Rampen Misdaden 3fc Ongelukken Ontchristelijken. Overzicht der Beurs. erkelijk Nieuws. Dronkaards. Aalst. Rechterlijke Benoeming. BUITENLANDS. De Provinciale Raad ONS WERKVOLK. hier Leest GENT. De Vrijdagmarkt wordt een soort van Vrijbusch. Vrijdag is weêr van een dame 100 fr. gesto len, van een werkende vrouw T4 en centiemen en van een kraam een stuk goed... Dat begint daar oprecht wreed te gaan. GENT. In den nacht van 20 tot 21 Juni is g heel oen hof van Mr Schepens verdestrueerd; den hof aan den bom vard der Nijverheid. Zondag achternoen in in de hievestr. een huurkoets in twee stukken gebroken. Er zaten personen in uit de Salvatorsstraat; want als de Gentenaars groote ïeute hebben rijden ze nog al geeme eens uit. Die menschen vielen hotsebotse op de kalseisteenen en zijn nog al erg gekwetst, neen gekneusd. Zondag, dat wreed zondagwerk, z??aag, Tef Minnaert, oud 19 jaar, werkt in de zagerij der Begijn nor- boulvard, als zijn linkerhand door de ronde zaag wierd gevat en dat hij naar 't Hospitaal moest., 't Is dobbel pijnlijk op ne zondag verongelukt worden. Zondag nacht zijn in w - zenhuis bij den Direkteur M. Verstraette al de kiekensge stolen, met braak... Keizer Karei heeft veel kiekendieven doen rabraken. 't zijn halve moordenaars, zegde hij. BRUSSEL. Fraai zoo is dat bedelen Zondag achternoen in de straat Locht genaamd, was zekeren V. D. R. aan 't bedelen bij Heeren die een Lijkstaatsie volgden. Een gardevil deed hem mee, maar etnskl p geeft de bedelaar hem zulken geweldigen slag, dat neêrvalt,. 8 man waren er noodig om den bedelaar te leggen... En dat kan niet werken! - KERKDIEFTE te Calevoet bij Ukkel, Kerkdiefte in den nacht van maandag tot dijnsdag, in de SatoistiJ nie geraakt maar de kroonen gestolen van d H.Beelden. BRUSSEL. - Nu is er daar een bende, die er bijzon derlijk op uit is, om d'honden te stelen, de f1"1' landsche en Terneufsche honden, die met de Menheeren op straat gaan; om die honden meê te krijgen hebben de dieven alle slach van pratijk. ..„„„li MERCHTEM. Een wreed geval, ja oprecht wreed Niets ongelukkiger dan dwaze liefde. Dijnsdag morgend op de linie van Brussel naar Dendermonde tusschen As- sche en Molhem was een dochter doodgeredtón... Het is zekere Elisa D... 18 jaren, wonende bi] haren br°eder, steenwee van Bergen te Brussel; ze was naar de kermis van Mcdhem gegaan, in de danszalen met 'ne Militair; uit jaloersehheid was zij half zinneloos geworden en heeft door een ijsselijk schelmstuk een emde gesteld aan haar ione leven... Die zelfsmoorden, kan er iets jwreedet uit gepeisd worden!... En welke schrikkelijke ontwaking in d'Eeuwigheid!Een Zelfsmoord is een schande ten eeu wigen dage... Die plaag van den Buiten, Koilljneudieven. stelen is altijd slecht, (al hoewel de Socialisten leeren, dat de Bezitters de dieven zijn, de grond dus van 't Socialismus is een dieverij), stelen is altijd kwaad, maar stelen bij geringe menschen die dikwijls konijnen houden vooreen betaling,voor den aankoop van een kleedlngstuk, dat is al wat. ™a'"q1 daar stelen... En hoe dikwijls gebeur* het me.1.. Op den den wageD, wilde de paarden vastgrijpen en inhouden; maar ongelukkiglijk, hij werd ten gronde geworpen, be kwam erge kneuzingen aan armen en hoofd, en werd door een der wielen zijn linkerbeen letterlijk verpletterd. De omstanders gelukten erin de paarden vast te houden, en de gewende werd naar St-Jansgasthuis ter verpleging Het aankoop van een daar stelen... En uuc --- Lolr Buiten van Schaarbeek Brussel, dijnsdag nacht ten half 3, zag een agent die op Heimet staat, hij zag uit eenen hof komen 'ne kerel, in d'een hand ne zak dragende, in d'ander een zeis. Hij gaat er recht naartoe. Blijf staan of ge zijt dood! De vent gaat voort; Er wordt geschoten, maar 't is er nevens. De dief springt naar den Agent toe en wil slaan met Z\en tweede maal schiet de agent; de dief is getroffen; nogtans, hij