Dief te in Sl-J oseis-Kern. 1 fgoe gaat t)ct in öc liberale Steöen. Overwegingen van een werkende Vrouw. Rampen, Misdaden en Ongelukken, Politiek Overzicht ©cajentpcrkcn te Uessegem Aalst. Laatste nieuws, Kerkelijk Nieuws- "*Uit alle riemen snijden ze daar leêr; t'Antwerpen, 't is wreed den konkelfous die er bestaat; te Brussel, op 711,114 fr. die aan den armen worden uitgedeeld, zijn er 77,000 fr. Ikosten. De Geu zen hebben daar een uitdeeling gedaan van 116,106 en er waren 65,004 c. onkosten,bij gebrek van goede inrichting; en van NIETS voor niet. Ha, ze willen de Steden en Procbiën regeeren.die schoon liberalen! WAAROM? maar 't schrijft zonder potlood of krijt, om te kunnen veel onkosten maken; ze zeggen dat zelve in hun manifesten, om den officie'elen schoolbottik te doen flo- reeren; de groote Fakkel, die uitgaat als een oordjeskeersken, beeft immers ge schreven: a Wij hadden gehoopt dat de Stad al de scholen zou behouden hebben, ^elfs ^de school in de Lnngestraat, om aldus 8ooo fr. 's jaars uit te geven voor 20 ge- dwongene leerlingskes! Ha. de Stad zou dat moeten doen, om de liberaalkes en de liberalinnekes te helieven!Wacht tot zondag, men zal aan die Geuzenj 'nen anderen dans leeren. Arroute met die Landopeterij! 't Is nu al vet geweest Ja, menschen, want door de schuld der Geuzen is erdees jaar een ekort in de Staatskas van 26 millioen lranken Maandag morgend had in de Veerstraat.te Gent, een ongeluk plaats, dat erge gevolgen kon hebben. In een klein huisje lag de dochter nog te slapen, toen op eens gansch de plafon en cenige kepers op haar neervielen. Ziehier de verklaring van dit feit. In den vloer der kamer boven het slaapvertrek, waren sinds jaren diepe en breede groeven. Gestadig hadden de bewoners ervan, als iedereen, zand geworpen; dit zand was door de groeven direkt op het plafoaeerwerk gevallen, dat eindelijk is ingestort. Er zijn ruim 3oo kilos zand in de benedenkamer gevallen en de moeder des huizes heeft het enkel met de hulp der policie kunnen verwijderen. Een gelukzoeker, die zich Mercier noemt en koopman in vee te Pecq, loopt sedert eenige dageii de kloosters af ift'de onfstreken van Veume en Poperinghe. Hij biedt in de onderwijsgestichten twee meisjes' aan, die hij wil laten vlaamsch leéren, hunne koffers zijn reeds op weg benevens eene piano van 1700 frank', het kostgeld ls eene afgedane zaak, al de voorwaarden bevallen hem en hij schijnt wel ingelicht nopens elk gesticht dat hij bezoekt.'t Is een Waal van hooge gestalte, grijs, als veekooper met blauwen kiel gekleed, die zegt op zijneomreis groote aankoopen gedaan te hebben en nu gaarne een verschot van geld zou willen (gewoonlijk iö'frank) om zijne reis voort te zetten. Krijgt hij geld, de toer is gespeeld, en van meisjes noch piano wordt iets vernomen. Moord te Hansbeke. Eene schrikkelijke misdaad is in den nacht van dinsdag tot woens dag in de vreedzame gemeente Hansbeke'gepleegd. Het was de derde dag der gemeente-kermis. In-den avorid zijn cenige personen in de heibcirg het Wethuis gekomen, waaronder zich de gehaamdc Mouïi.' van Mariakerke, bevond. Eï wastwist ontstaan tüsschen deze per onen; én Moens vroeg 'din in het Wetïruïs te moceij yer- nachiën. ér bijvoegende dat-hij,"als hij weg moest gaarf, Siager. Zou krijger:. Aah zijn verzoek werd niet voldaan en rond middernacht vtrlietèh de bezoekers' dè "herberg, waarvan dadelijk de deur geslo ten werd. Op eenigen afstand van daar bevindt zich de pastorij; de muur der pastorij loopt bezijden een smal straatje. Het is in dit straatje dat Moens in zijn bloed badend gevonden werd. Hij leefde nog en volgens men zegt, heeft dè persoon, die hem heeft vinden liggen, hem