I O' Juni. JÜfi 23 (Iroole Spreekplaats- 'r/noy^ T Zondag HJutti 1884. 2o*'" »iii wg ny* X GODSDIENST. - VADER L AND. - VRIJHEID. L Van hier en van daar. Kerkelijk Nieuws. BUREEL, ACHTERSTRAAT Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel/' Annoncen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel, lerichten ondepA Nieuws, 1 frank den kleinen regel, ABONNEMENTS-PRLIS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op allo tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELST AALST, ZATURDAG 7 JUNI 1884. Dijnsdag, 10 Juni, wat gaat gij ons leveren Dat de Belgen het geluk verstonden, ze zouden eenparig die Geuzerij verstooten, allen haat en twee dracht afwerpen, alle kwade wetten vernietigen, alle nuttelooze onkosten daarlaten en onder hun schoone Grondwet leven als kinderen van éen en 't zelfde Vaderland. De katholieken vragen geen voorrechten;zij vragen alleenlijk Recht, Vrijheid en Eerlijkheid. Ongelukkiglijk, er zijn er velen met gloeienden haat in 't hert tegen 't katholiek; er zijn er velen die met Janson roepenDe Katholieken moeten verplet terd zijn; er zijn er velen, die geld en eer trekken uit de verdeeling en de ruineering van 't Vaderland. 10deD Juni, dag van angstige afwachting Wat gaat er gebeuren Zal de 10 Juni, zal dijnsdag aanstaande, de dag zijn onzer Verlossing? zullen wij mogen uitroepen, gelijk onze Voorouders nadat inde jaren 1600 de Geuzen verdreven waren, nadat in 't begin dezer eeuw, de Jacobijnerij eindigde, zullen wij mogen uitroepenGod zij gelofd't pak is van ons hert 1 we zijn verlost we zijn vrijde kwade wetten wor den ingetrokken Geen miljoenen verkwist Voor Handel, Nijverheid en Landbouw gezorgd Zullen wij dijnsdag aanstaande, een der blijdste dagen van ons bestaan mogen beleven Op al d'ander plaatsen staan ons mannen vast; uit Kortrijk is er troostelijk nieuws; de Katholieke Geko zenen hebben er met kracht gesproken; en onder d'algemeene toejuiching mocht M. Verriest uitroe pen: Komen wij nog aan 't hoofd, men zal de vruch ten der overwinning zien; wij zullen niet alleen leven maar goed leven, tot welvaart van allen Want, Liberale Landgenoten, zegt, zou het niet honderdmaal beter gaan, indien al die zotte geldver- kwistingen ophielden, indien men liever zorgde, om de lasten van geld en bloed te verminderen, om ge mak te geven aan Handel, Landbouw en Nijverheid, om b. v. gelijk het zoo dringend noodig is, de Den dervallei van overstroomingen te beletten door breede vaarten en doorsteken? Zou dat niet honderd en dui zend keeren beter zijn, dan al dien nutteloozen en geld verslindenden twist? Of zal de Vrijmetselarij eenen nieuwen termijn in gaan, om 't Vaderland nog dieper te verscheuren en ten onderen te brengen? Wat ongelukkig bestuur sedert 6 jaar Die schoolwet, van welke de eerlijke liberaal,prins de Ligne uitriep7> zal de tweedracht ten hoogste brengen! ze zal de misdaden doen vermenigvuldigen! Die Wet, zoo slecht in haar zelve, wat een lange sleep van schelmstukken heeft zij niet achterna Welke verkwistingenwelken dwang op d'Ouders, op de Geestelijke en Wereldlijke Overheden Is er epin/s^erikend man of hij moet zeggen Die wet dis rampzalige wet De cijffers kunnen niet liegen 't Belgisch Huishouden kost nu 65 miljoen meer dan in 1878. 