Rampen, Misdaden en Ongelukken. Geuzenwerken! Overzicht. Apostaat. AALST Proces Later nieuws, Goefferdinge Veel nieuws, luttel goeds: Te Parijs is d'ander week in de rue St De- nis, een groote ontploffing geweest in den kelder van een restauratie, 2 man dood, zekere Viguier, officier der g&rdevils en Hermann, sergeant major een jonkheid over 6 weken getrouwd. Zoo gaat het: heden rood, morgen dood! Er zijn 21 gekwetsten. D'oorzaak der ramp is nog onbe kend. D'ander week zijn de gendarms wederom naar Hekelgem ge weest voor de misdaad aldaar gepleegd; de dochter zit gevangen te Brus sel: 22 jaar, kloek en gezond en opgesloten zitten gelijk dieren in een menagerie, g'heel 't Land door op de tong rijden, dat zijn de gevolgen ^Yan een slecht gedrag. Dat de jonkheid wist hoe veel levens er vergald lijn, hoeveel gemoederen afgeknaagd worden van spijt, men zou voor zichtig zijn, de dwaze looperij vermijden en de driften beteugelen. Eens met den blok aan 't been, dan is het te laat! Te Meulebeek, Hey vaart straat, is in 't water gevallen en verdronken. Charelken Morel op zijn zeven jaar, en te Vorst, hoogstraat een jongsken van 9 jaar dat op aan rading zijner kameraadjes in de Senne gesprongen was. Te St-Denijs- Westrem, boven Gent, de landbouwer Constantstevens, kwam 's avonds met zijn beerwagen naar huis; 5 minuten van zijn huis zijnde, doet bij de peerden rapper rijden, en zit er met de zweep op; maar nu.'t ongeluk •wilde dat hij zijn evenwicht verloor, viel en zich den hals brak. In den nacht van 20 tot 21 is er in de statie van Stuyvenberg, Antwerpen, gesto len een koffer met kleergoed, en den nacht nadien hebben twee nacht wakers der St-Jacobsmarkt, tot Antwerpen, 3 manskerels aangehouden, gewapend met messen en die d'eenzame voorbijgangers aanrandden. Vlasfabriek afgebrand, te Lisonette, ouder Dinant. zondag avond ten 6 ure, de vlasfabriek van M. Monin. Het was onmogelijk iets te redden. Diefte t'Antwerpen. In den Anker, Dambrugschestraat, maandag tusschen 4 en 6 ure 's mor gens langs achter ingekomen, hebben de dieven een ruit uitgesneden, een kommode opengebroken, 100 fr. gestoltf, een gouden horlogie met koling, medailles, ooringen, 2 bussen van maatschappijen enz., alles tot 500 beloopende. Kerkdieven. Te Brussel gingen zondag avond twee manschappen in een goudsme derij, stukken van ciboriën verkoopen. Ze waren daar bij eerlijk Volk; de Policie is verwittigd en heelt de twee gasten in 't droog gezet. Aldus zullen misschien, talrijke kerkdieften sedert eenigen tijd gepleegd, kun nen gestraft worden. Den 1 Januari werd to Luik een vermaarde kerk dief aangehouden; zware vermoedens wogen op zekeren Gust Beutels van Sichem, nu te Tillour wonende; hij werd bij de Policie ontboden, doch waarschijnlijk wetende hoe laat het ging zijn, vluchtte hij en men kon zijn speur niet vinden. Nu is hij eindelijk ontdekt en vastgezet in 't ar rondissement Leuven. Gevaarlijke misgreep. 'ne Man van tegen Verviers zond onlangs zijnen knecht naar de stad om een flesch purgatiewater. De knecht gaat, keert weer, de meester neemt het in, maar wordt onpasselijk om de dood te sterven; in plaats van een purgatiewater had hij spiritus van wijn gedronken, zijn lijf scheurde open, doch aanstonds dronk hij twee karaffen water en deed den Geneesheer roepen,die verdere medikamenten gaf. De misgreep was te wijten aan den knecht, die twee flesschen had moeten meébrengen en d'een voor d'ander aan zijn meester gegeven. Posibureel bijna afgebrand. Vrijdag avond, 't en scholt niet veel, of 't Postbureel van Brugge lag in asch, met brieven, toeken, weerden en g'heel den battaklan. Ten half tien waren de bedienden weggegaan. Een kwartuur later, de kindermeid van den Postmeester gaat naar buiten, ziet brand in de bureelen, roept alarm, en men gelukt erin den brand te blusschen. Moordpoging te Brugge. In 't Café Royal te Brugge, gepasseerd jaar overgenomen door d'echt- genoten Verheye; deden geen briljantezaken; Verheye d e ziek werd en dito ziek in zijn bovenkamer; zaturdag ging hij een pistool koopen, kwam naar huis en schoot op vrouw en dienstmeid; de vrouw is gekwetst in den hals. 