Rampen, Misdaden en Ongelukken. Aalst. Athèné en Middelbare Meisjesschool. D'Indepeudenten uit de Fakkel. Overzicht. De Gisting. Laatste nieuws, Wie zijn de medeplichtigen De Scholen. BRUSSEL I9«p, BRUSSEL 50Mp, A A LS T. Twee handelsreizigers deden elkaar maandag avond in de statie te Gent, luidop, omringd van oen twintigtal personen, hun beklag over hennen dag. Ik, zei de eerste, die rondgaat met valschejuweelen, ik ben in vier huizen geweest en overal aan de deur gewalst. Een der winkeliers jaagde zelfs zijnen hond naar mij op. Gezel, dat is niet plezierig En ik, antwoordde de tweede, kom van Kortrijk. Ik had van mijne aankomst per cirkulaire verwittigd, maar ikheb niet in de stad kunnen gaan. Een half dozijn klanten stond mij aan de statie af te wachten; zij zegden allo betrekkingen met odb huis af,en verboden mij, nou' omtrent hunnen winkelte komen. Ik heb dezeweekals reisgeld 74 fr. uitgegeven en geene 74 centiemen gewonnen. Ons plezier van zondag gaat lang aan ons ribbe hangen. Dit gesprek ia echt(Fondsenblad.) Ze spreken met grouwel van 't zeeschip Mignonnette, op 't welk de Volkeren, 7 dagen lang zonder eten en drinken zittende, den kajuit jongen hebben vermoord en opgeëton. D'overbltjvende zijn te Fal- memth ontscheept en dadelijk aangehouden. Te Napels zijn er da gen van 450 sterfgevallen door den Cholera. Ziekten, oorlogen en hongersnood zijn straffan van den Heer... Op dato 16 September, men schrijft, de ziekte vermindert; de Cholera hoeft er gisteren maar 280 meegesleept! 't is nog een schrikkelijk getal. De Kardinaal-Aartsbis schop van Napels gaat dagelijks in d'hoBpitalen en in de besmette wij kende zelfsopoffering der Geestelijken en Religiewen wordt eeuparig- lijk geprezen. Op de Theiss, te Varos, Rusland, is een groot flot omgeslagen: 20 personen dood. In Spanje zijn er ook gevallen van Cholera. VERVIERS, 47 sept. la den nacht van zaterdag tot zondag, werd de vrouw L..., wonende te Hodimont, plotselings door zeer hevige buikpijn aangedaan; zij overleed na eenige minuten. De ge- buren, door die schielijke dood in opschudding gebracht zijnde, begaf de policiezich naar het sterfhuis en nam de noodige maatre gels om het lijk te doen bewaken. De prokureur des konings werd verwittigd en een rechterlijk onderzoek had maandag morgen plaats. De lijkschouwing werd bevolen. Zij zal vaststellen of het waar is, zooals het gerucht loopt, dat die vrouw vergiftigd is geweest. Het volgende voorval had maandag op de linie van Parijs naar Brussel plaats, op den doortocht van den trein, die ten 4 ure 's morgens voorbij Bergen snelt. Tusschen Tergnier en St-Quentin werd een reiziger, die zich naar Brussel begaf, (zijne pakken waren ten minsten voor die stad ingeschreven) eensklaps door eenen aan val van koorts aangegrepen. Hij opende het venster en sprong de ruimte in. Een persoon, die in hetzelfde compartiment sliep, door het gerucht wakker geschud, heeft de alarmbel doen klinken, doch deze was in wanorde en de trein heeft niet gestopt. Men weet niet of de ongelukkige zich heelt kunnen oprichten, of verpletterd is door den trein, die den express voor zijn aankomen te St-Quintin, kruist. Een stormende stier. Donderdag ten 3 ure, is te Laken een stier dol geworden en op den loop ge gaan tot aan de Beurs-, een jonge gast is door eenhoornslag omgeworpen, doch zonder erg letsel, een karreken is insgelijks omvergesmeten. Aan de Beurs was er grooten schrik, doch een der om-taanders had 't goed gedacht van zijn vest over den stier t werpen, en 't heest wierd naar 