Pani Sc Rampen Misdaden Ongelukken Melsele: Vragen Studiën over Aalst «•A» 1 Kerkelijk nieuws. st AALST,. Ramp, Misdaad, Ongeluk, alle drij te sa men; dat nachtgeloop van jonge dochters en dat huilen en zingen van slechte lièkes. Die veel loopen, moeten het bekoopen; nooit heeft iemand dien weg bewandeld •f hij is op verdriet en ellende uitgekomen, en die tot zulke zaken opstoken, 't zijn monsters en ellendigaards, ze zijn slechter als dieven en moordenaars, ze zullen op een bijzondere wijzebetaald en gestraft worden; dat mag gezegd worden in volle overtuiging. LAKEN. Hola kadé, zoo brutaal nietVrijdag 11. een putbaas werkt aan den Antwerpschen steenweg rechtover een Brouwerij en op een eenvoudige bemer king van eenen voorbijganger, grijpt hij hem vast en slaat hem met zijnen kop tegen de kalseisteenen. Maar 't Volk riep met kabaal Er moet proces verbaal. BRUSSEL. Voor- de dieften alleen zou er een ga zet mogen verschijnen. In de Barastraat bij M G. V. eenen ring gestolen en Men schrijft ons uit Melseles Dijnsdag van d. w. bracht alhier, 'j de E. H. Onderpastoor van Burcht, 1 eene droeve tijding, namentlijk dat Eduard Vergauwen, oud 42 jaren, metser, woonachtig alhier, in het dorp, van den nieuwen Kerktoren aldaar was gevallen en op den slag gedood. Ziehier hoe het gebdurdeVergauwen was bezig met werken, met de andere metsers, op het platvorm van den toren, welke 29 meters hoog is; zijn hoed waaide af, hij viel op een naburig huis en terwijl de dienders er hem afhaalden, wilde hij zien hoe het ge beurde. Hij trapte op den pasgemetstcn Kornis, welke inviel en stortte mede naar beneden. De Pastoor ea On derpastoor die ook boven waren, snelden in allerhaast naar beneden. Toen zij er bij kwamen, was| hij reeds een lijk. Bij het vernemen van die tijding, waren alle dorpsgenoten als verslagen, en tranen berstten uit aller 1 oogen. Vergauwen wierd van eenieder geacht en be mind. Hij was een braaf en vlijtig arbeidsman, een voor- 300 fr. en een stuk goed van 500 fr. Een Entrepre- beeld van alle werklieden. Hij diende tot onderhoud neur van Schaarbeek zendt een zijner gasten naar Vleur- J van zijne vrouw en zes minderjarige kinderen. t 300 fr. betalen Doch wachtte ie vergeejs vaar zijnen kwijtscgclbrïej De gast vjas ermeé weg als eenen loozen dief. M. Brabant aan de Vaart van Willebroek, magazijn van hout, gewaar worden dat er hout verdween, uit ee nen stapel nabij de Vaart, 'ne fijne Kadé doen opletten, met order van te blijven staan, ad perpetuom, eindelijk 'ne vent zien afkomen met een karre om 't hout op te laden, uitspringen, hem bij de schabernak nemen en aan de Policie overleveren. Een schrikkelijk ongeluk is in de gemeente Ter hulpen, bij Brussel gebeurd. Een heer die, zoo het schijnt, iet wat dranken was, reed met zijnen knecht in een rijtuig over de brug die op den ijzeren weg nabij de statie ligt. Hij dacht op den steenweg te zijn gekomen, sprong uit het rijtuig op de leuning der brug en viel van eene hoogte van tien meters op de ijzeren baan, en werd met verbrijzelden schedel opgenomen, de dood was oogenblikkelijk. BRUSSEL. De dieven gaan nog altijd hunnen gang. In een huis te Elsene, stool men uit eenen ijzeren geldkoffer 40 obligatiön van Brusselop den Ninoof- schensteenweg randden twee baanstroopers twee per- soonen aan, die te voet naar Brussel kwamen op de Anspachlaan brak men eenen cigarenwinkel open en Niet alleen wij, maar vele inwoners van naburige ge meenten, weenden bitter over zijne dood en niet zonder reden. Hij had eenen praktischen raiddel on verscheide lichamelijke kwellingen te genezen. Vergauvien was, in een woord, verrijkt met vele gaven. Moge God hem loonen over zijne werken, met hem het ceu.vig hcht te schenken I Donderdag heeft te Burght zijne plechtige- Begrafenis plaats gehad, onder eenen grooten toeloop- van Volk. Het offer duurdebijna eene halve uur. Op liet gral wierd er eene schoone lijkrede uitgesproken. De Geestelijkheid van Burght heeft alles kosteloos gedaan en daarbij nog eene geldinzaraelir g gedaan voor de ongelukkige we dome en kinderen. Dat God hun er over Ic ..ei IEPEREN. Ee n