's Avonds liep Verheye aan de statie op zijn bloote voeten.... Wat zulien wij zeggen: 't Is een ongelukkig man, die geen tegenspoed verdragen kan; de puteemer moet omlaag gelaten, maar 't is om gevuld terug te komen, en een goed schipper wordt geleerd en gesterkt door d'onweders. DE BENDE VAN JEF. De bende van Jef is een kwaadaardige soort van Antwerpsch straat jesvolk dat laat uitzit en dikwijls in d'herbergen vecht. Zondag nacht heb ben ze wéér handgemeen geweest in een herberg van de Gazstraat; een jongeling van 20 jaar uit d'Oranjestraat werd door een messteek aan zijn voorhoofd gekwetst... Ze zullen die bende van Jef wel kortvleugelen. Wat gaan wij nog al moeten zien en betreuren met dezen geuzentijd dien wij beleven? Tusschen vrijdag en zaturdag nacht zijn er eenige geu- zendieven in de schoone en zooveel bezochte kapol van Sint Antonius tot Maria Audenliove gebroken. Z'hebben er den offerblok, die 's avonds daarvoren geledigd was, opengebrokenvijf schoone beelden op de kas sei in stukken gesmeten en 2 kopere kandeleerkens meégenomen. Die geuzendaad is met de strengste verontweerdigingin de streek besproken; want loopen er langs daar eenige nachtkaberdoeszitters en heiligschen- dende dieven, 't zijn zelde uitzonderingen die de policie veel werk leveren. Die krawatten moeten hullik en vernuft zijn, want men kan ze niel ach- tei halen en alhoewel ze vermoedelijk verdacht zijn, zetten ze toch maar altijd hunne slechte werken voort. En zoo, hebben ze over acht dagen weéral konijnen en kiekens gestolen te Michelbeke op Valkenberg bij Désiré Godyn en bij de Weduwe Roeland.. Kon t gerecht die slechte ke rels in d'handen krijgen 't is 't hopen dat z'het duur zouden bekoopen en 't zou een oprecht voldoende soulagement zijn in gansch de streek .Vaandag morgend is te Rousselare een droevigongeluk voor gevallen. Bij het uitrijden van de achterplaats der herberg 't Nieuw Fort, 't einden de Noordstraat, met eenen wagen geladen met balen gepreste hoppe, wegende boven de 100 kilos ieder, vielen er door hapering aan den muur binnen de poort,eenigebalen naarbeneden, met het ongelukkig gevolg dat de genaamde Frederik Caytan, door een derzeive op hel hoofd getroffen, hem den nek gebroken werd, waarop de dood oogenblikkelijk volgde. De ongelukkige wasslechts 25 jaar oud en de eenige steun zijner moeder-weduwe. Dijnsdag morgend om 1 uur, is te Rousselare eene hevige brand losgeborsteu op de Nieuwmarkt, in de gebouwen der blee- kerij, toebehoorende aan de heeren Tant en gebruikt door de we duwe Carbonez, de brand nam zoo geweldig toe, dat er aan blus schen niet te denken viel, hare kinderen en eenige meubelen zijn kunnen gered worden, al het overige dat de gebouwen bevatte, is opgebrand, men veronderstelt dat de brand zou ontstaan zijn in bet gedeelte alwaar hoppe geborgen was; de schade is zeer aanzienlijk doch alles was verzekerd door drie brandwaarborgmaatschappijen. CHARLEROI, 27 meert. Eergisteren is te Souvret, in de koolmijn van het noorden van Charleroi, put n, 6, het grauwvuur uitgebersten. Brie werklieden, de genaamden J. Maillen, metser te Souvret; P. Lemaitre, kool mijnwerker te Courcelles en Catharina Boisdenghein, insgelijks van Courcelles, hebben brandwonden be komen. Deze leste vooral bevindt zich in een zeer bedenkelijken toestand. DIEFSTAL. In den nacht van 23 tot 24 dezer, is een diefstal gepleegd in de woning der weduwe Thys, te Aertselaar. De dieven zijn bij