Rampen Misdaden Ongelukken I De Groote Bende De Kunst aanmoedigen. 't VLAAMSCH IliitemanOS. in Spanje.. Hoe wordt dit Brief' uit Argentina. erkelijk nieuws: Mijnontploffing te Forchier- la Marche. Ja, menschen! wederom een wreed geval! Zaterdag ten 3 ure, 320 meters diep in den grond, 320 meters, een ootploffing van grauwvuur in de koolmijnen Mon- ceau, die de beste onderhouden is van 't gansche Land Een vreeselijke ontploffiing27 menschen dood op den slag, 27 Er werken in die mijn 2700 man; 't was de nachtploeg; 40 weezen en 12 weduwen! Op 't Congres van Mechelen bood eene dame 40,000 fr. voor weezen- huizen in de Walen... Eiken keer dat er een ramp is, staan de koolmijners in stomme droefheid voor ver- scheide dagen In die mijn was geen ongeluk geweest sedert 1872... Het is onnoodigde tooncelen van smart en wanhoop te beschrijven. Ge wordt gewekt uit uwen slaap, door dat gedommelsel; g'hoort 'tis een mijnramp, uw Vader, uw Echtgenoot, uw Broeder, uw Kind werkt daar!.., Ge springt op, ge vliegt erheen men houdt u tegen!.. Wee! wee! de droeve waarheid valt jop u! Dood doodAanstonds na de ramp was 't Parket ter plaats... Zondag luidde de doodsklok elke halve uur. Men zag in de straten van Forchies niets dan weer.ende vrouwen en kinderen... Brussel. Ontploffing. Zaterdag noen, in d'Agneessenstraat n° 23, bij den vuur werkmaker Flament, ze werkten er aan de Gaz op ver schelde plaatsen; de Gazometer wierd onvoorzichtig opengedraaid, madame De Vries was juist bezig met eten; er was vuur op de kamer; de gaz vat vuur, de ka mer springt in stukken madame De Vries, hare Doch ter en de gazv.erker Daen zijn erg gekletst, alsook Madam cn Mr Van Jyn die hooger woondenmaar 't erg ste van albij d' ontploffing Mr Van der Capellen komt daar voorbijhij had op 't Stadhuis geweest voor af stand van grond voor zijn 2 zonen, alle 2 verongelukt; de eene te Beverloo. de andere te Antwerpen: een balk valt op Mr Van der Capellen zijn hoofd; de man is dood En zijn vrouw ligt ziek te huis!.. Welke wreede toe stand! Wetteren Schrikkelijk Dra ma Vrijdag avond d. v. w, een gevecht tusschen 2 broe ders een derde die er tusschenkomt, met goede inzich ten doch een der vechters die hem eenen slag toebrengt met een kapmes... met een kapmes dan valt hij woe dend op zijnen anderen broeder en brengt hem 5 slagen toe, in zijn wezen en op zijn hoofd... In stervensnood werd hij naar 't Gasthuis gebracht terwijl de moordenaar ijlings de vlucht nam. De dader is zekeren Buyle; niet- deug, zich verkocht, weggeloopen uit't leger, v>as on verwachts in zijn Oudershuis de Zandstraat terugge keerd. Zondag was 't slachtoffer een weinig beter. Elk heeft medelijden met de Moeder, die brave en neerstige vrouw. ANTWERPEN. Vrijdag Dacht is er gestolen bij kapitein Thiry, Vervierstraat, 24, met een ladder over den hofmuur geraaktveel zilverwerk hebben ze daar gestolen. BRUSSEL. De Pclicie zoekt op.zekeren Tremner, die te Dortmunt, bij zijn qicester Gretens, 7000 marken heeft gestolen en ermeê naar Brussel is gevlucht. Bij den advokaat S. in de Lange Hoogstraat, die met zyn Familie naar den Buiten is, heeft men voor 8000 fr. juweelen gestolen. Maandag is zekere V. oud 40 ja ren, in de Spiegelstraat gevallen van het Palais du Midi, was dood op den slaglaat eene weduwe en 4 kinderen Arme slachtoffers van 't werk BRUSSELEendracht is macht, zoo peisde ze keren P. van Meulebeek en zondag ging hij met een vrouw op d'Anspachlaau 2 kostelijke tapijten stelen. Doch de Policie sliep op haar ooren niet en de twee die ven wierden geschabernakt. DE DRONKENSCHAP. Zondag nacht, zekere S. die woont in de Samaritaanstraat, is thuis