Rampen Misdaden &Ongelukken. Roomen naar Roomen Kerkelijk Nieuws. GENT. Een smartelijk ongeluk heeft den heer Jan Elewant, herbergier, Molenstraat, te Ledeberg, zondag avond getrof fen. Twee zijner kinderen speelden in de keuken met eene pop, en wierpen daardoor de petroollamp, die op een houten tuigje aan de muur gehecht was, omverre. De lamp kwam tereoht op het hoofd van eenen gebrekkelijken achtjarigen jongen en stelde hem in een oogenblik in vuur en vlam. Op zijn gekerm kwam er hulp toegeschoten en men doof de vlam uit. De arme knaap was afgrijselijk om zien, heel zijn aange zicht is eene wond, en hij kermde om een steenen hart te be wegen. De heer Van Ooteghem, geneesheer, heeft hem de eerste zorgen toegediend. Men vreest dat het slachtoffer aan zyne smart zal bezwijken. Maandag middag is Marie Bodu, oud 53 jaren, wo nende te Drongen, eensklaps gestorven ten gevolge eener aderbreuk. De vrouw was op weg om eten te dragen aan haren zoon. Haar lijk is naar de Bijloke overgevoerd. LOKEREN. Aldaar is op Nieuwpoort een diefte be gaan bij M. Coster, vlas is er gestolen van een waarde van i26 fr.,.. Een groote vlaskoopman zegde ons onlangs dat het goed vlas in Vlaanderen door d'Engelschmans driftig wordt opgekocht. SEVENEEKEN. Bij M. Eduard Scheivis in de fabriek heeft een droef ongeluk plaats gehad: zekere F. Platinck zijn vingers zijn verpletterd in 't kamwiel. Be gekwetste was leeljjk gesteld en de droefheid der Ouders onbeschrijfelijk. GEER AARSBERGEN. Een zeer hevige brand heeft, in den nacht van 26 tot 27 December, gewoed in de stekskensfabriek van den heer W. Mertens, te Over- boelare. Het vuur ontstond rond 2 1/2 ure 's morgends in de droogerij en breidde zich zoo spoedig uit dat, in min dan twee minuten, twee gebouwen van drie verdiepingen van onder tot boven in laaie vlam stonden. Duizenden kaders met stekskens gevuld stonden in brand. De bewaarplaatsen van solfer en fosfor waren in brandovens herschapen, waaruit een verspestende reuk opsteeg. Op korten tijd waren de twee aangetaste gebouwen ingestort. De brandspuiten der fabriek, alsook ,die der stad Geeraardsbergen, waren spoedig ter plaatse. Men moest zich bepalen bij de bescherming der groote ge bouwen die nog niet aangetast waren. [,In min dan een uur tijds was de brand gebluscht. De oorzaak der ramp is onbekend. De stoffelijke schade is zeer groot, doch men denkt algemeen dat alles verzekerd is. BRUSSEL. Zondag morgend. i.) d'herberg Les Arca des, een kind van 2 jaar is uit de venster der 2° stagie op de straat gevallen, 't Arm slachtofferke is deerlijk gesteld. Twee slechte wijven, die op vrjjdenkerswyze huishouden zijn in de Policie komen klagen van grove mishandelingen. Ei. kan 't anders kan men zich met eenen houillezak wit wasschen?.. Duivels meel en domst niet; dat is immers een oud spreekwoord. Zekere Hendrik T. uit d'Abrikozen- boomstraat, is betrapt als dief van zink in de Praagstraat... Die in schande wil komen en onge.ukkig zijn voor 't leven, moet zich maar tot diefstal en woekerij begeven. Een fransche rat Lucien Duhrey gaat te Brussel bij veel hande laars, om annoncen te plaatsen en alzoo geld in te roeffelen. Meer dan ooit is de onbekende de onbeminde. Droevig okgbval. Zondag morgend, rond 11 ure viel een droevig ongeluk voor op den hoek der Surlet de chokierplaats en der Regentlaan De ordonnans Dexhouven, soldaat bij het le gidsenregi- ment, bereed het peerd van luitenant graaf de Grunne. Op den hoek van voormelde straten gekomen, verschrikte het dier en liep in dolle vaart vooruit Het peerd botste tegen een rijtuig, dat daar juist voorbij reed. Ongelukkiglijk geraakte een der pooten van het dier tusschen de speeken van het wiel. De poot werd op verscheidene plaatsen gebroken. De sol daat, die het peerd bereed, werd ten gronde geworpen. Ook de koetsier, die het rijtuig voerde, werd uit den bok gealin gerd. Hy werd met verscheidene