Rampen Misdaden ëc Ongelukken GENT.- AALST - WETTEREN Voordracht CONGRES. OVERZICHT. Later Nieuws. AALST. - DE DIEFTE. BUITENLANDS. D'Assisen. EERLIJKHEID. Eere aan onze Policie! Eere bijzonderlijk aan den Adjunkt-commissaris M. Leopold Vernaeve, met de zaak gelast, der diefle in d'Achterstraat, en die het zoover gebracht heeft dat 2 dagen na de dieftc-, maandag morgend ten 6 ure.^alles reeds ontdekt was en opgeklaard. De dieven zijn 1 em merman J. B. biigenaamd den Verren en De Smet Jo sef, bijgenaamd Parapluken, twee oud-veroordeelden DeSmet, maandag morgend aangehouden,heelt volledige bekentenissen gedaan hij en Temmerman zijn langs de grilje der achterdeur, die open was. naar den Dender gegaan daar hebben zij den boot losgemaakt en zijn al- z©o in d'hoven geraakt van de juffers De Bièvrc en van M. Van Damme hunnen buit hebben zij aan den over kant der rivier aan wal gebracht en zijn het gaan weg steken in de Bergemeerschen, de hesp hebben zij bijna opgeëten. Volgens hun verklaring hebben zij de meeste vogels laten vliegen. Temmerman wordt door de Policie opgezocht en zal weldra in handen zijn... Diefte met in braak, 't wordt erg opgenomen. Tegen 2 s.echte her bergen is vervolg o. a. tegen Den Kalfskop, Stoofstraat Op dit huis hangt reeds een plakbrief van 't verkoopen der Meubels. Te GROOTENBERGE zijn woensdag achternoen 2 groote boomen verdonderd, door twee verschillige sla gen, eene vrouw stond aan den boom nevens een der beide, zoodat zij in groot gevaar is geweest. Dat men toch zich wachte van onder boomen te gaan staan als 't dondert. DENDERMONDE. Een nog al hev.g onweder is woensdag. 8 dezer, rond 4 ure namiddag, over onze stad en omstreken losgeborsten. Bliksem, donder, regen en hagel, doormengden zich met elkander. De bliksem is gevallen op een huis bewoond door Hendrik De Boeck en heeft er een begin van brand ge sticht, dat spoedig door de soldaten van het depot van het ie linieregiment uitgedoofd werd. Evenwel is De Boeck's legerstede geheel verbrand, maar is gelukkig- lijk verzekerd. Het onweder moet bijzonderlijk groote schade aange richt hebbrn tusschen Dcndermonde en Aalst, want langs dien kant was het firnament uiterst zwart. GENT. Schrikkelijk ongeluk. Woensdag voormiddag, rond 11 ure, is een schaliedekker, wer kende aan een der daken van het Slachthuis, door eenen misstap van het dak gevallen. Het slachtoffer was den schedel verbrijzeld, de dood was bijna oogenblikkclijk. De ongelukkige laat eene weduwe, met 4 minderjarige kinderen achter. GENT. T'Aalst zijn de menschen dikwijls verveerd gelijk er karren zijn die rap rijden; 't is vliegen dat ze doen, te Gent gebeurt dit ook; maandag voornoen, in de Steenstraat, reed een brouwerswagen alzoo in volle vlucht een der knechten die scherlings op een ton zat, viel eraf en rolde over den wagen, alwaar eender wielen over zijn lichaam reed. Eerst is de man in een geburig huis verzorgd en dan naar de Bijloke gedaan. MELLE. Zelfde zondag nacht ten half elf de stal ling afgebrand bij de weduwe Harnhout, op Kalverhae- gen. Al 't Volk was reeds te bede, het vee is gered, met snel en spoedig te werken. Gisteren hebben wij de verplaatsing gemeld van twee fabrie- ken naar Aalst en Wetteren, om ginder met goedkoope loonen <1 de fabrieken te doen. Deze woorden vinden wij d'ander week tot tweemaal toe in gazetten van Gent. Naar Aalst en naar Wetteren! Het blijft dan duren 1 het verergert nog En wat zijn de gevolgen 1 Dat men t'Aalst niet behoorlijk kan leven, en daarbij nog het brood ontneemt aan de Werklieden van ander sleden. Waar blijft de Werk- en Nijverbeïdsraad M. 