De vrienden van 't Voln. Rampen, Misdaden en Ongelukken. Overzicht. Vs Een Bisschop Be dwang. Wetsontwerp. Traktementen. Later nieuws, VERFRANSCHÏHG. BUITENLANDS. De 150 visschers, in Rusland te Astrakan op een ijsschol in zee gegaan, zijn allen gered. Te Venloo zijn 2 Duitschersen een Belg aangehouden wegens inbraak en wissel- vervalsching. Te Hiïsten, in Duitschland, is een vrouw aange houden, onder verdenking van haren man vergiftigd te hebben die over eenige weken gestorven is, en haar bruidegom reeds 4 jaar dood. De zaak der Leidsche giftmengster zal in 1884 niet kun nen gevierschaard worden. De Shah van Persië heeft zijnen Minister van Finantiën 400 stokslagen op de planken der voeten doen geven, omdat hij zich 400,000 fr. had misrekend... Gelukkig dat de Belgische Ministers in Persië niet wonen. Een groote ontploffing te Londen, de statie Victoria is ten 1 ure'snachts groo- tendeels in de lucht gesprongen. Al de bedienden waren weg, be halve eenige wakers, toen er een schrikkelijke ontploffing plaats greep an dat het gebouw in brand schoot; in twee groote hotels aan de statie zijn al de glasruiten gebroken;al d aanpalende huizen hebben veel geleden en eengroot deelder statie ligt in puin. Eenige bedienden zijn gekwetst, maar geen ander persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Men heeft een onderzoek gedaan; het algemeen gevoelen is dat er een misdaad door dynamiet is gepleegd; wel 10 pond moet er ontploft zijn. Een der bewakers zegt dat hij in de zaal der koopwaren, een zeker getik heeft gehoord dat uit 'ne reis zak scheen te komen. Hij nam er geen aandacht op, meinende dat hel een horlogie was. Die reiszak wordt opgezocht. Te Weenen zijn de 5 moordenaars van graaf Majlath opgehangen. Te Parijs is een groot speelhuis ontdekt; de bazen wonnen er schrikkelijk veel geld. In Amerika te Pensylvnnië is een koolmijn ontploft: 29 dooden en 12 zwaar gewondden. AALST. Op twee plaatsen is er met den Karnaval gevochten. Ten eersten, zondag nacht ten half een op de Verkensmarkt recht over d'herberg van de nachtwaker der statie, alwaar de genaamde Gustaaf Boeikens, van Popenrode dries, door een gemaskeerde i> gestoken in buik en hals; de nachtwakers hebben hem aanstonds geleid naar de stad, alwaar hij geneeskundige hulpheeftontfangen, ten huize van Doktor Podevyn en dan in een rijtuig, al kermende naar huis is vervoerd. De dader is gekend zekere V. H. loteling van dees jaar met n° 93; 's anderdaags is hij in 't policiebureel ge vraagd, maar terug losgelaten. Ten tweeden, dijnsdag avond ten half negen, gevecht in een berbergsken der Nieuwstraatpoort, rechtover den Posthoorn; men kan razig zat zijn op alle uren van den dag; dus twist en gevecht, waar als bijzonderste figuranten op traden zekeren Edm. De Smeten Verbeeren in verlof, en consoor- ten; op de twist volgde een verward gevecht, in 't welk genoemde De Smet aan zijn keel is gewond, door een mes of een spoor, het- gone zal oüderzocbt worden. BRUGGE, 27 feb. Gisteren morgend is op de binnenplaats van het hotel van madame de douairière Macquart de Terline. een ongeval gebeurd; Albert Van de Weghe, schilder in dienst van M. Janssens, was bezig den achtergevel te schilderen, toen hij eens klaps van de Jeêr stortte en met verbrijzelden schedel opgenomen werd. De eerste zorgen werden hem toegediend door doktor Van Steenkiste. Van de Weghe is naar het gasthuis gebracht. YPEREN, 27 feb. Er wordt alhier veel gesproken van eene schandalige zaak, waarin zeer hooge personnagies zouden betrok ken zijn. Men zegt dat de vervolgingen begonnen zijn. Wij wachten den uitslag dezer zaak af. Onlusten te St-Vincent-lez-Etalle. Men