't stadhuis gedaan en aldaar aan een paal gebonden; doch de stier kon zich lostrekken en wierp zijn meester tegen den muur. De ongelukkige kon vluchten, ban is er iemand met een geweer gekomen en heeft het dolle beest afgemaakt ep den koer van 't Stadhuis. Droef geval te Marcinelle. Een kind van 4 jaar. zoon van Paul Dufer, was naar de weide geloopen, waar zijn zuster een peerd liet grazen en viel haar lastig om op 't peerd te mogen zitten. l)c zuster weigerde en zegde aan haar broèrken van weg te gaan, maar zie daar, 't peerd stampt, 't jongike valt en is den schedel verbrijzeld. Ramp door petrol. Op 't einde van d'ander week, te Brussel, St Gillis Vleurgatstraat, een petrol lamp sprong, en een dochter van 17 jaar geraakte in brand, en leverde 'l ijse- lijkste schouwspel op; men rukte haar kleeren af, maar 't vel hing eraan; ge lukkig is er in de nabijheid een apotheek, waar zij d'eerste zorgen ontving, doch haar toestand is ellendig. Moord te Leuven. Den Ifi september, ten 3 ure 's namiddags, d'echtgenoten Van Acker, barak volk, kregen rusie en 't was sedens bataillo; de mau wierp een platleel naar de vrouw haren kop en kreeg van zijn /.achte wederhelft 'ne messteek in zijn voorbooht dat hij neerviel en naar 't gasthuis moest vervoerd worden... Dan Verdronken te Flemalle, de metser Jef Devalet die was gaan zwemmen in de Maas, kreeg iets en zonk in de diepte, zonder dat iemand hem kon redden. Dood gevallen te Luik, zondag ten half twee 's noenens, de wagemaker' Jan L. 48 jaar oud zat op bou'vard Avry aan een herberg, zakt neèr en is dood. Convoi-Rampen. Zaturdag ten 7 ure 's avonds aan de kaai der statie van Antwerpen, de genaamde Marie Boucher, vrouw Lenders, ging met haar kind op den arm terwijl een ander kind aan haarband iiep, ze ging eten dragen aan haren man die op 't schip werkt. Een lokomo- tief sjoeft voorbij, juist als zij er over was, haar kind dat aan haar hand liep, valt achterover en wordt,och armen, doodgereden. Aalst, maan dag raorgend. 't Gerucht loopt dat ten 5 ure, de rapide 'ne meDSch heeft vermorzeld, een der oudste statiebediende, bijgenaamd Kozijn, die nog lang t'Erembodegem aan d'ijzerenbrug heeft gestaan...,, 't Is echt; zijn lijk is naar 't doodtauizeken gebracht. De naam van den verongelukten is Albertus Van Audenhove, 59 jaar oud; hij werd getroffen door den trein van 4 ure en ten 5 ure is zijD lijk gevonden door Josef Bauwens en Cathrien Blanckaert. Dlefte met braak. Tusschen maandag en dynsdag nucht hebben dieven ingebroken bij H. Ryken, fabrikant in linnen te liamont, Limburg. By uitsnijding van eene ruit in de kouken hebben zij meegenomen 6 zilvere lepeltjes, 160 marken in briefjes van 20 fr. en 10 fr. in klein geld. Zij hebben alles aangewend om eene kas open te breken bij middel van beitels,- maar zijn ontdekt en gevlucht Tusschen 2 en 4 ure hebben zelfden nucht nog willen inbreken bij M. Claaa door het venster van de slaap kamer der dienstmeid, heeft dezelve ontdekt en de dieven ten getalle van 5 of 6 zijn gevlucht. Zelfde nacht zijn er ook dieven in het kloos ter geweest bij middel eener ladder om over den muur te geraken, zijn gegaan tot in de keuken, hebben daar niets kostelijks gevoaden als wat pottekens zijn er ook zoo wederom van doorgetrokken, onze Burgemeester heeft aanstonds getelegrafeerd aan de gendarmen van ons banton en aan die van Weert Holland. Mochten de dieven algauw gekend zijn en hunne straf doorstaan! want de diefstallen worden zoo menigvuldig dat men weldra wederom niet meer gornst zal slapen. Een