gebroken ribben opgeraapt en in eene naburige herberg. Au Pauvre Diable. gedragen. M. de luitenant graat de Grunne werd jd. Hy --'-m aanstonds ter plaatse. m oelref», u ueei» ojn ar net jjacuiMUij ove- ten einde het dier te dooden. De koetsier Felix Debr ouwer, 63 1/2 jaren oud, verkeert in zeer bedenkelijken toestand. Diefstal van 3000 frank Zondag gedurende de dorpsmis. word bij middel van braak, een stoutmoedig dief stal gepleegd in het huis van M. Petrus Elzuwé, kerkmees ter te St-Jans-Hemelveerdegem. De d even hebben eene ruit gebroken om langs daar in de woniug te geraken Zy hebben er al h«t geld gestolen, dat men op 3ooo fr. schat. Men denkt op het spoor der schelmen te zijn. Diefte te Rbckem. Vrijdag nacht is men ingebro ken in de kerk van Reckhem De dieven hebben al de offer blokken opengebroken, maar gelukkiglijk niets gevonden. Ook zijn zy ingebroken in do kerk van Neuville en, naar het schijnt, hebben zij daar hunnen buit gevonden. Verdere inlichtingen ontbreken, AFZETTERIJ. Eon onbekende had van een kleer maker der Karthuizerstrdat, een nieuw pak gekocht, met verzoek het in een hotel van den omtrok der Zuiderstatie te brengen. Een uur later was onze kleermaker daar en vond zynen kalant aan eene tafel gezeten. Gelief een oogenbl k op mij te wachten, zegde deze terwijl hij het pak nam, ik g.t uw halen. Eaarup deed hij alsof hij bovenging, maar vluchtte ongemerkt langs eenen bijzonderen ingang weg. Hij loopt nog altijd Na vijf kwart uurs gewacht te hebben, sprak de kleermaker den hotelhouder over de zaak, die den aftrog- gelaar volstrekt niet kende. AFZETTERIJ - Een jongeling ging dezer dagen binnen by een juwelier van don Vlaamschen steenweg. 4 Ik ben rondleurder, zei hij, en wilde graag wat gouden uurwer ken om ze te verkoopen; hier geef ik eone obligatie van 500 fr. Dan koos hij 8 gouden zakuurwerken uit, 1, dat het stuk weerdeloos was. De juwelier verzocht dus den jongeling te wachten en verwitiigde een politieman, die den jeugdigen dief aanhield. Deze is aa ziju proefstuk niet meer; 't is reeds de derde maal, dat hij wegens aftroggalarij wordt ingerekend; hij heet J.-B M. BRUSSEL. De hoefsmeden van de gidsen, hadden se dert eenigen tyd bemerkt dat er van hunno kolen bij de smederijen gelegen, gestolen werd. Zij hadden reeds, doch vruchteloos, alles pogingen aangewend om de dieven te be trappen. Zondag kwam een der smeden langs de kazern ge gaan, en zag drie jonge schelmen^eene afsluiting overkhm- men en naar het kolenmagazijn sluipen Hy ging er achter en vond hen bezig met hunne zakken te vullen. Twee hun ner schoten er van onder, maar do derde werd geknipt en naar het policiebureel geleid, alwaar hij zijne medeplichtigen heeft doen |kennen. ANTWERPEN. Een aardig gevalVrijdag noen hoort meui n de Breydelstraat een ontploffing, a's van een ge weerschot; veel personen komentoegeloopen; ze vinden daar een matroosken, genaamd Jaak Mertens, gansch beteuterd aan een herberg staan Wat is erf vraagt men. - Menschen, ik heb daar een sigaar willen ontsteken en die sigaar is ont ploft; er was pcér of dynamiet in... Er wordt onderzoek ge daan en waarachtig, ons matroosken had nabij de statie van 't Land van Waas een sigaar gekocht, dio vol buskruid stak. De Justicie doet een neerstige opspeuring. ANTWERPEN. De genaamde Napoleon Flagothier, makelaar in granen, die eenige dagen geleden in bankroet werd verklaard, en de vlucht genomen had, i« donderdag in Havre, met zijne vrouw en dry kinderen aangehouden, op het oogenblik dat zy zich wildon inschepen om naar Amerika te vertrekken. Flagothier werd in bezit gevonden van eene som van 66,000 fr. De genaamde Arsenius Verstraeten, 34 jaar oud, be diende aan den ijzereuweg, wonende in de Begynenstraat te Antwerpen, is zondag avond, rond half tien, terwijl hij ir. - Den Pelikaan aan de Ooststaiie aa;i /iet dansen was, 1 gevallen en heelt zich het linkoj been gebroken. Hij is