f Tazida Spinael Zondag 2 December 1888. 29ste Jaargang. GODSDIENST. -- VADERLAND. -- VRIJHEID. 48 Gemengde Berichten. De Kamer. Be Toestand. Walen en Vlamingen. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Anajncen20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde SO centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar» genomen, rechtstreeks bfj ons of door Post of Briefdragers. VAN AELST AALST, ZATURDAG DECEMBER 1S88. In Rusland zijn 35o,ooo Bedelaars; men heeft er gansche dorpen die van 't Bedelen hunnen stiel ma ken. Zoo men schrijft, zal de Paus i millioen ge ven aan Kardinaal Lavigerie, voor d'afschaffing van den Slavenhandel in Afrika. Maandag zegde men hier op den Corso, dat de Burgemeester van Antwerpen overleden was; 's anderdaags wierd het geloochenstraft; M. De Wael leeft nog, maar de President van Zwitserland is dood; een ongeval aan zijnen voet, de kwaal verergerd, 't vuur erin zijn been moeten afgezet worden en de dood volgen 't Begint er in Aalst lief uit te zien, met die slechte scholen en die orgelbals... En 't is maar een begin; laat dat volkske aan 't hoofd zijn van een huishou den... M. August Snieders geeft in-zijn Nachtraven een treffend beschrijf jjvan de smodderachtige kerels die in d'Orgelbals zitten. Zondag is er t'Aalst op den Theater een Concertke gegeven; 't is rede lijk, zei Nollen en hij begost te janken elk spreekt ervan, met spijt en afkeuring; 't was onweerdig van Aalst, onder opzicht van smaak en van kunst Hoe durven ze rondgaan voor zulke Café-Chantant- sche vertooningen!... Tot eer van ons Publiek dient het gezegd te worden: de verontweerdiging is schier algemeen... En veel van de klein Soldaatjes waren daar! Moest de Major of de Kapitein er geweest zijn, waarschijnlijk zou hun commando geklonken hebben: Par file k gauche! rap de zaal uit! Z. M. Leopold Deux gaat dees jaar zes groote banketten geven voor de Leden van 't Parlement... Burgers en Landbouwers, opgepast I Te Brussel beginnen de Socialisten Meetingen te houden in opene lucht. Buis verzet er zich tegen, maar de woelmannen roepen: Abas Buis!.. Die distels in zijnen hof zaait, moet zich aan doornen verwachten. Wij hadden 't gepeisd van in 57, 72 en september 84, als men te Brussel dat oproerig volk tegen 't katholiek liet bulderen: Ge zult wel eens een broek krijgen van 't zelfde laken. Te Leuven, in de Jongelingen- Congregatie gaat men Jubilé vieren van Pater Steyaert, als 25 jaren Directeur. Californië be gint veel wijn op te brengen. Te New-York is een houtvlot aangekomen van 3o,000,000 voeten houten een weerde van 5o,ooo fl. BRILLEN men moet nu niet meer naar Gent of Brussel loopen; M. Meirschman, inde Lange Zoutstraat, heeft den dipo van Brillen, voor alle soorten van oogen en de reparatiën worden er onmiddelijk gedaan. Reeds zijn er ondervindingen, die de beste aanbeveling ge ven. Te Dendermocde gaat de Bibliotheek Jubilé vieren van 5o jaren, zondag 9 December.Dichter en-Pastoor Glaey» ketst eca- aanspraak ,- er zijn 15,ooo boekdeelen; M. Verheyden, zaliger,was een der Stichters van die Bibliotheek. Nu komt het uit, dat die fameuse M. Engelbeen van Gent, in 2 jaren, 70,000 fr. heeft opgedaan. Over de zaak-St Nikolaas sprekende, toont Dendergalm geen verschil te weten tusschen Ongeluk en Misdaad... Door 't springen dier Bank zou Dendergalm de schurkerijen, 'n't Armbureel van Antwerpen ge pleegd, willen vei schoonenü! 