Rampen Misdaden Ongelukken H uitent: nds. OVERZICHT. AALST. Rechterlijke Benoemingen. ROBESPEER. AALST-MIJLBEKE. Woensdag laatst bruilofts- feest^eweest bij den Broeder vanDominicus D.... Goed en wel; maar Domir.ikus, die verheugd naar huis keerde, die in de Groenstraat nog eens binnenging in d'herberg van Bencö Van Der Biest; die aldaar geko men, op den koer wat lucht ging scheppen, die hem neerzette tegen den muur van den steenput, zoo onge lukkiglijk die doorbrak, dat Domir.ikus en muur en g'heel den battaklanin den put tuimelde, waar hij huilde en om hulp kermde; gelukkiglijk nu, dat juist iemand van zijn familie ook op den koer kwam, hem hoorde roepen en seffens om hulp liep, zoodat auder Familiele den, die nog in d'herberg waren, hem konden redden uit zijnen akeligen toestand. Door den drank overmee sterd, was hij nog niet te vrede, omdat men hem gered had. ANTWERPEN. Weêral Moord 't Wordt grouwelijk De Kamers zullen er nog moe ten over bijeenkomen... Weêral een moordpeging t' Ant werpen en nu een Dochter op haren Vader.. Op den Mechelschen Steenweg 116, Jan Baptist Smalders, gla zenmaker en kadreur, komt vrijdag nacht thuis en wordt aangevallen door zijne dochter Adolfina, maar 17 jaar oud, verkeerer.de met zekeren jongeling tegen den wil van haar Ouders en nu haren Vader willende vermoorden. Eerst bracht't monster haren vader 2slagen toe met egp ijzeren lat, zijn gerief om glas te snijden. De Vader nam dit wapen uit haar hand, ze loopt naar de kamer.- waar haar zieke lamme moeder ligt; de oude Vader snélt zijn dochter achterna; daar neemt zij een scheersmcs en brengt hem wonden toe aan aangezicht en' hals, dat 'tbloed zijn kleeren bedrenkt; maar dat hij<-toch nog zijn kwaadaardige dochter achterna loopt, tot* op de straat, alwaar hij neêrvalt. Daar vond een nachts^.ker hem badende in zijn bloed en korts nadieiywierd de vermale- dijdde dochter Adolfina aangehouden in 't huis van ha ren oom, M. Smalders, in de Sirndnstraat... Wat gaan ze zeggen in Europa en in den Cór go, van 't rampzalig Belgenland ANTWERPEN. Vrikfag werd, in de post der Groenplaats, een vijftienjarige bediende van een handels huis onzer stad, door eeuen behendigen dief beroofd van 1000 mark in banknoten. Toen de jongeling den diefstal gewaar werd, bad de kerel zich reeds uit de voeten gemaakt. BRUSSEL. Die wreedaardige Dronkenschap Geen wonder, dat er te Brussel een gazet-Illustratie is gesticht, expres tegen die Plaag. Zondag, hoort wat er weêr is gebeurd In d'Huivetterstraat woont de -Familie R. met 4 a 5 kinderen. De Vader is een dronkenlap. Zondag had hij weêr g'heel den dag de natte confrérie gevierd; ten 2 ure 's nachts zat hij nog altijd in de kan tienen, als zijn vrouw hem kwam opzoeken en hem vond aan den hoek der Steenstraatmen kan denken dat er geen zoete woordekes gewisseld wierden; dan volgden de bedreigingen, waarop de getergde vrouw ha ren man 'ne slag gaf in zijn wezen, waarop de man haar 3 stampen gaf in den buik, waarop de vrouw neerviel huilende van de pijn, waarop de policie den Tartaar vastgreep, waarop er gekerm en allerm volgde en ver vloeking dier vermaledijdde Dronkenschap BRUSSEL. Gevolgen der dronkenschap. De genaamde D..., werkman, wonende in de Merrinos- straat kwam zaterdag dooddronken naar huis. Boven aan den trap van het eerste verdiep zijner woning geko men, verloor hij het evenwicht en stortte naar beneden. De ongelukkige brak zich de twee armen en het rechter been. Diefte in den post. Een advokaat van Mo lenbeek, de heer B... was zaterd2g naar den post ge gaan om eeae inlichting over ieiS te nemen. Hij had zijne brieventesch nevens hem gelegd welke een aantal dokumenten en pos'.bons bevatte. Eenige stonden later bestatigde hij dat zijne briever.tesch verdwenen waa. BRUSSEL. Zestig kinderen verloren. Hel