Rampen Misdaden afe Ongelukken Wreede Moord l'Anlwerpen. Feest der jeugd. SPREEKPLAATS. AALST. Als cr toeloop is van Piocheurs en ander- bedienden bij den Spoorhuisoverste, dat is een teeken van ramp en ongeluk... Maandag morgend v?as zulks wéér 't geval in Aalst en korts nadien hoorde men dat eea jonge werkmensch van Ercmbodegem, die zoi dag avond naar zijn werk ging in de Koopwaren statie t'Aalst, dat hij in tweöen was gereden, ongelukkiglijk; Het slachtoffer is Constant Clerck, van Erembodegem nog geen 20 jaren; hij kwam v-:n huis, voer den Nacht dienst,,ging langs de Spoorbaan cn is zoo jammerlijk aan zijn dood geraakt. Nog een droeve ramp t'Aalst in de groote Fabriek aan de Vaart, woensdag morgend een jongske van 14 jaar, een fel manneken, door d'optning van den Gphaal- bak gevallen, was schrikkelijk gesteld, is van zijn hei lige Rechten bediend tn naar 't Hospitaal gedregen; elk had compassie met de bedrukte moeder, die al weenend volgde. Petterken, is de naam, van d'Hoogevesten. De Dokteurs van 't Hospitaal hebben veel hoop. ANTWERPEN, Diefstal. - Zaterdag morgend, ten 11 ure, werd eene dame op de Nationale bank be stolen. Zij had papieren geld laten wisselen, en stak de zilve ren munt in haren zak. Van de bank gaande, voelde zij dat ze reeds van haar geld voor 180 frank bestolen was. Een kerel die nevens haar stond, wanneer zij haar papierengeld deed wisselen, moet haar zulks ontstolen hebben. AFTRUGGELAARS. Vrijdag zijn, op den weg van Bevel naar Herenthout, drie reizende koopliö, een man, eene vrouw en een 16 jarige jongen, aan elkander vreemd en wonende tc Antwerpen, in de Moutignystraat, voor aftruggelarij en uitgeven van valschs munt door de gendarmerie aangehouden. Deze personen hadden te Heyst-op-den-Berg, te Hallaer en andere dorpen rond Lier, op de volgende wijze geld afgetruggeld. De 16 jarige schamoteerde, zooals men zegt, om volk rond het kraam te lokken. Hij vroeg aan een der omstanders een twee frankstuk, deed er goocheltoeren meê en... gaf een valsch stuk v/eêr. Toen de pachters den truc bemerkt hadden verwittigden zij de gendarmerie. BRUSSEL. Zaterdag rond den noen, in d'Hertoge- lijkestraat, was schilder Zwerts bezig op een stelling aan den gevel van 't huis n° 25, als een blank otnknikte en dat de arme vent neêrviel op den arduinen bijgang, zijn hoofdschedel geborsten en gebroken, 35 jaren oud, Va der van Familie, wonende Botaniekestraat. Zondag, in een herberg der Marktstraat, kreeg een man eensklaps zulke aardige kuren, dat de baas de tus- schenkomst der policie inriep. Naar het policicbureel ge bracht, weigerde hij zijnen naam te doen kennen, doch men heeft in zijnen reiszak papieren gevonden, bewij zende dat hij zekere D... van Reims is. De geneesheer werd geroepen om den man te onder zoeken en beval hem naar het krankzinnigengesticht van Evere te zenden. Men vond D... in het bezit eener som van 12,000 fr. in bankbriefkes. Toen men hem in het gesticht van Evere ontkleedde, vond men nog 12,000 fr onderzijn hemd verborgen. Zondag nacht hebben kwaaddoeners gepoogd bin nen te breken in het buitengoed van M. Veile, Drood- beekstraat, nabij de statte van het Pannenhuis, te Lae- ken. Een der dieven was reeds op den afsluitingsmuur geklommen en wilde in den hof afdalen, toen de barreel wachter der statie hem bemerkte. Hij wapende zich met eene schup en naderde de die ven, doch deze bedreigden hem met den dood, indien hij verder dierf komen. Een hunner legde met een ge weer op hem aan. De barreelwachter bleef staan, doch deed een schel gefluit hoeren, waardoor de heer Veile ontwaakte. Deze opende het venster en op zijn zicht namen de twee kwaaddoeners de vlucht. Dit is de tweede poging tot diefstal, sedert eenige weken bij den heer Veile gepleegd. St-GILLES. Er huist daar een so.irtje in dat Brus sel: schoon water over vuiltn grond.. Vrijdag ten 6 ure 's avonds. 