wil vluchten, maar valt achter eenige stap pen en wordt vastgegrepen, en met d hulp geburen naar de Wacht gedaan, t Is een gevaarlijke^. gast, reeds meermaals veroordeeld. S BRUSSEL. Dinsdag avond zijn twee damen.yttie in de Noordstatie aangekomen waren met den trrnn van Verviers, in het policieburee! gaan klagen datnjpn geldbeugels gestolen had, bevattende de eene^ 12 Ir., Indere 600 fr. Een der diefstallen moet geptfegd geweest zijn op den trein zelf, langs de kant yan Tienen, de andere op de Rogiersiraat. BERGEN. Maandag was dapr een mensch van Nimy, madamBandelet, om in Bergen eenige aankeopen te doen. Ze komt te' ug ran de Statie; er is nog wat tijd, ze gaat naar een herberg; zd^wenkclt, valt en is doo Ja, ia, ia 't is wel geschreven, ten'rook. eertlaifc, dat is ons leven. CIPLV. Dij Bergenjfe CipV, de J9nBe *stat'C-werk- man Harmignie, over de reiis gaande, is door een loko- mptief gevat er vermorzeld; maar 23 jaar en de steun zijner Ouders. Aan de treins, geloof het vrij De dood is dikwijls zeer nabij. BORGERHOUT, bij Antwerpen, vrijdag d. v. waren daar 10 balen kaffé gestolen en een baaiken kaffc komt al seffens op 160 a 180 fr. en nog zei de Waal; de champetler agent wierd door zijn Overheid gelast de zaak te onderzoeken en weldra wist hij dat de balen ver- hcetd waren in de Drossaartstraat, bij een vrouwsper soon; korts nadien waren de dieven ook gesnapi Die uit 't stelen gaat Doet aan zijn eigen 't meeste kwaad. Een dronkaard in zijn buis Is vast het wreedste kruis. Een vrouw van Deurle, bij Deinzo, heeft het ondervon den; Deurle een soort van klein Zwitserland; d ander week is zekere Danneels, piocheerder van den ijzeren weg, zat thuis gekomen; zijn vrouw begon hem te ver wijten; Danneels, verwoed door df n sDuivel der Dron- iranenk.r. K/vpft 7iin vrouw VERMOORD, t is zekere kenschap, heeft zijn vrouw VERMOORD, Sofie De Ronne, 22 jaar oud. Ze waren nog maar 6 maan den getrouwd. 't Jcneverke, 't is buiten kijf De razernij brengt in het lijf. MECHELEN Die diefte wordt een wreede brand T'allenkant, in't Vaderland. Te Mechelen in de mecrschen bij t Spinhuis, zijn d'ander week in den nacht van woensdag tot donderdag 3 peerden gestolen. M. Teugels bemerkte s morgends dat zijn 3 peelden weg waren, hij liep naar de 1 olicie, die aanstonds alle middelen op zoek ging en de telegrat in 't werk lei. LESSEN. Moord. Maanaag morgend vonden werklieden die zich naar hun werk begaven, op de groote baan, het lijk van eenen jongeling, badend in zijn bloed en op de rug eenegroote en diepe wonde dragende, voortkomende van eene messteek. De vrederechter, vergezeld van den policiekommissa- ns van Lessen, is ter plaats geweest en uit een eerste onderzoek blijkt dat de jongeling rond 11 1/2 ure gezien geweest is in eene naburige herberg der plaats waar zijn lijk ontdekt werd. ANTWERPEN. Zondag zijn op de Khijnkaai ka- toenbaleü in brand geraakt... Ér staan nu faktionnairs rond. Oei, de policie heeft nu aangehouden zekeren Georges Mohr, barbieren muzikant, geboren te U11- derlimach Pruisen, en beschuldigd van in 1883 aldaar 27 huizen in brand gesteken te hebben en aldus een mll- lioen schade veroorzaakt.. Ze verwachten hem in Prui- SCVEURNE, Zaterdag avond, rond 6 ure, is een pijnlijk ongeluk alhier voorgevallen. Een wagen met twee paarden bespannen, reed m de Groote Ooststraat voort, wanneer opeens, bij het ge. ruchtvan den opkomenden tram, de paarden verschrik ten en de vlucht wilde nemen. De geleider, Fideel Cool, dit bemerkende, sprong uit 't was een ander smart die haar teederhart doorstak... Vader,on- eelukkige Vaderverleid door Geldzuchten Socialismus, kon- det gij in 'thart van uw kind lezen Wisttet gij hoe vurig zij voor u bidt; hoe zij hare toekomst voor u opoffert, welke belof ten zij doet voor u hoe menige slapelooze nachten zij voor u over brengt! hoe zij dan in stilte weent en biddende haar hert