is waarlijk ongeloofelijk hoe zorgeloos sommige ouders over hunne kinderen zijn. t Zondag laatstleden heeft men in de verschillige kom/ missariaten der hoofdstad niet min dan zestig kinder/tt eebrucht van 4 tot 6 jaar oud, die verloren warÊu, Er waren er bij van Brussel en van de omstreken. Een genaamde Jozef V. had maandag een hevigen twist met zijne vrouw. Schielijk plofte hij ten gronde. Een bijgeroepen geneesheer, kon nog slechts den dood vaststellen Een bestuurder van een café-corcert, die in zijn land talrijke aftroggelarijen had gepleegd,- is dinsdag morgend door de policie geknipt, op aanyfaag van het Fransch gouvernement dat tegen hem een aanhoudings mandaat had uitgevaardigd. De bende der grijze klakken heeft op de foore te Etterbeek, twee policieagentcn aangevallen en hun de kleederen van het lijf getrokken. De hoofdman der bende, V. genaamd, heeft men slechts met groote moeite naar het kommissariaat kunnen brengen, nadat hij een der agenten en een burger in den arm had gebeten en de handboeien had verbroken, die men hem had aange daan, Twee vrouwen uit de Pelikaanstraat waren maan dag avond aan het vechten en de eene heeft de andere met de schaar verscheidene steken in het gelaat toege bracht. De gekwetste is ter verpleging naar Sintjans gasthuis gevoerd. De andere is aangehouden. Dinsdag middag k.vamen drie personen, 30 tot 35 jaren oud, bij den heer Crttens, wisselaar, Praagstraat, te St- Gillis, en vroegen er om een aantal titels, ter waarde van 8,000 fr., te wisselen. De heer CreteDS, die hunne manieren verdacht vond, verzocht hen later te rug te komen, en verwittigde ondertusschen de policie. Toen de kerels terugkwamen, werden zij aangehou den en naar het policieburcel gebracht. Zij bakenden weldra dat de titels voortkwamen van eenen diefstal in Frankrijk gepleegd.Twee hunner waren vreemdelingen, woonachtig te Parijs, en den vorigen dag te Brussel aangekomen. De derde was zekere G... wonende in de Lefrar.cq- straat, te Schaarbeek. Eene huiszoeking werd 's avonds in zijne woning door het parket gedaan. Het was 3 ure 's nachts eer de magistraten het policicbureel van Schaarbeek verlieten. BERGEN. - Vrouw levend verbrand. Maan- grouwelijke verklaringen zouden de uwe niet zijn Drij maal is 't licht der dievenlanteern verplaats van Outaar naar de venster; drij maal heeft de Reus een kostbaarheid ontvan gen en in den voorschoot gedaan groot gekraak heeft men ge hoord, dat de Kerkdieven deed sidderen en beven., 't Was de deur der Sakristij die opengebroken wierd... Eenige oogenblik- ken stilte; men vreest dat het zal gehoord zijn; men wacht.. Nog vier maal gaat de Slang met de dievenlanteern over en weêr; vier maal steekt de Reus zijn ruwe en roekelooze hand uit, om iets op te nemen dat tot hiertoe slechts door gezegende handen was geraakt; nu gaat het licht de kerk rond, van Outaar tot Ou taar... De Reus heeft al zijn macht gelegd in zijn ooren, hij be grijpt niet wat de dievenlanteern rond de kerk gaat doen; hij weegt met wellust het pak dat hij reeds toegebonden heett... Daar nadert het lichtdaar is de Slang daar springt hij op de ven ster daar komt hij door d'opening gesprongen Het licht wordt uitgeblazen Men neemt breekijzers, vijlen en hamers op; drij schimmen loopen weg, vluchten van 't kerkhof weg; hebben zij iemand gehoord of gezien Neen Hebben zij een voorgevoel van het ijsselijke hunner misdaad Vreezen ze dat de afgestorvene Landbouwers zullen opstaan, om de schending hunner Parochiekerk te wreken? Wie weet het; of ze dat niet vreezen... Kom, Smid, voort, 'tis gedaan, roept Schroder, volg ons... Angstig en gejaagd loopen ze naar den don keren kant van het dorp 't veld in, op de breede baan naar Hal; daar sluipen zij een weide in, slaan de kelken en ciboriën plat; verbergen alles goed