65 miljoen En Janson heeft te Brussel uitgeroepen dat de belangen van Handel,Nijverheid en Landbouw gansch verwaarloosd zijn geweest! En't publiek heeft die woorden toegejuicht, omdat zij de waarheid zijn, de droeve waarheid 10d,n Juni Er komen goede tijdingen. T'Antwerpen zullen wij ongetwijfeld een Volks vertegenwoordiger aanwinnen. Te Brugge insgelijks. T'Oostende wordt er met iever gewerktmen hoopt vaslelijk te zullen gelukken Namen belooft zijn twee liberale mannen af te danken. Te NYVEL, waar 4 liberalen gekozen worden, t< Nyvelisde ballotteeringvan zondag voor ons geweest; Nyvel kan ons een groote winst geven. Dijnsdag 10d,Q Juni! Als er een ziekte of een plaag is in den Lande, hoe wordt er niet gebeden en ver zucht! De groote meerderheid der Belgen zijn geen lompe stoffels gelijk de vooruitstrevende liberalen die meinengroot te zijn als zij zeggen: «Wij stellen ons nevens de redelooze beesten! Wij gelooven noch in God, noch in zijn Eeuwigheid!» De groote Meerder heid der Belgen heeft een andergedacht van'tMensch- dom, en in God geloovende en in zijn wijs en recht- veerdig Bestuur en in zijn H. Kerk, wij verhellen d'handen ten Hemel en smeeken naar Vrijheid en naar Verlossing! Nooit zal men welen wat er gedaan is, door alle slach van personen, voor den goeden uitslag der Kiezingen. De Belgen beminnen hun Vaderland; hun Vaderland, hetwelk niet bestaat in een Vorstenhuis of in een gekroond hoofd, ze blasfe- meeren degeen die zeggen dat een Vorstenhuis de incarnatie is van ons Vaderland, ons Vaderland, dat is de Vaderlandsche grond, de Vaderlandsche lucht, de Vaderlandsche geschiedenis en overlevering, de Vaderlandsche zucht naar Recht en Vrijheid, de Moedertaal en 't Geloof, 't Moet slecht gaan, eer dat een Nederlander zijn Vaderland verlaat en't is daarom dat er met zooveel vurigheid gesnakt wordt naar Vrede en Eendracht in 't Vaderland, naar een Vaderlijke Regeering, die niet verscheurt of verslecht, maar op de tong rijdt, voor zijn verstand en zijn beleefd heid. De fabrieken lijden erveel.enover eenige weken gingen verscheide voorname Nijveraars den Burge meester spreken; 't was met moeite( dat hij zijnen rijkc-menschen mond opende; nu is er een verschil tusichen de bazen en de werklieden, over een zaak van getouwen; en wat doel seigneur Lippens? ont- bifc.it hij de meesters of hun meestergasten of perso nen van kennis? Neen, hij ontbiedt burger Anseele, 't kopstuk der Socialisten en spreekt met hem een uur lang over de moeielijkheden; en hoe spreekt hij erover? gelijk een blindgeboren over de kleuren, bijzooverre dat burger Anseele hem verscheide kee- n-r- -net den mond vol tanden zette. Gij, werklieden, zegde de Burgemeester, ge zoudt moeten doen gelijk in Amerika, vijf, zes stielen leeren; om van 't een vak op't ander te springen!!! De Gentenaars zitten daar met 'ne vetten Burgemeester. Hoe is Parijs zoo verwilderd en zoo bedorven geraakt? door zijn slechte schriften. Dagelijks levert de goddelooze drukpers te Parijs 1,514,321 afdruksels van hare gazetten; de Petit Journal alleen wordt getrokken op 583,820 N"; en de katholieke Drukpers levert maar 431,707 gazetten. Het is de slechte Drukpers die het goddelijk licht uitdooft in 't verstand, die aan a het hert de liefde en de hoop ontneemt, de geesten verderft en den wil met ongehoorde tirannie be- kend maakt, in éen woord, het is de slechte Pers die het brandpunt is van de mysterie van