T Rampen Misdaden Ongelukken Buitenlandsche Tijdingen. De Processie gCT: samenwerkende Melkerijen EEN SCHRIFT van 't grootste Belang. AALST. Onlusten in een Fabriek, Bij M. Cumont, Keizerlijke Plaats; wegens verminde ring van l*on der bobijntjes-makers; de werklieden verklaarden, dat, zoolang op dit Fabriek 't werk duurde, zij aan denzelfden loon wilden betaald zijn; en ze weigerden voort te werken; de Policie is gekomen; maar ze kon er niets aan doen, die menschcn in hun recht ziinde.. Op 't einde is de loon behouden. AALST. Dijnsdag morgend ten 10 ure is Hypolit De Petter, schaliedekker wonende Beekveldstraat op den koer van een herberg der groote Markt van een ladder gevallen op zijn hoofd; hij is erg gewond, doch men hoopt hem te redden. Matthieu Jan, oud-ver oordeelde, t'Aalst wel bekend, zijn Moeder vyoont er nog, Mat'hieu Jan wordt opgezocht door de Policie, om te Gent 680 fr. gestolen te hebben. De verongelukte De Petter was woensdag noen nog niet tot spraak gekomen. LOKEREN. Een smartelijk ongeluk heeft maan dag namiddag alhier plaats gehad. De twee kleine kin deren van den achtbaren heer hoofdonderwijzer Modest- Demoor, zijn omvergeworpen geweest door het paard van den heer D. S. B. Een der twee kinderen is gevaar lijk gekwetst aan het hoofd en he* ander slechts aan den arm. GENT. Moordpoging. Zaterdag,'in de Leopoldstraat; ten 12 ure's nachts zat Torre Bouters (de schouwvager) nog met zijn broêr Piet in 't Gouden Zulleken. Na fel gedronken t hebben geraakten zij in rusie met den baas De Backer en wierden tot aan de deur gebracht; maar t w as ei bat- talje en de baas kreeg troef dat hij om pen en inkt schreeuwde; daarop sprong de blikslagersgast Van den Abeele binnen en wilde de vechters scheiden; tot zijn ongeluk; hoe zal hij zich beklagen zoo laat uitgezeten te hebben 1 De twee Bourtersen sprongen op Van den Abeele; Van den Abeele kreeg het kwaad; hij trok een ponjaard uit zijnen zak en stak ermee naar de broers, zoo erg dat Victor uitriep 't Is met mij gepastbreng mij naar 't Gasthuis Meer kon hij niet zeggen en viel neêr. Van den Abeele vluchtte weg als een zmnelooze, maar rond 4 ure wierd hij aangehouden. Zoo ziet men dikwijls drankpartij Uitkomen op een kermerij. En jaren lang wordt het beklaagd En wordt genade afgevraagd. Zondag was Victor Bouters zeer, zeer slecht, en zijn broêr liep als een gestampte duivel rond Zulleken, aller hande wraakkreten uitschreiende. MELLE. Stoute diefte. 't Wordt wreed en bruttaai. Vrijdag de knecht uit 't Pensionnaat stelt een mande waschgoed op den ach- terleist van d'herberg den Appel, voor een oogenblikske stelt hij die mande daar, ze moest in;3de Statie; hij lieert terug en de mande is weg; t-.ee jonge kerels hadden ze gestolen; ze zijn achtervolgd door den champetter van Melletot aan Quatrecht, alwaar hun spoor verloren is. Het waschgoed, 100 fr. v. eerde, behoorde toe aan de Gebr. Steenkiste van Gent. MELLE. Diefte met geweld. Zondag, rond 7 ure namiddag, stond de vrouw van Pieter Verbanck, aan de deur harer woning- toen een niet gekende mans persoon haar wat drinken vroeg. De vrouw geen kwaad vermoedende, ging in hare woning, gevolgd door den bedoelden persoon en gaf hem eene tas koffie te drinken, de persoon ziende dat zij al leen tehuis was, zegde: Het is geen koffie dat ik hebben moet, maar geid, waarop hij de vrouw bij de keel nam en haar zelfs met een mes bedreigde, indien zij een woord zou uiten, hij vroeg waar haar geld was en zegde dat hij moest de sleutels hebben. De vrouw, gansch ontsteld, gaf hem den sleutel van den koffer en de dief stool eene som van 400 fr., alsook de zilveren horlogie en dito ketting