onder het alaam; den Smid zal het dadelijk naar Brussel dragen; de Reus en de Slang vluchten elk langs 'ne verschillige kant.En die arme Parochiekerk Morgen vroeg, welke ontwaking voor Herder en Parochianen ('t Vervolgt.) dag is er in dc gemeente Houdeng-Aimenes een vrcese- lijk ongeluk gebeurd. Een werkman, Celestin Richelet genaamd, bemerkte bij zijn te huis komen, dat een dichte rook zijne woning vervulde. Zijne zuster, eene ziekelijke vrouv van 50 jaar, lag zieltogend op den grond. Hare kleederen stonden in brand en gansch haar lichaam vertoonde slechts eene afzichtelijke wonde. Nauwelijks had Richelet zijne zu ster opgenomen of zij gaf den geest. CUESMES.'Een schrikkelijk ongeluk is alhier gebeurd op de aanvullingen rondde koolmijn van Cra- chet. Een kind van 5 jaar oud, werd door het jachtwiel der machi(& getroffen en zijn hoofd werd letterlijk aan stukken geslagen. GENT. Zatlapperij. Doodslag. Te M'ariakerke zondag twist geweest tusschen jonge lingen van de Brugsche Poort en soldaten. Al kijvende stede.wa.arts gekomen; ten half negen, aan den koer 99, Vittigen pourparlé, 'ne soldaat die een kaaksmeet krijgt; de soldaat die een mes vraagt en steekt en kerft; een gevecht in wanorde; de geroepen Ei, ik bloei mij /lood ik sterf 't Gevecht dat voortduurt in zatte en '*razige vanorde, eindelijk liggen twee jongelingen, zijpe lende in hun bloed, de eene zekere Henri Callaert is dood; de andere Van der Waerde erg gekwetst; 3 solda ten zijn gekend en ongetwijfeld zit de plichtige reeds vast. MELLE. De genaamde Pieter Livinus Van Her- zele, werkman, wonende in deze gemeente, had zaterdag in het naar huis gaan, eenen petard, gezegd dynamiet- kardoes, welke men op den ijzeren weg gebruikt om in geval van mistig weder de signalen te geven, gevonden. Niet wetende wat dit was, is hij ermede naar zijn huis gegaan en in gedacht zijnde, dat het eene doos was, ge vuld met geldstnkken, is hij begonnen, met er cn te slagen, bij zoo ver dat deze ontplofte en alles van onder tot boven vloog en het licht uitgeslagen werd. Wat Van Herzele betreft, hij is in gansch zijn aange zicht leelijk gewond Hij is door den geneesheer Thien- pont verzorgd geworden. OOSTENDE. Vrijdag namiddag is een erg onge luk gebeurd op den Turnhoutschen steenweg. Een wa gen, met steenen geladen, kwam uit eene p*ort gereden, waar een jongen van 74 jaar, A. Debever, zoon van den aannemer, aan 't werken v?as. De knaap werd tusschen den wagen en eene ladder gepletterd. Hij werd in beden- kei ijktn toestand naar zijne woning gebracht. VILVOORDE. Men vertelt dat zaterdag weer bijna een ongeluk gebeurd in de statie van Vilvoorde. Ten 8 1/2 is eene dame, welke de baan overging om on der het afdak gaan plaats te nemen, bijna getroffen ge weest door den expresstrein uit Brussel. Eenige oogenblikken later, toen de trein voor Brussel de statie kwam binnengereden, struikelde een reiziger' over de riggels. Gelukkig kon hij zich bij tijds van kant maken. Twee sekonden later, en de ongelukkige zou overreden geweest zijn. ST-DENIJS. De spokerij. Zaterdag avond zijn een groot getal nieuwsgierige Gentenaars naar St. Denijs gekomen, ter wille van het spook. In het weerkeeren naar de stad hebben eenige hee- ren het noodig geoordeeld eenige blijken te geven van hunne goede opvoeding. Zij zijn begonnen met hunnen heldenmoed bot te vieren op de kapel van den heer J. de Hemptinne, op Maltebruggc. Twee echter zijn bij den kraag gevat en in het ge meentegevang van St-Denijs opgesloten, waar zij den nachi hebbea doorgebracht. 's Morgecras zijn zij losgelaten nadat een proces-ver baal te hudnen laste was opgemaakt. ROOBORST. De genaamde De Leyman, woon achtig té Munkzwalm. 