Rampen, Misdaden Ongelukken, Dien Dendergalm. - Wannes en Sis. Roomennaar Roomen GENT. In den naeht van zondag tot maandag is er ingebroken in de St. Michielskerk, aldaar. Maandag mor- gend vond de koster de rniten ingeslagen van het venster boven de sacristij, hij zag verscheidene voorwerpen in wan orde staan, maar niets was gestolen. De dieven zullen zeker, vooraleer hunne werkaaamheden aan te vangen, verschrikt geweest zijn door een of ander gerucht en het op de vlucht gezet hebben. Vrijdag namiddag, rond 4 ure waren werklieden in de Vlaanderenstraat bezigmet een ardoinop te halen. Eensklaps brak het tuig en trof een metser Edm. öaseele aan het voor hoofd. De wonde is zeer erg. Zondag avond ging de agent Minne met de wacht mede om de soldaten op te zoeken die buiten de aur in herbergen zitten. Zij vonden er eenen en deden hem mede, maar de kerel weerde zich en gaf den ongelukkigen politieagent zul- ken danigen schup in den onderbuik, dat hij van zijn zeiven ging en by zyn broèr moest worden overgebracht. ST. ALFONS-GOOR. Ia den naeht van zaterdag tot zondag, heeft men by J. B. Trappers, winkelier aldaar, (Achterheide), ingebroken en detooglademeêgenomeu, bevat tende omtrent 6j fr.; op 2 minuten afstand vond men de lade. 't Ware te wenschen dat de polieie op het spoor den dieven geraakte, dan zou hunne stoutheid wat ingekromper en aan de burgers meer gerustheid verschaft worden. GENT. Verleden zaturdag is aan de Begynhofbrug een jongeling slachtofler geweest zijner onvoorzichtigheid. Hij was onmiddelijk na zijn eten gaan zwemmen maar rechts in 't water of hy wierd onpasselijk. 14 y kon er nog uitgehaald worden maar stierf eenige miauten later, ondanks de zorgen hem toegediend. Of ze vroeg ryp zijn in die groote steden 1 Zekere Van Daele oud 16 jaar, fabriekwerker, reeds genoeg hebbende van 't leven, is donderdag nacht in 't water gespr ngen. De nachtwakers hebben er hem gelukkig kunnen uithalen. Donderdag avond, rond 6 ure, op den Godshuzenbou- levard speelde een kind met kapsulen die het deed afsprin gen bij middel van een ijzer; zyn gezel kreeg een stuk der kapsul in de oog 't Arme schaap zal waarschijnlijk zijn oog kwijt zyn. SLEID1NGE. Dynsdag is er een korel binnen gedron gen by den landbouwer Versohoore, en heeft er 80 fr. ge- stolen. Donderdag deed hy 't zalfde by landbouwer De Pauw, met dit verschil dat hy daar maar 10 fr. en vondt en daarenboven nog betrapt werd. Hy zit nu te Gent in bet droog. BRUSSEL. Zaterdag, in 't paleis van Justicie te Brus sel, er was uitspraak gedaan in de volgende zaak: Zekere jufvrouwL.... die sedertjaren op zijn vrijdenkers leefde met M. F. grenadier geweest, was door haar minnaar verlaten. De oud-grenadier had nog al geschenken van voormelde juf vrouw aangenomen en weigerde dienu weérte geven. Daarop moest hy voor 't tribunaal versehynen,maar de twee partyen verweten zoodanig elkaar in tegenwoordigheid van den vre derechter, dat deze hen zonder vonnis meest wegzenden. Maar nu ging de kat te koore. De verlatene wachte M. F. af en smeet hem eene flesch vitriool naar't wezen. Sleeht mosht het haar bekomen. De vitriool botste tegen den muur en sprong haar weêr in 't gezicht, zoodat zij erg geschonden is en gekwetst, daar M. F. maar zeer licht ge raakt is. Een scheon stieltje: uurwerken stelen bij de Juweliers. Zekere Lodewjk d. deed van 's morgends tot 's avonds niets anders. Men zegt dat 't getal juweliers die hij bestolen heeft niet te noemen is. Maar alles heeft een einde. De fielt is vry - dag aangehouden terwyl hy te Elsene bezig was met zyn eerlyk bedryfuit te oefenen. H.... van .Laken heeft zitb zaterdag drijmaal pogen te zelfmoorden. Eerst wilde hij in de vaart springen; zijne broeders hielden hem tegen; een