I Den 8 Juli. 28 2l Zondag 15 Juli 1881. 25s'e Jaargang. De l'roviuciale raden. De besluren en de gazellen. net GODSDIENST. - VADERLAND. - VRIJHEID. DE TOESTAND. Na de Kiezing. Om rijk te worden, Loopende Nieuws. Brussel. - De ware oorzaak. BUREEL, ACHtERSTR,ytT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Anióneen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieyws, 1 frank den kleinen regel. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAI AELST AALST, ZATURDAG 12 JULI 1884. Wederom een Dag van Triomf Nu hebben wij in 't Senaat een sterke Meerder heid, ja een Meerderheid gelijk er nog zelden is ge weest 42 Katholieken tegen 17 Geuzen!!! en ballottee- ring te Brussel, voor 8 Senateurs, en te Nijvel en Doornijk voor 1 Senateur. 't Kwaadste genomen, dat wij in al d'herkiezingen verloren, dan hebben wij nog een zuivere meerder heid in 't Senaat van 15 stemmen. 't Is de tweede plechtige veroordeeling der poli tiek van Landverscheuring en van Landverdelging, onder welke Belgenland 6 jaren heeft gezucht en geleden. Vrijheid en Eerlijkheid Gespaarzaamheid en Rechtveerdigheid De Grondwet van 1830 hersteld! En, gelijk er dijnsdag t'Aalst in 't Paviljoen wierd gezegd 1830 is vernieuwd De Geuzen zijn dood, zonder poêr of lood Als de treffelijke liberalen in hun gemoed willen gaan en d'openbare Welvaart behertigen, dan zullen zij zich met alle ware Belgen verheugen, over de sterkte van een Ministerie, oprecht Nationaal en niets betrachtende dan den Vrede en 't Welzijn, gesteund op de groote Vrijheden der Grondwet Frère en Janson brachten ons tot meerdere twee dracht en diepere ellende, Malou en zijn Meerder heid zullen den Vrede herstellen en de zotte landver- delgende onkosten wegnemen. VERV1ERS. De twee liberale Senateurs weg Ons mannen ge kozen met 200 stemmen meerderheid. SOIGNIES. Twee liberalen weg twee katholieken gekozen met 100 stemmen meerderheid. ATH. De liberale SenateHr weggeklopt. NIJVEL. De liberaal De Vrints is herkozen en ballotteering tusschen een liberaal en een katholiek. Onze Vrien den zijn te Nijvel niet ster k genoeg ingericht en De Vrints is een zeer gematigde en populaire liberaal. DOORNIJK. De stad van Bara. Doornijk Onze Vrienden heb ben het zoover ingehaald dat zij tot een ballotteering geraken; dat is aiet gebeurd sedert 1847; de liberaal Bonnet is gekozen en er is ballotteering tusschen de liberaal Maceau,1345 st. en Dumont,1534 st. HUY. De liberaal is herkozen met 658 st. tegen 596. Dkar, gelijk op veel ander plaatsen, zonder hun val- sche kieswetten, de liberalen lagen plat geslagen. Ziedaar de goede tijdingen, die dijnsdag achter noen de katholieke gemoederen kwamen verheugen. Wij hebben de Meerderheid in 't Senaatde Mi nisters kunnen voort; de Verlossing des Vaderlands is bevestigdZelfs in 't diepste van 't Walenland wordt't Vonnis der gevallene Ministers bekrachtigd. T'AALST zijn er opgekomen rond de 1300 kiezers. Achtbare Heeren Senateurs, onvangt onze heilwen- schen, en mochttet Gij, in den naam van ons Arron- disse.:: rit, de krachtige wetten van Rechtveerdigheid en van noodzakelijke Herstelling zoohaast mogelijk door uw stem bekrachtigen. Minister Woeste, het Arrondissement Aalst juicht uw benoeming toe, en hoopt TI te mogen volgen en vereeren. in een schit terende en verdiënsliijke.Ministeriécie loopbaan. De ♦aak der.' - v 'Mr* is zwaar en lastig! maar u -JLt --fir vast! Men ontvangt «nel eerbied de 1- retten der Nationale Ministersmen hangt ze op d'eerste plaats, met het vaste vertrouwen, dat die 7 Mannen, ge steund op den uitdrukkelijken wil der Kiezers en van 't Volk, de Verlossing van 't Vaderland zullen bewerken en ons uit de bedriegpütten der Vrijmet selarij redden. Gewonnen zijn in de kiezing, is een eerste stapjmaar de schavotten wegnemen, de slechte wetten uitroeien, dat is de kapitale zaak. Te St Nikolaas, t'Audenaarde, te Dendermonde, te Eekloo, t'Antwerpen, te Leuven, te Mechelen, te Brugge, t'Yperen, te Kortrijk, Thielt, Rousselaere en nog onder plaatsen, waar geen strijd was, zijn de Katholieke Kiezers evenwel in groot getal opgeko men. OOSTENDE. Oostende, z'hadden daar de distrikten valschelijk verdeeld,op zulke wijze dat wij moesten onderliggen; en nogtans, 't was d'eerste tijding die dijnsdang toe kwam: Wij hebben in Oostende den zegepraal be haald. En dan, rond 4 ure kwam GENT. De strijd was er hevighet liberaal geweld was er tot d'uiterste palen gedreven liberale gazetten hadden gesproken dat 't bloed op de straten ging stroomen; 6 kieswetten waren in ons groot nadeel gemaakt en nogtans GENT, GENT heeft onder een gewicht van 400 stemmen meerder heid, zijn 4 liberale senateurs begraven 't is alsof de wrake Gods van nu af op d'Iakwisiteurs lag: Bou vier onverlet gelaten, al dïnkwisiteurs die moesten herkozen worden, zijn gevallen en verwezen De slag van Gent zal de laatste hoop der Geuzen en Vrijmetsers verijdelen. De Natie, 't Volk en de Kiezers keuren hun politiek van vervolging en van geldverkwisting af; in 't Vrije België moet er nie- 7o* mand vervolgd worde;-: Jood en .Schispmtiek pjotreu j„_ er gerust leven, maar de Katholiek, de Vaderlander, de ware Belg wilt ook zijn Rechten en Vrijheden niet gekrenkt zien. En Brussel zal men vragen BRUSSEL. Er was voorzien dat onze meerderheid er min groot zou geweest zijn Pikar met zijn volk, was naar de doktrinairs overgeloopen; veel katholieken en Independenten hadden te veel vertrouwen; de li beralen en de radikalen hadden 't hoofd in den schoot gelegd en waren schijnbaar verzoend, alhoe wel zij nooit of nooit in vrede zullen besturen en 't gevolg is geweest, dat er te Brussel niemand geko zen is; dat er dijnsdag aanstaande een herkiezing moet zijn. Meer dan 600 onzer Kiezers zijn niet opgekomen, Kiezers uit de Stad en Kiezers van den Buiten de liberalen zijn beter ingericht dan wij, om d'achter- blijvende Kiezers op te zoeken; de liberalen koopen uit en dwingen om thuis te blijven, en hier 'ne kiezer gewonnen en daar eenige kiezers doen thuis blijven, dat maakt eindelijk een groot totaal uit. De Katholieken en Independenten van Brussel hebben zich van woensdag af, aan 't werk gezet voor d'Herkiezing van Dinsdag. Veel handen maken licht werk. Als elk meehelpt, zelfs uit de Provinciën,die ken nis heeft en invloed in 't arrondissement Brussel, hij wordt dringend verzocht van zijn medehulp te willen verleenen, een kiezer gewonnen is al een groot werk; daarom, het dringend verzoek is, van te werken en nw.de te helpen tot den Triomf onzer Vrienden van Br issel, om te samen den Vrede en de Welvaart des V «Ierland te bewerken. Hoe is nu de toestand in 't Senaat Buitengewoon gunstig voor de katholieken.Ge