iêM Wieetle moord ie Dendermonde. De tweede Bloedwel. Spreekplaats. Aalst. Geburenpraatje. Kerk geplunderd. S)e moord te Dendermonde. Later nieuws, Nationale Vereeniging voor het herstellen der grieven. Z&tardag morgendverspreidde zich inde 6tad esne schrikverwekkende tijding: eene beggijn was wreedelijk Terraoord en in twee huizen der stad had men gepoogd in te breken. Ziehier de droeve feiten: Zaterdag morgend, in dë mis van 't beggijnhof, bemerkte men de af wezigheid van de jufv. beggijn Yerhelst die altijd een voorbeeld van stiptheid was geweest. Dit wekte de nieuwsgierigheid en ongerustheid op-, na de mis, om half acht, ging men zien naar het huisje dat zij be woont en met angst bemerkte men dat eene ruit in het venster was uit gesneden en de blinden wijd open stonden. Iedereen was bevreesd voor een schelmstuk. i^Men ging de groate Juffer en den eeiw. Pastoor verwittigen; deze kwamen aangeloopen met den wetsdokter, M. Poirier. Een slotmaker werd ontboden; deze trachtte het slot der deur te doen springen, maar te vergeefs; hfj drong binnen langs de gebroken ruit, opende de deur, klom met den wetsdoktor naar boven en na eenige ston den, die aan de saamgestroomde menigte eene eeuw schenen, stak hij zijn hoofd door het venster en riep: vermoord! vreeselijk vermoord Onmogelijk de ontroering, den schrik te beschrijven welke die twee woorden te weeg brachten; men hoorde op gansch het boggijnhof niets als gekerm en weeklachten! Daarna trok men de woning binnen, achter de deur der bovenkamer en daartegen rustende, vond men het diepgewend en doodgebloed lijk der armzalige beggijn. Een steek had haren longer doorboord; misschien heeft zij dien steek ontvangen op 't oogenblik dat zij uit haar bed sprong om naar het ven ster te ijlen, u ant eene lange streep bloed bedekte de kamer en daar aan de deur is zij neèr gestort en gestorven in eenen grooten plas bloed. De moordenaar beweeit ten minste dat. toen hij het bloed zag borrelen, hij zijne bewustheid verloor en is weggevlucht. Zonderlinge zaak! in dues huisje heeft de moordenaar niets doorsnuf feld, niets gestolen; de fortuin nogtans der arme beggijn (zij bestond in 10 all franken) w as niet ver om zoeken, in de lade eener kas. De boos wicht, verschrikt over zijne misdaad, is dan waarschijnlijk weggesl open en heeft getracht :n te breken bij den wisselaar, M. Segers,op de Koorn- merkt. Een stuk van de blinden heeft hij uitgesneden, maar M. Segers heeft de voorzorg eiken avond de waarden van vóór zijn venster weg te nemen. Eenige kuizen verder, bij den hkeurhandelaar M. Vael. heeft hij eene ruit vol zeep gestrekenmaar in 't huis gerucht hoorende en licht ziende, is hij weggevlucht. Dan op eene bleekerij heeft hij linnen gestolen en in denzelfden nacht nog, konijnen die hij's anderendags naar Lebbeke is gaan verkoopea, en deze laatste diefte iswaarschijnlijkde oorzaak va» zijne ontdekking geweest. De schrikkelijke mare was om 8 ure in de stad verspreid, en de zoon der statieoverste, een grenadier in verlof, had ze ook vernomen. Omtrent 9 ure, iu de statie wandelende, bemerkte hij eene» kerel die er zeer ongerust uitscheen, en van huisje naar huisje ging om den tijd door te brengen zonder gezien te worden. De grenadier ging zijnen vader verwittigen, en deze gebood aan den kerel hem te volgen in zijn kabinet. Hij deed hem het pakje openeu dat hij met zich droeg, en 't eerste voorwerp dat hij ontdekte, was het linnen (handdoeken) van zijnen zoon die de kerel in dezen nacht op de bleekerij had gestolen. Hij bemerkte ook bloedvlekken op andere voorwerpen van het pakje, en dan eenen steel ziende die ten weinig van onder de vest van den schelm uitkwam, vatte hij denzeiven met drift, en zag dat het mes behloed was, ja zelfs