4 jonge slcdders van 15 a ^7 jaar slenteren rend, sjoerende met hunkerende oogeti Een gardevil ziet het en dacht in zijn eigen, ik zal de schavuiten wel krijgen; hij volgt ze dus van nabij er. ziet er 3 in 'ne winkel gaan, terwijl de vierde- op schildwacht stond de 3 komen er uit, elk met een kaske sigaren en alle vier zijn nu aan 't loopen; maar de gardevil is er achter en heeft algauw een der jonge dieven vast. Deze noemt zijn medeplichtigen en g'heel de Bende is betrapt en ge snapt. BRUSSEL. - De echtgenoten Van Kruishou'.em, wonende op den Etterbeekschen steen eg, hebben eenen doghond die zoo zachtaardig als schoon is. Hij v.as 't Slczier van 't huishouden cn vooral van 't driejarig kind, at hem dikwijls voor oorkussen nam als hij nevens de stoof lag te slapen. Vrijdag was dit wederom het geval, doch de hond sprong op, en bracht het kind eene schrikkelijke beet in het been toe. De moeder, die in de aanpalende plaats aan de waskuip stond, kwam dadelijk toegeloopen, doch was bijna het slachtoffer harer moederliefde. De 'wond der kleine werd dadelijk gebrand, en de hond naar de veeartsenschool gebracht om te onderzoeken of hij ra zend is. De koster van St-Job (Ukkel) had aan M. De- smedt, boekhandelaar, Meiboomstraat, eene betaling gedaan van drukwerken, beloopendc tot 400 fr. Toen alles klaar was, zond M. Desmedt, eene maand geleden, een bediende om het pak naar St-Job tc dragen. Deze maakte eene rekening van rond de 400 frank, welke hij, namens zijnen meester, voor kwijting af toekende, en hij streek het geld, voor eigene rekening, op. Maandag ging M. Desmedt eene wandeling naar St- Job doen, en stak Crl*rtOt 111PI1WQ d Hoofdstad van U,UUl I,ieU"® Vlaanderen; goed solva bel nieuws: De Socialisten hebben er hun hoogste sprongen gedaan; onder 't geleide van ware Volks vrienden is er een WERKLIEDEN BOND ge maakt, om tezoigen voor stoffelijk en voor zede lijk; om den goeden kant van 't Socialismus te nemen en al't kaf en 't slecht er uit te slaan, om langs deftige wegen te bekomen wat de So cialisten willen behalen door geweld en brutaliteit.... Eerlijk duurt langst: er zijn al 4000 mannen in den Bond van Gent; zondag is er een algemeene Vergadering geweest; 't verbond is er gesloten, in den zin van Kardinaal Manning; het wachtwoord is: GodsdienstEigendom Huisgezin!..,. Ge moet zot zijn, om te durven schrijven gelijk Vooruit- Wij willen de rijke menschen en de burgerij verpletten!... Dat is te zot om dood te doen.... Neen! neen! elk mag zijn gespaard en gewonnen geld in rust genieten, maar elk moet kunnen leven volgens star.d en vclgens staat.... Na d'heeren Verhagen en Van Helleputte van Gent en den heer Nobels van St Nikolaas, hebben verscbeide Werklieden ge sproken; deVakvereenigingen zijn goedgekeurd; verdeelde macht, zon der kracht; elk Ambacht vereenigd. rechtzinnig, deftig, voor de stoffe lijke en zedelijke belangen... Zoo zal't gaan!.. Hoe verder gij met Vooruit optrekt, hoe meer gij komt in 't Land van Haat en van Twist en van Wanorde en van Zedebedelf, de deftige Vakvereenigingen zul len ons brengen tot overeenkomst, tot vrede en tot welvaart... M. No bels zegde dat er te St Nikolaas reeds 2000 werklieden zijn, vereenigd als anti-Socialisten; even als te Gent vragen ze daar een algemeen stemrecht, getemperd door de Vertegenwoordiging der Belangen. De bazen en de knechten, de Eigenaars cn de Landbouwers zouden elk hunne Vertegenwoordigers kiezen en zoo zou alles in regel zijn en goed gaan... Die Vakvereenigingen zullen overal moeten komen, want 't is aldus dat men tot de Vertegenwoordiging der Belangen zal gera ken. In Amerika, ferscheite jaren. En ge zijt nu? Waar ik pen? Wel te Prussel, gelijk ge ziet! Ja, maar uw emplol? Reisiger in koloniale goeteren, voor een groot huis van Engeland Oei, en ge zijt rijk! 