65 jarenoud, was donderdag laatst^ezig met alhier boomen te snoeien, dicht bij de stati?. Al klimmende deed hij eeu misstap, viel achterover op'den grond en brak zich de ruggraat. Zijn staat is zeer .Ubdenkelijk, moeielijkzal hij den dood ontsnappen. cipiers - staking;... Wanneer komen de Scholieren af? Parijs glinstert van diamanten, doch 't schijnt dat er veel fra- tus onder is, want ze spreken van 25 millioen valsche diamanten die in omloop zijn.. Mundus vult decipi... Schijn bedripgt zei Naas en hij viel van den boom. Te Parijs, in 't Colisée, is een engelsche konstendoeuster miss donald Edich, op een repetitie van 10 meters hoog gevallen en ligt nu in.'t Gasthuis. Te Troyes is de oudste der gebroeders Robin gehalsrecht, de tweede Robin heett levenslang prison. TeRijssel in de Char- lakinstraat, deed vrouw Hernier haar kinders naar bed; het oudste, Konstanlje, moest een fosforke nemen en licht ontsteken; eensklaps schoten zijn kleêren in brand en 't arm schaap liep al brandende den trap af; de moeder vloog erachter en kon gelukkiglijk nog de vlammen uit- dooven, met haar zoontje in hare kleêren te wentelen; haar handen waren wreed verbrand en 't ergste van al, haar kind bezweek eenige uren nadien. In Oostenrijk is de Kannunik Etienne Kondor vermoord door eenen half-krankzinnigen schoenmaker, en nog juist onder de Mis; dan heeft de schoenmaker zijn eigen kapot gemaakt. Oei, te Charlotta, Amerika, Noord-Karolina, hebben negers en blanken om wreed gevochten; een neger had een Italjaan vermoord en zat gevangen; de Taljaners gin gen den neger in zijn gevang vermoorden; dien aanslag mis.ukte; daarop kwamen de Negers als poêrduivelkes; ze schoten op de soldaten; de soldaten schoten tegen; er vielen dooden en gekwetsten; de straten waren grijs van woedend wit en zwart. Te Milanen is aangekomen als 'ne Lazarus, prins Eumanuël van Gonzaga; prins Gon- zaga was op eenen ijsberg geklommen; ten gevolge van eenen sneeuwstorm was hij daar blijven steken en is ver- koud en verstijfd naar Milanen gebracht. Ze vreezen dat zijn been zal moeten afgezet worden. Eene oude dame die van Rysel naar Keulen reisde, d'ander week, is on- derwege, te Herbestal subiet gestorven. Een wreed schelmstuk te Steinheim, bij Etternach; Zekere heer Bla- sjus, had 300,000 zalmkes zitten op eenen vijver om ze den 15 april in den Eifel te laten... Korts te voren zijn ze vergiftigd... Uit laffe wraakzucht. T'Amsterdam was onlangs een wreed geval: 'ne Mensch weet dikwijls niet hoe nabij de Dood hem aangluurt: T'Amsterdam de rijke rentenier W. die zijnen buiten heeft te Heemstede, gaat op 't convoi stappen in een eerste klas, hij gaat opstappen als de trein in gang is; hij valt, is erg gekwetst en 2 uren nadien, ze moeten zijn leste houten kleed gereed maken. Te Parijs telde men onlangs op éenen dag, 7 zelfs- moorden. Van de 451 slachtoffers der Schipbreuk der Utopia zijn al de lijken gevonden, behalve 66. 5o personen vergiftigd. New- York. 20 april. Te Lyndon, nabij Louisville, had verleden week eene schit terende bruiloft plaats, waaraan een vijftigtal gasten deelna men. Kort na 't vertrek van het jonge paar werden de een na de andere ongesteld. Een der rijkste inwoners van Louis villc, M. Frank Guthrie, is reeds overleden en vele verkeeren in groot gevaar. Het jonge paar is moeten naar huis terugkeeren. Beiden zijn zeer gevaarlijk ziek. Allen toonen sporen van arcenio ver giftiging. Men denkt aan eene vreeselijke misdaad. ROESELARE. De roste maan, die den 8 aprtl begon nen is, en duren zal tot den 8 mei, speelt dezen jare hare per ten. Na dien schrikkelijken kouden winter, komt die helsche maan, te midden in het hert van de lente, dit zoc schoone jaargetijde, op 't welk, te velde, alles moet groeien en bloeien en groen worden, komt die maan. zeggen wij, de koude nog voorzetten, en doet eidereen rond de warme stoof vluchten. Te lande vertoont zich nog