1866-189 43 Zondag 25 October 1891 3 2ste Jaargang Loopénde Nieuws. GODSDIENST. VADERLAND. VRIJHEID. Te koop in onze Bureelen. Ma cure d'eau, «*»on Boekdeel 3,5o Vivez ainsi, 3,50 Zie <4Je bl. art. Landbouw. Pastoor Kneipp, De Vriend van 't Volk. 4? BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. LAID ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Pr. 8 jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks by ons cf door Post of Briefdragers. YAH AELST AALST, 24 OCTOBER 1891 Elk den yriendelijken goeden dag en veel navolgende... De Z.waluwkes zijn vertrokken en de wintervogels komen aan, met groot geschreeuw en 't wol ven- brood schiet op. Z'en zullen ons toch geenen Winter aan- brengen gelijk in 1890-91zoo lang en zoo stuyr. De puitsche Sterrekijkers voorzeggen regen tot op Kerstdag! Ei, Paree nobis Domine..Maar 't is majoor Waalput die den Zot aan heeft;volgens hem moest het droog weer zijn van 2 October tot 72 dagen op een reke!... T'Ophasselt zeggen ze, dat hij beter zou doen eens onverwachts in de gamellen te gaan kijken van zijn soldaten, in plaats van .met zijn voorzeggingen in affronten te vallen, gelijk hem nu gebeurt;... 72 dagen droogte voorzeggen en alle da gen regenen't Is van Majoor Dwaalput. T'Aalst gaat de nieuwe Beieraar in funktie treden..Wij wenschen den jeugdigen heer Demette lange en gelukkige jaren.... Hij wordt de hooggeplaatste man der stad. Ilooger op 't Land van Aalst in, spreken ze van in d'huizen eenigeka mers onder water te zetten voor 't stelsel Kneipp; dan heeft men de moeite niet om altijd water aan te halen, 't Is nog waar ook, zei Sixtus en hij zette zijnen bril op, om Mitra en Rokka te volgen. Onder de schoon Arken van Lede waren er 2, die op zijn Hofstaads spraken. Te Ninove komen Fabrieken die een schoon daghuur ge ven, stekskes-en cigaarfabrieken, Te Roomen is de madam van een Hoogleeraar (Vrijdenker) bots door een venster gesprongen der 2° stagie en was dood. Tot Eulenberg zit nu die leelijke marater van Influenza... In de boeken van Kneipp staan daar felle remediën tegen. Ze zeggen dat Dumont aan een nieuw boekwerk bezig is; zijn tweede werk was om alzoo te laten. De pornogra fie (dat komt van porc, varken, een nieuwe manier om schandaal te geven) huist uitsluitelijk in vrijdenkersche boekwinkelkes. Een schoon eer voor die Partij... En ze steekt partan den kop in de lucht... Juist gelijk Vooruit die van goede zeden komt preêken en de" schurfterijen van Bebel aanprijst en verspreidt.Wat zullen wij zeg gen? de vuilste verkens willen 't schoonste stroo heb ben. Meester Koen van Berlijn gaat een boekwerk schrijven over nieuwe waarnemingen tegen d'uitteering. Pater Lebrocquy, broeder van den grooten gazetschrij ver, zaliger, staat te Bergen en weerdt zich dapper om in die stad en 't omliggende Werkmanskringen in te rich ten, op Christelijken en Socialen voet, gelijk het wezen moet... Werkmanskringen die maar herbergen zijn, blij ven niet bestaan. Zie, dat is toch schande, dat er in ons Vlaanderon zooveel vreemde Bieren gedronken wor den... Hop in 'tBier, veel Hop in 'tBier, dat geeft kloekte, vreugd en gezondheid aan den drank. 