer stad. Een der brieven bevatte de som van 10,000 fr. ende anderelö.OOO fr. In afwezigheid van den ontvanger van den brievenpost, werden deze weerden in het kleine ijzeren kofTer geplaatst. Des anderendaags 's morgends waren deze geldsommen verdwe nen, zonder dat er buiten,schijn van braak ol geweld te zien was. De brievendragers hebben de eerste ronde slechts teu 8 ure mogen doen. Het parket van Deudermonde is in den namiddag ter plaatse ge komen. Een streng onderzoek is geopend. Voor het oogenblik is de stad Lokeren zonder policie. De kommissaris is ver!edene week gestorven en de onderkommiss3ris is benoemd te Waasmunster als kommissaris van policie. GENT, 20 feb. Zekere Jozef Uauben, gendarm in garnizoen e Oudenaarde, heelt zich dezer dagen aan aftruggelarij plichtig gemaakt. Ilij ging namelijk in de gemeenten St-Amandsberg en omliggende, geld leenen bij de gemeentebesturen en bij zijne wa penbroeders, onder voorwendsel dat men hem 72 frank ontstolen had. Op die wijze heeft hij ongeveer 400 fr.ingezameld en hij heeft met het potje de plaat gepoetst. Zaterdag is er in de Rijke Klarenstraat, te Gent, nabij de St-Lievenstraat een vreeselijk ongeluk gebeurd. Het tweejarig kind van den werkman Lemaire, stond op eenen stoel nabij de sloof. De moeder was bezig met koffie op te scbenkeu en terwijl zij een oo genblik bezig was met iels anders te doen, had het ongelukkige kind de teut van den pot aan den mond gezet en van den kokenden kou. gedronken. uai erg »eib.uiKi «a», o'io.vcr. wij mti zeggen. Een geneesheer werd terstond geroepen, die het alle moge lijke zorgen toediende, maar niets hielp; het ongelukkig kind is dijnsdag nacht ten 4 ure in de vreeselijkste pijnen overleden. WAREGEM, 19 feb. Dezen nacht is er brand ontstaan in de olieslagerij van M. A. Vandenbossche de Vlaminck, te Zulte. Ten 11 ure zijn de pompiers van Waregem, onder het bestuur van M. Julius Coopman, ter plaatse gesneld, en hebben er gelukkiglijk buizen, materialen en vele andere dingen van den brand bevrijd, die zoo verschrikkelijk toenam, dat men vreesde een geheelen kant van het dorp in brand te zien komen. Het was 4 1/2 ure 's mor gends toen de pompiers thuis zijn gekomen. In den brouwketel gevallen. j Ja te Gent op H. Kerstin de brouwerij van M. Van Dieren, is de ge- i naarnde Louis De Paepe, op een ladder staande, gevallen in den brouw ketel. die in volle kokende werking was. Door een wonder geluk is hij aan de dood ontsnapt; nogtans was zijn recht been erg verbrand maar do man is toch kunnen te voet naar huis gaan. Mocht hij spoedig gene zen atjn; want als de broodwinner ziek ligt, dan lijdt g'heel 't huishouden. BRUG INGESTORT. T'Antwerpen, aan de kaai der groote drooge dok, was een brug ge legd tot aan den stoomboot Wacslandzaturdag is die brug omgekan teld en ingestort, en sleep tien werklieden in haren val meé,o. a. Alexan der N an Hove, van Rupehnonde, die in't Gasthuis overleden is, korts na zijne overbrengst, en Aug. Balzak, stoker op den stoomboot die in be- denkelijken toestand verkeert. Dieven gevangen. Onlangs is er t'Antwerpen, in een hotel een groote somme gelds gesto len: een der dieven met den lapnaam la Tète, is te Leuven aangehouden en had nog 1240,28 c. op zak. La Téte was met 'ne kameraad naar Heverlé gegaan, en in voituur teruggekeerd. Te Leuven stapte de kon- freer af, maar La Téte was zoo zat dat hij den koetsiej niet kon betalen en de koetsier reed met zijnen zatterik naar 't Policiebureel; daar