uur later zocht hij door de venster te springen Men belette hem weêral zyn noodlottig ontwerp ten uitvoer te brengen. Eindelijk des avonds hing hy zieh op aan de klink zijner deur en hjj ging zijnen laat- sten snik geven toen een policie-agent binnendrong en de koorde aisneed. H\j zal er nog door komen En waarom al die pogingent omdat zijne hem een bitter woord had WvAto. Eene belangrijke aanhouding werd maandag avond in hitte, moest K. W..., koopman alhier, zijn hooi uitien meersch halen, hiertoe geholpen door zijne vrouw. Alen rand van eene wijde beek gekomen, verloor do mihet evenwicht en dook naar onder. Uit het water gejien stelde hij zich niettemin aan het werk. De vronw mojfhet, hooi in bussels over de beek werpen; eensklaps eene jhte beweking makende, gleed zy uit en nam ock een verscid. Beiden keerden naar huis, zich weinig bekreunendnet hunnen tegenspoed; integendeel, de kans deze verfrising te genieten, scheen hun welgevallen. VILVOORDE. In haren stal komende vond de wwe Terhaeren hare drie varkens op den grond dood liggs De polieie- kmmissaris, van dit feit verwittigd, ontbood oen veeaarts om de dieren te onderzoeken. De veeaarter- klaarde dat do varkens gestorven waren aan de pestk Daar die ziekte besmettelijk is, werden al de varkem de buurt onderzocht, en men bevond dat meest allen dc de ziekte aangedaan waren. De kommissaris en de veeaa be gaven zich ook by een tiental pachters, die den vorig dag hunne varkens geslacht hadden; zij namen er een twigtal hespen in beslag, die reedi in zulken gevorderden staivan ontbinding verkeerden, dat zij aanstonds in den grondoes- ten gestoken worden. De varkens, erkend als besmet met de ziekte, z op bevel der polieie geslacht geweest en hun vleesch in lipen gelegd in de kelders van het gemeentehuis, om ojeuw onderzooht te worden De polieie heeft de noodige maiege- len genomen om de verspreiding der besmettelijke ziee te beletten. LEUVEN. Aldaar is aangehouden de berucht» dief en kwaaddoener Noël, bij genaamd de Leeuw van aan- deren. Hij was bezig msA pogingen aantewenden i in een huis te dringen toen de gendarms, (ia den oud tijd zegde men de hapsaards, en dat is goed zuiver vlaams) de hand op hem legden. KORTRIJK. - De genaamde Tangbe, peerdenkncht in den watermolen, moest met een peerd over een kDin rugs- ken gaan. Nauwelijks had het dier den voet er op J.et, of het verschrikte en ;viel in de Lei. De knecht, ziende it het peerd naar de sluis zwom, wilde eene plank voor 't'uisgat steken, maar hy verloor zyn evenwicht en viel zei in het sluisgat. Drie kwaart uurs later werd het lijk van d» onge lukkige opgevischt. THIELT. Verleden donderdag heeft de bhiem de hoeve in brand gesteken van Jos. Nieclaus. t'Ia enl inge- bleven ,'t Schoonste was dat een dronkaard die er ot wilde tusschenkomen om te blusschen, zelve tweemaal mo<t gered worden uit te vlammen. Ivlen moest tegen hem vee ten om hem van 't vuur te houden. Eene familie van Cuesmes is door oen dubbel mgeluk in rouw gedompeld. Ken jongeling van rond de 16 jar oud werd zondag onder eene myninzakking begraven entervend opgehaald. Nauwelijks had hy den geest gegeven of zijn jongere broeder was het slachtoffer van een dergely: oage luk. Hij ook zal het waarschijnlijk met den dood bkoopen, Beiden jongens waren den steun van hunne ouders. BALEGEM. Maandag namiddag heeft alhier een ge weldige brand de hofstede van de weduwe Galle in aach gelegd. Het vuur is ontstaan in huis en heeft zich vin daar aan de andere gebouwen medegedeeld. Drie andere hofsteden welke daar dichtbij stondm, zijn ingslijks de prooi der vlammen geworden. De schade is zeer groot, de hofstede der wed. G»lle telt vijf paarden. Men zegt dat alleen eene beest in het vuur is