Zondag £7 Ju// 1881. 25s#e Jaarqanq I fltentös öet tOeek. Cicero pro domo. Woorden wekken, Aalst, - 't Banket van zondag. Ontwerp van Wet GODSDIENST. VADERLAND. - VRIJHEID. Die Geuzenbesturen. betrekkelijk het lager onderwijs, -aaaaprnv 'u—man mi him^-.-iiiaSigg-^aaaaaas/iiiii ««[■■■■■■nmmbbmmwwmbbwpmwmmmwwwm^b^ BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewoone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de Tweede Bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel, HET LAMD AALST, ZATURDAG 26 JULI 1884. 't Groot nieuws der week, d'OPENING DER KA MERS De Gekozenen die hunne plaats komen nemen, en hunne gelukkige werkingen beginnen. Er is een ordewoord bij de liberalen om te roe pen: Ze zullen t'hevig, te geweldig zijn Neen, Landgenoten, neen! en wij dagen u uit, al hun be slissingen en wetten na te gaan en iets te vinden dat niet strekt tot d'algemeene Vrijheid en tot d'alge- meene Welvaart. Voor Frère en Bara waren de Katholieken geen Belgen meer; voor de tegenwoordige Ministers zijn alle Belgen gelijk; zekerlijk, in de benoemingen en verhoogingen, moet er een Onrecht van 7 jaar her steld worden; maar al de wetten zullen den stempel dragen van Eerlijkheid en van Vrijheid! Liberalen, die vrij zijn, die geen profijt hebt uit de Landop- eterij, gelief toch deze woorden te overwegen. De Kamers zijn geopend dijnsdag morgend, 's voornoens de Kamer van Volksvertegenwoordigers, 's namiddags 't Senaat. G'heel de wereld roept uit Welke verandering welke gelukkige verandering! O Kiezers, Kiezers, dappere Kiezers, hoe moeten wij u toch loven en danken Op de Bank der Ministers, zien wij 7 vrome ka tholieken, fraaie mannen, met de zuiverste inzichten bezield. Te vergeefs zult gij daar nog Inkwisiteurs zoeken; ze zijn door 't Kiezerskorps weggeslagen, behalve Bouvier, die door een mollegat naar zijn bank komt gekropen De slechte projekten en wetten gaan gescheurd worden; wetten van Recht en Vrijheid zullen den Land-Vrede verzekeren. De E. Heer De Haerne is Voorzitter geweest van ouderdom. Welke edele figuur! 0 gij die dwazelijk zegt: De Priesters zijn overdreven meiischen! Komt en ziet eB hoortWat hebben de Priesters sedert 6 jaar niet geleden! Bara rien uit: Ze moeten vervolgd worden tot het uiterste Ü'lnkwisiteurs konden met geen afkeer genoeg van de Priesters spreken zij •Joflte'.tciC-Macateri komta, vc* *atet-glnv. parade, de Geestelijken te beschuldigen; op die 6 jaar, welke vervolging, welke smaad op de Geeste lijken!. ...Nuzijnde vervolgers tot oumacht gedoemd; een Geestelijke moet de Kamers openen; hij moet 't eerste woord tot de Gekozenen des Volks spreken; en komt er uit zijnen mond? een woord van wraak of van haat of van afkeer? Neen, hij herinnert dat M. Rogier de ware Deken van Ouderdom is, maar ziek zijnde, niet komen kan; hij spreekt van de jaren 30, alswanneer men de vereeniging heeft gezien van alle goede Burgers. De jaren 3o en 31 Hoe dikwijls is er in't Land niet geschreven, sedert io jaar: Voor 't geluk van allen,- er moet een overeen komst zijn, op den voet van i83ol.. Elk het zijne, is zondag op 't Stadhuis van Aalst edelmoediglijk en manhafiiglijk gezegdl Ja, elk het zijne! en eer en dank aan de vooruitziende mannen, die niet alleen de gevaren van 't officieel onderwijs en van de Gou- vernementeele Moeialerij sedert 20 jaar en langer, bestreden, maar die nog door een gedurige herhaling, de middelen van Redding hebben kenbaar gemaakt en uitgebreid. In hun eerste zittingen hebben Kamer en Senaat de Kiezingen onderzocht en goedgekeurd. Hoeveel stemmen hebben de liberalen niet gezeurd, al mis bruik te maken van hun meerderheid! de