Rampen, Jflistladen en Ongelukken. Moordpoging te Brussel. Wat staat er geschreven -- Een ware vriendschap dient altoos tot uw profijt, Maar blinde liefde brengt ons nadeel meest altijd. En wat is ei gebeurd te Brussel? Ken dienstmeid uit de Trapstraat had kennis met den handelsreiziger Emiel Hubert Nys, en vrijdag ten 9 ure 's avonds is hij gekomen met 'ne revolver en heeit twee scheuten gelost op de dienstmeid, zonder haar te treffen.. Aanstonds waren er mannen van Policie en hij verklaarde als zijn inzicht geweest te zijn de dochter dood te schieten en zijn eigen te zelfsmoorden. Let op de fosforkes. Is er iets gevaarlijker, dan die LucLferkes? 't Is brand en vergif te gelijkertijd. Te Brussel, Wapenstraat N° 30 is wederom een kind van 6 jaar, Ingelmans genaamd, deerlijk verbrand alleen zijn thuis, spelen, met stekskes, in brand geraken, roepen, de geburen komen en 't arm schaapken in den ellendigsten toestand vinden, verbrand g'heel zijn li- chaainken door, en bijna geen hoop van er door te komen. Valsch papieren geld van 60 pond aterling, dus engelache; ze waren t'Antwerpen uitgegeven door een wisselagent van Bruaael, die ze had ontvangen van zekeren heer Roland uit New-Orleans, en logeerende te Brussel in een groot hotel. Nog een ander wisBelagent te Brussel heeft slechtgeld ontvangen. MOORDPOGING. Zaturdag middag t'Antwerpen in een herberg der Van Leruisstraat: de baas die daar woonde, had zijne vrouw en kinders te Brussel (St Gillis) laten zitten en leefde nu, op zijn Vrijdenkers, met een ander vrouwspersoon; zaturdag kwam zijn echte vrouw uit Brussel en vroeg aan de dienstmeid of haar man thuis was. Neen, maar madam is huis; ik zal ze eens roepen. Do bazicne komt, d'ander trekt 'ne re volver uit en lost twee scheuten waarvan de eene, raak in den rugge. De wonde is niet gevaarlijk. Wederom de droeve govc'g:n van onge regelde levenswijze. Oprechte schurkerij te Gent. 't Was op de foor, z; turdag; twee damen en een jonge juffer wandel den er, als een jong heerken, wel aangedaan, zijnen stok op den voet der juffer laat vallen, tot tweemaal toe, zoodat men het jong heerschap zijn onbeleefdheid deed bemerken; 't fiesken maakte zijn ekskusen en de compagnie ging voort; maar eensklaps laat de juffer 'ne schrei, de jonge stouterik loopt weg tusschen de menigte, de juffer zet zich neer, men onderzoekt huren voet, de bottien iB doorkapt en er is een wonde aan den voet; de schnrk en pl< ger dezer laffe duad, zijn stok moet een ponjaardstok geweest zijn. Spijtig dat de krawat niet aanstonds gepakt is; maar hij zal toch wel in d handen vallen. Op zelfde foor zijn een aantal kostelijke ornamenten in nikkel uit ean kraam gestolen. Woestaards. T'Hansbeke hebben 7 jonge deugenieten den veldwachter bijna dood geslagen. De daders zijn gekend en zullen gestraft worden. Te Bouchout gaan de Ministers 't katholiek Kerkhof doen schenden, en in Rusland komt het uit, dat de keizer zelfs zijn Policie niet mag betrouwen. M. Mascart. Die koopman uit de Walen, sedert 3 maanden verdwenen, is nog niet ontdekt. Waar mag hij zijn, verblijven of dood liggen? Niemand weet het? Niemand! en zijn bedrukte vrouw zoekt van oost naar west, zonder eenige hongenaamde inlichting te ontvangen. Dieften op den IJzerenweg. Die op reis gaat. dat hij toch oppaBse, bijzonderlijk in de groote ste den, oppasse op den trein en in de wachtzalen.. Maar 't dees is een ander zaak: Den 25 meert iB op den trein tusschen Brugge en Boitsfort ne reiszak opengebroken, met valsche sleutels, en eruit gestolen: een gouden broche, ^ie gouden armband, motdiamauten bezeten kostelijke peerlen, een medaillon met diamanten roos en nog verscheide andere kostelijke voorwerpen. De Dieven van Breda die in de Post die groote som gestolen hadden zijn ontdekt ze zijn een briefdrager, een kleermaker tn de