Rampen, Misdaden Ongelukken De Kamer. BUITENLAND. Overzicht. TE ASPELARE, Zondag nacht brand in eene kaveete van eenc herberg, met rede genaamd De Schermzaal. 't Was drij en half nren op den moigend, de gewone stekelverkens waren nog foed aan den gang, wanneer het dak boven hun hoofd reeds in rand stond. Jammermaar drij andere buizen zijn hierdoor de prooi der vlam geworden, waaronder dat van de gebroeders Droesbeke niet geassureerd en het groot hol yj.ii M.De Graeve; hier zijn de beesten gered maar zullen de stekelverkens ook ge red bliivcnT de Kamer maakt wetten tegen dronkenschap en wanorae, maar wat helpt dat, als de GemeenteOverheden hun plichten verzuimen I la den nacht van donderdag tof vrijdag xijn dieven inge broker, in ie Pastorij vanPasschendale. De dieven hadden reeds het koffer fort van den neer Pastoor opgenomen, wanneer de Priester gewekt werd door de elektrieke bel aan het koffer fort gehecht. Hij heelt een revolver genomen en naar de dieven en hebben hem gedragen tot aan de voordeur, geschoten, welke spoorloos verdwenea zijn, zonder iets mede genomen te hebben. BRUSSEL. Het parket heeft een onderzoek gedaan in eene tapperij der Museumplaats en heefter eene geheime speel zaal ontdekt. ZILLEBEKE, in Wastvlsanderen. - Eene stoutmoedige diefstal is in de Pastorij alhier gepleegd. De dievon hebben j eene laag steenen uitgedaan aan het kelder at, hebben het j traliewerk opengebroken, de wervelingen ooengednan. en zijn alzoo in den kelder gekropen Zy hebben dan>' eerst ruimte gemaakt: den botorpot, wat vleeseb, gezouten visch en kaas buitengedragen, eenige llessclien wijn modegonomon. waarvan zij er twee uitgedronken hebben, en 10 oiers, waarvan de schalen op het kerkhof gevonden werden. Dan hebben zij de kelderdeur opengebroken en zijn geheel 't huis door geloopen: zij hebben een kasje in de keuken duw~ hebben er i et geld uitgenomen dat erin te vinden was (rond de 2o frank.) zijn dan den coffre-fort gaan halen Zwitserland. Brand te Lutzern. Een telegram uit Berlijn bericht ons dat het Henl. Gutsch, op het Vierwoudstedeu meer, door al de Alpenbezoekers teer wel gekend door eenen brand totaal vernield is. net vuur verspreidde zich zoo snel. dat er bijna mets kon gerea W Gelukkig is or enkel stoffelijke schade te betreuren: de oorzaak is onbekend. Oostenrijk. Overstroomingen. Zooals te voorzien was komen na de sneeuwstormen, den dooi. de overstroomingen. In Silezië zijn de Neisso en hare nevenrivieren buiten hunne k Talrijke dorpen ziin overstroomd; onder andere Gerbigsdorf jeankensdorf, Marklissa. Ostritz enz. De schade is zeer aanzienlijk. Men vreest ernstig de doorbreking der dijken, waardoor de over strooming zich zeer zou uitbreiden. Uit verschilllge streken worden ernstige ongelukken gomeld, D« inleggelden zijn aangeslagen en procesverbaal is opge maakt tegen al de spelers, die tot achtbare familiëc behooren. GENT. Zondag avond deed eene vrouw op den Brngschen steenweg hare vensterblinden toe. Door het geweld van den wind vloog er eene weer open en trof de vrouw aan de slaap van het hoofd, met bet schrikkelijk gevolg dat de vrouw op den slag dood bleef. De ongelukkige was moeder van 7 kinderen, waarvan het oodste, een meisje is dat dit jaar zijne eerste Communie moet doen cn sedert eenigen tijd ziek ligt in de Bijlokc. Te Bottelare, op d n Dries, had een werkman zaterdag zijne plantaardappelen uitgezocht, en de overige, vier zakken, geschikt voor zijn verbruik, in zijnen stal gezet. Zaterdag mor- gena waren de vier zakken aardappelen verdwenen. Aan het spoor te zien zijn aij met eenen wagen weggevoerd. TURNHOUT Tusschen die oude Kempische stad en Oostmalle is een dezer dagen een kar in botsing gekomen met den tram,en zonder den voerman waren er groote malheuren... Ze rijden te fel met de trams en hun geschuifel doet de peer den verschieten. ANTWERPEN: Een bakkersgast liet zatnrdag ziin karreken aan de Handschoenmarkt staan.... Eengewezen bakker, die den paal door den oven gestoken had, liep met de kar weg, doch hij wierd achtervolgd