Katholieken willen rechtveerdig blijven en de kiezing van Charle roi, zoowel als die van Virton zijn goedgekeurd M. THIBAUT is Voorzitter der Kamer gekozen en M. d'AN ETHAN, Voorzitter van 't Senaat. Woensdag zijn twee wetsontwerpen neergelegd. Een krediet om den Pauzelijken Nuntius terug te roepen! Dat is recht en weerdig! Omdat de Paus we gens de Schoolwet niet wilde zwijgen, wierd zijn Gezant affrontelijk weggestuurd. De vermaledijdde Schoolwet gaat vallen: Pauzelijken Nuntius, gij deelt in den Triomf; kom terug uw plaats innemen! Rus land, Duitscbland werken om in goede betrekking met den Paus te blijven, en het Katholiek België zou zijn Geestelijken Opperherder niet herkennen! Het tweede wetsontwerp is d'afschaffing der wet van 1879, en een schoolhervorming, in den oreedsten zin der Vrijheid, zelfs al te breed, want die de macht in handen heeft, mag en moet er van gebruik maken voor de welvaart. Van 1879 tot 1884 was de dwang schrikkelijk tegen al dat Goed is; ons dunkt dat het wetsontwerp der Hervorming al te scrupuleus is tegen de Geuzen en Vrijmetsers. Een wet, die de Vrijmetsers niet misnoegt, zal ons weinig voordeel aanbrengen.. Doch Minister Jacobs zegt zeer wel op 't einde van het Betoog zijner Bewijsredens, dat 't Ministerie d'hulp der katholieken inroept, om het Wetsontwerp zooveel mogelijk te verbeteren. Dat is toch een helsch gedoen Te Toulon, de chris- tene vrouwen vragen om een Processie te mogen doen,en in deze ijselijke ziekte, het wordt geweigerd En de ra- dikalen en Socialisten mogen op straat komen bulderen en dreigen.... In Frankrijk, g'heel de wereld zegt het, 't zijn de Katholieken die meest moed en zelfsopoffering toonen. Dal wil zeggen: hij klapt voor zijn winkelke. Als men de liberale gazetten, groote en kleine leest, vindt men altijd hetzelfde: a De scholen zijn ci de scholen zijn lü. Er is daar niet op tespnrcn.» Wilt gij welen lezer, waarom die gazetten zoo schrijven? .Wel Jiip"onv 1 - -- De opstellers zijn of professors, of school-inspek- teurs, af onderwijzers. Begrepen, niet waar? Als zij maar in't goud zwemmen, mogen al de kontribuabelen arm worden! (Schild en Vriend. Voorbeelden trekken. Wij vestigen de bijzondere aandacht van de leden der gemeenteraden op het voorbeeld hen gegevendoor ocd gemeenteraad van Brée, die in een der laatste zittingen met eenparige stemmen het voorstel aannam van den Heer notaris Leroy, besluitende totdeonmid- delijke afschaffing der zoo kostbare als nuttelooze middelbare school. Reeds is het te Brée zoo ver gekomen, even gelijk in vele andere gemeentens van België, dat men de uitstaande kapitalen moet terugvragen om de loopende schulden, door het officieel onderwijs veroorzaakt, te kunnen dekken; duizende en duizende franken wor den nu reeds daartoe gevorderd, en stelt men niet aanstonds paal en pern aan die ongehoorde uitzinnige verkwisting, dan komt het vroeger zoo bloeiend stadje Brée ten laatste nog aan den armen. Ook juichen wij met alle oprechte Bréënaren de le den van den gemeenteraad toe en betuigen wij hun onzen dank voor hunne verdienBtige houding, en ver zoeken wij hun ten dringenste, met diezelfde eenpa righeid onze zaak en beurs te blijven voorstaan en verdedigen en slechts dan te rusten, als de doorieder- een verwenschte school naar de maan zal verplaatst zijn. Het is meer als wel geweestl dat wettig bloedzui- gen! dat wettig beurzensDijden moet ophouden! maar al te lang heeft men den geme ente-raad uitgeplunderd ten voordeele eener middelbare school, het vijfde rad in don wagen, bijna uitsluitend door eenige jongens van andere gemeenten of van vreemde ambtenaren