met brokken vleesch besmeurd. Gij zijt de moor denaar riep de overste uit. De kerel verbleekte eensklaps, daarna trachtte hij te loochenen, maar 't was te laat. Mannen kwamen toegeloo- pen, en de schelm werd stevig gebonden. Het gerecht, aanstonds verwittigd, kwam aan; en onder den toeloop en de verwenschingen eener ontelbare menigte, werd de misdadiger naar 't begijnhof vóór zijn slachtoffer gebracht. Eerst poogde hij te loo chenen en zijn alibi te bewijzen zeggende dat hij dien nacht konijnen had gestolen en dezelve naar Lebbeke was gaan verkoopenmaar voetstap pen waren in 'tkofken achter 'thuisingeprent; dezen pasten volmaakt op zijne voeten, en dan na deze nieuwe proef kon hij zijn loochenen niet volhouden, en als aan een moordenaar deed men hemdo handboeien aan. Gelukkig voor hem dat hij door de gendarmen was beschermd, want de menigte was razend van woedeen droefheid. Yermaledijdingen en angst kreten vervulden het doorgaans zoo wreedzaam begijnhof dat nu door eene woelende massa was ingenomen. Hij werd aldus tusschen de gendarmen tot aan de poort van 't begijn hof geleid daar wierp men hem in een rijtuig, anders kwam hij nitt le vend op 't tribunaal toe Hij beefde in 't rijtuig van schaamte en schrik, want het gehuil van 't volk steeg immer op. Voor den onderzoeksrechter, op 't tribunaal, heeft hij alles bukend, doch hij beweegt geene medeplich tigen te hebben. Dit laatste is onwaarschijnlijkwant 't is moeielijk oi» ■"ilf <itf 48H3K&feMSa?2l» stad. waar er den ganschen nacht door, voorbijgangers zijn. Daarenbove» zijn pak bevat al de gestolene voorwerpen niet. Maandag morgend :s er een tweede en lang verhoor geweest, van 9 tot 1 uur. Men kent nog geen medeplichtigennatuurlijk heerscht, eens angstige nieuwsgierigheid in de stad; de nachtwachten zijn veidubbeld, en volgens het zeggen van den soldaat die zaterdag aan de vesting ds wacht hield, zijn er daar in dien nacht drie kerels voorbijgegaan. De moordenaar, een zekere E. Deck, heeft nooit gedeugd. Hij is nog maar 28 jaren oud, is reeds 6 jaren in 't gevang geweest voor diefstallen, en stond voor 10 jaren onder de bewaking der policie. Nu, zegt men, had hij zich geëngageerd als matroos, en zou waarschijnlijk zondag, de» dag na de moord, vertrokken zijn van Antwerpen naar Amerika. Hij wilde zich eerst door diefte eremoord,geld verschaffen'thuis waar hij 't begijntje Yerhelst heeft vermoord, was over 5 jaren door eene nog al be middelde jufvrouw bewoond, en de schelm, die alsdan schoenmakersgast w as en eene tante had op 't begijnhof wonende, was met al de wegen daar wel bekend. I Zondag liep 't gerucht dat een medeplichtige, met wien Deck uit Den dei monde moest vertrekken, te Herenthals was aangehouden, en met den trein van half twaaalf iu de statie toekomen. Dnizende menschen liepen naar de statie; maar 't gerucht was ongegrond. Tot hiertoe kent men geene medeplichtigen, maar de opzoekingen worden zorgvuldig voortgezet. WETTER EN, 5 meert. Gisteren is alhier een groot ongeluk ge- beurd, dat den dood van eenen braven werkman ten gevolge had De genaamde H. Vërnimmen, stoeldraaaier alhier, ging in zijne ge- beurte eenen boom helpen op den zaagstoel leggen, ongelukkiglijk de boom viel weJer en verpletterde den werkman-Stoeldraaier. De ongelukkige was op den slag dood. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen achter. LUIK, o meert. Eenige dagen geleden bevend zich een lief tweejarig meisje, bij eene tante te Chènée, toen deze eenen grooten ketel met kokende soep ten gronde zette. Het kind struikelde eu viel in den ketel. Na vier dagen van de wreedste pijnen te hebben geleden, is het arme kind, ten gevolge der bekomen brandwonden overleden. KORTRIJK, 5 meert. Een droevig en smartelijk ongeluk is gisteren morgent voorgevallen aan den graanmolen van MM. Ver- cruysse, te Harlebeke. Vijl werklieden bevonden zich op eene stel ling en waren bezich met het gedeelte der fabriek, dat eenige we ken geleden door een brand vernield werd, af te breken, toen eensklaps een gedeelte van een muur instortte en terecht kwam op de ongelukkige werklieden. Vier hunner hadden nog den tijd om te vluchten, doch de vijfde werd onder de puinhoopen begraven. Het slacbtoffer werd met verbrijzelde schedel opgenomen; eenige oogenblikken nadien gaf hij den geest. De ongelukkige is gehuwd en vader van twee kinderen. Een geweldige brand is dijnsdag rond 1 uur 's morgen is uitgebersten in een schuur en stalling, afhangende van de hoeve bewoond door M. D..., Bollinckxstraat, 120, op de grens van An- derlecht en Vorst. Een peerd en twee koeien zijn levend verbrand. Het is door het gehuil dezer dieren dat de inwoners ontwaakt zijn. De brand wordt toegeschreven aan kwaadwilligheid. Het parket is ter plaatse geweest. De experten hebben bevonden dat het vuur langs buiten door eene misdadige hand, aan de schuur gesteken is. Vandaag zal het parket nog een onderzoek doen. In den nacht van zondag tot maandag, heeft een belangrijke diefstal plaats gehad bij de wed. Collaert, wonende op den Gent- scbensteenweg, 242, te Molenbeek. Een onbekende is in het huis gekomen en er ingelukt, bij middel van braak, zich meester te maken van eene obligatie van 2000 fr., eene van 1000 fr., eene van 200 fr., eene van 100 fr. en eene zekere hoeveelheid juweelen. De policie denkt op het spoor te zijn van den dader. 300 Eieren gestoleD. M. Burny, koopman van eieren, uit St Joost-ten-Noode, stond d'an- der week te Brussel in de Bergstraat voor 't huis van 'ne pasteibakker, met zijn gerij stiljhij gaat een oogenblikske binnen, eu als hij weérkeert, is er een mande met 3u0 eieren gestolen. Vrijgelot, aoodgereden. Een werkman uit de statie van Manage, Louis Laurent, was naar Se- neffe gaan loten en trok er zich uit; hij keert vrolijk naar Manage terug, •n wordt onderweg door den trein doodgereden I Maar Land van Aalst. Wat blieft er u. menschen Is dal toch zoo erg geweest op den K arnavalGe schrijft er zoo geweldig op 1 Ja, geachte Lezer, 't en is voor ons plezier niet dat wij 't katholiek Magistraat beknibbelen. Wij gelooven het. Land Maar de zaken gaan over zijn hout. en als wij lezen van Antwerpen. Gent en Brussel, dat zelfs de Flandre Libérale schrijft: 't En is geen vermaak meer 't is beest achtigheid! dan moeten wij denken: Aalst, ons Aalst is op dezelfde weg! Nu met Vastenavond was er k-om 8een Policie 1 Geen Policie, Land Geen Policievolstrekt gee» Policiewij zullen »iet zeggen't zingen, maar het huilen dat de straten ervan daveren, heeft weeral geduurd tot laat in den morgcnd,en dat gebeurt op de Hoogstraat, op de Markt, langs de Mo lenstraat, op den Molendriesch. g'iieel tie stad door Maar wat zeggen de menschen daarvan Ze zeggen dat het een schande is voorons Magistraat; ze zeggen dat alle ordentelijke menschen uit de gebuurte der draaiorgels zullen gaan verhuizen; ze vragen of wij daarvoor 'ne katholieken Burgemeester moeten hebben ze sidderen en lieven voorde toekomst van Aaist Maar. Land, z'en kunnen daar misschiet niet meer aan doen l)e zaken zijn ver gekomen, dat is waar, van eerst af moest men streng en waakzaam geweest zijn; M. de Burgemeester heeft ons doen zeggen dat ,j •venompeld is door de draaiorgeldenj.dat zelfs katholieken hem schrij ven om toelating te geven. j En wat is er daarop ie antwoorden? Ten eersten, dat zeker en gewis liet Hopper Bestuur 't zedebedelf niet wilt beteugelen; ten tweeden, dat als een zaak 'ne kanker is voor 't gemeenebcsl. «ut het moet beteugeld worden, zonder naar