meestergast eener sigaarfabriek. De briefdrager heet Moursjoverjaar heeft hij nog metden moestergast gestolen; zijn vrouw wist van niets. Belangrlik proces. Voor de rechtbank te St-Malo (Frankrijk) werd dezer dagen een proces opge roepen, dat al de aanwezigen met afschuw voor den plichtige vervulde: Aan boord der sloep P. F. was de kajuitjongen Derrien de zondenbok van ka pitein en matrozen. De jongen moest de keuken doen. Op zekeren dag had hij ae soep wat veel gezouten; ai de matrozen begonnen den ongelukkigen kleine te slagen. Wanneer nu de iongen zich hierover bij den kapitein ging beklagen, zond deze hem weg en gaf hem zelf een geweldigen stamp in de lenden. Op hetzelfde oogenblik deed een hevige rukwind het schip hellen en de kleine viel in zee. De kajuitjongen in zee!... Wenden!... riep de kapitein, maar het weêr maakte deze beweging onmogelijk. De kajuitjongen verdween in de diepte. Een matroos wilde iu zee springen, doch dit werd hem door den kapitein belet. De rechtbank heeft den kapitein veroordeeld lot eene maand gevangenis, ."0 fr. boete en 3ü00 frank schadevergoeding, te betalen aan den vader van het slachtoffer. BRUSSEL: Markies Maffei, afgezant van Italië, maandag achternoen op den Bouivard Louise, van zijn peerd gevallen en erg geblesseerd aau zijn been. - In (i'Ophemstraat zaturdag avond 'ne man van zijn trappen gevallen en dood. Op Schaarbeek, de dienstmeid van fabrikant V.... die haar meester bestolen heeft en zegde dat er dieven gekomen waren, doch 't geld lag op den zolder en zij heeft haar diefte moeten bekennen. TEMPEEST OP DEN OCEAAN. De reusachtige stoomboot van België, het Rhvnland, heeft onder schrikkelijke onweders den doortocht gedaan van Ant werpen naar New-York, en is na 13 dagen daar toegekomen; maar indien het schip zoo sterk niet ware gebouwd, het orkaan zou het honderdmaal verbrij zeld hebben. Zoo hevig was 't onweder. dat het achterdeel van 't schip, gansch in ijzer en «3 duimen dik. eenen voet diep is ingestooten. Op 23 februari loeide de Noorderwind en deed baren oprijzen zoo hoog als groote bergen, die schrik- slagen, donder en zoo dikke duisternis dat men bij middag midden van den nacht te zijn. De kapitein, die reeds 161 malen den Oceaan heeft doorvaren, verklaarde dat hij nooit znlkeen tempeest h .d gezien. GENT, 1 april. Zaterdag nachts is op den Dok een verschrik' kelijk ongeluk gebeurd. Men was bezig de stoomboot Stentor, van het kantoor van MM. Casteleyn en C°, te laden, toen een de" groote petroollampen, welke in den mast hangen voor het verlichten van het dek, in brand schoot. Een der werklieden, de genaamde Hen drik Ketels, klom in het want om de lamp uitte doovcn, toen deze ongelukkiglijk omsloeg en de gansche inhoud op zijne kleêren te recht kwam. Vooraleer hij weêr op het dek was, stond hij gansch iu vlammen. Zijne gezellen hebben hem de kleêren van het lichaam getrokken, waardoor er twee nog al erge brandwonden bekwamen, maar het was reeds te laat, want Ketels was verschrikkelijk verbrand. Yen heeft hem in erbarmelijken staat naar zijne woning overge bracht. ONGELUK TE ANTWERPEN. Een erg ongeluk is donder dag in een nieuw opgebouwd huis der Steenhouwersvest, op den hoek der Nationalestraat, voorgevallen. Omtrent 11 ure zagen de voorbijgangers, in het huis, op den vloer, een man liggen, badende in zijn bloed. Een geneesheer werd onmiddelijk geroepen en bevond dat de schedel van den ongeluk kige verbrijzeld was. De man werd naar hetgaslhuis gebracht, waar hij donderdag avond ten 7 ure overleden is. Het slachtoffer heet Hvpoliet De Ryck, oud 36 jaar, schrijnwer ker, geboren te Braine-TAlleud, wonende in de Handelsstraat. Hij laat eene weduwe met vijf minderjarige kinderen achter. De Ryck bevond zich zonder werk. Men veronderstelt dat hij in het huis gegaan was, om een meestergast op te