't Is grof. Naar schandalen visschen Op 't katholiek kleed be merkt men de zwarte vlekken seffens; op 't vuil geu- zenkleed moet men den bril opzetten, om de propere deeltjes te vinden. 't Vlaamsch 't Vlaamsch voor de Rechtbanken. In 1873 was er een wet gemaakt door welke de be schuldigde mocht kiezen in welke taal, Vlaamsch of Fransch, hij wilde verdedigd en beschuldigd worden. Maar met die wet was men niet ver gezet. Een beschuldigde luistert altijd naar zijnen Advokaat; een beschuldigde ziet naar d'oogen der Rechters hun misnoegen kan hem veel kwaad doen; en zoo was men zeer weinig gevorderd met de wet van 1873. Nogtans, Fransche Rechtbanken in de Vlaamsche Provinciën, is iets dat steekt en kwetst, dat zweert en vloeut. Dit zoo zijnde, heeft M. Coremans, van Antwerpen, sedert lang een wetsontwerp voorgesteld, om vlakaf te doen verklaren In de Vlaamsche Provinciën zal de Vlaamsche be schuldigde IN ZIJN TAAL onderhoord, verdedigd en geoordeeld worden. Is er iets redelijker en rechtveerdiger Indien de Vlamingen sedert zoolang niet vernederd t waren en verdrukt in hun Taal,ze zouden opbonzen van I scheöRedenaars zoo goed verstaat, als bij hem thuis. In De Journal de Bruxelles bemerkt hier, dat de Kerk voogd zijne vurige genegenheid voor de Volkstaal toont, doch terzelvertijde d'aandacht inroept op OVERDRE VENHEDEN die een schoone en edele zaak in gevaar brengen... Overdrevenheden!?... Is er iemand bij de Vlamingen, die opkomt tegen 't aanleeren van het Fransch De Journal mocht dit spotwoord van over drevenheden daarlaten; wat aan den Journal ontbreekt, is de kennis van 't Vlaamsch; als de Journal 3 Vlaam sche woorden gebruikt, zijn er twee fouten in... De Kamer. Laat ons terugkeeren tot de Kamers; de redetwisten over 't Vlaamsch zijn erlang en hevig; een merkweerdig tusschengeval had plaats in de Zitting van Dijnsdag. Een Waal, M. Warnant, die zooveel van Vlaamsch kent als een ezel van de piano te bespelen, had met den iieldhaftigen Sinjoor M. Coremans gelachen en hem o. a. gezegd: Gij spreekt altijd van uw Vlaamsch; maar gij zoudt hier geen Vlaamsch durven spreken; GIJ ZOUDT MALKAAR NIET VERSTAAN Zulke dwaasheden worden er uitgekraamd in de Ka mers; zoo dom zijn die Walen; ze weten niet, dat als een Aalstenaar naar Antwerpen gaat, naar Gent, naar Brugge, naar Hasselt, naar Leuven, hij daar de Vlaam- leerd en geoefend is, van 't Volk dat hij vertegenwoor digt!... Welke macht, indien M. Woeste te Gent, te Aalst, t'Antwerpen, te Leuven voor 't Vlaamsche Volk, zijn machtig woord kon doen weêrklinkenl In de Scholen en Collegiën der Walen, ze leeren En- gelsch, Latijn, Grieksch, Duitsch, ze leeren veel zaken die later weinig te pas komen; eti 't VLAAMSCH men zou zeggen dat het niet bestaat'VoorWé Scholen en Col legiën. Ei, wij schrijven: Collegiën en Scholen der Walen?!!., Maar hoe is 't gesteld bij ons!... Welke schande en ver nedering!... Dat een menigte Advokaten, in Vlaanderen gewonnen en geboren, moeten bidden en smeeken, ver zoekschriften maken, om te verwijderen en te krenken een wetsontwerp, zoo REDELIJK en zoo NOODZAKE LIJK, zoo lang en zoo hartelijk gevraagd en betracht door de Vlaamsche bevolking, die de kern en het hert van 't Katholiekschap en van 't Vaderland uitmaakt verontweerdiging, bij het enkel gedacht van die ver- franschtte Rechtbanken.... Welke moeite heeft het niet gekost om dit Wetsont werp voor de Kamers te brengen 't Waren bergen die men moest verzetten. En eindelijk komt het voor de Kamers; reeds acht da gen wordt het besproken en bevochten t'Antwerpen, ie Gent, te