't Is l,e zeggen, ik ga rijk worden; schatrijk! Door den handel 't Is al gelijk hoe men de fortuin attrappeert. En mag ik meedeel en, Kreitser? Meêteelen? Die werkt verdient te leven, staat er geschreven. Heb ik ooit mijne medehulp geweigerd Welnu, folgmij naar 't Park; taarzijn wij frij, und taar zal ik u spreken. ('t Vervolgt.) de rekening van den koster in zijnen zak. Hij stond riet weinig te zien, toen deze hem dc voor kwijting afgetec- kende rekening voor den dag haalde. BERGEN, 33 meert. Zaterdag heeft het parket dezer stad zich raar Jemappes begeven, om onderzoek te doen nepers den dood van eenen herbergier, die vol gers de ee- en van de trappen is gevallen, en volgens }r- deren werd dood geslagen. DUDZEELE. Een pijnlijk oDgeluk is maanqag avond op den buurtspoorweg te Dudzeele voorgevallen. De trein kwam in vollen stroom aangereden, toen eene kar met een paard bespannen juist over de spoorbaan ging rijden. Dcpenaamde Leonard De Jonghe, bijgenaamde de Klodde, koopman, wonende aan de Katterogge, te Zuy- enket ke, het gevaar bemerkende, waarin het paard en de voerman verkeerden, schoot toe, om het dier vast te grijpen maar op den zelfden oogenblik w erd hij omver gestooten door de lokomotief van den tram; wanneer men hem opnam, beslatigde men dat zijn rechterbil let terlijk vermorzeld was. Het slachtoffer heeft zijne schrikkelijke kwetsuren niet overleefd; de ongelukkige stierf een half uur na het ongeluk. IJARELBEKE. Zondag namiddag is alhier door eene onbekende oorzaak de windmolen van M. Aloïs Gheyssens, mulder, v>ijk Stacegem, in brand geraakt. Het huis en toebehoorigheden die verzekerd waren, zijn gespaard gebleven, terwijl de molen die niet verzekerd was, ten gronde vernield werd met ongeveer honderd zakken graan. IIOEI. Een vreeselijk ongeluk heeft zondag avond aan de statie van Statte plaats gehad. De heer G.. oud- notaris te Momenaken, wilde in de statie van Statte over de riggels loopen om den trein te nemen die hem naar Brussel moest brengen. Hij werd gevat door den express van Namen naar Luik, die om 7 ure voorbij Iloei stoomt. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. Hij heeft verscheidene ribben ingestuikt, en inwen dige kneuzingen en wonden aan het hoofd bckomen- JEMAPPÉS. De adjunktpoliciekommissaris Cré- vecoeur en de veldwachter Hendricks zijn in den nacht van zaterdag tot zondag in de Culbutestraat door vier kerels aaDgerar.d die hen half dood hebben geslagen en hen bewcegloos op den weg hebben achtergelaten. De vier schurken, vier gebroeders, zijn stndag aan gehouden en in het gevang van Berger, opgesloten. De wonden der policiebedienden zijn zeer gevaarlijk. LEDEBERG. Za erdag nacht hebben ontekende dieven ten nadeele van Jan De Buck, herbergier In den Ijskelder, Bellevuestraat, eene ijzeren waterpomp met looden darm gestolen. De policie zoekt de dieven op. MELLE, die aloude schoon Parochie bij Gent, zater dag nacht diefte bij boer Desiré Herman, Lindenhoek; 30 kiekens en een haan erbij voor 90 fr. In een nabij gelegen bosch zijn de kiekens gedood. Men denkt dat het gekende dieven moeten zijn, v.ant 't Hof wordt be waakt door 3 felle honden en niet een der honden heeft zich laten hooren. If lHlplhplfP Hoe lang zal het nog du illlblieiuejie. ren, eerderol van eenige bijzondere manneD hier ten einde is Weinig zonda gen gaan hier tegenwoordig voorbij, dat men niet hoort zeggen dat er gevochten is of ten minste getwist en altijd in dezelfde herbergen. Nu dijnsdag verleden liep zekere Fr. Loterman, een oud gekende van eer ste klas, al tierende d'een herberg in en