eenige hebzuchtige vra gen te zien; ten derden, er zijn plaatsen genoeg, waar men die Yolkspiaag beteugelt, waar men de - ra ten doel onderhouden; waarom zou men het i - Aalst niet kunnen? ten vierden, wij vragen of men dwrft zeggen, HOEVEEL toelatingen er in dezen winter ge#ven zijn?... Als ge jieist dat dieüraaiorgelderij gansche nachtenduurt; Vastenavond op of neèr, er zou toch moeien (jen uur zijn om de nachtrust te eerbiedigen....Maar nu, gelijk wij hoo- ger schreven: Er is geeo, geen Policie geweestGe zuudt gezegd hebben: Aaist is een stad. overweldig o )i n wild gespuis! Overjaar zijn er ook geweldige k achten ge weest. men heeft beloofd van streng te zijn; maar na den Vaste zijn die beloften gesmolten gelijk boter bij 't vuur... BIJVOEGSEL: Ee» pront hijvoegsel, liaandag ten r> ure, ja ten 7 ure 's morgens speelden nog versehside draaior gels en iepen er gemaskerde kerelsll! Is Aalst vogelvrij verklaard? DeGaz! de Gaz! dat ongelukkig kontrakt! we beta len nu bijna zooveel dan vroeger!... Te Gent is er op 'tS'adhuis een lichtmetend mekaniek geplaatst, om de drukking en de hoedanigheid d°r gaz ie onderzoe ken.Twee sterfgevallen: Pater TRIEST, oud-aal moesenier der Soldaatjesschool, en de gasthuisnonne Zuster ELISABETH. Mr Celestin Ghyssi.inckx, onzer stad, heeft het exaam van Candidatuur in Wijs begeerte en Letterkunde met groote ondersk heiding afgelegd. Wij wenschen onzen jeugdigen S'adsgenoot veel geluk, des te meer daar hij onze moedertaal ver kozen had, voor't Letterkundig vak.Een Jubelfeest is donderdag in St Josefskerk gevierd: Phiii; re man, uit de Langeridderstraat, 50 jaar in rawelijk vereenigd met E. Spaens. 't Is een behoeftige Familie, de man is in staat niet om zijn brood te winnen en ze genieten onderstand van St Vincentius a Paulo. Tal rijke heeren dier verdienstrijke Sociëteit heb', en door hunne tegenwoordigheid in de Jubilé-Mis, veel luister bijgebracht aan de plechtigheid, de brave Jub larissen verheugd, en een schoon bewijs van christelijke broe derlietde gegeven. Wij vernemen dat in d' a groo ten Prijskamp van Kortrijk, het Land van Rïem den eersten prijs heeft behaald voor 't vak. der Blijspelen Onze gelukwenschingen .pn -iroxra Ari). jiuip - Eene gewichtige tijding 'wordt door den Standard van Londen aangekondigd, het sluiten van een vijfjarig ver drag tusschen Rusland, Oostenrijk en Pruisen. Dit verdrag is iiet doelwit geweest der veel besprokene reizen van den russischen kanselier De Giers en aen oos ten riikschen minister Kalnoky bij den prins Bismark te Friedrichsruhe. Het zal ook de luistervolle bekroning zijn van Bismarks politiek. Want wie ziet niet dat daarmee voor vijf jaren Frankrijk machteloos blijft en aan zijne inwendige twisten overgelaten, welke, beter dan alle vreemde oorlogen,het zelve uitputtenen opeene ongeneesbare wijze verslappen? Daarbij vindt elk der drie Keizerrijken zijn voordeel in dit verhond. Pruisen mag zijne overmacht in Europa ver sterken en zijn nieuw Keizerrijk door handel en nijverheid doen bloeien. Oostenrijk zal voor goed zijne heerschappij vestigen in de onlangs aangeworvene provinciën Bosnië en Herzego- wina, trachten eenheid en eendracht te maken tusschen al de verschillende rassen welke het bevat, en zijnen in vloed in het schiereiland der Balkans vermeerderen. Eindelijk Rusland, dat voor dit tijdvak aan zijne uitbrei ding langs het Westen en Zuiden verzaakt, mag zonder achterdocht zijne plannen in Azië voortzetten. De Turke stan is reeds onderworpen met de stad Mero, het zal nu zonder gerucht zijnen tocht beginnen naar den Afghanis tan, waarmede het aan het Indisch Keizerrijk zal grenzen, Engeland ziet dien optocht der Russen met weinig ver maak aan, en niet zonder vrees; maar het heeft