naar j St-Elisabeth-gasthuis gebracht. De Policie heeft zondag avond op de kaaien twee ke- reis aangehouden, die op heeterdaad betrapt werden van I diefstal van koffie. De eene was reeds in bezit van eenen zak i van 2o kilo en de audere een van 2 kilo koffie. J Uit Nieuwkerken wordt het volgende gemeld; Op ze- *eren dag van verleden week kwam aldaar oen koo.man uit j St-Nikoiaas met kar eu paard aangereden. Hij had wel ver- j kocht en had meer dan 4o0 fr. ontvangen, meestal in kope ren geld. Daar dit zeer zwaar ia, had hij h t in zjjne kar la ten liggen. j Goede zaken gemaakt hebbende zoo ging hij een pintje -j drinken. Terwijl by eens naar achter was gegaan, had zijn j paard gemeend ju te hooren en was vertrokken met kar en geld. j Toen onze koopman buiten kwam om op zyn rytuig te j springen, vond hy noch kar noch paard. Men kan denken - gezicht de man trok Men vroeg en men zocht overal; niemand had 4 Mie met hare kostelijke lading gehoord of gezien. Gansch ter neergeslagen trok do koopman naar huis, en 0 geluk! het paard stond aan de deur zijner woning op zynen meester tewachten. Het geld was onaangeraakt ge bleven. Einde goed, alles goed, zegt het spreekwoord. LEUVEN. Donderdag morgend heeft op de Viscb- markt, alhier, een betreurenswaardig geval plaats gehad. Een persoon, die aan eenen herbergbaas 1 fr. schuldig was voor drank, werd door den nerhergier aangevallen en zoo danig geslagen dat men hem ter verpleging naar het gasthuis heeft moeten brengen. De herbergier is aangehouden. MECHTEM. Sedert verleden maandag is de nachtwacht alhier op nieuw in dienst gestetd. üe plaatselijke policie heeft verscheidene diefstallen van kiekens, konijnen, enz. ontdekt. De daders zullen met het gerecht af te rekeneu hebben. Zondag avond is er uit don winkel van den F. D..., in de Statiestraat, eene party varkenvleesch gestolen. IDDERGEM. - Is 't waar dat alle nachten 6 inwoners daar de wachthouden? Nogtmsis in den nacht van zaterdag tot zondag bij M. De Haeseleer een geit gestolen. KERKDIEFTE. Te Dadizele is vrijdag nacht de Ba siliek wreed bestolen: exvotos en ander voorw-nen vo1""- de weerde van 3,0o\j fr.. Drij lusters zyn afgerukt. - betert y ...H. nvonaoverd is ee.i - m.;onaRmd Dokko D« Crook alleen n imfii.e in .on fxaateelhoek, ongelukkig aan zyn dood geko men. in it naar huisgaan is hy in eenen gracht gedompeld, en daags nadien hebben zy zyn lyk boven {retrokken. tie was een brave werkmmi boomsnoeiër, ongelukkig ad hy de gewoonte zich des zondags wat veel borrels te kuopeu, hy moest zijn buikske vol hebben of het had geen zou ag gewees waarschijnlijk zal hij er nog eenige meer dan gewoonte gepakt hebben. De zoon van zijn zuster is over eenige jaren op de zelfste manier en in den zolfaten gracht aan zyn dcod gekomen. Zy klaisden dan te zamen en veel menschen meenden dat het gebroeders waren. Schrinke- lyk einde dieongelukkige DRONKENSCHAP, de oorzaak w en on8elukkon, voor ziel en lichaam! Ge- jianschryft dat maar met groote letters. 11 Een schrikkelijk geval aldaar, zondag ze ere neer Jules lioudet, over de rails g&aDde, wierd doodgereden onder d'oogen eener jonge dochter, welke hij TrtTFNPWSCh'kte h"weiÜk Een grouwzame ramp, zondag nacht, wat is ons even hier tochZondag M. Notaris Moreau, zoon, van Aarschot, had te Thienen een dansfeest by gewoond, is in ae otatie om naar huis te koeren; vreest te laat te komen, loopt ylings de rails over; eilaas! con trein uit Geldenaken komt at; een geschrei ga t op; deNoaris is dood! Dood lil! 0. PR. nESTOLEN. Ja, in do Walen, tusschen Paturages en Framerios; 3 menschen uit den Borinage wa ren gaan geld ontfangen en hadden reeds 11,000 fr,; te Fra- meries, ze gaan in een herberg, hun rijtuig blijft buiten staan; ze zyn zio onvoorzichtig van hun geld in 't rytuig te iaten; ze komen wéér om voort to rijden; de valies met hun geld is weg. Saterdag 11. is de oude burgemeester van --7u u- j iTi V ^orP'mitDt h0t slachtoffer geveest van eenen laffen aanval. dat hy, voor hetgeen hem nog verschuldigd bleef, er binnen- Op den oogenblik dat hij zie naar den gemeenteraad begaf eenige dagen nog zou komen halen. Hy kwam inderdaad t#e-# werd hy aangegrepen door eenen perso.n, die zich verbor rug, maar dejuwelier had intusschen bedoelde obligatie aan gen lud gehouden en hem zoo erg mishandelde dat men een wisselaar laten zien en van deze was hy te weten geko- voor zijn leven vreest Da Burgemeester is 81 jaren oud. deld te hebben; het spijt hem hartgrondelijk.