van den zoon des huizes, waarop hij de vlucht nam, de vrouw in beden- kelijken toestand achterlatende. Het is eene buurvrouw die dan later de vrouw in een deerniswaardigen toestand gevonden heeft De misdfdifc'een zindelijk, gekleed persoon. Naar men ons zeg: hij een rood en met bloemen v sierden plast» :encn rond'_n hoo' hi| h" J **r,k koperen nag -Is beslag Men zo ski reverig den op. BELLEM r« de Process1' opschudding gebracht. Een groet aantal reizigers wachtten het vertrek af der treinen van Antwerpen en Luik, wanneer de trein van Oostende, die om 8.24 ure in de statie moest aankomen, met geweld tegen de buf fels liep. Eene groote paniek ontstond onder het publiek. Tv. ee handelsreizigers zijn gekwetst geworden. Er is onmiddellijk een onderzoek ingesteld, om de oorzaak van het ongeval te keDnen. ANTWERPEN. Zondag namiddag ten 4 ure, heeft een begin van brand het tabernakel vernield der St-Norbertuskerk op Zurenborg. Eene brandende kaars was omgevallen en in de bloe men gevallen. De policie en geburen hebben het vuur gebluscht. De schade wordt op 2,000 frank gerekend, verzekerd door de maatschappij F.scaut. ANTWERPEN. Dinsdag avond, rond 9 ure, is eene petroollamp ontploft in den cigarenwinkel der Osij- straat, 5, gehouden door Jeanette Lambrechts. De gor dijnen, storsenen sigarenkaskens werden verbrand. Ook de ruiten zijn door de hitte gesprongen. De schade is 200 frank en niet verzekerd. BEVEREN-WAAS. Zondag avond, rond 11 ure, is er alhier, ter wijk in den Bosch, een schrikkelijke brand losgeborsten, op de hofstede van den genaamden Blommaert. Daar stalling, schuur en afhankelijkheden geheel mst strooi waren gedekt, was het gansche ge bouw op eenige oogenblikken ue prooi der vlammen. De 3 paarden liepen op den boomgaard, en de hoorn beesten en runderen zijn gelukkiglijk kunnen gered worden. De eigenlijke woonst, in steen opgebouwd en met schaliën dak, stond op eenige meters afstand en heeft slechts eenige onbeduidende schade geleden. Erger is het echter geweest met de nevenstaande hoeve, bewoond door de weduwe An dries,- en geheellijk met strooi ge dekt. Het vuur zette zich met eene ongelooflijke snel heid voort, en twee kalveren, bijna al het huisgerief alsmede de gansche inboedel der schuur werd door de vlammen verslonden. Baas Blommaert heeft alles zeer hoog verzekerd, de wedu - e Andries echter min gunstig. Allerlei gissingen beginnen rond te loopen over de oorzaak van den brand, maar er is daaromtrent nog geenë zekerheid. Alhoewel soldaten, pompiers en bur gers spoedig ter plaats waren, kon men slechts verhoe den da: de woonst van baas Blommaert en eene derde hoeve, die insgelijks veel gevaar liep, zijn gespaard ge bleven. ST-JORIS-TEN-DISTEL. Vrouw W-. ging zon dag laatst naar de mis. Daar er geene stoelen meer te krijgen waren, had zij zelve cenen stoel medegedragen. De stoelkenszetter verzocht haar cénen cent te betalen, hetwelk de vrouw weigerde. Na de mis begaf zij zich naar het huis van den stoelkenszetter om daar verder over te spreken. Zij maakte zich zeer kwaad, zonk al meteer,s ineen en was dood. Dit droevig voorval heeft alhier eene groote opschudding verwekt. THOUROUT. Donderdrg avond, rond vijf ure, was een ploeg aan het wieden van vlas bij een landbou wer van het gehucht Langen hoek te Thourout, toen er eene woorden - isseling ontstond tusschen de vrouwen die werkzaam warende broeder van eene van hen, de genaamde Charle-Louis Hackx, trok zich de zaak aan voor zijne zuster en besloot zich te wreken. Hij begaf zich naar de hoeve en gaf zijn werk op na zijnen loon ontvangen te hebben nam hij zijnen vlegel op den rug en vertrok in de richting der