'Airgemzester Van Wamheke. waar 'vn,'l'!uK'0'en narig gestemd door de Kamer van 1887. Eenen Raad die alles durft onderzoeken, die aan g heel het Land bekend maakt, wat de werklieden winnen, hoeveel uren aj werken, hoe zij behandeld worden, hoe het staat met de kinde ren, met de jonge dochters, met de moeders, welke den zedelijken toestand is... Paus Leo zegt in zijnen Brief over t Werkvolk: nooit mag een loon zoo laag wezen of een matig rechtschapen arbeider moet daarvan kunnen bestaan. Het leven te onderhouden is voor eenieder de noodzakelijk ste plicht. Het is onweerdig en schandelijk, menschen enkel tot eigen gewin te exploiteeren... Handwerk of arbeid is geen schande, maar het moet naar waarheid gelden als eene eer, door eigen werk zich datgene te verwerven, wat men voor zijn levens-onderhoud noodig heeft. Zoo spreekt de Paus van Roomen en hij voegt erbij dat het Staatsgezag zich moet doen gelden als er met den loon niet kan geleefd worden of als er aan de Samenleving te kort gedaan wordt door krenking of mishandeling van 't werkende Volk. Niet kunnen leven, als men al zijn krachten geeft, 10, 12 uren daags! Dat is voor velen de toestand in Aalst... ELLENDE heb ben!... En wat volgt daarop? De Paus zegt dat het huishoudelijk leven tot een begeerlijke zaak moet gemaakt worden, doch als men altijd ellende en armoede heeft, men valt in twijfelzucht en in moedeloosheid; de kinderen, thuis niets ziende dan ellende, zoeken hun vermaak in d'herberg, in de nachtvergaderingen, en zoo komt er een Volksbederf dat eindigt met een algemeene pest te worden. 't Is uit Ellende dat men naar t Socialismus opziet Doch is er ooit iemand of iets verbeterd met te vloeken? En wat is de Vooruit van Gent, dan een aanhoudend en ijselijk gevloek? Wij vragen het aan iedereen. Id den hertegrond van 't Werkvolk is nog godsdienstig gevoel; geen huis is er in Aalst, waar het Christusbeeld niet hangt... In dien d'huisvaders maar 'ne gulden daags konden wnnen, regel matig, de Socialisten wierden affröntelijk de Stad uitgejaagd. Ach, nu terwijl het nog tijd is, dat men toch luisterde naar den Paus, die zoo uitdrukkelijk spreekt! Kunnen leven met 't werk zijner handen, dat is toch de redelijkste en de natuurlijkste wensch; dat is toch 't belang en de welvaart, niet alleen van 't Werkvolk, maar van de Burgerij, van de Rijke-meoschen, van d'heeren Fabriekanten;daar MOETEN wij geraken of 't is Ellende, Twist en Ongeluk! Kunnen leven en een huishoudelijke welvaart hebben; dat de kinderen en de jonkheid hun eerlijk en eerbaar hert behouden en hunne brave Ouders tot troost en steun dienen. Aan dit werk van opperste noodzakelijkheid kunnen d'heeren Meesters en Fabrikanten veel bijdragen... De Pauzelijke Brief dringt er sterk op aan.. Deze Brief wordt bijzonderlijk gelezen door de Burgers en door de Landbouwers. Zekerlijk, elk kan er zijn nut uit trekken; maar 't zijn d'Heeren, de groote Meesters en de Werklieden, die deze gewichtige vermaningen zouden moeten overwegen, vermits de goede of slechte toekomstderSamenleving er van afhangt. WESTREM, bij Wetteren. Aldaar is zondag nacht ten half elf afgebrand de stalling van Pieter Tavernier, waar ingebleven zijn i rund, 2 geiten, konijns en kie kens. HERZELE. - Zondag ter, 8 1/2 namiddag, is er een begin van brand ontstaan in de Peperstraat bij M. Joan nes DeRaedt, molenaar. De brand is begonnen op den zolder aan de bedstede der dienstmeid. Men zag eenen hevigen rook door de pannen opstijgen; het alarm wierd geblazen. Twee moedige jongelingen, het gevaar trot- seerende, zijn met twee cemers water op den zolder deer den verstikkenden rook geloopen, en op