middel van valsche sleutels in huis geraakt. Uit eene kleer- kas hebben zij een dooske gestolen, dat verscheidene juweelen be vatte, zooals gouden kettingen, oorringen, brochen, ringen, enz. ter weerde van ooo fr. Uit de keuken hebben zij eene kas openge broken en er twee beurzen met geld en linnengoed uitgehaald. De eene beurs bevatte 17o en de andere 159 fr. AFTRUGGELARIJ. Een nieuwe soort van bedriegerij is te Gent ontdekt. Zekere X.., handelaar te Rijsel en te Gent, had aan eenen koopman van Ant werpen, sfalen gevraagd van koffie, alsook de verschillende prijzen. M. X.... bestelde 13U0 a 160(J kil. koffie, die hij zich deed zenden tegen onmiddellijke betaling te Gent. Den 2 dezer, kwamen de 23 balen koffie aan, tegen betaling van 33oo fr. Twee dagen later ontving de statieoverste van het Land van Waas eenen brief, waardoor de koopman van Antwerpen hem verwittigde, dat het bij misslag was dal betaling op den vracht brief aangeteekend stond, en hij de koopwaar moest afleveren zon der andere onkosten dan den vrachtprijs. De statieoverste van Ant werpen ontving soortgelijken brief, dien hij aan den statieoverste van Gent overzond, om hem te doen uitvoeren. Den o meert kwam men de koopwaar balen. Alles scheen dus in regel te zijn, wannneer den 14 de statieoverste van Gent een tele- gra n uit Antwerpen ontving, aankondigende dat de antwerpsche koopman de betaling zijner koopwaar eischic. Men raadt natuurlijk reeds wat er voorgevallen is. X.... is niemand anders dan een be hendige aftruggelaar. De brieven aan den statie-overste gestuurd, zijn valsch. De vignet, het zegel en handteekeu van het antwerpsch huis waren nagemaakt* ROME. Op de prolestatiëe van Z. H. den Paus tegen de inpalming der goedere* van de Voortplanting, hebben verscheidene Mogendheden geantwoord dat die zaak het italiaansch gouverne ment alleen betreft, en bijgevolg geene bemidde ling van vreemde natiën kan te weeg bren gen. Suc cursalen der Voortplanting worden geslicht in bijna al de vreemde landen, om de giften en lega ten, ten voordeele van dit groot katholiek werk te aanvaarden. Ter gelegenheid dezer nieuwe overweldiging van Italië wordt het vertrek van den Paus uit Rome wederom besproken; zeker is 't dat de Paus zich in ernstige bewoordingen beklaagt over de snoode handelwijze van 't italiaansch gou vernement. Doch, gelijk de Ossbrvatork romano zegt, het tijdstip waarop de Paus uit Home zal weggaan, hangt af niet van den Paus. maar van het italiaansch gouvernement. Alsdan zal de Paus Rome verlaten, wanneer zijne weerdigheid te zeer gekwetst, en zijne vrijheid te veel gekrenkt zal we zen. Waar Hij ook ga, draagt hij de Kerk met zich. En gelijk hel kleinste dorp waar de Paus zou verblijven,een algemeen belang zou verkrijgen, alzoo zou Rome door zulk vertrek al hare groot heid verliezen. Het italiaansch ministerie is om zeep, en Depretis is op zoek naar andere ministers. PRUISEN. Keizer Wilhelm heeft voor de eerste oiaal te samen in verhoor ontvangen den Bondraad, den Voorzitter des Reichtags en de voorzitters der twee Kamers van Pruisen. Hij heeft zijne verwondering en spijt uitgedrukt over de aar zeling des Reichtags om de wet legen de Socialis ten te verlengen, en verklaarde dat hij eene on gunstige stemming zou aanzien als eene belooging tegen zijnen persoon. Onze tijden zijn gevaarlijk, ging hij voort, en de strekking van sommige partij heeft voor doel den ondergang van 't koningdom. De koning en de koningin van Italië gaan dezen zomer een bezoek afleggen aan het keizershof van Berlijn. ENGELAND. Te Londen wordt de zetel geves tigd eener internationale policie tegen de anar chisten van alle landen, ze bestaat uit 50 agenten waaronder een dozijn Engelschen, dan Duitschers, Franschmans, Amerikaners, etc. De dijnamiet is het algemeen