't Is schrikkelijk, schrijft men, gelijk d'eetwaren vervalscht wordenkaffé, ja valscbe kaffeboonen worden er ook ge maakt, boter, peper, olie, bloem, jelij^ en wat weet. ik al? e zijïi in d'eeuwen dér vervalsching.In 't YÖLKS- utiLüK van Brussel staan merkweerdige artikels over: Eenige wapens in den strijd tegen Drankmisbruik, door Dr Ern. Wibo. Lippen, Sixtus laat u weten dat er in den Paraguay een klein revolutie ontstaan is,maar 't was sito gedempt. M. Irrigé is naar den Bazaar om zeep; geen kopponskes't zijn daar slimme vossen! adjdie! Te Gent wierden de tramway's jaarlijks bestolen voor 4 a 5000 fr. De Dief is gevlucht. Als hij ontsnapt en als er geen opperste Justicie is, dan mag hij zijn hand kussen. Te Gent heeft 't liberaal bestuur als afdeelings-overste genoemd voor de Werken, 'ne vent die geen woord Vlaamsch kent. Erdabi Ze zeggen dat in 't Proces- D'Hane-Steenhuyze de vrageressen er zullen van afzien, zonder proces. De Prins van Wallis gaat 50 jaren worden. Ze wilden dit tijdstip vieren, doch hij heeft be dankt, zeggende dat het hem speet al zooveel jaren achter zich te laten. Die niet wil oud worden, moet jong ster ven. Die aktiën van Sarragossa dalen geweldig wreed. Tot Erfurt op 't Congres der Socialisten wierd ge vraagd het algemeen stemrecht, zonder onderscheid van geslacht of ouderdomToe maar In October 1866, onzen Eersten Zegepraal Wat heeft het moeite gekost, heldenmoed en zelfsop- offering, om in Aalst verlost te geraken uit de Slavernij der Logie En hoe sluw en geweldig werkt de Logie hedendaags om in Aalst de Godsdienstige overtuiging te doen ver slappen, de goede Christene Zeden te vernietigen en al dus hare heerschappij over 't oud-Graven Aalst te herne men! Katholieke Overheden van Aalst, Gij allen, die er eer en belang in hebt uwe Regeering op 't Stadhuis te handhaven; Gij weet niet hoeveel honderden er reeds zijn, uit a lie standen, die leven als Vrijdenkers en Heidenen; Gij kent, neen, gij kent den toestand uwer werkende klas niet, hoe Dronkenschap en ongeregeldheid hier aan winnen; want kendet gij den waarachtigen toestand, Hier in Aalst zou onmiddelijk eenen Bond van Anti- Socialismus worden ingericht gelijk te Lokeren, M. den Deken met M. den Burgemeester aan 't hoofd, den Pas tor van St-Josefs, Pater Rektor uit 't Collegie, heeren Fa brikanten, rijke weldenkende Leden, Burgers en Werk lieden. De grootste ellende voor Aalst is de ver bastering der werkende klas; daar op zal vol gen Armoede, Socialismus, en overmacht van liberalen en socialisten. Als de kiescijns op ii fr. wierd gebracht, 't was onze volkomenste zegepraal... He dendaags, zouden wij het Algemeen Stemrecht niet moe ten vreezen?... 1866 't Is een lange strijd geweest. Het geheim der stemming was nog niet gewaarborgd. Burger, Ambachtsman, Landbouwer van Mijlbeek en Schaarbeek, Voor ons, voor de liberalen kiezen Onmogelijk Mr, de liberale Partij is goddeloos ge worden; en tegen ons Geloof stemmen, nooit I Gij moet 't Én kan niet zijn! Ha,'ten kan niet zijn? Welnu, uw werk kwijt, uw ambt kwijt, uw huis verlaten, ik neem uw land af; We zullen u vervolgen tot het uiterste Mr, wat gij vraagt, is onmogelijk, mijn consciencie verbiedt het. Zoo zijn er een Menigte geweest, Huisvaders, kleine Burgers, geringe Landbouwers. Eere, Lof en Dank aan de Martelaars van hun Overtui ging; aan hen zijn wij den zegepraal van 1866 en de vol gende verschuldigd! In 1866 hadden wij een meerderheid van 28 stemmen. In 1869 wierden de 7 liberalen met eenige