minder dan 3 m. hadden zij den brand overmeesterd, niettegenstaande dat de kepers en dakpannen al begonnen te branden. D'heeren der Assurantie zouden deze jongelingen, llo- beyns en van Laethem mogen beloonen want zij nemen geerne een pintje Ik moet ook met 1 f melden, dat de pompiersop minder dat 4 minuten daar met hunne ge reedschap tegenwoordig waren, maar hebben niets moe ten verrichten, de schade is onbeduidend. Men denkt dat de oorzaak van den brand gekomen is de dienstmeid had de stoof aangestoken en daarna is zij naar boven gegaan voor hare beste kleederen uit te doen en waar schijnlijk is een glinster vuur op haren wollen rok ge sprongen. Over eenige jaren is er nog een begin van brand bij De Raedt geweest. I ANTWERPEN Valsche kaartspelers. De policie heeft dinsdag namiddag, ten 3 ure, bij de aan komst van den trein van Brussel, drie valsche kaartspe lers aangehoudenwelke eezamenlijk met nog 7 anderen eenen heer 50 fr. onttutseld hadden. De aangehouden beweren onschuldig te zijn. BRUSSEL. Vitriooldrama. Woensdag da- spoelen zijn lijk aan strand. Te Crefeld, Duitschland, in den storm van d'ander week zijn verscheide huizen in gestort, en werklieden gedooddat is 't ergste. Ze schrijven uit Napels dat dat zoo akelig wreed was, gelijk M. Jardim in den vuurmond -zakte hij hield zijn twee handen over zijn ooren, als iemand die verschrikt is over een vreeselijk gerucht en zoo verzonk hij in den vuurberg. Onvoorzichtig geweestnog voortgegaan als men hem aanried weer te keeren. Te Montlucon, in Frankrijk, zijn 3 boerewerklieden en een gemeenteraadslid door den bliksem gedood. ZWITSERLAND, hóe schooner land, hoe meer perijkel vivan den effen grond!... Op den Aar, bij Wangen, is een ponte omgeslagen er waren 25 personen opbijna allen zijn verdronken. En uit Ame rika schrijft men, dat het daar onweer is gelijk bij ons maar de Wind heeft daar meer macht, in dat nieuw land. Langs Gelveston,Mexiko, zijn groote zeeschepen om gewaaid. Te Sidney, in Oceanië, is een groot En- gelsch kanon gesprongen op een zeeschip 2 officieren en 3matroozen dood! In Hongarië is 't zoo Afri- kaansch heet, dat er zaterdag 7 personen krankzinnig ge worden zijn van d'hitte. Dat is fameusfe Sardinië hebben struikroovers de Statie overweldigd en alles mee genomen wat eenige weerde had. GROOTE BRAND. Te Navettes, bij Rijsel, is door onvoorzichtigheid van kinderen, eenen brand ontstaan waar door dertig huizen in asch gelegd werden. IN SAKSEN. Het dorp B er glas, nabij Plauen in Vogtland, is afgebrand. In de Constantinmijn, nabij Freiburg, sloeg de bliksem op eenen dag driemaal binnen. Arbeiders, die op 36o meters diepte aan 't werk waren, werden door den slag bedwelmd. loopen. Wisius. Tot zondag, Marcus. Marcus. Ja, ten half 12 op de Groote Markt, 't zal een uitzonderlijk schoon Concert zijn. Maatschappij van Onderlingen Bijstand der bureelbedienden, Reizigers, enz. der stad Aalst onder kenspreuk Takjes worden boompjes. BUITEN ALLEN PARTIJGEEST gegeven op Zondag 19 Julij 1891 om 4 uren namiddag op het Stadhuis, Militiezaal door den heer J. Van der Paelt der Maai schappij Association mutuelle des employés de Com merce du Bassin de Charleroi. Spreker zal handelen over het vormen van een Bondgenoot schap van de Maatschappij van onderlingen Bijstand voor bu reelbedienden, reizigers, enz. van gansch het land, waarvoor een buitengewoon Kongres belegd is te Brussel den 21 dezer maand. Wij doen eenen warmen oproep tot al onze vakgenooten dezer stad en omliggende deze belangrijke Vergadering bij te woon en. De Leden geen deel makende van de maatschappij, zullen met alle genoegen