geen groen hoven den grond of geen botten aan de hoornen. Verstout zich een grasp illektn het hoofd boven den grond uit te steken, dan kruipt het zeere weder van waar het gekomen is. Op de meerschen zoudt ge eene muis zien over het gras loopen. En dat weêre moet nog voortduren, als M. Mathieu (de la Drume) waarheid spreekt, tot den i5 mei, op welke date wij zullen beginnen warme da gen te krijgen; en M. Mathieu is een die er iets van kent van 't weêre, 'k verzekere het u. Nu, als cr niet en groeit noch en bloeit, wanneer gaan de boeren hunnen oogst opdoen Dit is eene ernstige vraag. Intusschen slaat het koren en de bloem op, en verleden dijns- dag hebben de bakkers van Roeselare een conciliabul gehou den, en zijn er in overeenkomen den prijs van het brood op te slaan; het meerderendeel heeft dien voorstel aanveerd en van den woensdag reeds uitgevoerd. Wij zeggen het meer derendeel, omdat er bakkers zijn die in dien opslag niet wil len meedoen en den prijs van hun brood verhoogen, voor wendende dat de kleine opslag van het graan en de bloem dien zoo haastigen maatregel niet veirechtveerdigt. De Landbouwer. Benoemingen doen, 't is dikwijls moeielijk; van 3, 4, 6 kanten wordt de Plaats gevraagd; elk denkt dat zijn oordje 16 stuivers weerd is. De Familiën en de Vrienden loopen en werken, pressen en pramen; en met den besten wil der wereld, gij Overheid, gij Gekozenen, ge misnoegt dikwijls uw beste Vrienden... Wie zal Vrederechter worden in een Kanton onzer Pro vincie? Twee Familiën die veel invloed hebben, vragen de Plaats; d'een Familie, altijd katholiek geweest.. D'an der Familie, de Kandidaat, katholiek, rechtzinnig, heeft meest aanhang in 't kanton Wie zal 't zijn? Bezwaren en moeielijkheden!... Maar in Aalst, voor de Rechterlijke benoemingen te Dendermonde, een effene rollebaan; een enkele Kandi daat uit ons Arrondissement; bekwaam, onberispelijk, wel gezien; niets kon men ertegen inbrengen; Dender monde, St Nikolaas, Lokeren hadden er vrede mee... Een enkele Kandidaat! En drij Rechters te benoemen De Kandidaat van Aalst was zoo zeker dat hij een Gen tenaar en een Bruggeling zag benoemen van zijnen ou derdom, zeker zijnde van den derden zetel te bekomen. Wat was er toch redelijker, natuurlijker voor onze hee- ren Gekozenen dan éenpariglijk te zeggen: Nu hebben wij waarlijk kans; onze Vriend, onze Medestrijder is ge noemd; wij zullen hem al te samen bij den heer Minister aanbevelen en alles is gedaan! Ja, alles ware gedaan geweesp; geen ontevreden woor deken, vannievers... Maar, vermaledijdden maar Ja, dat is twist en moeielijkheden zoe ken; dat is de Kiezers in wanhoop stoo- ten! omdat ons Meerderheid zoo machtig is, moeten wij daarom verstooten worden? M. Burgemeester Van Wambeke zegt aan den Aalster- sehen Kandidaat, die Ondervoorzitter is van ons Be kwaamheidskiezers: 't En kan niet zijn! Ge zijt te jong!. Men toont hem dat de genoemde Gentenaar nog jonger is; dat er sedert 10 jaren gedurig Rechters benoemd wor den onder de 3o jaren... Onze heer Volksvertegenwoor diger antwoordtDe Minister wil iemand van rijperen ouderdom! Er zetelen daar al te veel jonkheden! Er wierd geschreven naar d'ander heeren van de De putatie Maar heeft Aalst verschoten, menschen, heeft Aalst opgebonsd van gloeiende verontweerdiging, dan was het maandag laatst als het uitkwam dat de Kandidaat van rijperen ouderdom niemand anders was dan een Neef ken uit LEUVEN, te Leuven wonende en maar den ouderdom hebbende van onzen Stadsgenoot. Welk onrechtwelke smaad welke vertrappeling AalstAalst! zoo wordt gij behandeld!... Van zaterdag af kondigde Mr de Burgemeester 'aan, dat de Leuvenaar genoemd was; maandag wierd 't Komiteit van de Be kwaamheidskiezers bijeengeroepen, dringend eenparig wierd er besloten aanstonds naar d'heeren van de Depu