d'ander uit, zeggende dat J. B. Haelterman, bijgenaamd boerke, dezen avond moest in zijn handen vallen; zoo begaf hij zich 's avonds rond half negen naar de herberg genaamd In de mode, alwaar hij zijn vijand zag staan; als een razig dier wierp hij zich op hem en gaf hem met een stuk hout. zoo een geweldige slag op het hoofd, dat hij neêrviel in 2ijn bloed; bijna geheel zijn voorhoofd was opengekloven. De geneesheer Menschaert van Nederbrakel heeft hem de eerste zorgen toegediend. De dader is in de handen der po-' licie geleverd en zal met de Justicie afrekenen. NEVELE. Ge zult altijd 2ien; fen.ijn, zal er overal zijn. Te Ncvele spreken ze nu van 5 meifjes 16 A 17 jaar oud en die al dieften plegen, ja die zouden gestolen hebben bij verscheide personen. St. LIEVENS-ESSCHE. De gendarir.s zijn daar geweest, al eenige dagen geleden, voor een gevecht, van nachtzitters, die in ong'approbecrde Herbergen zitten tc drinken tot nad'uren... Die Herbergen! datNachtzitten! D'heeren Burgemeesters uie, uit cpzicht of uit toégc- venheid, dc Reglementen laten overtreden, de wet op de Dronkenschap niet doen uitvoeren, z'hebben een groote verantwoordelijkheid... We zeggen dat in't al gemeen De Nachtrust eerbiedigen en op tijd doen d'herbergen sluiten.. Te St. Lievens-Essche en elders, als er moorden zullen zijn, in Dronkenschap en Nacht- zitterij is een moord rap gekomen, als 't Parket met de Gendarms per Mallpost-expres moet afkomen, dan zal er in vs reeden druk en smert te janken en te krijsschen zijn... Dat de goei gezonde uit de slechte gezelschappen blijven, 't is nu den tijd. ZELE. Dieven en on recht veerdigaards 'zijn men schen zonder hert... Eens in de dieverij gevorderd, men zou aan een moeder het eten harer kleine kinderkes ontrooven... Donderdag is te Zele een wraakroepende misdaad gebeurd, ten nadeele van Van den Bossche wijk Meerschaert: 4 zakken aardappels zijn gest len bij die arme Boerkes, bij zooverre dat het plantgoed, voor dit jaar bestemd, aan deze bestolene lieden zal ontbre ken... Men wachte zich toch, buiten 't geval van uithon gering, d' hand uit te steken naar een andermans goed. Zonder 't recht van eigendom is de wereld een algemeen roovershol, in 't welk de wreedste en de sterkste en de schelmachtigste 't meest zou hebben. ST-NIKOLAAS. -- Nabij de halte de Kijkuit van dtn spoor tveg Mccnclen-Terneuzen had dinsdag middag een treurig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer Put ters en zijn zoon van de markt huiswaarts keerden, werd het paard schichtig van eenen aankomenden goe derentrein, waarop het in wilde vaart over den afsluit boom sprong, juist op het ocgenblik dat de trein den overweg passeerde. Het rijtuig werd docr de machine gepakt en wegge slagen, de beide mannen geraakten onder den trein, waaronder zij vreeselijk verminkt werden uitgehaald hun waren de boenen afgereden. De zoon is reeds over leden, de vader,bij de afzending van dii bericht,nog r.iet. Geneeskundige hulp werd onmiddciijk uit Hulst cn Ak- sel aangebracht. O die vermaledijdde Dronkenschap Als 'ne mensch dat hoort en overweegt, moet hij niet zeggen Wee, wee dat die Wet tegen de Dronkenschap niet beter wordt uitgevoerd Welke tranen, welk bitter verdriet zou door die Wet niet gespaard worden T/Antwerpen in de Roozenstraat, bij Pot-Kennes her berg en vischverkooper, een huis met veel klein kinde ren, maandag 'ne kozijn Jane Geens, 40 j. Vader van 5 kinderen, is daar in d'herberg bedronken, zat; de baas doet hem buiten; hij keert weer met een wagenspon, vrouw Pot zegt hem met schoon woorden, dat hij zou naar huis gaan in vrede; hij werpt of slaat met de wagen spon en 't mensch valt en 't mensch is dood Sedertdien is 't daar wreeden allerm en gekerm. De moordenaar weent als een klein kind I De twee huishoudens zijn in den allerwreedsten druk, door die zatlapperij.. Eén uur dwaas loopen, moet men dikwijls jaren en jaren bekoopen. 