^at zijn broeder schipbreuk geleden heeft en hij zal alles 3öen om hem zijn geleden ongeluk verdragelijk te maken. Heden nog verwacht hij hem met zijne gezellen in zijn Paleis en zendt u daartoe elk een der beste paarden uit zijden stal en een buzeron, om u behoorlijk aan te kleeden. De schipbreukelingen wierden bleek van aandoening; hun I lijden was dus geëindigd. Zonder hunne antwoord af te wach- 1 ten, sprong de Gids van zijn peerd; en geholpen door den Arabier, bewoner dezes huizes, hielpen zij de 4 manschappen om de Arabische buserons aante trekken en te paard stijgen. De Kapitein en Josef hadden vroeger leeren te paard rij den; doch de Stuurman en de matroos waren gewend aan het wiewakken op de zee en reden daar zoo deerlijk slecht, geschokt van den eenen kant naar den anderen, dat hun ge zellen er hartelijk moesten om lachen. Een uur nadien reden zij de poorten van Zanzibar binnen. De donkere avond begon reeds met zijn duisteren mantel de aarde te bedekken, toen zij aan 't Paleis van Nacherib stil hielden. Aanstonds wierden zij ontfangen; Goede harten hebben steeds medelijden met ongelukkigen; de Gouverneur, een braaf man zijnde, troostte de vier schip breukelingen, zeggende dat hij voor een goede huisvesting zou zorgen; dat er juist een fransch koopvaardijschip in de have lag, om eerlang te vertrekken en dat hij den Kapitein zou gesproken hebben om de vier schipbreukelingen koste loos te laten naar Europa overvaren. Verbeeldt u de vreugd der vier manschappen! De Gouverneur handelde volgens zijn belofte; hij deed den Kapitein ontbieden; dezeeen ongevoelig mensch, dierf dit verzoek niet afstaan; hij bepaalde dag en uur; den morgend van den volgenden dag moesten de vier Europeanen bij hem aan boord komen; doch toen Kapitein Flenders, na de Gouverneur hartgrondig bedankt te hebben, met zijn drie gezellen naar d'have ging, hoorden zij dan dat het fransch zeeschip binst den nacht was vertrokken.... Nieuwe en wreede teleurstelling 1 ('t Vervolgt.) Mengelingen, Een boer kwam eeneu hoedenwinkel binnen en j wilde eenen hoed koopen. De jufvrouw, die achter de toonbank stond, liet er hem een zien. Wat kost zoo'n hoed? sprak de boer. Vijftien franken, zei de juffer. 'n Schoon hoedje, riep onze vriend, maar er zijn geen gaten in! I Gaten? vroeg de verbaasde juffer, waarom moeten j er gaten in zoon hoed zijn? I Wel, waar de ezel, die vijftien francs voor dat ding geeft, zijne ooren door kan steken! Hoe schrijft gij uw naam? vroeg een vrederechter aan een g?tuige. Ja, Mijnheer, dat is eene hrelehistorie; mijn over grootvader schreef van Lierem mot een ra, mijn groot vader ;net een n, en mijn grootsvaders broers... J*» g°ed, zeg maar hoe gij hem schrijft! Ik schrijf mijn naam met een kruisje me .heer. i Een sergeant moest den staat opmaken van een wachthuis en schreef alsvolgt: Er is geen deur aan de deur, en als er nat valt, regent het. Gulden Spreuken. Gelooft de boozen niet, want die den duivel ge looft. heeft zijn meester gevonden. Dankt God dat gij den armen man Uw geld en hulp kunt geven, Want alles vindt gij honderdvoud In 't eeujvig zalig leven. (St. Vincentius Paulo.) Die tevreden is, is ri|k, Genoegen overtreft rijkdom. Waar elk mees er is wie blijft erover, om te gehoorzamen f Wees aan uw werk met hart en ziel, gij zult ge makkelijk werken en lustig