Tazida Spinael Bi Zondag 24 F bruari 1889. 30ste Jaargang. GODSDIENST. -- VADERLAND. - VRIJHEID Boekwerken 8 Gemengde Berichten. D'Armoede t'Aalst. Politiek Overzicht. BUREEL, ACHTERSTRAAT, Gewone Anr.ancen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. 's jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaars genomen, rechtstreeks by ons of door Post of Briefdragers. YANAELSI AALST, ZATURDAG 23 FEBRUARI 1889. Bravo! Sylvester heeft een nieuw stukje geschreven Een Schoolmeester onder de Fransche Revolutie. Zou de Bieu Public beginnen te zwenkelen in de zaak van het Militarismus? Bijna in alle steden van ons Land zijn er dees jaar Sermoe nen van Liefdadigheid geweest voor St Vincentius a Paulo... Te Aalst is de Crisis zeer hevig; in 1855 is 't laatste Sermoen van Liefdadigheid gepredikt geweest door PaterSchoofs zaliger; die Sermoenen (Vlaamsch en fransch) hebben opgebracht rond de i6oofr.; in 1853 wierden de Lieldadigheidssermoenen ge- preêkt door den Pater Redemptorist Lambrcchts. Te St Joost ten Noode zijn verscbeide slechte boeken aapgeslagen bij eenen liberalen boekdrukker, 't Is wreed en krimineel, de slechte boeken, door de Geuzendrukpers in de wereld gezonden. Z'hebben daar te Ninove, tege*. zijnen wil, iemand willen doen sterven als Vrijdenker; en dat Volk spreekt van vrijheid!. En op dien oogenblik van het artikel der Dood willen ze de vrijheid afnemen en verdrukken I... üe schroebers der jare.i 93, die aartsvijanden der Vrijheid hadden ook gedurig 't woord Vrijheid in hunnen mond. Beter nieuws uit Ninove: Op verzoek van Davidsfonds is de abdyheer en dichter Daems door komen spreken over D'OPGERUIMDHEID. en heeft deze zaak wonderschoon, meesterlijk, nuttiglijk, ge moedelijk behandeld... Het Werk der Soep doet veel goed in Aalst, en de Soep is goed en kloek; het Volk vindt er veel gracie in. De Koning van Holland is zeer, zar slrppekcs; 2ijn leven is een papieren zolderken en de koning van Beieren Ludwig II heeft een drollige aiekte: zijn hair is zoo wit geworden als kalk en hij verleert als sneeuw voor de zon; de Docteurs staan te kijken met gevouwen arms: Nicnte da fare 1 al de remedien boter aan de galg, tot nn toe toch. En met den Keizer van Oostenrijk heeft elk compassie die hem ziet; die zaken van Meierling zijn een doorn in zijn hert sedert lang at de man kropsalade met zuursaus; Rodolt was niet kontent thuis; zijn hert was elders; hij sprak van te scheiden, van kroon en scepter te laten varen... Ge zoudt moeten 'nen bril opzetten met verrekijkersglazen om een once oprecht geluk in de Keizers en Koningshoven te vinden. AALST. Op Vastenavond dijnsdag Feest van Liefda digheid in 't Collegie, ten 5 ure; Programma Tancrede, door Rossini; DE OORVEEG, kluchtspel, Vlaamsch stuk zoo kan het nog pakkeDEere aan ons Collegie!... Pieire le Grand en Hollande, en 2 actes; Gavotte door Langer, Serenade Chi- noise avec évolutions, door Gils, s. J. Kaarten zijn te bekomen bij M. den Portier van het Collegie. Die Sarragoskes beginnen nu kloek en struisch te worden, tot de 300: de Russische en de Amerikaaosche aktien zijn bijzonder fel. Te Milanen hebben 5000 metsers werklieden den arbeid laten staan. T'Aalst is weêr een drukpersproces alle redelijke lieden zeggen: Zijn ze niet beschaamd met zulke uitleggingen te durven aikomen Koningin Nathalia heeft haar een Paleis gekocht te Bucharest; ze zou beter doen in effenschap met haren Man te komen. Het hout dat niet buigen