wieders. Bij zijne aan komst namen eenigen de vlucht, maar Charles Verhelst, op wie de woestaard bijzonderlijk verbitterd was, bleef aan het werk en bekwam eenen zoo geweldigen slag met den vlegel op het hoofd dat hij den schedel geklo ven werd. Nog denzelfden avond werd de dader door den heer politie kommissaris aangehouden. Verhelst is vrijdag namiddag rond 3 ure overleden,, eene weduwe met drie minderjarige kinderen achterla tende. De dader, die weinig berouw betoonde, is slechts 20 jaar oud. ^DINGEN. Kind overreden. Ter r •icgen- H. 1* nisdag hadden I der hc' wiel van cm Röüi 4 1 '2 ure :s een kind, dat in de menigte 1 cpj on- 1 •alle^ *ot ncir' n« Men deed den man binnenkomen, sloot de deur en telefoneerde naar de policie. Toen deze kwam werd de koetsier onderzocht en, tusschen zijn hemd en zijne vest werd de geldbeugel gevonden, inhoudende 133 fr. 63. Deze oneerlijke kerel is aangehouden. POPERINGE. Vrijdag avond om 7 ure, speelde het kleine zoontje van Karei Gillebaert, oud 5 jaren op den koer. Daar stond eene kuip met water op den grond. Het kind viel er in en wanneer de moeder het vond was het knaapje reeds een lijk. DROOGENBOSCH. Schrikkelijk ongeluk. - Zekere Vacremans, werkman in de fabriek van schei kundige voortbrengselen ging maaudag over eene plank, die boven eene kuip lag welke zwavelvuur (vitriool) be vatte. Tengevolge van eenen misstap viel hij in de kuip; hij werd er onmiddelijk uitgetrokken, doch zijne beide beenen zijn zoo schrikkelijk verbrand dat zij zullen moeten afgezet worden. Hij is naar St-Pietersgasthuis overgebracht; zijn toestand is hoogst bedenkelijk. BERGEF. Maandag werd alhier een. soldaat der karabiniers begraven, die bij het terugkeeren eener oe fening, gansch bezweet zijnde koud water had gedron ken. De ongelukkige had onmiddelijk koortsen gekregen en was naar het hospitaal overgebracht geworden. Na ne gen dagen lijden, is hij bezweken. SPA. Zondag laatst werd zekere Collard, bediende bij den ijzerenweg, door eene vlieg gebeten aan den voorarm, 's Anderendaags zwol de arm geweldig op, en ondanks geneeskundige hulp stierf de man in den nacht. Hoe vergiftig eene vliegenbeet kan zijn In 't Noorden van Frankrijk is als kerkdief aangehou den en tot 20 jaren gevang veroordeeld, zekeren Helle bord, 47 jaren oud en die gestolen heelt in de Pastorij van Faumont en in de kerken van Santes,Englos en de la Gorgue. In Luxemburg te Pfaffenthal, is de kerkto ren afgebrand en 't kerkdak nijg beschadigd ook is de klok gesmolten en een ander gescheurd (dat ze naar Se- gelsem komenZe denken dat jonge gasten al rookende zijn bovengegaan, om de klokken te luien. D'Influwen- sa blijft te Londen heerschen onder 't groot rijk volk veel Milords geven hunneu laatsten salü Gladstone is nu beter en denkt te kunnen in 'tkort naar de Zee gaan, voor de frischheid en de buitenlocht. Te Armentiêre, Frank rijk is een zware ontploffing geweest in de gazfabriek. De meestergast der nachtploeg, die licht aanstak, is erg ver brand aan wezen en aan handen. In den Congo is overleden Mr Duthoy, van Oostende, vertrokken over 2 jaren zijn Vader is luitenant bij 't Leger. In Finland, Rusland, is een hevig tempeest gekomen op 't groot meer en '18 booten met hout zijn gezonken, met al 't Volk dat er op was, vreezen ze. Men verzekert dat de Czar van Rusland zijn verblijfplaats naar Moskou zal overbren gen.In St-Petersburg zijn te veel samenzweringen. D'Influenza is nu in 't Paleis der Koningin van Engeland, te Balmoral. Te Roubaix is zondag avond brand ont staan bij d'echtgenoten Delombaerde, Molenstraat. De man was afwezig en zijn vrouw schrikte zoodanig dat zij zinneloos wierd. Elf