telegrafeert uit Arlon: Te St-Vincent zijn onlusten uitgebersten, ten gevolge eener ma nifestatie, ingericht door jongelingen dezer gemeente. De gendar- darmerie van Tintigny, geroepen om de orde te handhaven, is onmiddellijk ter plaatse gekomen en heeft een onderzoek begon nen. Verscheidene jongelingen hebben op eene brutale wijze de gendarmerie aangerand. De opgewondenheid was zoo groot dat er versterking moest ge vraagd worden en dat de lest aangekomene gendarmen gebruik 'jebbp^.rpoelen iraken van hunne -«t: - - ïïv.. wc.J gedood. Men denkt dat hij bajonnetsteken bekomen heeft. Verschei dene gendarmen zijn insgelijk gewond, door allerhandevoorwerpen welke men hen naar het hoofd wierp. Ander schelmstuk. Een ander afschuwelijk schelmstuk is te Lokeren, wijk Oudenbosch, gepleegd, zondag over "8 dagen, rond 2 ure; 't volk is in etn veront- weerdiging gelijk de menschen te Molenbeek, na de grouwelijke moord aldaar gepleegd een jaar geleden en tot nu toe ongestraft Een dochter van 21 jaar is aangepakt door een wangedrocht en wreed mishandeld. Maar tot lof der Polieie van den Buiten dient er gezegd te worden, dat de misdadiger reeds denzelfden avond ontdekt is en aangehouden, ter wijl hij zich met pak en zak naar de statie begaf. De booswicht zal zijn tijdelijke straf niet ontgaan; aan deze komt een einde; maar eens dat de eewige straf uitgesproken is,dan is geen einde of geen misericorde meer. Wondere subiete Dood. T'Antwerpen, in de Beeldekensstraat, ïs een vrouw schielijk gestor ven terwijl zij eenen aardappel opat De aardappel bleef in de keel steken en verstikte de vrouw... Hoe dat 'ne mensch toch kan optrekken Zoo min als ze 't getal der sterren weten, zoo min weten ze in welke geval len de dood ons kan treffen. Kind verdwenen. fViVrjjdag was t'Antwerpen verdwenen en zondag nog niet ontdekt een kind van 3 jaar, Leonard Laerson, kerkhofstraat,blonde krullek op, bruin kleed, blauw broeksken en blauwen kantonetten voorschoot; men denkt dat 't jongsken achter een muziek van Lotelingen is geloopen en aldus verdwaald. Diefstallen. T'Antwerpen in d'Hannoniestraat heeft een vrouw zondag voornoen twee gouden ringen met diamanten bezet, willen stelen te Gheel is de vrouw van 'ne pailjas aangehouden, wegens diefte van 65 fr. Te St Ghislain in de Walen, zijn vier gemaskerde kerels in een huis gebro ken en hebben de vrouw niet alleen bestolen maar de dood aangedaan. Te Charleroi zijn twee Franschmans, gekleed naar de laatste snee en die 20,000 fr. op zak hadden, ze zijn aangehouden. Brand te Brussel. In het paleis van den prins d'Arenberg, op den Zavel; hij was deze week met vreemd volk 's avonds uit geweest, komt thuis rond midder nacht en gaat slapen; doch nauwelijks is prins d'Arenberg in slaap, als hij wakker schiet en met schrik bemerkt dat de damasten bedgordijnen reeds in brand waren. Had de prins geroepen, 't was gedaan met zijn ppartementen, doch hij staat op, trekt de brandende gordijn af en gelukt erin den brand te blusschen, maar zijn handen waren deerlijk verbrand, 's Anderdaags was hij toch op de feest van 't hof en ontving er veel com- plimentatiën. Convoi-ramp te Machelen. Vrijdag is in die Parochie boven Deynze een wreed ongeluk voorge vallen: de barreelwachter J. B. De Lodder is door den trein verrast ge worden en in onkennelijken toestand opgenomen; aanstonds heeft hij de H. Olie ontvangen en maandag morgend is hij inde grootste pijnen over leden; hij was getrouwd en vader van een kind. Moordpoging. Brakonniers zijn dikwijls wreede en wraakzuchtige lieden; te Kemmel den 18 februari ten 8 ure 's avonds, de boschwachter Benoit Muylaert zat thuis met vrouw en