en in de Doornykstraat aangehouden. Men schrijft uit Oostakker 11 Maart: Gister is, om 10 ure 's morgends, het parket bij eenen nego tiant in lijnmeel geweest, die te goeder trouw, vergiftigd lijn meel had verkocht, gelijk de scheikundige ontlediogjhet be wezen hveft. Russische, zeer vergiftige boonen waren erin verwekt. Koeien, paarden vallen ziet, zoo men zegt, "Sel in I3 of I4 stallen van de gemeente. SINAY. Woensdag d. v. w. is *t kind van August Ver- cauteren, Mulder, door ae zeilen van den molen opgenomen en op den slag gedood. WONDELGEM Zondag nacht zijn ze daar gebroken in 't Gemeente Sekretariaat. Papieren en boeken hebben ze niet gestolen, maar eenig klein geld. Zondag avond is de brug- fendraaier Frans Scbelinck oud 79 jaar, door den laatsten trein oodgereden. Elk had er compassie meê. De Orkaan wind, die alsdan zoo vreeselijk loeide, heeft den armen Grijsaard meêge- slingerd. GENT. Maandag, in Sl Niklaaskerk op de Koornmaikt,een kind gevonden; ten half zes van den avona, als de Koster zijn dageli|ksch visiet deed, vond hij daar een kind liggen cp twee kerkstoelen. Aanstonds verwittigde hij de Burgerlijke ove:heid. Het kind een dochterken is 2 jaren oud; er lag een briefke bij, Gelukkiglijk is de heer pastoor Huys op dit oogenblik ontwaakt. Hij is gaan zien aan den trap, zag geheel het VWBI;UUUBÖ D^cu v. huis in licht en ontwaarde beneden drie mannen in den gang 1{iaar de bjjZonderheden ontbreken nog, bij den ooffre-fort. Voorzichtig ging gij zijnen revolver halen Noorwegen, naar zijne kamer, loste een schot en dreef alzoo de dieven j matrozen verdronken. •p de vlucht. Daarna heeft hy een venster opengeschoven, fiedurende een hevjge 8neeuwstorm werden vier matrozen van naar buiten geschoten, en gedurig geroepen: «Moord! Daar net plezierjacht Hermes, met eene boot aan land gezonden om voor- Als het volk toekwam, wai-en de dieven reeds j raad te jjalen. zijn dievenl» alsvolgt: Ik ben in dienst, ik kan mijn kind niet bezorgen, la- dik het terugeischen, 't arm wichtje is naar 't kapelleken a wichtje van Schreiboom gebracht. Moord te Laarne, Verleden vrijdag heeft een moord de gemeente Laarne (Oost- Vlaanderen) in opschudding gebracht: Het slachtofler is de genaamde Livinus Herman. Vrijdag, omtrent 8 ure, ging hij naar zijnen stal om dezen te sluiten. Nauwelijks was hij eenige stappen buiten de deur, toen een sehot weerklonk en Herman doodelijk getroffen ten gronde stortte. Het schot was van zeer nabij gelost, de hagellading had het oitwerkssl, van eenen kogel en had om zoo te zeggen, een gat gemaakt in het lichaam van het slachtoffer. De roon Naudts, naaste gebnnrvan Herman, en er dichtbij wonende, had het schot gehoord en kort daarop hoorende ker men, liep naar Herman's hof, waar hij den gekwetste vond. De was ook bulten pekoir— het o-e. -K- fervcy kwai*jd'~---s -ouren toeges, Men droeg Herman in zijn huis, waar men de vreeselijke wonde besiaiigde. De zoon Nandts is in allerijl naar Laarne dorp geioopen, om den dokter en eenen priester, doch toen men terug kwam, was het slachtoffer reeds overleden. Hij had geen enkel woord meer kunnen spreken weg, den coffre-fort in den brand latende. Beneden in den gang heeft men masker gevonden. BRUSSEL. Aanhouding van twee gevaarlijke ke rels. Dinsdag avond zat de heer Bertrand vleeschfaou- wer, wonende Antwerpsche steenweg in de achter plaats van zijnen winkel, wanneer hij eensklaps een groot ge rucht in zijnen winkel hoorde. Het was een kerel, die om geen gerucht te maken op zijne kousen binnen gekomen was, en van zin was met het geld dat in het schoof lag weg te vluchten. Bertrand sprong op Lem toe en leverde hem in de han den der policie. Naar het policie bureel geleid werd bij herkend voor een gevaarlijken kerel Schiers genaamd. Een weinig daarna zagen de ag nt in den omtrek van het huis een kerel van verdacht voorkomen sluipen, zij hielden hem aan. Het was wel degelijk een medeplichti gen. Onder den kiel droeg hij de kloefen van Schiers. Beiden zijn aangehouden en in verzekering