Rampen Misdaden Ongelukken Grouvjelijke Ramp Dg Ramp. Later Nieuws. BUITENLANDS. Het Kruisken a-b-c der Winden. Land en Vruchlen Overzicht der Beurs. De Benoemingen. DAVIDSFONDS. ST.- LIEVENS-HOUTEM. Zondag namiddag, om 3 uren en half is een geweldige brand uitgeborsten bij den landbouwer Mathys. Gelukkig heeft men nog spoe dig bij de hand geweest om het vee te redden, anders is alles sehuur, stalling, hofstede alsook al het goudwerk en gansch de huisraad de prooi der vlammen geworden. Men kent de oorzaak van dezen vreeselijken brand niet. SOTTEGEM. In de Statie ging een werkman doodgereden wordendoor den sneltrein uit Kortrijk, er was geen twijfel aan, doodging hij zijn, als de Overste van 't Spoorhuis M. De Smet toesnelde, hem wegduwd0 en achteruitsprong Dan sjoefde de trein door de Statie en rczelde nog de frak van M. De Smet. Een dame van Sottegem die't zag, viel in bezwijmeling. GENT. Vrijdag, op de Beestenmarkt, een Land bouwer verkoopt zijn vet zwijn aan eenen persoon, hem onbekend en moet zijn geld halen in een herberg; daar komende, hij ziet den laffen Salamandrus niet meer; maar hij kon zijne doening beschrijven en de Policie zal hem wel vinden. GENT. Maandag avond heeft buiten de Kort- rijkschepoort, in eene danszaal, een bloedig gevecht plaats gehad tusschen soldaten van het ic en van het 2C linieregiment. De oorzaak van het gevecht is wederom de vrouwenkwestie. Een soldaat van het 2e linleregiment heeft twee erge wonden aan het hoofd en eene aan den schouder beko men. Het wapen welke daarvoor gebruikt werd, is een tournevis, waarmede de soldaten hun geweer openleg gen. De dader, zoo het schijnt, een soldaat van het ie linie, vluchtte weg, achtervolgd door een tiental gezel len van den gekwetstemen kon hem echter niet inha len daar hij in den hof van een buitengoed liep. De poli cie heeft kennis van de zaak genomen Proces verbaal is reeds opgemaakt. GENT. De brusselsche policie heeft eenen soldaat aangehouden van het i linieregiment, zekeren S..., die zich schuldig gemaakt heeft aan diefte en weglooping uit het leger. Die soldaat die te Gent in garnizoen lag, was gelast geweest te. zamen met^enen korporaal en eenen muzikant van hetzelfde regiment, het reisgoed naar de statie te brengen van eenen on derofficier; dienaar het kamp vertrok. Nu, de drie soldaten die besloten hadden te deserteeren, hadden de valies van den onder officier opengedaan, denker de er eene som van 400 fr. in te vinden doch daarin varen zij mis. Zij verkochten echter alles wat de valies be vatte zij gingen zelfs zoover de gaions af te doen en te verkoopen, van eene tuniek van den onderofficier. S... is vastgezet en ter beschikking gesteld van den krijgsprokureur. GENT. Maandag namiddag, rond 3 1/4 ure, is in de cimentfabriek van den heer Picha, Dok, een gewelf ingestort. Een zeventienjarige jongeling, Oktaaf Detour genaamd en wonende in de Stokerstraat, werd omvergeslagen en met gebroken bil opgenomen. Na de eerste zorgen ontvangen te hebben van den heer doktoor Pre- galdino is hij naar het hospitaal «vergebracht. ZOMERGEM. - Ten laste van zekeren handelaar dezer gemeente, is er dezer dagen een feit aan het licht gekomen, dat niet van het geringste belang schijnt te zijn. Door oneenigheid, ontstaan tusschen meester en dienstboden, is er bevonden geworden, dat er sinds zeer langen tijd achterhoudingen van waren op zeer groote schaal werden gedaan De meester bedroog zijne klienten en de dienstknech ten kregen een zeker aandeel in de,... winst. Het zijn deze laat sten die, alhoewel wetende, zelf plichhg en strafbaar te zijn, de zaak aan het gerecht hebben bekend gemaakt. Hier geldt nog eens