jonge lieden vierden den 28 Mei een gebortefeest op een zeilboot'; de boot sleeg om en 4 personen verdronken, 't Feest-gelach was veranderd in rouwbeklach. Keizer Willem van Duitschland, heeft den Paus van Roomen bedankt over zijn Encycliek, dit Helder Licht in de donkernissen dezer tijden. Men zegt dat Keizer Willem naar Holland gaat, om dit Land bij den Bond der Keizers te krijgen... Te Keulen, bij een handelaar is woensdag d. v. w. een bedelaar en landlooper in huis gevallende vrouw was alleen thuishij vroeg drinken, maar binnen zijnde, riep hij dat hij geld wilde,veel geld, en om meester te zijn in huis, goot hij een flesch vitriool in 't mensch haar wezen, dat zij gansch blind is... Landloopers worden spoedig moordenaarsmen wordt landlooper met naar geen school te gaan en van de luie goddelooze Confrérie te worden. Aanval op eenen trein. Gieren J"* B» hebben b':ndie'A fr.a'ei ,„.ilgCnf3T u uJkrn»- ïeidéne to» risten, Duit.. 3hers en een ontvoerd. eieche« Ia, 't kon erg en wreed zijn; zondag als dc Processie te Bellem, boven Gent, in de kerk terugkeerde, schoot het wit kleed eener dochter in brand, maar M de «-erk- hove, Gouverneur onzer Provincie sprong toe, rolde de dochter in de koortapijten en alzoo kon men de vlam men uitdooven. Algemeenen regel Een vlam is gelijk 'ne mensch; als zij niet kan ademen ze moet sterven; 't is daarvorr dat er schouwen zijn.. Een Duitsche ga zet schrijft en herhaalt, dat petrollamp kan gebluscht worden met melk.. LOVENDEGEM. Zondag morgend, rond negen ure, kwam alhier aan de brug een Gentsche wielrijder op zijne wielen toe. Er volgde hem een bootje met r°el" ers. Men zegt dat de wielrijder en de roeiers gewed had den om het eerst Brugge te bereiken. De wielrijder keek eens om van op zijn ijzeren paard naar zijne vrienden de r r.eiers en^tuimclde met zijne wielen in de vaart. Gelukkiglijk kwamen aanstonds personen hem ter hulp en redden hemde jongeling zat reeds diep in het In eene naburige herberg heeft hij zijne natte kleede ren gedroogd en is rond half twee op zijne wielen naar Gent kunnen terugkeeren. DRONGEN. Zondag avond werd de statie alhier in rep en roer gesteld bij het aanstoomen van den trein nr 620, om 7.34 ure aankomende. Een genaamde D. S., soldaat bij het 2clinieregimpnt, had eenen twist begonnen op den trein tegen eenen on derofficier van hetzelfde regiment en zoo hevig, dat de statieoverste gebood aan den soldaat den trein te ver laten. 1 j Hij bood hevigen tegenstand en dank aan de spoe dige hulp van Eduard De Muit en Theofiel Van l"3pls- beke, beiden bareel wachters alhier, die hem inhielden, is het de statieoverste gelukt proces-verbaal tegen den woeligen soldaat op te maken, waarna men hem heeft losgelaten. BRUSSEL. Zaterdag was een groot Feestmaal bij M. Wal ravens, die in de Fiennesiraat meubelfabriek houdt. Eensklaps tusschen 't gerammel der tellooren en 't geruisch der vreugd komt de Dood daar binnen en slaat een der convieven, dat hij neérzijgt en uit den lijst der levenden is geschrabt. BRUSSEL. Ongeval in de Noordstatie. -- Dinsdag avond werd het personeel der Noordstatie in keiligschenderij; in verscheide kerken waren de HM. Speciën op den grond geworpen; men had het Outaarkleed gescheurd; het beeld van den Gekruisten God in stukken geslagen, de O. L. Vr. beelden van bunnen Throon geworpen, zelfs in opene kapellen, waar de dieven voorbijgingen, had men, uit loutere boosheid, Beelden geschonden en verscheurd. Een hevige schrik begon alom te heerschen... Na alle mogelijke voorzorgen genomen te hebben, was het nog met bevende hand dat de Dorpsherder de H. Speciën en II. Vaten wegsloot, vree- zende het bezoek