11 k 1*11 li Groote brand. Uit Caen wordt in dalo van 2t dezer gemeld; Een he vige brand heeft dezen namiddag, ten 2 ure, gewoed bij eenen kleurenkoopman. M. Vree. Een kind van 2 jaren is door een venster geworpen, maar werd gelukkig gered. De vader kwam in de vlammen om. Een jongeling sprong door een venster van de tweede ver dieping en werd met erge wonden opgenomen. De stoffelijke schade is ook zeer groot. De naburi; uizen zijn insgelijks erg beschadigd. Een vreeselijk ongeluk is te Dieppe gebeurd ooku- bieke meters grond der zeekust is weggezakt en hr n jong zestien jaar verbrijzeld. Haar zeventienjarige de beenen gebroken. Nog andere ongelukken v rzaakt. dat nog meer kustgrond zal wegzakken. KMORZELD DOOR EENEN TREIN.Op de SpOOllijn van aar Doornik en Brussel, heeft andermaal een on gel' gehad. De barreelwachter van Anappes bij Rij- sel, .v. So meters afstand van zijn wachthuisje bet vree selijk vc*uiv)rzcld lijk van eenen man, die weldra herkend werd als zekere Sidoine Vromon, geboren te Warcoing (Bel gië). hoefknecht. bij den hcerD'Hèlin. ie Annappes. Het hoofd van het slachtoffer was van den romp geschei den. Het ongeluk moet waarschijnlijk gebeurd zijn zondag avond, bij het voorbijstoomen van den laatsten rrein. TSiiccpl Wreed Drama. Er gebeurt iets in de wereld, meer dan in zeven Parochiën; te Rijssel. d' hoofdstad van 't Fransch Vlaanderen is weer een wreed Drama geweestBrussel komt er ook tusscher»over eenige weken was de vrouw M.M. uit de straat 1' abricotier, te Brussel, van huis weggeloopen, haren man en 5 linders a l'abandon latende, brave man, maar slechte vrouw; zaterdag hoorde de man dat zijne vrouw te Rijssel was, en trok er aan stonds naartoe, om haar t' overhalen en naar huis te doen weêrkeeren. Hij wist haar adres en vond zijn echtgenote, doch er was 'ne gemeine kerel bij, uit de Marollen. Zoohaast die brigand, zekere K. den man zag, wierp hij er zich op, sloeg hem neêr en bracht hem 12 messteken toe, dan liep hij weg, terwijl de vrouw al kermende om hulp riep en haren man naar 't Policiebureel deed overbrengen. Dit gebeurde zondag noen. De vrouw was om de dood te stervenze deed haren man verzorgen en had nu geen rust meer of hij moest meê naar Brusselten 11 ure 's nachts kwam de treurige stoet te Brus sel aan, men kan denken welke droefheid; g'heel de wijk was er seffens meê bemoeid, want de man werdt er geerne gezien, omdat hij zoo braaf is en zoo werkzaam.. Te Rijssel wierd de misdadige lap te vergeefs opgezocht; Donderdag liepen de geruchten dat hij te Brussel was, dat hij op d' hoogstraat gezien was en aanstouds ging de vader van 't slachtoffer met zijn gekwetste zoon in rijtuig naar de Poli cie, om inken te doen wel 500 menschen volgden in d' he vigste ontroering. TTnlltliri Eentramongeluk heeft bij Veeiidam aan eene dame het leven gekost. Het werd veroorzaakt door het ontriggelen van den uit twee wa gens bestaanden tramtrein. Zij kantelden en vielen daarbij in de vaait. In het voorste rijtuig zaten vier personen, waaron der twee damen en een kind van 2'jaar, De kontroleur sprong op de in het water liggende wagens, sloeg de ruiten stuk en redde de reizigers op ééne dame na, die onder in den wagen lag en reeds bezweken was. Afrika Een dorp verwoest. Het dorp Venters jrm.I I 1IVcl dorp, op 10 mijlen afstand van Klerksdorp (Oranje-Vrijstaat), is over een pajr weken door eene over strooming geheel verwoest. Een Sok van 53 huizen werd let terlijk door de woeste golven meegesleurd, evenals de kerk, die mede geheel in puin ligt. Honderden inwoners zijn door deze ramp van hun dak beroofd en moeten