Rampen Misdaden Ongelukken Overzicht. Hertroerende Drama. Aalst, Overzicht der Beurs. De Moord van Antwerpen. Wreede Moord. BUITENLANDS. STIELBEDERVERIJ. De Minderheden. AALST. 't Is in den Batteur dat Daelman veron gelukt wierd, donderdag d. v. w. ten Gure's morgends. Isid. Daelman van Hofstade, maar wonende in den Boe- renhandel, Kattestraat. 't Was óen gekerm en gehuil in de plaats; want't Werkvolk heeft diep medelijden; in 't Gasthuis wierd de gekwetste verzorgd met moederlijke teêrheid door de Gasthuisnonnen, tegen welke Vooruit dagelijks bast. De jongeling was wreed gesteld; dank aan goede verzorging was hij [maandag veel verbeterd. Hij zal gered zijn, als er niets tegen slaat. WIJ ZIJN SOCIALIST In de Siroopstraat heeft za terdag avond een jonge Socialist al de meubels zijser Ouders kapot geslagen.. NOOIT zult gij VREDE zien op 't wezen van eenen Socialist altijd Haat en Oorlog, t Is het merkteeken dier goddelooze sekte. GENT. Zaterdag kwam een rijkgekleede dame bij M* Bisschop, goudsmid op Biabantsdam en vroeg om rijke juweelen te zien. Dit gebeurde, ze pastte ver- scheide gouden ringen en vroeg dan dat Mr ten haren huize Paradijsstraat bij Mmc De Clercq zou komen om haar te laten kiezen; ze sprak als een baronnes; M. Bis schop gaat er henen; niemand kent daar een madame De Clercq. Hij keert vermisnoegd en vernoesjeld naar huis en daar bevindt hij dat die zoogezegde dame De Clerq eene kostelijke goude juweelspelde heeft gestolen. SLEIDINGE. Ongeval. Zaterdag namiddag wilde de genaamde Bernard Van de Voorde, 77 jaar oud, landbouwer, met zijne hondenkar waaraan twee jonge honden gespannen waren, uitrijden. Al met eens stootte de kar tegen eenen paal, zoodat de kar omkan telde en de ouderling ten gronde viel. Men nam hem met ontwrichten schouder op. OORDEGEM. De genaamde Isidoor Lammens, wonende te Masstmen-Westrem, was zondag laatst naar Oordegem-kermis gegaan. In het naar huis komen is hij in slaap gevallen, zittende tegen eenen boom. Bij zijn ontwaken bestatigde hij dat men .hem gansch uitgeplunderd had. Hij was zijn geldbeugel, inhoudende een dertigtal franken, alsook zijn zilveren zakuurwerk ontstolen. Het zakuurwerk is geteekend met het num mer 71,105 en komt uit het uurwerkmagazijn in de Kerkstraat, tc Wetteren. BRUSSEL De P atr i o t e meldt een wreed ongeluk in de Familie van Heer Honoré De Winde, sekretaris der Bewarende Gezondheid Zondag een zijner kinderen, een manneke van 4 jaar, deed al spelende eenen ijzeren kapstok vallen.. 6 uren nadien is't kind dood!. Welk wreed hertzweer voor d'Ouders I DRONKAARDS Waarom zou men de Wet tegen de Dronkenschap niet streng uitvoeren Z'heeft toch zulke schoone en goede gevolgen. Te Schaarbeek, Brus sel, in deMasuystraat, 'de man schoenmaker, dronken lap, oprecht viggen, als hij zat is, alsdan valsch en treê- ter,zou tegen eenen kalseisteen vechten, welnu, de schoenmaker komt maandag zat naar huis en wil een paar roode pantoeffelfs die hij ZONDAG had afgemaakt, in stukken snijden. Zondagwerk,duivelswerk;_zijn vrouw wil dit beletten, trekt een der sletsen uit zijn handen, maar de lieve echtgenoot wierp den anderen naar haar hoofd, met zulk geweld, dat de arme sloor door den hiel getroffen wierd boven haar oogen en voor dood op den grond viel.. Seffens waren Dokteur en Policie daar; terwijl de vrouw verzorgd wierd, wierd de man wegge leid, en door 't Volk uitgejouwd. BRUSSEL. Zaterdag avond was er Familiefeest in de rue Pont neuf, ten huize van madame H.; men at o. a. van diekleine vischtaartjes die de mode zijn op de groote tafels.. Wat gebeurt er 2 uren nadien, een der kinderen wordt straf onpasselijk; korts