kinders, als hij steenen op de blaffeturen hoorde wer pen; hij wilde bniten gaan, maar zijn vrouw en dochters hielden hem tegen, vermits zij wisten dat men op zijn leven uit was, een half uur lang duurde 't steengewerp, dan hebben de brakonniers twee scheuten met grof lood door de vensters gelost, die een der kinderen aan d'hand heb ben gekwetst. De plichtigen zijn gekend en er heeft reeds eenaanhouding plaats gehad. CONVOIRAMPEN.De klerk Descamps van Vaulx, tusscben Doornijk en Bergen, ging juist naar zijn toekomende schoonoudersom de laatste toebereidsels temaken voor zijn aanstaande huwelijk, toen hij dood - gereden werd. Waarschijnlijk met zijn trouwen bekommerd, hoorde hij den trein niet. Den 27 dezer, 's morgends ten 6 ure, heeft men tusscben de statiën van Eyne en Synghem, 't verminkt lijk ge vonden van J. Gevaert, oud 26 jaar wonende te Synghem; men denkt dat de ongelukkige, langs den ijzerenweg naar huis gaande, door den trein zal verrast zijn. Zelfde dag is nabij de statie van Doornijk de freinwachter Dumont van den trein gevallen en werd op den slag gedood. Waarschijnlijk lag hij in slaap, zal door 't ge fluit wakker gemaakt zijn en van 't convoi gesukkeld. Maandag, in de statie van Virton, de genaamde Deslenay hielp aan de ma- nceuvrerij, geraakte tusschen twee waggons en werd den arm ver brijzeld. Hij was de eenige steun eener oude moeder. EGYPTE en SOEDAN zijn verwarde tfcter., en de politiek van Gladstone is even duis'< Gene raal Gordon gaat daar rond in Engelairfs' naam met den olijftak in de hand, hij herkentiie heer schappij van den profeet Mahdi en de >nafhan- kelijkheid der provincie Soedan; en van (fcn ande ren kantkomtgeneraal Graham op,met$igelsclie soldaten en kaunonnen om Mahdi 's luitemnt Os man te bevechten, 'l is dal Gladstone dtor twee tegenstrijdige stroomen geslingerd wordt hij en 't goevernement zijn van zin Egypte z<jo haast mogelijk te ontruimen, maar eene anderj partij, die aangroeit en machtig wordt, beweert! dat E- gypte door de Engelschcn moet besluurdworden. Gladstone voelt zich gedwongen iets te dben voor deze partij, maar wellicht zal hij verder jpdreven worden dan hij denkt en wil. De stad Tokar is in de handen der jebellen gevallen; het zwart garnizoen was onwillig en moedeloos. In Saua kim zelf schijnen de! negers voor Mahdi genegen, zoogauw mogelijk hl men ze inschepen voor Kairo. De engelsche troepen zijn te Trinkitat ontscheept, men denkt dat ze eerlang met Osmans'benden dis in de nabijheid zweven, zullen handgemeen worden. De slag zal wellicht geleverd worden te El Teb. De galei boeven van Trinkitat, die te Alexandrië de moor- derijen hadden gepleegd, wrijven zich de handen van vreugde. De Egyptenaren en hunne officieren schijnen gansch onverschillig. FRANKRIJK. Zondag laatst 6 kiezingen. De konservatieven zegepralen in 3 kantons. Men wordt beu van de radikale republiek. Op vele plaatsen zijn er werksta kingen, en de communards verklaren den oorlog aan de ver zadigde en gevette opportumisten. Het goevernement, door de radikalen voortge duwd,moetop den tijd van 3 jaren de 20 duizend kloosterlingen die het ouderwijs in Frankrijk geven, door wereldlijke meesters vervange n, 't is te hopen dat binnen 8 jaren de republiellang zal begraven zijn, of door geen razende zotten worden bestuurd. ENGELAND. Maandag om 1 ure's nachts is een deel der statie Victoria te Londen in de, lucht gesprongen. Men gelooft algemeen dat de ont ploffing, door dynamiet veroorzaakt, het Wfirk is derfeniansen socialisten. De toekomende koning van Engeland heeft in de hoogere kamer eene schoone reJevoerin., - uit gesproken voor de verbeteringen der werk