trachten zich zoo goed mogelijk te behelpen in van strooi en riet opgetrokken hutten. Zij worden zooveel mogelijk door de overige bevolking bijgestaan. Amerika Te Detroit'(Michagan) is een rijke fabriekant, wiens vermogen op 5oo.ooo dollars wordt geschat, op geheimzinnige wijze verdwenen. Dezer dagen kwam 's avonds een man bij hem, die hem me dedeelde, dat een zijner vrienden ernstig ziek was en hem wenschte te spreken. De heer Perrin zoo heette de fabrie kant stapte in het rijtuig, dat de man meebracht, maar keerde niet meer terug. Den volgenden dag werd aan de fa milie een brief gezonden, waarin werd medegedeeld, dat de heer Perrin tegen betaling van 3o,ooo dollars weer in vrijheid zou worden gesteld. De policie heeft nog geen spoor kunnen ontdekken van de daders, die, naar men vermoedt, ItalianeD zijn. Ziehier wat 't Fondsenblad schrijft over de Civiele Eerste Communie, die heldendaad der Socialisten Zondag heeft, in nagenoeg al de parochiekerken van ons bisdom, de H. Eerste Communie plaats gehad. Stichtend was het overal, die gelukkige kinderen te zien, door een tweejarig ondeiwijs in de grondbeginsels van den Godsdienst ingewijd, eindelijk toegelaten tot de H. Maaltijd en met het Vleesch en Bloed van den Za ligmaker versterkt, bij het leger der soldaten van Chris tus ingelijfd. Hartroerend was het, vooral voor de Ouders der kin deren de te *-re vermaningen te hooren van den be zorgden Zielenherder, die'hen bezwoer loch te zérgcn dat die onschuldige kinderen het ware levenspad, het pad van deugd en eerlijkheid, nooit zouden verlaten. 't Was hoogfeest in de Kerk, hoogfeest in de katholieke huisgezinnen. Doch, ook de duivel wilde zijn feest heb ben en dat heeft hij gehad, bij de Socialisten, die de omverwerping vanGodsdienst en maatschappelijke orde, den bloedigen burgeroorlog aanpreeken. Dezelfde mannen die 's namiddags op den buiten zou den gaan verkondigen dat zij tegen den godsdienst niet zijn en enkel het geluk van landbouwer en werkman willen, diezelfde mannen vergaderden in het lokaal van Vooruit eenige arme kinderen, welke door hunne ouders belet werden hunne Eerste Communie te doen en daar gebracht werden om bij het leger van Satan te worden ingelijfd. De kinderen werden, door den Socialistischen Vrij- denkf.rsbond getrakteerd meteenen warmen pot cho- kolade en boterkoeken. Gezel Anseeledie in Vooruit schrijft en doet schrijven dat het socialism den Godsdienst niet bestrijdt, hield voor die arme Ouders en kinderen eene toespraak,waarin het ongetwijfeld aan geene uitvallen tegen Kerk en pries ter ontbrak. Tot slot werden socialistische liederen ge zongen. Om 10 ure nieuwe vergadering, waarop de nieuw inge lijfde socialisten (hoe echt Vlaamsch en Vaderlandsch) de Marseillaise, den strijd der Fransche Revolutie zon gen; vervolgens nieuwe herhaling van socialistische lie deren en voordracht van een vrijdenkersgedicht, van den goddeloozen Multatuli. Dit alles afgewisseld met een tweede sermoen van pater Anseele en muziekstukken der harmonie. Voor slot y/erd de Marseillaise gespeeld, terwijl de kinderen hun diploma (van vrijdenker) kregen. Vooruit zegt dat dit feest die goddelooze parodie van de schoonste der godsdienstige plechtigheden die pen indruk heeft gemaakt. Ongetwijfeld heeft het indruk gemaakt en zal het ook niet zonder invloed blijven op het later leven van die arme kleinen. Door hunne barbaarsche Ouders opgehitst, zullen zij voortaan geenen priester, geenen kloosterling, geene Zuster van Liefde meer kunnen ontmoeten, zonder dat hun het schuim van helsche woede op den mond komt. Zij zullen mede de samenleving helpen vervloeken en eischen dat de aardsche goederen hun onverdiend wor den toebedeeld. Zij zullen hunne driften niet weten in te toornen