Brugge, te Brussel zijn Meetingen geweest; t'Aalst heeft de Vlaamsche Gilde in naam der Bevolking naar d'heeren Gekozenen geschreven; doch de Vlaam sche Bevolking riskeert weêr met een beeldeken naar huis gezonden te worden. Uit die lange beraadslaging is blijkende i° Dat veel Walen eenen afkeer hebben tegen de Vlaamsche Taal; die Walen wonen dicht bij Frankrijk; zij hebben den hoogmoed betrapt dier dolzinnige natie; de Walen hebben nu de 5/6 der Plaatsen in de Staatsbe sturen; ze vreezen dit groot voordeel te verliezen, na- mate de Vlaamsche Taal verplichtend wordt verklaard. 20 Bara en konsoorten haten en verfoeien de Vlamin gen; omdat zij geen Vlaamsch kennen; omdat de Kiezers der Vlaamsche Provinciön hun rijk van Goddeloosheid en van Geldverkwisterij hebben doen eindigen. Als Bara 't woord Vlaming hoort, 't is een kool vuur die op zijn haud valt. Ten derden, er blijkt uit de beraadslaging der Kamers dat er veel bekrompene denkbeelden en vooroordeelen zijn tegen 't Vlaamschjeen Belgische Staatsman die geen Vlaamsch kent, is maar een halve Staatsman; Frère en spreken over 't Vlaamsch, gelijk een blindgeboren Aalst hebben wij sedert vele jaren 't geluk van een Ant werpenaar als buitengewone Predikant der Hoofdkerk te hooren; en wordt er iemand beter verstaan dan die uitgelezene kerkelijke Redenaar Nauwelijks had die Waal Warnant zijn dwaasheid uitgekraamd, of vlieg Bara was daar en riep: Durft eens Vlaamsch in de Kamers spreken En daar hij zijn uitdaging korts nadien herhaalde, stond M. Coremans recht en, in zijn schoone Vlaamsche spraak 't woord voerende, verscheide minuten lang, toonde hij hoe Bara tegen het wetsontwerp is, omdat hij, geen Vlaamsch kennende, voor de Vlaamsche Rechtbanken niet zou kunnen pleiten. De Rechterzijde juichtte hem hartelijk toe, en dan zegde M. Coremans in 't Fransch Ge spreekt van Zwitserland? welnu, daar is NIE MAND in 't Parlement die de verschillige talen des Lands niet kent; ik wensch uit al mijne krachten, dat eerlang het Onderwijs in België genoeg uitgebreid we zen zal, om hier hetzelfde te zien. Dan zullen wij de eene helft van 't Parlement de taal der andere helft niet meer zien bespotten. Artikel I van 't Wetsontwerp is aangenomen met 56 st. tegen 32. Het bepaalt dat in de Vlaamsche Provin ciën de openbare aanklacht in strafzaken en de Verde diging in 't Nederlandsch moeten geschieden. Artikel II volgens 't Wetsontwerp bevestigde en ver- Snerkte het voorgaande, behalve voor de beschuldigden die geen Vlaamsch kennen; doch Minister Lejeune en ander Leden der Kamer hebben dit artikel II dusdanig over de kleuren; en zijn zelfs Walen die zoover gaan verdraaid, dat artikel I bijna niets meer beteekent. van te zeggen,dat 't yïaamsch geen taal is't Vlaamsch L' Met 51 stemmen tegen 31 is er woensdag gestemd, in geen taal! ze weten niet dat Vlaamsch en Nederduitsch LVc-oordeel der Rechters en Advokaten, onbekwaam tot een en 't zelfde is; dat Vondel, Tollens en Bilderdv V"1 -n on^rzoek of een verdediging in 't Vlaamsch. Schrijvcr-c ruit lero, JLxavf'7: "W:!le*D': .—^P.SCne owSL"iiu:2Jgtv:'-vJ'.ijri j Generaal Boulanger is op 't punt te scheiden van zijne wettige vrouw; en zulke mannen zouden een Land willen bestieren en in orde brengen 1... 'ne Charlatan, dien Boulanger en daarmeê is hij gepre zen. Twee zaken kennen de Vrijdenkers en Geu zen best: censum et uxorum. In Holland ligt voor de Staten-Kamer een Wetsont- werp tegen de vervalsching der Boter en der Margarina- Boter. Bisschop Freppel heeft in de Fransche Kamer strenge maatregels tegen de Tweegevechten voorgesteld. De Koninck den Hollandschen taalschat verrijken. 