werktuig der re volutie geworden, en Engeland, Jdat altijd de vei lige schuilplaats van alle revolutionnairs is ge- we- st, krijgt nu het lo -n zijner verduldigheid. De Lagerkamer zet de discussie van het Reform- bill voort. Minister Bright vraagt geli'kheid van kiesrecht voor de drie koninkrijken. De tories vragen dat men te samen met die uitbreiding van kiesrecht, de kiesdistricten hervorme. EGYPTE. De Engelschen zijn op weg om Osman te gaan bestormen in de bergen nabij Tam^nich waar hij verschuilt. Men zegt dat Mahdi's luite nant maar 700 man meer heeft. De zegepr JMs niet twijfelachtig:dan trekken de brandende woestijnen en bergen, naar BerbIir öp, en van daar naar Khartoum, waar generaal Gordon geblokkeerd zit door duizende Araben. Gordon hoopt een lang beleg te kunnen uitstaan. T0NKYN. De Franschen moeten nu vooruit om forten in te nemen die de sleutels van den Delta tegenover China zijn, en aan de Chinezen voortaan den weg naar den Delta van Tonkijn moeten af snijden. Men meldt uit de hoofdstad Hué dat een prins der koninklijke familie, opstoker van de vermoor ding der christenen, aldaar gehalsrecht is. ST PETERSBURG, 24 meert. Wij ontvan gen de volgende depeche uit Insterburg: Te Kiew is eene geheime drukkerii ontdekt, waarna aldaar op straat een gevecht heelt plaats gehad, waarbij revolverschoten zijn gewisseld, met het gevolg dat er van beide zijden verscheidene personen zijn dood en gewond. Egypte. De Slavenhandel. Te Weenen heelt men een briefontvangen, door een katholieken missionnaris, pater Geyer, Assoean geschreven op 6 meert. De briefscbrij ver verklaart dat sedert de zegepralen van den Mahdi, de slavenhandel op groote schaal gedreven wordt in Kordofan. De slaven, die op de markten in Soedan te koop geboden worden, zijn zoo talrijk, dat hun prijs, die vroeger 5o a 80 oostenrijksche thaiers bedroeg, op 20 thaiers gevallen is. AANHOUDINGEN TE LISSABON De overheid te Lissabon heeft zaterdag Kolonel Gonzales, Ruben Landa, Viceme Martinez, zekeren Lopez en nog een half dozijn andere Spanjaards aangehouden, die betrokken waren in den opstand te Badajoz van verleden jaar, en die uit Portugal verdreven waren. De vier eerstgenoemden waren er in 't geheim teruggekeerd. Zij zullen op nieuw uitgedreven wor den: indien zij nogmaals terugkeeren, zullen zij in de gevangenis worden opgesloten. ANARCHISTEN. De oostenrijksche anarchisten schijnen hunne euveldaden te willen voortzetten; dit is bewezen door de leste berichten uit Zwitserland. Zaterdag hebben de bestuurder der Weener bankiersfirma Rothschild, de prefekt van policie en twee bestuur ders der geheime policie, elk eene veroordeeling met de post verzonden, thuis ontvangen. Daar er overal maatregelen genomen zijn, denkt men de moorden te kunnen voorkomen. CHRISTIANIA, 26 meert. De Rigsret heeft den noorweegschen minister van oorlog, MMunthe, veroordeeld tot .de afstelling van zijn ambt. De verkoop vau onzedelijke kaarten was te Parijs zoo groot geworden, d^t het parket zich eindelijk met met de zaak bemoeid eu een onder zoek bevolen heelt. Uit dit onderzoek is gebleken dat twee kaartfabrieken te Geneve jaarlijks een groot getal dergelijke kaarten naar Frankrijk ver. zenden. Een kerel, zaterdag aan den Louvre aan gehouden, beeft kunnen inlichtingen geven aan gaande den man, die hem die vuiligheid bezorgde. Deze is insgelijks in hechtenis genomen. In zijne woning werden eene overgroote hoeveelheid speel kaarten gevonden. DIEFSTAL VAN i5o,ooo FRANK. Zekeren Clément, inkasseerder bij de schatkist tc Reunis, werd gelast in de Banque de France i5o,ooo frank te halen. Hij inkasseerde die som, maar ver scheen niet weêrop zijn buieel. Alle nasporingen waren den ganschen dag vruchteloos, 's Midder- nachts echter kwam hij opdagen met één frank op zak. Clément