oans- huizen. PRUISEN. Een russisch gezantschap is naar Berlijn gekomen van wege het regiment aan wiens hoofd de tegenwoordige keizer Wilhelm werd gesteld over 70 jaren, in 1814, en op hei slag veld het eerekruis ontving. Keizer Wilhelm seheen ten uiterste kontent en verklaarde ,t de twee keizerrijken wederom zeer innig zijnj ver bonden. Het gerucht heeft geloopen dat de den kardinaal Ledochowski ging benoemei nen bisschoppelijken zetel bij Rome oi een grooten kinderpaal met Pruisen wej men; maar die tijding schijnt tot nu on> v £e- uit zijn ballingschap teruggekeerd, Z. H. do Bisschop van Munster is na lange jaren onrechtveerdig ballingschap, in zijn Bisdom mogen terugkeeren. Ondanks hem, is hij op de schitterendste wijze ontvangen; in een volgend N® zullen wij d'eerste aanspraak van den Belijder des Oeloofs geven; ziehier wat het Bocholter Volksblatt schrijft over zijne eerste Pontiflkale Mis in d'hoofdkerk van Munster De kerkelijke plechtigheid werd heden aangekon digd door het gelui aller klokken van 9 tot 10 ure. Ofschoon de Goddelijke dienst maar eerst ten 10 ure zou beginnen, zoo was de ruime Domkerk toch van 8 ure gansch volplaatst. Later moest een zeker deel der aanwezigen voor eenige oogenblikken de kerk verlaten, opdat de Processie zou kunnen intreden. Op d'hooge koor waren 400 Geestelijken in roket, en nog 100 a 200 waren vermengd tusschen 't volk. Voor de Rijksheeren en 't Magistraat der Stad alleen waren er bijzondere plaatsen; de Domkerk is zeer groot, doch ware zij grooter geweest dan het plein er voren, nog had zij de menigte niet kunnen bevatten Zonder over drijven mag men 't getal op 40,000 schatten. Veertig Duizend' De inhaling van Z. H. door de Geestelijken, duurde een half uur. Zijn Hoogweerdigheid die sedert zooveel jaren zijn Hoofdkerk niet ingetreden was,zag er wel uit; hij zong met een heldere doordringende stem. Paderborn en Keulen hadden gedurende de Kerkvervolging, eenen Wij-Bisschop, Munster niet. De Mis was plechtig en indrukwekkend; men zag overal betraande wezens. Na het Te Deum ging Z. H. met mijter en staf plaats nemen op zijnen troon, om de menigte te zegenen. 40,0C0 stemmen zongen het Duitsch loflied Getrouw zal ik mijn Doopsel wezen en Groote God, wij loven UGrosser Gott, wir loben Dich. 's Namiddags reeds de Bisschop in open rijtuig door de feestlijk opgesmukte straten. De Heil-geroepen wilden geen einde nemen, 't Werkvolk had benevens alle andere, zijnen iever getoond, waarover de Bis schop zijn dank betuigde met door de kleine straten te rijden of aan deszelfs ingang te blijven staan. Ten 6 ure was er groote ontvangst in 't Bisschoppe lijk Huis, van overheidspersonen en van Afgeveerdig- digden der Gilden en Genootschappen, 's Avonds was de gansche stad verlicht; op de markten waren pracht volle zegebogen opgericht, die van licht en gloed schitterden; d'huizen die in 't donker bleven, waren zeer klein in getal en werden bijna niet opgemerkt. Van huis tot huis was er een jaarschrift of een huide gedicht; de toren stond verlicht met 1200 feesilampen, waaronder gedurig,Bengaalsche vuren wemelden. Een zeker heer Droste-Hulshof in de Vrouwestraat, had zijn huis en hof met 16,000 lichtjes versierd. Op do Neuplaats, 30 voet boog, stond het Bisschoppelijk Wapen, omringd van 5000 gekleurde lichtglazen. Aan menig huis stond in transparant het welgelijkend portret van den Bisschop. Rond half tien 's avonds g;ng de Kerkvoogd al deze merkweerdigheden bewon deren. De straten krielden van volk, nergens eenige ongeregeldheid; men begreep de plechtigheid van den dag; geen enkel bedronken man is er te zien geweest; de adel en de rijke klas ging tusschen