zoeken en werk te vragen. Op de eerste verdieping, zou hij eene deur geopend heb ben, die op een wenteltrap moest uitgeven. De trap is echter nog niet geplaatst, en de ongelukkige werkman is in de ledige ruimte naar beneden gestuikt. Gemengde berichten: Donderdag nacht zocht men te Antwerpen, Burggracht, een matroos-dief; maar de kerel vluehtte op 't dak en ontsnapte langs een ander straat; doch 's avonds is hij aan de dok ken gesnapt. Zekere André Van Moer, gebortig van Vlierzele en oud-veroordeelde, is woensdag gepakt te Brussel op deVischmarkt. Zekeren Jef Geeroms, voerman, heeft dijnsdag noen te Brussel aan d'Hallepoort, de fontein Wallace omvergereden. De schade is zeer groot. Reeds zijn er 47 personen gestorven, slachtoffers van den Volksoploop te Cincinnati. DE KAMERS VAN BELGIE. Woensdag en donderdag is aldaar door twee Geuzen, een oprechte taal van zatte vaartkapoenen gesproken. Vrijdag heeft M. Van de Kinderen, Principaal der Universiteit van Brussel, den zot uilge hangen, g'heel de Kamer lachlte ermeê; Vrijdag heeft M. Jacobs bewezen dat d Inkwisiteurs geen recht hadden van 'ne eens te trek ken. En niet alleenlijk ze trokken veel geld maar ze deden hun mond- en reiskosten door den Staat betalen. De brand te Londen in de groote Drukkerij Pardon and Sous, werd bevochten met oo brandspuiten te gelijk de schade wordt geschat van 5 tot 4 miljoen fr. Overzicht. FRANKRIJK. 't gaat om :epi da; is't al gemeen gevoelen in dit ongelukkig land dat naar verlossing haakt. Hier en daar verheffen de goeden het hoofd en kloppen de radikalen. Zondag laatst, kiezing voor 4 leden der aigetneene raden. 2 con servatieven zijn gekozen. De radikalen bederven alles: in 't land, misnoegen, onrust en bankroet buiten, machteloosheid en schande. DeOrleanisten komen op, de republikeinen worden bang en ei- scben dwangmiddels. De Kamer houdt zich bezig met een donker en netelachtig vraagpunt: de hervorming van aen ge meenteraad van Parijs, die uitziunig radikaal en revolutionnair is, en daarbij over eene macht be schikt zoo groot als die vaneen goevernement. Itn 't Noorden geven het de werksuken niet op. Meetingen worden gehouden te Parijs Ryssel, Roubaix en andere steden. De brandstokers zijn Rocbefort, Barby enz. die allen de ver rij.:enis der COMMUNE begroeten. PRUISEN. De minister heeft niet willen antwoorden op de vraag der katbolietcen die voor 't bisdom van POSEN gelijkheid van recht en her stelling der jaarwedden eischen. Het Centrum zal bijgevolg ook niet toegeven, en niettegenstaande de uitdrukkelijke begeerte van den keizer de wet tegen de socialisten niet stemmen Die weigering kan ernstige moeieli|kheden veroorzaken, en Bis- mark wordt knorrig en vies en laat zijn gazetten spreken van zijn aanstaande ontslag. Maar de ka tholieken staan pal, en huonelciders spreken stout. De SCHORLEMER heeft vlakaf gezegd dat bet ant woord van den minister wreed is en de'Polen, tot hiertoe zoo getrouw, tot gevoelens van opstand kan brengen. Hij voegde erbij dat zulk een ant woord eenen kaporaal past en niet eenen staatsman. Windthorst heeft gesproken in denzelfden zin. EGYPTE. 2d* viktorie van Graham op Os man. Het dorp Ta.MANICH is zonder moeite in genomen en vernield, al de soldaten van Osman zijn in alle richtingen weggevlucht. Osman is ka pot. Maarte KHARTOUM staan dc zaken slimmer. In 'nen uitval tegen de Araben die de stad omzet ten, zijn de egyptische soldaten van GORDON met plotselinge schrik bevangen en op de vluebt gedre ven. GORDON verzekert nochtans dat de stad zon der gevaar een lang beleg kan uitstaan. ENGELAND. De-plotselinge dood van den hertog van ALBANY, zoon der koniDgin, veroor zaakt grooten rouw; de prins was een uitmuntend minnaar van letteren en fraaie kunsten. De Lagere Kamer zet de discussie voort over de uit breiding van 't kiesrecht. De