zegde dat bij ergens werd binnenge lokt, en dat men hem een slaapdrank bad ingege ven, waarschijnlijk met het doel hem uit te plunde. ren. Hij werd in hechtenis genomen en een onder zoek begonnen. Nu kwam weldra de waarheid aan den dag: zijne vrouw, schoonvader en schoonmoeder werden in hechtenis genomen. Bij deze leste vond de policie eene som van 10.000 fr. in bankbiljetten, zorgvul dig verborgen. Nog andere weerden zijn sedert ge. vonden en Clement deed zaterdag volledige beken tenissen. Hij had 110,000 frank in twee zakdoeken geknoopt en verborgen in den omtrekt der stad, aan den voet van eenen boom. De gebroken Spiegel Te Amsterdam heeft een geval van aftruggelarij plaats gehad, dat van groote vindingrijkheid ge tuigt: Twee heeren spelen in een koffiehuis eene partij biljart. Een hunner stoot bij ongeluk met zijne queue eene grooten spiegel in. De eigenaar van het koffiehuis komt tot hem, en verzoekt hemde schade ten bedrage van honderd gulden te voldoen, waartoe de heer terstond bereid is. Hij heeft echter zooveel geld niet bij zich, maar zal het gaan halen, en biedt aan, zijne horlogie en ketting in pand te geven. De persoon, met wien hij gespeeld heeft, verklaart in staat te zijn hem het benoodigde geld te leenen, dat de ander met veel verontschuldigingen en be tuigingen van dankbaarheid aanneemt.. De gedien stige persoon zal terstond de zaak uit de voeten maken, als de koffiehuishouder maar geld terug beeft van een bankbiljet van duizend gulden. Deze, in zijn schik dat hij zoo spoedig zijne schade ziet vergoed, geeft 900 gulden terug, en schenkt den heeren een glas witten Porto-wijn. Na eenigen tijd gaan de heeren weg. Het bank biljet was valsch; dat had de koffiehuishouder in zijne blijdschap zoo gauw niet bemerkt- Schade: een gebroken spiegel en 900 gulden. Men leest in Dm Brusselaar "Wij hadden eene uitnoodiging ontvangen voor de begrafenis-plechtigheid van J. F. J. Heremans den be kenden (al te bekenden) Gentschen flamingant; een hulde willende brengen aan het vlaamsch grondbegin sel, zonder den naam en de faam van den persoon in te zien, besloten wij die plechtigheid te gaan bijwonen; immers bovenaan op de doodkaart stond een kruiske, en al onder waren twee teksten ait den Bijbel. Wij meenden dus, dat Heremang gestorven was ge lijk hij was grootgebracht: Roomseh katholiek; maar in het sterfhuis te Gent gekomen,werden wij al spoedig ontgoocheld. Een Japneushier? hoorden wij in denAnt- werpschen tongval achter ons, en een vloek volgde. Wij hieven nochtans, ondanks die grove onbeleefdheid, maar slechts nog twee oogenblikken: men verzekerde, dat Heremans volkomen geusch geworden was, dit ia te zeggen: protestantsch van belijdenis. Wij waren dus, door de trouwloos opgestelde dood kaart, bedrogen geworden; wij waren in 't sterfhuis van eenen apostaat. Wij zijn evenwel gebleven, want het was eene recht aardige begrafenis plechtigheid, eene, die wij nooit van ons leven vergeten zullen. Wij hoorden rondom ons, niets dan schimpen en spatten en kwaadzeggen van den overledene, die in geheel fient geenen enkele recht- zinnigen vriend schijnt gehad tehebben; Heremans had dit gedaan, dat gedaan, was de schuld geweest van oorzaak vau daar, d© verwaandheid in jjersov, ïetterkunnig dood sedert jaren (te weten sedert de uit gave van de beroemde brochuur van Noltt De Brou- were) in 't kort: wij hoorden van den doode niets dan kwaad. Wij zullen in dat zonderling ronwkóncert niet mede zingen, maar alleenlijk wat een der omstanders voor het sterfhuis luidop verklaarde: Heremans heeft zich van de beide partijen bediend om op te komen; de katholieken aanveerdden hem in 't college te Mechelen; zij deden hem benoemen in 't Athe neum van Gent; zij benoemden hem (onder De Deckere) tot professor van de Universiteit, waar