tatie te schrijven, dat ze toch dat Brandmerk op Aalst niet zouden laten leggen... Al die het hoorde, riep uit Hoe is't mogelijk! Hoe is 't mogelijk! Een vliegende bladje verscheen en verwierf d'algemeene goedkeuring Is 't waar, is 't waar? heeft menAalst zoo snoodelijk laten bespotten! Wat zit daar achter? Mr Burgemeester Van Wambeke verklaarde dat geen enkele der heeren Volks vertegenwoordigers een voet had verzet voor den Kandi daat uit Aalst, noch er een woord voorgesproken, en dat hij enen jAcivokaat uit Brussel, M. Hemel eers had ge praamd van de Plaats te vragen11 Aalst! Aalst! Aalst!... Indien wij zwegen, men zou ons van lauwheid, van lamheid beschuldigen.... D'Eer van Aalst eischt dat ALLES uitkome, dat elk wete VOOR WIE onze achtbare Stadsgenoot moet wijken Het is met diepe droefheid dat wij deze regels neêrschrijven.... Ons achtbare Katholieke Jonkheid verdient dien smaad en dat onrecht niet..,, 't Is aan de jonge Bekwaamheids kiezers dat wij onze schoone zegepralen in de Gemeente- kiczing verschuldigd zijn!... 't Zijn Jonkheden die de Plaatsen bekleeden van Sekretaris in de Stad, van Se- kretaris in de Godshuizen, van Stadsontvanger... En wierden die Plaatsen ooit beter vervuld?... Indien onze Stadsgenoot niet benoemd wordt, zij die er de schuld van zijn, weten niet welk vuurke zij daar aangestoken heb ben.. TPh groote schoone merkweerdige ■ST Cv Ia f O* Stad.. Dank aan de hartelijke Edelmoedigheid van hunnen on der-Voorzitter Mr Senateur Liénart, zullen de Leden der Koninklijke Harmonie van Aalst Parijs gaan bezoeken en^r verblijven 3 volle dagen, van zaterdag 2 Mei ten half zeven 's avonds tot dijnsdag ten 10 of 11 ure 's nachts om woensdag morgend thuis te zijn. PARIJS, eene der oudste en schoonste steden van de wereld; in 't midden doorsneden van de breede Seine; ons Stadsgenoten zullen met verrukking zien, hoe de schoone en groote stoombooten er over en weêrvliegen, over dit breed, diep en klaar water. Parijs, langs alle kanten schoone Kerken, Paleizen, Kasteelen, Parken, Dreven, Wandelingen.. Ge vindt in dat Parijs de Ge schiedenis sedert i5oo jaren de Muzeams van Cluny spreken er van Pepinus en van Clovis; het ile Sl Louis, (Notre Dame, Ste Chapelle,) herinnert de Bourbons in hunnen deftigen luister; aan den Louvre, de Tuleriën. Yersaillen, Trianon, de Concorde plaats, den Ark van Viktorie zijn herin neringen verbonden van LodewykXIV, van Lodewyk XVI, van Napoleon den Eersten.. Het Graf van Napoleon in d'Invalieten, nabij den Eiffeltoren, zeer merkweerdig; nabij dit Graf is een Tentoonstelling van oudheden in zake van Gevechten en van Krijgs kunde i.. Wij hooren dat, dank aan Mr Liénart, alles ge schikt is, om onze Stadsgenoten op korten tijd alles te toonen wat Parijs wonderbaars heeft en merkweerdig.... Montmartre mag men toch niet vergeten, dien hoogen berg nabij de Stad, waar de Communards in 1871 de twee Generaals doodschoten en er zoo wreed hunnen dui vel schoren. Montmartre, waar nu een Kerk van 't H Hert is opgerecht; als Lodewyk XVI in zijn gevang zat, zoo wreed en zoo droef, dan beloofde hij op Montmartre een Kerk te bouwen ter eere van 't H. Hert; en 't is na de Commune van 1871 dat die belofte is uitgevoerd door 't Katholiek Frankrijk. Montmartre is een plaats gewor den van algemeene Bedevaart.. Bij 't verschijnen van ons volgend Nr, zullen onze Stadsgenoten reeds op den trein naar Parijs zitten: Wij wenschen een vrolijke reis, een aangenaam verblijf en een gelukkige terugkomst. De complementen van Wisius en Marcus, in afwachting van de lustrijke Zomer-Con- certs. WAAR ZIJN WIJ IN BELGIË, de Walen die veel geld winnen en nog- tans opspelen en dreigen met revolt, uit opmakerij en de Vlaamsche Landbouwers die lijden, gelijk het zelden ge beurd is en die verduldig tegen het noodlot