Tories eischen geza menlijk de wijziging der kiesdistricten. SPANJE. De Cortès zijn ontbonden, en de algemeene kiezingen zullen plaats grijpen op 27 april en 8 mei. De zomerzitting zal zeer kort wezen, en oe discussie van al de handelstraktaten verschoven worden tot den aanstaanden winter. ITALIË. Het nieuw ministerie is geboren en heeft gezworen. Depretis staat aan 't hoofd, de rechterzijde, die geen portefeuille heelt gekregen, speelt op haren poot. ROME. Z. H. de Paus heelt, re gelegen heid der benoeming van twee kardinalen rijn ver zet hernieuwd tegen her onrecht op d«* oqsto_ lieten «oei gepleegd. I H v., f beproevingen, maar verklaart 0 -•>; iit zal wijken inhet verdedigen zijner onsterflijke rechten. VEREENIGDE STATEN. Te Cincinnati zijn erge onlusten ontslaan. De troepen hebben met 't kanon op 't volk geschoten, en men telt 100 dooden sn 3oo gekwetsten. De reden dier volksop ruiing is dat de tribunalen verdacht zijn van om- kooperij. Sedert 't jaar 1861 is er te Cincinnati geen doodvonnis meer uitgesproken, zells tegen de grootste pliebtigen niet. Een booswicht die eene gansche familie had vermoord om hunne lijken aan genecsscholen te verkoopen, werd enkel tot eenige jaren gevang veroordeeld. Vrijdag laatst waser een meeting om te protesteren tegen de onvoldoende straf van BERNEZna de meeting liep het volk □aar de gevangenis om den misdadiger de wet van den LYNCH of de volksstraf te doen ondergaan. De soldaten hebben het volk weerstaan, en eindelijk met geweer en kanon er opgeschoten. De moorde naar is verkleed naar COLOMBUS gestuurd, maar de trein werd tweemaal door de opgehitste menigte aangerand. Sedert den laatsten burgeroorlog had men in de Veteenigde Staten nog zulken opstand niet gezien. Socialisten-Kongres. Men sehrijft dato 31 Meert uit Roubaix aan den parijzer Cri du peuple: n Vandaag eerste openbare zitting. ti De aanwezigen, die zeer talrijk zijn, begroeten de engelsche arbeiders met den uitroep Leve de socialistische arbeiders! n De engelsche afgeveerdigde Bax, die de vergade ring voorzit, bedankt in 't fransch en groet de fran- sche werkers. n Een adres van de duitsche arbeiderspartij gele zen door onzen medewerker Jules Guesde, wordt hevig toegejuicht. Queleh zegt, in 't engelsch, dat hij gezonden is door den demokratiekon bond om met de fransche socialisten te verbroederen en om te bewijzen dat de hoofden der Trades' Unions, Broad- hurst en Shipton, slechts het verbond vertegenwoor digen tusschen de regeering en de burgerij van En ge laud gesloten. n Eene lange redevoering van Morenu, betrekkelijk de vreedzame middelen tot voortbrenging, wordt we- derlegd door Jules Guesde, en dat onder de toejui chingender vergadering Jules GueBde betoont de noodzakelijkheid der politieke en huishoudelijke ont eigening der burgerij. n Eene vergadering met gesloten deuren vo'gt, Het kongreB neemt besluiten, aangaande het antwoord te geven aan de duitsche socialisten, die verklaard hadden dat er geene grenzen meer bestaan tusBchen de fransche en duitBche socialisten voor de sociale revolutie. ti Het kongres nam verder belangrijke besluiten, betrekkelijk de internationale wetgeving voor het werk en bracht, op voorstel van een ongelschen afge veerdigde, eenen wensch uit, ten voordeele van het houden van een internationaal kongres te Londen. Zoo spreekt het socialistenblad le Cri du Peuple Andere bladen zeggen dat er in die eerste vergadering nog al hovig gevochten werd. In de tweede, derde en vierde vergadering hadden de hevigste tooneelen plaats. De afschuwelijkste gods lasteringen werden uitgebraakt, koningen, vorsten, regeeringhoofden met den dood bedreigd. Het werk volk wilt het kapitaal bczitteD, de burgerij moet weg, enz. Schandaal. L'Avenir du Calvados bevat het verhaal' van een schandelijk schouwspel, waarvan verleden zondag