zoogezegde Russische Prins die te Gent in een hotel van eerste klas logeerde en sedert 1 augusti lekkere sier maakte, eindelijk de som van zijn vertier was zoo groot, dat de baas ongerust wierd en informeerde naar den kadé-, die zich tituleerde Rnssische Prins en deel makende der ambassade in Enge land. De Policie stak er haren neus in en 't kwam uit dat de rnssische Prins niemand anders was dan zekere Felix Prot, franschen ingenieur zonder geld of zonder werk en karottrekker van eerste klas. Hij zit nu aan de tabeldot in 't gevang, gestampte pataten met boonen en politio- kens spek. Een blinde die gaat stelen. Te Brussel aan de Botanikstraat, zekere Deneef bemerkte zaturdag dat 'ne kerel zich langs 't keldergat in de woning van M. Van der Noot liet glijden. Deneef verwittigde de Policie die dadelijk bijsnelde en den dief ophaalde. M. Van der Noot was niet weinig verwonderd als hij zag dat die dief niemand anders was aan een zoogezegde blinde, welken hij wekelijks als armbezoeker enderstand geeft. Kind verongelukt. Maandag, te Verviers, ten half vier in de Ponl-neuf-straat; een kind van 3 jaar en half speelde op straat, onder do bewaking zijner moeder; de moeder gaat een oogenblik binnen, om naar 't vuur te zien, 't kind kind loopt op straat achter zijnen top en wordt door een karre doodge reden. Ais't arm schaapken binnengobracht wierd, in den staat van lijk, de moeder viel in onmacht en bleef langen tijd in diea staat. Vrouw doodgereden. Te Hove tegen Antwerpen, maandag avond ten 9 ure, oen vrouw, gewezen bar reel wachtster, nu herberg houdende, en gekecd onder de naam van Dikke Mie, is doodgereden Storm t'Oostende. Ja, grooten storm geweest aan de zee, maandag,en spijtige gevallen; er was juist een ruime tent opgerecht voor de Tentoonstelling van Pluimgedierte en die tent is 't onderste boven gesmeten Vele rare duiven en kiekens zyn weggevlogen, gedood of gevlucht, o. n. een dnif is weg, die een weerde had van 1U00 fr. 't Is een onbeschrijfelijke ver warring. Koe-dief. Zekere Jef V.... oude kalant der Justitie, bood d'ander week te Lnik een koe te koop voor 200 tr.; 't beest was er 350 weerd; de beenhouwer, een eerlijk man zijnde, want gestolen goed koopen of bewaren is diefte, de koopman verwittigde de Policie, en dc kocdief wierd aangehouden; gelijk alle schelmen, hij loog dat de steenen kraakten, doch eindelijk kwam het uit, dat hij die koe gestolen had te Lantin; de boer kwam zijn koe terughalen en de schelm wierd aehter de grendels gezet. 't VERBOND. Veel gescbreeur. os. dwaas VERBOND; dat zijn eigen geprokhir.eerd oec:: de gazet der officiéele Mesters; veel zot ge d .reeuw; volgens't VERBOND waren de lage en vu c stok. slagers van Brussel, GEDECIDEERDE LIBERALEN en dit geuzenbladschaamt zich niet vanic schrijven: Katholieken, gij hebt zondag klop gehad, ge «uit er nog meer hebben 1 Dat VERBOND ligt zoo diep en zoo laag. daarbij 't is zoo trouwloos, dat het eerlijk publielu -.een re detwist met zulke gazet zou wensch Dy.b. er- mits het kiezing gaat worden, verm:;s I V r i \'p en ander gazetjes van denzelfden kalieber gratis gezonde worden aan veel kiezers en :n J'herber- gen; vi mits't VERBOND afkondigt dat :r gaat strijd zijn in October, dat er GEDECIDEERD:-: LIBE RALEN d'eeuwige schandvlek willen ragen m door een Verbond en een FAKKEL voorgesteld te worden, nu willen wij eens tooncn welke lcu- gens er in éen artikel van 't Verbond te vinden zijn: dat geuzenvolk liegt maar altijd op, denkende: Er zal toch iets van geloofd worden. Hoort nu, geachte