begon La Téte allerhande leugens te vertellen, doch men bracht hem naar Antwerpen en hij werd herkend als zijnde zekeren Roberti, over eenige jaren uit België verbannen. De andere dief die Roy heet, is nog niet ont dekt. BUITENLANDS. In Frankrijk te La Goletta zijn 32 galeiboeven uit de forteres ontsnaptde wakers hebben zij gebonden, een prop in den mond gesteken, dan hebben zij een hol onder de poort gegraafd en zijn 't veld in gevlucht; de troepen zitten er achter. Nu komen er juiste tijdingen over de schipbreuk der Simla, dit groot Engelsch vaar tuig; het vaarde tegen het zeeschip de City zeer geweldig en de Simla helde zoodanig over, dat de kapitein met vrouw en kinderen en verscheide matrozen op het ander schip konden springen en aldus gered werden spring allen in zee, riep de kapitein, ons schip is verlorenmaar de 2de stuurman weigerde en deed alle mogelijke pogingen om 't schip boven water tc houden, waarin hij gelukte tot 's anderdaags; alsdan werden zij gered door een grieksche stoomboot en naar Duinkerke gebracht. Er komen droeve naberichten over die ramp te Domrad in Duitschland; 't Is schrikkelijkde 35 bruiloftgasten waren 's morgends over de rivier de Theiss gegaan, doch éen voor éen, wetende dat het ijs niet te sterk was; 's avonds komen zij van de feest, welgedaan en blij van gemoed; zij denken niet, dat er gevaar iseen Ziguener gaat voor op met een harp; ze zingen en springen, ze gaan allen gelijk op't ijs en allen verdrinken, allen behalve de Zigeuner met„ rfyj) d'harp. Ach, watis ons leven bier toch! Te Berlyn, d'hoofd- stad van Pruisen, te Berlyn zijn er gevallen van kinderen, maar 9 a 11 jaar oud, die zich zelfsmoorden. Brr, 't en wilt niet gepeisd zijn. In 't diepste van Egypte gebeuren If#/®? schrikkelijke moorderijen. Aartshertog Rodolf beeft in 't Paleis van Weenen de bedriegerij ontdekt van een zooge- zegde tooveraar, geestopreeper of geldafzetter. Te Parijs wordt er gestolen als de raven en de groote smeerachtige Wj a Geuzen zeggen dat er ook moet een enkwest komen gelijk tn België, om te rijden en te rotsen, champagne te drinken S3 en geld op te strijken. ROME. Nieuwe schelmerij van Italië. De goederco der Voortplanting worit-n ingepalmd en te koop gestel J. Bemerkt, dat die goederen aan de Italianc:niettoe- behooren, maar aan al de katholieken der wereld die sedert 't jaar 1622 giften en foudatiën hebbeD fedaan voor de missionnarissen die uit Rome vertrek- en om de heidensche landen te bekoereu en te be schaven. En de wildemans van Italië gaan du al die giften aanslaan en opsmeren! Ze zullen in de plaats titels geven van Staatsrenten, dito voddekens papier die met de eerste Revolutie in de lucht verdwenen zullen! Z. H. de Paub he6ft b.j al de Christen© Mogeudhe- den geprotesteerd tegen die barbaarscho rooverii. Bevecht gij dan de Communards,als de Geevemomeis- ten zelf het voorbeeld geven van dieverg! 't Is nu te zien wat de Staten van Europa zullen zeggen. De inhoud van den brief van Z. H. is nog niet juisfc bekend, maar er is toch kwestie van Succursalen in te richten voor de Propaganda in 't c-iland Malta, in het OoBtcn en Amerika. Z. H. Leo XIII verklaart ook dat dit de hardste slag is tot nu aan de Katholieke Kerk toegebracht b die niet haar wereldlijk maar baar geestelijk gezag kwetst. En wat wordt dan do wet der Waarborgen door Italië zelf voorgesteld en aan do katholieken opgedrongen? PRUISEN. Een russische hoogoflicier is bij Bismark geweest en men denkt dat de troepen die op de Pruisische en Oo8tenrijk8che grens waren samengelrokken, en die aanleiding gaven tot misnoegen, in 't kort zullen uiteengespreid worden. Van den anderenkant schijnt Bismarck meer naar Rusland over te hollen en min te houden van den bond met Oostenrijk. FRANKRIJK. 