werkman, die op den St-Pieters- toren arbeidde, heeft eenige oogenblikken van grooten angst moeten doorleven. Hij stond op eene ladder, 20 meters hoog, toen deze eensklaps brak. Gelukkig stond hij op het gedeelte boven de breuk en was dit van bo ven vastgemaakt, zoodat de man in de ruimte bleef hangen. Het duurde drie kwaart uurs eer men hem kon verlossen. ZELE.Zondag 's morgends i? alhier door eenige landbouwers van den wijk Hanaevelde eene diefegge in ons gemeentehuis aangebracht. Volgens men stool er 800 fr. uit de toogschuifin de woning van een 1 t 6°as zii 0I heeterdaad betrapt wijl zij bezig was jong meisje te Etterbeek, brak een kerel binnen en stool m*t konijnen (e stelen_ Mea heeft het fijn aan boord er eenen porte-monnaie; ten nadeele van de Zusterkens mocten om ze in handen te krijgen, 't En is de der Armen, stool men 10 wollen dekens, 200 paar kou sen en eene partij lijnwaad, enz. En dit is het liedje van alle dagen ANTWERPEN. Dinsdag nacht zijn op de Groen plaats n. 85, dieven binnen gedrongen bij den heer Soere- men. Woensdag morgend heeft men bevonden dat er voor ruim 10,000 frank was gestolen aan diamanten en fantaisie artikelen. De daders zijn onbekend. Om 3 ure, dinsdag nacht, is de genaamde Brue- rings, oud 26 jaren, geboren te Oldenburg naar 't gast huis van Ste Elisabeth gebracht. Tehuis komende vroeg hem zijnen logistbaas om geld en zulks niet kunnende geven kreeg hij eene messteek. Terwijl de politie den baas aanhield, gaf deze het slachtoffer nog twee stampen op het oog. HASSELT. In de gemeente Zeelhem, waren twee meisjes met knikkers aan 't spelen, naast de wieg waar in een klein kindje te slapen lag. Een der knikkers die omhoog geworpen was, kwam in het vallen in het eerste maal niet dat Madam voor diei te moet compare ren. En daarbij, in het slecht gekonfijt, dcc. zij nog per sonen aanhouden als medeplichtigen die kunnen on- plichtig zijn in hare diefstallen. Nadere inlichtingen zullen ons later kenbaar gemaakt worden. ZELE. Maandag is een dochterken van f,jaar l.ouseken Vael door de planken van den aalput gevallen en claags na dien bezweken.... Er is te Zele een nieuw kerihof. dat kindje zal N° 2 hebben; nc 1 is een mensch sedert laag van haar zin nen beroofd. f DE PETROL. Vrijdag is vrouw Broché, wonende in'de Posthoornstraat, te Ledeberg, die over eenige da gen het slachtoffer van het onvoorzichtig gebruik van petrool werd, en die brandend op de straat liep, waar twee heeren haar met hunne regenschermen uit doofden ten gevolge harer bekomene wonden overleden. RONSE. Ongeval. Zaterdag avond, had een werkman, Romanus Onyn, eenige herstellingen ver richt aan het dak van den heer Dauvilieé.. Watermolen- overstroomingen ontstaan in de Staten van New-York, Mary land, New-Jersev en Pensvlvanie. In verschillige streken zijn de bruggen weggespoeld en is het verkeer der treinen belem merd. Italië. Spoorwegongeval. Tengevolge eener botsing van eenen trein, is een wachter gedood en de machinist erg gewond. Men zegt ook nog dat andere personen licht gekneusd werden. De Fabrieken hebben een Revolutie gebracht in de wereld der Werklieden. Het ambt van Fabrikant is zekerlijk vol zorg en last; werk verschaffen aan 't Volk; altijd op den kivi zijn, om de nieuwe uitvindingen te volgen, om zijn waren te leveren in vreemde Landen en er zijn geld te krijgen... Een Fabrikant moet in Associatie zijn of over sterke kapittelen kunnen beschikken; hij moet opvolgen in mekaniek en in concurrentie, opvolgen met Amerika en met Engeland. Nevens die zorg is ae zedelijke zorgdat de Werklieden toch hun Geloof en Zeden niet verliezen. In deze gewichtige zaak is 't Kwaad veel rapper geweest dan 't Goed; 't is nu maar dat d'oogen beginnen open te gaan en dat men zegt: Er moet iets gezocht worden tegen 't derf dat uit de Fabrieken voortkomt! 