nadien nog een en eindelijk madame H. en neg vier ander personen krijgen krampen en brakingen. Aanstands wierden Ge- neesheeren geroepen die krachtig tegen vergif gaven; de toestand van verscheidene was onrustbarend.. In die onnoozele vischtaartjes waren vergiftigde kreeften ge kapt.. De oude Vlaamschen kost is nog de beste en de gezondste: bolji, rosbef, karbonaden, frikandon en schelle van d'hesp, met patotters, appels, groensel enz. Waar en klaar, zegt de Hollander. BRUGGE. Zaterdag, om 1 1/2 ure namildag, is het kina Ja.i Va..kt. o ar, wouende Ste-Cla- radreef,44, in de Wuipenstraat'crg verbrand, door eene hoeveelheid vitriool, die op hem geworpen is gewees. door een werkman van den heer Verstraete, stokex', ~ie in de meening was, dat hij water wierp. TURNHOUT, Kerkdiefstallen. De heilig- schendende bende die sinds langen tijd de bevolking ver ontrust, zet gedurig hare wandaden voort. In den nacht van vrijdag tot zaterdag zijn dieven in de kerk gedrongen van Heilselt. De kerels zijn langs een venster binnengedrongen, waar zij eene ruit gebroken hadden. De schelmen heb ben, gelukkiglijk tevergeefs, gepoogd de sakristij en de geldkist open te breken. Het tabernakel, geen enkel kostbaar voorwerp bevat tende, evenals de offerblokken zijn opengebroken. Na eerst de hand gelegd te hebben op voorwerpen van weinig waarde, zijn de dieven naar de kapel, gele gen op de wijk Hoogenweg, getrokken. Twee kandelaars zijn daar gestolen men vond ze op den steenweg van Aarschoot terug. In de paroch .ekerk van Ramsel zijn de dieven insgelijks gedrongen langs de voordeur. Zij hadden te dien einde in J~~ muur eene opening gemaakt van 50 centimeters op 30 tot 35 centimeters breed. Het tabelnakel is insgelijKs opengebroken; doch de buit der bende is zeer klein geweest. Men veronderstelt dat de dieven in hun werk gestoord zijn en zij in de richting van Aarschoot gevlucht zijn. VILVOORDEN: Maandag achternoen, een dochter ken van 8 jaar, 't dochterxen Jacobs speelt op de Groote Markt, springt van achter op een Brouwerskar de voerman slaatr 'et zijn zweep, 'tkind springt er af en wordt overreden door eenen anderen wagen, in schuin- sche richting komende. Een been gepletterd. Men vreest. ETTERBEEK, bij Brussel. Geed, nu gaan ze de Policie aanranden in haar Bureelmaandag nacht is de gardevil Lacroi rond middernacht in zijn Policiebureel aacgepakt door 2 wilde dronkaards, die hem reeds op den grond hadden neergeworpen en onder hun voeten hadden, als de Nachtpatroulje juist aankwam. De twee schurken gekend er is eenen bij die al 45 keeren ver oordeeld is. BLANKENBERGE. Verdronken. Een pastij- bakkersgast die maandag morgend een bad nam tus- schen Blankenberghe en Heyst, is verdronken. ANTWERPEN Storm. - Vrijdag heeft gansch den dag een erge storm gewoed over onze stad en om trek. - De Schelde was woelig en bij hooge tij dreigde het water buiten de oevers te loopen. De Hollandsche tjalk Agnes, patroon Ceulemans, ge laden met 100 ton Spaansche tarwe, in bestemming voor Schiedam, welke op anker lag, is door den storm losgeraakt en lek geslagen, waarna het bijna dadelijk zonk. Ceulemans kon zijne vrouw, twee kinderen en den schipsknecht redden in zijn klein bootje, en werd door eene terhulpvarende sleepboot opgenomen. De tjalk en lading is verzekerd. Eene andere boot werd ook lek geslagen, en door eene sleepboot naar den linkeroever gesleept, waar ze 's nachts ontladen werd. In de buitengemeenten heeft de storm erge schade veroorzaakt. MERXPLAS. Vrijdag keerde de genaamde Merckx, brouwersgast van den heer Myneodonk te Oud-Turn hout terug van de kolonie van Merxplas, waar hij eene