toegelaten worden. Zelfden dag Om 3 uren namiddag, maandelijksche Vergade ring voor de leden der maatschappij bij den heer J. Kestens Café riche Groote Markt. ging het beter in de jaren 1793 en volgende, als in l'rankrijk al al de kerken bestolen waren tot zelts van hun klokken en als er dan op straat stierven van honger, terwijl te Parijs de slechte Overheden op t Stadhuis brastten sis Balthasars? Zal er meer Welvaart komen, als Gods Huis besto'en is?... Menschen, doen wij niet wel, in dees Verhaal der kerkdieven, die liberale gazetten te schandvlekken?...) Terwijl Bisschop Lambrechl aan 't hoofd der Vlaamsche Bedevaart naar Roomen trok en er overal zulken grooten eerbied betoonde aan de Kerken en Bidplaatsen, in Bei- genland 't was d'een kerkdiefte achter d'andere; in den nacht van 6 tot 7 april te St Joris- Wyngheoe; inden nacht van 10 tot U april Wenduyne; dan te Wetteren, to Neder-Overheenbeek, te St Ulric-kapelle, te Velthem, te Winxele, enz. enz. en eindelijk rond einde Juni zond Kreitser zijn bevelen rond, om den root der groote kerken te beginnen met Aalst en Melsele. t Vervolgt.) middag is in de Hoogstraat, op het oogenblik dat eqm groote menigte daar voorbijgaat, eene misdadige poging gepleegd. Sinds langen tijd had F. H... te lijden van de slecfcte handelingen van haren man, den genaamde J... Ten gevolge van allerhande ontberingen, die J... zijne vrouw deed ondergaan, had deze laatste zondag de ech telijke woning verlaten, en was bij hare zuster gaan in wonen. Deze scheiding beviel echter niet aan J... Woensdag, rond ir ure, ontmoette hij zijne vrouw in de omstreken der Groote Plaats. Er had eene woorden wisseling plaats en J... ging zelfs zoo ver de ongelukkig te slaan ."Deze begaf zich naar eene drogerij en kocht «jen fleschje vitriool Op den hoek der Zw a&rdstraat gekomen, wierp vrol H... het fleschje naar het hoofd van haren man, slechts licht gewond werd. Men heeft de vrouw aange houden. L BRUSSEL. In eene fabriek van Koekelberg is ^en werkman, door het vallen van een stuk machien 2000 xilos, letterlijk verpletterd. De ongelukkige, niet meer kennelijk was, laat eene weduwe met7 kim ren na. Diete van 60,000 Fr. 'tls wreed gelijk ze te Brul sel beginnen te stelen ge zoudt zeggen er is een UrJ versiteit van diefstal aaaleering; voor 60,000 fr. juwèt- len zijn op slimme wijze ontfutseld van M. Schemaj- ker, goudsmid in de Treurenbergstraat. Sedert eyi maand was die heer in betrekking met een rijken Am rikaan die in de Throonstraat n° 15 er een groot hu|s bewoont; veel ju weelen had die rijke Amerikaan g kocht en dadelijk betaald, doch nu was hij er voir 60,000 fr. komen koopen. M. en Mad.Schemaelier moe ten méégaan om 'tgeld ze wierden in 'ne rijke salcp gebracht, terwijl de sekretaris van den Amerikaan ju weelen binnendroeg en 't geld ging halen maar Sekretaris bleef weg de goudsmid kreeg achterdenkei en liep naar de deur. De Amerikaan was per rijtuig wej met de 60,000 fr... Een leger van politieagenten gitg aanstonds op zoek, maar tot heden is er niets ontdekt, 't Schijnt dat de dieven naar de Noorderstatie zijn gen- den en van daar op Holland. Het schijnt dat 3 kerel; gekend voor de fijnste juweeldieven van Europa, diefte gepleegd hebben. BRUSSEL. Ei, de nood was groot; dat z'oplette; de rijders met die ijzeren losse peerden; aan de Wil K- 4- -.o t •-7. v - looze cheese in 't water gesukkeld en z<^u vérdroikt zijn, zonder de hulp van den roeier Van der Straetei. Brussel en Beschaving beginnen met dezelfstj-. let ter; maar alle koeien heeten geen Elaar... Onlangs er was een Feest in Tcrkamerenbosch en weet ge wit de straatgasten der beschaafde hoofstad meêgenomen neb ben Behalve de stoelen. 