gebracht. LEUVEN. Dinsdag had een smartelijk ongeluk plaats op despoorweglinie Thienen-Leuven. Een lokomo- tief scheidde zich van den tender op ongeveer 5oo meiers afstand van de statie. De twee mannen welke zich op den tender bevonden, vielen op de baan en werden overreden. De machinist werd letterlijk vermorzeld. Ds stoker moest onmiddeiijk het been afgezet worden. De lokomotief welke alleen haren weg voortzette is te Borbeek tot staan gebracht. Door de werking van den excentriek op eene zijlijn kunnen brengen en aldus doen ontriggelen. Brand te Maria-Oüdenhove. (Bijzondere briefwisseling.) Zondag laatst woedde er een hevige wind, die hoornen uitwierp, pannen en schaliën van de daken rukte en ze in de verte slingerde. Maandag moreend, hield de wind nog steeda aan, toen een meisje, rond 7 ure des morgends, bij het naar de Mis gaan, brand bemerkte aan het dak der sakristij; aanstonds gaf zij er kennis van. Het luiden der alarmklok gaf het noodsein. In eenea cogwenkzag men gansche troepen volk naar de plaats der ramp loopen, roepende: brandl brandMoedige mannen sloegen spoedig da hand aan het werk; de eenen redden de kerkkleederen (n kostelijke meubelen, die zich in de sakristij bevonden, de anderen stelden zich aan het blusschen; hetgeen valt aantemerken, is, dat het vrouwvolk hier ook op zijnen post was; zij zijn er fier op, en niet zonder reden. Dank aan die moedige houding, aan dien onverschrok- ken moed, bepaalt alles zich maar tot eene geringe schade en het dak alleen is beschadigd geen mensehenlevens zijn te betreuren. Alles is ten beste mogelijk afgeloopen; had de wind zijn werk kunnen verrichten, onvermijdelijk ware onze prachtige kerk, eene der schoonste van ons bisdom, de prooi der vlammen geworden. De oorzaak der ramp opgeven, is moeilijk; nochtans gelooft men algemeen dat htt te wijten is aan den slechten toestand van dc schouw dar sicrisn BRjTGGE, id meert. Zondag avond, rond 9ur-j, is een gedeelte van eenen muur, van omtrent elf meters, van het oud militaire gasthuis, ten einde der bt-Jorisstraat omgewaaid. Zekere Paulina Corbé, oud 4S jaar, wonende in gemelde straat, werd er door getroffen en er onder ver- plefterd. Toen men de ongelukkige van onder de puinen f haalde, was zii deerlijk verminkt aan hoofd en lichaam. Nabij de have van Wisby gekomen zijnde, werd de boot door eenen golfslag met water gevuld, en zonk bijna onmiddellijk. *r werden aanstonds twee reddingsbooten de matrozen ter hulp ge- Z°DeCpósseidon gelukte er in de vier mannen te redden, maar nau welijks waren zij ta de boot gebracht, toen deze ook door een goit- slag werd omgeworpen en de gansche bemanning in de golven eAl de slachtoffers zijn vaders van familie: het waren allen goede zeelieden en de redders hadden reeds menige sclioone daad van moed en zelfopoffering gepleegd. dSwhWft niet minder dan 65 toodk'jrrell nit de wonde J bfalde, was zij deerlijk verminkt aan hoofd en lichaam, gebaald. 1 Haastig liep men om de doktors Saeys en Van den bos- 1sche. Niettegenstaande de spoedige zorgen dezer heel meesters, is de ongelukkige twee uren nadien overleden. beke!.. De kerkschenderijen, zoo menigvuldig, ze zullen straf fen op ons hoofden trekken - Tot Elewyt (Weerde) is ook in de kerk gebroken en verscheide kostbare voorwerpen gesto len, bij zooverre, schrijft'i Handelsblad, dat d'eerw. Geestelij ken 's morgends geen mis konden lezen. DIEFSTAL Te Borgerhout werd in den nacht van verle den vrijdag tot zaterdag een stoutmoedigen diefstal gepleegd. Kwaaddoeners waren langs het keldergat binnengekomen in de herberg van M. Van Merchten, aan de Sleenonbrng; zij hadden reeds eene hesp en twee kistjes sigaren alsook een omhaalbas meteenig geld gestolen en wilden han werkhoven gaan voortzetten om in de slaapkamer der joffer te dringen. Deze, door het gerucht ontwaakt, trok haar venster open en riep om hulp. De dieven namen de vlocht maar namen hunnen bni meê. GENT. Een droevig ongeval heeft woensdag namiddag plaats gehad in de Verspeyenstraat. Het zoontje van den heer Capeininck, dat