de spreukEerlijk duurt het langst. QUATRECHT. Bij,den genaamden De Vreese zijn er in den nacht van zondag tot maandag drie konij- re- v-st-ien, waaronder «p eer.0 was met zes jonden. Dit geschiedde terwijl De Vreese op een avondmaal lustig aan het smullen was van een zijner konijnen. MALDEGEM. Hoe dat er toch nog altijd men- schen gevonden worden, die hun leven wagen, om voor twee stappen omweg te sparen, van den tram willen springen Zondag avond is op die wijze Hektor De Bruyckere, 30 jaar oud, op Slroobrug zoo deeilijk op de kasseisteenen terecht gekomen, dat hij drie gevaarlijke wonden aan het hoofd en nog inwendige kneuzingen schijnt bekomen te hebben. Zijn toestand is niet buiten gevaar. ST-NIKOLAAS. Dinsdag is er een persoon, C. H. wever, Truweelstraat, dood gevonden aan zijn getouw. Zijne klein kinderen uit de school komende, die hem den goeden dag kwamen zeggen, dachten het heel aardig dat grootvader niet sprak en gingen dit aan hunne moeder zeggen, die aanstonds kwam zien wat dit beteekende. Deze' vond den zeventigjarigen ouderling verhangen aan zijn getouw. Men denkt dat er een onge luk gebeurd is. Moord te Deurle, bij Deinze. Wanneer de briefdrager woensdag morgend aan het huis kwam van den genaamden Daiineels, oud 24 jaar, piocheerder op den ijzerenweg, zag hij dat de deur nog gesloten was. Hij klopte te vergeefs aan, men opende niet. Hij ging toen door het venster kijken en zag de vrouw van Danneels, de genaamde Sophie De Ronne, 22 jaar, beweegloos te bed liggen. De politie werd verwittigd en men drong het huis binnen. Vrouw Danneels was verwurgd en had eenige schrab ben aan de keel. Haar man heeft de vlucht genomen en tot nu toe heeft men van hem niets meer vernomen. Zij waren nog maar sedert 6 maan Jen getrouwd Ie briefdrager was zat thuis gekomen en heeft in den twist zijn vrouw vermoord. BRUSSEL Maandag is overreden op de geldplaats een man van 60 jaren Zijn been wasvreeselijk verminkt en is in St Jans Gasthuis afgezet. Maandag morgend ten 11 ure is op St Gillis in de Roomsche straat aan de Brouwerij De Schoonen den vleugel van een venster afgevallen, juist op den kop van een dame, 77 jaren oud. Haar schedel was verbrijzeld en zij is aanstonds naar St Pieters Gasthuis overgebracht. Zondag waren er schrikkelijk veel zakdievcn op St Joost-ten-Noode, zij zijn er aangehouden, alle 5 oude kotzitters. Een zatlap viel maandag aan de Catheleine-kerk in een mande met eieren, maandag ten half zeven 's morgends 't Is zekeren De Meester, van St Gillis. Hij moest nog een maand kot uitdoen. Z'hebben hem aanstonds mee gedaan, den ruigen lap. Een vrouw uit de Fesante straat is aangehouden zij had voor pratijk in de groote spreekt over den eerbied aan die liefdevolle Almacht verschuldigd; herrinnert de wreede diefte en heiligschenderij, spreekt den Akt van Eerboetuit, in naam van gansch 't Bisdom, de droefheid die er heerscht, de verontweerdiging, de zucht tot herstelling maar ook de zekerheid dat het geen Vlamingen zijn die de Kerken ko men bestelen en onteeren Vreemdelingen, wellicht ongeloovige en halve heidenen hebben die gruweldaden uitgerecht. Schoon en treffend Sermoen, riepen de Katholieke Gazetten van Gent uit. Dan wierd de menigte volgens Parochie in orde gesteld men ging in Processie rond de Kerk, zingende den Paree Dominum Heer, spaar uw Volk den Paree Dominum en andere Kerkelijke magazijnen te gaan klecrstoffen koopen op valsche na men en dezelve clan op grooten rabat te verkoopen. Die onder de weerde verknopt, is niet te betrouwen. ST. JOOST-TEN-NOODE. Maandag ten 8 voor noen, nauwelijk opzijn werk zijnde,is een schilder van zijn stelling gevallen en was dood