5000 ballons der verlichting, 200 petroifakkels en al he* toestel des vuur*erks. De Vrijdenkerij zit scherlings op de stadsscholen van Brussel; dat zegt alles met éen woord. BRUSSEL. In de Noordstatie is aangehouden, op heeterdaad van beurzesnijder ij, zekere B.... maar 15 j. oud, en hij was gelast met te stelen op't convoi tusschen Brussel en Oostende... Zeg nu nog, dat Brussel de stad riet is van de Vooruitgang BREE. Ze wilden Sixtus bijna niet gelooven, als hij zegde dat er in 't jaar 1855 zoo eeuwig veel Vogels doodgehageld waren. Maar nu schrijft men uit Bree dat de hagel er zoo wreed is geweest, dat er van vogelwege bijna niets meer overblijft dan de zwaluwen. DEERLIJK. Over de stad Kortrijk er. omstreken heeft een hevig onwcêr gewoed. De bliksem is op de kerk van Deerlijk gevallen die in brand staat. De pompiers van Kortrijk zijn in alle haast vertrokken. De kerk van Deerlijk staat midden het dorp. De naaste woningen zijd levendig bedreigd. IJPER. - Spoorwegongeval. Woensdag namiddag rond t ure, is een ernstig ongeluk gebeurd in de statie te IJ per. Een merkman, die eenen wagon aan eenen mance- vertrein wilde vesthechten, is onder de wielen geraakt. Alvorens de ongelukkige zich kon oprichten, zette de trein zich in beweging. Men nam alsdrn neg slechts eenige verminkte men- schelijke overblijrsels op. TURNHOUT. Verleden vrijdag voormiddag om streeks 11 ure, had te Baelen op de Nethe een droevig voorval plaats. Maria Sophia Breugelmans, een kindje van slechts 1 jaar en 8 maanden oud, werd door eene kar overreden en op den slag gedood. ANTWERPEN. Onaangenaam ontwaken. - J. S., policieagent der 6e wijk, had maandag zijnen vrij er, dag. Na een bezoek bij verscheidene vrienden te heb ben gebracht, kwam hij half aangeschoten in het parkj aan. Aangezien het schoone weder, ging hij op eene ba- k zitten en viel in slaap. Toen hij ontwaakte, wilde hij zien hoe laat het was; hij was niet weinig verwonderd toen hij bemerkte dat men zijne zilveren horlogic voor eene groote koperen had verwisseld BRUGGE. - Dronken soldaten. I angsheen de baar. van Steenbrugge. halfwege de brug over het kanaal en den wegnaar Eekloo, staat eene herberg die voor opschrift draagt(In de roode Zee.) Zondag nacht, rond 10 ure, hebben drie soldaten, welke dooddronken waren, zonder eenige reden de deur dezer herberg inge stampt. Alsdan begon eene wezenlijke plundering. Buf- f:t, stoelen, glazen, teljooren, vensterruiten, alles werd verbrijzeld De woede der dronkaards was zoo hevig dat zij twee stoelen in de vaart gingen werpen, die twintig meters verder ligt. De bewoners des huizes waren zoo voorzichtig geweest de vlucht te nemen. Om 7 ure 's morgends heeft de gendarmerie eenen der woestaars aangehouden. De anderen zullen ook weldra achter slot zitten. Oei, een rijken Amerikaan, M. Sylva .lardim, te Napels den Vesuvius-berg be klimmen, zich te ver avonturen en in den Krater, in den vuurmoDd gevallen... Zijne dame en hunne 5 kinderen waren te Paws; welke treurnisM. Lubet, kolonelder gendarms van Parijs, was naar Pala een zeebad gaan nemen hij is in zee baren komen tot aan zijne borst; zijn as is afgesneden hij valt dood en de gol' Senne en Dijle Kanaal van de Leie en van de Yperlee Kanaal van Gent naar Terneuzen Haven van Nieupoort(l Spoorwegen in aanleg Van Wanlin naar Anseremme Linie der Amblève Van Audenaarde naar Orroir Van Gedinne naar Houget Wegen en werken aan spoorwegen Trekdienst en materieel Post (verschillende lokalen) Telegraaf en telefoonft Zeevaart Kazérnement Versterking der antwerpsche forten Noorder citadel Strijdlinie van Antwerpen(l Polijgoon van Brasschaat(l Werken aan de Maas (op Donderdag 9 Juli 1891.) Wisius. Marcus Marcus. Wisius! Wisius. Marcus, ze zul len ons gaan de Refraktairs noemen Marcus. De Refraktairs! maar lotj ons hier niet blijven staan't regent dat 't giet kom, we gaan om een pintjen... 