om 4 1/2 nre van school kwam, werd door den tilbury van den heer D... omvergereden en be kwam erge kneuzingen aan het hoofd. Onmiddeiijk opgeno men, ontving de jongen de eerste zorgen in het huis van den heer De Rycke, waarna het bij den heer geneesheer Maes werd gevoerd. HOEI, 16 meert. De Gazette de Huy meldt dat in de de gemeente Saint Georges snr Meuse eene afschuwelijke mis daad gepleegd is. Een ontaarde zoon, zegt het blad, heeft zijne moeder zoo zeer mishandelden gemarteld, dat zij ten gevolge daarvan gestorven is. De P. Dr.Ct. meldt: Dezer dagen vertoeft te Assen een uit Rusland geweken Israëliet. Salomon E< kevling uit zonden te boeten Hij begon dan met alle macht aan de ijze ren staven te schudden, pogende dezelve te breken en alzoo ulinu„„„^ zijne vrijheid te bekomenmaar dit was een onmogelijke j jjiitaeen beklagenswaardig offer van de moord- en "ver zaak want het gewrocht weêrstond aan al zijn geweld, zoo j volgingszucht in dat onbeschaafde land tegenover de 1 gcwiuuui yvccibi j 5Israëlieten. De heer Eekevlmg was vroeger fabrikant, dat hij het weldra opgeven moest. Toen begon hij te verheugde zich in een talrijke, gelukkige familie en thans schreeuwen en deerlijk om hulp te roepen,en ditmaal meende js hij, gebroken naar lichaam od geest, van zijne spraak hij lening te bekomen aan zijnen schrik want de eikenhouten bjjj» deur ging al krassends open en Jan Colder, die drager was van inktpot, pen en perkamenten, trad den kelder in, voor- afgegaan van Marten, met een brandende kaars in de hand; zij naderden zonder een woord te spreken tot de tafel en legden er al alles op neer, waarna Colder naar de muit toe trad, den armen zadelmaker spotachtig beziende en de armen over elkander leggende, hartelijk begon te lachen. Heer Regeis Biervliet, zegde hij, wat dunkt u van deze klucht? Gij, die had gedacht een prachtig kasteel te gaan bezichtigen, wordt in eene ijzeren keef geherbergd, waar eertijds zooveel onschuldige menschen in dood gemarteld zijn Is dit niet kluchtig Ach, Jonkheer van Hoevermaet, gaf de zadelmaker al bevende tot antwoord, staak toch dit mallen en help mij hier uit Niet te haastig,beste Biervliet, gij kunt toch wel den ken dat ik u in deze muit voor geene rareteit wil bewaren, echter behoeven wij eerst malkanderen wat beter te ver staan. Voor een begin zult gij dienen te weten dat ik niet den Jonker Van Hoevermaet ben, tegen wien gij vermeent te spreken, maar wel degelijk Jan Col der, den kapitein der struikroovers die zich onder den naam van den hollandschen Edelman Hans van Hoevermaet ten uwen huize heeft aan geboden om zich met uwe dochter, de weduwe van Doktoor Goris Hals, te vereenigen. Mijn aanbod werd door de deugd zame Brigitta afgeslagen, zoodat ik het moest opgeven van door dit huwelijk de nalatenschap van haren overleden man machtig te worden; maar daar ik wist dat zij aan u, als beu ren vader, volle macht afgestaan heeft over gansch haar vermogen, heb ik door een behendigen middel u alhier in de muit gekregen om mij daarover te vergoeden. Daar de slaapdronkenheid van welke de zadelmaker aan gedaan was geweest ten deele verdwenen was, en hij der halve zeer wel verstond wat hem wierd gezegd, begon hij te schudden en te beven, als hij vernam, dat al hetgene wat tusschen hem en Jonker Hans omgegaan v/as, slechts een fopperij kon worden genoemdDen naam van Jan Colder klonk vreeselijk in zijne ooren, echter waagde hij hem te vragen En nu dat gij mij zoo lafhertig hebt bedrogen; wat schikt gij met mij te geworden ('t Vervolgt.) hij aan goederen bezat, werd hem door de nnmenscl ontnomen, zijne fabriek in brand gestoken, zijn vader twee zijner kinderen voor zijne oogen gedood en zijne vrouw verminkt. De ongelukkige heeft thans cog eene oude moeder, zijne vrouw en vijf Kinderen, voor wie hij in zijn ellendigen toestand moet zorgen. De Roomsch Katholieke Geestelijke van het russische plaatsje Winna, keerde eenige avonden geleden, terwijl het bitter koud was, van een bezoek, dat hij aan een zieke had gebracht.naar huis