werken. BUITENLANDS. Tot hiertoe is de Winter zoo I zacht als een kind; er is maar een pelleken ijs geweest toch heeft men reeds malheuren. In Frankrijk te Lindre-Basse zijn drij kinders onder 't ijs geschoten en verdronken; Blasse 8 j., Perrin, 16 en zijn broerke van 11 jaar; en kapitein Geppers die ter hulp vloog, moest laten schieten en zou 't vierde slachtoffer geweest zijn, zonder kapitein Van Heringen die hem de schee van zij nen sabel uitstak en verlostte. Te Besanzon is ont hoofd Cordelier, die ging stelen en een moord bedreef.... Hij trilde alseenblad, toen de commandant van 't gevang hem vrijdag ten 4 ure kwam zeggen dat zijn genade- vraag verworpen was, hij heeft Mis gehoorden gebiecht; ten 7 ure was hij in d'Eeuwigheid. 's Nachts ten 2 ure was't schavot opgetimmerd... Op't schavot heeft Cor delier den Aalmoesenier omhelsd; van hem alleen had hij troost ontfangen; Mgr de Segur, de schrijver van het Boekje der Jonge Werklieden, verhaalt dat hij meer dan een ten doodveroordeelde bijstond en dat allen na de Biecht en Communie, vrede hadden en kalm waren, ter wijl zij vroeger als wilde dieren opsprongen. Dat toont ons hoe er een Goddelijke kracht is in de Mis en in de Sacramenten. Te Weenen iseenerge tijphus, ze schrij ven die besmettelijke zieke toe aan 't slecht adrinkenwa- ter. Tot Aken, is in de spinnerij van Konrad Reuss, is in de machienkamer verongelukt de Directeur der fabriek Gaspar Koetgen; de stoker wierd gewaar dat de machien schokte; hij liep zien en vond 't lijk van den Directeur; hij laat eene weduwe en 3 kinders. Amerika. - Men seint uit Memphis (Vereenigde Staten)Do stoom- Kate Adams, die dienst doet op den Missisipi, is in brand gekomen op omtrent 4o mijlen van die stad. Hij was geladen met koopwaren enreizigers. Menzegt dat er loo dooden zyn. OP 17 DAGEN. Daar in dat Coliséum staande, is dat symbolum der macht van het aloude Roomen, in dit Coliséum; neemt de markt van het roemweerdige St-Nikolaas, die groote markt, metselt rondom een gebouw grooter en prachti ger als 't grootste huis van Brussel, met 5 d 6 stagiën, zet er langs binnen balustraden rond, in marmer, en zit banken, altijd hooger en hooger, zitbanken in zijde en fluweel, en dan hebt gij 't Coliséum; de eigentlijke in richting was voor de vermakelijkheden, en zoo kunstig dat de tafereelen schielijk konden afgewisseld worden; nu was 't een Renperk voor 't vechten van wilde dieren en van Schermmeesters, en nauwelijks waren die ge vechten ten einde, of die plaats schoot vol water, langs de breedepoorten wierden groote zeilschepen ingebracht en de Romein, de overheerscher der wereld, had er ten aanschouwe een spiegelgevecht op de zee. Och Heere, de mensch, de^ongeloovige mensch die machtig rijk is, denkt: Ik heb maar korte jaren te le ven, wat zal ik doen? Alles onderzoeken, geen kosten sparen, om rijk en plezierig te leven;...Leven en plezier maken!.. En na korten tijd, er komt een bittere Wal ling... Ons hert is voor de wereld niet gemaakt; ver sterven geeft't beste geluk.... Nu, die Romeinen had den al de macht en al de schatten der wereld; ze moes ten op niets zien; ze zochten alles uit, wat weelde en ple zier kan verschaffen in die stad Roomen, van 4 millioen zielen, waren Paleizen waar men nu geen gedacht van heeft; in die Paleizen brandde men de fijnste geurkrui- den; en nergens waren meer zelfsmoorden aan in dit heidensche Roomen... Maar, toch, dit Coliséum verrukt en verbaast; het toont de macht van dit oude Roomen... Een vriend van 't eiland Chipka,Dichter op zijn uren, een mollige, krol- lige ziel, die de Reis naar Roomen meêdeed, gaf ons het volgende gedacht: Geen wonder dat Sinte Pieter, te Roomen zijnde, gansch alleen, zonder geld of vrienden, en al die macht en al die pracht zien de, in die stad van 4 millioën zielen, bij de Romeinen, die de gansche wereld overwonnen hadden en die millioenen sterk geoefende soldaten