scemmeke: herkozen. Maar in j?fni' 1S72, zijnde algemeene Herkiezing, b haalden de i5 katholieke Kandidaten 704 a 8o3 stemme: tegen 570 a 580. Van dan af begon ongestoord de katholieke Regeering. Van dan af ook was er vrede en rust in Aalst. Het Liberalismus is een woelige onrustige zieke toe stand. De Katholieke Bewarende Leerstelsels zijn het Orde en de Gezondheid. Van 1866 tot 1872, ja, 't zijn woelige tijden geweest; het waaide en stormde; maar eens 't Katholiek boven, Wij vragen het aan alle rechtzinnige lieden Is er Vrede gekomen JA. Is er éen enkele liberaal vervolgd of benadeeligd door Policie of door Stadsbestunr NEEN. Zijn al d'openbare werken niet verricht voor het open baar welzijn? JA JA Men moet liberale gazet zijn, 't is te zeggen wetens en willens de welbekende waarheid bestrijden,om te durven ontkennen dat er OOIT, sedert dat Aalst bestaat, open bare werken zijn uitgevoerd gelijk sinds 1872. En zonder de Belastingen te vermeerderen. Het POSTHOTEL met Bureel van Telegraf en Koop waren. DE OVERDEKTE MARKT, dienende tot gemak der Koopers en Verkoopers en tot bloei der Zaterdagsche Markt. D'HERSTELLING VAN 'T BELFORT. DE NIEUWE STRATEN VAN ST-JOSEFS-PARO- CHIE DE NI EU WE STRATEN AAN DE STATIE. DIE GROOTE WERKEN AAN DE VAART. Over 20 jaren, men had tusschen ijzerenweg en Vaart kleine huizen, smalle straatjes, ongezonde radijzegangs- kes: en nu, de werken aan de Vaart, die breede wegen, die schoone huizen, die afbraak van't Hooghuis; de Brug aan Zwarten Hoek, enz., die nieuwe Brug aan de Visch- markt, zijn er ooit nuttiger openbare werken verricht? En dit Stapelhuis, zoo voordeelig aan den Handel, dit nieuw Gasthuis, dat werk van verheven Volksliefde! Voor 1 millioen 5oo duizend fr. zijn er in Aalst buiten gewone openbare werken verricht door 't Katholiek Be stuur, zonder verhooging van lasten, met de Finantiën goed te bezorgen met gedurig op jacht te zijn naar hulp gelden van den Staat. Ja, ja, Eerlijkheid en Rechtveerdigheid vergen het: In zake van Geldelijk Bestuur en van Openbare Werken: Eer en Dank aan de Katholieke Regeering! In Godsdienstigheid en Zedelijkheid zijn wij achteruit gegaan; Dat kan niet geloochend worden Op 20 jaren, welk verlies! welk verlies! 't Zijn gevaarlijke jaren geweest, ja; De wereld der Fabrieken heeft haar droeve vruchten geleverd; Met een helsche razernij is 't Zedebederf afgekomen De zedelijke toestand is droef in Aalst; Veel jong werkvolk wordt ongeloovig; De feestelijke dagen zijn besmet met losbandigheid en ontuchtigheid. Men overtreedt de Wetten en Reglementen. De Gemeenteraad stemt Op Verloren Maandag, op St-Ursula, geen Orgelbals En op die 2 dagen, ze spelen den zondag en den maan dag, van 's morgends af. De Wetten en Reglementen worden niet tégÊÊÊÊv uitgevoerd... Men hoort 's avonds op de straten vuilen klap, ontuchtig gezang; het wordt een wanorde in d'Huishoudens, gelijk in een klein Parijs. De Volksarmoede vermeerdert vreeselijk; geen hoogere daghuren zullen dat verbeteren; 't is op zulken toestand dat de Paus schrijftAlles vruchteloos, als de Christene Zeden niet hersteld worden. Zouden wij niet dieper gezakt zijn onder een liberaal Bestuur? Wie weet het? Geen erger kwaal als den vij and in huis ontvangen. Als een Katholieke Regentie "■wal is voor de Bescherming der Zeden, als katholieke