en, naar de leering en voorbeeld van hunne mees ters, de voldoeningvan al hunne behoeften en verlangens als het eenige en het ware geluk beschouwen. Wat de samenleving van zulke leden te verwachten heeft, is gemakkelijk te beseffen en wat genoegen hunne Ouders eraan zullen beleven, dat zal vroeger blijken dan deze het nu wellicht denken. Arme Ouders Arme kinderen IIEIST-OP-DEN-BÉRg7^:"zïchier'ecR trdc van de buitengewone stoulmoedigheid der dieven In den nacht van woensdag tot donderdag, heeft men bij den veld wachter Wyns in de schuur gebroken en al de kiekc-ns gestolen, ter waarde van vijftig tot zestig franken. Tot heden zijn de daders niet gekend. BERGEN. Een vleeschouwer aan den haak. Een zonderling maar tevens vreeselijk ongeluk, is in de Oud Kleerkoopersstraat gebeurd. Een \arkensslachter dezer straat, was op een trapje geklommen om in zijnen winkel eene hesp op te han gen... Al met eens verloor hij het evenwicht. Hij viel en kwam met zijne hand terecht in den haak, waaraan hij de hesp wilde hangen. De haak schoot dwars door zijne hand. Men sprong den ongelukkige onmiddelijk ter hulp en een geneesheer diende hem de noodige zor gen toe. De wonde is gevaarlijk en zeer pijr.elijk. Land van Aalstwij wenschen U 'ne zaligen Hoogdag van Paschen. Vansgclijken, achtbare menschen en veel geluk kige navolgende; vansgelijken, Stedelingen en Landbou wers.. Dat wij in de Steden 't goed Orde mogen behou den en dat de Landbouw herstelle om in de Steden meer welvaart te brengen; want als de Boer niet kan koopen, de Steeling moet bedrukt rondloopen; en als de Boer moeielijk zijn Pacht kan betalen, waar zal de Grondeige naar dan zijn centen halen?.. Leest de Geschiedenis, menschen, en ge vindt altijd dat Nederland zijnen bloei te danken had, bijzonderlijk aan den Landbouw.. Nu, achtbare Lieden, 't Kantoor van ondervraging en raad pleging is open; ge moogt vragen, links en rechts, al wat ge wilt. Land van Aalst, is 't waar, gaat Aalst verlicht wor den met den elektrik, gelijk Ninof M. Somseé. Wie is dat De Overste der Gaz-Compagnie; M. Somseé zou wel willen, maar de Stad ligt nog besluiteloos. LandKoning Leopold is daar per alspres naar Londen vertrokken? Ja, Vrienden, Quien sabe weet men waarom Voor den Congo, Vrienden; Voor den Congo zijn er moeielijkheden of con- kwetsten Ziehier g'heel de zaak Aan een groote bergengte zijn kostelijke mijnen van koper en van goud; mijnen, een hanengekraai diep; de Belgen gingen er eenen ijze- weg naartoe leggen. Bravo Bravo f wij trekken naar den Kalifornië; goud vinden goud rapen We zijn van Meulebeek en van niemand niet verveerd Ja maar, luistert als 't u blieft Zijn die goudmijnen aan Belgeland niet Een woord Engeland komt er tegen op, zeggende dat de grond daar nooit afgepaald is en dat die mijnen op Engelsch domein liggen. O die leeperikken die dieven, als we 't woord mo gen zeggen.. En onzen Leopold II is daar toch zeker naartoe getrokken met advokaten, deurweerders en gar- mssairs? hij gaat Engeland tot zeker betrekken Menschen, weet ge niet dat groote visschen de kleinen eten?. Engeland zal gelijk halen, de mijnen be houden, en onze Souverein zal afkomen met een schoon kanten beeldeken, Wel, wel, dat zijn nu toch verdomde streken Gaan ze met ons, Belgskes, spelen, gelijk de kat met de muis En ons millioenen die erin*steken|! Land van Aalst, hoe is 't nu in Argentina Nog niet effen, menschen, d'herstelling duurt lang. t Is toch zoo wijd van hier, dat is 't droefste; "d een zeg gen dat er akkoord is tusschen den President te weeg Mitra, en generaal Rokka; volgens d'ander gaat er een nieuw Ministerie moeten komen, er zijn er die zich ver zetten tegen d'aankomst als Voorzitter van Mr Mitra. Wat zou 't beste zijn; Land Dat Argentina zijn machtige