Honden Mj- ■jcubi eugen, 0v. *''J zijn handen toeeen ciueg eü uit riep: Wat zal ik hier kunnen verrichten, bij dat slim, arglis tig, wellustig en wreed Volk!... Zal men hier de strenge leering van Christus, 't lijden, de broederlijkheid, de versterving en 't vasten willen aannemen?... Neen, neen, ik zal stillekens naar den Buiten en naar de klein Steden gaan, met mijn Evange lie-boek; daar zal men beter luisteren en van daar zal de Christelijke Leering in de groote steden dringen. En de brave Apostel Petrus trok de de stad Roomen uit, maar aan de via Ostia, hij zag zijnen heer; 't was Domine, qua vadis? Hij keerde vveêr en hij vestigde zijn Zetel te Roomen, en hij overwon en veranderde die groote, machtige, wellustige stad... Menschen, 't staat op de Medailje der Xaverianen: Heer, wie zal U wederstaan?... Roomen rnoest de Stad der Pauzen worden; de Romeinen hadden steenwegen gelegd voor hun legioenen soldaten, steenwegen naar den Donau, naar den Rhyn, naar Maas en Schelde; en langs diezelfde steenwegen zouden de Missionnarissen in het Westen en in 't Noorden van Europa dringen, en van daar de zee over, naar d'hooge gewesten... Doch onze tweede dag te Roomen krempt zijn oore- kesin; straks is het buona sera, goeden avond!... Wij gaan, wij gaan, wij verlaten langzaam 't Coliséum en zien meermaals terug naar dit reusachtig gebouw;... nu zijn wij in't hert van 'toude heidensehe Roomen, op hetgene zij noemden de via sacra. Wij zien daar den TRIOMFBOOG VAN CONSTAN- TINUS, opgerecht in't jaar 311 en wonderschoon be waard; gansch in witten marmer, zoo hoog als een huis van vier stagiën; met drij doorgangen ge ziet op dien Triomfboog in den marmer uitgekapt de veldslagen van Keizer Constantinus tegen de Dacen, zijn ontvangst te Roomen met de krijgsgevangenen. Wij zien daar de puinhoopen van 't Paleis van Keizer Titus; in dit Paleis wierd keizer Tiberius, onder wiens Regeering Christus gekruist wierd, in 't jaar 37 wierd Tiberius onderzijn bed versmacht; wij gaan inde puin hoopen des Gulden Huizes van Keizer Nero, de Kerk- vervolger van welken de H. Augustinus schrijft dat hij in ontucht en wreedheid zijns gelijken met had. Nero verstiet zijn eerste vrouw Octavia voor een ge- meine slons, zekere Sabina Poppea, vrouw van senateur Salvius Otto; doch die Poppea wilde Nero niet, of zijn moeder Agrippina moest van kant; Nero deed zijn eigen moeder in 't water werpen, waar zij uitgeraakte dan zond hij soldaten, die haar vermoordden. In 't jaar 62 trouwde Nero met Poppea, en 3 jaar nadien schopte hij haar dood, waarschijnlijk in dees Gulden Huis, waar hij meest ten tijd verbleef... Zulke monsters waren de Kerk- vervolgers 't Was ook in dit Paleis, dat Nero veel Christenen bij 't vallen van den avond aan pekstaken deed binden en als fakkels branden.... Wij werpen eenen oogslag op d'overblijfsels, meest hooge marmeren kolommen, met stukken muren of hooge bogen, op d'overbiijfsels der tempels van Satur- nus, van Vespasianus, van Concordia, van Castor en Pollux; wij zien den zuilengang der Twaalf Goden de lust- en badhuizen of Thermes van de verschillige kei zers; altemaal gebouwen van voor Christus Gehorte wij doorkruisen den grooten Romeinschen Forum, waar met duizende en duizende Christenen zijn veroordeeld 1 en ter dood gebracht; nu hebben wij den tijd niet alles na te zien, doch wij zullen hier weêrkeeren; wij komen de Leerlingen der Propagande tegen, jonge Priesters of Seminaristen die zich gereed maken voor d'uitlandsche Missiën; er is een Neger onder die Leerlingen eerbied en dank aan U, kloeke Christene harten misschien wacht U ook de Marteldood in Afrika, in China..... Altijd en verder, tusschen die ontzachlijke puinhoo pen, hebben wij 't Paleis der Cesars, op den berg Aven- tyn, en 't Capitoleum of 't Stadhuis van Roomen; in dit Paleis der Cesars, daar woonden de Kerkvervolgers Nero, Vespasianus, Doraitianus, Trajanus, Antoninus, Marcus-Aurelius, Decius, Valerianus