de burgerij en den werkmansstand. Op 't Stadhuis had er eene groote vergadering plaats, van aanspraken en gelukwen- schen...Onbeschrijfelijk is dat Feest geweest, schrijven de Duitsche dagbladen; en de hemel heeft ze begun stigd met een.heerlijk en helder lenteweer, en des avonds met een gestemd Firmament.... In d'ander steden van 't Bisdom gaan even luisterlijke Feestelijk heden plaats grijpen, want het Volk is verheugd in de ziel over de terugkomst van zijnen Bisschop. Maar met de onderwijzers en onderwijzeressen is het anders gesteld: de leeraars en leeraarsiers bij de normaalscholen hebben nogmaals 300 frank opslag gekregen. En zij trokken nog maar van 2000 tot 5000 frank voor eenige uurkens werk daags en bijkans vier maan den vakancie Wij kunnen, bij hunnen naam, zes onderwijzeressen noemen, die alle beneden de 30 jaar oud zijn, nooit andere studiën gedaan hebben dan drie jaar ncrmaal- schopl op kosten van de burgerij, en die nu van 2300 tot 3900 frank winnen Ziehier den uitslag van den oneerlijken dwang van het bureel van weldadigheid van Lokeren 130 huisgezinnen van Lokeren (zonder te rekenen Nieuwport en Hillare Heyende, waarvan de kinderen naar de vrije scholen gaan) zijn reeds twee donderda gen van hun gewoon hulpgeldberoofd. Sommige onder hen, zooals weduwenaars en weduwen, met een talrijk kroost, ontvingen wekelijks 2 of 3 fr. anderen fr. 1-50, 1-25, 1-00 of 75 c. Welnu, al deze huisgezinnen hebben deze week van het katholiek schoolkomiteit, geholpen door edelmoe dige menschen, ongeveer zooveel ontvangen Bravo, katholieken! Die edelmoedigheid strekt u tot eere en moet de bewondering afdwingen bij de li beralen. Volherdt in die schoone gevoelens Al de Staatsbedienden zijn reeds van verleden jaar verwittigd geworden, dat zij geene verhooging van traktement meer moeten verwachten. meiden. Als het vlaamsche volk (en de tijd is nabij) het besef zal hebben van eigenwaarde en nationaal bestaan, danzal het uit zijn met al die ijdele fransche woordkramerij. Baka heeft daar een statistieksken uitgegeven om te la ten zien hoe weinig de vlaamsche taal 'oor de rechtban ken. zelfs in Vlaanderen wordt gebruikt: Te Tongeren en te Leuven wordt alles in 't franschgepleit, en in de laatste stad is er maar één udvokaat die van tijd tot tijd de moe dertaal in zijne pleidooien doet klinken. Wij antwoorden 1° dat die schande, gelijk veel andere, welhaast zal ver dwijnen, en dat het Vlaamsche Volk sprekers zal zoeken die het kan verstaan 2° dat dit niet te verwonderen, al de Iloogescholen, Gent, Brussel, Leuven, verfranscht zijide. Het Recht wordt uitsluitend in 't fransch onderwezenen daarom eischen wij, Vlamingen, dat ééne der twee Staats-Hoogescholen vlaamsch zij. De Hongaren hebben dit geëischten verkre gen voor liune Slavische taal in Oostenrijk; waarom zou den wij, Vlamingen, hetzelfde niet eischen in België? De tijden van slaafsche verdraagzaamheid en van ver drukking onzer heiligste rechten.zijn uit. O ja, liberalen, ge zijt de vrienden van 't Volk! Landbouw en Nijverheid wordt door n bevoordeeligd! De Nationale Weivaan is u veel verschuldigd; renten, aktiën, huizen, panden, zijn onder uw bestuur, merke lijk in weerde verhoogd! Elk is te vrede! Niemand die •r klaagt! Uit liefde voor 't Volk hebt gij u aan 't schotelken vet en dik gesmuld En uit liefde voor 't Volk, wilt gij nu, schoon liberalen, gij wilt een tweede Leger inrichten. Een Leger voor de rijken En een leger voor de werklieden Dat is de schoone liberale gelijkheid i En om uw liefde voor 't Volk tot de uiterste palen te drij ven, na de stemming van dit leger voor de rij ken, zal men ophouden de 10 fr. maandelijksche