omgekomen. Wat de ramp echter ten hoogste breng», is dat eenkiud in den brand is omgekomen. Men had het uit den weg gezet, deukende dat het buiten alle gevaar was. Doch daar het vuur zich met ougeloofelijke snelheid uitbreidde, bereikte het ook het gebouw, waar om trent het wiekt stond. In den schrik en de verwarring dacht men aan het kind niet meer. Onnoodig te zeggen dat gansch de gemeente in de grootste Wij moeten er op terugko- menwelke leelijke gazet! Maar ze schrijft volgens den geest van 't hedcndaagsche Liberahsmus, want m de liberale ga zetten der groote steden is 't nog iets anders. Daar ver klaren en proclameeren zij onbewimpeld dat de men- schen moeten leven zonder naar God of naar zyn Gebod om te zien, dat al wat de Christelijke Leering zegt, prul len en vodden zijn, dood al dood! geen stral of geen be looning! Zelfs loochenen zij 't beslaan van eenen Schep per!.... Is't wonder, menschcn, dat dc Lezers en Leze ressen dier gazetten wangedrochten worden door hun ICDIEN ZDENDERGALMHij klaagt putten in eerde, dat hij overal van de hand wordt gewezen en gebannen En wat weerde hebben dan zyn annoncen? Hoeveel groote gemeenten zijn er niet, waar geen enkele Dendergalm komt!... Wie, die zich respekteert, zal in zijn huis iemand ontvangen die boft op d Orgelbals, die lacht met d'Uitvaarten.met deMissiën.en met de I aters- Missionnarissen, die vuilen klap afgeeft, die zelts Uns Lieve Vrouw, de Moeder Gods, bespot en bclcedigt Wie zal iemand bij zijn kinderen en huisgenoten gedoo- gen, die lacht met Paus en Bisschoppen, die roept Domheid! Dwaasheid, alsd'Ouders den Bisschoppely- ken Zegen vragen voor hun kinderkes? Ha.^rven daarmee publiek spotten in ons Aalst, die 1 hilisty nen uit de Korte Zoutstraat! ..Als de Bisschop naar arme kin derkes gaat en als hij zegtMijn braai kind, ik zal u zegenen,opdat gij moogt wel opgroeien en altyd de troos. en de vreugd uwer Ouders zijn!... Als die arme Ou ders overloopen van vreugd, en dat de rijke Ouders hun •eluk benijden, die mannen uit den Hellegalm zullen die brave werkende Ouders komen bespotten in onze stad van Aalst.... Dat is op geenen kouden steen geval len Dat wordt onthouden.... En als t kiezing is, die leelijke goddelooze lappers komen vragen: V\ ie heelt er u geslagen! we zijn wij tegen de Religie met.... Ha, ge zijt tegen de Religie nietEn ge kunt met verdragen .J. T-,- ji '--"MiEnge staat daar te als die Bisschop zijn dat een Bisschop wordt iny lachen als zotten en te spotteiy Volk zegent! DIEN DENDERGALM! Zoo zeer is hy liberaal, t is te zeggen TEGEN DE VRIJHEID, dat hy een artikel schrijft tegen een Ouderling van de Moorselsche baan die op zijn knieën viel om den Zegen te vragen Wat gaat u dat aan, Philistijn? Zijt gij daarmee in iets ge hinderd? Valt ook op uw knieën voor den Grootmeester der Logie, voor den Sultan der Vrijdenkerij, ge zijt daar t .i ii if. .t. »i: ni. i/a11/ irpriKi I En in lieber van, maar laat't Katholiek Volk gerust hunnen dommen hoogmoed, die onnoozel trippen van vrijgeestjes vragen: Heeft dit dwaashoofd nog niet ge noeg met zijne O. L. Vr. van Hali„_orl DIEN DENDERGALM! Ze loopen er verloien van hun leugens, in die liberale gazetOver 14 dagen was 't patent, ze wisten het, ze schreven met groote letters dat de Moeders van Aalst den Bisschop zynen zegen hadden gevraagd, uit schoeffeldery, om een brood te krijgen; en nu zondag schreven ze, dat de Bisschop zich vergenoegd heeft met Benediktiën te geven en Ser- 0 0 -Gaat daarmee hé! ze gaan roet op roet!... Sis, ze spreken veel van landverhuizing; zouden dat misschien... KSis. Mannen zijn uit den Congo! kaffers Wannes. Neen, Sis, 't zien er schuwe gasten uit; maar hun wezen is niet zwertverbrand... Perijkeleus zullen 't aspiranten zijn voor den Congo; die reeds aan genomen zijn en die een toerken doen in de stee van Aalst Sis. Wannes, 'kwil daar 't sekuur van weten Wacht 'ne pii\k, ik ga het daar eens vragen... Niemand weigert antwoord aan een beleefde vraag Sis. Wannes,wij zijn al te rechte! 