40 Ten vierden, de Walen willen geen Vlaamsch lee ren, haten 't Vlaamsch, om hun overheersching te be houden; en in de Vlaamsche Provinciën staat ook een vijand op, tegen de Moedertaal: de Rechter, de Advo kaat die geen Vlaamsch kent; zijn studiën in 't Fransch fedaan; in 't Collegie geen Vlaamsch geleerd: bijna geen Taamsch in de klassen; nooit Vlaamsch op de Feesten en Prijsdeelingen met moeite in Familie kunnen Vlaamsch spreken; in d'onmogelijkheid tot het Publiek een Vlaamsch woord te richten. Daar ligt het peerd gebonden in de ver- j franschtte Collegiën, in de verfranschtte Pen- sionnaten. En nogtans, wat zegde Z. H. Bisschop Lam- 1 brecht maandag op 't Feest van Davidsfonds te Gent 1 Ik prijs en loof uwe werkingen, zegde hij; wat zou een Familie wezen, waar de Moeder niet verstaan j fransch te laten oordeelen en verdedigen, zelfs als hij gten woord Fransch verstaat. Zich schuilende achter de vrijheid van den veroor deelde, hebben de Wetgevers een natuurlijk recht van den Nederduitschen Stam in krenking en miskenning gelaten. M. Coremans was sterk ondersteund door M. Bege- rem van Gent; M.Jacobs van Antwerpen sprak tusschen beide; doch M. Woeste bestreed artikel II. M. Woeste is door 't Arrondissement Aalst gekozen; alhoewel geen Vlaamsch kennende; hij heeft in veel ge vallen zijnen eerbied voor de Volkstaal getoond;hij leest en spreekt reeds Vlaamsch; ja heeft voorgenomen, on danks zijn gewichtige bezigheden,zich in 't Neerlandsch e oefenen, om die taal voor zijn Kiezers te spreken.... )ns Arrondissement heeft geen spijt van M. Woeste in Parlement gebracht te hebben men kan van M. wordt van haar kinders?... Welnu, de Natie is een Voeste niet vereisschen, dat hij zich bij de Voorwacht groote Familie. Wij, Vlamingen, moeten aan ons j er Vlaamsche Strijders schare; doch het is een les, om Moedertaal houden;'t is de machtigste band om de oortaan als Volksvertegenwoordiger of Senatcur NIE- verschillige standen bijeen te brengen. j IAND te aanveerden, die in de taal en in de verzuch- Fransch zullen wij leeren, zekerlijkvoor onze be- i tingen van 't Vlaamsche Volk niet inniglijk is gemengd, trekkingen met onze Broeders de Walen en met onze j En M. Woeste, dat groot talent, dat helhaftig hart, Fransche geburen; maar de eerste plaats in ons hert zal immer zijn voor de Moedertaal 10e spijtig voor hem en voor zijn Vaderland en voor de (zaak der Kerk, dat hij van jongsaf in de Taal niet ge- Stelt de Boer het niet wel, niemand stelt het wel Een groote WaarheidElk ondervindt het. 'tZijn slechte tijden; en men zegt overal dat de Brouwersstiel de beste is.. Bijna al wat te koop komt.is in d'handen der Brouwers en ze maken er nieuwe herbergen van 't Is meest de Jonk heid die drinkt. Men moet verbetering zoeken in den toestand 't Zijn lastige tijden. D'openbare Fortuin van ons Landeken is sedert i5 jaren met een derde verminderd, 't Gouvernement vraagt te veel geld; er moeten groote gespaarzaamheden zijn, in Legeren Onderwijs! In 'T LEGER; d'on- kosten verminderen; de kinderen der Burgers en der goede Landbouwers thuis laten, alwaar zij hun Ouders kunnen helpen; en door een Leger van Vrijwilligers aan duizende jongens, nu zon der werk, een behoorlijke BROODWINNING verschaffen In 't Onderwijs, die Athenés en Ecoles Moyennes laten afschaften, 't Zijn BROEI NESTEN vanGeuzerij en van