Stadsgenoten, wat't Verbond schrijft :r de manifestatie van zondag: AL de werklieden der klerikale Fabriekanten wierden gedwongen zich te doen inschrijven. (LEUGEN, valschheid Een brave garentwijnder is honderdmaal deftiger als die onbekende lasteraars uit T Verbond; doch niemand wordt bi) ons gedwongen) AL de Xaverianen, tjeven, bokken, waren ingelijfd. (Tweede leugen, want in dit geval zou de Stoet van Aalst 5 a 4000 man sterk geweest zijn;) Bleven nu nog eenige domme boeren, die met moeite aan den kost kun nen geraken. (LEUGEN, valschheid, g'beel de wereld heeft gezien, dat de treffelijkste Ingezetenen van Aalst en omliggende bij de Manifesteerders waren;) u Ze meinden door den Koning ontvangen te worden, de bijzonderste monumenten der stad te bezichtigen, een triomftocht te hebben. (LEU GEN, patente leugen; elk wist dat er ging gehuild en geschuifeld worden, doch niemand voorzag de lage verraderij van die gedecideerde liberalen.) Let op, achtbare Stadsgenoten, nu komt het schoonste van al: Al wie naar Brussel wilde mee gaan, schreef 't VERBOND, kreeg een reiskaartje voor niet en op den hoop toe nog 3 fr. voor zijn verteer.(Moeten wij hier neerschrijven: LEUGEN? Wie heeft er t'Aalst «ijn kaartje voor niet gehad Van de 1200 man,kunt gij er eenen noemen, o leu genaars uit 't Verbond! En die 3 fr.voor verteer en dit lekker kosteloos eetmaal, is dit weeral niet een uitvinding van de schrijvelaars der Geuienbladen, die meest allen gewoon zijn jaren en jaren uit de publieke kas te schoeffelen, en 't zuurgewonnen zweet der Burgers, Landbouwers en Werklieden baldadig op te slorpen! Wat dunkt U, Aalstenaars, van dat Verbond zooveel woorden, zooveel patente Leugens, juist gelijk na de Vlaamsche Kermis!... En dat wilt zijn mannen op 't Stadhuis brengen,dat wilt eep. eerlijke bevolking bestieren, dat wilt den hoogen toon aan slaan! Achteruit! achteruit, of liever, kom maar af, met October,het eerlijk en godsdienstige Aalst ver wacht ui.. Ha, ge wilt dc kleine misnoegdheden exploitecren; maar d'Aalstenaars zien al te'wel den afgrond die er is tusschen uw bestuur en ons deftig bestuur, om niet allen te samen te spannen, nu bijzonderlijk dat gij, VERBOND, en gij, vu le fak. kei, gij organeD der liberalen van Aalst, menge- spannen hebt met 't vuig moorden? vaü Wij hebben nu getoond de leugens m ''im mer van 't Verbond en zoo zijn al de nun jr -s van dit geuzenblad; maar nu komt 't komiel an de zaak: Wij, zegt 't Verbond, wij (wie n k dien wij toch zijn en welke redens mag hij bel kn om zich zoo zorgvuldig te steken?) wi? stondei/aan de statie als de Manifesteerders Yan Brussel kwamen, (ze zouden ook geerne gelijk te Gent t'Antwerpen, te Lier, te Mechelen enz. dc terugkeerends Ka:ho- liekcn met kalscisteenen en stokslagen getrakteerd hebben;) wij sponden daar en die dompelaars zeg den: Onze gemeenteonderwijzer is een braaf en geleerd man, wij kenden dc nieuwa schoolwet niet, we zijn veiontwecrdigd, niet tegen de brusselsche stekelvErkes, maar tegen de katholieken Zou 't Verbond éen katholiek kunnen aanhalen die al- zoo gesproken heeft f Dus weeral leugens en valschheid, gelijk met hun Independenten, die ze t'Aalst in de bureelcn van 't VERBOND gaan zoe ken... Genoeg uu, wij denken door deze aanhalin gen getoond te hebben welk geloof die liberale ge schriften verdienen. DE KIEZING VAN OCTOBER. Ze nadert, die Kiezing.... Zal er strijd zijn? 