zult lezen en oordeelen jVan 37 liberalen en 32 katholieken, zijn wij nu ge/tomen op 42 katholieken en 17 liberalen. Die cijffers zeggen alles: De Geuzerij ligt verworpen en verpletterd! De Belgen willen vrij, rechtveerdig en gespaarzaam bestuurd worden. De vreugd is groot geweest, bij de katholieke Belgen Zelfs zonder Brussel is onze meerderheid in bet Senaat groo'.er dan in de Kamer! Het werk der Vrij making kan niet belemmerd worden Welke zoet vloeiende, welke hartverheugende gedachten V-Men schrijft ons, van rond Gent en Deynze, dat men zich geen gedacht kan maken van de vreugd die er betoogd en gebleken is. Men sloeg d'handen te shmen om God te bedanken; men wenschtte malkaar proficiat; de klokken luidden, de kanonnen schoten, de Volkeren juichtten.de kinderen danssten en spron gen, de Muzieken werden bijeengetromraeld, de Peestvlag wierd uitgehangen, men richtte stoeten in, óm de Kiezers te gaan afhalen en triomfantelijk dooi de Gemeente te trekken... De Geuzen hebben zich weêralniet kunnen inhou den, hunnen duivel te scheeren en 't Vaderland te (eeren, door wilde spektakels... Wat weihoe! er L\iezing! zij hebben nog veel voordeel! Ze verliezen d.e willen 't kot overhoop smijten... Wie doet dat? C^,dé»igWï»etf>.'?- °p die niet foeerd zijn van nog ooit aan 't Bestuur te komen. Te GENT lieten ze zelfs bijna niet toe van de ka tholieke Kandidaten uit te roepen Zij huilden en schuifelden en vlogen naar den Kring en 't Bisdom waarom niet aanstonds dat gezwerm uiteengesabeld Wat schuilt er onder die liberale Burgemeesterijen Te Brussel hing het uitgeplekt, dat er geen 15 man mocht bijeenstaan op de straat, en nogtans men liet benden van 6 600 man de straten doortrek ken Dó gendarms, de gendarms tegen dat slecht Volk, proces-verbaal gemaakt, veroordeeld, doen zitten, niet gezien of het Geuzen-Studenten zijn,doen zitten en die smeerige schandaulderij zal haast ge daan zijn. Te GENT, een schoon affaire, mocht er volstrekt niemand in den Kring gaan en Doctor Tibbaut, die er moest zijn, is achteruitgestooten en gekwetst. Te BRUSSEL heeft de Burgemeester twee kom mis- sarissen moeten afkeuren en berispen; en men heeft er gardeciviks gezien, die benevens 't slecht volk, tegen de Policie opstond. Te Charleroi heeft men gevochten en in den ka" tholieken Kring al de ruiten uitgeslagen17 perso" nen zijn aangehouden Te Verviers is er in den dag groote deftige vreugd geweest; maar 's nachts zijn de liberalen verseheide herbergen komen vernielen en steenen werpen naar gendarms en policie. Op veel ander plaatsen heeft men wederom de Partij van den Oproer en van 't Geweld aan 't werk gezien, maar het zal dienen tot haar meerde schande en onmacht. Want, wie die treffelijk is, en dat bij woont of leest of hoort zeggen, wie zal er niet uit roepen Foei! foei! weg die ruststoorders! weg die onweerdige en lafhertige venten 't Is gedaangeen armoede of ellende meer Er is 'ne middel uitgevonden om rijk te worden! En wie heeft dat uitgevonden? Moe-je dü vragen, menschen! Waar is 't verstand gebilletteerd bij de liberalen de Chronique heeft wel geschreven, dat al de schoon menschen liberaal zijn... Dus, al 't verstand is bij de liberalenEn wie vertegenwoordigt in Aalst de liberalen? 