't Is een cortege van riberólen Wannes. Van riberólen! gaan ze nog uit in Aalst? Sis. 'tZijn de Capacitairs, Wannes, die hun Vlag inhalen G'hoort het nu wel, ze zingen van 't Onge- diert der Papen Wannes. Ha, dat zijn de riberólen!... Sis, Sis, wat pover kortegeken!... En dat komt spotten en lachen met d'inhaling van den Bisschop die zoo eêl was en zoo triomfaal Sls. Nu zien wij, Wannes, hoe de riberólen hier in Aalst de kaart misgeven hebben z'en hebben niets meer als hun liberale scholen, voor welke zij op den schoeffel loopen en hun garde-civik wannes. En die garde-civik, Sis, hebben ze met een kiezing van konterband; 'k heb dat h»ioren uitleg gen, die kiezing: in dees straat zijn 6 Kaüiolieken we sturen zenaar een compagnie van Katholieke majoriteit; daar zijn 5 liberalen, wij zenden ze waar 't kamptAls dat eerlijk is, Sis, wil ik vlieg heeten Sis! Wannes, ge zoudt toch zeggen dat de plaag aan de liberalen is... In de Kamers kan hun Volk op een platte mande zitten, en in alle treffelijke steden vlie gen ze buiten! wannes. Sis, hun Ministerie was te geweldig wreed; 20 millioen 's jaars meer verteeren als 't Katho liek, dat zijn nog al patéekes Sis. En in 1879, hoe schoon dat ze spraken ze gingen van onzen Belgik een Landeken van Belofte ma- ken;te veel was niet genoeg wannes. Sis, vriend, op hun teenen staan vol poindonncur, dat kunnen ze genoeg!... Korts 11a d'in haling van den Bisschop, ik was hier in Aalst... Sis. Ge komt hier nog al dikwijls? wannes. Sis, 't is ons naaste stad en ge vindt er goed uw gerief, van alles, en niet te duur Sis, ik was in Aalst, langs de Verkensmerkt en 'k zie daar uit een kaberdoes komen een plodde van 'ne vent, 'ne smerigen ransel, zat dat hij op zijn beenen niet kon staan. Sis. En geenen Champetter omtrent, Wannes wannes. Sis, de Champetters van Aalst zijn voor den Vrede... 'k Had mijn beziens op die plodde en ging voort, als '11e landmeter; hij viel uit tegen den Bisschop! Sis. Tegen den Bisschop van Gent Wannes. Ja, tegen Bisschop Lambrechtop de domme Aalstenaars, die naar de statie liepen voor d'in- moenen te doen, zonder iets te geven, op! en wie zal zulke leugenaars nog kunnen gelooven? I Zondag is er weêr een Concert gegeven £4 3IQT - op de Groote Markt door de Klein nUIOI» Soldaatjes... Ze gaan nu in vakantie... De Bevolking van Aalst is hun dankbaar voor die schoon kostelooze Muziekfeesten;en men prijst den Mu ziekmeester, Officier Van der Linden, voor zijn behen dige en ervarene Bestiering! Recht moet recht zyn. Hy verdient lof en dank! Er is gesproken van den trek- weg af te schaffen aan d'ijzeren brug langs dezen kant der stad. De Schipperij zegt dat men nooit slechter zaak zou verricht hebben. Die trekweg is er volstrekt noo- dig; als men een kaai maakt van den anderen kant, een Kaai en een soort van Dok, hoe is 't mogelijk van daar den trekweg te maken! Ware de trekweg langs genen kant der Vaart, ten gevolge der werken die men nu uit voert, men zou hem moeten langs hier overbrengen. Zonder te weten, een Stad kan somtijds spijtige zaken uitrechten; zoo heeft men m^de jaren 50 iets geteekena wie in de Kerkstraat wil zijn huis herbouwen of veran deren. BUITENLANDSCII NI KUWS. DUITSCHLAND. Men meldt uit Berliir- dat prins e*'~ in-ziis lanr Dii"1" r ;gcsteld. Hy was jfb jjxo.. «.ad. De oorzaak dier zelfmoord is, zegt men, dat men aan den man, die beweert, Perceval te heeten, In den namiddag; had die kerel bij eenen wisselagent der Noordlaan