scba- deloostteliing te betalen10 fr. per maand voor 'ne zoon soldaat, 'tis nog te veel; 5 fr. is te veel!... niets nietsniets Er moet immers geld zijn voor de Vriendekes;mees- ter Janson vraagt een tweede Enk west, een Enkwest ep de kloosters; de moortelbroerkes zuüen wéér af komen, met koppelkes van 3 en 'ne sekretaris, om de goederen en inkomsten der kloosters op te zoeken en aan te schrijven De Vrijmetsers naar de kloosters! En 't Volk naar zijnen zak RECHTBANKEN. In den nacht van 17 tct 18 December had er to Melle in den Uuc de Brabant, een on beduidende woordenwisseling plaats tusschen J. Van den tiovo en P. De Zutter. Zelfde nacht werd Van den Hove op den steenweg gevonden in stervensgevaar. Hij ver klaarde door De Zutter gestampt geweest te zijn op den buik en stierf korts daarna. De Zutler is deze week tot 6 maand gevang veroordeeld. Een han delsreiziger, wonende te Machelen, bij Deinze, is tot 26 fr. boet veroordeeld om op 't convoi den trein wachter te hebben willen uitkoopen en tot 26 fir. boet voor smaad. De zaak van 't voogdijschap van Marietteken Peltzer is wederom uitgesteld. Vier geuzen van Boom stonden deze week t'Antwer pen voor (le Vierschaar, onder beschuldigiag van huisschending tegen 'tklooster der Zusters te Boom. 3 zijn vrijgesproken, hun schuld niet klaar bewezen zijnde, muur de genaamde De Wit is tot 4 maand gevang veroordeeld. I» Holland is er een groot geschreeuw tegen de Rechters vac Utrecht: dwaze Btudenten hadden een vrouwmensch mishandeld, uit loutere boosheid, en geslagen dat de dood er op volgde. En de Rechters hebben maar een vonnis van eenige frankskes boet uitgesproken. Ware de Pro- kureur niet in beroep gegaan, er zouden onlusten geureest zijn! ^Een groote geus van Ledeberg bij Gei dt ve*' {dvoor schandelijke feiteu op d-4n l 4 V KERKELIJK NltUWS. De Vastenbulle, zondag afgelezen,handelt over de Gods vrucht tot de Moeder Gods en wekt de menschen op, om den Roozenkrans te bidden. In 't Mechelsch is de Vasten bulle uitKegeven door Mgr Bogaekts en handelt over de verplichting van den Vasten te onderhouden. Dijnsdag, feestdag van den H. Casimirius, belijder, Casimier vriena, wij wenschen u 'ne zalige Feestdag; woensdag Quatertem per, maar donderdag feestdag der H. Coi.eTa, een groote solemniteit in Aalst; vrijdag, H. Thomas van Aqumen, die hooggeleerde en heilige man; zaturdag H. Joannes de Deo, patroon der Cellehroers. In Frankrijk is overleden de godvruchtige schrijver P. Hl'GUET, Religieus der Vergade ring van Maria. In de Fransche Kamer doet Mgr FREP- PEL uitnemend veel goed; veel van de mannen die nooit naar de kerk gaan, hebben aldus van tijd tot tijd een ge leerd en beleefd onderrichtingsken; daarbij, die weerdige priesterlijke figuur boezemt aciiting in. aan veel ongeloo- vigen. Het ware te wenschen dat er in de Belgische Kamer nog eenige Geestelijken zetelden. De zaak der Propa ganda, dat men de goederen der Voortplanting zou inpal men, is aan 't oordeel der Mogendheden onderworpen. Die goederen zijn den eigendom der gansche Christene Wereld. De Belgische Pelgrims zijn te Roomen door den H. Vader, op hartelijke wijze ontvangen. Paus Leo heeft de gelegenheid waargenomen om over 't Onderwijs te spre ken en den iever der Katholieke Belgen te prijzen. De Volkeren worden gelijk hun Onderwijs. Veel scholieren in d'officiéele scholen, veel Geuzen te weeg. Mgr Se- ghers is terug uit Roomen en was deze week te Leuven.