't Verbond van Aalst? En 't is door 't Verbond dat ar 'ne middel komt uitgevonden te worden, opdat iedereen rijk zou wezen? En wat moet ge daarvoor doen? Hoort, wij nemen 't Verbond Yan zondag en lezen daarin: OUDERS, wilt gij dat uw kinderen advokaat worden, doktor, in hun eigen huis wonen, kortom, dat zij eens rijk zijn, wat moet ge doen, om dien droom te verwezenlijken Het is zeer eenvoudig; Zendt uwe jongens naar de Middel bare School en vervolgens naar ONS Atheneum,waar de kinderen bijna voor niets onderwezen worden.... Ei, dat de menschen zulks niet eerder geweten heb ben Maar zou 't geen drukfout zijn? Heeft 't Ver bond niet willen zeggenvroeg RIJP zijn, in plaats van vroeg rijk 't Ging er zondag schrikkelijk, in dat Verbond nog een weinigsken en 't was gedaan met menschen en beesten. Hoort wat dit orgaan c^er liberale Asso ciatie schreef: Kiezers, schreef het, aan zijn talrijke lezers van Brabant, want vroeger werd er alle weken een Verbond gestuurd naar 't Ministerie van Onder-/ wijs; een der hoofdredakteurs uit 't Verbond ging' daar in en uit, gelijk de boeren van Buggenhout m hun schuur; maar luistert wat 't Verbond schreef Moesten de katholieken in-'t Senaat een meerderheid neubeu, dit wat e uVer Gifë dierbaar n« v.* verschrikk'^'^até tijden brengen die ooit menschelijk wezen heelt kunnen beleven!Lieve menschen, is dat niet wreed! sluit deuren en vensters, 'tis er meê gepast! de schrikkelijke tijden zijn daar! de menschen zullen uitteeren en verhongeren, omdat de school kijkers geen 8 i 1 o,ooo fr. gaan trekken, om niets te doen dan de Gemeenten plagen; men mag re kenen dat de schoolkijker t'Aalst een schoon fortuin tje bijeenvergaard kan hebben, met den rentenier te spelen!... De schrikkelijkste tijden, schrijft 't Ver bond; omdat d'heerschappij der civiele meesters op houdt; dat ze niet meer kunnen zeggen: Burgemees ter, Schepenen en Raadsheereu,wij, ordonneeren, en gij betalen!!! De schrikkelijkste tijden naderen, om dat er Eerlijkheid,Rechtveerdigheid en Gespaarzaam heid gaan komen 't Verbond weet zeker niet, dat meer dan een liberaal die zotte onkosten voor het civiel onderwijs naar den duivel begon te wenschen.. Maar volle krop, dobbele krop! Ik clleen moet leven, zeggen de schoeffelaars Dat zijn ten allen tijde deftige ea manhaftige korpsen geweest, die voor hun Vrijheden streden en de Penningen en de Rechten des Volks verdedigden. 't Is daarom dat het gevallen Ministerie alle machtwilde afnemen aan Deput3tiën en Provinciale Raden. Maar de Dwingelandij is gevallen en de Provinciale Raden eis- schen hunne Vrijheid terug. Zij vragen onmiddelijk d'afschafling derwet van December 1883; zij vragen dat hun gekrenkte macht zou hersteld worden. Immers, de Vrijmetsers zijn zoo plechtig niet afgestemd, omdat de Katholieken de wetten der Vrijmetsers zouden uitvoeren; Frère, Bara, Van Humbeek zijn gevallen, niet om hunnen persoon, maar om hun slechte akten en dekreten. De Provinciale Raad van Antwerpen, thans eenparig katholiek, heeft in zijn verslag de wet van 1879 beoordeeld. Gedurende 5 jaren, zegt die Provincie, zijn wij om wille van die wet, met een uitgave van een half miljoen belast. Onze geldtoestand wierd in gevaar gebracht, ondanks ons aanhoudend verzet. En al de sektiën der Provincie hebben den wenscb uitgedrukt van zoo spoedig mogelijk die ellendige schoolwet te zien verdwijnen. In tegenwoordigheid, zeggen ze, van den wensch der Natie, kan