lerug.toen hij een slapende mensch aan den weg zig liggen. Het bleek de politiebeambte van het plaatsje te zijn. die in smoordronken toestand daar was neergevallen. De goede geestelijke, die ?wel wist hoe ge vaarlijk het is bij strenge koude in de opene lucht te slapen, plaatste met behulp van zijn koetsier, den beschon- kene in zijn slede, nam hem mede naar huis. en legde hem gekleed en al, op een bed in een kamer die aan znn slaap vertrek grensde, llet was reeds na middernacht, toen de reeds half ontnuchterde politiebeambte ontwaakte door zonderling geraas en gesmoord hulpgeroep uit dat slaap vertrek. Hij sprong op, snelde naar de tusschendeur, die echter gesloten was, ijlde toen naar buiten en keek door de ramen. Hij ontwaarde een ontzettend schouwspel. De priester was aan een l aak aan do zoldering opgehangen en drij gemaskerde schurken waren bezig met plunderen. Thans werd de politieman volslagen nuchterhij vuurde door het raam op een der misdadigers, die dood nederviel waarop -ie beide auderen de vlucht namen. Nu klom de wakkere kerel door het raam naar binnen en sneed den armen priester af. Gelukkig kwam de hulp niet te laat en e eerweerde heer kwam spoedig weder bij.Deo volgenden dag werden de beide ontsnapte booswi hten gearresteerd en aan deu. rechter overgeleverd. Te Mosca. in Hongarië, bemerkte onlangs een land bouwer dat zich een diefin zijne provisiekamer bevond, die juist van plan was er met een paar hammen van door te gaan. De heer des huizes gaf den kerel een lap die zoo goed aankwam dat de getroffene neêrviel en geen geluid meer liet hooren. De hoer was overtuigd dat hij een moord had begaan en jammerend riep hij zijn vrouw. De echtge- nooten droegen den dief naar hun woonkamer, legden hem in hun bed en trachtten hem in 't leven terug te roepen maar alles was te vergeefs. De ongelukkige «qjoordenaar» wilde zich reeds als zoodanig gaan aangeven toen zijn vrouw hem den raad gaf een dokior te gaan balen 'l geen hij ook deed. Hij reeë Daar eene naburige plaats en zijne vrouw verst» pte den doode zoo goed mogelijk onder de lak» ns en dekens. Toen wach'te zij buitenshuis de terugkomst van haar man af die werkelijk met een doktor kwam. Toen men echter naar het lijk zocht was 't nergens te vinden. De dief was weder bijgekomen, uit hel bed ge- Engeland. Levend verbrand. Twee jonge Werklieden van 14 jaar oud, Rolf CammiDgs en Samuel White, zijn in de staalfa briek van Darlington In eenen pot met gloeiende asch gevallen en levendig verbrmd. F,r vraren vijf jonge werklieden bezig nabij dien aanhoop, wanneer op eans eene dikke wolk stof en rook hen omringde in zoo verre dat zij elkaar niet meer zagen. Zoodra de rook op geklaard was,zagen de drie overgeblevenen dat hnnne makkers verdwenen waren. -vu In de nabijheid der plaats waar de ongelukkigen zien oe vonden, bemerkt men een groot gat in de asch cn men veron ei stelt dat zij daar znllen insevallen zijn Men heeft de begon nen opzoekingen moeten staken, uit oorzaak der hevige hitte en gevaar van verstikking. Het is bijna zeker dat men zelfs hnnne overblijfselen niet meer zal terug vinden. De heer baron Solvyns. gevolmachtigd minister van België, te Londen, en de baronnes zijn bijna het slachtoffer geweest van een ongeval: Hun rijtuig is verbrijzeld geworden; gelukkig werden zij niet gekwetst. Frankrijk. RIJSEL. Een buitengewoon teoneel had, eenige woken geleden, plaats in de kerk van den H. Vmcentins Panlo. Eene nienwgelorene moest gedoopt worden. Toen de pries ter tot de plechtigheid wilde overgaan, begon de peter, een vrüdenker, in beleedigingen tegen den priester nittevaren. Deze zonderlinge peter verscheen dezer dagen vuor de kor- rektionneele rechtbank van Rijsel, wegens beleedigingen jegens eenen bedienaar van den eeredienst. —Uw gedrag is onverschoonbaar, zegde de voorzitter. Indien gij geene priesters knnt verdragen, waarom hebt gij dan aan genomen peter te zijn? De beschuldigdi vond niets te antwoorden op die redenee- ring en werd tot 14 dagen gevang veroordeeld. Vreeselijk