Vrijdenkerij. Er gaan 4 millioen besteed worden aan den Landbouw; indien die 4 millioen maar dienen om proeftuinen te maken of conferentiën te doen geven, door boekgeleerden, 't zal weinig aan den dijk brengen. De lasten afslaan, steenwegen ma ken, de afgelegene Prochiën aan Statiën verbin den door stoomtrans; veel Gemeénten durven daar niet aan beginnen, omdat het te kostelijkis; de Parochiën aan Statiën en Steden verbinden, dat zijn zaken van WEZENLIJK NUT, erwijl die Conferenciën cenige Heeren bevoordeeligen en daarmeê heel dikwijls Amen en uit... Wij roe pen hierop ue wel Willende aöndacht dcr fcc-eien-* Gekozenen voor Kamers, Provincie en Gemeen ten Dat een Vlaming naar Bergen of Laik gaat wonen; en hij moet voor dc Rechtbank komen: Geen woordeken Vlaamsch I ALLE3 in 't Fransch I Dit 'ne Waal naai Antwerpen, Gent, Leuven, Mechelen, kome, en hij verschijn! voor de Rechtbank ALLES in 't Fransch Do Vlamingen vragen ENKELenALLEEN Vlaamsche Recht* banken ia de Vlaamsche Provinciën, en dat wordt een over-ire* venbeiu genoemd II! IVEerste Comuunie Dat is OVERAL de vnrige wensch der werklieden, en bijzon* dcrlijk t'Aalst op St Martens Parochie... Veel Werklieden heb ben een droei en lastig leven Men zal han toch den troost niet willen weigeren, dat ze D'Eerste Communie van han kin das kunnen briwonen. DE KROON" DES HEMELS, prachtwerk, elke bladzijde is goud waard, elke bladzijde; de Kroon des Hemels, een boek allerbeit geschikt voor geschenk op Hoogdagen •n op Kermis en Nieuwjaar; prijs 00 franke tkuia. JAN CLERKER, door S. Van der Gucbt. Jan Clerker reeds gekend de wereld door; er kunnen geen fraaier boeken bestaan; er is lezing aan voor 'ne g'heele winter prijs 2 35 franko 2'o. GASTON BLANKAERT, of d'eers'e Binders, ook allermerkweerdigst. prijs 1,75 franko l,9o. 't KASTEEL der VERDOEMENIS prijs too fr. DE KABINET-SEKRETARIS brieven, akten enz. Prijs L1* 'T MASKER VAN DE WERELD dit boek van over honderde jaren geb zen en ge prtzen. met veel houtplaten, Prijs 2, 0 De allerheiligste Roozenkrans, 0,18 centiemen. Gelijkvormigheid aan den wil Gods o,15 c. Waarin men leert gerust blijven et kalm, in vreugd «n in leed, in voorspoed en 11 tegenspoed. Bezoeken tot het H. Sacra ment. door St Alphonsius de Liguori; gevolgd van de bezoeken tot den H. Jozef, van vurige pijlen, duidelijke teekenen der Goddelijke Liefde, Dagelijksche Oefe ningen; Mis, Biecht, Communie, Kruis weg, Vespers, enz. Die bezoeken, geschreven in 1745, hadden van dan af, eenen wonderbaren bijval. Paus Pius VI waardeerde ze zoo hoog, dat hij ze aanhoudend voor zich op tafel had liggen. In 179a verscheen reeds in Noord-Brabant dc 5e Neder- landsche uitgave. De Geloovigen noem den dit boek een gouden boekje, een aan biddelijk schoon en hemelsch boekje Prijs in linnen band 1,60 Prijs in leêren *>9° franko 10 c. p. h. meer. of DL OUDSTE DOCHTER DES DUIVEL een verheul uit deze eeuw door S. VAN DER GUCHT, Kunstschilder te Aalst. —O— II XI. OP ZEE. Als de ongelukkige zeezwaluw door een anderen verhon gerden visch wordt vervolgt dan de goudbrasem, gelukt het hem menigerwerf van te ontsnappen; maar bijaldien het de zen laatsten is, die hem vervolgt, mag men hem ten naasten bij verloren achten. Niets is zonderlinger en aantrekkelijker als een dezer worstelingen bij te wonen, die van den eenen de gulzigheid daarstelt, en langst den anderen kant den schrik en den na- drift naar behoud. Toen geen vijand de vliegende visch ontrust, houdt hij, nieuwe machjin hare