öociCiéitU»-VetosLallen inrichten gfeiijkin Casino op Ker mis, dan begint't jong Volk te zeggen: Maar dat mag, dat moet zijn I Er bestaat geen kwa; d in De Ge ^stelijke Ova:heden, or Ouders kunnen ons niet verbieden het geen de Katholieken inrichten en aanprijzen Ziet ge, Medeburgers, waar men komt met die zwakheden tegen over 't Zedebederf?.. Groote schoone openbare werken in Aalst; maar een opkomend werkende Geslacht dat schrik aanjaagt... In i855 waren er t'Aalst 496 Gemeentekiezers; in 1865 584; in 1875, 1438; in i885 2o55; telkens won nen wij, aan bij die vermeerdering van Kiezers.. Nu staat de Volksstemming voor de deur; mogen wij spreken en verhopen gelijk over 20 jaren????? Groote pijnlijke vraag. 1866-1891... Jubelfeest van 25 jaren Herinnering van zulk heldhaftig Katholiekschap. Wees gevierd in Vrede en in Vrolijkheid; Jubelfeesten mogen en moeten gevierd worden; In Vrede en in Vrolijkheid 1866, kom en breng vrome gedachten en kloeke beslui ten meê, dat het niet blijvc bij een ijdele wierrookerij; dat men den toestand durve onderzoeken, om te verbeteren wat moet veranderd worden, om voor de Welvaart van Aalst het Gulden Jubelfeest der katholieke Zegepralen te bereiken. Het orde der Feestelijkheden: Zondag ten 11 ure de Mis, ten 4 ure Volksbanket, 's avonds Lichtstoet en luis- terlijk Vuurwerk op de Groote Markt. Lede! Lede! achtbare Parochie, wij moeten U proficiat wenschen uit Recht en uit Plicht; welke schoone luisterlijke inhaling! Ze. komen het ons aanbrengen van alle kanten.... Land en Werkman, ziet dat ge daar een schoon artikel op maakt! En welk helder weêr! Die dag was er expres voor weggelegd Moedig als leeuwen hadden ze gewerkt te Lede; de Parochie was een Para dijs: vlaggen, wimpels, arken, jaarschriften! En Volk! Volk, gelijk op de groote dagen der Bedevaart... 't Was almachtig schoon dien langen Stoet zien naar de grenzen trekken om Mr Pastoor Fivez in te halen: al d'Overhe- den der Parochie Burgemeester, Schepenen, Raadsle den, Kerkmeesters, Armmeesters, Proviseurs der Broe derschappen, de Sociëteiten van Muziek enZang, talrijke Groepen, kerkelijk en borgerlijk, historisch en archeolo gisch, talrijke Triomfwagens o. a. op allereersten rang den wagen: de BLOEMTUIL, iets oprecht merkweer- dig, meesterlijk en liefelijk, ze konden er geen lof genoeg van zeggen in ons Bureel, de Bloemtuil door M. Fidelis Eeckelaert, hovenier van M. Blankaert, Vriend Fidelis, Proficiatg'haalt er eere van!) dan de wagen der NIJ VERHEDEN, van St CECILIA, ook verrukkelijk schoon, de wagen der BROUWERIJEN van Lede, enz. enz. enz. (er is stof genoeg om er een boek over te schrij ven); de groepen, o a. de Missionnarissen in China, veel Ruiters, heerlijk uitgedoscht en in prachtige houding, veel Ruiters dat moet erbij zijn.dat maakt den luister der Stoeten uit; rond het eererijtuig vier sneeuwwitte paar den; en zoo,terwijl de Muzieken speelden, terwijl de koors zongen, terwijl de klokken luidden, terwijl de Volkeren van Lede met trillend oog naar hunnen Herder zochten en eerst meinden hem in een geleend opene rijtuig gevon den te hebben, waarin M. den Onderpastoor van Hof- stade zat met den eersten Schepen dier Parochie, terwijl de Klokken met vreugd den Welkom toeriepen, zoo ging de Stoet met blij gemoed langs de schoon straten van Lede naar de Kerk, waarvan men op