water gegeven, emhem den naam gevraagd van zijnen moor denaar. Het slachtoffer heeft dien naam niet willen noemen. Volgéns een ander verhaal, zou de persoon die hem gevonden heeft, hem naar zijne woning hebben gebracht, erf na hem te drin ken te hebben gegeven, zou hij slapen gegaan zijn zonder Genees heer of Pastoor te verwittigen. Wat daarvan waar zij, Moens heeft den geest gegeven, ten gevolge der schrikkelijke wonden, die hij bekomen heeft in den hals en in de zijde. Het nies'waarmeê de misdaad is gepleegd, werd ter plaats ge vonden. De steken zijn zöo geweldig geweest dat het lemmer er van gekromd is! De hoed van het slachtoffer is in den hof der pastorij geworpen. De meid van den pastoor, 's nachts hodrende vloeken, dachtze zijn weer bezig met de kermis! en zij nam eene btandénde kaars en ging ér mede voor het Venster staan", om de vechters want zij dacht dat men vocht te doen gèlooVén dat depastoor heh hóórde. Zij was verre van te vermoeden dat men eenen mensch vermpordde! Het parket werd dadelijk verwittigd; het was woensdag morgend reeds om 6 ure ter plaats. Een onderzoek werd dadelijk geopénd. Vele personen werden ondervraagd en vijf werden aangehouden; twee hunner hadden de kleederen gansch rriet' bloed besmeurd; het was verschrikkelijk om zien. Het schijnt dat"geen van de aangehou denen óntroering liet blijken. Een hunner zou zelfs gezegd heb ben: Wij kunnen in de gevangenis zoo goed werken als te Hansbeke! Brussel. D'ander week, vrijdagnacht, in de Kapëllekerk iugebroken en d'offerblokken geroofd; er zat niet veel in. De Commercie van Brussel ligt te snakken.... Waarom hebben ze de deftige menschen uit de Provincie beleedigd, geslagen en verjaagd? Men spreekt van veel faillieten, die te Brussel gaan komen. Te Brussel zijn er tegenwoordig aardige madammen, die om een kleed en mantilje zenden in een magazijn, om na te zien, doch eigentlijk om ermeè eens te kunnen uitgaan en pralen. Dan zenden zij 't goed terug, zeggende dat het in dën smaak niet valt, en de zaak is ge klonken. Vrijdag hoen van d'ander week is op de Sihter Goelen plaats te Brussel, een dienstmeid door een venster der eerste stagie gevallen; ze moest de bovenste ruiten van die venster kuischen en had de ladder tegen een koorde gezet; de koorde brak en d'onvoor- zichtige viel op de straat. Maandag achternoen rond 1 ure, zijn twee loodgieters die werkten ind'Edimburgstraatn0 26, 28teElsene, ze zijn van 20 meters hoogte op straat gevallen; de eerste Georges Devicq, oud 16 jaar, was den schedel geborsten en dood op den slag; de andere Gerard Aertsens, van St Gillis, 44 jaar oud, vader van 4 kinderen, zijn rechter been is gebroken, hij is aan zijn hoofd gekwetst en heeft inwendige kneuzingen. Ze werkten in de goot, op een plank; de plank was glad door den regen; Devicq slibberde uit en viel, Aertsens wilde hem redden en werd aldus meêgesleept. De val was schrikkelijk, op balken die aan den bijgang lagen. Herenthals. D'ander week is uit den gracht achter't Beggijhhof opgevischt, 't lijk van zekeren P. Ardies, oud 89 jaar, hovenier. Al werkende aan een boom, zal die ouderling in 't water gevallen zijn. Antwerpen. Nu zijn er laplanders en franke geuzinnen die in de Cafés gaan, om de bollen der biljards te rooven. Door eenen beer opgeëeten. Zekeren Leblanc, Franschman in Canada geboren, woont te Schiensburg provincie Quebec. Hij was naar het bosch gegaan en had zijn vrouw gelast hem 's noenens zijn eten te zenden, met hun dochterken van 12 jaar. Ten 3 ure, 't eten was daar nog niet en Leblanc, half misnoegd, half ongerust keert naar huis. Na eenige minuten ziet hij van verre een grooten beer, die schijnt iets op te eten; hij schiet