kan, wordt gebroken of ge kloven. V Uit Zulte z'r;. J-» Personen naar 1 P3ro,-hia-" - mtigegaan :o. ac BW».., tot l velen w».ea de tranen ia d'oogen- Ze zijn bezig te Brussel, met d'Erfenis vau M. d'Hane Steenhuyse, een zaak van 3 Millioen. Er zijn drie Axperten; a zeggen dat het tweede testament niet echt is; de derde van d experten, een Engelscbman, verklaart het echt... D'avekaten en d'Experten zullen er best meê varen. Verleden jaar 2ijn te Brussel 79 Echtscheidingen geweest. V Te Gent ziet men meermaals wreede spektakels. Onlangs wierd een Socialist civiel begraven. Geen Kruisteeken 1 de lijk wagen van den liber pensée de roode vlag 1 Kinderen en vrou wen tot opluistering van dit belsch verloog I Welke schande voor 't Menschdom En die Socialisten zeggen dat zij 't Volk gelukkig zullen maken, met Doopsel, Eerste Communie, Mis en Biecht af te schaffen. Een Hel zullen ze maken van de werk- mans Familiën, een afschuwelijke Hel V T'Aalst in de Fabriek-Jelie is een dochter door den com: manderiem gewond. En aanstonds dnrit Vooruit schrijven Is dat geen slachtoffer der schrabzucht van de Pabrikanten?... Zon het beter zijn, als de Fabrieken stil liggen? Gebeuren er geen ongevallen in de werkbnizen van Vooruit? Die aardige apostels schaffen ook de aalmoes af; niets geven, zeggen de kopstukken, omdat men hen zou gerust laten. Dat is gemakkelijk, dcch wie zal bet mensehlievend en redelijk noemen Een groote strijd in België Elk gedwongen soldaat; Niemand gedwongen soldaat Sla vendienst, Vrijen Dienst; Nu zelfs,onder een Katholiek Ministerie wil men ons slavenleger nog uitbreiden en van de Burgerwacht een tweede slavenleger maken; reeds is de last veel te zwaar op de Zondagen; Men ziet dat de Logie achterbaks 't vuur aanblaast, om de Kerkelijke .Diensten te krenken dat men vrije korpsen van Burgerwachten inrichte, niets is gemakkelijker; ziet men niet overal Vrije Korpsen van Pompiers inrichten en is deze dienst niet veel lastiger en gevaarlijker VRIJHEID EN EERLIJKHEID Gedwongen huwelijken, slechte huwelijken Gedwongen Dienst, slechten Dienst. Men luistere toch naar de drogredens der Mi litaristen niet; een groot Leger is een groot ge. vaar voor ons Land;sedert 1825 zijn wij bewaard gebleven van den oorlog, dank aan ons klein Leger dat men ons leger inrichte gelijk d'Oul- tremont vraagt, en in den eersten oorlog den besten, wij nemen deel aan de slachterij. Achtbare Landgenoten, Kiezers, Volk, goe den moed! de Belgen verdragen geen slavernij; te Brussel, t'Antwerpen, te Gent schrijven de Vlaamsche dagbladen heviger dan wij voor de Vrijwilligers; ze vattenen begrijpen dat wij naar een Vrij Leger moeten of dat wij vallen in d'ai- gemeene slavernij Goeden moed! M.VanBem- den, de Voorzitter der Maatschappij van Nie mand gedwongen soldaat,heeft 't senaat verlaten en gaat zetelen in de Kamer van Volksvertegen woordigers; de groote zaak komt aan 't dagorde; de Kiezers en 't Volk zul len zien op wie zij mogen rekenen, 't Is met vreugd dat 't Land van Aelst de kloeke artikels leest, welke Handelsblad, Fondsenblad en Land van Brussel schrijven voor een Leger van Vrij willigers; om te beginnen kan men de Plaats vervanging gemakkelijker makenHoe meer gedwongen Volk in de kaserns, hoe slechter het zal gaan. Vrije soldaten, gelijk wij vrije Offi ciers hebben, vrije Kornels, vrije Generaals En wat zien wij in ons Land? dat de liberalen zich verzetten tegen alles wat VRIJ is.. Ja, dat zien en beleven wij. De lauwheid en de flauwhartigheid zijn de kentee- kens der Katholieke Partij... Kan er iemand anders spreken?M.WOESTE werkt ieverigom dien doo«"u l lijken he'"1; '.nd te dee«- -iJr.'