be- zoc'^-j die er voor eenen appel en een ei worden aan- gedomen, maar ten koste wel te verstaan van de ei genlijke Bréënaren welke den boel betalen. Ja 't is al wel geweest! en niet alleen te Brée, maar in alle steden en dorpen van het land; een einde moet er gesteld worden, een onmiddelijk einde aan de on begrijpelijke verkwistingen onzer gelden; een einde aan het betalen van schoolmeesters die duizenden franken trekken, terwijl zij geen enkel kind te onder wijzen hebben; een eiude aan het betalen van striks- ters 'in strijksters aan de gemeente tegen wil endank opgedrongen; bij die ze aanstelde, moet hun ook maar de cenlen geven; een einde moet er gesteld worden aan liet betalen van den geuzencatechismus; een einde aan uet wraakroepend betalen van schoolgelden van arme kinderen, die inderdaad de school niet bijwonen en dit ten schreeuwend nadeel van het armbestuur en van den armen mensch; een einde aan het betalen van avondscholen, die de gemeenten niet gevraagd hebben; een einde in een woord aan het betalen van alles wat tot hiertoe op onredelijke wijze en als met het mes op de keel de gemeente besturen werd afge perst. De gemeente-raden overal, volgen dus zonder uit stel het voorbeeld hun door den gemeente Raad van Brée gegeven! hoe eer begonnen, hoe meer gespaard. (Maeseycker Weekblad.) Volgens wij vernemen, is die Feestviering allerbest gelukt; ten half een zijn d'heeren van 't Senaat, vau de Kamers, van 't Magistraat der Stad, in pracht- rijtuigen den heer Minister van Justicie aan de statie gaan afhalen; de achtbare Minister is langs de Albert-Liénart-straat en Kapellestraat, te zijner eer bevJagd, naar 't Landhuis gereden, en tea half twee bright Mr de Burgemeester hem in de groote Feest- Zdhter*iiar Prac^l'8e Tafels stonden gedekt; ah Verd Minister Woeste door een hartelijk en -Uo"~iïu£ndgi kK^ cu l>ra»C gtfl iep rcrnii'c aa. Er waren 140 man aanwezig; benevens d'heeren Secateurs,Volksvertegenwoordigers, Burge meester, Schepenen, Distrikt-Commissaris, Raads- heeren en Provinciale Raadsheeren waren daar aan wezig de Z. E. H. Deken, de E. H. Tkibaut, Katholieke Schoolopzichter, de E. H. De Vos, direc teur van St Josefs-Gesticht, de oude verdienstrijke Katholieke Kamper, M. Byl, algemeene Sekretaris van't Vrij Katholiek Onderwijs; afgeveerdigden uit Geeraardsbergen, Ninove, Sottegem, Burgemeesters uit 't omliggende, ander Heeren, die door hun talen- teu en staat, aan 't hoofd staan der Katholieke Macht Een talrijke, een deftige, een machtige Vergade ring; de tafel was mild voorzien van uitgezochte spijzen, keuriglijk bereid en met orde opgediend; d'heeren van 't Inrichtènd Komiteit spaarden zich geene moeite om tot het einde toe, voor de goede orde te zorgen; elk was ten uiterste te vrede, ten half drij is de Jonge Garde een schoon Concert komen geven; aan 't Nagerecht zijn veel gezond heidsdronken voorgesteld, 0. a. natuurlijk aan den achtbaren Minister, die met zijn gewone welsprekend heid, Aalst in '1 algemeen,en de deelnemers in 't bij zonder bedankte. Minister Woeste heeft de kunst om de gemoederen in gloed en geestdrift te brengen; thans tot die hooge plaats verheven, vergeet hij het Arrondissement niet, hetwelk hem over 12 jaar naar de Kamers afveerdigde. Men verstaat dat het in een weekblad onmogelijk is, deze Feest breedvoerig te beschrijven. Ten half zes stond Zijn Eminentie de Minister recht; hij wilde, tot elks leed, per trein van 6 ure vertrekken; een warm en geestdriftig hand geklap weergalmde nog, als de talentvolle Man reeds buiten de zaal was en moet in zijn oorenweérklonken hebben, als een diepgemeind: Tot weêrziens! Het gansc.he