worstelen.... Heeren Gekozenen, wat zegt uw hert wie moet er ge acht en geholpen worden De Boerderij lijdt vreese- lijk; de lasten moeten afslaan; onder dit opzicht heeft de Meederheid haar plicht nog niet volbracht... D'inkom- sten, de winsten verminderen en men blijft onder de zelfde lasten Heeren Gekozenen van de Vlaanderen, weest toch krachtdadig. G'HEEL DE WERELD door zijn er sociale woelingen tusschen Kapitaal en Arbeid... Er is geen Overeenkomst; en nogtans zonder Vrede geen Welvaart; elk heeft belang in den Vrede; Meesters en Werklieden... Nu is men weêr bezig met den 15,°" Mei, Feestdag van den Arbeid; Volks- betooging; de 7,le dag, de zondag is sedert 't begin der Schepping de Feest van den Arbeid.. De Wetten van God willen veranderen, is er grootere zinneloosheid? Ver- scheide Landen laten den l5len Mei Manifesteeren; andere verbieden het doch de Socialisten voelen dat hun ls#tc Mei niet onfaalbaar is, vermits zij er bijvoegen den vol genden zondag. De algemeene Werkstaking der kool- mijners heett geen kans van gelukken. «0» IN SERBIË, aardige zaken; Koning Milan wil't Land ontruimen; maar zijn vrouw, van welke hij gescheiden is, Nathalie, zoo koppig als een klokhen, verklaart niet te willen heêngaan en roept dat deStraat het hooren kan, roept of er een gendarm zoo vermetel zal zijn haar over de grenzen te brengen. De Ministers hebben besloten haar met geweld te doen weggaan.. Die Nathalie is fa milie van den Rus... Dat zijn de groote gevaren. Den Rus die er weêral al tusschen zit, met zijn valschheid en zijn slokzucht. «0» IN BULGARIË, te Sofia zijn 600 Personen aangehou den voor die Moord op den jongen Minister, 600 Perso nen. Al moest alles instorten, ze willen daar de moorde naars kennen en zelfs schrijft men dat er Gevangenen on der de tortuur worden gelegd, iets dat wreedaardig is.. Wat zal den Rus daarvan zeggen hij, den drimmer, den treêter, den konkeldefous, dfe in Serbië en Bulgarië zijn mouchards heeft, zijn betaalde soldeniers, 't zijn wel geen Walen, maar ze dienen hem toch.. Klodden, klod den T'Aalst is er eens een peerd gestorven, van klodden aan te trekken, maar hier zijn wreede oorlogen te vree zen. «0»— In Westfalia is er werkstaking in 20 koolmijnen een goed akkoord maken zal 't beste zijn. Keizer Wjlhem is van-de-duivels op Bismarck, die nu in ballotteering gaat tegen den schoenmaker-Socialist, is van-de-duivels en schijnt den verkoop te zullen verbieden van een vlug schrift voor Bismarck en reeds op 200,000 nummers. Wij gaan de levens beschrijven, wij gaan de'daden aan halen der kopstukken van de FranschejRevolutie. Vooruit van Gent, noemt die kopstuk ken de Heiligen van 't Soci- alismus; Vooruit van Gent vraagt dat men hunne afbeeld sels in d'huizen zou hangen, om de Beelden van God en van zijn Heiligen te vervangen... Geschiedenis, Onpartijdige Geschiedenis, kom en toon ons klaar en duidelijk wat die kopstukken hebben verricht; Wij beroepen hier de Socialisten van Gent, om een woordeken af te strijden van hetgene wij gaan aanhalen; ze mogen antwoorden wat ze willen; ze worden beroepen en uitgedaagd Robespeer Franciscus-Maximilianus Rosbe- speer wierd geboren te Arras in 1757. Zijn Vader, advokaat in die stad, geruïneerd door zijn slecht ge drag, vluchtte eerst naar Keulen, dan naar Engeland en eindelijk naar Amerika, waar hij stierf. Zijne Moeder, de dochter van een brouwer, stierf ook jong, verscheide kleine kinderen nalatende. Robespeer was de oudste en maar 9 jaren. Zijn opvoeding was verwaar loosd, maar hij had een groot gemak van leeren en er was 'ne Man die medelijden had met die Famillie en voor onzen Robespeer zorgde. Wie was die man --- - -i DoB -tfAop van^Arvas. Hij plaatste 't weezekind te Parijs in 't van Lodewyk-de-Groote en nam al de kosten van school en