en Maximinianus; al die wreedaards wierden zelfs in hun leven schrikke lijk gestralt: Nero moest vluchten in eene moeras, ach tervolgd en gedood als een wild dier; Domitianus, ge kweld door zijn misdaden, had rust noch bij dag noch bij nacht; den 13 Sept. 96 wierd hij vermoord door zijn dienstboden; Trajanus, die naar Antiochië trok om er de Christenen te pijnigen; die er velen sterven deed en den stokouden Bisschop Ignatius achter hem naar Roomen slijpen en hem den 20 December in 't Coliseüm voor de Leeuwen deed werpen, Trajanus stierf ellendig, afgefre- ten door de schandigste ondeugden, zoodanig gefolterd dat hij uitriep: Doodt mij! doodt mij!... Keizer Adria- nus, de vierde groote kerkvervolger viel in een schrik kelijke droefgeestigheid en 'ne walg van 't levenhij bood geld aan wie hem woü ter dood brengen en eindigde met zijn eigen kapot te makan in 't jaar 138. Keizer Antoninus wierd verteerd door zijn ondeugden, Diocle- tianus nam vergif in en stierf, en Valerianus, de tiende keizer-Kerkvervolger wierd door Sapor, Koning der Persen, gevangen, langen tijd als voetbank gebruikt, daarna levend gevild en erger als een dier in een der af godentempels opgehangen.... En we staan voor de Paleizen en lusthuizen waar die Kerkvervolgers hebben geleefd!... Doch er woonden daar ook brave zielen; o.a. verhaalt de geschiedenis van zekere weduwe Irena, de H. Irena en hare twee doch ters; haar man was Senator geweest en had zijn appar tementen in 't keizerlijk Paleis; weduwe zijnde, mocht Irena daar blijven; zij wierd bekeerd tot 't Christene Geloof en haar kamers dienden dikwijls in d'hevigste vervolgingen tot schuilplaats aan Pauzen, Priesters en ander Christenen... Op den rand van dien Aventyn-berg is j't Capitolium, vroeger den Tempel van Jupiter, nu 't Stadhuis van Roomen; in de diepte heeft men de Tarpeïaansche rots aan dit Stadhuis vonden wij niets merkweerdigs dan twee reusachtige peerdenmannen boven de 132 trappen, die wij moeten afdalen. Daar beneden zijnde, en eenige stappen links keerende, heeft men op d'hoogte van 135 trappen de prachtige Kerk Ara Cceli, waar 't Kindeken Jesus bijzonderlijk wordt vereerd. 135 trappen hoog opklimmen Mille gracie, wel bedankt... We gaan wij liever naar onzen Trattoria een klein spijsteringske doen, dan een klein, klein wandelingsken op den Corso en korts nadatum was 't op algemeen verlangen: Riposi bene, slaap wel, Kameraden, tot morgen, als 't God blieft, morgen is 'tde Groote Dag! Mis in St Pieters Verhoor bij den Paus, bezoek in 't Vatikaan... Riposi bene ('t Vervolgt). ons Aalst komt een zijner acht- V TCI UJUCUS* baarste Medeburgers te verliezen een vrome rondborstige en manhaftige katholieke ziel, M. Edm. D'Hondt-Maes, sedert veel jaren Bestuurlid der Hospiciën; in de droeve jaren, onder die wreede wet van 1879, hadden d'Hospiciën de Weezenjongens naar de Katholieke Scholen gezonden en voor dit feit moest M. D'Hondt voor d'Inkwisitie verschijnen; daar beleed hij krachtdadig zijne katholieke leerstelsels en verklaarde onbewimpeld voor de Weezenjongens de School te hebben verkozen naar welke alle Katholieke Ouders hunne eigene kinderen zenden... Eer en goed vergaan als rookj maar openbaarlijk zijn Geloof, zijn Christelijkheid belijden, dat zijn onvergankelijke titels. Als Kerkmeester in St Josefs, deelde M. D'Hondt de lastige taak van een nieuwe Parochiekerk in te richten en op te bouwen. De Bevolking van Aalst is eenparig 0111 Hulde te brengen aan den duurbaren Overledene en in den rouw tedeelen zijner diepbedroefde Weduwe en Kinderen... Lijkdienst en Begrafenis hadden heden plaats ten 10 ure in St Josefs een tweede dienst van wege de Kerkfabriek woensdag 2 Januari ten 9 ure; een derde Dienst van St Josefs-Confrerie Vrijdags Januari ten 8 ure. Kri'f uit Gent, Gent, 27 December 1888. Land van Aelst, Wij moeten u nog bedanken voor de