voor 80,000 frank titels, waarop beslag gelegd was, ter uitwisseling aangeboden. De polieie, verwittigd, zette zieh aanstonds op zoek naar den kerel en entdekte hem, toen hij omtrent 8 are, door eenen boodschapdoener, in de Noordstatie zijn reisgoed deed afhalen. Perceval werd naar het middenbureel van polieie gebracht. MEULEBEKE. Een dezer dagen, met e groote de Noordstatie gedaan, namelijk die van eeneD Franach- 1 Prins geraden hid zijn ontslag te geven van Groot maarschalk. Erge overstroomingen langs de kanten van Seidin- berg, Friesland en Reichenberg. Nabij die laatste stad zijn twintig menschen in het water omgekomen. Fried- berg en Flinsberg bleven twee dagen lang van 't overige der wereld als afgezonderd. Alles is door de stroomen vernietigd. Hoe hevig de vloed was, kan men hieruit op maken, dat groote ketels uit een mekanieke weverij, ketels die 200 centenaars wogen, verscheidene kilome ter ver wierden meegesleept. Te Berlijn heeft een kind van n jaren zij'n vader van eene wisse dood gered. Het was zijn vader, die loodgieter is op het dak waaraan hij werkte, gaan koffie dragen. De werkman had zich met eene koorde aan de schouw vastge maakt, maar de koorde ging los en hij schoof van het dak. De kleine had nog den tijd om het touw vast te grijpen en om hulp te roepen en zoo redde hij zijn vader wiens ontroering onbe- schrijffelijk was. RUSLAND. Ook daar gaat het erg met de overstroomingen. Degeheele streek rond Minks in West-Rusland staat onder water. Over eenige dagen stond de reizerstrein tusachen Liban en Ronsensk opeens stil. De reizigers staken nieuwsgierig het hoofd buiten en ziehier wat ze ontwaarden: De machinist, zijn helper en de stoker, waren van het locomo tief gekomen en stonden op de baan te vechten. Als het gevecht uit was en alle drij gewond wa ren, kropen zij weêr op hun locomotief en de trein reed vootr. ZWILSERLAND. Men schrijft dat pok de meren van Konstan en van Luzern buiten hunne oevers getreden zijn. De oogst is gansch vernie tigd in de omstreken. De ellende der bevolking is onbeschrijfelijk. Twee Engelschen stortten bij het beklim- mistroostig te mijmeren, toen Pieter Coecke, de kunstrijke Schilder, hem aangemeld wordt. Het was reeds meer dan eene maand dat de twee vrienden malkanderen niet hadden gezien, en de Jonker drukte den Schilder geestdriftig de hand, hem hartelijk welkom heetende. Pieter, zegde hij, men zou wel geld geven om u te zien! wat duivel, waar zijt gij zoo lang verbleven? Zie, ik had reeds het voornemen gemaakt naar u te komen vernemen "Vriend lief, gaf Coecke tot antwoord, ik ga op reis,en het maken mijner toe- bereidsels heeft mij gedurende verscheide weken bezig ge houden. En waar reist gij henen Naar Spanje,beste Vriend; Philippus, de zoon van onzen geduchten Keizer, heeft mij te Madrid ontboden om zijn konterfijtsel te maken. Dit is voor u een groote eer die door veel Spaansche schilders zal beneden worden,en wacht u van hunne wraak Daar ik dit volkje ken, zal ik hun den tijd niet laten om mij te hinderen, en niet zoodra zal het konterfijtsel afge schilderd wezen, of ik keer naar de Nederlanden terug. Dit is een zeer goed gedacht; en wanneer schikt gij ons te verlaten? Binnen zes dagen ga ik te Vlissingen scheep. Goed zoo, ik wil u tot in deze have uitgeleide doen. Dit neem ik dankbaar aan, maar vooraleer te vertrekken, zal ik in de herberg: De Wapens van Spanje, een deftig Banket doen klaar maken, waarop ik u allen wil vergasten. Dit is een gelukkige inval, beste vriend, het is toch reeds j men van den Dent du Midi bij Genève in eenen zoo lang geleden, dat wij ons bij malkanderen hebben ver- i atgrond.Een van hen word ernstig gewond naar maakt. i het hotel Triege te Salvan gebracht; maar