. 'oi en «aui.kAlle ware Katholieke Herten vdgc. hem in zijn pogingen om de Katholieke Onderwij zers hun pensioengeld te doen teruggeven, om de slechte kieswetten afgeschaftte krijgen, bijzonderlijk het kiesrecht der meestergastenen der Staatsbedien den;.... alle Katholieke Herten verzuchten en bid den, dat ons Vaderland zou los geraken uit de be- driegputten der Logie, in zake van Onderwijs... Zie hier wat een geleerde en behulpzame hand ons zendt over de Scholen: De Geuzenschool in de 16° eeuw. In de zestiende eeuw hebben onze provinciën veel geleden van de Beeldstormers. Duizende en dui- zende Belgen zijn dan van het waar Geloof afgewe ken om Calvin's en Luther's Leering te volgen. Een groot politiek man van dien tijd, Kardinaal Granville zegt dat het bijzonderlijk te wijten is aan de slechte scholen. Ziehier wat hij schreef aan zijnen vriend Hopperus op 22 September i56g: La mauvaise in stitution des escholes (écoles) est bonne partie du dommage que nous voyons en la religion... De slechte richting der Scholen is grootendeels de schuld van de schade aan den Godsdienst berok- lkend.,» Hoe noodzakelijk de Katholieke Scholen in onze tijden, op welke het Ongeloof zooveel slacht- offers zoekt te maken D'Oorzaken zijn: A. Gebrek aan werk; dat men .Eens oproepe al wie zonder werk is, en 't getal zal ver- j Waarlijk groot zijn... Gebrek aan werk. b. Wanorde In d'Huishoudens; c. Ongeregeld gedrag van veel fjonkheden. D. Zedebederf. Geld voor |de plezie- j ren moeten hebben, al zat men thuis met schuld en j ponder eten; leven zonder vooruitzicht. I Vienspannen, óauibiiifU&<.u uin l yrwavum ILL gw-LLL. j. hrde te hebben; c. Patronagiën, Spaarkassen, Zie- Eenbussen, inrichten en aanmoedigen de hulp van ■'-verheden, van Armbureel, van Fabrikanten inroepen vim de slechte gebruiken uit te roeien d. Een sterke ,tchristelijke Liefdadigheid hebben, haar uitbreidende tot j {|!le Volkswijken derstad; nu,de Burgers geven veel,doch. gaat zonder orde; die geeft, mag er zijn goede raad, zelfs zijn goede voorwaarde en aanporring bijvoegen. 'r.v En voornamelijk die Draaiorgels temmen zonder dut, is er niets gedaan, niets! dat nachtloopen wordt een volksgewoonte, een soort van Wetzoo spreken alle werkende Ouders; en wat ziet men in Aalst Zondag s jieelden d'Orgels; en Dochters van 14, 15 jaar trokken er naartoe, aan den arm van liederlijke en geile jonkhe- dv.-n, Dochters van 14 d 15 jaar M. Van Wam- fcbke, Burgemeester, ze spreken van Feest te vieren!... Gip de puinhoopen der zedelijkheid en der welvaart van d'-; werkende geslachten t'Aalst!... Zoolang de bederf- p'y'tten niet getemd zijn of uitgeroeid, zoolang die be- j spherming voor de liberale Scholen bestaat, kan die Feestviering niet algemeen en niet hartelijk wezen.j i ITALIË. Minister Crispi heeft zich de handen g^wssschen in 't Parlement, nopens de gruwelen, verleden week te Roomen gepleegd; en op de 398 le- dyjh die te Montecitorio zetelen, heeft hij van 247 eepe stemming van vertrouwen bekomen. Redenaars der uiterste linkerzijde en een ocialist, Costa, heb ban hunwoord wreed door den blauwsel getrokken. (Op veel andere punten van Italië zijn er ook on lusten losgeborsten; te Caltagironehebben 3ooo boe- rejh de stad doorloopen, met pikken gewapend, en du; bakkerijen geplunderd. De soldaten hebben er v- 'ël vastgeklampt. Te Napels spelen de Socialisten oc- k op hunnen poot; tot hiertoe zijn er geene plun- de'"ijen gebeurd. 