't Gaat er wel. Da Kamer heeft met 377 stemmen tegen 137 beslist dat in den termijn van 5 jaren al de lagere scholen moeten verwereldlijkt zijn. Zulke dwingelandij heersebt onder de vrije Republiek. BEIEREN. Niettegenstaande de pogingen van't Goevernement heeft de Kamer beslist dat voortaan de burgerlijke echt moet bekrachtigd worden door het godsdienstig huwelijk. Het duitsche Volk wil Christen blijven; de civiele echtverbintenis is in België met veol andere pestwalmen uit het goddelooze Frankrijk overge waaid. TONKIJN. Vermoording van Christenen. In verscheidene Pro vinciën zijn priesters en geloofsonderwijzers van 't begin van januari af vermoord. Menig mandarijn en de oorlogminister van Annam schijnen medeplichtig te zijn; men denkt dat de orders van Hné waren ge zonden. Vóór de inneming van Sontajf moesten de Zwarte Vlaggen al de ohristenen vermoorden, en 't bevel kwam vaneenen chinecschen onderkoning. Een onderzoek is begonnen, en een frnnsch oorlogschip is naar de amcrikaanscheprovincie Thanh-Hoa vertrok ken om de christenen te beschermen. Het fransch expeditieleger zal voor einde februari volledig zijn en talrijk genoeg om den krijgstocht te voltrekken. Donderdag bood zich bij MM. Plouvier en de Wilde, wisse laars te Gent, een persoon aan om 25 leten der leening Brussel 4874 te verkoopen. Toen de verkooper vertrokken was en M. Plou vier de loten nazag, bemerkte bij met verwondering dat een dezer aktiên in de maand september 4882 uitgekomen was met eene premie van honderd duizend frank. Aanstonds verwittigde men den verkooper vau deze gelukkige ontdekking en betaalde hem de pre mie van 400,000 fr. Men verbeelde zich zjjne vreugde! Aanslag tegen Humbertus van Italië. Hg kwam per gzerenweg van eene jachtpartij terug, toen een lta- rabinier die de baan bewaakte,4 verdaehte personen ontdekte. Dezen geven vuur op hem zonder hem te raken: de karabinier loste zijn revolver en de misda digers ijlden weg. Rechters van Rome alsook de Com mandant der karabinierB zijn naar de plaats gegaan om een enk west te beginnen. In de kamer verwacht men eene interpellatie om de bijzonderheden van dien moordaanslag kenbaar te maken» De Paus heeft ook aan het Italiaansch hof zijne «renlweerdi- ging doen kennen over dien moordaanslag. EGYPTE. De rebellen omsingelen de stad T' r;moest deze SouakiD -v>'.r.e. inwevaar. V "uasqen van Souakin heeft in een uitval eenige 'u gevangen genomen. Nieuwe versterkingen vertiokken uit En geland, Malta en Gibraltar naar den Soudan. Gordon is eindelijk te Khartcum aangekomen. Om wel ontvangen te worden, iieeft hij op de stadsmuren doen uitplukken dat profeet Mahdi sultan van Kor- dofan is benoemd, en dat de slavenhandel niet zal verhinderd worden. Het dringendste werk is de e- gyptische garnizoenen van den Soudan te gaan ver- Iosbol. Zendelingen van den Mahdi hebben dearabi- sche bevolking der provincie Yemen opgeruid; een turksch oorlogschip is naar die Btreek gezeild. RUSLAND zet zonder lawijt zijne veroveringen in Azië voort. I Nn heeft het zich meester gemaakt van een Btad in j het grondgebied Mero. Moest een oorlog met Enge land losbersten, hetlndiBch keizerrijk zou de eerst# slagen van Rusland ondergaan. BU1TENLANDSCH. 