avond de kerk van St-Pieter te Gaan en later de Btra- ten der stad getuigen zijn geweest. Terwijl in de kerk door den cerweerden pater De- - lorme, van de orde der Predikheerea, het sermcon I werd gehouden, begon een kerel, die met een opeage- slagen nummer van den Intransigent den tempol was binnen gekomen, hem in de rode to vallen en uit alle macht te schreeuwen: Leve de sociale revo lutie! n Niet zonder eenige moeite uit de kerk gedre ven,sloot de kerel zich op het plein van St-Pieter aan, bij een troepje kerels vuu zijn soort, die blijkbaar op zijn terugkomst hadden gewacht. Terstond nu stormde de bende op de hoofddeur d6r kerk uf.ten einde met geweld naar binnen te dringen. Die pogingen gingen vergezn'd van het zingen der Marseillaise en van de kreten: Leve de republiekl Leve de Commune! A bas les calotins De dood aan de Jesnieten De deur weerstond aan alle geweld doch bij het verlaten der kerk hebben do leerlingen van den lan teerneman Rochefort, hunne woede gekoeld op de ge' loovigen. door hun de gemeenste scheldwoorden naar het hoofd to werpen, die het woordenboek der commu Hards ten opzichte van fatsoenlijke lieden bevat. PARIJS, 31 meert. Een spaanscli financier die Parijs bewoonde, heeft dezer dagen de vlucht genomen, men, zegt naar Barcelona, een tekort latende van 400C ,0(X fr. In den nacht van zaterdag op zondag, is een begin van brand uitgeborsten in het Hotel aes Indes te 's Gravenhage, op de kamer van de kamenier en op die van een der gasten. Het vuur kon gelukkig nog spoedig uitgedoofd worden en de schade is met groot. ROME, 1 april. De minister van onderwijs is dezer da gen met moeite aan den dood ontkomen. Zaterdag, zoo wordt uit Rome gemeld, kwam een jeugdig geleerde Dij den ministerom eenebetrekkingtevragen.ToenM. Bacelli hierop antwoordde dat zulks voor 't oogenblik onmogelijk was, haalde de vrager eenen revolver te voorschijn en loste een schot op den minister, gelukkig zonder zim doel te treffen. De bedienden kwamen alsdan toegesneld, en namen den dader, Camille Torre genaamd, gevangen. Het bleek dat hij zinneloos is. Rosenberg, die graaf Batthyany in een duel vermoord had, en door de rechtbank van eersten aanleg veroordeeld was tot 2 jaar gevangenis, is er in beroep wat beter koop v.m afgekomen: zijne straf is van 2 jaar oP 6 maanden ge bracht- Anarchisten. In de leste dagen zijn|er te Pesth 36 personen in hechtenis genemen, onder verdenking van deelneming aan anarchi- sche woelingen en de daarmeè in verband staande misda den. Na onderzoek zijn er 19 weèr op vrije voeten gesteld, en 17 achter slot gehouden. Het zijn meestal jonge lie en. De policie te Pesth wilde voornamelijk de samenhang ken nen tusschen de naar Uongarië gevluchte hoofden en de te Weenen gepleegde misdaden. Uit de huiszoekingen is gebleken, dat er eene drukke briefwisseling tusschen de anarchisten te Pest en hunne in Oostenrijk en Zwitserland verblijf houdende eedgenoten ge voerd werd. Zoo schijnt Kammerer vóór zijne inhechtenis neming, twee of driemaal te Pesth le zijn geweest, om de effekten van Elsert afkomstig uit >e wisselen,waarmee zich vooral een jonge kantoorbediende, Julius Fried, belastte. Onder de hoofd betichten behoort verder Armin Prager, die lid was van het uitvoerend revolutionaire komiteit en en in die hoedanigheid eene ■- roote werkzaamheid aan den dag legde. Door zijne lusschenkomst geschiedde de brief wisseling met de overige komiteiten. en in het beramen der diefstallen en der daarmeè vertonden moorden was hij nummer één. Zekere letterzetter Eduard Milly, die aan alle aanslagen deelgenomen had, heeft weten te ontkomen, en is tot dusver spoorloos verdwenen. Dit waren de aanvoerders, maar behalve hen heeft men nog een aantal personen ontdekt, die, hoewel rast de voor genomen misdaden bekend, daarover gezwegen hebben. Al hunne namen op te noemen zou een overtolligwerkzijn. en alleen maken wij eene uitzondering voor eene vrouw, Maria Pross gehpeten, die onder de socialisten omhalingen gedaan heeft, om geld te krijgen tot voorbereiding der te Weenen uitgevoerde plannen. LONDEN, 2 april. Te Dublijn is zaterdag een geweldige brand uitgebersten in eene bergplaat voor olie. Vandaar sloegen de vlammen over tot eene nitgestrekte stapelplaats voor hout. 