'ANKRIIIL Republiek arbeidt Lu ver- u Kamer,Mr - iE, met die zorgelijke taak gv last. is mislukt en beei i Carnot verwittig L diegansch bedut, Freycinet of Goblet gaat opzoeken. De eer ste dezer, zegt men, zit met een dozijn ministers in zijnen zak. Viezen hutsepot,zeggen de Republikein- sche gazetten; Camot heeft geen opinie, en hij kan gëen mengelmoes maken van mannen van zijnen deeg. IERLAND. O'Brien heeft een nieuwe veroor deeling van 6 maanden gevang op den hals, De Iérlandsche martelaar zit bijna altijd vast. Het proces van Parnell tegen den Times is zonder einde; de bestuurder der gazet erkent 5o duizend fr. uitgegeven te hebben voor 't aanwerven der 17 brie- i ven welke men aan Parnell en zijn aanhangers toe- j schrijft; maar hij weigert de schrijvers der artikels I tegen Parnell te doen kennen. DUITSCHLAND. Windthorst en het Cen- j trum vragen in den Duitschen Reichstag dat het la ger Onderwijs godsdienstig worde en aan het toe- zicht der geestelijkheid onderworpen; maar een j groot deel der Protestanten en der Ministers-druk pers komt er tegen op; de Progressisten vragen zelfs de volstrekte scheiding van Kerk en Staat. SPANJE wordt wijs, en zijne Regeering stelt voor het leger op de helft te brengen, 100 duizend man genoegzaam zijnde voor de verdediging van 't land. Die verklaring van 't Ministerie werd met vreugd door gansch de kamer begroet; de Militaristen al leen zagen er drommels vies uit: De oud-Minister van Oorlog, Cassola, beweert dat er 200 duizend man van noode zijn, en houdt staan, gelijk onzen d'Oul- tremont te Brussel, dat die vermeerdering van sol daten geene verzwaring van krijgslasten zal meesle pen. Maarde Cortèskennen dit deuntje en schuifelen het uit. CANADA poogt de laatste bandjes welke het aan Engeland hechten,te verbreken; het bezit nu eene ei gene kamer, maar onder voogdij van den Engelsch- man. Een Kamerlid vond dit vernederend en scha delijk voor Canada's belangen, maar de Regeering heeft dit voorstel verworpen, uit vreeze dat de Staat door de Amerikaansche Republiek zou verzwolgen worden. Geus en Theologant. In het Mcisjes-Weezenhuis te Gent wierd er gebeden 's morgends en 's avonds. Men las er dagelijks den On zen Vader, Wees Gegroet, de Litanie van O. L. Vr.; den Roozenkrans; er bestond ook een onderzoek van consciëntie. De arme weesjes hadden van jongsaf zulke gewoonten opgevat. Eenige gemeenteraadsleden zijn daar tegen opgeko men... Zoo veel gebeden'tls goed voor een kloos ter!... Al rap moest dat veranderd worden. Die ver keerde heilige Vaders hebben zich aan 't werk gesteld. De Roozenkrans, Litanie en Onderzoek van consciëntie wierden afgeschaft; en die groote mannen, die van bid den zooveel kennen als een beer van speldewerken, heb ben een reglement opgesteld voor morgend- en avond gebed. De arme kinders hebben vader noch moeder op aarde en men verbiedt hun, van naar beliefte hunnen Vader die in den hemel is, aan te spreken.... Ah, die liberale dwingeland ijl Het Jubelfeest van den E. H. Boone, te Londen. Verleden week, woensdag, vierde de parochie van Greenwich te Londen, het zilveren Jubelfeest van ha ren ieverigen en wijzen herder, de E. H. Boone, ge- bortig van Aalst. Katholieken en Protestanten waren eens, om hunnen innigen dank te betuigen aan den Priester die niet alleen