de handen tweemaal gebonden: zonder bondgenoten kan het niets tegen Rusland aanvangen, en daarbij heeft het de handen vol met zijne moeielijkheden in Egypte. De Engelschman zal zich dan troosten met «-ergoeding te zoeken langs den Nyl; Gladstone blijft wel houden staan dat hij van geene verovertngen wil hooren en d it de engelsche troepen ten spoedigste zullen teruggeroepen worden. Maar de gebeur tenissen zijn machtiger dan zijn wil. en de partij der ver overing van Egypte wint dagelijks veld onder de Engel- schen. Overigens, zij zijn nog ver van gedaan te hebben met oen Mahdi, niettegenstaande de nederlaag van zijnen luitenant Osman en het muzulmaansch fanatisme kan nog erg spel opleveren aan den Engelschman. Om al die redens heeft Rusland de handen vrij om in Azië zijne ouue plannen uit te voeren,en het zal ongetwij feld de gelegenheid te baat nemen. Eindelijk, het beste gevolg van de bond der Keizerrijken zal de verzekering zijn van eenen vijfjarigen vrede in Eu ropa. Er valt te hopen dat de groote Mogendheden toch een weinig zullen ontwapenen, want hun beste bloed, het voornaamste hunner bronnen van voorspoed, wordt ver spild aan het overdreven militarism, dien gewapendea vrede en waarachtigen staat van barbaarschheid. Allen klagen «n jammeren dal er jaarlijks zooveel dni zende miilioenen aan den onverzadebjken oorlogsgod worden opgeofferd, nu is 't eene gelegenheid om die schroomelijke uitgaven te verminderen en de kleine staten ten minste, gelijk ons België, mogen zonder vrees hu» bui tensporig oorlogsbudjet inkrimpen. Dries, 't zal, 't zal aan ons ribben hangen Dries. Ze spreken van 3 maand dienst en 3 ja ren 1 maand ingeroepen te worden Jan. 't. Zal plezierig zijn Dries. - Maar, wie kan op 3 maand dien dienst leeren! 't En is maar, ze zullen niet ten vrede zijn met garde-civik-dienst! Militairen dienst zal 't moeten zijn, onder strenge militaire oversten Jan.En eens in die handen,geraakt er uit! Zwij gen, loopen als slaven, u laten coujonneeren en over- vloeken, of naar de Policiekaraer, naar de korrektie! Dries- Jan, mijnen gebuur Jan. Zullen de liberale Burgers nu nog zoo ezel zijn, van voor die stekelverkerij te kiezen Dries. Jan, mijn verstand staat er stom op:Zien dat hun kostelijk geld verkwist wordt Jan. Met miljoenen en miljoenen Dries. Dat Handel, Landbouw en Nijverheid achteruit boeren. Jan. Is't niet 15 ten honderd dat de goederen in weerde gezakt zijn Lries. Ten minste 15 ten honderd. Daarbij, nu moeten ze toch zien dat al die liberale werkingen niets voortbrengen dan tweedracht en misdadigheid;en nog liberaal blijven, en dat stom politiek blijven onder steunen! Van den eenen kant, deftig werken voor zijn brood, wel op zijn affairen passen,en van den anderen kant, zijn welvaart en de welvaart van anderen onder de voeten trappelen Jan. Gebuur, alzoo verblind zijn, 't is te wreed; maar wat zullen wij zeggen Veel van die liberaal zijn, weten hunnen waarom; er komt, vetten quoniam- boni van; en d'andere laten zich meeslepen Dries. En zien ze niet dat er op den duur in ons Land niets meer zal floreeren, dan Officiééls Scholen, om geld te verslinden Offlciéele kaserns, voor de jonkheden; en Offlciéeie Prison, voor de booswichten. die Dries. Gebuur Jan Jan. Gebuur Dries Dries. En wat nieuws Dat is wreed moord te Dendermonde Jan. Zeker is dat wreed Ze moesten zulke booswichten maar op de guiljotien brengendan zou den ze nog een zalige dood sterven, en nu moeten wij er nog den kost in steken Dries. En Godweet geraken ze nog uit 'i k«t nietWant als die zotte liberaalderij hier blijft voort duren, de Commune zal ook wel eens haren toer hebben. Jan. En wat zegt ge van die reserve, Dries Dries. Van dat tweede Leger Jan. Ja Dries. 