der afschuwelijke kerkdieven. In veel kerken wierd gewaakt; in andere liet men licht branden; die de midde len hadden zorgden voor goede ijzeren kassen. Eensklaps rond Nieuwjaar 1888 boorde men van geen kerk dieften meer... Was de Bende uiteengegaan of naar een ander Land gevlucht?... Den 10 Januari 's morgends ten G ure Julia staat op, ontsteekt licht, gaat in de werk- en eetkamer; zij ziet haar Vader gansch gekleed neerliggen; nevens hem een zak met goud en zilver, een kelk is er uitgevallen; in dien kelk is nog een II. Hostie.. Julia voelt een witte schemering over haar wezen gaan; ze valtgronde- lings neêr. t Vervolgt.) verpletterde. Naar de ouderlijke woning gedragen, is de kleine eenige oogenblikken later aan de gevolgen zijner wonden overleden. YPEREN, 2 juni. Te Waasten is een gendarm op treurige wijze om het leven gekomen. Hij ging zijnen intrek nemen, benevens andere collegas, in de nieuwe gendarmerie van Ploegsteert. Hij geleidde twee peerden. Een der dieren begon te steigeren en drong het andere, waarop de gendarm reed, in eene gracht. De ruiter kwam met het hoofd in den modder terecht en verstikte. PITTHEM. Dieven gestraft. Ja de dieven die in februari 's morgends ten 5 ure in de Pastorij van Pitthem waren gebroken, terwijl Mr de Pastoor in de kerk was en de meid afwezig eD die er gestolen hadden; de dieven waren Leo Maureo, oud 52 i. rondleurder en Constant Salembier, oud 29 jaren, aai de werker en zijn elk tot 5 jaren gevang veroordeeld. 5 jaren opgesloten als een wild dier 1 zondag en werk dag onder streng bedwang 't en zijn geen klein pam- pieren. CHARLEROI. Socialist. Onlangs schreef Vooruit van een zijner partisans, die nog veroordeeld was voor wulpschheid, dat er op hem niets te zeggen viel.. En nu te Bois-d'Haine is onlangs een vrouw van een kopstuk der Socialisten schielijk bez weken. Ze spraken van moord; daarom heeft 't Piket er zijnen neus ingesteken en de Dokteurs hebben besta- tigd, dat er geen moord is, maar dat 't mensch toch over leden is, ten gevolge der mishandelingen door haren Man, de aanhanger der nieuwe Broederlijke liefde.... Kadé is op de vlucht. CHARLEROI, 2 juni. De werkstaking duurt hier nog altijd voort. Nog steeds worden er meetings gehou den en aanrandingen gepleegd. LUIK, 2 juni. Men zal zich herrinneren dat tijdens de laatste werkstaking twee schildwachten van het 14° linieregiment, hunne geweren afgeschoten hadden op eene compagnie van het 12° linie, die 's nachts de wacht ging aflossen. Twee soldaten, waaronder een karporaal, werden door de kogels getroffen en moesten naar net militaire hospitaal van Luik gevoerd worden. De soldaat was erg aan den-voet gekwetstmen heeft een zijner teenen moeten afzetten. Daar hij niet geschikt meer kan zijn voor den dienst, zal men hem moeten op pensioen stellen. De korporaal-vrij williger Galhausen, welke aan de knie getroffen werd, is nog steeds bedlegerig. Men ho' pt ncchtans hem te zullen genezen. Ten gevolge van de werkstaking zijn een twaalftal soldaten ter ver pleging geweest in het gasthuis van J uik met ontwrich tingen en kwetsuren van verschillenden aard. NAMEN. - Maandag avond, omtrent 9 1/2 ure, is een erg ongeluk gebeurd nabij de static van Namen. De baanwachter Mairy volgde den spoorweg, toen hij eens klaps verrast werd door eenen trein, dien hij waarschijn lijk niet had zien aankomen. Zijn linkerbeen werd onder de knie afgereden. De on gelukkige werd in den foergon van een koopwarentrein naar de statie van Namen gebracht, waar hij de eerste zorgen ontving. Men voerde hem vervolgens naar het St-Jaaksgasthuis, waar hij omtreot 2 ure's morgens overleed. Hij laat eene vrouw en verscheidene kinderen achter. ONEERLIJKE KOETSIER Zondag namiddag was Mad. P.