in die arme parochie eene prach tige kerk heeft gebouwd, maar ook scholen gesticht die niets te wenschen laten en die sedert 't jaar 1S83 altoos de melding uitmuntend hebben verkregen. Te Ber- mondsey en te Guernesey, waar hij zijne^ apostolische .Jc-ojïb sv. - -Eoegcnaen, in »*erw rvon uoo; - nnsStT lm "«1^. Priesterlijke deugd en wiisneid.Een luisterrijk..rost nad plaats in de katholieke scnooi, en in het adres der mees ters en leerlingen werd de vurige wensch uitgedrukt dat de moedige Herder nog lange jaren moge arbeiden v®or het heil zijner dankbare kudde. Die wensch werd mei geestdriftig handgeklap begroet door de talrijke vrien den van den E. H. Missionnaris, zoo wel protestanten als katholieken. Het antwoord van Father Boone was hartroerend; hij haalde aan, al wat hij met Gods genade en de edelmoedige hulp der Katholieken had te weeg gebracht, en eindigde met de bevestiging dat hij al zijne levenskrachten tot den laatsten stond wilde toewijden aan zijn goede Parochianen van East-Greenwich. Is 't niet aartswreed en hartverscheurend, dat een ka tholieke Burgemeester in archi - goddelooze gazetten verheven en geprezen en aangemoedigd wordt? In ons Arrondissement zijn Nijveraars, Kunstenaars die hunne Stad verrijkt hebben met winstgevende Be drijven, die stukken leveren aan Holland, Frankrijk en Duitschland, waar de gazetten er met lof van spreken; 't Volk van alle Gezindheid zal toejuichen, als men zulke Heeren in Leopolds-Orde opneemt. LE CONGO BELGE ILLUSTRI: hisloiredesa Fondation, geographic, ethzogrf phie, traite des négres, moeurs et coutumes dei. indigènes, commerce et objets d'échange, pti Alexis M. G. Een boek in 8° 360 bl. met veel platen, kaarte: en portretten.... 't Is de getrouwe afschildering van den Congo en broeder Alexis heeft aanstond? rad'eerste uitgave van zijn werk de gelukweï schen ontfangen van Z. M. Koning Leopold II, vat den Aartsbisschop van Mechelen en ander groott Kannen. Prijs van dit schoon Boekdeel: Gebrocheerd 5.ÏC In Prachtband 3,4: ln prachtband vergulde sneê 4,0c WEG DER GODDELIJKE LIEFDE door Kerkleer aar St-Alpnonsius de Li- guori, met Mis, oefening voor Biecht eD Communie, Kruisweg enz. prijs 1,25 in band, roode sneê. DE SLEUTELS VAN DEN HEMEL door den H.Alphonsus en eenige andere schrijvers, prijs 0,40 c. franko 0,45 HOE HEILZAAM HET IS DIK WIJLS TE BIECHTEN. Prijs 0,07 centiemen. Een boekske van propagande. LEVEN VAN D'H. BARBARA, een zeer schoon boekje in 16. Het leven dit? groote Heilige en Martelares, volgens d'alcudt handschriften, franko thuis 0,80 c DE PATERS TRAPPISTEN, hun streng en wonderbaar leven, de beschrijviEi an hun Klooster enz. prijs 0.50 c- franko thuis Naar den Hemel, voor hen die lijden, dus voor iedereen, 71 bi 0.16 c. en per loo of ."o genomen, gelijk he. boekje der Mis. Ge kunt geen bladzijde van di boekje openslaan of uw hert wordt getroost et- opgewekt. GASTON BLANKAERT, of d'eerste Binders, ook allermerkweerdigat prijs 1,75 franko l,9o. te koop in ons Rureelen: DE KROON DES HEMELS, een prachtwerk, elke bladzijde is «oud waarc. elke bladzijde; de Kroon des Hemels, een boe allerbest geschikt voor geschenk op Hoogdage: en op Kermis en Nieuwjaar; prijs 2,00 franke thuis. DE OUDSTE DOCHTER DES DUIVELS een verhaal uit deze eeuw door S. VAN DER GUCHT, Kunstichilder te Aalst, —O— 21 Door deze woorden verloor Tazida het geduld, de gram schap maakte zich eensklaps van haar meester en zij naderde de hand naar hare bel!... Beste