op den slag, de schil- derseast Luchauns, Huisvader. ANTWERPEN. Moorddadig gevecht op een schip. Een doode, drij gekwetsten en poging tot zelf moord. Zondag namiddag, ten 6 ure, heeft er aan boord van den steamer Rembrandt, welke gemeerd ligt aan de kaai der Aziadok, een wreed gevecht plaats ge had, waarbij een persoon gedood cn vier erg gekwetst vierden. De matroos Abraham Hadje, een Turk, was rond ge meld uur in dronken toestand aan boord gekomen en had daar spoedig twist met de overige matrozen. Eensklaps greep hij een Turksch mes en bracht er de genaamde Ernest Ahier twee messteken mede toe, waar van een in de linker schouder. De man viel dood neder. De Turkscbe matroos was als razend geworden. Nog bracht hij eenen anderen zijner mcdematen, Thomas Wexet, een messteek toe in de handen aan Elias Cassell twee messteken, waarvan eene in het aangezicht en eene in de rechterzijde. Nog zou de woeste Turk verder gevochten hebben,zoo niet een vi'fde matroos een hou ter hefboom gegrepen had, dien hij op het hoofd van den moordenaar neer plofte, waarbij deze bedwelmd werd en het mes liet val- len. Doch na eenige minuten was hij terug bij kennis, raapte het mes op en ging er mede in zijne kooi, waar hij zich met hetzelfde mes een zeer gevaarlijke steek in de linker bil toebracht. Het lijk, de moordenaar en de gekwetsten zijn naar het gasthuis van Stuivenberg gevoerd. De heer Ronse, policiecommissaris, vergezeld van den heer Beré, prokureür des konings en de heer Le Corbi- sier, onderzoeksrechter, heeft zich aan boord begeven alsook naar het gemeld gasthuis om het onderzoek te doen, dat niet is kunnen gedaan worden, omdat geen enkel der gekwetsten heeft kunnen spreken, Hun toestand is zeer erg. Doktoor Van Vyve heeft de lijkschouwing gedaan en de wonden der gek .etsten onderzocht. ANTWERPEN. diefstallen. Eene onver beterlijke dieffegge, Marie Martens genaamd, is aange houden voor het stelen van eenen gouden ring en eene som van 40 franken. Zij wo-dt ook vervolgd voor dief stal in de 4° en yc wijk. TEMSCHE. Dinsdag vertrok er eene boot; hij was reeds in beweging, toen een persoon k -' am afgeloo- pen, die met de zelve moest vertrekken. Hij wilde in de boot springen, maar ongelukkiglijk niet ver genoeg kunnende springen, viel hij achter over, met zijn hoofd op den kant van de boot in het water en hij verdween. Een medereiziger wierp zich aanstonds in het water beiden levend of beiden dood, riep hijen zie, na eenige oogenblikken kwam hij met den drenkeling naar boven, tot groot genoegen van al de toeschouwers, die onzen moedigen held toejuichten. AALBEKE. Eene moord is zondag in ons dorp gepleegd. Een man die alleen woonde is in zijne woning doodgeslagen zijn schedel werd verbrijzeld. DieLe was de drijfveer der misdaad. De moordenaar is aangehouden [door de geburen van het slachtoffer. DUMAL. Kind door eene koe gedood. De kinderen van Martin Brisbois, 8 en 9 jaar oud, bevon den zich op het veld met twee koeien van de echtge- Eooten Deloge. Zij hielden de koeien vast bij middel van strengen, en 't zij om zich gemakkelijker de handen te verwarmen of om meer vrij te zijn, zij hadden de koorden rond hun lichaam gebonden. Eensklaps verschrikten de koeien en liepen dwars door de velden, de twee kinderen medeslepende. Het oudste kind gelukte erin dekoord los te maken en alzoo erge wonden te vermijden het jongste kind *rd op eenen afstand van meer dan duizend meter idege- U~1p- U »♦- 1 i wonden. Elet was een akelig en aandoenlijk schouwspel, toen de koe, woedend geworden door den weerstand van het kleine lichaam dat zij voortsleepte, zich op den kleinen v. ierp cn hem met hare hoornen gansch