ver- helt tot den Vader van alle menschen, tot de Moeder der Wee zen zij bidt en smeekt tot de uitvoering van haar plan, haar nlan' dat zij met mannenmoed zal nitvoeren... Welk plan heeft de Dochter Dat zullen wij uit volgende Hoofdstukken leeren. ('t Vervolgt.) Wagen en paarden behooren aan E. Van Haecke, graankoopman dezer stad. BALEN Maandag avond, op het oogenblik dat de trein van Moll naar Thienen, de barreel tusschen Balen en Burght-Leopold bereikte, wilde de barreel- wachtster Wiilems de baan overloopen, om zich langs den voorschreven kant te plaatsten Ongelukkig was de de trein te dicht genaderd, en de vrouw werd door de locomotief getroffen en onder de wielen geworpen. Zij werd vreeselijk verminkt opgeno men en naar haar wachthuisje gebracht, waar zij kort nadien overleden is. TREMELOO. Zondag 21 dezer is er alhier weeral een moord gepleegd. Zekere Fr. Deweerdt die in dronken toestand verkeerde, is bii middel van eenen hak doodgeslagen, 't Is reeds de tweede moord sedert acht dagen. Het gaat er hier nog al goed op aan. In Oktober laatstleden werd hier ook een vreeselijke moord ge pleegd. Zouden tr geene middelen kunnen gevonden worden om aan dat spel een einde te brengen KORTRIJK. Een groot lijnwaadfabrikant dezer stad, had sedert eenigen tiïd menigvuldige onregelmatig heden bestatigd in de boekhouding en in de kas. De boekhouder werd daarvoor gestraft met vermindering op zijne jaarwedde. Nu onlangs werd deze boekhouder ziek en de fabri kant deed nu zelf zijn werk. Weldra bevond hij dat de boekhouder in het geheel niet plichtig was, maar wel de kassier, dien hij op staanden voet wegjoeg, want het tekort in de kas bedroeg eene aanzienlijke som. Toen de boekhouder dit vernam, werd hij zoodanig in gramschap tegen den plichtige ontstoken, dat het hem aan het hart sloeg en dat hij 's anderdaags overleed. De ongelukkige laat eene troostlooze weduwe en kinderen achter. De plichtige is naar Frankrijk getrokken parket heeft een onderzoek ingesteld. MOORD WREEDE MOORD l Oei, dat is iets! 't Is juist gelijk 't Boek der Wijsheid schrijft: En in die ongeloovige en wulp sche wereld bewaren zij niet meer hunnen levenswandel ongeschonden maar den een brengt den anderen uit afgunst om het leven, en alles heerscht daar ondereen: bloed en moord, diefstal en bedrog, verval- sching en trouweloosheid, oproer en meineed, verpesting der zielen, wanorde en ontucht... Animarum inquinatio, sarguis, homicidium furtum et fictio, corruptio et infidelitas, turbatio et periurium. Zulke tijden beleven wij: De schelmstukken vermeer deren op verbazende wijze; wat is er weer gebeurd te Beaumont, npCij Chimay, in den nacht van zaterdag tot zondag? Aldaa^Teefi nabij de Prinsenbrug M. Kreusberger, rijtuiafnaker, 45 jaren oud, braaf en neerstig werkman, A^jne vrouw en hun dochterken van 13 a 14 jaar; 15 20 meters van daar staan 2 ander huizen. Rond 12 ure was Kreusberger in zijn werkhuis gaan zien naar de rattenvallen die hij geplaatst had* daar is hij aangepakt, op 't hoofd geslagen met eenen steen en den hals toegewrongen met een koorde; dan is men naar de kamer der vrouw gegaan, dat mensch heeft zich held haftig verweerd; het dochterken is door de venster ge sprongen en dan heeft de moordenaar de vlucht genomen Diefte is de oorzaak geweest. Ja, oude kotzitters, diep bedorvene venten, die noch God noch zijn Gebod noch hel noch oordeel vreezen en die voor niets schro men, om aan geld te geraken. De man is dood; de vrouw ligt erg ziek en ze vreezen dat de dochter haar verstand zal verliezen, ten gevolge van-ai die wreede woelingen; - Vroeger wierd van een moord maanden en maanden gesproken; nu schuift d'een moord d'andere weg. COMBLAIN-AU-PONT. Er is daar ook een moord geweest en ze zoeken de moordenaars op. 