Magistraat der Stad vergezelde den Raadge ver der Kroon tot aan het prachlrijtuig, hetwelk hem naar de Statie bracht.... Na 't afscheid van den Mi nister zijn d'heeren nog verscheide uren te samen gebleven; nog menige heildronk wiprd voorgesteld en beantwoord; 't Vlaamsch, onze Moedertaal weér- klonk op de groote Feestzaal der Stad; de Triomf, de gelukkige Triomf wierd besproken en opgehelderd; en al de Deelnemers die wij gesproken hebben, ver klaren nooit een genoegelijker Feest te hebben bij gewoondZoo mag, zoo moet het wezen! Na lijden komt verblijden!... Wij allen, wij waren verheugd dat de aanzienlijke Katholieken in elks naam, zoo deftig den Minister, onzen geëerden Volksvertegen woordiger hebben ontvangen en gevierd! Wij allen namen van verre deel in die prachtige Feestviering; wij hopen en wij vertrouwen vastelijk, ons nogmaals te mogen verheugen in de zalige en gelukkige vruch ten van onzen Triomf! D'heeren Ministers en hun Meerderheid zijn sterker, dan ooit een Ministerie is geweest..., Zij zijn gesteund op recht en waarheid; al wat zij willen, is voor 't algemeen Belang, voor de Rust en den Vrede, voor de gelukkige toekomst des Vaderlands; als zij d'oogen omhoog slaan, zij zien den Almogenden God, die ons in zijn genade dien Triomf heeft verschaft; wenden zij d'oogen neérwaarts, zij zien 't Belgisch Volk, in overgroote Meerderheid, dat snakt naar Vrijheid en Eerlijkheid, dat zijn goed en zijn bloed zou ten beste geven, om zijn Ministerie en zijn Meerderheid in hun noodzakelijke, wijze en krachtige werking te ondersteunen. En nu, wij heb ben'Minister Woeste sedert eenige weken aan't werk gezien: Tot hem en tot zijn Kollegas mogen wij toe roepen I o ont V-thoKpl- Heil en ak ons Katholieke Meerderheid! Gfd 0-jve, menschen, God geve dat wij na korten tijd, als de groote veranderingen zijn gestemd, dat wij na korten tijd, in de vreugd onzer katholieke zielen megen uitroepen: Heil en duizendmaal dank aan onze Ministers en hunne Meerderheid! Zij hebben de redding des Va derlands bewerkstelligd! Zij hebben de bedriegput- ten der Vrijmetselarij gevuld! Zij hebben ons een gelukkige vreêlievende toekomst verzekerd! Heil en dank aan de Verlossers van ons Vaderland! De achtbare Minister Woeste had voor Aalst iets meêgebracht: De benoeming in de Leopoldsorde van M. Ph. De Wolf-Van der Noot, gewezen voorzitter der Koophandels-Rechtbank en onder alle opzichten een der achtbaarste Ingezetenen onzer Stad. 't Leo poldsorde wordt vereerd, als zulke mannen onder deszelfs Leden opgenomen worden... Men is bijzonder te vrede geweest over de wijnen een bewijs dat Aalst goede wijnstekers heeft.... 't Is misschien de eerste maal dat zulk groot banket was bereid, zonder uit Aalst te gaan. Eu nooit is men beter tevrede geweest. Art. i. In elke gemeente is er ten minste eenegemeenteschool opgericht in een behoorlijk lokaal. De gemeente kan eene of verscheidene bijzondere scholen aan- veerden en toelagen verleenen; in dit geval kan de Koning, na ge hoord te hebben de r jning van de bestendige deputatie, de ge meente ontslaan van de verplichting eene gemeenteschool op te richten of te behouden; deze ontslaging kan niet gegeven worden wanneer twintig huisvaders!)die kinderen hebben van school- ouderdom, de oprichting of het behoud der school eischen voor het onderwijs hunne:* kinderen. Twee of verscheidene gemeenten mogen, desnoods, van den Ko ning de toelating bekomen zich te vereenigen, om eene school te stichten en te onderhouden. Art. 2. De lagere gemeentescholen staan onder het beheer der gemeente. De gemeenteraad stelt volgens de noodwendigheden der plaats, haar aantal