't Is in dezen zin dat de Paus altijd spreekt; de Paus is ge durig bezig van de werkende klas; 't was omdat de Paus in Bisschop Lambrecht 'ne Volksbisschop zag, omdat Hij wist wat Hij gedaan had te Gent voor 't Werkvolk, 't was daarom dat de oude Paus Leo zijnen jongen Bisschop d'hand op het hoofd legde en zei: Mijn liev Zoon! ga voort! ik zegen U en uwe Werkingen In 't Noorden van Frankrijk komen de Katholieken alle ja ren in Congres bijeen en sedert een ruime tijd studeeren ze samen, Geestelijk en Wereldlijk, Priester en Religieus, hoe men toch die groote gevaren van Fabrieken zal te keer gaan; Bisschop Lambrecht zegde: Ons Werkvolk der Steden heeft nog Geloof; doch 't is hoogen tijd dat wij er een ernstige Be scherming inrichten.. In Frankrijk ziet men den afgrond voor oogen en de vraag is: Hoe ons gered? Op de Congressen van Rijsselis verklaard Dat de Fabriek d'opvoeding van Familie en School vernietigtdat er in de Fabrieken mannen zijn, die er behagen in hebben de kinders te verderven en op korten tijd van een onschuldig kind een vuil boef ken maken; dat jongens en dochters er alles verlie zen: Eerbied voor hun Ouders, Geloof, eerbaarheid!... Dat de Patronagiën onvoldoende zijn: 2, 4 uren in de Patronagie, 6 volle dagen op de Fabriek... In de Fabrieken zelve moet ei gedrongen worden, om er met medehulp der Meesters, Gilden en Association in te richten. Men is verder gegaan in Frank rijk De Dood, de zedelijke Dood stond er voor de deur; in Frankrijk is een Religieus Order ingericht voor 't Werkvolk; er zijn Aartsbroederschappen voor de Fabrieken en Werkhui zen; men heeft er een Orde van Nonnekens die nabij de groote Fabrieken wonen en er g'heel den dag met de jonge dochters omgaan, aldus van de Fabrieken een soort van Pensionnaat makende.. Dat bestaat in 't Noorden van Frankrijk en de Fa brikanten zeggen dat de verbetering onbeschrijfbaar is... 't Zijn groote middels; doch is 't beter de Kwaal te laten voortwoekeren en uit te komen op een ordelooze en barbaar- sche Sa'menleving? ('t Vervolgt.) mondje van den slapende kleine terecht met ditonge- straat. Hij trad langs den huistrap beneden met eenen lokkig gevolg dat de arme kleine verstikte, eer men het emmer m0ortel op de schouder, toen hi. eensKlaps ee- voorwerp er kon uit halen. ri" AlWntina of raadgevingen voor de Werklieden die zich i noodzaken. Hij is aanstondsnaar h;' gasthuisj imrgt ÜU ad were&n na|r de Republiek Argentina te be- voerd waar zijnen staat merkelijk is g. terd. Had nen trap miste en met zijne lading -afstuikte. Hij be- i kwam erge kneuzingen, die een lang verplegen zullen 1 TT.-: 4__j,asthuis vcr- het begeeren naar de Republiek Argenti gevenDe landverhuizing moet volstrekt aan al de huisgezinnen afgeraden worden die minderjarige kinders hebben. De zeereis, het verblijf in het Huis der Landverhuizers en den "laugu igon tijd om z/ch aan ac uteo.11 «e ge. cuueii, zijn de arme kinders volstrekt noodlottig: ze aan de noodwendighe- den en de kwalen van de landverhuizing blootstellen is eenen j Het vuur is ontstaan m het torentje staande op de moord begaan hoogste verdieping van dit groot gebouw, staande aan De talrnke huisgezinnen wier Vader de eenige broodwinner de brug over de Lei, die de hooge met de lage stad ver- s, moeten zich insgelijks wel wachten naar Argentina te vertrek- bindt. De vlammen, welke zeer hoog c^stegen, ver- kea. In de steden is het leven zeer duur en worut het werk van spreidden een akelig hcht over geheel KorLqk. den Vader niet genoegzaam betaald om hem toe te laten vrouw Op het noodsein kwamen de pompiers toegesneld en, - kinders te onderhouden. Daarenboven vinden de gehuwde dank aan de medewerking van het personneel der brou- I wenj en van eenige moedige burgers, gelukten zij er nog Eene qansche bende Bloedhonden in 1794: Om onze Lezers meer en meer bekend te maken met de "Fransche Revolutie, schrijven wij hier neer de gruweldaden door menigvuldige Republikeinsche Kopstukken gepleegd De Volksvertgenwoordiger Carrier wierd tot de stad van Nantes gezonden, om er de Koningsge- zinden te vervolgen. Nooit beeft er een wreedere Bloedhond bestaan. Vijftien Duizenp Ongelukkigen heeft hij terdood gebracht. Onder dezen waren er Grijs aards, Vrouwen en Kinderen. De Beu len staken de verminkte lijken dezer ar me schaapkes van Kinderkes op de pun ten hunner bajonnetten. Soms heeft men 5oo Slachtoffers op éenen dag dood ge schoten. Dood schieten duurde te lang. Men stelde de ongelukkigen in booten, die men deed verdrinken. Wilden ee nige al zwemmende zich redden, klamp ten zij zich vast aan den kant van den boot, de beulen, al la chende, kapten hun de handen af. Men bond soms een man rierp die in het water. Carrier noemde ongeval op eenen maandag moeten gesc. leden! KORTRIJK. Groote bram Zondag en vrouw te samen en avond, rond 6 ure, is een hevige brand liteeborsteu in j dit een Republikaansck huwelijk. Niets kon den dwingeland .ic1 uwe T-wL r;.