't Is zekeren Bouffa, die vermoord is... Als de Lijkschouwing plaats had, is de zoon Bouffa op de verdachte moordenaars gesprongen, al door de gendarms' en wilde 'den kop van hun lijf trekken. ZEEVERGEM. Zaterdag nacht is de herberg Het Kruisken totaal afgebrand. De meubelen, hetherbergge- rief, in een woord, alles wat in huis was, is door de vlammen vernield. Het vee is insgelijks in den brand omgekomen. Het schijnt ook dat kwaadwilligheid niet vreemd aan:den brand is. Vier weken geleden is in de zelfde woning brand ontstaan, doch dan werd men het bij tiids gewaar en kon men de vlammen uitdooven. LEUVEN. Donderdag is een droevig ongeluk ge beurd te Wilsele, op een half uur van Leuven. Drie onder-officieren van het 2de regiment lansiers, in garni zoen te Leuven, waren in de vaart gaan zwemmen. Eensklaps verdween een hunner onder water. De onder officier Marot snelde zijnen makker ter hulp en dook om hem te kunnen vastgrijpen. Ongelukkiglijk kwam Marot niet meer boven, terwijl de onder-officier Golz erin gelukt-: den eersten te redden. 1 |T CT Stads-Leeningisge- weigerd, omdat de Deputatie vindt dat 90 jaren te lang js en ook dat de LeeniDg zou moeten zijn bij 't Credit Communal... Aalst zal bij hodgerhand zijn Leer ing staande hou den en zijn pleit winnen... Ge ziet, li berale gazetten, dat er bij de Katholie ken Vrijheid bestaat. Hoe kunnen ze toch de menschen zoo lang laten vragen naar een ijzeren Pomp in de Molenstraat? nu is de pomp een wreede mollestatie en dan zal zij een weldaad zijn voor g heel de gebuurte. En waarom toch den Dam, langs dezen kant der Stad, in den zwarten donkeren laten?... Als er daar malheuren zijn, wie zal 't mogen onder zijn hoofd leggen?... Het spijt ons daar zoo dikwijls te moeten op terugkomen... 't En is voor ons niet, 't is voor d'ander menschen. Aalst'Kermis... 't Ziet er hem uit, om bang en heet te worden; ge zult heden zaterdag een Volk zien op d'Hespenmarkt en op d'Eiermarkt; de Winke liers doen votjes saroop in, ze maken pakskes foelje voor de vlaaien; pakskes solforaan voor den rijstpap; t zijn precies Apothekers die bezig liggen op hunnen toog... De Kermis in huis is en blijft nog altijd de beste, de sma kelijkste en de gezondste... Niet dat de schoon Feesten en de fraaie Herbergen te misprijzen zijn... Er moet eens uitgegaan worden; dat brengt verandering in 't leven. Hoe spijtig aan 't Eiland Chipka: Schoon kaaien, een nieuwe breede steenen brugge met ijzeren leunsels in de rcó miene gezet, maar t'halven een leelijke, vuile, on gezonde moddering en rottering... 't Is leelijk om zien en nog leelijker om er neven te wonen; want er komen met de warmte gedurig broebbelkes op van.... van anti- gezonde uitwasemingen. Zwijgen de menschen er nu van? Och neen, de ver- ontweerdiging vermeerdert, namate men er op denkt.... D'Aalstenaars kunnen uit hun Stad niet gaan, of ze worden om zoo te zeggen uitgelachen, als Mannen zon der Burgerlijke Marhaltigheid... Moest dit gebeurd zijn over 200 jaren, Dendermonde, Lokeren, Geeraardsber- gen, Lede en zelfs Sottegem zouden Aalst vertoond heb ben op Vastenavond en op Kermis... Maar over 200 ja ren zou zulke onrechtveerdige en smadelijke miskenning ONMOGELIJK geweest zijn. Neen, geen lid van Raad of Magistraat zou na zulke versmading van eigen Vclk nog den voet op Aalsterschen grond hebben durven zet ten. De ramp te Moeehensteindaar is iets afgezien ze kennen nog 't juist getal der dooden en gekwetsten niet maar 't moét schrikkelijk zijn. S dagen na de ramp zoch ten ze nog lijken op. Te Long-Willy, in Engeland is ook een wreede Convoi-ramp geweest, een hotsing de machinist dood en eenige andere personen. Te Son- nenberg is de burgemeester Falz tot 3 jaren dwangarbeid veroordeelt, om de Gemeentekas bestolen te hebben. Brrr, wat is dat met die convois In Denemarken, tus schen Masnemend en Hausein, is ook eene zware ramp geweest; ze spreken van talrijke dooden en gekwetsten. In Amerika is de exprestrein bij Dover (Ohio) ontrig- geldeen persoon gedood en 50 gewond vele wagons verbrijzeld. Die op 't Convoi stapt, zal nog moeten 'ne Libeia meenemen. En nu spreken ze van niet meer te rijden, maar van te vliegen... 