en dit der onderwijzers vast. De raad regelt, 'a des noods, al wat het oprichten en de inrichting der bewaarscholen en der scholen voor volwassenen aangaat. Art. 3. De arme kinderen ontvangen het onderwijs kosteloos. De gemeente waakt opdat al die welke de bijzondere niet geinspek- teerde scholen niet bijwonen, het onderwijs zouden kunnen ontvan gen olwel in eene gemeenteschool, ofwel in eene aangenomen school. De gemeenteraad, na gehoord te hebben het bureel van welda digheid, maakt elk jaar de lijst op der arme kinderen, toegelaten om het kosteloos onderwijs te ontvangen in de gemeente- of gea dopteerde scholen en stelt de toelage vast, die uit dien hoofde voor eiken leerling aan de onderwijzers dier scholen verschuldigd is. Deze lijst, alsook het bedrag der toelage, wordt, onder voorbehoud van beroep op den Koning, door de deputatie goedgekeurd. De deputatie stelt insgelijks vast, onder voorbehoud vau beroep op den Koning, welk het aandeel is door het bureel van Weldadig heid te betalen in de kosten van onderwijs der arme kinderen; het aandeel ten laste gelegd van hetbureel van weldadigheid, wordt op zijne begrooting ingeschreven. Alt. 4. De gemeenten mogen bet onderwijs van godsdienst en zedeleer aan het hoofd van hei. program schrijven van al of van ee- nigen harer lagere scholen. Dit onderwijs wordt bij het begin oi op het einde der klassen gegeven de kinderen wier ouders er de vraag van doen, moeten dit onderwijs niet bijwonen. Het lager onderwijs behelst noodzakelijk het lezen, schrijven, de grondbeginsels van rekenkunde, het wettelijk stelsel van gewichten en maten, de grondbeginsels derfransche, vlaamsche of duitsche taal, volgens de noodwendigheden der plaats, de aardrijkskunde en de geschiedenis van België. Het bevat verder de gymnastiek voor de jongens, en het naaiwerk voor de meisjes. De gemeenten hebben de fakultdt om aan dit program de uitbrei dingen te geven, als mogelijk en nuttig erkend. Wanneer in eene gemeente twintig huisvaders die kinderen heb ben in de schooljaren, vragen d<?t hunne kinderen zouden ontslagen worden van de verplichting om de godsdienstige les bij te wonen, mag de Koning, op aanvraag der ouders, de gemeente verplichten, ten behoeve dezer kinderen, een of meer bijzondere klassen in te richten 11) Indien,in weerwil der vraag van twintig huisvaders, die kinderen in de schooljaren hebben, de gemeente zich er tegen verzet dat het onderwijs van hunnen godsdienst deel make van het programma en gegeven worde door de dienaars van hunnen eeredienst of personen door dezen aangenomen, mag het gouvernement op aanvraag der ouders een of verscheidene bijzondere scholen naar hun goedvinden aannemen en toelagen verleenen, mits zij de voorwaarden vereeni gen om door de gemeente aangenomen te worden. Art. D. De onderwijzer besteedt eene gelijke zorg aan de op voeding en het onderwijs der kinderen, aan zijne zorgen toever trouwd. Hij laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan om aan zijne leerlingen het gevoel der plicht, de liefde tot het Vaderland, den eer bied der vaderlandsche instellingen, de verkleefdheid aan de grond wettelijke vrijheden in te boezemen. Hij onthoudt zich in zijn on- derwijs van eiken aanval tegen de godsdienstige gevoelens der huis gezinnen, wier kinderen hem ziju toevertrouwd. Art. 6. De kosten van het lager onderwijs in de lagere scholen zijn ten laste der gemeenten- De provincie komt hier in tusschen bij middel van toelagen in eene evenredigheid die niet minder mag zijn dan de opbrengst van twee opcentiemen op het principaal der recbtstreeksche belastingen. Geene gemeente kan toelagen van