gekomen ploddezat, volgens zijn gewoonte, heeft boven uit de venster willen kijken, is er uitgevallen op den grond en was dood... Die nog drank geeft, als de mensehen reeds genoeg hebben, helpea zij moorden bedrijven, ja of neen CINEY. Ei, welk wreed geval! Jules Wilnotte, zoon van den statieoverste, was gaan visschen, en bleef Wegzijn Vader gaat zien hij viüd. het lijk van zijn zoon.. Een hoofddraaiing gekregen en in 't water geval len. MECHELEN. - Zaterdag geleden, een meid komt opgetreden, in eenen winkel nabij 't Stadhuis, en neemt zonder gedruis, een heel stuk stof maar mede, doch wierd aanstonds gepakt en gaf voor rede, en zeide met veel fatsoen, ik heb vergeten 'tgeld er bij te doen... Die meid heeft langen tijd gediend bij den heer Niemants Rechter van Onderzoek. RESSEGEM. Zondagnamiddag is er brand ont staan aan de zoogenaamde Engelsche schuur van Petrus Van Melkebeke. Gelukkiglijk is men het bijtijds gewaar geworden om de vlam te overmeesteren, die op 't punt was de aanpalende hoeve van den bovengemelden Heer aan te tasten. Die grootere schadevermijdingen zijn gansch en geheel loe te wijten aan onzen vriend Con- stantinus Danckaert, ook hopen wij dat zijn iever niet onbeloond zal zijn. Kwaaddoeners hebben gepoogd het huis in brand te steken van den heer Lebon, advokaat te NIJ VEL, die zich te Oostende bevor.d. Daar de blinden van het huis maandag morgend gesloten bleven, alhoewel de oude knecht van den heer Lebon te Nijvel was, werd de po licie verwittigd, die langs den hof in huis drong. Overal vond men stutcken lijnwaad en papier metpe- trool overgoten. EeDige meubelen waren verkoold, en men begrijpt niet hoede brand zich niet heeft uitgebreid, De oude knecht, die gelast was het huis te bewaker, heeft men in den regenput verdronken gevonden. De brandstichters hebben waarschijnlijk den ongelukkige eerst doodgeslagen ea vervolgens in den put geworpen. Men weet niet aan welke drijfveer die misdaad toe te schrijven. ANTWERPEN Maanaag morgend in de Koet kensgracht, zekere Frans Van Moersgastel, van Breda, ZAT tot razernij, delirium tremens, bracht zijn vrouw 3 messteken toe, en randde dan zijn eigen aan. In de Montignystraat 146, wierd eiken zondag danskot gehou den de Eigenaar verzette zich daar tegen de baas ging voortzondag avond is de Eigenaar gekomen met deur waarder en 2 gendarms en heeft het orgel doen op straat zetten 't gepeupclsel vloog opmaar fiat executia wet bleef wet. BLADEL, in de Kempen De Parochiekerk aldaar is bestolen in den nacht van donderdag tfet vrijdag d. v, w. bestolen, het H. Tabernakel opengebroken met wreed geweldzelfde nacht is de Kerk van Hapert, een half uur van Bladel ook bestolen. Er nestelt weer een bende kerkdieven in de Kempen. LAKEN. 2 Boeren zagen zondag avond een mans kerel een vrouw van 60 jaanranden om haar geld te ste len; de Boeren hebben den kerel aan de Policie geleverd 't was een oud veroordeelde. GENT. Veel dieven op de Vrijdagmarkt d'ander week is een gouden damen-horlogie gestolen op 't kraam van Paul Six, aan St Jacobskerk. Op een fabriek van M. Kerst is een jonge werkster aangehouden, die sinds lang 't werkvolk der Fabriek bestooi. Dieverij en on- rechtveerdigheid hebben altijd een slecht einde. DRONGEN: Zondagachternoen, d'Ouders waren naar de kermis, en Jantje Cocquit oud 10 jaren speelde aan de Liberteit.als een groote Koewachter, ook al spe lende, zoo geweldig zijn arm achteruit trok, dat hij ge broken was... Droeve thuiskomst voor d'Ouders. NINOVE, Zondag nacht ten 3 ure, Perdaens, oud 75 j. uit de Geeraardsbergsche straat, onpasselijk zijnde, staat op en gaat beneden; aan den trap gekomen, hij