vracht bier geleverd had. Omtrent de herberg (Het Wit Paard), is hij van zijnen wagen gevallen en een wiel is hem over het hoofd gereden. De dood was oogenblikke- lijk. Iemand die het ongeluk gezien heelt, zegt dat de man van zijnen wagen springende, uitgegleden is het had geregend en alzoo onder de wielen is gerold. Wegens den wonderdoktoof van St. Niklaas ver nemen wij nog eenige wonderbare genezingen. Onder andere die van eenen sergeant die wegens rhumatism den root ontslagen was van dienst tn nog in depot was te StNiko- laas. Na eene behandeling van twintig minuten danstte hij gelijk een jonkheid.. Nu is de vraag ot het schielijk wegnemen dezer ziekte niet gevaarlijk is voor het li chaamgestel in 't algemeen. De dochter en de schoonzoon blijven in den bak zitten. De zaak is' moeielijk om opspeuren; zoo 't schijnt zou men de kleêren niet meer vinden, die zij daags voor de moord droegen. Tusschen Liezele en Lippeloo; De echtgenoten Van Huffel; In de 70 jaren; Aldaar afgezonderd wonende; De naam hebbende van met geld te zitten; Zondag en maandag, men zag ze niet in d'Hoogmis; Men dacht aan ziekte of onpasselijkheid; Maandag ook niemand gezien; Dan wierd het huis opengebroken; De twee Ouderlingen lagen er dood Dood in hun bed; vermoord Voor hun geld; Rond de 1000 fr. zijn gestolen. Men denkt dat de moord dagteekent van zaterdag. Welke wreede schrikkelijke zaak En volgens de Vrijdenkers, dat zou ongestraft blij ven DESTÈLBERGEN. - Toen de mulder J. Buyst, de zer dagen eenen zak graan wilde opgieten die hem ge bracht was om te malen, ontdekte hij er geld in. Hij on derzocht den zak en vond er honderd franks in vijffrank stukken. Hij heeft ze den eigenaar ter hand gesteld. Gelukkig dat de mulder het geld bemerkt heeft, anders was het in het meel gemalen. ELVERDINGE. Zondag nacht stond er aan de herberg Het Zakske eene rondleurderskar. Tegen den morgend, rond 3 ure, kwamen daar eenige woeste kerels voorbij, die de kar deden omkantelen, terwijl de leurders man en vrouw, in slaap waren. Gelukkig zijn beiden er met eenige kneuzingen vaD afgekomen. De man is uit de kar gesprongen en heeft de kwaad doeners achtervolgd. Hij heeft een hunner eene duchtige ranselmg gegeven en zijne klak afgenomen, terwijl de anderen de vlucht namen. Proces-verbaal van het ge beurde is opgemaakt, en de daders zullen wel spoedig gekend zijn. LEUVEN. Een schrikkelijk ongeluk is woensdag morgend gebeurd in de schoenfabriek van den heer De- mores, in de Statiestraat. In eene der afhankelijkheden der fabriek, bevindt zich een jachtwiel die geschikt is om eenen gazmoteur van een nieuw stelsel in beweging te brengen. Het jacht wiel was tegen den muur gezet. Een veertienjarige knaap, die afgemaakt werk was komen naar het fabriek brengen, wilde het jachtwiel naar zich trekken. Ongelukkiglijk hij trok te hard het jachtwiel, dat omtrent 500 kilos weegt, viel hem op het hoofd, zoodat dit vermorzeld werd. De dood was oogen- blikkelijk. Dat ongeluk gebeurde om zoo te zeggen onder de oo gen van den vader van den knaap die meestergast in de fabriek is. De droefheid van den ongelukkigen vader was onbeschrijflijk, zooals te begrijpen is. BRUGGE. Binst de paardenloopen, die maandag namiddag op het plein van Maele hebben plaats_ gehad, zijn er 1 wee ongevallen gebeurd, die gelukkiglijk geene doodclijke gevolgen zullen hebben. Het eerste is gebeurd in de koers voor edellieden. De heer G. Visart, zoon van den heer graaf Edm. Visart de Bocarmc, en de heer Verboeckhoven zijn in het draaien met hunnne paarden opeen geloopen, en werden uit den zadel gelicht. Zij zijn seffens opgestaan. De heer Visart had eene zware