hij geene leer lingen kon vinden; zij decoreerden hem, en gavenhem, al den tijd dat zij aan 't bewind waren, voor honderden franks boeken in 't jaar, van degene namelijk waar het gouvernement op inschrijft of die het gouvernement uitgaf. Om de katholieken te beloonen, zwoer hij de Roomsche Moederkerk af en liet zich, twee jaren gele leden, opschrijven bij de Protestanten. Heremans was, als letterkundige schrijver, nooit anders dan een aap... Zijne rijmen aapten de midde- leeuwsche dichters na; zijn werk over de verandering van spelling was zoo grof naar 't Hollandsch nageaapt, dat hij er schier een proces voor op den nek had; zijne Dichterhalle is, voor de beschrijving der verschillige dichtvakken, eene andere zoo grove naaperij, datNolet De Brouwere bewezen heeft dat het eene pure letter diefte is eindelijk zijn apostasie is niet dan de naa perij van de XVI® eeuwsche dichters uit Vlaanderen, die overgingen tot Luther en Calvyn. En dien letterknndig-politieken aap hebben de geu zen gedurende 20 jaren op een voetstuk gehaschen-, zij maakten daar den president af van al de Gentsche let- terkringenen van het Willemsfonds!... Welnu, die groote beroemdheid mogen de geuzen hebben en houden! Geen woord van 't weinige dat uit den eigenen koker van Heremans is gevloeid, zal blij ven. Hij is dood. dood gelijk eene vervrozene musch, de man met al zijn lawijt, alzijnezoogezegde... geleerd heid! Zijne begrafenis, wij zegden het alreeds, was karak teristiek: een geuzenbegrafenis, vergezeld van schimpen spotternij; wij zijn blijde daar tegenwoordig geweest te zijn, want wij hebben nu de geuzen zelve de deugden en de verdiensten van hunnen gezagsman hooren uit breiden. Zeer stichtelijk! Heremans was bezield met eene onverzadelijkedrift om te pralen en te pronken, om vooraan te staan. Daar toe heeft hij alle middelen uitgeput, en 't moet gezegd zijn hij is er in geslaagd. Alles, wat een ijdel mensch hier begeren kan, heeft hij gehad; zeer schitterend for tuin; vleitaal en grootspraak van - vrienden, die hem bezigden tot eene speelpop, zonder dat hij het gewaar wierd; en ten slotte eene (betrekkelijk) schoone be grafenis Eene schoone begrafenis is, voor menschen van zijnen kaliber, het nee plas ultra der wereldsche zaligaeid... Denk toch eens: kronen aan denlijkwagen, veertien soldaten met vier klaroenblazers, drie ridder kruisen op zijn toga gespijkerd, een dozijn profes sors in toga, een dozijn stadsschoolmeesters, een dozijn leden van den Geuzenbond, afgevaardigden van der tien geuzenkringen,een schoon wéér, eenige honderde kijkers, die tot elkaar zeiden: - 't Is 'nen advokaat, die begraven wordt (Heremans had niet het minste Hoo- geschool-diploma) en een half dozijn lijkredens... meest in het Fransch! Ja, de wereld heef! aan ileremans alles gegeven, wat zij kon, (doch gaf zij hem het geluk? men heeft Here- u is nooit zien lachen of zelf glimlachen); maar nu is od daar, om hem te oordeelen... Als kristen menschen willen wij hopen, dat dit oor deel den overledene gunstiger zijn zal dan dat van de menschen; dat Hij zijne genadige oogei; op den memands- vriendzal laten neérvaflen, en hem vergiffenis schenke. GEERT. van Brussel vrijverklaard. Wat beteekent die vrijspraak? Dat Bernard onplichtig is? Geenszins. De rechtbank heeft alleen twee punten beves tigd Ic Dat de belgische tribunalen niet bevoegd zijn om Ber nard ie veroordeelen voor feiten in een vreemd land ge pleegd 2" dat er geen blijkbare akten zijn die bewijzen dat Ber nard uil België is vertrokken mei het inzicht van de hem toevertrouwde panden te stelen. Gelijk men weet, had M«r Du Bousseaux,aan den kashou der kanunnik Bernard bevolen de gelden van 't bisdom in veiligheid te stellen tegen dc uitzinnige aanmatigingen van den gesvezen bisschop Dumont. Nu. Bernard