de afschaffing der schoolwetten niet achterblijven en het is reeds toegelaten op voorhand den val toe te juichen van die anti nationale wetgeving, welke tevens een aanslag is tegen de vrijheid van onderwijs, eene verkrachting van gemeentelijke en provinciale Vrijheden, een gevaar voor de openbare eendracht, een afgrond voor de stoffelijke middelen van het Land. Die afgrond is zoo diep dat, om hem aan te vullen, het noodig is geweest de plaatselijke besturen te verarmen, alle nuttige werken te verwaarloozen en ein delijk het land 23 miljoen nieuwe lasten af te persen. De wierrookerij is de pest der besturen.... De misbruiken moe- en bekend gemaakt worden en uitgeroeid.... Te Brussel, indien de liberale gazetten van over 3, 4 jaar de misbruiken en de geld- verkwistingen hadden bekend gemaakt, nooit zouden zij zoo diep gevallen zijn.... Maar hoe ging het? Men riep: Zwijgen! geen kri tieken! Ge zoudt de liberale partij doen vallen!Daarbij, de liberale drukpers mocht meélekken;inde schoolinkwisitie kreegzij 400,000 fr. te verdeelen; de liberale gazetten wierrookten en hebben aldus den diepen val banner Partij helpen bewerken.... De waarheid en d'onafhankelijkheid, dat moet altijd onze leus wezen Tot lof der Policie van Aalst moet er gezegd worden, dat er weinig of geen pogingen zijn gedaan omde ruitenbrekers en nacht- verkes te ontdekken. Janson is den eersten die zijnen kop uit den put durft steken, wegens de ballotteering van Brussel. En wat valt er van Janson te bemerken? Dat de liberale kandidaten van 10 Juli al de gedachten van Janson verworpen en verloochend hadden. En die trotsche Janson, onder de voeten gesmeten zijnde, kust de botten der doctrinaire kandidaten! Een schrikkelijk geval te Brussel: in den bosch van Boitsfort heeft men maandag gevonden 't lijk van een jongeling, maar 16 jaar oud! Zoo jong en reeds zelf- moorder! Hij was uit den Athene en heeft zijn zelfmoord op een schrikkelijke wijze gepleegd: eerst geschoten in 't hoofd en dan in de borst; 't was nacht; hij leefde nog, doch had zijn revolver laten vallen en vond hem niet meer; dan is hy opgestaan om in 't bosch rond te dwalen en eindelijk te bezwijken. Houthakkers vonden's morgens zijn lijk! De Ziekte blijft broeien in 't zuiden van Frankrijk; tot hiertoe heeft zij geen groote uitbreiding genomen; in Italië is de schrik zeer groot en zijn er hospitalen gereedmen spreekt van een Religieuse die te Toulon overleden is, vrijwillig slachtoffer harer zelfsopoffering. De Burgerlijke Overheid van 't zuiden van Frankrijk raadt aan, een matig en geregeld leven, de reinheid van huizen en kleeren; de Bisschoppen van Toulon en Marseilje hebben openbare gebeden bevolen. De schelmenen de krawatten! Hoe vallen ze niet dood, liever dan zulke maatregels te gebruiken! Geuzen van Brussel hebben op veel Brabantsche dor pen doen uitstroeien dat de Cholera te Brussel is en daarbij dat de Onafhankelijken toch boven lagen.... Ha, ze durven die wreede ziekte ter hulp roepen! Dat ze maar voorzichtig zijn! Luther deed in zijnen tijd iemand dood gebaren, om een mirakel te kunnen doen; Luther kwam en de schijndoode was dood inderdaad! Met 15 Juli zullen er verauderiDger. zijn aan de vertrekuren van den ijzerenweg. Men zegt dat de Minister van Oorlog reeds maatre gels van bezuiniging heeft genomen, en dat een aantal manschappen in verlof zullen gezonden worden. In dit geval, zoohaast mogelijk, Minister Pontus, want 't gaat Oogsttijd worden. 