valt ineen en is dood... Een katerre over zijn hert, waarschijnlijk. WONDELGEM. Is 't waar, zijn er daar ver- scheide Personen ziek geworden, na geëeten te hebben rundvlaesch, dat niet al te gezond moet geweest zijn. ANTWERPEN. Camicl M..., oud 23 jaar, briga dier van d'artillerie, is tusschen den nacht van zondag tot maandag indronken toestand, inde Mercatcrstraat, door t: "ee politicagenten-opzieners bij _de kraag gevat. De soldaat bedreigde iedereeen die hij ontmoette met zijnen sabel. De kerel heeft hevigen tegenstand geboden aan de agenten zelfs heeft een der agenten gevaarlijke kneuzingen bekomen. M..., is ter beschikking van den krijgsauditeur gesteld. KORTRIJK. De genaamde Arthur Van der Ghin- ste, is zondag, huiswaarts keerende het slachtoffer ge veest van eenen doortrapten dief, die er in gelukt is zijn zilveren ketting en zakuurwerk te ontvreemden. De be stolene heeft eene klacht op het politiebureel neergelegd. De dief is onbekend. GENT. Ramp in de Statie. Donderdag ten 6 ure, de trein van Brussel-Oostende reed uit de statie van Gent, als eensklaps een handels reiziger doodgereden wierd. 't Is zekeren Vincke, van Brussel. Volgens 't Fondsenblad, woonde hij te Gent buiten de Dampoort. ST-GILLIS. De wereld der Socialisten. Woensdag avond wierd een vrouwspersoon door vier heeren aangerand en vreeselijk bedreigd, ja omdat zij antwoordde, wierd een revolver op haar afgeschoten... Twee jonge gasten wierden aangehouden o. a. de jonge Socialist De Paepejen 't slachtoffer verklaarde als volgt: Sedert veel jaren leefde zij als vrijdenkster met Dok tor B... Nu ging die vent trouwen met de weduwe van Doktor De Paepe; daartegen had hij zich verzet; de toe komende schoonzoon van haren onwettigen man had haar achtervolgd, bedreigd en eindelijk een wapen naar haar gericht. De jonge De Paepe zegt dat die vrouw van zin was kattenmuziek te maken voor het huis zijner Moeder en dat zijn eenig inzicht geweest was haar te verschrikken. VOLLEZEELE. Echtelijk drama. Aanhouding des moordenaars. De kleine gemeente Vollezeele, bij Lennick-St-Quentin, is in vollendag het tooneel geweest van een bloedig drama. Eene genaamde C. V., 28 jaar oud, had eenige maan den geleden haren echtgenoot, H. W., 29 jaar oud, ver laten. Zij had zich bij hare ouders begeven die landbouwers ;ijn en langs den anderen kant der gemeente wonen. Er was naar hei schijnt geene overeenkomst meer in het huishouden en bijna dagelijks werd er getwist. De vrouw hid daarbij veel van haren echtgenoot te lijden. "De veria'en man had menigmaal getracht eene toena- deeling te bewerken. Op het eindt der laatste week, ging W., uitzinning door de herhaal ie -v t-; ingen der vrouw, haar af- van Edingen, waar hij wist dat ze lond r ure kwam C. V. inderdaad tot haar, zeggende gij weder met mij samenwonen de de vrouw op eenen toon van rijk, dat de troepen moesten komen helpen afperken en afsnijden. Te Saint Gaders (Pyreneën) zijn twee bee- 1 ren op den top van eenen hoogen berg gevestigd; van daar, gelijk de kasteelheeren van voor Christus Gehorte, loeren zij op de kudden schapen. Zulken schrik heerscht onder de schapen, dat er 100 in eenen afgrond zijn ge vallen. In Pruissisch-Polen tusschen Galaczowi en Welbrom zijn 2 treins opeen gebotst; 6 dooden en veel gekwetsten. Dijnsdag was er een groot Tempeest in 't Noorden van Engeland en Schotland; de convois kon- dqó niet rijden en rond Edimbourg was 't al overstroomd Oei, die nieuwe wereld brengt ons nieuwe schelm stukken meê Te New-York is een dievenbende, die voor bijzonder pratijk heeft de kinders van millionnairs te stelen.Het kasteel van Ilohenburg (in Beieren) bij