't Heeft er in Holland nog al gestoven, met de verjaringsfeesten van ko ning Wilhem; een groot deel van Amsterdum was dronken, en veel soldaten stonden met 't zweerd in d'hana tegen burgers en burgershuizen ver scheide belhamels zitten vast; ge zoudt nogtans zeggen, als ge die statie Hollandsche piotjes ziet gaan, dat het allemaal bezadigde menschen zijn maar stille wuters hebben diepe gronden. Ook te Zwolle is er slag geleverd. In Frankrijk, de partement Maine loopt een vermaarde wild «troo per, die lacht met wet en policie; over 8 maand heeft hij 'ne mensch doodgeschoten en nogtans hij loopt langs Le Mains, 't geweer op de schouders, drinkt en eet met de boeren, gaat terjaeht eu ter vischvaDgst en niemand durft hem aanhauden. Te Parijs is een bankiersbediende verdwenen met 45,000fr.; men denktdatdit geldhem afgenomen is, eu hij misschieu vermoord, war.t twee dagen te voren had hij nogopontvangstgeweestvan 50,000 fr. Te Kralingen, in Holland, heeft eenwakkere Burgemeester die er in gelukt is de losbandigheid op de lotingsdagen te beletten; ten eersten op de zaal zelve, geen getierol gevloek, maar een groote stilte, en verders, van de 95 jongelingen die moes ten lotenwaser niet een diezich inkennelijkentoe stand van dronkenschap bevond. De doodstraf tegen Cyvoct is veranderd in levenslangen dwang arbeid. Te Rochefort is een groote Vrijmetser failliet; een wisselagent die het te Cognac vernam heeft zich in zijn hotel opgehangen. Wie? De Militaristen Woensdag ten 4 ure is het wetsontwerp voor een Reserve-leger op de bureelen der Kamer neérgelegd. Een tweede Leger Meerdere onkosten Alleman soldaat Bijna alle Belgische Jonkheid voor eenige jaren in de kasern. .Als men van dit tweede Leger sprak, hoe dikwijls is er niet gezegd: Maar 't is klap van de katholieken ze willen 't Ministerie hatelijk maken! Dat en zal, dat en kan er kan niet komen En nogtans, 't is daar Gereed om onderzocht en gestemd te worden Dit strop zal rond den hals der Burgerij komen, als er geen krachtige tegenwerking ontstaat. 35,000 man Jaarlijks 4000 soldaten meer En wie zou deel moeten maken van 't reserve- leger Al de zoons van goede Farailiën die vrijgekocht zijn geweest of een goed Nr hebben getrokken. Al die in staat zijn 200 fr. te storten of jaarlijks 50 lb. contributie betalen. Dus 2 lotingen in plaats van eene. De dwang zou van 8 jaren zijn, en 't reserve- leger zoude onder dezelfde barbaarsche krijgs wetten staan als bet tegenwoordige slavenleger. Ja. Slaven-leger, en als er nog een hoveling durft komen zeggen in een kiezers-vergadering Patrio- tlek Leger, dan verdient hij aftrontelijk uitgescbui- feld en aan de deur geeet te worden. Achtbare Landgenoten, wat dunkt u Hadden vrij geeB gelijk gedurig te schrijven en te herhalen- Kiezers, ziet wel uit uw oogen eischt den Poll voor elke Kiezing; vraagt stellige verklarin gen over de krijgslasten en vonnist als vrij en onaf hankelijk man Geen genade voor de minnaars der Bloedwet De werkende familiën hebben wij, in de maat onzer krachten, tegen de Bloedwet verdedigdmaar nu dat dit monster nog meer tranen, nog meer bioed vraagt, nu dat de welhebbende Familiën gaan getroffen wor den, dat er een algemeene slachting beraamd is, ni roepen wij krachtiger dan ooit, Vervloekt zij de Bloedwet, die het heiligste men- schenrecht komt schendenVervloekt zij die wet, om dat zij strijdt tegen God en tegen de Natuur Vervloekt al degenen die de Bloedwet ondersteu nen! ze