^ met een open rijtuig naar Deurne gere den. Bij het terugkeeren had zij voor het betalen van den barreel, haren porte-monnaie op den schoot gelegd en bij het uitstappen moet deze zeker gevallen zijn. Koe het nu ook is gegaan, de zaak is dat Mad. P..., toen zij thuis kwam en den koetsier wilde betalen, ha ren porte-monnaie kwijt was. Onmiddelijk vielen hare vermoedens op den koetsier, die echter loochende. Engelschman, zijn 200 000 rantenp** »- t"n #»i- .r l ..t w.nde die som te bekomen, hebben zij den bankier Israël van Berlijn in vrijheid gesteld. De gezant van Duitschland. M. von Radowitz, heeft van het department van buitenlandsclie zaken bericht ontvangen deze som te geven, maar zich het recht voor te behouden, het turksch gouvernement hiervoor aansprekelijk te maken. Men heeft maatregelen genomen om de veiligheid der ge vangenen te verzekeren. MM. Oscar Grey es en bankier Israël van Berlijn, de eige naar Moquet, van Seipelsdorf, Oscar Kotzsch. van Zoerhig en de treinoverste Fteudlingen zijn in handen der roovers. De andere reizigers zijn in vrijheid gelaten na uitgeplunderd te zijn. DnitQphlniirl Gevaarlijk gebruik. - Het UUllhCHIctllU. schijnt dat het in het Beiersche leger een gebruik is dat de snldaten van het geschut, al vorens den dienst te verlaten, allerhande [middels in het werk stellen, om in het bezit te komen van eenen hou witser, dien zij bewaren als herinnering aan de kazerne. Dit gebruik heeft zaterdag te Munich een slachtoffer gemaakt. De koetsier van prins Fugger had afscheid genomen van het leger en had, even als zijne makkers, eenen ge laden houwitser bemachtigd. In het paleis van prins Fugger gekomen, begon hij de zen te ontladen. Ten gevolge van een onvoorzien toeval ontplofte de houwitser en dc ongelukkige werd een schouder en een been afgerukt. Wanneer men den on gelukkige ter hulp snelde,was hij stervend. De minister van oorlog heeft nog denzelfden dag be velen gegeven, opdat er einde zou gesteld worden aan het bestaande misbruik. AniPi'ika Grootebrand te Nieuw-York. - - Een xm.lll01 Iü.ci hevige brand is maandag rond mid dernacht uitgeborsten in eene tonnemakerij. Het vuur sloeg over tot in eene raffineerderij en eene stapelplaats van den ijzerenweg van den Nieuw-York Gentral and Pensylvania Railway. De schade wordt op een miljoen geraamd. DE INRICHTING DER 2de Vervolg. De groote stronkeisteen bij de inrichting over samenwer kende melkerij is de aankoop der noodige tuigen want eene melkerij, hoe klein ook, vraagt ten minste een kapitaal van 1000 frs. Menig landbouwer, die zulk een schrale winter heeft doorworsteld, zal voorzeker weinig genegen zijn om zoo eene som te helpen bijeenzamelen. Overigens zou men ook vooraf de overtuiging van de deugdelijkheid des nieuwen stelsels moeten vestigen en dit vergt practische proeven die, op huane beurt, de inrichting eener voorloopige samenwerking noodza kelijk maken. Deze twee aangehaalde hinderpalen, hoe ernstig zij ons ook mogen toeschijnen, zijn echter niet onmogelijk te over winnen. Het Staatsbestuur stelt voor eenige dagen, het noo dige materieël en eene gediplomeerde jufvrouw uit eene mel- kerijschool ter beschikking der samenwerking. Minstens drij weken kunnen de landbouwers onder hare leiding al de be werkingen van het nieuwe stelsel leeren, het beproeven, wik ken. wegen en waardeeren. Verders ontmoet men toch hier en daar edelmoedige landbouwvrienden die de noodige gelden verschieten en de landbouwers den noodtgen tijd gunnen om, bij middel der afhouding van eenige centiemen daags, de ge dane voorschotten te betalen. Het