Leuggris, is afgebrand. Te Buda-Pesth, een groot schandaal van 'ne schil der ging trouwen en was al in de kerk, toen een vrouw met 8 kinderen kwam binnengestormd, met 't lawijt van een helleen hem ten lijve viel... Er staat geschreven Die slecht en ontuchtig leeft, zal aan de schande niet ontsnappen. gelijk; nooit had ik iemand gezien zoo stuur en met zulke verwij tende blikken. ik deed een stap nader, tot d hand van mijn Vader; doch mijn Vader trok zich achteruit en stak den vinger op, op een manier die tegen mij klonk als een doodsveroordeeling; Wat komt gij hier doen 'i vroeg hij Ik sloeg d'oogen neêr, niet wetende wat antwoorden. Wat komt gij hier doen De tijd is uit, dat ik over u kon weenen, ik ben uitgeweend! En ziende dat ik daar radeloos stond en hem wilde onder vragen Kom meê, sprak mijn Vader, ik ga u toonen, waar de laatste tranen van een man zijn gestort.. Kom, volg mij. Dit zeggende ging hij voorop, naar de kamer vanmijnezieke moeder, ik volgde hem; tegenover de kamer stond een bed, met toegeschoven gordijnen; mijn Vader schooi de gordijnen weg, trok een laken weg, ik zag een lijk, 't lijk van mijne Moeder ('t Vervolgt.) Hoe kan dat geschieden in Aalst Er is daar op d'Akademie een jonkheid, vol iever, aanleg en vernuft.. Die jonkheid aanmoedigen op de baan der Kunst, en als hij wel vooruitgaat, hem aan Aalst vasthechten door een Plaats van Leeraar in Stads-Teekenschool. Hoe spijtig, dat men over So jaren aan Schilder Meganck het Bestuur onzer Akademie niet heeft opgedragenDan zouden wij hier toch een Schilderschool gehad hebben... Dendermonde heeft 2 a 3 Werkhuizen van Schilderstukken, te Geeraardsbergen zijn verscheide Ateliers van Beelden, Autaars enz.:. En wat heeft Aalst?!!! wachten op ue ba? moest voorbijga' aan. W. richtt Ja of nee Neen r besluit. Ehv.e' len De boer opvolgt»" two hardnekkigheid duur beta- olver uit zijnen zak en loste schoten op de vrouw, die ba t»nde stortte. Zijr allen, had W., nog geen 1 oei wendeel. Hetzicht van haar bloed, zecte z meer aan. Met denkolfvan zijnen revolve. hij haar met slagen en trachtte haar af t lukkiglijk kwamen boeren toege- 100pen en vlucht. Het sla 1 rd b 1 j hare ouders gedragen in eenen bedenkelij .nd. Eèu geneeshser die men onmid- delijk riep, de vrouw doodelijk gekwetst was. Haar bov iheel overdekt met kneuzingen en haar lichara >r 1s- revolverkogels doorboord. Gedurcr.de dag. heeft ze buiten kennis gele gen. Het -sle. dièsdag dat ze de bijzonderheden der misdaad eeft nen v ïr halen. Het parket van Brus sel is ter plaats -eest. Men had t h ee de minste tijdingover den moor denaar. Dir..vlag r' 1 ure 's morgends bood een man zich aan in bel ".icicbureel der tweede afdeeling en verklaarde dal de opgezochte moordenaar was. Hij ha sinds «_cn dag der misdaad inde velden rond gedwaald, LY ;ch daar hii geene middelen van bestaan had en de wroeging hem verteerde, kwam hij zich ge vangen geven Hij heeft aan den policieofficiei Timmermans den be- bloeden revolver gegeven, aan welken nog het haar kleefde van zijn slachtoffer. Hij beweert gehandeld te hebben zouder voorbedacht heid. Bij het zien zijner vrouw had de gramschap hem overmeesterd; hij had eenen revolver bij zich en had er alsdan gebruik van gemaakt. Hij zegt ook dat hij dezen revolver gekocht had, om zich te verdedigen tegen eenen persoon die hem vervolgde. W.., is opgesloten en ter beschikking van het parket gesteld. Woensdag namiddag zijn dc geneesheeren Vleminckx en Lebrurwetsdoktoors, op bevel van het parket naar Vollezeele gegaan, waar zij om 3 uren zijn aangeko men. Zij hebben zich aanstonds bij het slachtoffer van het drama begeven. De