de Na nog eenigen tijd een onderling gesprek te hebben on derhouden, wilde de Schilder zijn afscheid nemen, voorge vende dat hij nog veel zaken had te verrichtn die zijn ver trek voorgaan moesten. Maar daar wilde Jacob niet van hooren,hij wou hem dwingen met hem te blijven noenmalen, doch daartoe kon hij den Schilder niet overhalen, zoodat hij zich eindelijk te vreden hield van zijn aanbod af te zien en met hem een deftig fleschje morgendwijn te ledigen. Toen de Schilder hem had verlaten en Jacob zich alleen bevond, wenschtte hij zich zeiven geluk met het gedacht dat hij had opgevat van Pieter Coecke tot in de have van Vlissingen uit geleide te doen: hij hoopte dat dit reisje hem zijn verdriet zou doen vergeten, en daar hij nog acht volle maanden had te vertoeven, vooraleer den rouwtijd van Jonkvrouw Alcidia ten einde liep, wilde hij, na dat Coecke naar Spanje zou zijn vertrokken, gansch alleen een omreis in Holland ma ken. Het ontwerp van het Landhuis dat hij van zin was te Melle te bouwen, was reeds gemaakt en aan Jonkvrouw Alcidia toegezonden geweest, die er zich zeer te vreden had over getoond, en nu wilde hij Doktoor Goris, wijl hij op reis zou zijn, met de uitvoering van dezen bouw gelasten. Goris was goud weerd om werkvolk te bewaken, dit was van eeniegelijk gekend, en ook zichtbaar aan het uitgestrekt gebouw dat hij in die Gemeente deed oprichten en tevens als toevluchtsoord aan arme reizigers en woonplaats voor Gaston en Urselia van Doorn was bestemd. Twee dagen daarna was het banket in de Wapens van Spanje. Goris zou er aanwezig zijn en de Jonkheer besloot van deze omstan digheid gebruik te maken, om er met den Doktoor over te handelen. Het banket had plaats op gestelden dag en uur, allen waren er aanwezig en nog nooit had men zich beter vermaakt of wier den er meer heildronken verzwolgen en wel bijzonderlijk op de welvaart van Pieter Coecke die uit zijne milde beurs alles bekostigde. ('t Vervolgt). andere is niet teruggevonden. Men doet alle moeite om zijn lijk op te sporen. FRANKRIJK. Zondag, te La Brosse, bij Malesherbes daalde een metser, Augustin Pau- leirt genaamd en 38 jaar oud in eenen put van 67 meters diepte om er herstellingswerken te ver richten. Op eens deed zieh eene instorting voor en de metser wierd door de puinen begraven. Onmiddellijk zijn reddingswerken begonnen en men hoopt den metser nog te kunnen redden. ENGELAND. Men begint nu ook alnieuws te stelen. Twee Londensche bladen, Times en Standard, zijn alzoo bestolen. De dieven tracht ten een afdruksel dier gazetten in handen te krijgen, vooraleer zij verscheen, en zonden, zoo het schijnt, de tijdingen die zij van belang meen den, naar den New-York-Herald. Te Bronley, in het Graafschap Kent, bood zich over eenige dagen een smid, 48 jaar oud, aan de Polieie en deed de volgende bekentenis. Hij was, zegde hij, over 24 jaren getrouwd; op speelreis zijnde met zijne vrouwkreeg hij twist met haar, en daar het koppel zich dan juist in een bootje bevonden, maakte hij het kort en smeet zijn wederhelft over boord. Hij verzweeg zijne misdaad bijna gedurende het vierde eener eeuw, maar nu kon hij de knagingen zijns gewe tens niet meer uitstaan, en kwam zich in de handen van 't gerecht overleveren. Een man, Darcy genaamd, is te Bermin- gham gestorven, van het inslikken van eenen valschen tand, gedurende zijnen^ slaap. De dok tors moesten zijne keel opensnijden en korts na deze gevaarlijke operatie stierf hij. Wannes. Ha, Konfra ter Sis! eens naar de Steê van Aalst gekomen Sis. Och ja, Wannes, gelijk ge ziet, zei de Blinde... En wat nieuws op uw Pro- chie?... Dat is 'ne zomer, hé Wannes. 