doorkerfde. Werklieden welke zich op bet veld bevonden, snelden van alle kanten toe men maakte zich meester van de koe, doch het arme kind was nog slechts een afschrik- kelijk verminkt lijk de schedel was openen al de leden gebroken of verbrijzeld. LONCIN. Twee kinderen levend verbrand. De gemeente Loncin, gelegen op het grondgebied van Ans, is dezer dagen door een droevig ongeluk in opschudding gebracht. Eene huismoeder was naar den hof gegaan om er eenige groensels te halen, hare twee kinderen, zusters tweelingen, in hun bed te huis latende. Voor het vuur had zij eene hoeveelheid wit goed te droogen gehangen. De hitte van den gloeieDden stoofpot zette het witgeed in brand, die zich vervolgens aan het bed mededeelde. Het was de rook die langs de spleten der achterdeur kwam, die de moeder van de droevige ramp verwittigde. Zij liep in huiseri doofde, geholpen door eenige geburen, het vuur uitdoch de arme kinderen hadden ernstige onden bekomen.'s Anderendaags overleden beiden te midden van schrikkelijke pijnen. te Moenchenstein, bij Bazel is Zwitserland. Zondag laatst was er aldaar een groote Festival van Zang; de Duitschers en de Zwitsers makendaar veel werk van; v'Alsen, o. a. zijn 5 a 6 zalen, zoo groot als kerken, voor de Festivals en kampstrij den in Zang en er komen daar Maatschappijen uit Luik, uit Seraing, uit Amsterdam. Rijssel en andere steden. De Sociëteiten van Bazel en omliggende, die naar den Festival gingen, zaten ten half drij op den trein 600 man sterk. Ze moesten over een breed water rijden; nauwelijks was de trein op de brug, als zij instort en dat de wagons met al dat volk in de diepte in storten Aan den trein waren twee lokomotieven; Alle twee cn de rijtuigen van eerste en tweede klas lagen in den stroom, d'andere waggons hingen gescbokkeld en gescharreld tusschen he mel en aarde. Ge kunt denken welk geschreeuw en welke verwarring! Want in die berglanden de waters zijn diep en breed en de 't Was aandoenlijk schoon Maar hoort nu eens dat Boetgezang Door de Patronagie van Meirelbeke, met begeleiding van Muziek, hoort hoe tusschen het gebed der menigte dit gezang opstijgt Goede Jesus, God van liefde Die deboozeu gruwelijk versmaan, Voordien smaad die 't hert U griefde Bieden wij ons hulde U aan. (Wordt voortg.) bruggen hangen soms 40, 5o meters hoog. Ge moet dat gezien hebben. Aansionds was't noodsein gegeven en van alle kanten kwam de Menigte toegeloopen, Overheden en Volk. 't Geschreeuw en 't gekerm was ontzettend wreed. Langs alle kanten zag men lijken, lichaamsdeelen en ge kwetste menschen. 't Ijzer der Brug had gemankeerd, nog tans was ze maar gemaakt in 1875. Maandag waren de Zwitsersche Statenkamers vergaderd. De Voorzitter kondigde de Ramo aan; 't is de grootste sedert d'instorting van den tunnel te Hohenstein. Tot teeken van rouw is de zitting aanstonds gesloten. Hoeveel dooden zijn er Er zijn er die spreken van 60, van 100, van 120 en van i5o gekwetsten, 't Getal Slachtoffers moet vreeselijk zijn. Denkt eens een trein met 600 Personen, die naar een Feest trekken;, eensklaps de twee lokomotieven, in plaats van voort te trekken, trekken nederwaarts, in een diep en breed water; veischeide rijtuigen staan vol water; d'andere zijn daar schuins en dwees geschokt, met een plotselings ge weld; de menschen liggen daar gewond en gekremd, armen en beenen of ribben gebroken vol bloed en tusschen lijken LATERE BERICHTEN Schrikkelijk is den achternoen geweest van zondag; schrikkelijk den nacht van zondag tot maandag; van alle kanten kwamen de Familiën toegeloopem al kermende en weenende. Men begon te werken aan die puinlioopen van lijken en ge kwetsten, van hout en van ijzer. 