vrouw bevindt zich betrekkelijk goed. Nochtans zouden er soms verwikkelingen kunnen ontstaan. Het hoofd der ongelukkigeu is vreeselijk ge zwollen; er zitten nog drie kegels in. Nog is geen en kele bal kunnen uitgetrokken worden. Niettegenstaande hare vreeselijke pijnen, heeft de jonge vrouw goed geantwoord op de vragen die de ge zondenen van het parket haar deden. GEERAARDSBERGEN. Eene stoutmoedige diefte is woensdag nacht gepleegd ten nadeele der we duwe Vergallen, wonende op den steenweg van Gee raardsbergen naar Gent. Verscheidene voorwerpen zijn ontvreemd. De dader is onbekend. Een onderzoek is in gesteld. g) I Die wreede overstroomingen land geteisterd Ze reke nen dat er in Consuegra 3000 dooden zijn en voor -15 millioen schade Men spreekt van een zaal in welke 47 Bruilofstgasten aan tafel zaten. De zaal is ingestort en alle 47 dood '1000 werklieden zijn aan de puinhoopen be zig; men maakt groote houten barakken voor de ge kwetsten. De Staa't heeft voor 500,000 tr. hulp inge schreven. De Koningin zal naar Consuegra gaan; zater dag avond is een nieuwe storm losgebroken. Te Ba- dajoz. ook Spanje, liggen 2000 mens< hei met d'Influenza. Te Secrevris, in Zwitseland, ziin >0 nersonen onpas selijk geworden (en 1 al dood) na eesck geëeten te heb ben van een koe, dooreenen boer gesta Te Reg- gio, in Calabrië, zijn 10 arbeiders door een grondver schuiving gepletterd; 4 zijn er in geuleven, dood Te Parijs Daumesnilstraat, is een vat j. de kleine Pitel gestorven, door een spinnekop die kind boven zijn oogsken had gebeten. Tot Anrilla»- is een huisge zin vergiltigd door 't eten van kam peen ';o. Te Yil- lers is zulken wreeden boschbr t diers, in Fran- 't Belachelijkste in de gan sche wereld is van Vlaming te zijn, Belg en var» te willen Franschman worden, door de Taal; en eilaas op de taal volgen dikwijls de gewoonten en de zeden..Op 't Congres van Mechelen is met vaderlandschen drift éenparig afgeroepen dat in alle Collegiën, Scholen en Pensionnat en, zoowel van Dochters als van Jongens, de Vlaamsche Taal grondig en ernstig moet aangeleerd worden. Zal d'uitvoering hier volgen Zal men nog Vlaamsche kinde ren van 8, 9, 10 jaren fransche Sermoenen doen aanhooren?... En wat gebeurt er na de verfransching? Zelfs de Fransch man veracht u... Als hij hoort dat de Belgen hun tong ver wringen en hun geslacht verstooten, om zijne taal na te apen, na dat de Vlaming in 't Fransch schrijft, in 't Fransch zingt, in 't Fransch God dient, in 't Fransch naar Vlaamsche Bede vaarten gaat, dan noemt de Franschman hem met verachting; Le Petit Beigewillende zeggen met verachting t Dat wil mij nabootsen en dat spreekt Fransch gelijk een ezel grieksch D'oogen gaan voor goed open; zelis Koning Leopold drukte zijn spijt uit, dat hij geen Vlaamsch kende, miin opvolger, zegde bij, zal GELUKKIGER zijn... Achtbare Ouders, laat uw kinderen niet verfranschen; die in een Land komen school houden, moeten eerst en vooral de Taal van dit Land ken nen... M. Delme r, een achtbare Waal, zegde te Mechelen met weemoedIk. Waal, ben een slachtoffer der verfran sching; ik had mijn zoons naar de Vlaanderen gezonden, om er Vlaamsch te leeren; een gestudeerde Belg, zelfs uit Luik eD Namen, moet de twee talen kennen, naar Vlaanderen had ik ze gezonden; na eenige jaren ze komen terug; Vlaamsch kenden ze niet en hun goed Fransch hadden ze verloren... Er is in de wereld geen misdadigere ijdelheid dan onder de dwin gelandij te willen staan van een vreemde taal; en die zijn Vlaamsch niet kent, is slaaf van 't Fransch. en moet zeer dik wijls met beschaamde kaken staan... Achtbare Ouders, denkt op de woorden van Leopold