't Ziet er hem lief uit I Jan. 30,000 man meer Dries. Twee keeren moeten loten Jan. Elk soldaat behalve de naaste liberale vriendekens 1 Dries. 8 jaar onder bedwang Jan.Nieuwe generaals, nieuwe kolonels.nieuwe kaserns, nieuwe kanons, nieuwe forten aan de Maas Jan. Maar de liberale Proprietarissen en Bur gers moeten zich toch met eenige reden paaien, ge buur Dries. Och, wat zal ik zeggen? ge vindt rijke menschen die liberaal worden, om gevleid en verhe ven te worden Jan. En als 't hert verkleefd is, laat men zich met een rot stroo meéslijpen Dries. G'hebt de Schoolwet, die ongelukkige wet! al die leêge scholen! al die meesters en meesters- sen, vet betaald en met een pretentie van tien deur waarders. Al die eeuwige onkosten Nu 10 miljoen meer, als ten tijde dat de schelen strijkende vol kin- ders waren. Jan.Wat zeggen de liberalen van dien toestand? :.\Dries. Ze strooien uit, dat het de schuld der katholieken is en bijzonderlijk der Geestelijken, door hun oppositie tegen die scholen Jan. Maar, Dries, kunnen ze loochenen dat die Schoolwet sedert lang gevraagd werd door de Logie! Dries. Dat kan niemand loochenen Jan. En ne Katholiek, 'ne Geestelijken zou scholen aanveerden, waarover de Logie meester is... Daarbij, ge rappeleert u nog al wat er gedaan is, om die schoolwet weg te krijgen De Brieven der Bis schoppen zijn in de kerken afgelezen; er zijn openbare gebeden geweest; de Kardinaal van Mechelen heeft eeD brochuur uitgegeven. Dries. Zeg maar dat d'uiterste middelen ge bruikt zijn. Jan. Op voorhand dus hebben de Geestelijken gezegd wat ze zouden verplicht geweest a ijn te doen Is hun handelwijze niet eerlijk geweest? En /.e durven ri»«P>n o.»vlrep? al W»*-£C DU <■-•-•«. ni«L ctc beurd zijn, inaien de raaa der Geesteiijkh-. J ware geweest Dries. Dat is kleêr Jan. En ze durven nu met zulke flauwe redens afkomen! Maar, gebuur, 't en is toch zeker maar in de kaberdoezkes dat ze zulken dwazen rimram dur ven afgeven Dries. In de kaberdoeskesü! Neen, neen, inde Cafés, in de liberale gazetten, zelfs in de Kamers en in de Paleizen. Jan. Alla, dat ze naar den Sis loopen En als 't zoo is, zou het mij niet verwonderen dat de libera len zich lieten koorden en binden, 't geld uit hun zak ken halen, terwijl een moortelbroér in hun oor fluistert: 't is al voor uw goeddaarbij 't is de schuld der klerikalen Gebuur, tot later Dries. Ja, 'k wensche het u Een ongehoorde aanslag heeft plaats gehad te Join- ville-le-Pout, bij Parijs. Zondag morgend rond vijf ure, zagen de inwoners groote vlammen uit de vensters van het sakristijn der kerk opstijgen. Weinige oogenblikken later waren depompieri der plaats en van de omliggende gemeente toegesneld om den brand te bevechten. Dank aan hunnen moed en zelfsopofl'ering was het vuur weldra beperkt voo raleer nog het hoog altaar, tot waar het was doorge drongen, zwaar beschadigd was. Ten 9 ure was aile gevaur go weken. Slechts dan,kon men zien wat er had plaats gehad. De kerk was in brand gestoken, doek de kwaaddoe ners hadden eerst alles geplunderd wat zich in het sakristijn bevond. Van dit leste staan nog slechts de vier muren recht. Men denkt dat de brandstichters ten getalle van vijf waren. Zij moeten eerst pogingen gedaan heb ben om de groote voordeur de kerk open te breken. Dan waren zij langs eene andere deur binnen geko men. De plundenaars hadden nu al de offerblokken ipengebroken cn de deuren der drie tabernakels. Nuttelooze heiligschenderijen. want de pastoor der kerk had de gewoonte eiken dag 's avonds, do ge wijde vaten tneê naar zijne woning te nemen. De breekijzers, welke zij bij zich hadaen, moeten bui tengewoon sterk geweest zijn, want al de sloten wa ren van dien aard,dat zij slechts met moeite konden opengewrongen worden. Ziende dat in de kerk