't Zal er hem lief uit zien Ik Tijdens het on weder, dat zaterdag UUIISCIIImIIvI boven de stad Orbelahnstein woed de, is de bliksem, aangetrokken door de teleioonrekken, ge plaatst tusschen het gemeentehuis en de bureelen der gaz, in deze beide gestichten gedrongen. In het gemeentehuis ver brijzelde hij den lessenaar des burgemeesters die juist zijn werkkabinet kwam te verlaten. De zoon des burgemeesters, die in dezelfde kamer aan eenen anderen lessenaar zat, heeft niets gevoeld. Andere per sonen welke in hei kabinet bevonden, waren gedurende eenige minuten als doof door den hevigen knal der elektrische ont- De bliksem draaide nog eenige sekonden in de plaats rond en verdween alsdan midden eener vuurstreep. Er werd geene ernstige schade aangericht in het stadhuis. In de gazbureelen nochtans stichtte hij een begin van brand, dat gelukkiglijk in tijds kon uitgedoofd worden. Er is even wel veel schade aan de gebouwen en bijzonderlijk aan de wo ning van den bestuurder. SPANJE. Brand in eenen schouwburg. Eene misdadige hand heeft het vuur gestoken aan den schouw burg der verscheidenheden te Cadiz, op een der zes hoe ken van het tooneel. Dank aan het spoedig opkomen der pompiers, kon het gevaar bedempt en verijdeld worden. Men heeft op het tooneel eene koord gevonden door weekt van petrool. Men heeft den brandstichter nog niet ontdekt. De vertooning was juist geëindigd toen de vlam men uitbraken. TURKIJE. Een luitenant van Anathase heeft met een vijftiental mannen eenen aanslag gepoogd op Andri- nopel en heeft zich meester gemaakt van verscheidene in gezetenen, om een groot losgeld te eiochen. van Oost-Vlaanderen; als er ievers moet Vlaamsch ge sproken worden, 't is toch daar! En die tijd nadert met rasse schreden... Reeds zijn er veel Provinciale Raads- heeren die d'andere Leden in een nijdige verrukking brengen door hun sierlijk en vloeiende Vlaamsch. En dit getal is nog versterkt door de kiezing van M. Van Langenhaeke, 'ne Volksman die zijn Taal kewt en die zijnTaal zwierig en krachtig spreekt.... Op de Meetingen van 't Kanton Ninove is dat gebleken... In Vlaanderen Vlaamsch, of de kaart is valsch. De Godsdienstige Week van Gent schreef d'ander week De Werkman heeft te klagen over den tegenwoordigen toe stand der Maatschappij. Ei, lieven Heer, als die woorden geschreven staan over Gent, wat moeten wij zeggen van Aalst, van de Werklieden der groote Nijverheid, de menigte onzer Bevolking?... In gewone tijden, 's zomers als alles goedkoop is. te nau- wemood toekomen; Burgeressen, achtbare Huismoeders, wat doet gij in een huishouden van 3 a 4 klein kinders met 1,80 a 190 daags, als gij alles, alles moetkoopen? huishuur af, een lieterken houillekolen af, blijft nog 7 a 8 frankskes En wat moet het dan zijn, als er maar 4 a 5 dagen gewerkt wordt, in den Winter, als er 2 lieters kolen moeten zijn, als men licht moet hebben, als het lichaam meer eten vraagt, als de krader- kes toch een slaaplijfken moeten hebben Wat moet het zijn in den Winter Zonder d'hulp van de Stad, zonder d hulp van de Kijke- Menschen, van de Burgers en van d'ander Werklieden, wij verklaren het. er zouden dagelijks Werklieden op hun Fa briek'doodvallen van honger en van ellende.. Medeburgers, zeggen wij te veel Is dat de ware toestand niet? Het eten valt toch uit de lucht niet en wij kennen menig huishouden met 5 kinderkes, waar in vollen winter de winst boven de 10 franken niet ging Welke verbazende som zou het niet zijn, moest men uitre kenen wat de Stad Aalst, met de welhebbende Bevolking van Aalst op 20 jaren gegeven heeft, niet aan zieke, aan oude menschen, aan Weduwen en Weezen, aan Ouderlingen, maar aan brave huisvaders die 10 a 12 uren daags werken, aan werklieden van