Plaatsruimte, zoo gereedelijk verleend aan ons schrijven van over ee nige weken. Aanmerk, als 't u blieft, de woorden ONS schrijven, aadéhnUci vvtj im-i IC Utii.i mei 4., 5 a C Tc» dOuw mcc»- inaals 's jaars bijeenkomen, eensdeels voor instandhou ding van oude vriendschap, anderzijds om eenige uurkes te spreken over de groote Belangen van Kerk en Vader land. In Amerika tracht men aan elkeSamenkomst, zelfs voor Feestmalen, een nuttigen praktieken kant te ver schaffen. Land van Aelst, g'hebt waarschijnlijk in Aalst den Vooruit van Kerstdag gelezen Welke ijselijke blasfe- miën! Op dien grooten schoonen dag! Wel is waar, de kiem dezer godsloocheningen vinden de Socialisten in alle liberale gazetten; doch nooit wierden zij op zulke lompe cynieke wijze voorgebracht! Arm werkvolk dat zulke gazetten leest! droeve Huisgezinnen waar die Vloekerij tegen 't Goddelijk Kind jesus op tafel ligt I... Land van Aalst, over 30 jaar hoorden wij zeggen van een diepgeleerd Man uit't Bisdom Dit Liberalismus, zegde hij, het zal een schrikkelijke Verscheuring in de Kerk te weeg brengen; en wee den dag dat die valsche leerstelsels van Loochening en Spotternij met alle bo vennatuurlijke zaken onder 't Werkvolk komen!.. Wee dien dag Land van Aalst, in dit schandig artikel van Vooruit, wat zeggen de Leiders of beter de Verleiders van het Werkvolk? 4 Dat de Godsdienst maar gebruikt wordt om 't Werkvolk in armoede en in slavernij te houden; Alsof de Godsdienst zijn wetten niet voorschreef aan rijk en aan arm, aan Keizer, Koning en aan Bedelaar l Welke hulpmiddel is er tegen die neillooze denkbeel den De vereeniging in de PAROCHIEKERKEN; too- nen aan 't Volk dat de Grooten en deRijken dat de goede Burgers zoowel voor den Heer neêrknielen als de werk lieden en ander menschen van minderen stand Parochiekerken! de Christelijke Vereeniging de Christelijke Verbroedering! Dat men in de week Chris telijke vergaderingen houde, waar men wil; doch des zondags voor Hoogmis en Lof, bijzonderlijk, de alge- meene Vergadering in de Parochiekerken. Land van Aelst, men prijst en verheft uw artikels over de Parochiekerken; over d'Eerste Communie in de Parochiekerken; over d'Eerste Communie op de Zonda gen; dan gaat de werkende huisvader lustig en gretig naar de kerkjdan voelt en smaakt hij, dat er een boven natuurlijke macht is in de Christelijkheid; dan zal hij meer dan ooit die helsche artikels der Socialisten ver foeien en verwerpen. Geen twijfel, Land van Aelst, of deze gewichtige stof zal wijdloopig behandeld worden in het aanstaande Congres der Katholieke Werken en Belangen, hier te Gent in Juni of Juli 1889. Nu stuur ik U en al Uw geëerde Lezers en Lezeressen ter gelegenheid van 't Nieuwjaar, onze diepgemeinde en hartelijke Gelukwenschen. XaXX****** KERSTDAG! welk schoon majestueus gezang en muziek in onze St Martenskerk! 't is op die groo te dagen dat de Meester Peter De Mol d'Hoogzaal bezielt met den geestdrift van z ijn diep en verheven vernuft. Van 's morgens af wierden er zinrijke Kerst liederen uitgevoerd; d'Hoogmis, plechtig en prach tig, de Mis van Kempter, en een der Kerstliederen van onzen Meester; in 't Lof pro Nativitate van Pollet; het groot stuk van Kerkhove, met geestdrift gedongen door d'heeren De Sadeleer, Kregersman en Van der Maelen, en de Noël van Adam in schoon Vlaamsche woorden... In St Josefskerk wierd de Hoogmis van Mercadante uitgevoerd, ten half drie prtékie E. H. Collin voor de Zondagschool, onder 't Lof zongen de Leerlingen in St Marlens-Gesticht, 't Was hemelsch schoon! Zondag is er een Herder lijke Brief voorgelezen; een jMeesterstuk van rede- neering en van schrijfswijze; elk heeft dat met groot genoegen aanhoord; de Aartsbisschop en de Bis schoppen vau België spreken in hunne brief van de H. Kerk, die Goddelijke Stichting; van den Paus, de Plaatsvervanger Christi, gelast met de Volkeren

Het Land van Aelst | 1888 | | pagina 2