houdt staan dat hij daardoor gemachtigd was of bevel had ontvangen het geld naar een vreemd land te dragen; hetgeen hoogst onwaarschijnlijk is en door Ri«r l)o Rousseaux op dc stel ligste wijze wordt geloochend. Wat hij verder in Amerika heeft gedaan, ofliij onder weg bezweken is aan de bekoring van T goud, of hij zich ais eeü trousvelooze kashouder heeft gedragen jegens zijnen bis schop, daarverklaart het tribunaal niets in te zien te hebben. Bernard ontsnapt dus aan hel menschelijk recht, dat, he laas! zoo manken zoo kortzichtig is, maar hij blijft verant woordelijk voor zijn geweten en voor God. Maar Dumont verliest ook alle aanspraak op die goederen. Deze belmoren zonneklaar niet aan dezen of genen bij zondere. maar aan den bestuurder van't bisdom. Overigens van de persoonlijke fortuin van Dumont is daar geen cen tiem bij; want zijn broeder heeft voorde tribunaal uitdruk kelijk bevestigd dat inde verdeeling hunnerfamiliegoederen gebleken is.dal M. Dumont gedurend zijn bisschoppelijk be stuur aan zijn kapitaal niet heeft geraakt, maar enkel zijne inkomsten en jaarwedde verbruikt. Eindelijk is M«r De Rousseaux gewroken over al den las ter der liberale gazetten. Het tribunaal verklaart dat er niet de minste reden van beschuldiging tegen den Prelaat be staat; en gelijk de advokaat generaal bij 't beroepshof van Brussel zeide, alles wat men kan te laste leggen is van te veel trouvv gehad te hebben in Kanunnik Bernard, en een weinig mistrouwen getoond te hebben jegens de tribunalen van zijn land. Maar die handelwijze van 'L. D. den bisschop, was meer dan gewettigd door de begeerte van schandalen te vermij den en o verigens, eeneeerlijke en edele ziel, gelijk de zijne, gelooft niet licht aan schijnheiligheid en ontrouw. 'T PASSERELLE KEN. M. Verbrugghen heeftin de Kamers de vraag voor dit nuttig werk ondersteund.... Wat mo6ter hier ge zegd worden? 't Is een eeuwige schande voor 't libe raal Goevernement, van dit nuttig werkje zoolang te laten vragon't En zou misschieu geen 20,00'J fr. kosten.... Scholen boawen, nuttelooze scholen van 50,000 fr., daar meesters en meesteressen zetten voor eenige gedwongene kinderen, dat is de liberale ver- doomde politiek vau hedenduags! En ge vindt nog liberalen, die zulke landopeterijrn kunnen goedkeu ren!... Dat officiéele Meesters, dat officiéele Scho >lkij- kei's die meer trekken als 'ne generaal van 't Leger, dat zij, voor den buit, in de liberale gazetten, hoBanna roepen voor't Liberaal Ministerie,dat is te begrijpen; maar onafhankelijke menschen zouden moeten meer eer in hun lijf hebben. DE PROVINCIALE KIEZINGEN. Ze naderen!... T'Aalst moet er een Provinciaal Raadslid gekozen worden, in verv anging van wijlen den achtbaren H Van Grasdorf, Burgemeester vau Gyaeghem. Elk heeft 't recht zich door 20 kiezers te doeu voorstellen en aan den Poll onderwerpen, want de Poll is de rechte, breede weg; de Poll is Vrijheid en Eerlijkheid, en indien men voor de Kamers ook den Poll uitriep, men zou al de spijtige gebeurtenis sen niet hebben, die elke opvolging vun Volksverte genwoordigers hier kenmerken; eike Kiezer mag zich aanbieden, doch volgens treffelijke overeenkomsten en goede overleveringen, is 'tde beurt van den Buiten om een Kandidaat voor te stellen, en 'tzou zeer slecht genomen worden, moest iemand van de stad als Kan didaat optreden. Ook hooren wij daarvan niet ge wagen; wat de Kandidaturen van den Buiten aangaat, t zou kunnen gebeuren dat wij in een volgend Nr wijdloopigo inlichtingen zullen lnoriten geven. ~fiët betaamt, het is weerdig dat d'heeren Kiezers, vöör den Poll, wel ingelicht wezoude, met kennis van za ken kunnen oordeelen. DE GEMEENTE-KIEZINGEN. C est 5a! zal men zeggen; de Gemeentekiezingen! is dat inOctobor niet? Ja,achtbare Lezers in October moeten