ernaar, doch mist zijn doel; de Canadier herlaadt zijn geweer, d'oogen altijd gericht naar het dier, en nu ziet hij, dat de beer een menschelijk lichaam heeft gcêeten. Hij doet nog eenige stappen verder, schiet, treft dezen keer den beer, en wat moeten zijn oogen aanstaren? Het afgeknaagde li chaam zijner eigene dochter!... En wie komt er hier, wetens en willcnt de men schen bedriegen, tenzij die liberale gaz'tten? V :e maakt er 't Volk op tot Revolutie, tensi die libe rale gazetten,en dat tegeneen wet van wij;w Vrijhei I en voor een wet van stomme en kostelijke Gei ver- morserij! Er zijn menschen die zeggen: Die gelukkige tweedracht! Ja zekerlijk, maar wie is e de schuld van? Wij, die de Vrijheid en 't oude R< c verdedi gen, ot de liberalen die met allerhande dte rucu- wigheden afkomen? En *al 't beteren, j de goede Burgers alles laten gaan?NEENl zekerm 1, daarom moet er gewerkt worden en goed gestem Het Congres van Berlyu De Franscbe Kamer is open. De leden hebben het Gcel-Boek omvangen, 't Bevat de or c.erhan.ie lirgen mer Pruisen nopens dc Koloniën ir midden Afrika. Een Congres van Europa eal te Berlijn plaats hebben2 voorname punten zal b :t onder zoekeni« de vrijheid van koophandel op te groote stroomen van midden-Afrika, den Congo en den Niger; 2" de voorwaarden op welke nieuvre Kolo niën aldaar door Europeesche Mogendh. len mo gen worden aangeworven. Engeland ziet die bijeenkomst me: n scheef oog, want zii dreigt een perk te steller- an zijne koloniale opperheerschappijook haas' het zich voor 't Congres nieuwe streken in te patr.en.zoo als de zuidkust van nieuw Guinea in Oceanië. Pruisen en Frankrijk zijn takkoord ovj, hunne belangen in Afrika, en hebben eene zoor» var- vei bond gemaakt; beide landen zijn gunstig mi ie onderneming van België in Afrika. De oud bezittingen in Afrika van Portugaal, Frankrijk enz zal men bepalen en bekrachrgen. ENGELAND. Een meeting van To:ys is e Birmingham door liberalen overrompeld geweest men heeft er fel gevochten. AL de dagbbaen ven Londen, zonder uitzondering, laken die biddadig- heden als eene schennis van 't vrije woere en t recht van vereeniging. Kiezingen in Amerika. De eerste uitslagen zijn gekend, 'n den staat OHIO zegepralen de republikenen met if duizend stemmen meerderheid, en in West-Virgmif. itnjgen de democraten 5 duizend man meer dan fcnnc. te genstrevers. In 't zuiden woelen de Vrijmetselaars enida N un tius is weggezonden uit BUENOS-AYRE:. Oorlog in China. Schitterende viktorie der Franschen op 1 Octo ber. De hoogten die de forteres CHU, «te hipunt van 't versterkt kamp der Chinezen, beheerschen, zijn door't fransch leger overmeesterd, 'r Anderen daags herbegonnen de Chinezen den s ;jd, maar werden neergeveld door de lransche artiile ie. Zi.i vluchtten in de richting van LANG-SOX cl lieten op 't slagveld 3ooo mannen, waaronder h' n op pergeneraal. De franschen tellen 20 doodec en. 70 gekwetsten. De geklopte Chinezen waren aanzien ais beste troepen van 't keizerrijk, op 't Europeaars I 'mge- richt en gewapend. HomhertaE te Rome. Hij is daar uiet kotueat en spreekt va- 1 terug te plaatsen ia orsnci Twee - agefc Zegeprhal der Franbchja. Hei frantfoh'gouvarnemeiitiheeftcfeYóigendf a» peche ontvangen over de operaties in China 1 Kolonel Donnier veroverde op 10 dezei; na een schitterend gevecht, de hoogten die de veMin^Chu, het bijzonderste punt van hetgroote verBchaiiste kamp der Chineezen, beheerschen. l)ie vesting was verze kerd door 5 forten met casematten. Den volgenden dag waagden de Chinsezen eenen aanval, doeh een groot getal hunner soldaten werden doodgeschoten. De Chineezen vluchtten in de richting van Langson. Hnnne verliezen worden