hoofdstof te vinden. Jamaar, hij we^ I dat de goudbiazc:.; zich aldaar bevindt, onverbiddelijk in 1 zijne gulzighfid. Wat gedaan? Niets, zijne krachten zijn uit- geput, hij moet bezwijken! Zie, de goudbrasem grijpt hem j aan 1 Arme kléine ongelukkige visch i Daar zijn èéhter vliegende visschen die, slimmer en door- j trapter als huine andere gezellen, ongestraft de vervolging van den gotübrasem durven trotseeren. Deze, in plaats van met de sjelheid van eenen schicht henen te vliegen, ma tigen den spoed hunner opstijging, zoo dat de vijand hem voren schiet;'alsdan wend de vliegende visch zich vluchtig om, doopt zjn vleugels op gemak in de zee en neemt be hoedzaam dc wijk... Daarhetgene wij komen te verhalen zich honderd; malen bij dag vernieuwd, en Joseph bijzonder smaak nam it zulke dingen, was hij verre van zich te ver drieten en jij achtte zich waarlijk gelukkig van met een schip, als sdirijver, eene verre reis te mogen maken. Zoo bereiften zij de nabijheid van het eiland Zanzibar. Het was den dag stikkend heet en toen Joseph zich 's na middags ophet dak van het schip begaf, was hij niet weinig arm halfslachtig dier, zich gewoonlijk op de oppervlakte der 1C j -r r- -----r j -• zee. Ik zeg houdt en niet rust, want gedurig op loer, geniet verwonderdpen Kapitein met Stuurman en Onderstuurman, V.:: ^nA^An mcf Bil l/Amf liem orlitAr nipt zeer druk iigesprek aan te treffen, een"goudbrasem, zoo snel in zijn vaarwater ais de zeezwa- 1 .De Kapitan hield een koperen verrekijker in de hand, die 'nij geenen stond rust. Dit komt hem echter niet links; want j luwe in hare vlucht, schiet zich op hem neêr. Gelukkiglijk hij^kwam^Taadple^en, en rcheen in het geheel niet in zijn de vliegende visch heeft hem gezien, hij neemt een schi lyke beweging en verheft zich eerst eenige voeten in de lucht, kort daarna daalt hij echter neder en behoudt slechts tus schen hem en de zee eene vuist afstand en blijft aldaar han gen door de koelte van het water die de vochtigheid zijner vleugelen onderhoudt; hij sleept langen tijd langs de opper vlakte der zee die hij schijnt te raken, de koelte volgende van den wind. Inmiddels heeft deze vlucht den goudbrasem niet ontmoedigd, verre van daar, en hij staakt zijne vervol gingen niet. Zijwaarts zwemmende om zijne prooi uit de oog niet te verliezen, gleed hij met eene fabelachtige snelheid over het water. Deze driftige jacht duurt zoo eenige stonden, soms maar het vierde van een minuut, eindelijk verliest de vlucht van den ongelukkigen vliegenden visch zijne regel matigheid, zij vertraagt en wordt schokachtig; welhaast worden zijne doorschijnende vleugelen, die dcor het gebrek van vochtigheid, de lucht niet meer opvangen kunnen, on machtig om zijn verzwaard lichaam te ondersteunen, dat schik. Josth, die, gelijk wij reeds hebben gezegd, met een- iegelijk op eer goeden voet leefde, naderde de drie man schappen e vroeg nieuwsgierig wat er gaande was Wij worden doe een onweêr bedreigd, gaf de Kapitein tot ant woord, enkrij zijn bezig met onze voorzorg te nemen. Een onweêr wedervoer de Jonker, hoe is dit mogelijk bij zoo een hellere lucht! Toch niet zoo helder, dan gij ver meent, zei Ie Kapitein, en hij toonde hem langst den zuid kant een Jein zwart vlekje, schier onzichtbaar. Dit vlekje, venolgde hij, dat ons nadert, zal voor er éen uur is vervlogengansch de lucht bedekken, en is de voorbode van een deze 1 afgrijselijkste tempeesten welkers weêrga men nergens irbndere streken ontmeet. Wil u echter daar