's Avonds strekte de brand zich uit over een terrein van vijf hectaren. De bergplaats voor olie bevatte 4000 vaten. Een nabijgelegen gazmeter is gesprongen. De brand duurt nog altijd voort. Brand te Londen, Woensdag a ond is te Londen een geweldige brand uit gebersten in Paternoster Row. De brand bleef vijf uren voortduren. Verscheidene huizen zijn vernield: de schade vearcoet - Wij ontvangen de volgende mededeeling VaUeijen ïan de Senae (Charleroi) Dender en Opper- schelde, opgepast en aan elkander de hand geleend. Men leest in de Fransche correspondentie van den Journal de Bruxelles van maandag lest, 31 Maart 1884, 't volgende: «Terwijl ik van 't Noorden van Frankrijk spreek, zegt de Correspondent, deel iküed.een belanjj- rijk nieuws voor België mede. Vrijdag lest, 28 Maart, is er tot Amiens een buitengewoon groote bijeenkomst geweest van afgevaardigden, senators, grondeigenaars en nijveraars, ten einde bet Groot Kanaal van het Noorden te bekomen. MM. Ribot en Testelen hebben aan de vergade- ring deverzekeringgegevendatkortelingsM'Ray- nal aan het Senaatging vragen, om hetOntwerp- Flamant te stemmen. Het Kanaal van het Noorden is anders niets dan de sedert lang oniworpene verbinding van de Mid- dellandsche zee met de Noordzee, waarvan gij vroe ger verscheide maal hebtgesproken; 'tis te zeggen: een kanaal van genoegzame breedte en diepte, om met zeeschepen gansch Frankrijk door, van Marseille naar Pas de Salais te varen,zonder hun kommerschappen van 't een in 't ander schip te moeten overslaan. Gevolgentlijk,omgansch Fran- krijk in een reuzen-groote zeehave te herschep- pen. Dit ontwerp dat, zoo Mr de Lesseps het sedert lang heeft gezegd, den eenigsten Redmiddel is voor Frankrijk's Koophandel en Nijverheid, 't welk dit land van hun Overstroomingen moet be vrijden, is sedert eenige jaren per perceelen reeds uitgevoerd. De Fransche Correspondent noemt het allerbe langrijkst voor België. Men mag er bijvoegen dat er niets in de wereld, van den eenen kant zoo ge vaarlijk en van den anderen kantzoo buitengewoon vooRDEELiG voor België kan uitgevonden worden. Gevaar. Het gevaar voor ons land, 't is te zeg gen voor de Valleijen van Charleroi op Brussel,den Dender en d'Opperscbelde, bestaat eenvoudiglijk hierin: Frankrijk ligt merkelijk hooger dan Belgen- land; wanneer de waters van dit groot land, bij middel van diepe vaarten naar 't Noorden zullen afgeleid zijn, om zich in de Noordzee te verspelen, zullen wij, Belgen, onvermijdelijk die waters ten grooten deele moeten ontvangen; onze drij boven gemelde valleijen hebben heden aan anders niet, dan aan de fransche watersHUNNEOvERSTROOHiNGEN te danken. Het Fraiisch projekt, uitgevoerd zijnde, indien de Belgen geene tegenwerkingen maken, mag men stellig zeggen, dat het met de drij val leijen opgeschept is. Eenigste Redmiddel. De Schelde met de vaart van Condé verbinden, bij middel van eene groote zeevaart van Baesrode op Wieze, van daar den Den der verbreeden en verdiepen, (om, gelijk in Fran krijk, de zeeschepen te kunnen ontvangen) tot aan den Caual de Condé en eene vertakking van Brus sel-Anderlecht lot op het Sas van Teralpbene, daarmeè zou Brussel ook zijne reeds lang gevraagde Port de Mer hebben en bevreden zijn van d o- verstroomingen. Voordeel. Gij hebt het, voor Belgenland, meer dan eens doen uitschijnen: A. D'Overstroomingen beletten. B. Koophandel en Nijverheid doen