hulpmiddelen deftig uitbreidde; dat de koeikes in 't droog kwamen; dat elk die Argentientjes heeft, er 'ne schoonen bonheur aandeed, in plaats van'ne spijtigen verlies.. Amen; in alle geval Mitra, die in October moet Voorzitier worden is een def tig man, daarbij met verstand als 'ne Sek- etaris; vroeger hceFt hij nogccns dc fin&ntiën van Aigen tina op 6ocden voet gebracht en dat^Land genezen. Chipka, hoe staan de zaken nu) in Duitschland Aardig Ei toch, geen zwarigheid 1 Neen, maar over Bismarck die meer en meer den dieperik in gaat; nu heeft hij denzot aan, g'heel Duitsch land door; 't zou schijnen, dat hij Straatgeheimen uit brengt of de Familie van den Keizer beklapt in zijn ga zetten, en wordt hij in den Jbak gesteken of verban nen naar Pomeranië, g'en moet er niet van verschieten. Alleenspraak van een zakkenroller. Die ver- wenschte winter Alle man heeft 1 handen in den zak Land, we zijn van St-Josefs-Parochie. G haalt er eer van, menschen; g'heel de Wereld spreekt van dit achtbaar deel der stad Aalst, omredewil van de Zending die zoowel gelukt is. Ja, Land, die Zending heeft beweging gemaakt; maar t zijn toch ook krachtige Sermoenen en hertroe- rende Cermoniën; die toewijding aan O. L. Vr.; die ver lichting van 't Allerheiligste En bijzonderlijk, geliefde Vrienden, die Processie van t H. Kruis; daar heeft g'heel de Stad met eerbied en ontroering van gesproken. En w hebben g'hoord, Land, dat de slechte gazet ten van Aalst daarop gelameert en geblameert hebben?,.. Kunnen ze nu dat Kruis van den Jubilé, die groote Ser moenen niet gerust laten? En is dat toch waar Ja, achtbare Stadsgenooten, en omu te doen zien hoe verkeerd en hoe valsch die liberale gazetten schrij ven, gaan wij u eenige kapittelkes voorhouden, uit den Dendergalm van zondag laatsleden; Luistert Goed - Die liberale gazet schrijft dat een half dozijn Paters Redemptoristen het St-Josef-kwartier aangevallen heb ben. Land, den zondag waren er 3, dus de helft gelogen. Diklijvige Paters, schrijft Dendergalm. Hier toonen de schrijvers dier gazet dat zc die Pa teis noch g hoord noch gezien hebbenjtwee der Redemp toristen zijn graatmager, de derde is een redelijk mans persoon. Daarbij, wat doet dit aan de zaak? bij de libe ralen zijn ook dikke en magere, lange en korte, wat zotte redens zijn dat van daarmeê te gaan spotten! Dendergalm vergelijkt dc Paters met de Mannen van t Heilleger en zegt dat 't Land van Aalst met dit Hei lleger gespot heeft, hetgene weeral een leugen is... Die daarmee gespot hebben, zijn Geuskes geweest en Vnjdenderkerkes, ventjes die denken 'ne kop langer te worden, als zij roepen Vive la bête We zijn dieren Land, waarom vergelijkt Dendergalm de Paters met die mannen van 't Heilleger Och, menschen-lief, omdat er in de Kerk gezongen is, op t een of ander straatair schrijft die gazet. Weêral valschheid; er is gezongen door al't Volk, een smeekgezang gelijk het gebeurt overal. En waarom zou men in de Kerken niet mogen zingen Die dat niet geeme hoort, blijft eruit!,. En de liberale gazet lacht daarmeê Vrienden, het noemt de Paters: farceurs, grappen makers I ttr Brrr, dat is te wreed Alzoo de Godsdienstige ge- voelens yan een Volk komen bespotten En wat zegt de liberale gazet van de slechte vuile gezangen op straat Dendergalm is viesgezind, omdat zeverboden wor den. .I-n dc Marseilaise wordt door deSocialist eop <je Meetingen gezongen; en wat zegt Dendergalm daarvan Niets dat contrarie is.. Dendergalm tracht op goe den voet te staan met die Socialisten.. Wat zegt ee nu menschen Niets, Land, 't is goed, 't zal onthouden worden t Gaat precies gelijk inde jaren 93, dat zeggen wil Dendei galm heeft aan den asem geroken van Robespeer)

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2