er t Aalst 8 gemeenteraadsheeren herkozen worden, dus de meerderheid: op 15. Maar dat is nog al den tijd; eerst hebben wij de kiezingen voor Provincie en Kamers. Zekerlijk, is 't al den tjjd; ons gedacht is het niet de Gemeentekiezingen te be spreken; enkel en alleen een korte bemerking Wij luisteren. Een zegekree: in 't Verbond! Le libera len liggen boven! boven met klank!... Alle 8 bun Kandidaten zijn gekozen! Ze zijn meester op 't ;tad- huis, meester in de kas, meester van 't kerkhof, mees ter van den armen om te dwingen, meester van alles! Maar, Land, dat is 't vooisken van alle kiezingen; zelfs in de jongste kiozing voor de Kamers, als de liberalen do dood voor huu oogen zagen, 'tVcxbond schreef: Viktorie! Viktorie! En 't was viktorie in den azijntobben!... Maar, Land, dat is spijs om Kandida ten te vangen, om oenige rijke liberalen in hunnen zak te doen gaan! Dat is een vooisken, zoo oud als de vischmijn! Achtbare Lezers, eik weet dat, maar do zaak wordt vooigesteld alsvolgt; 't Land van Aalst durft de Regentie beknibbelen, t Land v.n Aalst schrijft opentlijk dat M. de Burgemeester slecht han delt m zijn toegevendheid aan de dunsorgels, 't Land van Aalst schrijft: eerlijk in politiek gelijk in handel, 't Land zal dus de liberalen helpen!!! De liberalen helpen! en wat antwoordt 't Land daarop? Luistert: ten eersten, de partijen vallen door de misbruiken en de zwakheden, en indien onder 't Ministerio-Malou al de katholieke gazetten geschreven hadden gelijk nu, wij zouden zoo ellendig niet geschoren zitten; ten tweeden, M.de Burgemeester wordt afgekeurd omdat hij in zake van volksbederf, te voel naarden liberalen kant overhelt en niet genoeg naar zijn katholieke kiezers luistert. De katholieke kiezers vragen een strenge beteugeling van 't Volksbederf, ze vragen een katholieke Policie; die zwart is, zal hij zich gaan wnsschen met een inktklodde? De zwakheid van M. Van Wambeke afkeuren, is dat mannen roepen, dié niet uit zwakheid maar uit partijgeest, uit oodz'ake- hjkheid der middels, alle Volksbederf zouden aan moedigen?... Wie is't die de Üraaiorgeldern heeft ingericht? DE LIBERALEN! Wieis't die eenen Bond maakt om de boeten te betalen, om de veroordeelde re heilige bazen te doen vrijspreken? De liberalen!... Onder een liberaal bes.uur, 't zou gaan gelijk te Gent en t'Antwerpen; De draaiorgelderij op den zaturdug avond, dat ze slempen gelijk beesten tot's zondags morgends, en dan naar hun bed kruipen. Onder een liberaal bestuur, de pest der geheime slechte huizen zou g'heel ce stad overrompelen.... Ten derden, de liberal-) Politiek wordt vervloekt en vermaledijd' de liberale Ministers loopen op hun laatste beenen' ze zijn kapot waar ze stuao;overleven ze de maand Juni ze zullen de volgende kiezing niet bereiken- ten vierden, nooit heeft 't Verbond in 't belang der stad 6en vrij woord durven spreken, nooit; noch over Gaz' noch over Statie, noch over Gasthuis, noch over pas' serellekon, noch over Bloedwet, noch over Reserve- 't is altijd geweest: Leve de Meesters, die over ons 't Manna laten regenen! ten vijfden, men zal er in October de complementen van hebben; durven er Kan didaten onder 't liberaal schaudevel optredea, ze zullen weten voor wat prijs; geen persoonlijkheden! maar beoordeeling der feiten en dergevallen; 't Land van Aalst houdt al zijn woorden staande en is er niet voor verlegen, tegen niemand. Eerlijkheiden Vrijheid! De waarheid! nibts dan de waarheid! van den kashouder Kanunnik Bernard Deze kashouder die met het geld van 't bisdom van Door- nijk naar Amerika was geloopen, is door het beroepshof komt te verliezen zijnen acht baren beer Burge meester, M. Jan Van der Linden, ievenge voorstaander van 't Katholiek Onderwijs, en Pro-

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2