's Avonds had men al 5o lijken, men vreest 100 dooden en evenveel gekwetsten, ten minsten, want velen zijn door de Familien in rijtuigen oi met draagberriën afgehaald. De brug van Moenchenstein is in 1871 nog eens ingestort. Om een gedacht te geven van hetgene er afgezien is: Een man zat met zijn been tusschen brokken planken en balken; 6 uren werkte men om hem er uit te halen. 6 uren; men ver sterkte hem met wijn en cognac en met troostende woorden Als hij eruit was, bestatigde de Doktoor dat het been moest afgezet worden, maar de arme jvent wierd eensklaps doods bleek en stierf... De Sociëteit van den ijzerenweg Jura en Simplon (ei, zijn wij ook over die Brug gereden op de reis door Zwitserland) de Sociëteit wil een millioen schadeloosstel ling geven; ze ligt plat gereneweerd. 't Is de grootste die men ai beleeft heeft in Zwitserland. Ze zeggen dat het zoo ijselijk wreed is; dat stedeken Moenchoesen bekransd en behan gen, maar het Feest in Treurnis veranderd zooveel Familiën in druk en rouw. Men moest maar een uur afstand doen, maar een 15 minuten op 'tConvoi zitten en daar heeft eensklaps die ramp plaats. De Brug is niet lang, maar schuins het ijzer was slecht is 't waar dat men reeds verwittigd had Er zat veel groot volk op Toeristen, Schilders, Ren teniers, die op rondreis waren. Er waren te Bazel 600 biljetten gegeven er zijn 120 a 130 dooden, 220 in a 300 gekwetsten men heeft een lijk gevonden in eer ste klas, niemand kent het er was aan den vinger een zware diamant en in den zak een somme geld van 1464 franken. De verwoesting is vreeselijk. Het is begrijpelijk Een hooge puinhoop van gesmijsterae convois en daartusschen lijken en gekwetsten. «-> OC "r .✓l. du L, 10 -» «5 D groeidmaar in de bilken staat er niet vele meer te wei den voor de koeien. Gelukkiglijk zijn de klaver en 't an der kocieten nu nog al zeere toegekomen, en zoo kan men nu de beesten op stal nog al wel voederen. Wij zijn nu reeds in 't herte van den zomer, en, buiten de t.-.ee laatste dagen bleef het weder algelijk stuur en winterachtig. Voor den oogst ware het koel weder nu zeer vcordeeligde vruchten staan immers overal veel te vei, en mager weder doet hun deugd de rogge en de peerdeboonen staan nu in vollen bloei en zij geren koel en windig weder. De verledene week is eene schadelijke weke geweest voor veel boeren het is onberekenbaar, hoeveel schaê de geweldige regen gedaan heeft op den akker hier in onze streke. De rogge, die in volle lengte stond was overal plat geslegende haver en de geerste, hoewel zij nog geheel kort zijn, lagen ook te grooten deele ten gronde gedreven. De tarwe heeft nog kunnen weêrstaan; maar met dat zij zeer vei is, van de eerste vlage die er overkomt, zal zij ook gestreken geraken. (De Meenenaar.) Brrr, te Duinkerke is dijnsdag nacht afgebrand het Duitsch zeeschip Senior, geladen met vlas en kemp. 't Vuur had een oppervlakte van 1S00 meters. De Troe pen hebben cie Pompiers moeteu helpen blusschcn. Op zee, op zee, 't is dikwijls wee Twee Fransche sche pen zijn nabij Miquelon Amerika) vergaan met 36 man. 't Is v: reed, alzoo sterven. Langs Verona in Italië, duren die schodderingen en de schokkingen in der. grond voort, tot grooten schrik der Bevolking. - Onlangs te Tourconje, een prij van 'ne ven+ zekere Gustaaf Equinet komt een kennis tegen wilt ge mij 2 fr leenen vraagt hij. Ik heb ze niet, antwoordde die mandaarop, zonder meer, pakt hij hem vast en werpt hem met den kop in de vitrien van eenen bakkerswinkel, dat de man erg gewond was door de glasscherveu maar Equines is geschabcrnakt. Te Memmei, Duitschlar.d, is brand ontstaan op 't goed Kassigkelner