de laatste oogen- blikken door hei toedoen van M. De Letter den ingang prachtig had versierd, naar de roemrijke kerk van Lede, opgeschikt en opgesmukt om den welbeminden Herder voor de eerste maal te ontvangen.. Dat Ons Lieve Vrouw van Lede hem beware en bescherme, lange gelukkige jaren! Die intrede moet verrukkelijk schoon ge weest zijn, ja, waarachtig! en aanstonds begonnen de Ceremoniën van Installatie door den E. H. Deken van Ronsse, bijgestaan door Z. E H. Kanunnik Thiebaut van Aalst en M. den Pastoor van Etichove; die treffende bediedenisrijke Ceremoniën geëindigd zijnde, heeft M. den Deken van Ronsse in hartelijke en zielvolle woorden de Parochianen van Lede geluk gewenscht en afscheid genomen van den Pastoor die in zijn Dekenij zooveel -£ocd Steelt gedaan. Dan -tó er onge ijfc'd v*i.- »a..v kanten vurig gebeden; en s avonds L .1 Vuurwerk geweest door M. Ccxbbaert van Denderleeuw, een vuur werk weer dig van ae Kermis eener groote Stad... Men- schen, hebben wij geen gelijk van aan Lede Dank en Proficiat toe te roepen Wij herlezen ons artikel, 't is nog al zelfkant; iets is er vergeten, iets dat nogtans niet en mag vergeten worden; In de zestig mannen van Nukerke, 't Muziek van di» Pa rochie, die uit genegenheid kwamen Hulde brengen aan hunnen Herder, die schoon speelden in den Stoet en die schoon sernades gaven, en die in een fel chromogram de Dankbaarheid van hun hert te kennen gaven. Ziehier het schoon en gelukkig jaarschrift der Nuker- kenarenJUICht gij geLUkklg Lede, WIen zULken herDer gesChonken WorDt. MA CURE D'EAU in 't Hollandsch 3,5o Die wondere man schrijft in de voor rede van zijn Boek dat hij de vrucht van zijn 4ojarige ondervinding op papier heeft gebracht: i° door het aandringen zijner Vrienden die het een zonde tegen de naastenliefde noemden, wanneer eens de vruchten zij ner ondervinding met zijn lichaam ten grave zouden dalen; 2° door de talrijke verzoekschriften van herstelden en vooral der smeekgebeden van arme verlatene zieken ten platten- lande; want 't is bijzonder aan de arme zieken van denBuiten datPastoorKneipp eerst en vooral hulp heeft gebracht. Als Priester, zoo schrijft hij in zijne voorrede, gaat mij bovenal het welzijn van 's menschen onsterfelijke ziel ter harte. Daarvoor leef ik, daarvoor wil ik sterven. Nogtans heb ik in de laatste veertig jaren ook veel tijd en zorgen aan zijn sterfelijk lichaam gewijd. Gezocht heb ik dezen arbeid niet, integendeel de komst van eiken zieke was mij (natuurlij kerwijze gesproken) een last. Slechts een blik gericht op Hem, die van den Hemel is nedergedaald om de ziekten van elk onzer te genezen en de gedachte aan de belofteZalig zijn de Barmhartigen, want zij zullen Barmhartigheid verwer ven de minste teug water zal niet onbeloond blijven (Matth. V 7Mare. IX 40) waren in staat mij weerstand te doen bieden aan de verleidende gedachte om eenieder zonder aanzien des persoons af te wijzen. WORISHOFEN. Over eenigen tijd is baron Rotschild daar ook komt nzijn gezond heid terugvragen en heeft ze verkregen. Wat al zijn Goud niet vermocht,heeft 't koud wa ter uitgewerkt... Hij was met een slaapwa gen gekomen naar Turkheim, 5 mijlen van Worishofen en behield dien slaapwagen al den tijd dien hij noodig had voor zijn her stelling. Benevens baron Nathaniel Rotschild zijn daar nog aangekomen, prins