ware evenwel te wenschen dat de eigenaars zich wat meer met het lot hunner pachters bekommerden want eigenaars en pachters moeten elkaar helpen om den eigendom te verbeteren en hem dc grootste mogelijke som van opbrengsten af te dwingen. De taak van den eigenaar mag zich dus niet bepalen tot het aanteekenen van den vervaldag zijner pachten en het zenden van waar schuwingen en dwangbevelen tot betaling. Naast die wezentlijke bezwaren komt eene gansche reeks ir.oeielijkheden drukken op de schaal der onverschilligheid en doet met deze de weegschaal naar het oude slenterpad overhellen. i° Het heen-en weerdragen der melk is te moeielijk en vraagt te veel tijd. Begrepen al onze landbouwers de voordeelen der samen werkende melkerijen, dan zou men er vele derwijze kunnen plaatsen dat al de deelgenoten binnen eenen kring waar 2, 3 hectometers straal wonen, afstand welke men niet zou hoeven in aanmerking te nemen. De deelgenoten die verder van de melkerij verwijderd zijn, kunnen malkaar verstaan om hunne melk. elk op beurt, heen en weer te dragen. Wat meer is, welingerichte melkerijen zul len de melk ten huize der deelgencoten afhalen en terug be stellen. 20 Sommige personen denken dat de melk der deelgenoten moet vermengd worden, en, zich op hunne persoonlijke zin delijkheid beroepende, zouden zij niet gaarne hunne melk mengen met die van andere die geen zinnebeeld van zuiver heid zijn. Weeral een hinderpaal die men gemakkelijk wegneemt de melk van eiken deelgenoot kan afzonderlijk ontroomd en nadien overmengd weergegeven worden. Verders heeft de ondervinding bewezen dat de samenwerkende melkerijen mach-.ige prikkels zijn om bij de landbouwers de zindelijk heid te ontwikkelen. 3* De boerin van eene groote boerderij benijdt dat de boe rin eener kleine boerderij, in de samenwerking, hare boter even duur verkoopt. Voorwaar eene kleingeestige gedachte! Weihoe, rijke Mie- Catrien. wat toch kan het u hinderen dat de arme Mie-Doko, uwe gebuurvrouw, eenen frank per drie kg. meer ontvangt zoo gij zelve door het samenwerkend stelsel 45 stuivers duurder verkoopt. Denkt niet, nijdige Mie-Catrien, dat uwe waar oorspronke lijk zooveel beter was. Afzonderlijk gekarnd moest Mie-Doka veel langer wachten van karnen, nooit was de gisting harer melk van verschillige dagen niet eenvormig zooals bij groote landbouwers en in de samenwerkende melkerijen. Van daar dan ook hare mindere hoedanigheid. 4° De boerinnen hintten dan naar de markt niet meer gaan. Weihoe, merktziekte wrouwen, gij klaagt soms putten in den grond over de onkosten van plaatsing, wegen en levering uwer boter, zelfs over het groote tijdverlies van het markt- gaan en nu men u het middel aanbiedt u daarvan te ontma ken, stelt gij uwe koffie- en marktpraalje boven uwe eigene belangen. Dwarze gedachte (Medegedeeld) BEMERKING Tot hiertoe heeft de geëerde schrijver niet klaar aangeduid de stoffelijke voordeelen der samenwer kende Melkerijen; daarbij, de Markten afschaffen, daar valt niet aan te denken; er zou moeten middel zijn om elk zijn deel der Boter te geven en te laten verkoopen hoe en waar hij het goedvindt. Oude deftige gewoonten mogen of kunnen niet afgeschaft worden. Men moet in de palen der mogelijk heid blijven., 't Is met de Boter gelijkmet d'Hop: alsde Land bouwer er voordeel bij ziet, klaar, duidelijk voordeel, hij zal niet aarzelen. Wij nemen in handen dePauzelijke Encykliek. Na lange overweging en vurig gebed heeft Paus Leo XIII, de Vader van alle Geloovigen, de Aanvoerder der Christene Volkeren, heeft die Grijsaard van 81 jaren het noodig geoordeeld op een buitenge wone wijze tot de Ghristene Wereld te spreken. Al de Keizers