bijna niets te stelen viel, waren zij in het sakristijn gekomen, hadden hier ailes verbrijzeld, de kostelijkste kassen stuk gesla gen, de gewaden der priesters gescheurd, alles daarna op eenen hoop geworpen en er het vu«r aan gesto ken. Verscheidene kostbare voorwerpen werden al dus vernield, onder anderen een prachtige lessenaar, drie kredencietafels, verscheidene kasuifels, drie remonstran8en. eenige lampen en luchters en twee schoone schilderijen. Alen kan zich moeilijk|een gedacht vormen van de opschudding, door de gebeurtenis teweeg gebracht, tfa meer daar de diefstallen dezer dagen in den om trek van deze gemeente gepleegd, bewijzen, dat er eene woeste bende dieven, tot alles bekwaam, in de omstreken nestelt. Een streng onderzoek is begonnen. ASSISEN-HOF VAN WEST-VLAANDEREN. Een groote menigte Volks vervult de ruime zaal. De Gezwoornen hebben te oordeelen een moord gepleegd te Ettelgem, in den nacht van 17 tot 18 October i883, op den landbouwer Lodewijn Jonk- fa eer e. Drij betichten zitten op 't banksken tusschen de gendarms: i° Hendrik Lodewijk Colpaert, oud 25 jaar. officiéele onderwijzer, geboren te Ettelgem, lest gewoond hebbende te Godveerdegem. 20 Pieter Frans Vanlinde, oud 24 jaar, timmer man van E telgem. 3° Mathilde Ludovica Dieryckx. oud 40 jaar, weduwe van den vermoordde. 'j' De officiéele onderwijzer Colpaert had be- i trekkingen met de vrouwvan Jonckheere; daaruit volgde rusie in 'thuishouden, haat tusschen Jonk- heere en den onderwijzer. Den zondag 14 October i hadden Jookhecre en Colpaert geweldig gekeven in een herberg; Colpaert bedreigde Jonkheere met de dood; den dijnsdag daaropvolgende rond den avond kwam Colpaert in een ander herberg vra- gen dat men Jonkheere zou bezig gehouden heb- ben. Ik heb een kameraad, zegde hij, past het dezen avond niet, dan zult gij donderdag de gen darms zien komen. Deze kameraad was Pieter Vanlinde. Zekeren dag had de officiéele onderwijzer in een herberg gezegd: Gij, De Jonkheere, zijt geen man. ge zult wel iemand'ne slag geven, maar doodschieten, durf: gij nietl Hier is iemand die durftl t Dit /eggende, sloeg hij op de schouder >an Vanlinde. Colpaert bekent dat bij genegenheid had voor de vrouw, maar hij tracht ziin gedrag te ver- schounen, juist gelijk Arraand Peltzer Verders loochent hi) zijne plichligheid De Federatie der Katholieke Kringen heeft een krachtig Betoog tegen 't Leger van Reserve rond gestuurd Altemaal wel! Zekerlijk, geen Bloedwet voor de rijken! Maar ook geen Bloedwet voor de armen, voor de kleine burgers en Landbouwers! Rijke en bemiddelde katholieken, de slavernij die gij voor uw kinderen niet wilt, ge moogtze ook niet willen voor de kinderen van den minde ren man. TAntwerpen gaan er Mevrouwen rond, om de Seminaristen te kunnen vrij koopen; ze zouden een veelchrisielijker weik verrichten, met rond te gaan om aanhangers te werven voor 't Vrij- willigers-Leger. God is rechlveerdig; gij laat uw medebroeders onder een veel harder juk door 't Reserve-leger; vroeg of laat, gij zult in denzelf den afgrond getrokken worden.... Het algemeen belang, de vrede en welvaart des Vaderlands, de belangen van Codsdienst en van menschlievend- heid wekken op, om krachtig te roepen: NIE MAND GEDWONGEN SOLDAAT! Niemand! noch de rijke, noch de burgerskinders! Een Leger van yrijwilligeas! De moordenaar E. Deck isdonderdag om 3 ure naar de plaats der misdaad gebracht; hij heeft alles uitgeiegd. Om 9 ure 's avonds is hij langs de vestingen in 't beggijnhof binnengedrongen; eerst heelt hij hel huis der juffers Verbas, afwezig, doorsnuffeld; daarna langs eene uitgesneden ruit in de woonst der beggijn Verheist geslopen. Deze heeft gerucht gehoord, is opgestaan en ging naar de deur barer slaapkamer toen de schelm, vree- zende van verraden te worden, haar zijnen dolk heelt gestoken dwars door de rechter longer, tot bijna aan het schouderblad. Zij is als een lijk neergestort en de moordenaar, verschrikt, heeft iJp.vI..