Albert van Solms-Braunfeld, prins Adolf van Schwar- zenburg. giaaf Kwisky, Graaf en Gravin Henkei Donnersmark, en veel andere; ook Mgr Zengg, bisschop in Croatië. DRAMATIEK VERHAAL. VIII. De joDge Geneesheer kon dien nacht bijna geen oog toedoen. In zijn hoofd wervelden al die verschillige tafereelen: het wreed droet leven van dien Grijsaard, veroorzaakt door zijn ondeugend gedrag als kind en de slechte gezelschappen, de vroege dooa zij ner Ouders, zijne schelmstukken, de torturen die hij afgezien had en nog afzag, de wonderbare wijze op welke dit arm weesken was komen aankloppen bij den moordenaar baars Vaders, hoe hij ervan getroost was verscheide jaren, hoe eindelijk die dochter 19 jarenoud, hem toeriep: Man! man! Is't waar? hebt gij mijn Va der vermoord? Hebt gij mijn Vader vermoord? De jonge Doktoor hoorde gedurig die woorden in zijn ooren ruischen, alsmede het snerpe noodgeschrei dat hem dien nacht had doen opspringen in dit vervloekte Huis, daar zoo eenzaam en zoo akelig gelegen. Hij zag gedurig voor zijn oogen die doods- bleeke Dochter, dat arm, braaf en schuldeloos weeskind... Wat gedaan om haar te redden? Wat beproefd en gedaan? Me- decijnen konden haar stillen, verzachten, doch er waren ander middelen noodig... En welke middelen? Zeer dikwijls zijn de Ge- neesheeren in 't geval van hersenzwoegerij, om den lijdenden Evenmensch tekonnen helpen. Er zijn duizende soorten van ziek ten, duizende oorzaken van ziekten; soms hebben zij hunnen oor sprong in het hert, in de ziel; en dat zijn de moeielijkste gevallen. 's Anderdaags al heel vroeg, en nu zonder verdoold te zijn en na eenige malen aan de Landbouwers den weg gevraagd te heb ben, 's anderdaags al heel vroeg klopte Dr Arnold wederom aan die eenzame en vreeselijke woning. Wederom was 't de bedrukte Ouderling, die met langzamen zwaren stap kwam openen. Mr, Mr, M. den Doktoor! Vriend! (dit woord Vriend deed den Grijsaard met heldere oogen opkijken, wie weet of sinds 50 jaren dit woord hem was toegesproken!) Vriend, hoe is de nacht geweest? Mr Doktoor, wonderlijk! Wonderlijk! wonderlijk! Ja Mr Doktoor, aanstonds na de medecijnen ingenomen te hebben, is zij stil gevallen. Geen geschrei meer? Neen, zoo stil als een lijk, Mr den Doktoor, doch bijwijlen eens haar oogen openende en verbaasd opkijkende. Als zij u zag! Eilaas ja, Mr; het verschrikt haar, mij te zien... Kom, laat ons gaan.... Daar lag zij, de arme ongelukkige Dochter, gansch alleen in de wereld, meinende een schuilplaats te vinden en nu sedert ver scheide jaren het brood etende van den moordenaar haars Vaders. Geen wonder dat haar gemoed zoo wreed geschokt was en hare ziel verscheurt, tot brekens toe.... Daar lag zij, bleek als een lijk, roerloos als marmersteen. Na eenige oogenblikken de zieke aanstaard te hebben en haren pols gevoeld, deed de Geneesheer teeken aan den Ouderling van de Kamer te verlaten. Dan vatte hij d'hand, neep den pols en de zieke Dochter opende Verwonderd en verbaasd zag zij op, keek rond, links, rechts, scheen iemand te zoeken en was blij van niet te vinden wat haar oogen zochten.... Dit alles las de Geneesheer in heur oogen en 't was een licht voor zijnen geest. Nu wist hij wat er hem te doen stond: Kind, zegde hij, doch ter, ge zijt ziek, ge moet u stil houden, met niets bekommerd wezen Och, wie zijt gij? Een