herleven. C. De schepen van Frankrijk, in plaatsvan langs den Pas de Calais te moeten varen, waar dikwijls groot gevaar is, zullen bij voorkeur door België komen. Kost. Frankrijk heeft voor dit reuzenwerk, nieuwe vaarten maken, rivieren verdiepen en ver breeden, 550 millioen gedecreteerd. Met kosten, welke men betrekkelijk gering mag noemen, zal België uit de fransche uitschotten de grootste pro fijten trekken. De afstand van de Noordzee naar de Middellandsche zee is rond de 1150 kilometers of 230 mijlen, en zal kosten 550 millioen franks; dus voor 230 mijlen. De afstand van Baasrode tot de Vaart van Condé, met vertakking van Brussel op Teralphene, is 23 mijlen en zal dus maar eeu tiendedeel van iu Fran krijk kosten,of 55 millioen. Men neme nog in aanmerking dat het Fransch projekt dagleekent van voor de nieuwe uitvindsels b. v. van de groote drague foulons, bij middel derwelke, n.et een tiental mannen, men dagelijks tot 4000 meters cube aarde kan uitde'ven en op haar plaats leggen. Overwegingen. Welke uitkomst hebben wij met de liberale politiek te verwachten 1 Gedurige verzwaring der belastingon, vermeerdering der tweedracht, veel slecht goddeloos volk en eindelijk de opkomst van radikalen en socia listen... Alle treffelijke Belgen, vereenigt u en roept Vrijheid en eerlijkheid! Geen dwang of geen geldver- kwistingEen waar Vaderland voor iedereen Ik ben liberaal, ik lees de verdediging der Mannen van 't SchoolenkwestLoochenen zij dat er 750,000 fr. is uitgegeven? 750,000 fr. voor een onderzoek dat strijdt tegen de GrondwetNEEN, zij moeten beken nen dat die groote som verkwist is en uitgegeven tot den laatsten eens... D'ondervinding leert mij dat men voorzichtig moet zijn tegenover advokaten... Ga naar 't Hof van Assisen: er staat daar een moordenaar voor de vierschaar;zijn schuld is bewezen door vele getuigen; hij loochent maar halvelings; zijn advokaat verschijnt, hij verduistert, hij verwart de zaak, hij klapt en hij roept en als hij geëindigd heeft, men vraagt zich Zou die man wel de echte moordenaar zijnAdvokaten kunnen van wit zwart maken en van zwart wit.. Doch woorden zijn geen oorden: ze kunnen praten zooveel zij willen, geen centiem zal van de 750,000 fr. terug- keeren. En'tzijn wij die voor 't manneken staan! 't zijn wij die alles moeten betalen! 't zijn wij die lijden door de verzwakking der publieke welvaart. Zondag, Palmen-Zondag, begin der goede Week. De Goede WeekDe God-Mensch is gestorven om ons in een weerdige en vrije stand te brengen. De Vrijheid der kinderen GodsIs er iets dat meer deze Vrijheid schendt dan de slavernij van de Loting, van de Bloed wet! De vrijheid der kinderen Gods, en wie er is vrij in België? Welke zoon is er vrij20 jaren gewor den zijnde, hij moet naar de Lotingnaar de Loting Uit of in! Slaaf of vrij man, gedeeltelijk vrij man, w ant de reserve is daar! Pius IX,van verheven gedachtenis, gepraamd zijnde in de jaren 60, om de Loting in de Pauzelijke Staten te brengen, riep uitLiever almiju Provinciën verhezen Katholieken, Christene men- schen, hoe zwak zijn wij nipt tegenover die schending van de Vrijheid der Kinderen GodsWij hebben de macht in handen, en wij laten de Gekozenen die ver zwaarde Bloedwet stemmen! Wij laten ons,opkiezings- dagen, met eenige schoone woorden paaien... Laat ons in deze Goede Week, krachtige voornemens van man haftigheid nemen; die do Bloedwet bestrijdt, -dnefc - verdienstrijker werk dan hij die zich in een klooster opsluit.De Bloedwet is een JoJerij.is een Antechristerij! Al die rechtzinnig "t beeld van den Gekruisten God aan ziet, moet uitroepen:Niemand van zijn vrijheid beroofd! Niemand onder guddeloozen dwang! Een Leger van Vrijwilligers'., Hoe lang zullen de katholieke Belgen hunne kinderen aan de verdrukking en slavernij over leveren? Brafflsafc. Geen Vaderlandsch Ver