wonde aan het hoofd. Het tweede ongeluk is voorgevallen aan den jockey Buchanan, die van zijn paard Solicitude gevallen is. In den beginne meende men dat hij zijne wonden met zou overleven. F:'j Za! er echter van af zijn met eenige daren ru°t. CHJLI Revolu ie. Een groote veldslag wierd dezer dagen geleverd te Valparaiso, tusschen de troepen van President Balmaceda en die van 't voorloopig be wind. 25000 man namen deel aan dea strijd en van weers zijden vielen 3000 dioden en gekwetsten. Het gevecht heeft drij dagen geduurd en schijnt ten nadeele van den President uitgevallen te zijn. Wegens dien President wordt niet veel goed gezegd. Men beschuldigt hem van wreedheid jegens dp' oproer lingen die hem in d'handen vallen. Hij behapdelt ze niet als krijgsgevangenen maar doet ze onmeedogend door den kop sehieten. NICARAGUA. - In dien staat, gélegen in Midden- Amerika, broeien er onlusten die^hsgelijks van politie- ken aard en strekking zijn. Vier generaals zitten achter de grendels. Door hunne aanhangers wierden wanhopige pogingen gedaan om hen te verlossen. De bestuurder der politie is gedood en verscheidene bewakers zijn ge wond. WREED ONGELUK TE NEW-YORK. Een ont ploffing, waaraan men volgens de leste tijdingen de oorzaken nog niet kent heeft in een huis van vijf ver diepen gelegen op de Park Place plaats gehad. Op wei nige oogenblikken stond alles in vuur en vlam. Gelijk vloers in het gebouw was er een restaurant en op de an dere verdiepingen waren de drukkerijen en andere nij verheden gevestigd. Alles is ingestort. Tot hiertoe weet men van 60 dooden, maar het getal zal merkelijk groo- ter zijn. Uit RUSLAND word gemeld dat vooral in de Oeral- streken docr de Kirghizens bewoond het mislukken van den oogst erge gevolgen heeft. Door het gebrek aan voeder voor peerden en vee worden deze thans voor spotprijzen verkocht. Een peerd wordt dikwijls voor eenige roebels gegeven. Door het gemis aan spoorwegen kan buitendien zier moeielijk hulp gezonden worden. BERLIJN. Een schildwacht van het fort Gross- herzog van Baden, te Straatsburg, bemerkte eergisteren avond een man die op verdachte v\ ijze het fort scheen te naderen, op zijn herhaald geroep geen antwoord be komende, schoot de schildwacht. De man viel dood neêr. Bij nadere toezicht bemerkte hij dat het de andere schildwacht was. ROTTERDAM. - Zaterdag avond wierd door eenige werklieden die bezig waren aan het maken van eene haven op Fijenoord, een doodkist gevonden waarin zich het geraamte bevond van een man, zonder hoofd. FRANKRIJK. Van de 130 personen, die bij de spoorwegramp te St-Mandé gewond wierden, zijn er, volgens den Siècle, nog tien in levensgevaar, terwijl twintig anderen ongeneesbaar krankzinnig zijn, ten ge volge van den schrik. In Chambéry zijn van de bergen nabij het dorp Arbi een aantal steenen en rotsen naar beneden gerold en be dreigen het dorp met vernieling. Welk monster toch Vrouw Conquet was aan 't krakeelen met haren man. Haar kind dat in zijn wiege lag te slapen, wordt bij het gerucht wakker en valt aan 't schreien. Wat doet de moeder Ze schiet zich op het onnoozel bloed, grijpt het bij de beenen en stampt het verscheidene malen achtereen met den kop op de steenen. Het kind was dood. Dan neemt de moeder vergif en loopt zich in den stal opsluiten waar zij ge vonden w ordt ten prooi aan ijselijke maagkrampen. ITALIË. Eene afschuwelijke misdaad is tot Pa lermo gepleegd. Terwijl don Giuseppo la Rosa, hofka pelaan van de hertogin de Mazzariro in dc Slotkapel het H. Misoffer opdroeg, stortte hij eensklaps neder, ten prooi aan hevige maagkrampen en stuiptrekkingen. De cerweerdige priester was