ondeugd hetwelk de wereld verbaast. De liberalen, durven ze nog van de Grondwet spreken? Nooit is een vrouw door haren man mishandeld en geslagen, gelijk de Grondwet door de liberalen is verminkt en gekwetst geworden. Oei lil de Geuzen van Antwerpen hebben een soort van herbergiersbond gevormd en daar verklaard dat de liberalen de lasten op de sterke dranken zul len afstaan! En wat hebben ze gedaan in i883! O gi afgrijselijke valschaards I... Ze beloven ook aan de schippers van de kaairechten te verminderen I... Wat zuilen wij zeggen? Beloften en warme pasteien zijn licht om breken, en 't verledene der liberale Minis ters geelt ons de maat, wat het toekomende zal zijn ---0 li Ze zeggen van den anderen kant dat de geuierij van geneest en verbetert en die zorgdraagt dat elk ia V Antwerpen listen 'én pratijken zal gebruiken, waarvan ziinen staat het wel moge stellen in't vrije Vaderland. j^en geen gedacht kan hebben... Dal de Kandidaten -n de getuigen en alle welgezinde Kiezers toch op LÜÜPËNDE NIEUWS. Noou- zodkt-itacsi,d. Koningie der Belgen is d'ander week naar Halle ge weest. Moet ze niet afgerost worden, meester Janson? want gij hebt geroepen dat men aldus deBedevaarten moet beletten.... En dat durft van vrijheid spreken Te Wettereu zijn veel kinderkes ziek geworden van suikerspekken t'eten die in groen papier waren gewinteld. De Prins van Oranje ligt gevaarlijk ziek; 't is de eenige mannelijke erfgenaam van Koning Wilhem. Na de kiezing zullen de rechten van Dirk Martens, als Eersten Boekdrukker des Lands, in de Belgische Drukpers bewezen worden. Te Parijs heeft de advokaat Paul Armand Gourjon, zijn positie in een failliet misbruikt om 1,700,000 fr. te stelen. Hij is in staat van arrest gesteld. Te Bal- timora is het huis Barkley and Husson failliet met een tekort van 2u:)5,000 dollars,door mislukte spekti- latiën op den kaffé. De vrije Katholieke scholen hadden in 1883, 622,437 leerlingen; d'officiéele scholen, met al hunnen dwang telden er 365,977. Deze cijffers zijn door de liberalen geléverd. 't Is M. Lippens, burgemeester van Gent die in zijn stad icijeh, om niet misleid té worden, want nadien men heeft wel te reklameeren, om meester te blijven zal de liberale Meerderheid in de Kamer zeggen en stemmen dat Batist 'ne meiskesnaam is. Spanje gaat op zijnen budjet 9 millioen piasters sparen... Zoo zal 't hier ook gaan, als de katholieken aan 't hoofd komen. Anderszins, 't volgt gelijk de maandag op de zondag, opslag van lasten en alleman soldaat. B r u s s e 1 - Z e e h a v e Het lachen daarmee is uit 1 Brussel-Zeehave is be sproken op de vergaderingenen de kandidaten heb ben de verplichting genomen dezezaak te behenigen. De zeeschepen doorkruisen bijna geheel Engeland, en waarom zou dat in België niet kunnen gebeuren Frankrijk begint reusachtige waterwerken. Brussel strijdt voor een zeehave mannen der Dendervallei, waar blijlr gij Met eenige tnillioencn, welke nuttigt werken zijn er niet uit te voeren De vaarten ver- breeden, doorsteken maken van Audenaarde en var Aalst, om d'overstroomingen te beletten en de scheep vaart te bevorderen... Zouden d'heeren Burgemees ters der Dendervallei sich niet vereenigen met de bijzonderste belanghebbenden? Elk zegt:'t Ware een schoon werk! 