IIHet spijt mij inniglijk van geen Vlaamsch te kennen, maar mijn opvolger zal GELUK KIGER zijn. Charles De Deene, van Ardooi, schrijft het volgende aan zijne bloedverwanten en vrienden Balvanera, 12 Juli 1891. Beste Vrienden, Ik laat u weten dat wij, God lof, nog allen in volle gezondheid zijn. Wij zijn nu vertrokken uitdeestacia Marichal; Char les Cleppe is op eene andere boerderij gegaan, en wij zijn bij Francies Thiers, in de kolonie Balvanera en stellen het zeer goed; ook hebben wijhet gedacht van voor ons eigen te boeren en in dezelfde kolonie te blij- ven. Met de familie Ch. Cleppe gaat het ook zeer goed; hij heeft ook het gedacht van in dezelfde kolonie te komen cn grond te koopen. Met veel vriendschap hebben wij elkander verlaten, want wij gaan ten langste alle drie weken elkaar bezoeken; het is maar 5 uren en dat is maar eeDe kleine wandeling te paard. Allen die hier zijn, van klein tot groot, rijden te paard. Nu gaan wij een weinig nieuws vertellen over deze kolonie Francies Thiers heeft hier gekocht 75 hektaren land. in Belgische maat 165 gemeten; allerbeste grond; hij bewerkt dien met 8 ossen; hij heeft 22 hektaren tarwe gezaaid en schikt 45 hektaren maïs te zaaien, het overige van zijn land is voor de beesten. Er is hier ook eenen Vlaamschen en Italiaanschen pastoor. Alle zondagen worden er drij missen gedaan. Ook bestaat hier eeDe school voor groot en klein. De Vlaamsche pastoor is de eerw. heer Hoflak, geboortig van Staden, die in bediening is geweest in O. L. V. kerk te Kortrijk. In deze kolonie zijn er van alle streken menschen ge komen en er komen er nog gedurig bij, maar meest Belgen; er is hier nog veel land te koop. Van deze ko lonie maken ze eene groote stad; zij zijn bezig met nog eene pastorij te maken en eenen grooten winkel. Bij de kerk wordt het land verkocht in perceelen van drie hektaren om er op te bouwen. Indien er soms zijn die willen komen dat zij gaan bij den heer K. Marichal te Bloemendale, bij Brugge, zij zullen op goeden weg ge steld worden. Dat zij het ook aan ons laten weten, wij zullen terstond antwoorden wat zij al noodig hebben om mede te brengen. Men moet in België gaan schoon spreken, met de klak in de hand, om werk te hebben, dat zij naar hier komen, hier is werk genoeg en zij heb ben een schooner leven als in België en winnen meer geld. Op heden, mijne lieve vrienden, zijn wij hier in het midden van den winter; de dagen zijn 11 uren lang. Er komen dagen dat het een weinig vriest, er bijgevoegd wat verdraaglijke koude, dan om 9 ure voormiddag kan men reeds in zijne hemdsmouwen werken, dat het zoo warm is. In den zomer zijn de dagen hier 15 uren lang; het is warm, doch zeer verdraaglijk en er waait gedurig eenen frisschen wind. Het is onbeschrijflijk hoe aange naam en gezond het weder hier is. Waarlijk eene goede luchtgesteltenis, hiervoor alleen zouden wij niet meer willen terugkomen naar België. Alle Belgen, die hier aangekomen zijn, na eenen korten tijd verblijvens, zijn niet meer geneigd terug te keeren, zoodanig gezond is het hier. Ja, 't is waar, midden den zomer kan men wel wat geplaagd zijn van eene soort van vliegen, doch dit is van korten duur; ook nog men wordt er ;aan gewoon zooals de duivels branden. Ja, wij zingen bijna alle da gen Adieu Belgenland, Leve lang den Argentijn, Want het kan niet beter zijn. Laat niet, beste vrienden, onze komplimentcn te doen aan F. Vanneste, E. Godefroid, F. Baert, P. Be- noit, ook aan Ghyselinck-Pattyn. Gelieft ook zoo goed te willen zijn dezen brief in de gazet te doen zetten en ze ons te willen opzenden waarin hij gedrukt staat. In deze afwachting groeten wij u