-■!.« J-IRLiuon elders aivb te v schaffen door dieverij. Hij houdt staan alles alleen verricht te hebben; nogtans om half negen was bij in eene herberg met nen gezel. In hetfWang, onder zijne kous heeft men een ponjaardje gevon den aan zijn been gebonden, 't is een van die ke rels die sedert eenigen tijd te Antwerpen rond zwerven en overal inbreken en plunderen. Dieverijen. Verledene week zijn stoute diere» in dc nastorii n» Vynckt gebroken. Zij hebben er al de kiekensfholH en konijnen gestolen. Eenige dagen te vore* waren zij bij den Secretaris ee» nacbtvisiet gaan doen en hen van zijne ko nijnen ontmaakt. 1* de pastorij van Baarle ziin ook al de konijnen gestolen. Men gelooft aan eene bendiwaa?va» zoo liet schijnt, eenige reeds gekend zijn. Houders van honden, past op' Er is te Woubrechlegem eenen hond razend geworden gepasseerde weak en heeft twee zo ras en de moeder 2- leien, ran M «n kuis, welk. seffens op het aa.riJSn van treffelijke beden naar st Hubert vertrokken ïm eS ■elukkiit e. content wedergekeerd: de hond is de,r dm veldwachter J. B. (iorleo doodgeschoten; hij behoord» aai F. De Smet-fie Konmck, landbouwer te Woubrechlefe*. KERKELIJK NIEUVVs! Te Roomen komt te overlijden de Kardinaal Di Pietro, deken van 't H. Kollegie. PaUS Leo heeft bijzondere gebeden bevolen, na elkegelezene Mis. Re patriark en Kardinaal Hussoun is overleden. In April is er een Redevaart naar Lourdes; conditiën volgens gewoonte en inschrij ving o. a. bij den E. H. Scheerlinck, liuidevelter- ken 7, H. Kerst, Gent. Maandag geeft onze landgenoot Mgr Segliers, Bisschop-Missionnaris in Amerika, eene Voordracht in St Josefskring te Gent. Davidsfonds van Aalst verwacht Professor en Dichter Claeys van St-Nikolaas; waarschijnlijk zal hij op 0. L. V. Boodsebapeen Voordracht komen houden over Conscience zaliger. De Nationale Vereeniging voor 't herstellen van 't Onrecht hier in ons Land, eiken katholiek, eiken vrijen Belg aangedaan, die Vereeniging schrijft en maakt ruchtbaar alsvolgt: Mijnheer de Opsteller, Wij achten het nuttig alle misverstand te voorkomen voor wat de houding aangaat van de Nationale Vereeni ging opzichtens de Vlaams che zaak. Het programma der Belgische katholieken moet, volgens ons, de grieven begrijpen waaroveral de katholieken te klagen hebben. Het zoude voorzeker moeielijk zijn onder het Waalsohe gedeelte onzer bevolking een groot belang voorde Vlaamsshezaak op te wekken. Doorgaans kennen de Walen geen Viaamsch. Zij kunnen zich bijgevolg geen gedacht vermen vandegewichtigheidderVlaamschekvves- pvnt00 nationaal als onder het godsdienstig oog- Voor ons zoude het tenietgaan van het eigenaardig ka- rakter der Maamsche provinciën, een ongeluk zijn voor gansch het land. De taal is een der voornaamste bestand- deelen der nationaliteit. Ook moeten de pogingen der Vlaamsche bevolking sedert meer dan vier eeuwen om aan hare taal de plaats te doen geven die haar toekomt de bewondering opwekken van al wie het wel meent met de oprec. te belangen van het Vaderland. De Nationale Vereeniging zal al doen wat mogelijk is opdat de Komiteiten der Vlaamsche provinciën het alge meen programma zoudenvoliedigmidoorde wedereischmg van de rechten der Vlaamsche taal. Wat haar betreft ?o volgt eene gedragslijn die, ware zij in het land aangenomen welhaast de oplossing van aide moeielijkheden zou teweeg' brengen. Van zijne eerste bijeenkomst heeft het bestuur besloten^oiuur 1° Dat in al de vergaderingen van de Tbh*enigin<j de 1«-

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2