„.u den achtbaren ondervoorzitter der Kamer. werklieden moeielijk werk. i "W*J N*C TT"°" Het plaatsen van de werklieden die enkel de Vlaamsche taal i al spoedig in den brand tegen te houden, machtig zijn, isinsgelijks zeer moeielijk. Bij gebrek aan spaansch Alleen de mouterij is de prooi der vlam den geworden, te kunSen spreken, moet men ten mnste het fransch, duitsch, Een groote hoeveelheid graan is vertóen. De schade engelsch of italiaansch kennen om werk te vinden in de steden, 1S door verzekering gedekt. Éindelijk moeten wij al de gehuwde of ongehuwde werklieden afraden zich op dezen oogenblik naar Buenos-Ayres te bege ven. Er bestaat geene kans van te gelukken. Thans zijn talrijke werkstakingen volop in gang, en is de prijs der eetwaren merke lijk vermeerderd. Verleden jaar nog kon een huisgezin zich de noodige levensmiddelen aankoopen voor 75 centavos 3 fr. 75 c.) daags. Heden zijn haar ter nauwernood twee piasters (10 fr.) voldoende. Zelfs met een dagloon van 3 piasters (15 fr.) zal een cehuwd werkman zich met groote moeite het dagelijksch brood Kannen aanschaffen. Zonder twijfel zal deze krisis maar tijdelijk zijn, maar tegen woordig moeten wij herhalen dat de werklieden te Buenos-Aires maar ellende vinden. Overigens wij kunnen al onze waarschouwingen in eene enkele samenvatten: indien iemand wil uitwijken, dat hij beginne zich tot de St-Raphaëls'Vereeniging te wenden, 't Is het beste dat hij te doen heeft, wil hij pijnlijke te teurstellingen voorkomen. :o.nder vonnis te doen dood schieten, Car- iomen: Gij oude schurk, zegde hij, gij wilt dus al de gevar rier deed he. den rechter spelenDoe het, maar indien binnen 2 uren het gevang niet ontruimd is, gij zijt dood! Dit bloeddorstig monster was tevens een afschuwelijke on- kuischaard, die dagen en nachten overbracht in de onnoeme- lijkste slemperijen. Te Strasburg en in den Elzas werkte de Volksvertegen woordiger Schneider. Deze was een apostaat; vijftig duizend inwoners vluchtten het land, om niet geguiljotineerd te wor den. Eens te Essig kwam hij bij den Vrederechter binnen; hij wierd er wel onthaald; op het einde der tafel vroeg Schnei der aan den gastheer of hij nog veel goede wijn had; op de antwoord dat er nog eenige fiesschen waren: breng er nog eene, zegde hij, en seffens, want binnen éen uur zult gij er niet meer van drinken!.. Een uur later wierd de Vrederech- smousen die veel Volk hebben aangewerfd voir Amerika, om aldus groote Premiën in te palmen. Men weid het gewaar in Gallicië, door de vermindering der rekruten BediendeD van 't Gouvernement waren medeplichtig. wicht reed in stoet door het land. Vooraf was de wagen met de guiljotien; hij met zijne vrouw, de rechters en den beul volgden in een rijtuig, door zes peerden voortgetrokken. Te Bedouin had men den Vrijheidsboom uitgekapt; de Volksvertegenwoordiger Maignet deed de bijzonderste inwo- Terwijl de beiaard in den kerktoren var Olah-Ujfalu, ners oatbooHea en het dorp in brand steken." in Hongarië, aan t spelen was, is deze eensklaps neer- t„ /vow, gevallen. Zes personen werden er onder begraven, ter wijl vier andere getroffen en erg gekwetst Werden. Rusland. i Schuw gaat het daar, bijzonderlijk langs dé Kaakasus; er zijn daar zooveel roovers, dat zij onlangs oen geheel detache ment soldaten op de vlucht hebben gedreven...