vriendelijk en druk ken u de hand van verre. Uwe vrienden, Ch. De Deene en vrouw. Fr. Thiers en gansch zijn huisgezin. Adres Senor Francisco Thiers, par entregar a Ch. De Deene, Colonia Balvanera, Departpmento Villaguay, Provincia Entre-Rios, Republica Argentina. (Fondsenblad.) DER KERKDIEVEN. Historisch - Dramatisch Verhaal (door de Mannen van Chipka.) O JUSTICIE EN GENADE. Reus en Slang, die meindet dat niemand u kon temmen, waar vin den wij u na dien 11 Juli 1888 De poging tot inbraak in St. Mar- tenskerkis uw laatste schelmstuk geweest; een eenvoudige Landbouwer en een arme werk- mans-dochter hebben al uw plannen verijdeld. Geen list of geweld kan u baten; Opgesloten zijt gij daar als wilde dieren, dag en nacht bewaakt; als gij uit uw cel komt om onderhoord te wor den of voor't Gerechtshof te verschijnen, zijt gij van dichtenbij omringd door de gewapende macht. Bitter en wreed gaan de klachten op, in uw hert; waart gij eerlijk gebleven! hadt gij met werken uw brood ge wonnen Maar neen, gij moest brassen en zwieren; gij bedroogt uw eigen zeiven, denkende Wij zijn te slim en te arglistig om in d'handen der Justicie te vallen En nu ge zijt er aan, ge zit in de valle en niemand kan u redden Gij ook, Malfeo, doortrapte schurk, spotter van al wat deugdzaam en christelijk is; gij zit daar in uw celle ken, d'oogen star naar den grond gericht, de vuisten toegesloten, vol haat en woede tegen de Justicie en tegen den Smid, die u verraden heeft, zoo denkt gij toch Roept nu maar uw vuil liberale gazetjes ter hulp, zullen zij u troost en hulp brengen In 't gevang zitten, zonder hoop of troost, zonder spijt of berouw, 't hert afgeknaagd, daar zitten, en niet uit kunnen, dat moet toch wreed zijn En wat zal 't wezen in 't gevang, waarvan Bilderdijk zingt Die intreedt, legg' de koop voor eeuwig eeuwig af, De drij schurken, als zij naar 't Gerechtshof vervoerd wierden, keken hun oogen uit of zij den Smid niet zagen, zij ondervroegen de Cipiers, de Gendarms, geen ant woord... Zou hij ontsnapt zijn Zoo luidde hun vraag. Zou hij ontsnapt zijn Och wat een goed kind kan doen in de wereld Terwijl zijn medeplichtigen met helsch torment in den. kerker zaten, de Smid lag ook vastgelegd en opgesloten door ziekte; Maar welk verschil Het ztvaar pak van zijn hert Ziek; met aanhouding bedreigd Maar toch te vrede en gelukkig; Bereid om uit te boeten, Om zijn schuld opentlijk te bekennen Om schande en pijn af te zien Als hij maar wel kon staan en de volle verzoening verwerven bij den grooten Meester... Wat geeft het hier te lijden en vernederd te worden, als men maar aanlandt in d'have der Zaligheid! Met zulke gedachten is men gerust en gelukkig, zelfs in een hard gevang. En welk geluk voor dien Vader, van bijgestaan te zijn en getroost door eenen Engel in menschelijke gedaante, door zijn deugdzame en beminnende Julia Het lichaam van den Smid ging ten achterenmaar zijn ziel klom voor- en opwaarts Vijf dagen na de Berechting, was 't een voorgevoel zijner dood alsdan hij kreeg een hevigen aanval van angst, d'helsche geesten die hem vertoonden al d'heilig- schenderijen bedreven door zijn medehulp Geen genade voor u, zegden ze, wat gij gedaan hebt, is TE afgrijslijk; geen vergiffenis voor zulke misdrijven; 5o jaren strenge uitboeting zouden niet voldoende zijn; en gij die gaat sterven, wat is uw uitboeting geweest Wanhoop, o wreede WANHOOP 1 Julia zag haar Vader angsting rondkijken, sidderen en beven en de Christene vrome Maget, radende wat er om ging, en hem willende gerust stellen, zegde hem Vader! Vader!Kind, liefkind Julia, en dat zeggende greep hij hare hand vast. Vader, ge zijt ongerustOch