't Is twijfelbaar, maar in alle geval, de katholieke lijst dient opge maakt te worden. Vooreerst is er een Lid te noe men, in vervanging van wiilen den achtbaren er» betreurden heer Schepcne Gheeraerdts; al de uit tredende Leden zullen herkozen worden zijn er heeren die volstrekt geen nieuw mandaat aanveer- den. dan is de rechte effene weg voor d'aanduiding der Kandidaten, de Vcorloopige Stemming of de Poll; anders botst men gedurig op moeielijkheden en wettige ontevredenheden; in de jongstegemeen- tekiezmg, de Kiezers zijn geraadpleegd in geheime stemming en nooit is een grootere eenparigheid cn meerderheid geweest; tijdens de gedeeltelijke Pro vincie-kiezing, de biizondere werkingen hadden zware moeielijkheden doen ontstaan een soort van bitsigheid was onder de kandidaten dc Poll heeft gesproken en elk heeft zich onderworpen; on. mogelijk na den Poll, van nog eenigen hinderpaal in den weg te werpen; zonder den Poll, 't is d'on- regelmatigbeid, d'onzekerheid, den doolhof. DE TOESTAND IN AALST. Moeten wij zeggen dat de gemoederen opgewonden zijn? Meer dad 1000 der achtbaarste Aalstenaars zijn te Brus. sel de getuigen en de slachtoffers geweest dier on gehoorde Gruweldaad. De liberale gazetten onzer Ssad nemen den toon aan, der laagste spotternij zij stellen zich nevens dit lathertig gespuis van Brus sel; is het te verwonderen dat er d'eerste dagen na de Verraderij van Brussel, de Bevolking uitdrukke lijk haren afkeer en hare verontweerdiging heeft getoond?.. Nu is Aalst tot kalmte en rust teruggc. keerd, men vergeet niet wat er te Brussel is ge- pleegd, d'eerste kiezing de beste zal aan 't Libera- lismus toonen.dat men niet straffeloos delafhertigste schurkerij goedkeurt, tegen Stadsgenoten gepleegd door een verworpen en uitgekocht gespuis. Er is een onderzoek over dc kleine oploopen van don derdag en zaturdag, waarin alles zich bepaald heelt bij geschuifel en ahou-^croep. Op tiid en stond zullen wij doen kennen wie de beschuldigden zijn en door wie zij aangeklaagd en beschuldigd wierden. D'Aalstenaars konden dijnsdag bnn oogiin niet ge- looven, als zij esn affiche zugen uitplakken voor de heropening van den Athéné; voor 15 liberanlkes gaat I men dien grooteu last op de Stad laten Indien ééne stad 111 België 't civiel Collegio kan missen, dan js het wel Aalst; en hoe zou 't gaan? van jaar tot jaar j d'oiikosten vermeerderd, on eindelijk eon groot nieuw gebouw moeten hebben En die liberale Meisjes school, door den Yrijmetser Eyirman gesticht, over eenigo jaren op den rug der Stad gelegd Blijven 1 al die ultra-liberale inrichtingen met de stadsweiden betaald, dan mogen d'Aalstenuars hun feestvlagge verbranden, dan zijn wij. ouder «en katholieke Ver tegenwoordiging, slechter bahandeld, dan eenige waalscho stad. Nooit is er zulk komediespel geweest; de schrijvers van dit vuil blad teekenen Independent N* 1, N' 2, N' 3; maar geen enkele naam, geen enkel lokaal komt tevoorschijn... Inaepsndent, zoggen ze, en ze plak ken op hun bandon voor de Moorderij te Brussel, en zo schrijven dat de Priesters noch hert noch ziel heb ben, en ze roepen uit: O wanneer geraken wij dat pa penras kwijt Schoon vogels, die Fukkelmans, om éen stad te besturen; men is krieus welke kandidaten op d'armen der Fakkelmaus zullen vooruitkomen. De bijeenkomst van Skiernewiczy. In het kasteel dat bij deze kleine stad Polen ligt, zijn de drie machtige Keizers bijeengekomen met hunne besturende ministers en hebben 2 dagen lang met elkander onderhandeld. De twee hoofdpunten van die gesprekken zijn: 1" Het behouden van den Statu quo in Europa en bijgevolg van den algemeenen vrede. 