bond ÉSMjjy heeft eenige weerde, of't moet uitroepen Niemand gedwongen Scholier, maar ook Niemand gedwongen Soldaat Kerkelijk Nieuws. T'Aalst, zondag Eerste Communie geweest, in St Jo- sefskerk en dijnsdag in St Martinuskerk; er zijn bis dommen, waar al de kinderen in hun Parochiekerk, eun Eerste Communie moeten doen... En wat schoon wéér, dat d'Eeiste Communikanten gehad hebben; elk had er lust en plezier in... Woensdag is Z. H. Mgr De Battice het Vormsel komen toedienen, ten 10 ure, in St Martinnskerk. M® Burny-Antheunis was Meter en M. Dr en Kerkmeester Van der Hagen, Peter. 't is den 29 April dat de nieuwe Aartsbisschop van Mech.Ien ingehaald wordt. Mgr Goossens heeft reeds afsch:,d genomen van zijn Diocesanen te Namen. Pope: in- ghe kemt zijn Pastoor-Deken te verliezende E.H.Hnys, een geleerd man, die aan de Vlaamsche Letteren ver scheide boekwerken heeft geleverd. Maastricht be reidt groote Feesten ter eere van St Servatius, die zul len gevierd worden in de maand Mei. Te dezer gelegen heid zal de Schat der Relikwiën uitgesteld worden. Te Barcelona, Spanje, is een Genootschap bijzonderlijk ingericht om in de wei kwinkels en herbergen opschrif ten te doen hangen, die 't vloeken beletten. In deftige {ezelschappen laat men nooit toe,den naam des Herren p0 vervloeken. Hertog Paulas van Mecklemburg is van Protestant, Katholiek geworden,alhoewel hij aldus zijn rechten op de vaderlijke hertogskroon verliest. Maandag, Eerste Maandag der Maand,t'Aalst in de Arme Claren, Mis en Sermoen ten 6 ure, ter inten tie van de Geloovige Zielen. Mgr Beeleu. Deze beroemdheid der Leuvensche Hoogeschool komt door de Dood weggerukt te worden.. Ons leven hier weer- dig en nuttig overbrengen, dal is de ware en d'eenige wijs heid... Ilgr Beelen was hoog geleerd in wetenschappen van oostersche en syriasche talen en vangodgoleerdheid, maar Mgr Beelen was eenvoudig in zijne godvruchtigheid. Zijn vertalingen in 'l Vlaamsch en zijn uitleggingen der gewijdde boeken zijn ten hoogste geschal en worden dagelijks ge raadpleegd. llij was geboren in Amsterdam; als hij in het Seminarie ging treden, in 't jaar 1828, was de verplicl.ting van het Collegium Philosophicum nog in voege; Joannes Theodorus beelen ging liever in ballingschap, met verlies zijner burgerrechten, dan een onderwijs van dwang te on dergaan; en den 21 September 1828 vertrok hij naar Roo men in gezelschap van een ander Amsterdamsche jonkheid Bernard Hafkenscheid die de vermaarde Redemptorist moest worden. Ze bewoonden daar't zelfde huis via dell Angelo Custode, vicino alia Fentana Trevo n* 89. Ze leefden daar als twee broeders, gansch verslonden in hunne stu diën: zag men Beelen, men zag Hafkenscheid en zag men Hafkenscheid, men zag Beelenbeide Hollandsche Jonkhe den deden groote vorderingen en wierden dikwerf met onderscheiding in 't Collegium Romanum vernoemd. Dit vermaard gesticht telde dan meer dan 2ooo leerlingen. In Juni l83o mochten d'Hollandsche Seminarién heropend worden, maar de vrienden wilden hunne studiën te Roo- men voleinden, en eerst in 1832 verlieten zij de H.Stad.Hun eerste bezoek was voor Mgr Bommel, bisschop van Luik, hun voormalige Regent te Hageveld, en hun trouwe Raads man. Beelen aanveerdde een plaats in 't Seminarie, maar korts daarna werd hij naar Leuven geroepen alwaar hij gedurig meerdere kennissen aanwierf en 45 jaar met eere en verdienste den Leeraarsstoel van het H. Schrift en van de Oostersche talen bekleedde... Benevens zijn groote en wijdvermaarde Vertalingen uit hel H. Schrift, met ophelde ringen en uillegging, heeft Mgr Beelen, even als professor David, verscheide boekjes van devotie uit het Italiaansch overgezet. Men hoopte hem te naaste jaar op de Jubelfeest als de Deken der Leeraars te mogen zien, maar de kloek

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2