— Te Londen wordt een nieuwe groote katholieke hoofdkerk gebouwd. Benoemingen: De E. H. Cobbaert. onderp. te Knesselare, verwisselt van plaats met den E. H. D'Hondt, onderpastor te Quaremont. Ze spreken t'Antwerpen van een Glazenslraat te maken, 600 meiers lang, die de Meir aan de Groenplaats zou verbinden. Ge kunt t"Aalst bijna op den Dam niet gaan, of ge ziet de sche pen laden met chimieke vetten die naar Noord- li-abant en dieper Holland in vertrekken.Nooit is de Carnaval in Aalst zoo walgelijk geweest als dees jaar. Eene gekonfijtte Geuzen-Policie zou niet toegevender kunnen zijn. De Koning doet zijn beste voituren opschilderen, tegen de komst der Koninklijke Familie van Holland. Don derdag moest de Deputatie der Boeren uit den Transvaal te Rotterdam aankomen. Die Nederlan ders schikken België te bezoeken. J4EN IN DE KAMER, Er bestaat een boek dat gebruikt wordt in bijna al de lv, Vlaamsche Colleges van België en voor titel heeft: Le zalmen vragen, wat verhapzakken ze daar. Deer- glide du jeune littératuk, ue leidsman des jongen letter- ste dagen der week is bet budjet der Binnenland- kundige. Dit boek is geschreven door een Vlaming, wijlen P. Broeckaert, van vlaamsche ouders, in de vlaamsche stad Lokeren geboren. t is het handhoek,het Vade mecumderJonge Vlamin gen gedurende de 4 laatste jaren hunner latijnsche studiën. Aisdan neemt de student -'.ijne plooi voorde letteren ge woonlijk voor 't gansch leven. Welnu, wie zou 't gelooven? In dit gansche werk van twee boekdeelen wordt er geen woordje gerept van vlaam sche letterkunde. Men zou zeggen dat er voor P. Broeckaert noch vlaamsche taal noch Vlamingen bestaan. En dat moet de leider zijn van den jongen Vlaming voor zijne letterkundige vorming Is 't te verwonderen dat de jongeling, zijne Rhetorika geëindigd hebbende, vreemd is in zijn Vlaanderen, en al te dikwijls eilaasmet minachting op zijne moedertaai nederziet? Die Moedertaal, welke hij somtijds door zijne meesters hoort verheffen als hel bolwerk van godsdienst en natio naliteit in België, hij ziet ze practisch verlaten en als vui ligheid van kant gezet. Op niet éèn feest mag zij te voorschijn komen. Duizend bemerkingen worden den student geuaan over de zuiver heid, de fijnheid der fransche uitspraak; hij die l'accent frangais heeft, wordt hooggeschat en als voorbeeld uit gesteken; maar de vlaamsche taal, men mag ze uitspreken gelijk men wil; ailes is goed genoeg, ze dient toch maar voor onbeschaafde lieden, voor knechten en voor schom- Leopold II, koning der Belgen, verzoekt de Kamers van volgende wet te stemmen, die onder zijne goedkeuring opgemaakt en neérgelegd is. EERSTE HOOFDSTUK. Samenstelling der reserve. 1. De reserve wordt aUe jaren genomen onder de jongelingen ingeschreven voor de loting. 2. De diesttijd is van acht jaren. Het nieuw leger zal dertig duizend man tellen. 3. Zijn tot den dienst geroepen: 1° Al de lotelingen die eenen remplacant gasteld hebben; 2® Al de lotelin gen wier ouders 200 frank kunnen storten. 4. Er zal onder deze laatsten eene nieuwe loting plaats hebben, tot dat het cijfer 30.000zal bereikt zijn. 5. Al de ouders die 50 frank belastingen betalen, worden beschouwd als kunnende 200 frank sterten. en hunne zoons moeten deel maken van de reserve. (Dus eene wet direkt tegen de kiezers!'.!) TWEEDE HOOFSTUK. De oproepingslijsten. 1 De burgemeester en schepenen zullen ieder jaar de noodige lijsten opmaken, welke >n de gemeente zullen aangeplakt worden. 2. De reklamatiën tegen die lijsten zullen ook aan geplakt worden en ieder zal het recht hebben te pro testeeren. 3. De reklamatiën moeten binst de 14 dagen plaats hebben. De provinciale kommissie mag er tegen een enk west openen. DERDE HOOFDSTUK, De vrijlatingen, ontslagenene. 