machtig rijke-menschen!.. Aalst zou moeten welvarend zijn met zijn talrijk Werkvolk; 't is juist contra rie; met honderden zijn er die met moeite kunnen eten koo- pen, houillekolen en al soarende en garende een stuksken huisraad of kleeding; en is 't waar, is 't waar, dat er Fabri kanten zijn, die er aan denken van een Coöperatief in te ricK ten, van winkel te doen houden voor hun werkvolk, winkel in 't groot, waar zij alles zouden bekomen om aldus de klein Burgerij de keel toe te stroppen, dat al die menschen ook naar den Armen zouden loopen Zouden zij aldus de Stad, de Rijke-Menschen en Burgers bedanken, die nog jaar lijks zooveel duizende franken in HUN Werkvolk steken Wij herhalen hetEr valt geen geld uit de lufchtIndien morgen de Stadskas, de kas der Bulgers gesloten ware voor d'Huishoudens van honderde en honderde werklieden, zou de Honger en d'EUende de muren niet oploopen en tot ra zernij brengen?. Als wij iets overdrijven. wij vragen om te recht gewezen te worden; doch geven wij den waren toestand, men zoeke verbetering. veraars. integendeel, kunnen een goed loon geven aan den arbeider, maar kennen geen Vlaamsch genoeg om hem aan te spreken, 't geen hen van allen invloed berooft op dezen aan wien zij moeten gebieden de rijke vrouwen schrijven een Franschen bon in hunne liefdadige bezoeken aan arme huisge zinnen, als een troostend Vlaamsch woord meer goed ja soms meer goed zou doen dan henderd Fransche bons advokaten en andere bekwame mannen kunnen het volk niet verlichten over de ware inzichten der socialisten, omdat zij het woord in 'tVlaamsch niet kunnen voeren; de hoogere standen kunnen uit dien hoofde zickzelven niet verdedigen de burgerij moet voor hen op de bres springen. In het kongres van Luik heeft men het gezegd het beste middel om bij ons het socialisme te bevechten is 't vervlaa*- schen van Vlaanderen. Spannen wij dus onze krachten te sa men met het volk te vervlaamschen zullen wij het socialis mus verpletteren of ten minste onmachtig maken, en in dat dierbaar Vlaanderen het Vlaamsch Volk tot zijnen eeuwenou den roem doen herleven Dat hatelijk en rampzalig werk Het Christendom hier uitroeien Dat gebeurt door de liberale scho len, de liberale gazetten en de liberale gezelschappen.... Aalst, Aalst, ja een deel van ons jong Volk [is reeds ont- christelijkt door uw Middelbare Scholen... De liberale gazetten Men staat soms verwonderd over de wreede schrijfwijze der gazetten van de Socialisten, dat zij vlakaf alles loochenen wat de Christelijke Leering voorhoudt, ja 't bestaan van God; maar al die zaken zijn, in fijneren vorm, geschreven door de liberale gazetten; 't eenigste verschil is, dat de Socialisten er geen doekskes aan doen. De studie is er op gemaakt; de gazetten van socialismus en van liberalismus schrijven over zaken van Gods dienst, juist hetzelfde.. En de slechte gezelschappen!... Als 't kwaad in compagnie is, dan wordt de boosheid veel grooter... Zou een mensch, alleen staande, durven zeggen dat de Sankulotten der jaren 93 deftige eervolle mannen waren, dat men de verjaardagen hunner regee ring moet vieren Dat durven zeggen in de Vlaanderen en de Nederlanden, als wij lezen en hebben g'hoord van Ouders en Voorouders, wat ruige schroebbers, dieven, branders en moordenaars die Sankulotten waren!.. Nog tans de Socialisten, in slecht gezelschap zijnde, durven dat, ja, en ze vragen in Vooruit een algemeene Feestvie ring voor die de verdrukkers van ons Vaderland waren... 't Is ongeloofelijk wat die goddelooze Jacobijnen hier uitgesteken hebben; leest de Geschiedenis; leest de Jaar boeken; leest de Chronijken der Belgische Geestelijk heid in die jaren; leest den BoerenkrijgWerkmen- schen, hoe kan éen enkele onder u samenspannen met zulke verdwaalde gasten als de Socialisten van Gent Z'en hooren of z'en zien niet in hunnen drift om de Vlaanderen te ontchristelijken. 