over niet al te éer onstellen, daar het gerucht van deze tempees ten doordans veel het gevaar overtreft van schipbreuk te lijden... idien echter het niet al te lang blijft duren, voegde hij erbij;laar geen koopvaardijschip tegen hare woede lang zoo kunna bestaan. Maar dit zij nu genoeg! Laten wij ons even als een ontmast zeeschip, nu links dan rechts door in gereed bid zetten en volbrengen wij onze plicht! de baren heen geslingerd wordt; alsdan, vaarwel alle hoop! Inmiddfe was ae zwarte vlek, die zich aan het gezicht- het doodsuur is daar 1 Uitgeput van vermoeienis, bevangen einde ve.oonde, reeds in grootheid veel aangewassen en van schrik heeft de ongelukkige geen ander hulpmiddel meer zij begonangzaam de zon te bedekken, toen eensklaps een als zijne vleugels in het water te bevochtigen, ten einde snerkend- gefluit zich liet hooren en als bij tooverslag al de zeilsn van het vaartuig nedergelaten wierden. Wat mag dit beduiden, sprak Joseph, in zijn eigen, het is hier zoo kalm als op een slaapkimer, en men strijkt de zeilen 1 Maar schier terzelver tijd doorkliefde een flikkerende bliksem de duistere lucht, en een kletterde donderslag deed zijne ooren tuiten. Schier ter zelvertijd brak het onweêr los; de blik semflitsen en donderslagen volgden onverpoosd malkande ren op, en een machtige dwarlwind, die de zee tot in haren diepste afgrond scheen te ontroeren, verhief de baren, als bergen in de hoogte. Het schip welk bij tijds van zijne zeilen was ontbloot, we derstond redelijk wel aan het geweld van het orkaan, echter werd het deerlijk geslingerd, zoo dat Joseph, uit vrees van overboord te worden gesmeten, zich, op raad van den Ka pitein naar zijne kamer begaf. Het onweêr duurde zonder verpozing gansch den namid dag en den volgenden nacht voort, om met het aanbreken van den dag zich zoo schielijk te stillen als het was begonst. De Kapitein verhaastte zich om de zeilen te doen ontplooien en weldra vaarden zij met een voordeeligen zuidwester wind, voorwaarts heen. De blijdschap van zoo vaardig aan het onweêr te zijn ont snapt, had al het manschap met vreugde vervuld, en de Ka pitein die ruimschoots in deze vreude deelde, had een uit- deeling van brandewijn bevolen. Dit maakte eeniegelijk nog beter in zijn schik en de matrozen begonnen te zingen. Lcre ons BiMgonland En Brussel dat de kroone spant Heeft alles overwonnen. Maar zoo op eens, zonder dat het versje kon uit gezongen worden, werd het schip in zijne volle vaart schielijk ge stremd, en bleef onbewegelijk als vast genageld staan, wijl de top van den grooten mast naar beneden stortteGelukkig was er niemand gewond, echter verging het gejubel in een jammerlijke kreet, en het onheilspellende woord GE STRAND 1 liet zich hooren. Rap als de wind SDelde de Kapitein met den eersten Stuur man naar beneden, om kort daar op, wit als een lijk weder te komen! Wij zijn verloren, sprak de Kapitein,het schip is op een steenklip gestrand, de voorsteve is gekloven en de kiel heeft reeds vijf voeten water in. Wat gedaan? Wat gedaan! riep men van alle kanten. Laat den grooten boot in zee, was het antwoord, neemt eenige levensmiddelea 1 mede, en tracht er u allen mede te redden. Dit is niet onmo- j gelijk; het weêr is overheerlijk en wij zijn slechts ongsveer 1 vijf en veertig uren van het eiland Zanzibar verwijderd. Het scheepsvolk liet zich dit geen tweemaal zeggen, en I eldra was de groote boot in het water gelaten en men ver-

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 1