2° Het verdedigen der maatschappij tegen de anarchisten en Nihilisten. Dit 2° punt is 't voor naamste geweest, en al de andere staten zijn ook uitgenoodigd om de Revolutie te bestrijden. Er is dus geen kwestie van een bijzonder bond genootschap te sluiten, maar van het reeds bestaande akkoord te bekrachtigen en eene nieuwe waarborg te geven aan den vrede in Europa. Misschien zal in de drie Keizerrijken een begin van ontwapening geschieden,wantde Volkeren zijn door de legerslasten verpletterd. Woensdag morgend om 9 ure is keizer Wilhelm met prins von bismark naar Berlyn vertrokkeneen uur later reisde keizer Frans af met zijnen minister Kalnoky. De Katholieken van Pruisen hebben een groor congres gehouden te Amberg in Beieren. Ze zijn vol geestdrift en hoop in de aan staande kiezingen voor 't duitsch Parlement. Vol gens hunnen grooten redenaar Windthorst zal 't een beslissende slag wezen, de nationual-liberalen moeten verplet worden met hunnen Kulturkampf en 't katholiek beieren moet vooruitkomen om de rechten van al de katholiekeDuitschers te verdedi gen. Oorlog in China. 2000 fransche soldaten zijn te Kinpaï pasj ont scheept en hebben de chiueesche troepen eene felle klopping gegeven. Het chineesch leger vlucht in volle wanorde. Volgens den TiuEsis'tplan van admiraal Courbet naar Tausin op te trekkenen de chineesche troepen te verdrijven naar het Zuidgebergte,waar de stam men hun vijandelijk zijn; maar om dit plan uit te voeren, heelt hij meer troepeu van noode. Egypte- Gordc: pactaa telegrafeert om geld en soldaten. *Od;iiiend maD, zegt kij, lever ik den Soedan 0/er aan den Saltan. SpaDje. Kiezing voor de algemeene Raden. Twee derde onthoudingen, nog al republikeinen gekozen, en in 't Noorden de candidaten van don Carlos. De Cholera in Italië, vermindert een weinig, doch talrijk nog vallen zijne slachtoffers in Napels bijzonderlijk, waar er nagenoeg 400 mensclien dagelijks aan bezwijken. Koning Humbertus heeft in de gasthuizen van Napels edele daden van opoffering getoond, en zijn gedrag verwekt bewondering in gausch Italië. De heldenmoed van den Kardinaal en de geestelijkheid van Napels wordt luidruchtig geprezen, zelfs door al de liberale dagbladen van Italië. In Frankrijk houdt de kwaal op, maar in SpaDje zijn er eenige gevallen van besmetting. Italië. De pruisische gezant de Schloezer komt narr 't Vatikaan terug; hij heeft eersteeneonderhandeling gehad met Bismark. De Vrijmetsers willen troebel water maken, om al dus 't Recht en de Weerdigheid te versmachten. Kalmte en Vrede. Zegt, t re (lelijke liberalen, is er een enkele rede van oproer Na 6 jaar van liberaal Ministerie,zijn de Katholieken aan 't hoofd gekomen; dat is de gewoonte van den tijd; alle 6, 7, 8, 9 jaar, verandering. De Wet van 1879 kon niet blijven bestaan 't was ónmogelijk, al die leege scholen in gang te houden veel liberalen begonnen hunnen neus op te steken tegen die gedurige vermeerdering van lastenin 1883, welk geweld moesten de Ministers Frère en Graux niet ge bruiken om hun lasten gestemd te krijgen Waren zij aan 't hoofd gebleven, in 1884 en 85 moesten er we derom nieuwe lasten zijn. Bedienden van Post, Statie, Telegraf en ander open bare Werken, waart gij niet verontweerdigd van te zien, dat een schoolkijker, wat zeggen wij, dat een leegloopende meester meer trok dan mannen die de lastigste en gewichtigste funktién bekleeden?.. Die d'baver verdiende, kreeg ze niet; alles was voor d'ofti- ciéele Mee3terderij en nog was dat volk niet te vrede. De toestand des Lands was op de katholieke Mani festatie wel uitgelegd