ongeluk, Zondag morgend is te Parijs rue des denx Ponts een vreese lijk ongelnk voorgevallen. Zekere Bnsson, de huizen van een gemakpat willende *ui- schen, had den deksteen opgelicht, eene ladder in den pnt ge- plaats en wilde er in aldalen.Nanwelijkshad hij eenige Btappen gedaan, toen hij met een grooten schreeuw verstikt in de diepte viel. Vier personen, die opvolgenlijk de andere wilden redden, zijn mede verstikt in de diepte gevallen. Bij da pogingen om de 5 lijken boven te halen werd een pompier insgelijks half verstikt; later vernemen wij dat hij den maandg avond overleden is STORM. Een verschrikkelijk ongeluk heeft, ter oorsake van den storm, op den ijzeren weg van Boulognssut mór naar Parijs plaats Op ongeveer een kilometer afstand van Neufchatel wilde eene familie van 5 -.'ergonen over den ijzeren weg gaan. Be trein d. 21 (TAk.-i z?A -*? de overzijde van de i spoorweg. Hii riep hen toe te olijven slaan, maai geraas van den storm hoorden zij noch het gerucht van den trein noch de slem van den baanwachter. Toen de trein voorbij was, stonden nog enkel twee kleine meisje3 ongedeerd op dc baan; vader, moeder en zoon waren verrast en gedood geworden. Hunne verminkte lijken lagen op de baan verspreid. Duitschland. BRAMD. Te Barvar, bij Diepholz, is op il meert eene groote boerenwoning afgebrand. De oude moeder van den pachter is in den brand gebleven, een jonge dienstmeid kon nog bij tijds uit de vlammen gered worden, maar zij heeft zoo'n ijselijke brandwonden bekomen, dat haar toestand wanhopig schijnt. Drie peerden en zo stuks vee zijn ook door de vlammen verslonden. Zitting van dijnsdag, woensdag en donderdag. Het budjet der spoorwegen blijft te berde. Met een weergaloos geduld antwoordt Minister Van den Peereboom (soms nog al vlakaf) op de ontelbare aanvragen van wegen, bruggen, statiën, halten, jaarwedden enz. enz. die hem van alle kanten be stormen. Wij knippen daar 't een en 't ander uit. Buggenhout, zijn statie gaat verbeterd worden, en die van Wetteren ook. Lier en Mechelen zullen de werken zien verhaasten. De sneltreinen worden voorzien van rijtuigen van derde klas, en deze verwarmd. Voor de interna tionale treinen kan dat, mijns dunkens, niet zijn. Sommige liberale leden versmaden 'de lichte trei nen, en men vraagt er gedurig M. De Stuers vraagt dat de tabellen in de Statiën uitgehangen zouden met glas bedekt wordendat zou nog al kosten, en daarbij krijgen de Statie-over sten tabellen genoeg om ze te vernieuwen als ze be vuild zijn. De lijn Oostende-Dover is in bloei, het getal rei zigers vermeerdert. Het Huis-Cockerill is mislukt in zijne machienen welke het gemaakt had voor onze twee nieuwe snelvarende stoombooten; wij hebben ze nu moeten in Engeland bestellen, en intusschen vreemde booten huren die ons 400,000 fr. kosten. Alzoo antwoordt de Minister aan de 46 sprekers die hem ondervraagd hebben, en eindigt met het 194° vraagstuk dat verhandeld werd, maar een der gewichtigste, de Zondagrust. In Amerika en in En geland, die groote nijverige landen,wordt er 's Zon dags volstrekt niet gearbeid. In België zijn wij er toe geraakt aan meer dan 3o duizend ambtenaars deZondagrustte verzekeren. Maar van 't begin afheb ik plechtig beloofd dat ik geenen enkelen dienst zou ontridderen; geenen en kelen reizigerstrein afschaffen, geene nijverheid hin deren. Die belofte heb ik gehouden. son zijne schoonste belooning beeft gevonden. De Keizer heeft door zijne onvermoeibare zorg ons Leger op de hoogte zijner gewichtvolle zonding gesteld, en alzoo den vasten grondslag gelegd der zogepralen, welke, onder zijn ge' leide, de duitsche legers hebben behaald, en waaruit de natio nale eenheid is gesproten. Daardoor heefi bij aan 't Keizerrijk den machtigen rang ver worven, dien al wie eea Duitech hert heeft, wenschte, maar niet durfde verhopen. Hetgeeu bij verkregen bad door eenen barden enduren strijd, dat hoeft hij versterkt en doen bloeien, dank aan den arbeid van velo jaren, gedarende welke Hij in vredo heeft heheerscht. Gerust, op zijne eigene kracht