Tazida, hervatte de schurk, wees toch voorzichtig, want al dat hier wordt gesproken, dient door geen derde persoon te worden gehoord. Wellicht zouden wij kunnen kijven, en ik, in mijne gramschap, u ge heimen kunnen verwijten, die ik alleen machtig ben en u onmiddelijk naar het schavot zouden kunnen brengen!... Bij voorbeeld, indien gij mij het geld bleeft weigeren, zou ik u kunnen vragen of uwe Moei, die gij bij het eten van cam- pernoeillen hebt vergiftigd, u zoo luttel rijkdom heeft achter gelaten, dat gij niet genoegzaam bezit om door een mild geschenk eenen vriend aan u te verplichten? Ook zou ik u, onder veel andere schelmstukken die gij hebt gepleegd, kun nen vragen wat duivel u ingegeven heeft den brief aan Jan Plasschiers te schrijven, door welkers inhoud Jonker Claroen werd vermoord en het gezin van mevrouw Plasschiers in het ongeluk werd gestort! Spreek, lieve Tazida hebt gij nog geenen tijd om u met mij te verstaan? Tot op dit oogenblik had de kaartlegster Keuliaen met een soort van spotachtigen hoogmoed bejegend, maar nauw had zij haren ouden verloofden van de vergiftiging harer moei hooren spreken, of een verbaasde vrees doorliep hare leden. Zij verbleekte schrikkelijk en dekte zich het aange zicht met beide handen. Zij bleef in deze houding zitten, tot den tijd dat Keuliaen ophield van spreken, niet weinig ver baasd dat deze de vergiftiging harer moei had geraden, en tevens had kunnen ontdekken dat zij de schrijfster was van den naamloozen brief, welkers inhoud een meisje had ont- eerd en een moord veroorzaakt! De heks was gansch van haar stuk en bleef een poos peizende zitten, wijl de zaakwaarnemer met het grootste geduld des werelds naar hare antwoord bleef wachten. Maar, sprak zij eindelijk, indien ik het geld gaf, wie staat mij borg dat gij mij niet even eens, zult verraden? Mijn eigen belang, antwoordde de schelm, daar ik als uwen medeplichtige zou worden gestraft, om uwe tallooze misdaden zoo lang te hebben verzwegen en geld van u te hebben ontvangen. De stap dien ik kom te wagen, is echter ook veel gevaarlijker dan den uwen, dit wil ik bekennen, want gij zoudt mij kunnen vermoorden, en de doode spreekt niet meer. Echter zou ik niet ongewroken sterven, want vooralleer mij naar hier te begeven, heb ik alles aangetee- kend en het geschrift in mijn schribaan geborgen; kwam ik nu aan mijn einde, men zou niet missen deze aanteekeningen na mijne dood te vinden, en aan den onderzoeksrechter over te geven, en ik geloof dat gij wellicht kunt beseffen wat daarop zoude volgen? De oudste Dochter des Duivels stond schielijk recht en verliet de kamer. Zij bleef redelijk lang weg, zoodat het Keuliaen begon te verdrieten; eindelijk kwam zij terug. Zij was draagster van een gevulde geldbeurs die zij op de tafel wierp. Deze beurs, sprak zij bitzig, bevat viif en twintig dui zend franken in goud; vier volgende dagen zal u dergelijke beurs afgeleverd worden, tot de volledige som van honderd i duizend franken; zijt gij tevreden? Keuliaen antwoordde niet, hij stond recht, telde met veel aandachtigheid de speciën, nam de beurs onder zijnen arm. Tot morgen, zegde hij, en zonder groeten of zich te geweerdigen zijne oude verloofde te bezien, verliet hij het huis. Toen Tazida de deur achter hem hoorde sluiten, schoot zij in een duivelachtigen lach! Ga maar voort, sprak zij bij haar zei ven, met uwe vijf en twintig duizend franks; hoe slim gij het aan boord zult pogen te leggen, zal