ja, die kerkdieften; ik, christene mensch die heilig- schenderijen Vader, wees gerust, als gij geneest, we zullen samen uitboeten en herstellen. Maar kind, genezen, er io geen hoop, ik vo«I het, J Dood nadert- Vader, de wil des Heeren moet geschieden; ik beloof u, zoolang ik leef, eiken dag een uur voor het {Allerheiligste te bidden, voo u, Vader, om uit tc boeten.. God is toch zoo goed, in Ons Lieve Vrouw hebben wij eene Moeder. Kom, laat ons samen een kort gebed opofferen. En de rust, de zoete rust keerde weêr Zoo stierf de man eenige dagen nadien, vol berouw en liefde tot God,. Eenige weken nadien verliet de brave Julia die kamer en dit huis, ze ging als Novicie in een Klooster, om er den armen lijdenden Man te dienen en hare gelofte te vervullen Dagelijks Eerboet doen aan 't Allerheiligste. Eenige weken nadien verschenen de Kerkdieven voor de Rechtbank De Goudsmid was plat geslagen; Sohröder, de Reus, zegde weinig of niets; Maar Sterzenbach, de elastieke man vertelde in 't lang en in 't breed al zijn gevarendheden en reizen, hij be kende de kerkdieften en wierd tot i5 jaren gevang ver oordeeld; de Reus kreeg dezelfde straf en aan den Goud smid wierden 5 jaren gevang gegeven, al de kosten en be- rooving zijner rechten. Van Kreitser hoorde men sinds dien niets meer... Was hij dood of zou hij nog onder andere vermomming terugkeeren?!? EINDE. tenskerk eens vrij zijn rond de koor en met geschilderde vensters, nergens in de wereld zal zulke kerk te zien zijn. In China langs Chemsi septentriomaal zijn gemarteliseerd Een Pater Fran- ciskaner uit Avignon en twee Zusters, Frankrijk. Men vreest voor Mgr Pagnuci, Apostolischen Vikaris, voor andere Religieuzen en voor 90 weezen. Nogtans, de iever verflauwt niet, de gevaren schrikken niet af; zoo zijn er wederom 8 Zusters uit Marseilje inge scheept, 6 naar China en 2 naar d'Indiën; 8 Kloosterzus ters, o. a. een Belgische, Zuster Maria, in de wereld Juf fer Maria De Paepe van Lokeren; zondag ten 5 ure scheepten zij te Marseilje in6 weken op zee voor China; ze gaan daar te Che-fo een Hospitaal stichten. Eere aan den Christen HeldenmoedT'Antwerpen is onlangs ingescheept voor de Missiën van China. E. H. Van Goethem, zoon van den oud-Burgemeester. Zon dag 27 7ber HH. Cosmas en Damianus, Martelaars, Maandag H. Wenceslaüs, martelaar; dijnsdag 29 H. Mi- chaël, aartsengel; Woensdag 3o H. Hieronomus, kerkl. en H. Sophia, weduwe; donderdag 1 Oct, H. Bavo, Be lijder en Opening der Maand van den Roozenkrans; vrij dag, de H. Engelen-Bewaarder9j Zondag 4 October te Denderhautem, d'inhulding van een groote schoone kapel in de Ne}rgemstraat, aldaar gebouwd door een achtbaar Christelijk Hert. Ten 1 ure beginnen de Vespers en na de Vespers, inhulding der kapel en wijding van den Kruisweg. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Van Bavegem,.pastoor te Meire, is pastoor benoemd van het Begijnhof te Dendermonde. Is surveillant benoemd in St. Lievensgesticht te Gent de E. H. Van der Poorten. Zijn Professor benoemd In St. Lievensgesticht de E. H. Bruggeman; in St. Jozefsgesticht te St. Nicolaas, de E. H. Van der Linden; in het College te Dender- monde, de E. H. Becaus; tc Audenaarde, de E. H. Vuye; al deze heeren zijn priester in het siminarie. Te Ledeberg, de E. H. Schollaert, surveillant te Eecloo die vervangen wordt door den E. H. Pycke, subdiaken in het siminarie; in St. Jorisgesticht te Gent, deE. H. E. De Vos, professor in St. Jozefsgesticht te St. Nicolaas. AL SLECHTER OM SLECHTER. A. Hoe bevalt u dit vrouwenportret? B. Rechtuit gezeid, slechtGeen uitdrukking; een

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2