er zijn 3 personen in den brand gebleven. —.Tot Oldenburg, als de gGroot- vors1" dier Duitsche streek onlangs naar zijn paleis te rugkeerde, verscheen er een vrouw die begon steenen te werpen cp den Grootvorst, zoodat de man gekwetst Herd, 't Was een zinnelooze. c,vlni0 Een schildwacht vermoord door J eenen zinnelooze. Een persoon heeft te Madrid eenen schild-vacht doorsioken die den ingang van het paleis van Aranguez bewaarde. Het is daar dat zich de koninklijke familie bevindt. Men denkt dat de moordenaar krankzinnig is. Hij kwam van Cadix en bevoud zich sinds eenige dagen in de Spaansche hoofdstad. flnwrfpnriik Gevangene door den honger ^fUMU-iii gestorvenen opgeeten door de KATTEN. Een meldt uit Troppau (Oostenrijksch Silezië) In he' dorp Rabin heeft men maandag eene ijselijke ontdekking gedaan. Een landlnoper was eenigen tijd geleden door den po- licieagent der gemeente aangehouden en opgesloten in eer. lokaal dat tegelijkertijd tot magazijn der vuurpom- pen en tot gemeentegevang dient. De policieagent en de burgemeester hadden hunnen gevangene geheel en al verbeten en wanneer de burge meester maandag toevallig in voormeld lokaal binnen trad, vond hij er het lijk des ongelukkigen in eenen on beschrijfbare toestand. De ratten hadden het lijk ten halve afgeknaagd. Het parket van Trappau heeft de aanhouding van den burgemeester en den policieagent bevolen. aan 't opzoeken. De groote fabrikant Staeklin-Linder is onder de doo den. Met den wind uit 't Oosten wat heeft men Zand en dorheid, omdat die wind ons toekomt uit de poerdrooge zandwoestijnen. Uit den Westen Regen en vochtigheid, omdewil der zeeën. Uit het Zuiden Warmte, bangtes, de stikkende hitte van Afrika. Uit 't Noorden 1 In den winter een vreeselijk. koud weêr in den zomer een gezonde frischeid, ómdat de Noorderwind familie is met d'ijssschotsen uit den Noordpool, en rezelt over de grauwe Noordzee. Van waar komen de besmettelijke zomerziekten Uit 't zuiden, uit Afrika, Egypte, enz. *k Neme dat Aalst door den Cholora bezocht is God beware er ons van. Amen, amen God beware er ons van doch komt de ziekte, een leger van 5 milliard kurassiers kunnen haar niet tegenhouden. Moest Aalst door de Cholora geteisterd worden, en 't Gasthuis ligt in 't Zuiden, wat gebeurt er dan Wij luisteren. De zuiderwind, reeds besmettelijk, neemt de besmetting van 't Gasthuis nog op en wordt des te gevaarlijker. En als 't Gasthuis in 't Noorden ligt, en als de wind uit 't Noorden komt Alsdan, die frissche wind zuivert de lucht, vermindert de besmetting van 't Gasthuis en kan dus veel min kwaad doen aan de stad... Is dat klaar? Ons dunkt van ja; doch wat zegt de Geneeskunde daar van Het moet toch geleerd worden in d'Hoogescholen en beschreven staan in de Boeken, op welke plaats de Steden hun Gasthuizen moeten maken Ja, wat zegt de Geneeskunde daarvan Dat zouden wij willen weten zegt de Geneeskunde dat de vier kanten eener stad even goed zijn, dan geven wij ons verloren. Want 't is hier geen kwestie van spitsvinnig te zijn, van boven te lig gen in verstand of kennis, maar van aan Aalst een goed ge zond Gasthuis te geven. IN WEST-VLAANDEREN. Gelukkiglijk hebben wij, 11a den regen, wat voordee- lig weder gekregen en de vruchten zijn reeds wat ge rechtmaar toch zullen er vele maar halve vruchten worden. De herzaaide rogge, die meest overal zeer dikke en zeer vei staat, ligt nu ook meest van al, en daar hij nog niet te vollen in d'hauwe stond als hij gevallen is, zal hij insgelijks meest van al beschadigd zijn. De andere graanwassen staan overal om ter schoonst; in langen tijd heeft men den akker zoo schoone niet be kleed geweten. Kunnen wij