op 3000 ge raamd, onder welken hnn opperbevelhebber. De fran schen hebben 20dooden, waaronder één officier, en 00 gekwetsten (twee officieren). De verslagen Chineezen behoorden tot de beste troepen van het rijk zij waren goad gewapend en manceuvreerden op europeesche wijze. Generaal Brière beschouwt den inval der Chineezen in Tonkin als volkomen afgeslagen. Het officieele cij fer van het verlies der Franschen bij de verkenning op 8 October bijT&msui is: 6dooden en49gekwetsten. ROME, 15 oct. Er worden in Italië plannen ge maakt van eene brug over de Straat van Messina. Op de plaats waar men de spoorwegbrug zou willen span nen, is het water 2 1/2 engelBcho mijlen breed en ge middeld 360 voet diep. De brug, geheel van staal en 328 voet boven den. zeespiegel, zou op twee landtorens en drie pijlers moeten rusten. In het postbureel te Havre is dezer dagen een nog al belangrijke diefstal van postmandaten ontdekt. De plichtige, een bediende der post, heeft de vlucht genomen. Het totaal der gekende ontvreemde sommen beloopt 2500 fr. LOOPENDE NIEUWS. T'Antwerpen hebben de Katholieken dees jaar 400 kinders meer in hun scholen, dan voor de Vakantie. Ze spréken nu Van plooibaar gids te maken. Te Eemum, in Holland is een stam aardappels van 23o stuks. Te Lena, in den Ty rol, heeft de Prior E. H. Stiefer zijn jubelfeest ge vierd van 75 jaar Priester. M. de Notaris Verbe- len, van Puurs, heeft zijn ontslag gegeven. T'Antwerpen is in 't Gasthuis overleden eeri vrouw van 67* jaar, zekere Anna Judith Hemelberg, die er i3 jaren had ingelegen. Die lijden op hun ziek bed, zijn zoenoffers voor 't menschdom, iéts dat superbelijk 'uitgelegd wordt in'tboeksken Naar den Hemel, door St Alphonsius de Liguori, te koop aan 16 centiemen.' Die dat boeksken leest en pra- tikeert, als 't lijden komt, hij zal verduldig zijn, ja zelfs vreugd hebben in zijn lijden. De heilige Bis schop Franciscus de Sales had grooten eerbied voor lijdende zielen: Zoolang ik u zie lijden, zegde hij tot eenen kranke, zal ik u bijzonder eerbied toedragen. Geeraardsbergen wordt niet wei nig vereerd, door 't feit dat Antwerpen, een groote Orgel noodig hebbende voor zijn Wereld-Tentoon stelling, dezelve te Geeraardsbergen heeft doen maken. Die stad heeft ook ervarene en bekwame Beeldhouwers. Dikwijls is er reeds gesproken van d'huid of't vel der ratten te gebruiken; dit'vel is sterk en plooizaam, doch er zijn 6 rattenhuiden noodig voor ëen paar schoenen. Onlangs was er te Liskeard, in Engeland, een liefhebber die zich eer», gansch kostuipn van rattenvellen dec! maken; broek, vest, ondervest,, kouseen en klak. E11 -.><:ct gij hoeveel rattenvellen hij daartoe rioodigliad?70# De 670 steerten waren aan zijn klak. P< die maandag naar Duitschland vertrokken zijn, hebben ons geschreven dat in ö'Arden .t sne< uw op sommige plaatsen wel 2 voet dik ligt, dat treins er bijna niet door kunnen. Te Rru.s <1 hebben ze moeten kinderen weigeren in dc- kato- lieke scholen; er was geen plaats genoeg, M. Dr Mertens, van Gyseghem, bij Koninklijk besluit Burgemeester aldaar benoemd, wordt zatur- dag ingehuldigd. Onzegelukwenschingen aan dien achtbaren Katholiek. Minister Van den Peere boom, de oude Staats-Minister, is overleden. Zoo komt elk zijnen toer, vroeg of laat, maar onvermij delijk, vergeten wij het niet. Men spreekt van een reisje eener officieele school, en dat reisje der mammezellen en eleven heeft 490 fr. gekost en 40 centiemen; er was wijn gedronken van 12 fr. Wie kent er bijtijds de tegenspoed niet? En wat lezen wij over den tegenspoed in de Nav. Ch.? Het is goed voor ons, dat wij somtijds eenige zwa righeden en tegenspoeden hebben, omdat deze dik wijls den mensch