600,000 950,000 120,000 800,000 i5o,ooo 800 000 140.000 200.000 250.000 io.i5o.ooo 6.563.000 218.000 317.000 382.000 2.000.000 600.000 1.178.000 1.100.000 880.5o2 14.000.000 GezondheidGe spraakt daar van Refraktairs, Wisius! Wisius. Awé Marcus, 't is Juli, al die Concerts op de Markt gevveesl. Marcus. En w'hebben er over gezwegen, gelijk standbeelden. Wisius.—Ja, dat is't! Marcus. Och, Wisius, vriend, ge zegt het wel woorden zijn geen guldens, maar in een huishouden, den eenen dag is niet gelijk den anderen twee messen in een scheer blijven bijeen, maar twee kameraden, ontbreekt den eenen, en dan den anderen.. Maar Zondag w»i r-ref.ent. iLVGó. J-, Marcus, ztfidag 5' YuGfuOens urn uc Jonge Garde te hooren Marcus. Mij dunkt,Marcus, dat ze raarjzoo schoon gespeeld heeft. Wisius. En onze President, M. Van den Bogaerde, die/er nog verjongd uit zietg'heel Aalst maakt er zijn kcfnpliment over;zeo recht als een keers,de kommando- st/k in d'hand, zoo vast staan als den grooten eik uit Vjieze bosch /Marcus. Eere zij hem, Wisius, en aan al zijn Mu zfcanten! En heje 's achternoensj op 't Groot Concert fin de Gtedes den Muziekmeester gezien? jWisius. Zwijgt, Marcus, 'k had hem in d'oog gelijk Jen Toren van Mespelaer. I Marcus. Wisius, is hij geen honderd jaar, 't en kan fcr toch niet ver af zijn, dien Muziekmeester M. Staps in nog zoo kras en zoo felHe-je zijn oog zien fonkelend -ondgaan naar zijn Manschappen 1 Wisius. En hoe schoon dat ze speelden Marcus. Wisius, 't was een fijn olie op 't hert Wisius Mij stond bijzonderlijk aan, den solo voor saksofoon, dat kwam daar uit zoo zuiver uit, zoo zuiver als een kieksken uit 't ei Marcus. - Wisius, de fluit speelde ook wonderwel dat was'ne keer een Melody en een Harmony! geen valsch toontje zoo groot als een spellepunt. Wïsjus. Een Muziek van Artisten, Marcus, en we zeilen ons Magistraat danken voor dat schoon Concert Marcus. Wisius, b'halven dadde, de klein Sol daatjes en zijn ook niet te verleggen alhoewel klein patiterres en zoo wel in akkoord spelen.. Hejeren Mees ter woint rechtover waar de kasern gestaan heeft en 'k heb waarlijk met plezier in zijn huis gezien Maicus. Wisius, r.og een pieatje, 't bier is lekker maar le pientjes zijn wreed klein Wlius. 't En zijn maar stjoorekes! Maar Mar cus, set dat 'ne keer regenen; en dat is al bezig van... Maicus. —Van maandag at, met pooskes, dijnsdag ergex en gisteren en vandaag zonder respijt Wsius. Errem Oilstj Kerremisalzoo uitgeregend woren in 't jaar 79 was 't ook alzoo, als [de stoven in d'hebergen ontstoken werden Mrcus. Wisius, ge zegt errem Oilstj Kerremis mas laat ons zeggenErme Boerkes Vcsius. Eerst den wreeden Winter! Mrcus. Dan dien kamanken Uitkomenden Vtsius 't Graan vervrozen en moeten herzaaid worenl Mrcus. Goed uitkomen, veel vreugd hebben, en oveeenige dagen dien Hagel. Visius. Ja, dien wreeden Hagel, hier is t niets gemest, Marcus,maar ze zeggen dat op Merchtem Kou ter iets is g'heel gebleven, dat er boeren zijn met 4 peelen, die geen enkel schof graan zullen hebben Mrcus. En al uw geld en uwen arbeid steekt erin Wisius. Is 't niet om levendig de dood te sterven I Krcus. En achter dien hagel, dien aanhoudenden real 'isius. Ja, dat 't Vlas plat ligt, dat 't Graan ver- derueerd wordt en dat d'errem patatjes liggen te zwem- mi in 't nat... En z'hebben de droogte noodig de dlokte aIarcus. - Zou de plaag er niet aan zijn? tVïsiUS» Langs sommeste kanten, maar zebesprui- t< de kuilen volgens 't nieuw uitvindsel. vIarcus.