echter dit geld reeds dezen nacht in mijne brandkas terug gekomen zijn; want gij Keuliaen zijt immers niet opgewassen om Tazida Spinael blijven te plunteren. Dit zeggende naderde zij een tafeltje, waarop een likeurkistje stond, schonk er zich een glasje brandewijn uit, die zij tot op den bodem ledigde en liet zich als afgebeuld door hare zinsinspanningen in haren zetelstoel nedervallen. XXII. GEMISTEN AANSLAG. De oudste dochter des duivels bleef ruim meer dan een halve uur mijmerende zitten, vooraleer tot een vast besluit te kunnengeraken. Eindelijk scheen zij daarin gelukt, want haar wezen plooide zich tot een duivelschen lach en haren arm uitstekende vatte zij hare zilveren bel en klinkte. Schier op denzelfden stond werd de deur geopend en een lakei naderde haren stoel. Ga zegde zij, tot Patero Gansolie en zeg hem dat hij zich spoedig bij mij behoeft aan te bieden. De lakei antwoordde met een diepe buiging en ging zijne boodschap verrichten. Kort daarna verscheen dezen die door de waarzegster Petro Gansolie werd genoemd, in hare tegenwoordigheid. Het was een lieftalligen Italianer, van vijf-en-dertigjarigen leeftijd, middelbarige gestalte en gelijk bijna al zijne landge noten, met zwarte oogen en haar. Petro, sprak de fïeline, gij hebt gedurende den tijd dat ik u in dienst heb genomen, meermaals gezegd, dat slechts gebrek aan geld u weder- houdt van naar uw geliefd Vaderland weder te keeren, en ik hebu toen beloofd,indien gij mij getrouwelijk diendet,daarin te voorzien. Den tijd is nu gekomen, beste Petro, spreek, wilt gij geld winnen, en dat veel? Hoe meer, hoe liever, beste jufvrouw, antwoordde de Italianer, want met geld koopt men de boter. Luistert dan wel toe, want de zaak heeft spoed en be hoeft nog dezen nacht uitgevoerd te worden. Tazida bleef met Petro Gansolie lang, ja zeer lang in ge sprek en de avond begon reeds te vallen, toen zij van malkanderen scheidden. Drie uren daarna verliet Petro het huis der waarzegster en sloop, slechts gewapend met zijnen dolk, door de duister- nen heen. Inmiddels was Keuliaen met het geld dat hij zoo gemak- kelijk van Tazida afgeperst had, lang t'huis gekomen en had i het behoedzaam in zijne brandkas geborgen. Toen had hij de zorg van het huis aan zijnen knecht toevertrouwd en naar het Café Minéral begeven, waar hij gewoon was zich met zijne vrienden tot diep in den nacht te verlustigen. Hij was dien avond in een bezondere goede stemming en had zich I langer vermaakt dan gewoonte; maar gelijk alles toch een einde moet hebben, had hij dan ook geëindigd met zijn ge lag te betalen, de vrienden en kennissen tot afscheid de hand te drukken en zich naar zijne woonst te begeven. De Zaak waarnemer ging onder half stap, aan zich zei ven geluk wenschende met hetgene hij had bedreven en zonder een kwade ontmoeting te vreezen. Aan zijne woning gekomen zijnde, nam hij den sleutel uit den binnenzak zijner jas en opende de deurHij trad binnen zonder echter te bemerken, niet tegenstaande er naar gewoonte boven den trap een flauw lampje brandde, dat hij door een tweede persoon op de hielen werd gevolgdj Als hij zich omkeerde om de deur te sluiten, was het te laat om zich te verweren «en scherpstekende dolk door boorde hem de borstl... ..De moordedaar, die niemand anders was dan Petro Gansolie, bracht een dievenlantaarn van onder zijnen man tel te voorschijn, sloot de voordeur in het nachtslot en na

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 1