mogen zitten waar ze willen; ze zijn vijanden van 't Volk; ze brengen Belgenland op een speur vaa bloedstorting en moorderij Schande aan de Kiezers die nu nog zouden onver schillig blijven! Schande op de Kiezers-Vergadering waar niet geroepen wordt:Weg de Bloedwet! Schande aan ons allen, als wij die slavernij van den sabel niet afsmijten De plans van een tweede Leger zijn door de liberale Ministers in de Kamer neérgelegd; doch men zal zor gen dat ze voor de kiezing van Juni niet uit de sektiën komen. Dan, als dees Ministers aan 't hoofd blijven, zal't zijn: De burgerij gansch geslachtofferd. Als 't reserve-leger gestemd is, zal de 10 fr. schadeloosstelling per maand, doorMalou ingebracht, afgeschaft worden. Aldus zal 't Gouvernement 3,200,000 fr. sparen. Indien er katholieke Ministers aan 't hoofd ge komen waren, zou het kontingent van 12,000 op 13,500 gebracht zijn? Zou men een tweede Leger gaan inrichten? NEEN. Dat moet iedereen herkennen, al hoewel het ook waar is, dat de kathoiieke Ministeriën en Meerderheden veel te zwak zijn geweest en niet hebben afgeschaft wat de Kiezers en 't Volk vroegen. Hadden zij telkens omgeworpen wat de Logie recht bracht, nooit zouden de zakenzooverre gekomen zijn- DE GEEST V APT/ER FRANSCH ING Een verderfelijke geest Een anti-nationale en anti-katholieke geest. Een verfranschte jonkheid is vreemdeling in zijn eigen Vaderland. Beklagensweerdig zijn de verfranschte jonkheden. In vroegere tijden stond meermaals de Lelie met zij* machtige Legers tegenover de Vlaamsche Leeuw, maar nu is de vijand binnen ons en daarom des te gevaarlijker 1 de vijand, de witte Lelie, de verfransching zit bijzonderlijk 't hertebloed des Vaderlands uit te zuigen in de ver- franschtte Collegién enPensionnaten. Ach, waarom moe ten wij het bekennen: De verfransching zit in meer dan eene kloosterschool! Als de koningin Johanna van Navarra hare intrede in Vlaanderen deed en als dietrotsche Francaise op de groote Mark te Brughe uitriep: Maar ik ben hier omringd van KoninginnenAI die rijkgekleedde vrouwen en dochters, ze konden die koningin in 't Fransch antwoorden, maar ze waren niet onwetend in HUNNE taal, ze kenden het Vlaamsch beter dan iemand onder 't VolkDie tijden zijn niet meer, maar die zullen terugkeeren, want zelfs de Journal de Bruxelles en do Tirailleur roepen met ons In Vlaanderen Vlaamsch I Een jonkheid die geen vlaamsch kent. hoe beklagens weerdig is hij niet! Wordt hij koopman, nijvernar, in hoeveel gevallen zal hij niet beschaamd staan! Welke ver nedering vooreen advokaat in de Nederduitsche Provin ciën, van te moeten zeggen: lk kan in mijn Moedertaal niet pleiten! ik kan nauwelijks zonder fouten een Vlaamsche brief schrijven! En nu gaan de zaken verslimmeren, want de Kiezers zullen nimmer gedoogen dat zij od de Vergade ringen in een vreemde taal aangesproken worden. IN VLAANDEREN VLAAMSCH 1 Die zijn Volk wil vertegen woordigen in Kamer, Provincie of Stad, moet tenminste de Burgers, de Kiezers in hun taal kun*en danspreken Tegenwoordig worden de Paters Redemptoristen d'al- lereerste genoemd voor 't geven van Missiënwaarom? dat is zekerlijk uitsluitelijk hun vak; doch hun Noviciaat is te Sint Truiden, 't is een Vlaamsch Noviciaatvolgens de raadgevingen van hunnen groeien Stichter, beneerstigen de Redemptoristen zich om grondig de taal te leeren van 't volk waaronder zij wonen, geen hoogdravend# taal, schreef Kerkvader de Ligueri, maar de zuivere taal, om eere te doen aan 't