't Is in Engeland schrikkelijk heet geweest en te Londen heeft het een half uur lang schrikkelijk gedonderd en gebliksemd; te Liverpool sloeg de blik sem in een kerk, te Cambridge is Vxu vrouw gedood en te Kantel- burg is een groot pachthof afgebrand. Te Chülons, 't kamp van Frankrijk, is de donder in een der peerdenstallengevallen en heeft 4 peerden gedood. Te Arum,in Holland, is 'ne mensch van d'hitte doodgevallen, terwijl hij op een weide een koei melkte; te Jesum, Friesland is ook een arbeider doodgevallen en te Leeuwarderadeel zijn 5 menschen van d'hitte overleden; ook te Oosterwolde, zekere H. P. onder 't maaien, gevallen en was dood. De slechte Republiek had de Zusters uit de gasthuizen verjaagd, de Cholera roept ze terug en ze keeren weêr op d'eerste vraag; reeds zijn er te Toulon twee Religieusen door de ziekte weggerukt. Benevens de Religieusen is 't kruis nu ook in de Gasthuizen weór- gekeerd; want die verdomde Vrijmetsers wilden niet meer dat de Zieken en Stervenden den Gekruisten God konden aanschouwen.... O gi infernale sekte!wanneer zullen de Volkeren u kennen en verwer pen gelijk gij het verdient! Als over 12 a 44 jaar de Ziekte in Albano was, dan hebben de Pauzelijke Zouaven de grootste voor beelden van heldhaftigheid gegeven. De civiele ziekenbezorg- sters van Parijs en Marseilje winnen 5 fr. daags; 't is veel, maar in tijd van ziekte, ge zoudt er eenigen houden, maar 't grootste getal, voor geen Honderd Frank daags zouden ze blijven. De Courier schrijft dat er uit 't kanton Assche 200 kiezers ontlro ken hebben, uit 't kanton Hal 150 en een groot getal uit St-Quintens- Lenniok. De liberalen hadden mannen gezonden, die zich uitgaven als gezonden door onze Vrienden, om te zeggen dat het niet noodig uw te komen. Als Assche, Hal en Lennick dijnsdag opkomen, zijn de Vrij metsers teeg. Gij, Katholieken, die kennis hebt in die kantons, om de liefde Godsslelt hel niet uitgaat er héén en wekt elk op, om dijnsdag naar Brussel te gaan', t Is noodig! 't is noodig KORTE BEMERKLNGSKES.— De Geuzen zijn waarachtig bekeerd en zoo nede rig geworden dat ze met het minste kontent zijn. Wie kent hunne verpléttering niet van 8 Juli, het gansche land door? Maar ze mogen ballotteren te Nyvel en te Brussel waar ze altijd zegepraalden zonder strijd, en ze roepen fier uit, dat die ballottering hunne eer herstelt en de vervulling is van al hunne wenschen. De beieekenis der laatste kiezing moet men zoeken te Nyvel en te Brussel, schrijft de Echo du Parlement, en daar liggen de Geuzen boven; dus triomf overal lil Een ander geuzenblad van Brussel schrijft dat de hoofdstad zich met verachting afkeert van ae Onafhankelijken en Katholieken.... tn waarom? Om dat de mannen van Picard met de geuzen hebben gestemd, en dat velé kiezers te veel betrouwen hebben gehad in de zegepraal der Onafhankelijker Het vuilbladje van Brussel, dat niet leeft als van domme leugens en vuile goddeloosheden, de Chronique schrijft deze woordenDe Katholieken hebben dus nog 8 dagen om te lasteren en te liegen, maar daarna is 't uit. Ja, 1 is gelijk die versteende leugenaars die eindigen met hunne eigene leugens te ge- looven.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1