vertrouwend, wordt Duitsch land door al de Volkeren geëerd, niets anders vragende dan in vrede te genieten wat het gewonnen heeft. Dien tcestand hebben wij te danken aan Keizer Wilhelm, aan zijne onwankelbare plichtgetrouwheid, aan zijnen onver- moeiharen ardeid, enkel voor het heil an't Vaderland; en ia die taak werd hij gestut door de edelmoedigheid en den geest van zelfaopoffering, waarvan het Volk van Pruisen en van Duit8chlana zooveel blijken heeft gegeven zonder ooit te wan- Op mij nu rnsten de rechten en de plichten, vastgehecht aan de Kroon van mijn Huis. Ik ben besloten beiden getrouw te handhaven gedurende den tijd dat Gods wil mij toelaat te re* geeren; doordrongen van de grootheid mijner taak, zal ik M mijne krachten inspannen om het werk van het Keizerrijk voort te zetten in denzelfien geest die het heeft gesticht van Daitschland het middenpunt maken des vredes, engesament- lija met de VerceDigde Staten en met de grondwet van Keizer rijk en Pruisen, werken voor de welvaart van 't Duitsche land. Ik stel mijn volle vertrouwen in mijn getrouw Volk, dat, in eene geschiedenis van vele eeuwen, met mijn Huis de goede en slechte dagen heeft meégedeeld, en ik zweer van voor mijn v/olk een rechtveerdige en getrouwe Koning te zijn, in de vreugde gelijk in de droefheid. God verleene mij zij non zogen en de kracht om het werk te voltrekken, waaraan mijn leven voortaan is toegewijd. (Qeteekend Frederik.) Berlyn, 10 Meert 1888. Het tweede stuk, aan Bismark toegestuurd, te lang zijnde om over te nemen, laten wij er den kor ten inhoud van volgen, 't is een volledig programma van wijze politiek. Mijn duurbare Prins, Eerst, mijn innigste dank aan den wijzen raadsman, aan den getrouwen dienaar mijns Vaders 1 Ziehier hoe ik vaD zin ben te regeeran Het grondwettelijk recht van Pruisen en Keizerrijk moet gehandhaafd worden. Zoomin verandering als mogelijk is, in Staatsinstellingen en Wetten. De grondwettelijke Rechten van al de Duitsche Sta ten, die ook van den Reichstag moeten behouden worden, maar die van den Keizer ook. Het doel dier wederzijdsche Rechten, is de openbare Wel vaart die steeds de opperste Wet blijft; altijd moet men vol strekt rekening houden van de volksbelangen die klaarblij' kend zijn. De noodzakelijkste en zekerste waarborg dier wel vaart is, mijns dunkens, het onverzwakt behonden der verde* digingskracht van het Land, van leger en vloot. Ik zal de Vrijheid van Godsdienst nooit of in niets krenken. Al mijne Onderdanen zijn mij even duurbaar. Ik zal, gelijk mijn Vader, mijn beate doen om den toestand der volksklas'en te verbeteren; maar men koestere de ijdele hoop niet dat de Staat al de kwalen der Maatschappij genezen kan. De Sociale Kwestie staat zeker in verband met de opvoeding der jeugd; eu het Onderwijs moet uitgebreid worden - maar de wetenschap alléén zou voor 't Volk gevaarlijk zijn. De Vreeze Gods en de Goede Zeden dat zal aan 't Duitsche Volk kracht geven om aan den geest van wt norde en omwenteling te wederstasn. Ik wil ook dat mijn Bestuur gespaarzaam zij; en er valt te onderzoeken of de beambten niet kunnen verminderd worden, in getal, maar beter betaald. Als het fondament van het politiek en maatschappelijk le ven op vasten grond zal gelegd zijn, dan zal lk met veel last werken om den bloei van kunsten en wetenschappen in Dnitschland te doen aangroeien. Ik ben onverschillig aan den glans der groote daden die de glorie aanbrengen, en zal tevreden zijn zoo men later zegge dat mijne Regeering weldadig is geweest voor mijn Volk, nattig aan mijn Land en een zegen voor het Keizerrijk, Berlyn, 12 Maart 1888. Uw verkleefde Fritz. Engeland gaat zijn schuld omkeeren en de rent brengen van 3 tot 2 i/a per honderd; de schuld be loopt tot 4 milliards i5o millioen fr. die onmiddellijk kunnen omgekeerd worden, en 9 milliards 800 mil lioen, waarvan de schuldeisschers éen jaar op voor- hnt-'l mor^-i van nu af eene jaarlijksche winst opbrengen van 35 millioen fr.: en te beginnen met April 1903, iets meer dan 74 millioen fr. Maar al dit