vergiftigd, doordien een boos. aardige hand eene sterke oplossing van sublimaat in hej water, voor het Offer benoodigd, gemengd had. Don Rosa is overleden. Van de moordenaar heeftmen tot nu toe geen spoor ontdekt. OOSTENRIJK. Einde goed alles goed. Te Port- schack werd eergisteren een man die onder de puinen van den iDgestorten kerktoren begraven was, levendig bovengehaald. Hij was 72 uren bedolven gebleven. EEN SCHANDAAL TE PHILIPPOPOLI. Eenige burgers hadden een proces ingespannen tegen M. Ando- noff onder-voorzitter van de Sobranié en aan zijn broer, gewezen policie-commissaris voor Ambtsongetrouwig- heden. Gelijk het hunne plicht was, namen de Procureur en de Onderzoeksrechter de zaak in handenen begonnen de vervolgingen. Maar dit stond Andenoff niet aan en hij betaalde twee stokslagers om hem over de magistra ten te wreken. Maandag dus, daar deze laatsten eene wandeling aan 't maken waren, wierden zij eensklaps door de bandieten overvallen, en zoodanig met sla gen overladen dat ze beide in sterversgevaar verkee- ren. Men denkt dat Andonoff de vlucht der uitgekochte moordenaars naar Turkije zal vergemakkelijken om ze zoo aar. het gerecht te ontrukken. LA MARTINIQUE. Donderdag der verledene week om half zeven 's avonds is eene cycloon uitgeborsten boven La Martinique, hij heeft vier uren lang gewoed zonder ophouden en alles op zijnen doortocht vernie tigd. De groote suikerfabrieken zijn te gruis geslagen, de bijzondere huizen zijn onbewoonbaar geworden; meer dan zestig duizend menschen loopen zonder schuilplaat*. Men berekent het getal dooden op vijf honderd. De grijsaard had zijn oogen vol tranen; alle moeite der wereld deed hij om aan zijne dochter een woord te ont rukken; Haar droefheid was te zwaar; Geen enkel woord kon over hare lippen. Wij bedriegen ons J Bijwijlen murmelde zij Ivan Ivan Die Grijsaard, moeten wij het zeggen is graaf Ulminski, vergezeld van zijne dochter. Ten gevolge der gewelddadige moord wierd hun kom- plot ontdekt tegen prins Wasiliewitz, wierd Ivan als Ni hilist bekend gemaakt; veel aanhoudingen hadden plaats, waarop veroordeelingen volgden naar Siberie, of buiten het Keizerrijk, Graaf Ulminski stond ook op de lijst der plichtigen; hij had wel te verklaren dat hij 't Nihilismus verachtte uit den grond zijner ziel; zijne terugkomst naar St. Pe tersburg wierd tegen hem uitgelegd en na een kort ver hoor was hij nog gelukkig aan Siberiën te ontsnappen. Voor eeuwig wierd hij uit Rusland en uit Polen ge bannen; vier kozakken moesten hem over de grenzen brengen. Eenige dagen nadien was hij wederom in zijne hut te Gallicia, waar de jonge Rus Ivan hem was komen opzoe ken en eenige dagen van geluk voor zijne oogenhad doen schitteren. Kind, zegde hij tot zijne dochter, nu blijft ons niets over dan de goede God en het Rijk van eeuwigen vrede, dat Hij aan zijne dienaren heeft toegezegd.. EINDE. FRANKRIJK. Men gaat er voort met Russischge- zinde betoogingen te maken. Maar de Fransctien, die geeïtige snaken zijn en blijven, beginnen met die over dreven Russomanie hun eigen uit te lachen. Wat er ook van zij, het valt niet te ontkennen dat Frankrijk tegen woordig langs verschillige kanten veel genegenheid ont moet. In Engeland ook is het fransch eskader met geest drift ontvangen. De Morning Post bericht evenwel dat men daaruit nietdient te besluiten dat Engeland aan zijne onafhankelijke en onzijdighouding tegenover de vreemde mogendheden wil vaarwel zeggen. De aanhangers der Republiek onder de katholieken winnen meer en meer veld. In een artikel door den Soleil opgenomen, zegt M. de Kerchaut, een der hoofden van de KjOningsgezindeu, dat het langzaam moeielijker v/ordt, als katholiek tegen de Republiek te velde te trekken. 