— Te zien of 't zal goed zijn Wisius. Marcus, als wij maar de jaren 16 niet tiugkrijgen Marcus. 'tjaar 16, ja, dat was gemakkelijk om cthouden 't jaar na den slag van Waterloo. Wisius. Och, alsdan geen koorn, geen tarwe, geen Jatters, alles kapot geregend,hongersnood en ellende /Marcus. Och, Wisius, lieve bermhertige deugd, ffls lieer wil er ons van bewaren... Maar als ge dien ri>en ziet en die dikke locht. Nu houdt het op. maar 'tzal weer iets gaan doen... Wisius, 't Nieuws van de week is Rusland en Frank rijk die samen zitten a vous konfrater Dat was sedert lang te voorzien. Rusland ziet met spijtig oog naar Duitschland Rusland zit in den Oosten met zijn begeer ten TEGEN Oostenrijk Rusland is gepikt, omdat Keizer Wilhem zoowel ontvangen wordt in Engeland. Gelijk men weet, is de keizerlijke familie van Duitsch land uit Holland naar Engeland getrokken, waar de ko ningin Viktoria getoond heeft hoe zij te midden van al haar verdriet, de Potentaten kan ontvangen 't kasteel van Windsoor blonk van binnen en van buiten en 't was d'een sieraadplant nevens d'ander, terwijl de tafels opge schikt bleven van 's morgends tot 's avonds. De jonge Keizer Wilhem vond geen woorden sterk genoeg, om zijn tevredenheid uit te drukken over d'ontvangst van Enge land. Holland is Ministerieloos Parnell verliest van dag tot dag in Ierland hij staat op slijkgrond in een Kiezing had zijn kandidaat maar 1501 stemmen tegen 3179 in Rumenië is twist tusschen Vorstenhuis en Ministers over 't huwelijk van den kroonprins, die de genegenheid van zijn hart niet mag volgen hoe hooger men zit in de we reld, hoe meer slavernij Portugaal en Spanje dubben over Banken en Duiten uit den Congo is 't goed nieuws gekomen, dat de slaven-handelaars door de sol daten van den vrijen Congo-staat zijn verslagen en uit- eengestrooid 't is bijzonderlijk, om dien Menschenhan- del te doen eindigen dat de Paus dit Werk van den Congo verheft en aanprijst daar is 't de Menschenhandel in 't groot;in Europa drijft sommige Nijverheid ook Menschen handel Er zijn er nu in Engeland die vragen dat de Voorzitter der Fransche Republiek ook eens naar Londen zou komen. De Koning van Italië en zijne Echtgenote zijn te Venctia op een Engelsch zeeschip geweest, wil lende aldus Keizer Willem napoetsen. Uit Argentina, geen nieuws; dit jong vruchtbaar Land, zou het nooit uit zijn doebbering niet geraken ik naar huis Tk *71 17 A If 171) 't Is wreed de slechte vuile MJMlU 1% A111.1jj.IA» prenten en boeken die uit 't verpeste Frankrijk in ons Land komen... 't Is een krimineel bederfd'Huisvaders klagen bitterlijk! en die ontuchtigheden worden door liberale boekhandelaars aan de vitrienen uitge- plakt.. Minister Van den Peereboom heeft verklaard alsvolgt: Die zulke gazetten meebrengt en verspreidt, is een eerlooze boef!.. Het Gouvernement vervoert en bestelt ze Ik ben dus ook plichtigDit moet ophouden en als Man van Eer en van Moed heef* Miniate' Van den Peereboom eqzczciVan stonden af aan, ïnogen mijn convois ol mijn Briefdragers aan 't verspreiden dier vuiligheden niet meer helpen... Daarop is Janson voor de pinne gekomen donderdag en heeft met zijn grove stem gebuldeid van kwezelarij en zieleza- ligheid... Ter zake, riep de Minister, laat die holle woorden daar... Daa is Janson beginnen af te geven over Vrijheiden Grondwei, over slavernij en censuur; maar 's Ministers ant woord was zóó afdoende, dat Bara zelf zijnen vriend Janson niet