nu droog weder krijgen, den oogst zal allerbest zijnmaar komt er veel natte, hij zal riskeeren van te bederven. Het vlas heeft ook veel geleden van den laatsten regen. De schoone vlasgaards lagen al plat geslegen en kunnen niet meer rechte geraken. Van de jare lukt het vlas niet te wel in onze strekte. Men heeft er nog al vele moeten uitrijden, en nu zijn de schoone vlasgaards ook geheel beschadigd. Op korten tijd is het vlas zeere gegroeid, en daarom peist men dat het van de jare neg eens maar flauwe stoffe zal geven. De andere leutevruchten, beeten en suikerijen, staan nog zeer kleine en groeien maar trageHet weder is te koud, en met dat het nog al lange nat geweest is, groeit er veel onkruid in en men heeft moeite om ze te kui- schen. De aardaspels staan overal schoon en groeien zeere. Van de jare zijn er nog al vele geplant, en de boeren zijn al van gedacht ze te bespeiten, om ze van de plage te bevrijden. En 'tis een goed gedacht; de preuf is ervan. In de maaimeerschen is het gers nu nQg al wat ge- 18 Juni 1891. Nieuwe verlaging van het disconto der Bank van Engeland op 3 0/0. De Bank heeft op dit oogenbllk groote hoeveelheden goud tot hare beschik king, in vooruitzicht van belangrijke betalingen te doen in het najaar; -- 't is het gewoon liedeke, overvloed van geld in de zomermaanden en miserie in de laatste maan den des jaars, en soms nog in d'eerste van het volgende jaar; het is alsdan dat men de schaapkes scheert ter Beurs, of om klaarder te spreken, dat de bankiers woe* kerachtige intresten doen betalen voor hunne voorschot ten van geld op titels. De verleopene week levert weinig belang op; bijna geene verandering in de Belgische renten noch in Stads- leeningen. Koolmijnaandeelen tamelijk levendig met onbeduidende vlottingen. Zink- lor d- en mijnaandee- len blijven vast gestemd; overgroote winsten zijn in deze papieren gedaan; wij kennen eenen braven burger die 700 aandeelen Austro-Belge gekocht heeft aan 305; nu staan ze 1600; hij kan 900,000 franken winnen, doch wil van geen verkoopen hooren, beweerendedat de koers 2000 moet komen; wij laten dit oordeel voor zijne re kening; hebben is hebben, zegt Sixtus, maar krij gen is de kunst. Bankaandetlen zonder levendig heid; eenige goede banken in de wereld en vele waar de memel inzit; konden wij dit boeltjen eens vrij bezichti gen, wij zouden aardige schenen ontdekken! het is niet alleen in de banken van Argentina dat er geroofd en ge robberd wordt; dichter bij bestaan er ook banken waar men^ie wetenschap grondig kent en nauwkeurig uitoe fent.. In het algemeen gesproken, Vrienden Lezers, handen af van bankaandeclen. Portugeezen 3 0/0 klommen tot 49, maar sluiten flau wer. Turken en Spaansche schuld behouden hunne prijzen 18,700074,25. Zuidamerikanen met weinig verandering. Uruguay in goede strekking; er worden daar doelmatige middels genomen tegen de crisis. Nog geen bijzonder nieuws over de onderhandelingen tusschen Dr Plaza en de Comiteiten, en waarlijk, dit is niet te verwonderen, want als die vrienden vergaderen, zien ze eerst of er geene kat onder de tafel schuilt, of geene vlieg tegen den muur opkruipt die hen zou kuDnen afluisteren. De dragers van provintiale titels zijn veel te nieuwsgierig; het zijn immers hunne belangen die er verhandeld worden en bijgevolg gaat de zaak hun niet aan.Zwijgen dus, heeren van de Comiteiten, en zwij gen dat ge zweet Wat zal dat morgen, Zondag in St Franciscus-Xaverius een aandoenlijke Vergadering zijn!De feestviering van St Aloysius en terzelvertijd dit sterfgeval te Calcutta!... Droefheid en verheffing... Die Ons Heer dient in iever en oprechtigheid, moet de Dood niet vreezen. 