|En de roovers worden ondersteund door de Russische boeren. Duitschland. Een stuk gewelf is ingestort in de koolmij 11 te Ratssbor, Silezië; 20 mijnwerkers onder de j uinen begraven. Te Bonn aan den Rhijn, de stad der studenten met opengekapte wezens, is 't huis van eenen goudsmid in asch gelegd, 's nachts; de bewoners moesten vlnchten of sterven; een pom pier is zwaar gewond uit de 2" verdieping vallende met een kind op den arm, dat hij uit de vlammende kamers haalde. Holland. Zekeren fabriekwerker K. verloor overjaar in de papierfa- doen blijven, doch daar wilde hij niet vaa hooren, nam stok en hoed, en vertrok, belovende 's anderdaags weêr te komen. Steven sliep den gacschen namiddag en den nacht erop- volgende, zonder te ontwaken; het gebeurde juist gelijk de Pastoor het voorzegd had; wakker wordende kreeg hij groo ten honger en at met buitengewonen smaak de spijzen die hem opgediend wierden. Dan voelde hij zich, om ZOO te zeg- I briek van Mnastricht zijn twee handen; thans lis hij daar als gen, gansch herleven, en kreeg ook zijn geestvermogens te- j opzichter geplaatst en heeft twee kunsthanden..;. Dat is beter rug... Hij wist van Fransche Dragonders die in hun huis ge als kunstboter--- komen waren,z'hadden hem gebonden,omdat hij lachtte met de aardige toeren van hunnen aanleider; hij had zijne moeder hooren kermen, om hulp roepen; hü was door den leemen muur geraakt; hij had hun hofstee in brand gezien, was er ingesprongen achter zijne Moeder en dan.... Het overige wierd hem met veel voorzichtigheid kenbaar gemaakt.Voortaan was hij in de wereld gansch alleen, als een arme wees... Zijne moeder had in den brand haar leven verloren... Onder 't storten van bittere tranen veraam Steven het ongeluk zijner Familie en zijn hert was diep ontroerd, als hij d'edelmoedigheid vernam die hem gered en verzorgd had. Doch hoe was zijn bert niet aangedaan van hevige ge moedsbeweging en zalige ontlasting, toen M. Morus Van Biesbal hem kenbaar maakte dat hij in hun kasteel als hove nier zou blijven en als de jonge heer Me tl ar erbij voegde, dat hij voor hem een Leermeester zou zijn, niet all sen in't scherp- schieten, maar in alle andere nuttige wetenschappen. En weet ge niet, vroeg M. Van Biesbal hem o. a. wie uw huis heeft in brand gestoken en u al die rampen veroor zaakt? Eigentlijk niet, mijn goede heer, die Dragonders zijn maar eenige uren in ons huis geweest; doch 't staat mij voor als ik gebonden wierd en als ze vertrokken, dat ik hoorde uitroepen Kapitein Robineau I Kapitein 1 Kapitein Ro bi nau 1 Ja, zoo was't. Robineau 1Robineau 1 herhaalde de manke Kasteel heer, terwijl zijn oog fonkelde en dat een trillende gram- schap't bloed naar zijn hoofd joeg; Ha, Robiueau, ge durft in deze streken verschijnen en nabij mijne woning uwe Mis daden komen plegen Wee u, verfoeielijke Schurkl ('t Vervolgt Van waar de dieven toch komen! Te Aèastiicht is aange houden een persoon uit Warschou, Varsovia Polen; hij had een zilveren ciborie, afkomstig van den kerkdiefstal te Oud- Turnhout. Te Purmerland, een moeder gaat wandelen met haar kinderenEen dochterken van 4 jaar loopt voorop; 't blijft weg; de moeder loopt zien; het kind ligt dood in eenen gracht. Brandramp te Amsterdam. In den nacht van zon dag tot maandag, is te Amsterdam, in de Hoidenstraat, brand ontstaan, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den inspekteur van policie Doornbos verbrand is. De meid sprong met hun vijfjarig dochtertje het vens ter uit achter het huis en werd zwaar gekwetst. De tienjarige Ubbo Doornbos ïedde zich door langs een gootbuis naar beneden te glijden. De heer Doornbos zelve had den nachtdienst. Frankrijk. Een hoefsmid te Parijs die eenen wissel van 259 fr niet kon betalen, werd daardoor in de hersens geraakt; de bediende van de fransche bank, die den wissel aan bood, werd door hem aangevallen en met een revolver gekwetst. Als de Geburen bij snelden, ontnam de arme krankzinnige hoefsmid zich het leven. Schrikkelijk jachtongeluk. Een verschrikkelijk on geluk is gebeurd te Haut-Maisnil, bij St-Paul, in het depar tement Pes-de-Calais. De broeders Fovet, oud 17 en i5 jaar, waren te zamen gaan jagen op de kraaien in eene weide. Zij hadden niets geschoten en kwamen te zamen terug met het geladen geweer. De jongste Anatole, ging voorop met het wa pen, de oudste was drie tot vier meters achter hem. Eensklaps ging het schot af en