tot zijn hert terugroepen, doende hem erkennen dat hij in ballingschap leeft, en op niets dat van de wereld is, zijne hoop moet stellen. Donderdag was de gemeente Wieze,nabij Aalst, in algemeene feest voor d'Inhulding van den Ka tholieken Burgemeester Mr Callebaut; de triom fantelijke optocht naar de Gemeente, met de 20 Praalwagens en de plechtige intrede, onder een zee van Volk dat welkom riep en juichte, dit alles was onbeschrijfelijk schoon. Lange jaren aan den acht baren Burgemeester, voor heil en welvaart, zedelij ken en stoffelijken vooruitgang der Gemeente Is 't waar dat MEESTER LIEVEN zijn almanakken in een boekdeel gaat uitgeven? Een kostelijk gedacht! Meester Lieven leeft in 't hert van duizenden en duizenden en zijn boekskes zijn 'ne schat van oude Vlaamsche spreuken en gemoe delijke kluchten. Meester Lieven is So jaar en leest en schrijft nog met de bloote oog en met een vaste hand. Te Brussel zou Pieter Van Humbeeck nu geerne in den Gemeenteraad willen komen; doch hij ziet vies op, omdat Janson hem volgt. Eerst vooral, deze week heeft aldaar den eenen ezel den anderen omvergereden; maar alles zalweleen einde hebben, is 't nu niet, 't zal binnen 3 jaar zijn.... Ander zaken, droeve zaken uit Ressegem, er lag daar een kerkhof baan, ontoegankelijk, 't kerkhof lag daarmee in wanorde; men heeft die baan eindelijk kunnen weg- krijgen, 't kerkhof was nu als een boveken, elk had er vreugd en lust in, want de Begraafplaats onzer Over ledene Yrienden is iets heilig; en wat is er nu gebeurd? Men is gekomen, 's nachts, men heeft 't hekken open gebroken en de 2 kolonnen meêgenomen. Die dat ge daan heeft of helpen doen, eiken keer dat hij door 't kerkhof gaat, zal mogen denken dat zijn Overledene Bloedverwanten en Parochianen hem verwijtend den vinger toesteken.... Dat zal ievers weèr een stuk van 'ne liberaal geweest zijn. Wij lezen in de VRIJHEID van Antwerpen: Stemme der MestJcaai. Daar kwam onlangs een vriend mij vragen Wat liberaal te zeggen is? Wel in den tijd der Looze dagen Dan was 't 'ne mensch die hoorde mis, En die deê al zijn' Christ'ne plichten, Maar d'ander ook liet d'hun verrichten Zoowel'nejood als klerikaal Da's liberaal. Ja liberaal dat is te zeggen Dat ge ieder laat zijn goesting doen En -iat go uw hand niet moet gaan leggen Op iemand die riet zwart of groen, In plaató vac blauw of recente wezen In 't^wskhuis ofUe kathedraal Da's liberaal. Maar sinds den tijd der Geuzenjaren Heeft liberaal een and'reu zin, Verkwisten veel en weinig sparen Al heeft men maar een klein gewin, Aan iedereen de wet gaan stellen. En God of zijn gebod niet tellen Maar knielen voor een groot schandaal Da's liberaal. Een deftig man en vrouw verachten En loopen met de lichte soort, Met al wie heeft maar vrij gedachten Van Oost en West, en Zuid en Noord Zijn eigen taal en land verfoeien, Ja, naar het vlaamsch met steenen gooien En zijn in 't fransch nationaal! Da's liberaal. Ook al die groot en klein Cafékens Die kotjes van den boemlala, In 't fransch en 't duitsch al die kadékens Die zingen hier van Opsasa, Ja alle soort van vreemd janhagel Dat in zijn land niet heeft 'nen nagel... En dat hier speelt den haas brutaal, Da's liberaal. En dag en nacht op straat lawijen Voor 't minste dat hem tegengaat, Met kluppelstok en met kasseien En als de jap eens komt op straat, Gelijk brigands daarop gaan kloppen En schreeuwen: Weg 1 die pijpenkoppen Slaat ze maar dood! Die knappe taal Da's liberaal! De muren vol plakkaten plakken Met rood en geel en blauw geschrijf, Tot groot plezier der wallebakken, Die lezen wel een week of vijf, Maar van zon gouw er een plakkaat is Die tegen hen of hunnen raad is 't "Wordt afgescheurd heel radikaal, Da's liberaal! En als de stad moet kermis houwen Tot groot verdriet der japperij, Met hoopen geld en goed verblauwen Aan alle soort van spotternij. Aan kwak en seef en ander bazen Om 't Ongediert maar doen te blazen En franschen bourn in 't generaal Da's liberaal! En voor het slot der groote feesten Met onderstand van 't blauw bestuur Dan loopen nog de iompste beesten, Die doen bij tijd de zotste kuur Ja, klein en groot dat zit op ezels, Die zingen ook van weg de kwezels En weg de jap! Hier allemaal Da's liberaal! 