woord Gods, en bij middel van de krachten der taal, de gemoederen te treffen.... IN VLAANDEREN VLAAMSCH Daar ligt ons belang, onze eer, onze grootheid besloten Zondag laatst is te Dendermonde een# voordracht ge houden door M. Bolli, opsteller aan 't Handelsblad. Zijn onderwerp was de Vlaamsche Beweging. Als men het talrijk en uitgelezen publiek in oogen neemt dat voor die vlaamsche Conferentie was opgekomen, moet men denken dat de Denderstad ook uit haren ingeroesten sluimer be gint te ontwaken, en eindelijk begrijpt hoe belachelijk en dom het is vreemden na te poetsen en zijn eigen schoon, zijn eigen erf, de rijke Moedertaal te misachten. De Rede naar heeft zeer vinnig de igdelheid gehekeld van zich te willen verheffen met een fransch uithangbord uit t# steken. Die dwaasheid geeft aan vele onzer vlaamsche steden een uitzicht van langdurigen Vastenavond. Waarom toch den aap willen spelen met een uitheemsch kleed dat nooit op ons vlaamsch lijf passen zal? Eindelijk toch komt men stillekens van die dwaze pratziekte tot het gezond verstand terug. In de voordracht is klaar uitgelegd hoe de Vlaam sche Beweging geboren is, hoe die reaklie tegen verfran sching noodzakelijk uit de ziel zelve van Vlaanderen moest ontstaan, immers, verfransching is zelfmoord en Vlaan deren is nog zoo diep niet gezakt. Daarna deed de Rede naar zie* hoeop den nuidigen dag,de Vlaamsche beweging algemeen en onweerstaanbaar is geworden, dank aan schrijvers gelijk Conscience en Lod. De Koninck. die de roem van België zijn en met wie niet éen onzer waalsche of verfranschtte schrijvers kan vergeleken wor den. Eindelijk heeft hij getoond wat de Vlaamsche Bew# ging moet en zal worden: het zal de verrijzenis van Vlaan deren wezen,het ophouden van de noodlottige verbastering, het eigenleven aan een Volk teruggeschonken. Daarom moet de Vlaamsche jongen inzijne taal worden opgekweek en gelijk onze groote dichter zegt: Niet langer meer in Vlaamsche scholen Het kind zijn Moedertaal ontstolsn; Niet langer 't helder Vlaamsche hoofd Met Franschen rimram opgestoofd AALST. Gasthuis. Jonge Garde. De Catharinisten. - De zedeleer van 't offi ciéél Onderwijs. 't Enkwest. Zondag is de ziekelijke J. B. waarvan wij zaterdag s#lireven dat hij met een briefken van Mr den Doctor De Moor in 't Gasthuis geweigerd was, die ongelukkige Stadsgenoot is zondag geroepen en ia 't Gasthuis aan- veerd. Zondag heeft de Jonge Garde op de grooto zaal van 't Stadhuis haar jaarlijksch Concert gegeven, een oprecht Muzikaal Festijn, hetwelk de algemeene bewondering heeft weggedragen. Maandag is 't ge weest, het Groote Avondfeest, door de Catharinisten, ten profljte van 't Vrij Katholiek Onderwijs, 't Was slechts de tweede maal datdit jeugdig Gezelschap voor 't Publiek verscheen, en nu met een groot en moeielijk Historiek Drama: Gerardus de Zwarte of de ka» teelbeer van Assche; dees stuk hebben de Catharinisten uiterst wel vertoond; d'uitspraak zeer wel, de rollen goed gestudeerd, kortom dit stuk dierwijze afgegeven dat de talrijke aanhoorders met belangstelling en ge- boeidde aandacht de afwisselingen van dit zielstreil'eud Drama volgden.... De Vaderlandsche alleenspraak: Jan Breydel bij 't lijk zijner moeder, werd mees terlijk voorgedragen en deMEKANiEKE Vertooningen, dees eeresiuk der Maatschappij, verwierven wederom e algemeene toejaichingen Hopen wij nu dat #en ruime opbrengst den iever dier achtbare Jonkheden zal beloonen! Wederom hadden talrijke leden der Jonge