door 't plakschrift van Grooten Twee Onderwijzers En een Onderwijzeres voor 3 Scholieren Kon die toestand blijven duren? De katholieken zijn aan 't hoofd gekomen met een onverwachte meerder heid. Van Oostende tot Virton, 't was een algemeene verplettering van 't liberale Ministerie. Hebben de katholieken misbruik gemaalrtvan hun macht? wi# hebben zij afgesteld? welke bediendan wor den er geplaagd? Werken ze niet voor Rust en Vrede, tot opbeuring van Handel en Nijverheid De Schoolwet is alles wat vrij en gematigd is de Gemeenten meester,en nog meer macht aan de liberale dan aan de katholieke Gemeenten. Aalst zal d'officiéele scholen onderhouden eo Gent of Brussel zullen niets doen voor de katholieke scholen. Worden de Meesters en Meesteressen hun brood niet ontnomen? Neen, de zotte onkosten en overdreven jaarwedden zullen verdwijnen, de Gemeenten zijn in ze keren zin meesier van hun onderwijs, en degene die zonder plaats vallen, zullen in afwachting een trakte ment genieten van ten minste 750 fr. 's jaars... Want de wet veronderstelt dat de katholieke Gemeenten zoo zot niet zullen zijn hun Vrij Godsdienstig Onderwijs te laten vallen.... Landgenoten, is dat niet al dat redelijk en gematigd is? De Ministers Malou en Jacobs hebben gesmeekt dat de Katholieken toch de Wet zouden aan veerden, zoo toegevend is zij opgesteld. Liberalen, die ge an prolijt hebt uit de Landop- eterij, de toestand 13 gewichtig; hetgene men wil, is de Welvaart des Lands vernietigen; scheidt u af, van die dwaze heetek oppen en komt bij ons,'t Recht verdedi gen, de Vrijheid en de Grondwet. 't Verbond zit nog altijd met millioenen kalseistee- nen; immers, ditdwaas blad schreef over eenige weken: Durft men aan de Schoolwet van 1879 getaken, met millioenen kalseisteenen liggen gereed! der laffe moorderij van Brussel De liberale gazetten van Aalst die zonder aarzelen partij trekken voor die eerlooze bandieten en moorde naars van Brussel. Al wat in Aalst deftig is, zal dit niet vergeten, en in October, op St Ursula, trekken wij naar de stembus, onder den kreet: Weg de Moordenaarsbende! De „iberalo kopstukken van Aalst verbergen het niet, wat zij den 7 September in de Kiezing zullen gewaar worden. Gaat er morgen te Brassel, Gent en Antwerpen iets zijn? De groote liberale gazetten wasschen hun handen en de kleine spreken van bloed dat aan de wet van 1884 zal kleven.... De Oproer, de Muiterij moet ge dempt wezen, zoowel hier'als te Parijs, to Berlijn, te St Petersburg; als de liberalen dezelfde middelen ge bruiken als de Nihilisten en d'Anarchisten, dan moeten zij met dezelfde maat gemeten worden.... Geen Policie of Garde-civik! Dat 't Leger vooruitkome! 't Wordt meer dan tijd; de staat van Muiterij belemmert den Handel; de Booswichten worden stouter, narnate zij ongestraft biijven. Als Brussel d'orde stoort, waarom zou men desnoods de kleine staat van beleg niet vragen? Nauwelijks heeft Senateur Crocq in Senaat uitge- vallen tegen de zedelijkheid der katholieke Meesters en ziet! 2 liberale Onderwijzers worden gesnapt en ver oordeeld voor zedelooze feiten. Te Gent, voor de jong ste kiezing, de geuzen hadden een affiche uitgeplakt van katholieke veroordeelden; ons Vrienden plakten er eene tegen, 3 maal grooter, van liberale veroordeel den. Er zijn menschen die meenen eene gegronde opwer ping te doen tegen de nieuwe Schoolwet, met te zeggen dat voortaan de Gemeente meer zal te betalen hebben voor hare scholen. Natuurlijk zullen sommige gemeenten, gelijk Aalst bijv., meer te betalen hebben, vermits