onderhoud op zich. Priester Proj'art, Overste van dit Coilegie, toonde ook zijn goed heit voor 't weezekind. Robespeer, die later 't bloed' der Priesters moest doen stroomen, was dus zijn onderwijs en opvoeding verschul digd aan twee Geestelijken. Robespeer was een slechte scholier, doch had veel ta lent van schrijven en spreken en 't was hij die in 1774, a!s Lodewyk XVI te Parijs wierd ingehaald en de Scho len bezocht, 't was hij die, in den naam der leerlingen, 't woord voerde. De Koning had er veel behagen bij en lachtte minnelijk 't weezekind toe; 20 jaren nadien, dat zelfde weezekind stemt de dood van den Koning. Robespeer had bijzonder veel trok voor de oude Ro meinen en Grieken; hij sprak driftig van vrijheid en on afhankelijkheid; hij wasgeerne alleen, kon dikwijls uren en uren zwijgend en norsch zitten, elk vreesde hem; aan niemand opende hij zijn hert. Na zijn studiën in 't Coilegie, ging hij naar d'Hooge- school, wierd Advokaat en keerde terug naar Arras. Daar hield hij zich bezig met Letterkunde en Dicht kunst; daar voedde hij zijnen geest met slechte godde- looze schriften; reeds vandan af wilde hij meester zijn en zich eenen aanhang maken; in 1784 behaalde hij den prijs der Hoogeschool van Metz; korts nadien wierd hij lid der Taaikamer van Arras en weldra Voorzitter. Eenige jaren nadien, de Fransche Revolutie breekt uit; Robespeer had wreede driften en geen fortuin; Robe speer kon spreken en schrijven; hij wordt tot Arras een der oproerstokers; 't is op zijn Kamer dat de woelman- nen vergaderen; De Samenleving moet verbeterd worden geen .slaver nij meer geen armoede Vrijheid en Gelijkheid-Hij vleit en kruipt, hij loopt en werkt; hij wordt lid gekozen van den Derden Staat. De stad Arras zendt hem naar Parijs; Daar zwijgt en denkt hij tot in 1789. Hij wikt en weegt de kansen, hij ziet van waar de wind komt; den 27 juli doet hij zijn eerste Redevoering voor de Vrijheid, ge mengd met dwingelandij tegen de vijanden der Vrij heid. Sedert dan nam hij deel aan al beraadslagingen; van den eenen kant vleidde hij 't Volk door hooge woorden voorde volle vrijheid der drukpers, tegen de samenzwe ringen van den Staat;... Het Konigdom hield hij nog staan, 't Koningdom, zegde hij, was er noodig; maar dit belette hem niet van in 't geheim met de Jacobijnen sa men te spannen; hij die vroeger zooveel Priesters en Bur gers naar 't Schavot ging zenden, hij sprak met veel ge- matigheid van de Priesters en vroeg d'afschaffing der doodstraf, uit menschlievenöheid. In dc Staten-Kamer won hij niet veel aan, maar bij 't Volk kreeg Robespeer een groote macht. Hij scherpte zijn zinnen om de driften van 't Volk te strelen. Het ge beurde dat hij gansch alleen van zijn gedacht was, in de Kamers; evenwel hield hij met kracht en vuur zijn ge dacht staan, om Volksman te worden. Daarin zag hij de groote winst. In 1791 begon de ware Robespeer er door te komen. De ongelukkige Lodewyk XVI was gevlucht met zijn Familie; men had hem achterhaald, teruggebracht naar Parijs, gelijk een lam naar de slachtbank; alsdan ver scheen Robespeer in de Nationale Vergadering en vroeg Kroonen en Belooningen voor de belhamels van 't gepeu- pelsel; hij vroeg ook dat de Koningen de Koningin aan de Rechtbank van 't Volk zouden onderworpen worden de Koning als openbaren Ambtenaar de Koningin als een eenvoudige Burgercsse. Hij vroeg ook strenge maat regels tegen de Kinderen des Konings en tegen den Broe der van den ongelukkigen Louis Seize. Dan vroeg hij 't woord bijna eiken dag om de heer schappij van 't Volk uit te roepen, om de vijanden van 't Volk aan te vallen; om den haat in te roepen tegen alle maatregels en wetten voor d'handhaving der Orde. In 1791 wierd hij uitgeroepen als de Vorst der Jaco bijnen.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2