'ne Zomer Sis, ge verabuseert u, w'en hebben geenen zomer dees jaar; dat mogen ze schrijven in de Kronijken en in de •Almanakken; geenen zomer is er geweest in 188S Sis. En we zijn vandaag zondag 12 augusti,woens dag is 't Half-Oogst,en den Oogst ligt plat op den grond; de schade is groot; straks gaat hij schieten! en 't Hooi, hoe armtierig binnen gegaanEn die Patatters Hoe is 't bij u Wannes. Sis, vriend, de Witte Voskes rotten ge weldig; als g'er een mande uitdoet, g'hebt een derde slechte! De Barons zijn beter; maar... wie weet, Sis, wat Ons Heer met ons van zin is Sis. Wannes! Wannes! wat droef jaar! welke schade! Ge moet Boer zijn om dat te weten! 't Is om met uwen kop in den grond te loopen, gelijtc 'ne specialist en 'nen artist!... Maar 't schijnt me, Wannes, dat ge daar zoo gerust in zijt Wannes. Och, Sis, wat helpt dat kermen en al- lerremen? Als ge daarvoor*nu uw hert opeet en u het borstwater aandoet, of de zwarte galle, zult ge dan een hairke graan meer hebben!... Hoort mijn princiep w'hebbenwel gewerkt, we zullen den tegenspoed be vechten en voorts van de rest: Fiat! de wille Gods moet geschieden; als wij een kastijding verdienen, wij zullen z'hebben; tegen Ons Heer kan niemand om te verst loopen Sis. Maar, Wannes, dat steêken van Aalst, g'en kunt er niet komen, of ge ziet er verandering! Wannes. Sis, langs de Werf en den Dam moet g'eersgaau! Dat de menschen van over 15 jaren moesten weêrkomen! Dat smaal Dammeken is een breede straat en langs den anderen kant komt ook een rijke Cité op Sis. Wannes, ze moeten van geld weten! als ge dat Stadhuis ziet, 't is als splenternieuw; en ge gaat op bij gangen, zoo plat als 'nen dorschvloer Wannes. Aalst is wel bestierd, elk moet dat roe pen b'halve de koppige steenezels maar z'hebben mij gezegd: Indien de Stad die liberale Ecoles Moyennes van zijnen hals kon schudden, ge zoudt nog een ander flo- rantie zien!... Ge moet wel weten, Sis, dat die scholen jaarlijks met 30 a 40 duizend franken weggaan Sis. En 't zijn liberale scholen,scholen voor rijke liberale kinderen!... Wannes, is dat geen injusticie Wannes. Wraakroepend, Sis, en 't verwondert mij dat d'Aalstenaars, die vermaard zijn voor hun goed oordeel, dat ze dat zoolang laten bestaan Sis. Kunnen ze dat afschaffen, Wannes Wannes. Sis, vriend, den aanhouder wintals ze voet bij stek houdeu en alle maanden 't zelfde vragen,op 3 jaar, die scholen zijn weg Maar.... Sis. Wat blieft er u, Wannes? Wannes. Kijk toch eens, mijn-jakkerie!... Een kortégie die langs hier komt! Sis. Inderdaad! een kortege Laat ons op den by- gang gaan!... Wannes, 'tis al mansvolk Wannes. Er is een muziek bij Sis. Wat aardig Volk Wannes. Z'hebben een blauwe vlagge met een sterre op den stok!... Sis, zwijgt eens, mijn memorie moet falen of dat is de vlagge van den Zwarten Afriek van den Congo Sis. Zoo dat ge supponeert, Wannes Wannes. Laat ons zien, Sis... Wat aardig volk haling! en op de Moeders die voor hun kinders den ze gen vroegenOf ze daarmeê 'ne eens in hunnen zak hebben En heeft de Bisschop mij iets gegeven,vroeg die plodde Sis.Ei, maar Wannes, dat mankeert er nog: dat de Bisschop zou komen geld geven aan die plodden wannes, - Hij wint 16,000 fr. per jaar en wat doet hij? riep die plodde, wat doet hij? lui leven in zyn Sis. Maar, Wannes, de jaarwedde der Bisschop pen is geschikt door Keizer Napoleon, nadat de Kerke lijke goederen ingepalmd waren; die 16,000 fr. zijn een soort van restitutie; voor zijn eigen onderhoud heeft de Bisschop dat niet noodig, maar 't Bestuur van een Bis dom, is dat niets wannes. Och,Sis,wat wilt ge op dien zotten praat antwoorden?.. De grootste dommerik der wereld zou hij zijn, die Geestelijk zou worden, om geld te winnen.. Dan viel dien lanterfanter uit, op den Paus.