0— ITALIË. Over eenige dagen richtte generaal Ricci, minister van Oorlog, tot de Alpijnsche troepen eene toe spraak, waarin hij onder andere zaken zegde, dat zij mis schien in 't kort zouden geroepen zijn om de wapens op te nemen. Iedereen nu vroeg zich af, wat dusdanig ge zegde wel beteekenen mocht, 't Schijnt niets anders te zijn dan eene bofferij, volgens oude soldatengewoonte van somtijds eens den sabel te laten rammelen. De Diretto geeft zeker nieuws op, waaruit men zou mo gen besluiten dat Italië eene toenadering zoekt met Fran krijk, ja zelfs geneigd zou zijn aan het verdrag met Duitschland en Oostenrijk te verzaken. Maar deFranschen gelooven daar zelve niet aan. 0 CHILI. De krijgsbewegingen omtrent Valparaiso duren voort. Maar nopens den uitslag van den grooten slag die aldaar over eenige dagen geleverd is geweest, hebben we nog geen vast bericht. Volgens eene draadmare van ambtelijken aard zou Pre sident Balmaceda de troepen der congressisten hebben ingesloten; een aanval van wege de troepen der regee ring zou besloten zijn. Van den anderen kant wordt ge- mefd dat de oproerlingen eene sterke positie bekleeden, en dat hun aanvoerder generaal Canto zeer behendig te werk gaat om deze nog te verbeteren. Hij zoekt name lijk de heuvels voor Valparaiso te betrekken en ze met eenige stukksn grof geschut te bezetten. Indien hij hierin gelukt,zal hij waarschijnlijk Valparaiso kunnen veroveren. Maar Balmaceda ook is zeer ervaren in de krijgskunst en mt maatri gels om host wat Vost het plan van zijp te genstrever te verijdelen. De inwoners van bedeelde'stad schijnen een bombardement te vreezen. Velen hebben hunne heerdsteden verlaten, al het kostbare dat ze bezit ten meenemende. Al de winkels en handelshuizen zijn gesloten. UIT DEN TIJD DER NIHILISTEN IN RUSLAND. VI. Ik moet misdadiger of moordenaar worden, riep Ivan uit, met de stem der bitterste wanhoop... Wat zegt gij daar Ivan Ivan Wat hoor ik is uw rede verdwaald Neen, neen Lodowiska, ik zou willen zonder rede en zonder leven zijn.. Maar, helaas ik weet maar al te wal wat ik zeg Gij kent de sekte der Nihilisten, die da gelijks zulke wreede bevelen geeft, welke moeten uitge voerd worden... of de dood is daar.. Welnu, die sekte;. Die sekte bedreigt zij u Neen... ik maak er deel van Een smartgeschrei; Tranen die uit d'oogen springen; De wanhoop die een jong vrouwenhait overmeestert; De twee handen op haar voorhoofd laat de Poolsche Eêlmansdochter haar op eenen stoel neêrvallen Nu verstaat gij mij, niet waar zoo gaat de wanho pige jongeling voort; nu verstaat gij mij... Ja, g'hebt ge lijk van verre van mij te vluchten.. Ik ben u onweerdig; maar zoo plichtig als gij denkt ben ik toch niet.. Ik was in die sekte getreden, vol edelmoedige gevoelens voor vrijheid en broederlijkheid... Men liet mij doen., men liet mij doen; als een arme vlieg wierd ik in de netten ge wikkeld. Sedert eenigen tijd had ik het Nihilismus verge ten. Vergeten., ik meinde weg te zijn.. Gisteren ontvang ik een vermaning... om naar de zitting te komen., ik ga erheên uit dwang.. Lodowiska.. Nooit is mijn hand met bloed bezoedeld geweest.. Nooit zal zij het worden.. Die Nihilisten zijn schurken;.. Ze willen Rusland niet ver lossen, maar verderven.. Dezen nacht, Lodowiska, zijn wreede vonnissen uitgesproken. Ik moet ze uitvoeren. Zie deze ponjaard hier Ik moet hem in 't hert steken van uwen en mijnen weldoener. Van prins Wasiliewitz.. Ik Ziehier de brief door welken ik hem zijn dood vonnis moet bekend maken.. Binnen de 24 uren moet hij sterven Maar dat zal niet