vrije kostelooze scholen, nu uitsluitelijk door de katholieken betaald, in 't vervelg zullen onderhouden worden gezamentlijk door de katholieken en liberalen, 't is te zeggen door de Gemeente. En dat is ten uiterste rechtveerdig; vermits wij tus- schenkomen in het betalen der onzijdige of liberale scholen, is 't recht en noodzakelijk dat zij,de liberalen, hun aandeel betalen in 't onderhoud der christelijke scholen... Wat valt er ta zeggen tegen die reden? Daarbij zullen de Staatsmeesters op eene redelijke jaarwedde worden gezet; ge«ne geld verkwisting meer, geene meesters of bestuursters zonder werk, geene scholen zonder kinderen! Men hoeft voor de scholen geen paleizen, en voor onderwijzers geen vetbe!aaide renteniers. Burgemeester jjuLs van Brussel heeft een lang factum oityogeven urn te bewijzen dat hij gans-i'! onnow' in ue veflooze moorderij van 7 September. Hij zegt van zichzelTen: - Ik heb meer gedaan dan mijne plicht! - De valsche prij is dus ook een schaamtelooze prij! De weef van Keizer Napoleon, 't en gaat er maar stillekens meê, ze moet op een stoksken leunen. T'Antwerpen, in de Lange Keolstraat, zijn donderdag morgend twee meisjes, van 12 en 2 jaar, dooreen venster gevallen. Maandag is de kleermaker Louis Heghe, te Bouwel in de statie doodgereden; hij wilde van den trein stappen, vóór 't stilstaan. In de Pacht - straat t'Antwerpen heeft een vrouw over 't hoofd van haren man een ketel met kokende water gegoten. Op een Vorstelijke jacht te Narbschen in Duitschland, is de jonge gravin Schmismy, door de onvoorzichtig heid van een bediende morsdood geschoten. Te Montceau is weêr een dynamiet-ontploffing geweest. Te New-York is het dezer dagen stikkend heet geweest. De Czar begint genade te verleenen aan Nihilisten, die naar Siberië moesten. De President van Amerika is bijna verongelukt geweest door proefnemingen met tirpedós. Te Napels sleept de Cholera dagelijks 2 a 300 personen meê. Al de winkels zijn gesloten. Te Namen hebben 4 Geuzen ruiten uitgesmeten in 't Ge sticht der Nonnekes;2 dier stekelverkes zijn leerlingen van den Athené. De Schoolwet is geteekend, maar nog niet afgekon digd. Ondertusschen schrijven de liberale gazetten van bloed en vau wraak verscheide avonden zijn er on lusten geweest; samenscholingen van Geuzen, die roepen Leve onzen Buis! Weg de Koning! Leve de Republiek Weg de Koningin Leve de liberalen! Au balcon Roi de carton Grand C.....n, Rends tes millions! Voor do bureelen der katholieke gazetten zijn ze gaan huilen als bezetenen. Aan 't Paleis des Konings hebben zij hun stokken bedreigelijk uitgesteken. De woelingen van 't krapul duren voort. Vergeten wij niet dat dit krapul aangemoedigd is geweest en geprezen door al de liberale gazetten. De Wet is nog niet afgekondigd. Wat wiilen ze te Brussel? Den Koning wegjagen? En als de Koning zou gevlucht zijn of weggejaagd, dan blijft er niets over dan een algemeene Kiezing of de Burgeroorlog. In een algemeene kiezing zou de Geuzerij verpletterd liggen. En in geval van Burgeroorlog in België, zon waar schijnlijk om onzentwil g'heel Europa in vlam en vuur komen. België is een lekker brokje op de kaart van Europa. Ziedaar tot welke ijselijke gevolgen die Muiterij ons wil brengen; die Muiterij zonder eenige rede, die Mui terij voor een Ministerie dat onder d'algemeene verach ting is gevallen. De groote plichtigen zijn hier de libe rale gazetten. Wat is er t'Aalst gedaan? Ahou geroepen en geschuifeld achter een Brusselsche

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2