en Vorsten en Presidenten der verschillige -o1JdVon ""p r>rM- o»nn Potfio -» I wisscmppen, 1 rela.cn, Abten, Degens, Ministers,'. I gevers, al wie Overheid is of den gang der wereld volgt, Te nnder heeft dien hriel in nanu.xuaw-.a „^gou van den Paus is die Brief overgezet in vier talen en rondgestuurd met duizenden en duizenden.... Wat zegt de Paus aan zijne Christene wereld, aan ons allen Ten eersten, dat door verschillige oorzaken die aan gehaald worden, er nieuwe tijdvakken bereid worden voor de wereld, dat er bijgevolg meer oplettendheid moet zijn, meer werkzaamheid en zelfsopoffering in de Chris tene Landen, om Geloof en Zeden en goede Orde te bewaren. Er moet gewerkt en geholpen worden, zegt de Paus, spoedig en op afdoende wijze, vermits ten ge volge der slechte verhoudingen, ontelbare menschen een onweerdig en ellendig bestaan leiden. De Paus betreurt het vernietigen der oude Gilden van de arbeidende klassen; hij bestatigt dat handwerk en ar beid allengs, eenzaam en onbeschermd, ten prooi vielen aan de gevoelloosheid der bezitters en aan de teugellooze hebzucht der concurrentie. Daarbij kwam de alles ver slindende woeker het kwaad verergeren. En heeft de Kerk herhaaldelijk reeds hare veroordeeling over dit kwaad uitgesproken, een onverzadelijk en winziek kapita- lism gaat nogtans voort op onze dagen het oude spel te drijven. Zoo zijn produktie en handel schier de machtge- worden van eenige weinigen en zoo konden eenige bezit ters van onmetelijke schatten de massas van het proletar- naat of van 't werkersvolk een juk opleggen, dat slecht» weinig van dat der slaven verschilt. Men ziet dus: De Paus doet uitdrukkelijke verklaringen. Nijverheid en Kapitaal zijn niet hetgeen zij zouden moeten zijn. De arbeider is eenzaam en onbeschermd, ontelbare menschen hebben een ellendig en onweerdig bestaan; een woelzieke partij neemt die nare toestand te baat, om de Volkeren op een dwaalspoor te brengen, om de me nigte tot oproer en verzet aan te hitsen; er moet spoedig geholpen worden; door de schuld van een onverzadelijk kapitalism wordt er aan de massa een juk opgelegd dat slechts weinig van dat der slaven verschilt. Welke groote gewichtige verklaringen! Tot heden, de Kardinalen Gibbons en Manning, veel Geestelijke en wereldlijke Personen die spraken en schre ven tegen de Geldzucht, tegen de slechte behandeling der werklieden, ze wierden, zelfs door personen van over heid, door christelijke menschen, als overdreven en on voorzichtig, als onbehendige voorloopers aanzien. Maar nu komt de Paus op een krachtige en uitdrukkelijke wijze den toestand bekend te maken; hij roept zijn Volk op; hij toont de kwalen, de Geldzucht, die van de werkmen- schen slaven maakt; hij spreekt van het ellendig en on weerdig bestaan van veel Arbeiders;'t is'ne Vader van Rijk en van Arm die spreekt; 't is eenen Waker die de gevaren ziet; de Paus zegt dat er spoedig moet gehol pen worden en door afdoende middelen, willende zeggen: zonder dralen of aarzelen. De naaste week zullen wij aanhalen wat het Opper hoofd der Kerk verklaart over het Socialismus. Hoe verheven en hoe verrukkelij k 1 hoe troos tend en hoe verheffend En als gc denkt dat er Landen zijn, gelijk in Frankrijk, waar de Processiën niet mogen uitgaan dan in de kerken en te Lourdes, aan de Pyreneën in 't Park der Grot.... Over eenige jaren, we zagen de katholieke Franschmans daar met de tranen in d'oogen, Ons Heer vergezellen in d'opene lucht en te Parijs, om hun hert te vertroosten, de Christene menschen komen bloemen werpen rond de kerken en hun kinderkes uitsteken opdat Ons Heer van

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2