1. De loteling, wiens hoeder onder dienst is om acht jaren soldaat te zijn, is vrijgelaten. Al de redens van ziekte of kwalen geven enkel aanleiding tot eene vrij stelling van een jaar. Voorloopig blijven de priesters vrij, doch in geval van oproeping moeten zij in de hos pitalen dienst nemen. 'g'M'- 2. Zijn vrij van soldatendienst al de bedienden van den Staat, van de provintie en van de gemeente, voor zooveel zij niet kunnen gemist worden. (Dus eene ko- les6ale bedriegerij!! De Uberale vriendekens, die op kosten van belastingschuldigen ieeren, zijn alle vrij van dienst. Wat schurkerij]!) VIERDE HOOFDSTUK. Voorziening in verbreking .KilBUm-d* Aarr,v *>n "7' .•ue provinciale overheid, mogen ue belanghebbende reklameeren bij de hoven van beroep, die dereklame- tiën overzenden aan het verbrekingshof. 2. Al de kosten van proces vallen ten laste van de lotelingen welke de reklamatiën doen gelden. VIJFDE HOOFDSTUK. De Inlijving. 1. De inlijving der jongelingen die deel moeten ma ken van de reserve, heeft plaats het jaar na de loting. 2. De jongelingen worden gevoed en gehuisvest op kosten van het goevernement. Zij moeten daarvoor de som van 200 frank storten in de kas van het gou vernement Degene die de storting niet doenzullen als refractaires vervolgd en veroordeeld worden. ZESDE HOOFDSTUK. De verloven. 1De jongelingen zullen drij maanden werkdadi- gen dienst moeten doen. Daarna zullen zij in verlof gezonden worden. •2. Het tweede, het vierde en zesde jaar van den dienst zullen zij. gehuwd of niet, voor acht en twin tig dagen terug onder de wapens geroepen worden. De dagen van heengaan en terugkeeren tellen niet mee. De reserve zal 28 bataillons voetvolk, 24 batterijen gescliut en 2 batailon3 genie vormen. 3. De jongelingen die geenen goeden dienst doen, worden onder de wapens gehouden. ZEVENDE HOOFDSTUK. Bijzondere Schikkingen. 1. dienst van een of verscheidene broeders in de re serve, is geene rede van vrijstelling. Zoo dat ouders, die vele zoons hebben, voor ieder 2u0 fr. storten, zoo haast als zij maar 50 frank lasten betalen. Anders, de jongens in 't kot!) 2 De straffen voor feiten in de reserve, zijn dezelfde als in het leger. 3. De som van 200 frank, die gestort wordt door de jongelingen welke eenen remplacant verlangen, zullen voortaan het eigendom blijven van den Slaat. 4. De officieren welke aan het hoofd dier reserve zullen staan, zullen ofwel officieren van het leger zijn, of gepensionneerde officieren, of oudonderofficieren. Zij zullen ten getalle zijn van 382, kolonels, majors, kapiteins en lagere officieren mede begrepen. Zij zul len betaald worden gelijk in het leger. Die dienst zal als gewone krijgsdienst gerekend worden, en meetel len voor vaststelling van het pensioen. sche zaken besprokenvele Volksvertegenwoor digers bebben voor hun arrondissement, nuttige werken gevraagd en Minister Rollin, geen be schikbaar geld hebbende, heeft dikwen met een domme onbeschoftheid geantwoord. Donderdag is de Minister van 't liberaal Onderwijs op d'he kelbank gezet: D'heeren Thonissen en Woeste hebben eenige feiten aangehaald, waarover sedert lang in de gazetten was gesproken in den Alhéné van Virton zijn 28 leerlingen, te Bouillon 37, men teli er bijna zooveel Professors als stu denten; de fondeersels alleen der Normaalschool in Namen dreigen 4oo,ooo fr. te zullen kosten; er is een klein schoolboeksken uitgegeven, dat aan den schrijver 3o,ooo fr. opgebracht heeft. Vivan de Geuzenroepen al die geldopstrijkers! Vivan de Geuzen en van geen ander Te Brussel is een schoolmuseum alwaar een groot getal liberaalkes van 16ootot 2ooö fr. 's jaars trekken. Verscheide gemeenten liggen plat geruïneerd.... Meester Yan Humbeeck heeft inspekteurs die ll,ooo

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2