trof den oudsten bioeder, deze viel op den slag dood, een zijner longen was doorboord. De wanhoop en droelheid beschrijven van den jongsten broeder, is onmogelijkmen vreest voor zijne gezindheid. Amerika. Tengevolge van het overvloedig regenen, zijn er wederom Te Rennes, Dubois, Volksvertegenwoordiger, deed grijs- aards doodschieten door kinderen van twaalf jaren oud... Te i Avranches waren de hospitalen vervuld met zieke en gewonde Koningsgezinden: Volksvertegenwoordiger Lecarpanti'er zond ze al tot het schavot... Lequimio schreef tot de Conventie van Parijs: Ik heb 4500 Koningsgezinden in de gevangenis te Fon- tenai gevonden, allen zijn omgebracht. Chaudron-Rousseau deed vijf honderd slachtoffers vangen. De dochters dezer mochten aan hunne gevangene Ouders voedsel aanbrengen, op voorwaarde van eerst het Kruisbeeld onder de voeten te trappelen. Te Tarbes kwamen kinderen gratie vragen voor hunne Ouders. De apostaat Monestier zond ze seffens naar 't schavot. Te Cahors, op bevel van Taillefer, moesten de veroordeel den, eer zij geguillotineerd wierden, op het Schavot voor het Volk dansen. Wij eindigen deze reeks schelmstukken. Wij zouden nog bladzijden vol kunnen schrijven, wilden wij aanhalen al het geen de Revolutionnairen gedaan hebben... Door gansch Frankrijk wierden Volksvertegenwoordigers gezonden, met volle macht. Deze waren bijna allen bloeddorstige booswich ten, mannen zonder Geloof en Zeden, apostaten die de Reli gie en den Koning eenen doodelijken haat toedroegen... Men kan gemakkelijk denken hoe door ganseh het land het bloed gestroomd heeft, hoe de slachtoffers op de afschuwelijkste wijze verminkt zijn geweest. Onnoodig te zeggen dat die rampzalige tirannen het geld en goed hunner slachtoffers ten hunnen profijte wisten aan te slaan. En hoe komt het dat die mannen, welke al geleerde waren, tot dit punt van boosheid gekomen zijn? De eenige rede is do slechte en ongodsdienstige leering die zij in hunne jeugd ont vingen. Wij zullen dit later klaar bewijzen. schrikbaarheid!., 't Is hier dat die werkstakingen, die revol ten, die gevechten geweest zijn... 3 a 4000 Vrouwen werken in de Belgische koolputten... Te lang is dat gedoogd en einde- hjk heeft ons Katholiek Ministerie daar een Wet op gemaakt,. Eer aan de Kiezers van 1884! Hier zijn wij niet verre van Jemappe, waar de wildemans van Vrij denkers over 10 a 12 jaar de Broeders der Christelijke Scholen wilden verbranden, 't is te Jemappe ook dat in 1792 die vermaarde veldslag plaats had; Oostentijk tegen de Fran sche Republiek; Oostenrijk lag boven en de Jacobijnen moes ten hier de plaat poetsen, doch 't jaar nadien, ze keerden terug en schoren hier 7 jaar hunnen helschen duivel, die Lucifers en die schurken; te Parijs was hunnen dipo, in dat Parijs waar wij naartoe gaan en waar Louis Seize den 21 Januari 1793 wierd onthoofd op de Plaats der Revolutie nabij d'Elyzeesche vel den, terwijl zijn vrouw Marie-Antoinette van Oostenrijk den 16 October 1793 op dezelfde Plaats werd geguiljotineerd... Wreed, schrikkelijk, grouwelijk We zijn op Franschen grond, we zien de fransche bedien den met hun bruin gezichten, hun zwarte oogen enhun blauwe broeken; we zien de fransche soldaten met hun bloedroode broeken; we passeeren te Feignès de Douanen; brave men- schen de Douaniers, maar leelijke stroopers d'herbergiers in de statie; 35 centiemen voor een stj ooreken bier zoo klein als een porceleinen kaffèjatteken; 35 centiemen! 'tis diefelijk gestolen; en terwijl 't reizende Publiek gebaanstroopt wordt, er staat daar 'ne lokker van 'ne ventte schreeuwen,te schreeu wen: Quinze minutes, Messieurs! vous avez quinze minutes!.. Allo, steekt u eens op, leelijken hansworst, ge zoudt ons zeker nog doen den trein missen om hier 't vel afgedaan te worden. Feignier, leelijke, vuile, zwarte, grove Statie. Ons Engelschmans lezen nog alsan door hun blauwe brillen, 't Gaat er op af Gentlemen, french tongue? No, Sir. Mijnheer is in 't Engelsch Gentlemen of Sir. Flemsch tongue? German: No Sir. (Ai mijnen Heer en mijnen God we zitten hier waarachtig op den Toren van Babel! waar naartoe, met dat blend