dierf ondersteunen... Ja. zegde Bara, die schriften en prenten zijn smeerlapperij, wij kunnen ze niet verdedigen, maar 't is zoo moeielijk ze tegen te houden... Achtbare Le zers, hoort gij den Ertist afkomen!... Janson zag aanstends wat uur het was en hij dierf zelf geen stemming vragen tegen den Minister... Spijtig nog, dan zouden wij gezien hebben, wie in de Kamer, onder de slechte bazen mocht gerekend worden. Ze zijn open sedert maandag, veel zaken van Diefte en Moord. En meest oud-veroordeelden; de Staat, met al zijn macht, kan wei nig doen tot verbetering en herstelling Dijnsdag is tot de doodstraf veroordeeld, Nelen van Ginderhuizen, van Diest maar te Gent wonende, aldaar beestachtig drin kende en zijn vrouw dementia Coppejans vermoord hebbende in Mei 11... 't Es e jy goed, Menheere, ant woordde hij.Woensdag verscheen zekere Danneels, oud 22 j. van Deurle, beschuldigd van moord; hij wierd plichtig verklaard met 7 stemmen tegen 5 en kreeg 20 ja ren dwangarbeid. Donderdag verscheen O. Van den Spiegel, oud 21 jaren, van Velsique, voor diefstal en moordpoging te Balegem hij is plichtig bevonden en veroordeeld tot 10 jaren gevang, 10 jaren berooving zij ner rechten en 10 j. onder bewaakzaamheid der politie. Zijt wie ge wilt, maar eerlijkheid gaat boven alles en is dat eerlijkheid, menschen, gelijk de Socialisten doen, die in Aalst komen en in ander steden, die verklaren Wij zijn tegen de Godsdienst niet; die op dit akkoord ontvan gen worden en die nu effenaf zoo goddeloos zijn dat d'Helle met al haar duivels geen boozer goddeloosheid kan uitspu wen.. Is dat eerlijk zijn of is dat de menschen willen bedrie gen Is dat eeilijk zijn, gelijk de liberale gazet van Aalst doet Schrijven in groote letters Ons Middelbaar Scholen zijn in gericht om de gansche leugenkraam der Kerk te doen vallen; om een groot er scheuring in te richten, dan de scheuring van Lutter; en die voor diezelfde scholen Katholieke Ouders aan lokken; in hun valsche fladdij zeggende dat hun Gelooi of hun Zeden er geen gevaar loopen!. Is dat eerlijk zijn Die Middelbaar Scholen van op de Graanmarkt en in de Pont straat, ze zijn 't hertebloed van de Vrijmetselarij. Rond Charieroi zijn nog 10,000 werksta kers. Elk zijn goes ting zei de man en hij at de pap van zijn kind uit... Den- dergalm is vrij van te schrijvenWij lachen met den Pauzelijken Briefwij strijden met de Socialisten. Maar wij zijn dan ook vrij van te doen bemerken dat de Socialisten uitroepenWeg 't kapitaaldat ras van Fa brikanten Noch God, noch Meester! Wij willen de Kerk vernietigen, den Adel en de Burgerij... Bloed trekt... Het Socialismus is een kind van 't Liberalismus. Een liberaal Werkvolk moest natuurlijker wijze opstaan tegen Orde en Eigendom. Als er geen ander leven be staat, dan is de Eigendom, het Meesterschap eene gru weldaad Dat heeft men bij de dieren niet en de mensch met loochening der ziel, is een dier. Het getal slacht offers in de ramp van Moechenstein is aoo, o. w. i5 kin deren dood, die nog naar school gingen. 't Gaat er schoon in de Walen; 'tis een leven gelijk in honing en kramik Te Waterloo, de gendarm Van Hove zoekt met een rijke weduwe te trouwen z'en wilt nietdijnsdag ten 11 ure, de weef komt van de statie met haren zoon de gendarm herhaalt zijne vraag. Neen, laat mij ge rust hij gaat zijn karabien halen, hij ^schiet naar de we duwe, kwetst haar aan 't hoofd, dan schiet hij zijn eigen dood. Geldduivel zijn, dat is toch zoo afschuwelijk leelijkgeldduivel en grijpvogel. De Brug te Mochen- stein is nu hersteld Men zal er al bevende overrijden.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2