^ dat hij 50 millioen ontvangen heeft op zijnen Jubilé, dat het schande is 1 Sis. En hij zweeg van de liberalen die onder hun MirütieriF elk-iaar .MTT T TOTTM ver- kwisieden! Wannes. 50 millioenen, riep hij, en ze schooien nog altijd voor dien Paus en er is zooveel armoede Sis. Wannes, ten eersten, die 50 millioenen, dat is weêr uit zijnen duim gezogen en heeft de Paus veel ontvangen, 't is voor de Missiën en voor het Bestuur der Kerk; want, wat kost 't bestier van ons Landeken niet per jaar? en de Katholieke Kerk! 200 millioen Gekiövi- gen in alle deelen der wereld verspreid... wannes. Maar, Sis, elk weet dat; voor zijn eigen bestaan heeft de Paus genoeg met 't geen zijn brave Ouders hem gelaten hebben; met zijn eigen geld sticht hij nog Gasthuizen en Weezenhuizen; maar, gelijk ge zegt, 't Bestuur der Christenheid vraagt veel geld en de Missionnarissen in de vreemde Landen, 't is naar Roo- men dat z'altijd eerst schrijven Sis. Ja, Wannes, wel gezegd wannes. Och, Sis, ge moet geen oogen in uwen kop hebben om niet te zien,dat al wat dat zot vènjel ver telde en al wat de liberalen in hun gazetten schrijven, Logiepraat is, Kerkhatcrij; om 't Bestier van dc Kerk onmogelijk te maken en om 'ne wereld te formeeren van Vrijmetsers en Vrijdenkers... Maar dan zou de kat op de kooi de dansen, Sis, indien ze zoo wijd geraakten doch z'en zijn er nog niet... Kom, we gaan een glas bier drinken. (1). I£i, dezelfde dwaalreüens vonden wij Zendag in Dendergalm. OP 17 DAGEN. ST-PIETERS-KERK. ST-PIETERS-GEV AN G, 'T FORUM. We zijn op de St-Pietersplaats; Welke ruimtewelke ruimte Langs weêrskanten een lange galerij met vier roeten dikke kolommen; in 't midden een groote kolom,uit éen stuk, nog opgerecht door Nero en nu bekleed met een kostelijke relikwie van 't H. Kruis; langs weêrskanten van die kolom, Obelisk genoemd, twee hooge fonteinen; Wij komen aan trappen, die zich uitstrekken zoo breed als de Vrijdagmarkt te Gent; wij klimmen die trappen op; wij ziende standbeelden van 8 meters hoogte, die op den gevel der Kerk prijken; we zijn in een schrik kelijk groot portaal; wij zien de grocte bronzen poorten; nog eenige stappen, en we zijn in St-Pieters-Kerk! Hoe hoog, hoe lang, hoe kostelijk! Laat ons op de knieën zetten en die Kerk begroeten; Niet rondgekeken, recht naar 't bronzen beeld en naar 't Graf van St-Pieter; Hier was 't vroeger een Katacombe; d'Apostelen Pe trus en Paulus wierden er begraven; na de Tien Groote Vervolgingen, hier kwam men in Bedevaart; en nu heb ben wij hier de grootste en schoonste Kerk der wereld. Daar, rechts onder eenen hemel, is't St Pieters-beeld in brons; sedert honderde en honderde jaren komen de Volkeren den voet van dit Beeld kussen; en dat brons is uitgehold Wij zien in 't midden der Kerk een menigte lampen branden, rond een langwerpige balustrade; veel Volk zit daar rond, op de knieën; wij zien er,met het aangezicht tegen den grond; daar in de diepte is 't graf der Aposte len; daar hooger is de Outaar waar de Paus alleen mag lezen.. Laat ons hier bidden: Den Credo, ons Akten, de Op dracht aan Geloof en aan Kerk O Heilig Graf der Apostelen, wij keeren terug, nog voor den noen; nu gaan wij Mis hooren en ons Devotie houden in 't gevang, waar de eerste Paus negen maan den is gekerkerd geweest. Onmogelijk te beschijven de indruk van een eerste bezoek aan St-Pieters-Kerk... Vandaar naar't Forum, naar St Pietersgevang, 't is een groote afstand; men heeft een straat tot aan 't kas teel St Angelo; de via Bano, de Via Governa, (Via is straat), de via San Pantaleo, de via Cesarina, dc via Ca- pitoleum; men ziet veel schoon kerken; men komt op een uitgestrekte vlakte van oude Romeinsche Gedenk- teekens; in eenen hoek van die vlakte is het gevang van St Pieter:

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 2