Garde hier hunne kostbare medehulp verleend en niet weinig bijgebracht tot opluistering des Feestes. De Catharinisten mogen nog spelen. De Liiieralen geven een Karnaval-bal voor 't werk der oude klee deren. om te kunnen trekken en pressen voor 't offici éél onderwijs. Op hun affischkes te Brussel gedrukt, staat een 3choon schandaal te pronken. Een feUe re commandatie voor hun scholen! .Is 't alzoo dat zij d'eerbaarheid aanpreéken? Hier in Aalst, alwaar men de liberale Inkwisiteurs aan 't werk heeft gezien en waar ze tusschen gendarms moesten naar hun ho tel trekken, bier in Aalst worden de schandaleuse kosten van dit Schoolenkwest met verontweerdiging besprokc-n. Ze spreken verder van een kaberdoes op Schaarbeek die in stukken geslagen is, al dat slecht is en verwerpelijk, heeft altijd een vuil en slecht einde. RECHTBANKEN. T'Aalst is heden veroordeeld tot een geldboete de herbergier Ivo Van Hauwe, van Schoonaarde, wegens beleedigi'ngen door scheld- woorden tegen den Statieoverste dier Gemeente. Alle Overbedan moeten als dusdanig herkend worden; dat is een zaak die vast staat. Te Gent voor 't kor- rektionneel zijn vier personen streng gevonnisd voor slagen en wonden aan de Policie toegebracht: zekere Delin heeft 2 jaar gevang en 2200 fr. boet en schade loosstelling een herbergierster is verwezen tot 23 da gen gevang en boet. In West-VI. is Alois Meule- velde, oud 39 jaar, geboren te Poperinghe en nu landlooper, hij is tot levenslangen dwangarbeid ver oordeeld voor diefstal, moordpoging, brandstichting en 't dragen van 'ne valsche naam. TeGent is t.nt. r. an 'ne valsche naam. TeGent is tot 6 jaar gevang veroordeeld Bonifacius Robyns,vaa brand stichting te Klinge; 't is nu zijn vierde veroordeeling. KERKELIJK NIEUWS. Zondag, maandag en dijnsdag, 't Gebed van 40 uren; elkea dag Aanbidding in de Groote Kerk, Plechtig Lof en Sermoen. Woensdag, de dag der Asschen; me mento homo, Denk, mensch,dat gij stof en assche zijt alles is hier broos en vergankelijk! Hecht uw hert niet aan 't geld en 't goed, want dat alles moet gij eens verlaten Wees goed en milddadig, heb noch haat noch nijd in 't bert, heb eerbied voor de Godsdienst en wacht u bijzonderlijk van in dees gewichtig punt, verergerlijk of hinderlijk te zijn. In klein Azië zijn 210 Schismatieke Huisgezinnen tot de Moederkerk te ruggekeerd. De Schikkingen voor den Vasten zijn dezelfde als op andere jaren. De Aartsbisschop van Napels, een Benediktijner, gaat tot Kardinaal verhe ven worden. De maand MEERT zal bijzonderlijk t'Aalst gevierd worden in de St Josefskerk, nu half voltrokken, en die later een merkweerdigheid van Aalst zal wezen, als zij, met Gods bijstand en de mede hulp der Geloovigen, tot gansche volbouwing zal ge raakt zijn. Bijzonderlijk gedurende de maand Meert wordt de St Josefskerk veel bezocht. Men bewaart er de Relikwiën van den H. Nicolaüs van Tolentyn, die beroemde Zwitsersche Eremijt, die in zijn eenzaamheid belegerd werd om raad en gebeden te hebben, en die nu een bijzondere beschermer is van den Landbouw. - De E. H. F. De Bruyn, priester in bet seminarie is coadjuter benoemd t# Vosselare. CONVOI-RAMPEN. Op 19 dezer is tegen Meenen de tender losgeraakt van den koopwarentrein; de stoker Van Daele is onderde ma- i v chien gevallen; zijn twee beenen waren verbrij zeld. De nachttrein uit Brussel naar de Walen is zondag nacbt in nood geweest door een ongeval aan de lokomotief; hij kwam te Namen toe, 70 minuten na den tijd. Van Daele is 