den Staat of de provincie be komen voor het lager onderwijs, behalve wanneer zij aan dit voor werp eene som besteedt ten minste gelijk aan de opbrengst vantwee opcentiemen op het principaal derrechtstreeksche oelastingen en de tegenwoordige wet in al hare deelen uitvoert. Art. 7. De benoeming, de opschorsing en de afstelling der on derwijzers behooren aan den gemeenteraad. De onderwijzer nogtans mag niet afgesteld worden, tenzij met goedkeuring der bestendige deputa'ie; de raad en de onderwijzer knnnen in beroep gaan bij den Koning. Dezellde regelen zijn toepasselijk -i>or de opschorsing met be rooving van jaarwedde, wanneer haredyi tr langer is dan eene maand. De opschorsing uitgesproken door d in gemeenteraad, kan om re. den van dezelfde leiten, niet vernieuwd worden. De raad stelt de jaarwedde der onderwijzers vast; deze jaarwedde mag niet minder zijndan iooofr* voor de hulponderwijzers en 1200 fr. voor de onderwijzers, kasueel inbegrepen. De onderwijzer heeft bovendien recht tot huisvesting of tot eene schadevergoeding voor huisvesting, vast te stellen met gezamentlijk overleg, onder voorbe houd van beroep op de deputatie en verder op den Koning in geval van verschil der denkwijze De gemeenteraad kan eenen onderwijzer in beschikbaarheid stel len wegens afschaffing van bediening; in dit geval, zal de onderwij zer eene alwachtings jaarwedde genieten, waarvan de grondslag en de voorwaarden zullen vastgesteld worden bij koninklijk besluit. Deze jaarwedde zal ten laste vallen van den Staat, de provincie en de gemeente in de evenredigheden vastgesteld door artikel 5 der wet van 16 mei 1876. Art. 8. De gemeenteonderwijzers worden gekozen onder de dragers van diploma's van lager onderwijzer, komende uit eene openbare of geinspekteerde normaarschool; zij mogen ook gekozen worden onder die welke met goed gevolg het exaam van onderwij", zer hebben afgelegd voor een jury, samen te stellen door het gou vernement. De gemeente mag nogtans, /net toelating van het gouvernement, eenen niet gediplomeerden kandidaat tot gemeenteonderwijzer be noemen. Art. 9. Geen enkele bijzondere school kan aangenomen wor den of eene toelage ontvangen van gemeente, provincie of Staat, uitgenomen wanneer zij zich onderwerpt aan hei schooltoezicht, de arme kinderen kosteloos toelaat en het program, vastgesteld bij ar tikel 4, aanveerdt. De overtredingen der wettelijke schikkingen worden ter kennis gebracht van het gouvernement door de schoolopzienershetzelfde geschiedt met de andere misbruiken die in eene schoei *#uden be- statigd worden. Indien de overheid die eene school bestiert, weigert zich aan de wet te onderwerpen of de misbruiken te weeren, worden de toela gen van gemeente, provincie en Staat ingetrokken bij koninklijk be sluit met beweegreden en opgenomen in den MONITEUR. Art. 10. Het toezicht over de gemeente-en aangenomen scho len wordt uitgeoefend door den Staat. Het toezicht mag zich niet uitstrekken tot het onderwijs van den godsdienst en de zedeleer. Het wordt geregeld door het gouvernement. Art. 11. De Staat, de provinciën en de gemeenten, kunnen normaalscholen oprichten. Art. 12. De inrichting der normaalscholen van den Staat wordt geregeld door het gouvernement. Art. 13. De normaalscholen der provinciën en gemeenten al sook de bijzondere normaalscholen kunnen toelagen ontvangen van den Staat mits zich te onderwerpen aan het toezicht. ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Ér. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen genomen, rechtstreeks bij ons of door post of briefdragers. YAN AELSI

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 1