25 Juni 1891. Niets bijzonders te melden in Belgi sche Staatsrenten noch in Stedelijke leeningen. De loten der buurtspoorwegen hebben sedert ons leste over zicht eenen frank gewonnen; meer dan eens riepen wij de aandacht onzer Lezers op de loten waarvan de in- trestkoepon aanstaande is, bijzonder als deze op korten termijn opgevolgd is van eene trekking, zooals hier het geval is intrestkoepon 15 Juli, trekking 29 augusti. Met op gepasten tijd loten te koopen en te verknopen kan men een schoon stuiverken overhouden en men heeft intusschen eenen veiligen pand in handen. Eene voorzichtige en goed bedachte werking in loten kan 7 tot 8 ten honderd 's iaars opbrengen en soms r.og meer. Het beste tijdstip om die werking te beginnen is ge woonlijk de maand November of December. Bericht aan de liefhebbers. Koolmijnaandeelen in daling; zink- en loodaandeelen in voortdurende strekking tot hoogte: Asturienne des Mines blijft 5000. Austro Beige 1645. Vieille Montagne 557 1/2. In vreemde staatsweerden bemerken wij de Portu- geezen 3% met neiging tot dalen lange artikels worden over dit land en zijne finantiën geschreven kan de mi nister er in gelukken zijne begrooting in evenwicht te brengen en te behouden- dan is de betaling der koepons verzekerd; als er iater -joni 2jou zijn, kan men langzc merhand de schuld uitdelgen. Maar waarom verkoopt Portugal zekere Coloniën niet die meer geld vergen dan zij opbrengen Misplaatste hoogmoed komt niet van pas in een 'huishouden waar gebrek is Hongaarsche goudrent 4 °/o 93. Hongarië is goed vooruitgekomen en de begrooting sluit er met bon:. Spanje 74 dit land verkeert in ernstige geldmoeielijkheden en vele mannen van den stiel vinden den huidigen prijs over dreven. Zou eene daling van 10 of 20 als eene onmo gelijke zaak moeten aanzien worden Het is aan Portu gal wel overgekomen en... heden ik, morgen gij. Turken 18.50 Russen met weinig verhandelingen aan eenigzins flauwer prijzen. Wij moeten de bezitters van titels van den Russischen Transcaucasiaan spoorweg 3 doen opmerken dat zij goed de trekkingen moeten nazien en op tijd de uitbetaling eischen der uitgelotte stukken, want 5 jaar na het gestelde tijdstip tot uitbeta ling is het kapitaal reddeloos verloren Zuidamerikanen zonder merkelijke verandering; geene daling meer en behoud der prijzen. Eindelijk heeft men ons toch iets laten weten van de leste vergade ring te Londen aangaande de provinciale schulden van Argentina. Het was tijd, want de belanghebbenden werden tot hiertoe geteldi voor eene o in het cijfer. De toekomende voorstellen van Dr Plaza, zegt men, zul len bevredigend zijn. - Wij wachten. l Te Wetteren, Gemeentedag geweest van Anti-Socia listen; en wat er bijzonderlijk getroffen heeft, is 't vol gende ggHet woord wordt gegeven aan Mr De Ceuleneer, hooglee raar aan de hoogeschool van Gent. Zijne meesterlijke voor dracht is sprekend van waarheid. Met recht, begint de hcogleeraar, zegt men dat de socialis ten God, familie en eigendom willen afschaffen, zij willen ee nen staat zonder God, en dit ware de zwaarste der dwingelan dijen 1793 heeft het bewezen, als de kerken gesloten waren, stond erop iedere plaats een schavot. Ja de werkman heeft rechten, maar ook plichten hij moet de armoede en de ellende trachten te voorkomen. Dit heeft hij gedaan door zijne maatschappijen van onderlingen bijstand en andere inrichtingen. De bemiddelde en hoogere klassen integendeel zijn giooten- deels aan hunne plichien te kort gebleven. In alle landen bestaan er zekere algemeene redens die aan leiding geven tot het socialismezucht naar genot, uitbreiding der groote nijverheid, verflauwing van het geloofmaar in ieder land zijn er ook bijzondere oorzaken. In Vlaanderen is het de verfransching. Het is niet uit hoogmoed maar omdat zij het Vlaamsch niet kennen dat de hoogere standen van de volksklas verwijderd blijven. De heer De Ceuleneer toont hoe men