peerd Gentlemen, you to Parys Menheer gaat naar Parijs dat was wel een aardige vraag, doch men moet roeien met de riemen die men heeft, en wie weet hoe een Boer nog soms in den Hemel komt, zegt men in Vlaanderen.) Oyes, vere. to Parys, antwoordde hij; Exposition; en met veel beleefdheid toonde hij ons in zijn Illustratie een Plan vaD Parijs en gaf ons te bedieden dat ook zijn Reisgids dier Stad t'onzer beschikking was. In die Engelsche Illustratie (o die rappe Engelschmans) stond een Roman van den Eiffeltoren, en de brave man zegde ons, we verstonden 't heel wel, zegde ons, dat hij naar Antwerpen was geweest en daar de puinen gezien der wreede ontploffingsramp van CORV1LAIN, waar meer dan 100 menschcn hun leven lieten... Panicstruck, zegde hij, schrikkelijke lamp, en zoo ging het eenigen tijd voort, met haken en oogen gelijk te Ninove; doch we moesten de pijp aan Merten geven; hij bood ons zijn Engelsche Illustratie aan, die wij doorbladerden en hem terug gaven, zeggende Ilt thanhyou, Gontlemen. Ge zijt wel bedankt M1'... Nu waren wij reeds diep Frankrijk in; schoone rijke velden, weelderigen Landbouw; Bussigni, St Quentin, waar Graaf van Egmont, die te Sottegem staat en te Brussel is onthoofd den 5 Juni i56S, waar hij in 1SS7 de Fransche Legers versloeg en op de vlucht dreef; Tergnier, waar ze veel op spelen met de duiven, Laon, Rheims, waar ze den Merinos verwen, het- gene nu perfekt wel in Aalst wordt gedaan; wij vliegen voorbij schoone steden, door vruchtbare velden, langs |rivieren en vaarten, boordevol water waarop de schepen met veel majes teit varen; 't is Compiègne, de stad der oude Fransche Konin gen. Wij rijden los door 't uitgestrekte bosch van Chantilli, waar nog een kapelleken staat in 't welk Blanka van Castilje, dat voorbeeld der Christene Huismoeders dikwijls kwam bid den in 't begin der jaren 1200.... En de gezel rechtover ons blijft altijd even flegmatiek; we spreken hem rechtstreeks aan, ai, bone deus, hij is uitSchweis uit Zwitserland; hij spn.ekt Duitsch, hadden wij dat geweten? Aanstonds zijn wij aan 't klappen over den Rigi, over den Gotgard, over den berg die Junckfrau, over de Sneeuwbergen. De Zwitser keek niet uit naar onze velden, alles te eentonig zijnde; hij zegde dat Zwitserland zeer gebeten is op Duitsch land, omdat Pruisen de oude Zwitsersche Vrijheid wil te kort doen; ook verhaalde hij dat er gesproken wordt van naar den Rigi een trein te leggen 't geen de bergbewoners ongeeme zien. Een spraakzaam man was het en een braaf, godsdienstig man zag het eruit... Wij klapten met hem tot Parijs toe en zegde hem: Tot weérziens in Zwitserland. En nu wierd het demster en donker; wij reden in de groeven van witten^nergelsteen; wij zagen de lichten van Parijs, die stad van 2,344,550 zielen, met 263o straten.... Wij reden door de versterkingen; wij kwamen toe in d'onafzienbare groote Sta tie en vonden er eindelijk Volk van kennis, Volk van Vriend schap. Volk van Taal en van Land... Ons eenzaamheid is geëindigd en we waren inde straten-van Parijs.... Ai, wel* gerijwelk gewoel', hoe f eraken wij daardoor! 't Is een s ren, een ïoüpen, een zoeken zónaer'eiüüe!... noe zijn wij niet verongelukt... Men brengt ons langs een breede baan, langs blikkerende vitrienen, nevens rijdende en rotsende voituren, men brengt ons de stad in; we zien de schildwachten der ku rassiers rondrijden; morgen immers zijn't de groote kiezingen; men toont ons op I3oulvard des Italiens den Opera Comique over eenige jaren afgebrand, met 120 Slachtoffers!... We zien dien grooten Opera; we zijn God dank, te vriendenhuize, tot morgen!... ('t Vervolgt.) OnlfonrrapSi» W'hebben hier 'ne feilen Mr den \jfDllwll «J Ontfanger; als de menschen betaald hebben in Mei of Juni, hun eerste zes maanden, dan zendt hij rond half November zonder andere vermaning of waarschou wing zijn sommatie-dwangbevel met kosten rond.Doet hij dit, om 't Katholiek Ministerie hatelijk te maken? Zijn Overheden moesten hem zulke Russische handelwijze verbieden, want het Publiek klaagt er geweldig over. 9/ e I S 6 Zondag viert men - Catharina, M.aagd cn Martelaresse, Patronersse