gebeuren; eer de dag ver streken is, ben ik verre van hier.. Ik wil geen moorde naar zijn; ik zal den Prins verwittigen; ik zal.. Ei, wat gebeurt er De ruiten der venster springen in stukken; Ivan valt neêr, badende in zijn bloed. Drij kogels hebben hem getroffen. Ivan ligt daar dood Wie had hem getroffen De man, die hem g'heel dien nacht had gevolgd; hij werpt door de venster een wreede blik; zijn werk is vol bracht; hij verdwijnt en is weg.. Maar eenige oogenblikken had dit drama geduurd, zoo weinig tijds dat Lodowiska meinde dat een droom voor haar oogen was geflikkerd. Doch weldra zag zij de wreede wezenlijkheid en hui lende en krijschende wierp zij zich op 't lijk van haren toekomenden Echtgenoot. Nu kwam graaf Ulminski toegeloopen. Welk tooneel 1 De ongelukkige Vader viel achterover in darmen der dienstboden die hem in bezwijming wegdroegen. Eenige dagen"later verliet een gesloten rijtuig de stad St. Petersburg. Vier kozakken omringden het. In dit rijtuig zat een Ouderling en eene jonge Dochter. De Dochter, bleek, ingevallen, mager, scheen zinneloos te zijn; Is 't waar dat men in de gevangenissen van den Staat aan halven prijs werkt?!?!... Is 't zoo dat Boekhandelaars van Ronsse aankondigen te kunnen drukken en binden buiten alle Concurrentie?.. Ze mogen werken in de Pri sons, zekerlijk, maar niet onder den prijs... Wij verzoe ken d'heeren Volksvertegenwoordigers dit feit aan te klagen en te doen eindigen. De Minderheden ver tegenwoordigd, zou dat in 'veel steden den vrede en d'overeenkomst niet brengen op veel zaken Zou de vertegenwoordiging der Minderheden alle Belgen van goeden wil niet bijeen- scharen tegen den grooten vijand van dezen tijd het Socialismus Er is geen kwestie meer van tegeneen te scherrewerrelen, maar van het goed Orde in de Samen leving te bewaren. Thri \vi a)ïiopi'rlPu Moet dat onder de rijtui- >V leipeei ueu gen gera„gSchikt worden Is men verplicht 's avonds bij het rijwiel een licht te hebben Een franscheRechtbank heeft beslist NEEN, maar de zaak kan in ons Land anders beslist worden, uit goede voorzorg en om de rampen te vernfljden. Een droef geval geweest zondag avond, aan d'Hopmarkt in een her berg... M. Amand Heyvaert, koop mansklerk ln 't huis De Wolf-Coevoet, aldaar koopmans klerk sedert veel jaren en omringd van d'achting zijner Meesters en Stadsgenoten, hij komt daar omzijn gewoon zondagspintje in d'herberg 't lokaal der Maatschappij van koopmansklerken en handelsreizigers, waarvan hij de weerdige Voorzitter was... Nauwelijks neergezeten, wordt hij onpasselijk, zakt ineen en is dood!... Met diepe ont roering is die schielijke dood in Aalst vernomen; want Mr Amand Heyvaert wierd rechtzinnig bemind door zijn talrijke Vrienden en was geacht van iedereen. Aalst mag niet vergeten dat aan de Assuranciën tegen brand met honderde duizende franken te winnen zijn.'t Geld ligt daar; jaarlijks gaat het uit Aalst naar vreemde, ja meest uitlandsche Sociëteiten... Honderd, honderd vijf tig duizend ,fr. jaarlijks in de Stadskas!!!. Nihil sine la bore, niets zonder arbeid; maar dat de Stad een Komiteit noeme van katholiek en van liberaal, van personen, die geen raadgevers of geen advokaten of geen agenten zijn van Assuranciën, dat de Stad een Komiteit noeme,en eer 10 jaar van hier, is Aalst ingericht als Assurancie- Maatschappij, iet groove winsten, zont er e J 1 Agen ten in iets te kort te doen. Wij roepen op dees gewichtig punt. Wat is de wereld? wat is ons leven Lief cn leed, lachen en wecnen, regen en zonne schijn.. Zondag die subiete dood en donderdag een blijde Jubelfeest, van werkende Volk Petrus Tombé en zijn vrouw Trinette Gillis