't Is tijd dat ik hier nu ga zwijgen Want vrienden lief, gij weet het ook Da 'k anders wel kon kletsen krijgen, Van die partij, ajnin en look En gij weet ook, als ge gaat klagen Dat ge zijt zwart en blauw geslagen, Dan krijgt ge zelf proces verbaal, Da's liberaal. Japman. EXAAMS. M. Leon Bethune onzer stad, komt waderom te Leuven een schitterende palm te behalen, hij heeft er met groote onderscheiding den uitstekenden graad bekomen van Doctor in Wijsbegeerte en Letteren.... Onze getukwenschin- gen aan onzen jeugdigen Stadsgenoot M. Felix De Herdt heeft zijn exaam onderstaan van Doctorin de Rechten, en M.D'Hondt, van Doctor in de Medecijnen, (met distinktie). —Eentreffende plechtigheid had zaturdag plaats in St t Josefs-ge sticht t'Aalst, in dat Gesticht hetwelk opkorten tijd zulke merkweerdige uitbreiding' heeft 'genomen. En nu bijzonderlijk dat dit Gesticht gevestigd is in een ruim lokaal, met uitgestrekten speelhof en koer, gelegen in 't hoogste en gezondste-ideel der stad, nu bijzonderlijk zal dit Gesticht d'aandacht en de genegenheid der Ouders tot zich trekken; een der leerlingen van St Josefs was overleden; eilaas, de dood spaart niemand, nu treft zij mule rangen der ouderlingen en der mannen van jaren, dan slaat zij in de Jonkheid en de teèïe kfnderkes zijn min dan iemand tegen de Dood verzekerd. De overleden student was MYAlbeft Winnepen- ninckx, van die achtbare Burgersfamilie aan de statie; Heereii Professors en Medeleerlingen haal den 't lijk uit en geleidden het ter kerk, en daarna ten kerkhove, biddende en den Miserere zingen de. Er is een groote Fransche geleerde die onlangs schreef: Wee het kind, wee de jonkheid die niet bidtHet zal tot rouw en schande der Ouders die nen De rouw-plechtigheid in St Josefskerk heeft veel menschen tot tranens toe bewogen. Woensdag laatst was 't dë plechtige Zielmis voor den overleden Leerling en op zijn graf is van we gens 't Gesticht een kroöiï neergeleid, om te be- dieden d'Eeuwige Kroon die aan braafheid en def tigheid te verwachten staat. Aan jong en oud mag gezegd worden Deugdzaam en eerlijken 'ne man zijn van zijn woord, dat is de rechte weg, daarmeè komt men voorst; anders zit men in een doolhof van kronkelwegen; en 't is angst, 't is schrik, 't is hertpijn, het is vernedering. Dijns- dag laatst bekwam de heer Edmond Ghyselinckx, het diploma van 't Candidatuur in de Geneeskunde. Nauwelijks- 8 dagen vermeldden wij den bijval in de Rechten van deszelfs broeder Celestin. Onze warme toejuichingen aan beide broeders en tevens aan den Vader Mijnheer Auguste Ghyselinckx. De liberalen van Aalst roepen dat ze met 13o stemmen gaan boven liggen.... 