0 Wat is er toch redelijker en doelmatiger dan in de Be noemingen den redelijken wil der Bevolking te volgen!.. Wal vragen Heikele, lïasltsrl, Aygém, Bursl, Eorsihekt; en d'ander Gemeenten van dit Kanton? Wat begeeren en wat vragen zij? Waarom zouden Heeren Gekozenen op staan tegen den wil hunner Lastgevers En t'Aalst, is er éen rechtschapene ziel die niet gruwelt over de misken ning vanStad en Arrondissement? is er éen rechtschapene ziel, die niet uitroept Nooit zullen wij dat kunnen ver geten, zulke onredelijke wreede miskenning en verstoo ting van een Burgerskind, ouder in jaren en in pratijk en onder alle opzichten verdienstrijker dan de vreemde lingen die hier vooruitgezet zijn Aalst Aalst Hoe meer men er op denkt, hoe hooger de verontweerdi ging stijgt 0 Niet zonder rede wordt er in Aalst met grooten lof ge sproken over Pater Böhnen morgen zondag preêkt de krachtige Spreker eene laatste maal voor het plechtig Lof, ten 5 ure. De Landbouw heeft veel aangewonnen... Tarwe,Rogge en Aardappels zijn nijg opgebeurd!... De Vlaamsche buitengouwen leveren een verrukkelijk schouwspelDat de Landbouw herbloeide, de welvaart zou terugkeeren... 't Is rond Leeuwergem dat er schoon fel vlas staat.. Kei zer Karei had er zijn behagen in, des zomers eens rond te rijden door de velden dit deed deugd aan zijne ge zondheid hij moedigde zijn volk aan, zocht de misbrui ken op en leerde veel aan.Spijtig dat Keizer Karei naar Aalst niet kan komen hij zou er iets hooren over die Rechterlijke Misnoeming. Sjoeren naar de nieuwe vloeren en op alle wijzen, de goede vriendschap prijzen. Lippen, wil en beenen waren goed, maar ge kent Sixtus, d'ellegoeijeren. Een deftige welheb bende Machtdie reeds veel goed gedaan heeft aan 't Vlaamsche Vaderland Maar... dat woord komt dikwijls te pas... Sedert ver scheidene jaren, op d'Algemeene Vergadering te Leuven men ziet dat er niet veel levenslust is in Davidsfonds veel Afdeelingen zijn er niet vertegenwoordigd ;en sinds jaren en jaren, men hoort er klacht op klacht van we gens den ieverigen algemeenen Schrijver... Dat 't getal der Leden vermindertdat er Afdeelingen zijn die sla pen en blijven slapen die de Boeken laten uitdeelen en daarmeê amen en uitdie een, tweemaal 's jaars vergade ren met 4 a 5 leden en altijd dezelfde; dat die toestand zou moeten veranderen... Maar, geliefde heer De Potter, staat het ook zoo niet in uw hoofdbestuur Zijn er daar geen Leden die zelden of nooit te zien zijn? Die geen aan wakkering geven aan hun Afdeelingen Heeft men daar eene krachtige werking voor Vlaamsche Taal en Vlaam sche Volk Luistert men daar naar de stem der Afdee lingen Zonder Vrijheid, geencn lever!... Overjaar, die 1000 fr. eilaas toegestaan door Hoofdbestuur tot misnoe gen van vele Leden, 't Hoofdbestuur hield eraan, gelijk aan zijn oogen Dees jaar, verscheidene vragen, door d'Afdeelingen gedaap, allen geweigerd, en de gewichtig ste bijna zonder onderzoek Is dat weerdig, is dat re delijk, als d'Afgeveerdigden daar zijn, om te oordeelen, dan vragenLaat het ons aan 't Hoofdbestuur verzen denEn met zulke slappe lauwe macht van Hoofdbe stuur en Afdeelingen, men zou eenen Landsbond willen inrichten, voor de verheffing en herwording va* t Vlaam sche Volk!... Men ziet dwees op, naar die nieuwe Maat schappij Ach, mijn zielken lief, vormt eens een Spre- kersbond, eenen Strijdersbond in Afdeelingen die met moeite bijeenkomen, die denken dat de zending van Da vidsfonds bestaat in Boeken te verspreiden en eenige Feesten te houden!.. Dat is reeds een groote zending Ik hoor u zeggen, geliefde heer De Patter, dat d'Afdee-

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2