Geneesheer uit de naburige stad; ik heb u nog gezien; ik zal u genezen.... Genezen en dan!... Dan, ge moogt gerust zijn, op mijn woord van Geneesheer, er zal voor u gezorgd worden... Tot dezen namiddag.... Ruiten stond de Grijsaard te snikken en te weenen; hij had ge hoord wat de Dochter te zijnen opzichte had gezegd. Er was dus geen hoop meer; genas de Dochter nog, een eeuwige afgrond lag tusschen hem en haar. In de kamer gekomen zijnde, waar den nacht te voren die af grijselijke tafereelen waren ontrold Mijn goede Man, zei de Doktoor, ge begeert dat die Doch ter tot haar zinnen en tot haar gezondheid zou terugkeeren Och, Mr Doktoor, wie zou er kunnen aan twijfelen? mijn leven zou ik voor haar geluk geven Men vraagt uw leven niet; maar ge zijt man, g'hebt veel misdaan in uw leven; de vervloeking is van uw hoofd weggeno men, maar nu moet d'uitboeting er zijn D'uitboeting Mr Ja, de vrijwillige uitboeting Vast staat mijn overtuiging dat die zieke Dochter niet zal genezen zoolang zij iemand ziet, die haar angst en schrik inboezemt. Eilaas eilaas iemand die haar in 't ongeluk gedompelt heeftwelken zij sedert veel jaren beminde als een Vader en door een onvoorzichtig woord, ach, waarom heb ik haar laten uitgaan! Man, er valt niet te weêrklagen; het onverbiddelijke lot vergt, dat gij u onderwerpt. Voortaan mag die Dochter u niet meer zien. 't Zou hare dood kosten. Maar zij is ziek Ja en zeer ziek M' zij moet verzorgd en opgepast worden Zekerlijk, er moet iemand komen m dees hnis op hare ka mer. Mr den Doktoor, ik vraag u, wie zal den moed hebben over den dorpel van dees Vervloekt Huis te komen en zich hier op te sluiten Elk schuwt en vlucht dees huis, als de Pest. Er zal iemand komen, ik ben er zeker van; zoohaast ik zal zeggen dat er een ongelukkige verlatene zieke is, die hulp noo dig heeft, er zal iemand komen. Wie wie Een Gasthuisnon In dees huis, het afbeeldsel der Zelfsopoffering; 0 dat is de Vermaledijding van mijn hoofd. En wat moet ik doen, Mr den Doktoor Hier blijven zonder in de kamer bij de zieke te gaan; hier blijven en afwachten wat de gebeurtenissen zullen meebrengen. Het bijzonderste is dat wij die zieke Dochter genezen. Dienzelfden dag was een Kloosterlinge in dit huis; in Duitsch- land noemen ze die zieken verzorgsters De barmhartige Zusters. Door het binnentreden der Kloosterzuster had het huis weldra een ander aanschijn. Men zou gezegd hebben dat men hier van de linkerzijde was overgegaan tot de rechterzijde. De zieke had geen krisissen meer van schrik; van dag tot dag verbeterde haar toestandDe ongelukkige Ouderling zag er op gebeurd uit en vertroost. Dagelijks kwam Dr Arnold zijne zieke bezoeken. Hij ook had meer moed en levenslust, door het goed werk dat hij daar had verricht. Veertien dagen nadien was de Dochter gansch hersteld en in den namiddag uit haar kamerken terugkeerende zegde de Genees heer aan den Grijsaard dat hij 's anderdaags in den morgend zou terugkeeren en hem bekend maken, water gesamentlijk met nog ander Personen jegens de Dochter en hem was beslist en vastge steld (Slot volgt.) Bebel, de Rabbijn var. 't Socialismus heeft verklaard op een Congres in Duitschland Hoe slechter de Werkmenschen het stellen, hoe beter voor ons; dan kunnen wij ze tot opstand krij gen.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 1