uit 't klein Begijnhof, aan de Molestr. p:; 52 jaren in Huwelijk Koning Leopold die 40 fr. gezonden had; een achtbare Aalstersche Familie die zich de zaken aantrok; en donderdag ten 8 ure Mis van Dankzeging in de Groote Kerk; g'heel de Familie aanwezig; 't maakte een halve Parochie uit;. Proficiat, hertelijk, brave menschen; na de Mis zijn de Jubilarissen in pracht rij tuig gevoerd bij Mr den Onderpastoor Pon- net, Bestierder van Werkmanskring, waar zij getrakteerd wierden en dan zijn de brave Ouderlingen in triomf ge voerd naar hun woning die feestelijk bekroond en be- kransd was. DENDERGALM, ge zoudt zeggen hij zit in 't vel van ANSEELE; al wat de Socialisten doen, is goed; al wat de Katholieken uitwerken voor de bewa ring van Orde en Huisgezin, wordt afgekeurd en verwor pen. Ge zult zien in de Kiezingen zullen de radikaal-li- beralen afkomen, hand aan hand met de Socialisten En wat gebeurt er nu? omdat Denderbode schrijft dat de Leerlingen der Ecole Moyenne zich onbetamelijk gedra gen hebben op de Prijsdeeling van St-Martensschool, daarom valt Dendergalm bot en onbeschoft en onredelijk, met smaadwoorden uit, tegen d'Heeren Geestelijken!... Wat manieren zijn dat En waarom de welbekende waar heid bestrijden? Ge weet gij immers wel dat er veel jonge schavuiten komen uit die Ecoles Mo}-ennes die van hun i3 a 14 jaar in de kerk staan gelijk hun Professors, als Vrijdenkers, die vloeken als klem ketterkes,en al durven omzien Ge weet gij wel dat een Professor van Athenëum te Brussel opentlijk bekende en uitriep Ons jong Volk heeft geen eerbied meer, noch voor kind, noch voor vrouw, noch voor grijsaard En wat de bloei der Mid delbare Scholen aangaat, dat is een zaak van voor-niet of half-voor-niet te laten komen; van aanhalcrij en beloverij enz... Wij herhalen het: D'heeren Professors weten in hun hert dat zij radikaal-liberaal zijn en meestal Vrijden ker; en ze zouden moeten beschaamd zijn, als de liberale gazet van Aalst hun school aanprijst voor Katholieke Ouders... Dendergalm heeft geschreven door een hoog enmiddelbaarOnderwijs zal eenScheuring komen grooter dan de Scheuring der i6de eeuw. In 't zelfde Nr waarin de liberale gazet de Middelbare Scholen aanprijst, komt een ."eelijk Hoofdartikel tegen God, straffer van 't kwaad, tegen Hel en Hemel... Als 'tzoo is, liberalen, waarop steunt gij dan Eerbaarheid en Eerlijkheid? Als't zoo is, waarom zouden deWerklieden tevreden zijn met hun lot? Zij die 't grootste getal zijn en de machtigste!.. Dan zijn wij dieren; en bij de dieren, die 't grootste getal is en het machtigste, verdrukt en verscheurt de andere dieren... 27 Augusti 1891. Onlangs lazen wij in een voor naam financiéel Brusselsch blad [dat de goudpremie in den Paraguay, ten gevolge der geldcrisis, geklommen was tot 700. Wij mistrouwden dit cijfer omdat het ons onwaarschijnlijk voorkwam, en gingen inlichtingen nemen aan goede en zekere bron; aldaar vernamen wij dat dc goudpremie nooit de 400 en eenige punten was te boven gegaan. Nu, wij begrijpen dat er voor sommige financiers geen verschil bestaat tusschen 700 en 400, bijzonder niet als zij het uit hunnen eigen zak niet moe ten betalen. In een ander financieel Brusselsch blad lazen wij dat voortaan de intrestkoepons der provinciale Argentijnsche Cedulas Sie P. enkel te Buenos-Ayres zouden betaald worden, en niet meer in Europa. Deze vriend had ze ker vergeten zijnen bril op te zetten, want gemelde koe pons zijn nooit in Europa betaald geweest. Eindelijk nog, een klein financieel Brusselsch bladje, dat zeer bevoegd is in goudmijntjes en in menig andere

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2