geld is reeds verpast aan de Krijgsvloot die verleden jaar 25o mil- lioenen heeft opgeslorpt, en dit jaar nog meer, ver boven de 3oo millioen. En er zijn er nog die zeg gen dat de oorlogsvloot van Engeland ten achteren büjft Op voorstel van den ongodist Bradlaugh heeft de Lagerkamer gestemd dat de eed van getrouwheid mag vervangen worden door een simpele verklaring of woord van eer. Men schrijft dat Pamell zijn Programma een wei nig gaat snoeien; en voor het oogenblik, den Home- Rule latende varen, zich vergenoegen met een uit breiding van een plaatselijk en provinciaal bestuur in Ierland. De nieuwe Keizer van Duitschland, Frederik III heeft reeds twee stukken uitgegeven, een oproep aan zijn Volk, en eenpolitiek Manifest aan zijnen Kanse lier Bismarck. Die oproep luidt alsvolgt Aan mijn Volk, De Keizer heeft zijne memvolle loopbaan geëindigd. In den welbeminden Vader dien ik beween, en wiens verlies het Vorstelijk Huis in de diepste droefheid dompelt, heeft het getrouwe Volk van Pruisen zijne eerkroon verloren, en de sprongen,had aÜes wat'hij'van waarde kon vinden in zijn Duit sche Natie den Stichter barer oenheid. zakken gestopt en toen door een raam de vlucht gtn< men. De Keizer heeft ons eerste Duttsch Keizerrijk doen verryzen, De brave luidjes treurden niet om hun verlies en waren n naam zal eeuwig verbonden staan met do grootheid van Integendeel recht verblijd dat zij van een ontzet tend Duitsche Vaderland, van dit Vaderland in wiens herstelling schuldbesef waren bevrijd. de onverpoosde arbeid van het Volk en de Prinsen van Pruj. BULGARIE. Koning en Ministers gebaren van nietsalsof hun Opperheer de Sultan niets had gezegd. Zal nu de Turk gewapenderhand zijnen vas- saal uitdrijven? Dat is niet te peizen, zoolang Enge land, Oostenrijk en Italië zich niet verklaren tegen Ferdinand. De Rus verzoekt den grootenTurk zijne tanden te toonen aan de Bulgaren. BRAZILIË. Een nieuw ministerie is opgeko men om de slavernij, niet van lieverlede, volgens 't programma van het vorig ministerie, maar eens klaps en tot in den grond overal uit te roeien. Groot en Klein Die groote en sterke Katholieke Partij, wat is zij som tijds klein en vernepen I Er is een plaats van Rechter open een gewichtig» plaats; de meerderheid hangt er van af; men weet wat sommige liberale Rechtbanken zijn voor de Katholieken. Voor die plaats van Rechter zijn verscheid? Katholieke Advokaten, mannen van eer en van bekwaamheid, uit Fa- miliën die sedert 5o jaar voor 't katholiek strijden, met een buitengewone edelmoedigheid. Er is daar ook een kozijntje van Katholieke Volksver tegenwoordigers, altijd liberaal geweest; als liberaal be kend, op zulke wijze, waarin men doorgaans liberaal blijft. En wat gebeurt er Die Volksvertegenwoordigers (I) loopen voor hun ko zijntje en ondanks een menigte andere katholieke Volks vertegenwoordigers, ondanks 't schrijven van al de Ka tholieke gazetten, dat kozijntje, dat liberaalken wordt Rechter benoemd 11111 Waarom Omdat ons Ministerie niet samengesteld is uit strij dende cn uit oude Katholieken.Als de Katholieken gestre den en geleden hebben, jaren en jaren, en ze komen aan 't hoofd, dan wordt 't brood van voor hunnen neus weg genomen I Ach, indien men overal ware katholieke Volksvertegen woordigers had, zulke zaken zouden niet kunnen gebeu ren I Men zou eendrachtig zijn, men zou aan Z. M. den Koning zeggen: Neen,Sire, zoo mag,zoo kan het niet! ons Katholiek Recht voor alles 1 Kiezers, Kiezers! ach, nu smelt do macht in ons han den, omdat wij ons Kiezersrecht maar halvelings uitvoe- ien- Wij kiezen voorde Katholieken, maar wij durven de genen niet afstemmen, die't Katholiek Bloed verlooche nen en verraden Wij laten ons zoo dikwijls vertegen woordigen door Heeren, die ilauw staan op 't Katholiek teriein, die hun eigen belang, 't belang hunner Familie, boven het groot Katholiek Belang stellen I Dia Heeren denken eu zeggen Wij zijn in de Kamer voor ons leven I Men zal wel wat preutelen, maar in de

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 2