't moet zijn! Doch er is een gezament- lijkc werking noodig; er moet iemand opstaan en DAG EN PLAATS aanduiden wanneer d'Eerste Verga dering zal plaats hebben... Vergeten wij niet, dat na de waterwerken in Frankrijk, de toestand der Den dervallei oprecht akelig zal zijn. ASSCHE, hoofd kan ton plaats van Brabant, t'Assche, zondag 8 Juni, ten half vier, in 't Lokaal der Katho lieke School, Groote Meeting over de Kiezing van 10 Juni. Als sprekers zullen optreden: M. Üe Sadeleer, Volksvertegenwoordiger en M. De Baets, advokaat te Gent. 't Is ongeloofelijk hoe dat de Ministers lichtzinnig zijn te werk gegaan ten opzichte van de Commercie. Koopmans zijn het komen getuigen te Brussel op de Meetingen Nemen wij de rijtuigmakerij; hetgene van Frank rijk ia België komt, betaalt 10 ten honderd, en als de Belgen naar Frankrijk invoeren, moeten zij 5o ten honderd betalen; hoe is de concurrentie nog mogelijk? 10 en 5o ten honderd En wat is er gebeurd Te Brussel deed de Staat een menigte rijtuigen maken; stond in 't besprek dat zij in België moeste» ver- veerdigd zijn; ze zijn in België gemaakt, ja, maar al de stukken kwamen uit Frankrijk. Op 6 jaar van hun bestuur hebben de liberalen 5oo miljoen lasten geslagen en nog is er deficit en tekort 1 Op 21' Sinxendag zag hot vau ouds vermaarde Lede wederom een grootsche Katholieke Betooging. Ontel baar was de menigte die beantwoord had aan den oproep van Z. H. den Bisschop; vele Parochiën waren stoetsge wijze aangekomen, onder 't geleide hunner Eerweerde heeren Pastoors of Onderpastoors, andere die wettig belet hadden, waren toch in groot getal vermenigvul digd. Na den omgang en voor dan zegen van 't Allerhei ligste heeft Z. H- tot de menigte gesproken over de plechtigheid van den dag en de vruchten eener goede Bedevaart voor het tijdelijk en geestelijk welzijn der Familiëc. Alles iB in de beste orde afgeloopen. Men 1; morkte bijzonderlijk, het groot getal der Geloovigen van Erpe en het treffende gezang der Oonegemsche. Laat ons hier lof en dank zeggen, aan al de BJeveraars en Bijwoners Heaep groote en roemweerdige Bodevaart. In Aalst vanen er velen wettig belet, door de Bede vaarten u- Scherpnnheuvel en om de Jubelfeest' der C" j ^yalie van de Jonge Dochtersin hunne kapel der klapstraat door een drijaaagsche Plechtigheid gevierd. Men zegt dat nog nooit een kapel is versisrd en verlicht geweest, gelijk de bidplaats der Congreganisten; buiten de Diensten van 'b morgends en 's namiddags, was de ingang vrij, en er ontstond een algemeene roep van be wondering en van verrukking. De Sermoenen wierden gedaau door pator Böhnen. Onze E. H. Qnderpastoor De Turck heeft geschreven: hij schikte de reis naar de Doode Zee te doen; op 't einde dezer maand, als or niets tegenvalt, zal hij te Gonstantinopelen zijn. Vrijdag hebben vier Zwarte Zusters, t'Aalst, ir hun kapel en Gesticht, Julilé gevierd van 50 jaren Professie. Zon dag na 't Lof van half drij, dat door Michelbeke gedon gen wordt, zondag Groote Processie te Opbrakel, naar 't vermaard Heiligdom der Kruisen. - Dijnsdag wordt het Allerheiligste ter aanbidding uitge steld in de kapel van 'tCollegie, t'Aalst, onder al de Missen- Donderdag, feestdag van 't U. Sacrament en zondag pro cessie. - Vrijdag StAntonius van Padua. De Aortbis- schop van Mechelen is uit Roomen.Teruggekeerd. Heden zijn te Gent gewijd: '2o Priesters, sfi 'Diakens, 24 Subdiakens en aan 42 Heeren zijn de Mindere Orden