der Dichters en Rede rijkers... De Catharinisten bekleeden een groote plaats in de Geschiedenis van Aalst. Morgen, Zondag, gaat Z. H. Bisschop Stillemans naar den Werkmanskring van H. Kerst, waar Jubilé vsn 25 jaren wordt gevierd.'t Is de eerste maal dat de Kerkvoogd onder zijn Volk verschijnt. Zondag is in de kapel van 't Collegie een schoon beeld ingehul digd van den H. Eerchcaans; zc zeggen dat onder 't Lof ten 5 ure Pater Schurmans 200 welsprekend en zoo indiukwekkend heeft gepreekt. Die den Pre dikant gehoord hebben, spreken er wonder lof van„ Wij lezen in de Geschriften uit- Parijs, dat Mej. V. Do Moyer, van Vlaamsche afkomst, is verheven tot Voorzitster van den yolherdings Csiechismus in O. L. Vr. van Loretta-kiffk.... De Catechismus van Volherding is een soort Van Godgeleerdheid voor wereldlijke Personen.— Weldra gaat het jongste en laatste jaar Prefektschap in de Congregatie der Jon gelingen eindigen voor onzen eerzamen en scherp- zichtigen Vziend en Gebuur M. Pk. Scheliaert. Wee die in Aalst d'Orgelbals heeft laten zoo machtig wor den en zoo onbevreesd! Ze lachen nu met Wetten en met Re glementen.... Waarom durft men artikel 5 niet uitvoeren? En die straat muzieken? 't Jong Volk opramasseeren, zonder eenigen zin of rede, er meê de stad rondtrekken naar de don kere slechte wijken, en de slechte lièkcs accompagneeren... Schande! Schande! ligt cr dan waarlijk een Kwade Hand op Aalst? Mocten we daarvoor een Katholiek Bestuur hebben?.. Er zijn heeren in 't Schepen-Collegie die na de stemming van 't Nieuw Reglement zegden: 't Zal nu nog slechter gaan.... Werken ze misschien om hun ellendige profccij te doen uit vallen! Ze vragen op Aalst-Schaarbeek verbetering van de Koolstraat. Ze vragen in de Parochiën rond Aalst, dat er 's woensdags zooveel voiageurs afkomen met stok en knapzak of dat misschien komt door die Orgelba!s, door al die Zonda gen van Plezier, dat de kinders alles verdansen en verbrassen en dat d'Ouders mogen gaan bedelen, om van honger niet te stsrven? Schoon complementen.... De Burgers van Aalst zeg gen en herhalen Gij die in naam der Wet MOET spreken, En voor uw oog den afgrond ziet. Al moest gij stalen weerstand breken Vergeet uw strenge Zending niet. Over 14 dagen was in Aalst aan de Policie order (gegeven van geen straatmuziek te laten rondloopen.... Goed en wel; d'oude Garde richt op St Marten 's avonds eenen stoet in, wij zullen nu uitgaan, zeggen ze; we zullen 'nen neus geven aan de katholieke gazetten; ze komen aan de Markt; 't is halte-la! de Policie doet haar plicht! M. Leclercq. den witten zeggen ze, gaat de Wacht in; hij komt er uit en roeptW'hebben de permissie! Vivan onzen BurgemeesterKan men order hebben met zulke toegevendheid!!!.".. En dan zeggen de man- Vijf dagen te JPARIéS^ ONDERWEGE. Bergen, we zijn de stad Bergen voorbij.... 1873 staat daar voor ons oogen; dan zaten wij ook op dees linie van 't Con- voi, om langs Parijs naar Lourdes te rijden, naar 't wonder baar Lourdes, waar onlangs de Basiliek van den Roozenkrans is ingewijd en bekroond met een wonderbare genezing... De Mirakelen van Lourdes kunnen niet geloochend worden; en is 't geen bovennatuurlijk feit, dat een Vrouwe daar verschijnt aan een arm kind, dat die Vrouwe zegt: Ik wil hier een keik, ik wil hier veel Volk in bedevaart zien komen; dat die Ver schijning op korten tijd 18 maal plaats heeft; dan verdwijnt die Vrouw; 't arm kind staat er gansch alleen en de Kerk komt er; een der prachtigste van de wereld; en er komt Volk in bedevaart uit Mie deelen der wereld,... Is daar geen Boven natuurlijke Macht tusschenïBergen, Cuesmes, Frameries. j| We zitten rommendom in 't Land der koolmijnen, der glas blazerijen, der ijzers en mekanieken; in uitgestrekte vlakten ziet gij kleine gebouwen staan en ronde ijzeren schouwen in den grond steken; 't werk is hier onder den grond, honderde meters diep!... waar 't zoo donker is als in een helle!.. En als daarbij de ziel ook in donkere duisternissen verkeert, welke nen van 't zoogezegd katholiek straatmuziek: De liberalen mo- gen uitgaan en wij niet

Het Land van Aelst | 1889 | | pagina 2