't En kan bijna anders niet sijn... En als dat zoo zeker is, waarom gaan hun Kan didaten dan werken voor hun eigen, zeggende: Stemt voor mij alleen en laat er 'ne katholiek uit! Over 3 jaar schreef 't VERBOND: De Gemeenre- raad moet zijn gelijk 't Ministerie of er is niets te bekomen... Houdt 't Verbond nog zijn woord De Post te Aalst heelt dikwijls lastige dagen; geen week gaat voorbij, of van 4 tot 7 ure komen nog met duizende afdruksels die moeten gestempeld en verzonden worden. Onder 't liberaal Ministerie, er wierd niet gedacht dan aan 't officieel Onderwijs om de Steden en Procbiën te plagen.Die d'haver verdiende, kreeg ze niet... Is 't daarom dal de Kie zers zouden moeten liberaal stemmen? De Fakkel heeft order gekregen de Godsdienst gerust te iaten. Msar: jaagt weg, wat door deu rijd io vleesch en treraak»- Ip-r}*»» Nr »e_ re ndag geelt de Fakkel wederom de volgende liefe lijkheid: e Onze Roomsche Geestelijkheid toont zich hier andermaal in al hare gruwelijke boosaar digheid! Eu dat is gematigd! en dat laat elk gerust! China. Zegepraal der Franschen. Een hevig gevecht heeft plaats gehad te Tamsui: 3coo Chinezen wierden gedood. Liberale Scholen. T'Aalst krijgen de leerlingen der officieele avon- school de deftige gewoonte van in 'tnaarhuiskeeren bijna gesamentlijk, het O Van den Peereboom te zingen! T'Antwerpen gebeurt dit onder't geleide der officieele onderwijzers, en men voegt erbij: Weg met dat papenras Zelfs hebben zij met stokken de katholieke leerlingen afgewacht. Amerika. Kiisis. 3i Katoenspinnerijen zijn op het pnnt van ge sloten te wordea, zoo schrijft men uit New-York. Dazen nacht, menschen, is er wederom in die kerk gestolende dieven zijn ingekomen langs een poortje van 't on voltrokken deel, z'hebben een kolom der venster van 't Sakristij afgerukt of afgekapt en zijn langs daar binnengeraaktin de Sakristij hoopten zij veel koslbaarhe den te vinden en hebben van 2 kassen de sloten in stukken geslagen, maar zijn er nog niet in gelukt de deuren te openen; daar niet te rechte ko mende, hebben ze 't slot der kerkdeur afgerukt, zijn in de kerk geloopen. hebben van den Offerblok van 't H. Hert 't scheel afgerukt en daar rond delO fr. geroofd; - dan zijn ze gegaan naar den Offerblok van 't opbouwen der Kerk en meinden ook dat kostbaar geld te rooven, ja reeds hadden zij er eenige stukken afgekregen, maar dun moeten zij gerucht hebben ge hoord en zijn gevlucht langs den hof van St-Murtens- GeBticht. —De dieven zijn eerst gehoord geweest door M. Hofman, Statiebediende.die rond 3 ure van dienst moest zijn; aanstonds is M. Teurrekensjverwittigd, die M. Jaak Petiet deed opkloppen, en met Jaak, met zijn zoons Frons en Josef, met ne Plekker en met da Nachtwakers Koninck en Seghers, samen gewapend tegen alle voorvallen, zijn ze naar de kerk getrokken, om op zoek te guan de dieven waren weg, maar 3 holleblokken hebben ze gevonden, 0. a. 'ne zwarten met maortel aande Policiekis gekomen en dan zijn mannen van goeden wil blijven waken, e. a. M. Jaak Petiet, die in den zwarten donkeren, over en weer gaande, een gerucht hcorde in de kerk, en hij, daar naartoe, en hij, roepen met forsige Btem: Arretted!.... Blijft staan, of ge zijt dood Maar Jaak, riep den Onder-Commissair, 'k bentekik 1 Mgr Van Beek, bisschop van êréda, is overle den. De dochter van M. Eug. Veullldt doet morgen Zondag hare Relïgieuse Bëlóftèn. De maand October blijft de maand van buitengewoon Roozenkrans-gebed. In alle landen der wereld is de Pauzelijke-Oproep ieverigbeantwoörd;T'Ant werpen is overleden de E. H. Mues, Pastoor van j S. Willebrords. PRIESTELIJKE BENOEMINGEN. DeEerw. Heer Pycke, sedert 1880 directeur of pastoor der Vlamin- gen te Parijs, vroeger onderpastoor te Wetteren, is j pastoor van Asper benoemd. Hij vervangt den Eerw. j Heer de Beule, die om zijne hooge jaren en doofheid zijn I ontslag heeft gevraagd. j De E. H. De Swaaf, onderpastoor te Huise, is on- derpastoor Benoemd te Zulte, en wordt te Huise ver vangen door den E. H. L. Pannekosk; te Schellebelle wordt onderp. de E. H. Stockman, en te Oostwinkel de E. H. Buysse, kapelaan op S. Jacobs te Gent.

Het Land van Aelst | 1884 | | pagina 2