gegeven. Benoemingen De E. H. Henderickx, sedert 2 jaar coadjutor van den E. U. ftruylant te St Nikolaas, is zijn opvolger be noemd. Land van halst, wat nieuws 1 Wat nieuws, achtbare Lezers, geheel de wereld loopt be kommerd met de kiezing van dijnsdag; zelfs in 't Buitenland zijn ze daarmeê bezig; want ge zoudt niet gelooven, welken slechten naam die liberalen en die radikalen aan ons Landeken geven, 't Is dikwijls van verre dat men de zaken best beoordeelt. En wat zijn de tijdingen over de Kiciing, Land gaan we dat geuzengezwerm weg krijgen Weg krijgen Over eenige weken scheen dat onmogelijk, maar nu is er groote hoop dat zelfs Brussel zijn 16 moortelbroêrs naar den dipo zou zenden. Land, we zullen verder over Brussel spreken, maar hoe is het te ontwerpen Goed, allerbest! de Sinjoors zijn er op gesnaard, om hun viktorie van 25 Mei dijnsdag te voltrekken. Bij hun 7 Volksverte genwoordigers hebben ze genomen een achtbare en ieverige koop man, M. De Winter-Lauwers en d'aanspraken op hun Meetingen en Vergaderingen zijn al dat krachtig en treffelijk is. Ge moet dat lezen, achtbare Lieden, op ons 2e bladzijde deelen wij een der Ma nifesten van de Meeting meê! Welke rechtzinnige en krachtige ver klaringen! Vrijheid en deftigheid! Niemand gehinderd Alles tot welvaart en voorspoed des Lands! En nu heeft de Meeting t'Antwer pen in d hoogte gesteken de vlag van't VRIJWILL1GERS-LEGER niemand gedwongen Soldaat Bravo! Nooit zouden wij dat gepeisd hebben Ja, menschen,de Maatschappij van 't Vrijwilligers-leger heeft een lange en harde kamp gestreden; gestreden, heeft zij tegen spot en onverschilligheid, tegen moedeloosheid en vijandelijkheid, maar die aanhoudt, wint, en eiudelijk verklaart de Meeting &Onze Gekozenen zijn tegen allen gedwongen Solda ten-Dienst! En hierover zullen wij de naaste week de verklaringen van M. Coremans |meêdeelen... On- dertusschen, maar ge zult misschien liever hebben dat wij over Brussel spreken. Brussel bekommert ons teer, Land, dtch wat wilde UEa. leggen. Ondertusschen, als de katholieken en andere vrije Burgers zich nu met Antwerpen verstaan en ook dezelfde taal spreken, dan zal het eerste katholiek Ministerie zeggen en uitwerken Niet alleen de Reserve weg Niet alleen geen verzwaring Maar vermindering Den gedwongen Soldatendienst bevochten en gewerkt om een Leger t hebben van Vrijwilligers Nu, over Brussel gesproken. Ja, wie zijn daar onze Kandidaten Ziehier hunne namen VOOR DEN SENAAT. M. Victor ALLARD, eigenaar. VOOR DE KAMER. MM. BILAUT, provinciaal raadslid,advokaat bij het hof van kassatie; Jules DE BOROHGRAVE, letterkundige DELEBECQUE, eigenaar Graaf ELenn DE MERG DE Graaf Adrien D'OULTREMONT DE SMEDT, gewezen Volksvertegenwoordiger, Voorsitter der Vereeniging voor de vertegenwoordiging der minderheden. HENRARD, geneesheer MER JAY, luitenant-generaal; Eugeen PERMENTIER, nijveraar RENSON, koopman SLINGENEYER, historieschilder SIMONS, gewezen raadsheer by het hof van kassatie, bestuur der van de Sociétc Générale Leon SOMZEE, eere-ingenieur der mijnen en provinciaal raads heer; STROOBANT, notaris SYSTERMANS, brouwer, voorzitter van den Belgischen Brou- wersbond VAN DER SMISSEN, advokaat en provinciaal raadheer. M. Van der Smissen Dat is een Aalstenaar, de zoon van den Fabrikant-zaliger van de Kastanje-Vesten, die zich te Brussel heeft gevestigd en