'ne vader met 4 kinderen. Op de linie van Doomijk naar Bergen is maandag ten Io ure 's avonds T lijk ge vonden van M. Descamps, schrijver in de statie. Men denkt dat hij ten half acht langs de route ge gaan is en er verongelukt. Hij gingwoensdag trou wen met een dochter van Gaurain. T'Ieperen is woensdag tot de plaats van Volks vertegenwoordiger gekozen, de Katholieke M. Co- laert; er was geen strijd; M. Colaert is een hevige voorstaander van den Vaderlandscher. Bond er gaat i* 't kort een Tweede Vergadering zijn van dien Bond, waarschijalijk in Vlaanderen niets belet dat de Vlaamsche Rechten er uitgeroepen worden; als de Bond zich zou bepalen tot d'af- schaffing der Schoolwet, dan zouden wij er weinig meê genaderd zijn: de Bloedwet moet achteruit gedreven, de Vrijheden moeten hersteld worden. De Bond zal lukken en een onoverwinbare macht worden, als bij aan de verwachting van de Kiezers en van 't Volk beantwoordt. 't Is uitgerekend dat er t'Aalst over de 700 herbergen zijn, de ku- veetjes niet meegerekend en dat er te Londen 7 kleermaaksters zijn op 4 kleermaker. Voor d'inspektie der Garde-civik trok generaal Renard 4;),000 voetjes; en jaarlijks staat er op 't Budjet 5000 om boeken te koopen voor de garde-civik... En zoo wordt on6 schoon geld binnengerijft. De Geuzen peizen dat zij alleen moeten leven. In de Provincie Brugge hebben de vrije scholen 404,093 leerlingen en de geuzescholen 47,970! Meester Janson werkt voor niet: hij heeft aan den afgevallen bisschop Dumont een eerste reke- ningske gezonden van 80,000 fr. Z'hebben deze week in 't Hof gedanst dat d'hairen sloven. Voor de diefte in den Post te Lokeren is een persoon van 24 jaar, sedert eenige maanden werk zaam in 't Postbureel, aangehouden; in zijn kamer is geen geld gevonden, doch niettemin is hij naar Dendermonde vervoerd. Te Campenhout is zondag nacht in een gevecht vermoord zekere Fr. Van Malcot oud 46 jaar, plafonneur van stiel en VLder van 7 kinderen. Verscheide personen zijn aangehouden. Te Gent zijn valsche nikkelkes van 40 eens uitgegeven. Er gaan boekskes uit komen over de 750,000 fr. door 't Schoolenkwest opgesloebberd. Deze zaak is te grouwelijk! D'En- kwestheeren zijn razig; ze spreken van de gazetten te betrekken, doch de waarheid mag niet verzwe gen worden. Te New-York is een schrikkelijke storm ge weest; men spreekt van 5ooo woonsten in puin, en 400 man dood. Nu is er gestolen in de kerk t'Eegbem. Te Parijs is in de statie gestolen een som van 109,000 fr.—T'Aalst ziet elk verachtelijk naar 't schandaal van een vrouwmenscb, door de liberalen uitgeplakt vcor't werk der oude kleêren; ze willen kleêren koopen voor 't Volk en «'hangen een half naakt 'postuur uit! De Belgische Pelgrims zijn te Roomen door den Paus ontvangen; in Frankrijk zijn veel werkstakingen; daarop volgt dikwijls Revolutie. Op ons vierde Bladzijde staan er mengelingen. D'HOP staat 125 a i3o fr. voor Aalst en i3s voor Poperinghe; De oogst is ver geschoven en •veral zijn de planters ieverig bezig aan hunne hopvelden. De VLASMARKT van Aalst is se dert eenige weken welvoorzien; de groote vreemde markten blijven in diepe kalmte. In geweefsels komt er een sterkere vraag voor d'Indiën. Li. VERPOOL, katoenmarkt, iets levendiger. LON DEN, de koloniale waren, kalm, zonder verande ring. ANTWERPEN, spek vaster met regel matige zaken; petrool, beschikbare 19 1/4; markt in daling ge#o koers voor de volgende maanden.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2