ons volk verfranscht. Wel is waar hebben wij, dank groot endeels aan ons katho liek ministerie, veel veld gewonnen op wettelijk gebied, maar op maatschappelijk gebied hebben wij verloren. In de steden vooral is alles in 't Fransch, taal en zeden. Men gaat naar fransche schouwburgen, leest Conscience niet meer, maar wel Fransche romans. Verderf en zedeloos heid leiden recht naar het socialisme en dat brengen de Fran sche romans hierin immers het is voor onze Vlaamsche boe ken niet dat minister Vanden Peereboom de boekzalen in de spoorhallen heeft moeten opschorsen. De damen gaan naar de parochiekerken niet meer waar er in 't Vlaamsch gepredikt wordt, maar naar kapellan waar al les in 't Fransch geschiedt, en verwijderen zich aldus meer en meer van 't volk. Het verfranscht onderwijs maakt de jongens onverschillig voor het Vlaamsch, en doet het misachten door de meisjes, die zelf geeu Vlaamsch briefje meer kunnen schrij ven* t_- Vroeger deed men de eerste ko-nmume op de parochie, en verbroederde men op de kommuniebank met de arme kinde ren der gemeente nu doet men de eerste kommunie in de kostscholen en wordt er toe bereid in eene taal die men nog niet verstaat, dus slecht en onkristelijk voorbereid. En welk is het gevolg daarvan Van de jongste jaren tee kent zich de scheiding tusschen de standen af. De socialisten spreken in de taal van't volk aan de driften van den mensch, en menig werkman laat zich overhalen. De nij Het eeuwfeest vanSt-Aloisius, t'Aalst gevierd in 't College, door de Congre gatiën Welke luisterrijke, verheffen de, troostende, leerrijke Plechtigheid Die jonge Pater Böhnen is waarlijk een der grootste Vlaamsche Predikanten sterk in de taal, kloeke aangename stem. een manhaftig hert, sterk in de Geschiedenis en in de Wijsbegeerte, alles wat een goede Redenaar uitmaakt.. Tot weerziens Pater, zeggen d'Aal- stenaars.... Zondag werd de kerk van 't College ver scheidene malen bestormd doer de menigte en er waren diensten van 4 ure 's morgends tot 6 ure's avonds. De Paus heeft bijzonderlijk -angedrongen ter gelegenheid van dit Eeuwfeest, op de Christene Jeugn, dat ze zou op groeien in de goede zeden en tot eer strekken van Huis gezin en van Samenleving. Maandag de groote Feest dag der Apostelen Petrus en Paulus, die twee manhaf- ge helden, Voorstaanders van Vrijheid en Eerlijkheid. Die helden moeten vereerd worden en aanroepenin Roomen, d'Hoofdstad der Christenheid, staan hunne Beelden in marmer er. brons, in St-Pieterskerk, op het uitgestrekte St-Pietersplein, op veel ander openbare plaatsen Ten tijde der Vrijheid van Roomen was er op den Feestdag der Apostelen in St-Pieterskerk Aller- plechtigste Dienst en 's avonds een wonderschoone Ver lichting der kolommenen bogen en fonteinen eu beelden v het Paleis... Niets kostelijker inde wereld dan Graf der Apostelen het is omringd van koperen ballus- traden en men daalt er in langs twee marmeren trappen. Rond dit Graf is gedurig volk gekdield en in April 1888 de Belgische Pelgrims hadden mis gehoord aan den ou- taar van St-Pietersstoel, na de mis de Reliquiën gingen vertoond worden men moest eenige oogenblikken wach ten en Bisschop Lambrccht, geknield op 'tGraf derApos- telen, begon hardop den Roozenkracs te bidden 111 't Vlaamsch5... Bisschop Lambrecht den 2 Juli zal het twee jaren zijn dat hij ons ontnomen wierd, na in 3 jaren van Openbaar Leven zijn Volk verrukt te hebben, ge sticht, bemind, getroosten opgewekt.'t Is maar later dat men zal zien, welke vruchten dit Buitengewoon Le- ver. gehad hebben... Die korte levensloop is lang geweest door den lever en de Deugd.. Deze waarheden wierden klaarlijk uitgedrukt op den Lijkdienst van Bisschop Limbrechtdoor Monseigneur Stillemans: Wat verba zende menigte van belangrijke zaken, in éen jaar ver richt door den Kerkvoogd Noch leven noch dood zal

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2