een der bijzonderste, Advokaten der hoofdstad wordt, 't Volk looft zijnen naam, omdat hij de rechten der minderen en der verdrukten ver dedigt. Onlangs nog zijn honderde Koetsiers hem een geschenk van dankbaarheid komen brengen. Komt M. Van der Smissen voor, als Katholiek Neen, maar als Independent, zullende, zegt hij, de Vrijheid, de Rechtveerdigheid en de Gespaarzaamheid behertigen en allen nutteloozen redetwist bevechten. En ge weet dat wij, katholieken, niets anders vragen, dan elk in zijn Recht en in zijn Vrijheid gela ten en d'opbrengst der Contributién voor nuttige zaken gebruikt. Wie zijn d'ander Kandidaten te Brussel Treffelijke menschen, die de algemeene achting genieten,be kwame menschen, en gelijk ge ziet, genomen uit al de standen der Samenleving. Zelf6 is er 'ne krijgsm'an bij, en dat is geen kwaad; 't leger mag in de Kamers vertegenwoordigd zijn, zoowel als de Koophandel, de Landbouw en de Geestelijkheid. Maar zal die generaal niet zijn om de Liling te verzwaren Een man kan 't werk niet maken; daarbij, er zijn officiers en kapiteins en generaals die zeer geerne een leger van Vrijwilligers zouden zien opkomen. Nu commandeeren zij over slaven; dan zou den zij aan vrije gewillige mannen gebieden. Land van Aalst, welk zijn d'ander lijsten ie Brussel Eerst en vooral, hebt gij de mannen der Associatie, de Mi- nisteriéele en de Radikalen, die zich twee weken lang grauw en blauw verweten hebben, malkaar uitgevend voor lap en schelm en woel man, en die nu op éenen lijst verschijnen; dan is er nog de lijst van Picard met verscheide andere Radikalen, die 't juk der Associatie afschudden, die niet willen dat de 2 a 3000 kiezers der liberale Associatie de wet geven aan 22,000 Kiezers, en eindelijk is er nog 'ne Socialist die zich alleen voorstelt. Land, hoe is de toestand der gemoederen te Brussel Zeer gunstig voor ons! Veel verbeterd sedert eenige weken. Brussel, moet ge weten, heeft veel treffelijke katholieke menschen, die voor hun Geloof zouden sterven. Dat hebben wij nog hooren zeggen. Doch er zijn te Brussel veel onverschillige menschen, die buiten de strikte regels niet veel naar de kerken omzien en die tot hiertoe alles geloofden wat een gematigde liberale gazet schreef. Welnu, die soort van Brusselaars heeft gezien, primo, ten eersten dat er uit de Geuzerij een schromelijk zedebederf komt. De veropenbarenbaringen van over 2 jaar zijn nog niet vergeten. Welke veropenbaringen, Land Als het uitkwam en bleek, in welke ijselijke vuile krochten men de jonkheid lokte en hoe ze in Brussel een smeerig Sodomu wilden maken, en hoe dat liberalen Burgemeester en liberale po litie in deze zaak gehandeld hebben.Dat is éen! sécündo ten twee den, de Brusselaars beginnen gewaar te worden welk nadeel de tegenwoordige Ministers aan de Commercie hebben gedaan... Oer tijd was er een van die indifferente Brusselaars in ons bureel en wij vroegen hem: Hebben de Ministers met hun liberale politiek Han del en Nijverheid bevoordeeligd? Hebben ze de convois beter inge licht? Hebben ze de correspondentie verbeterd of afgeslagen Hebben ze goede tarieven gemaakt voor de kleine reizen in 't bin nenland En wat antiooordde hij Hij moest zeggen NEEN Dan vroegen wij hem Hebben ze de lasten opgeslagen? Hebben zij den Handel belemmerd? Hebben

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1