m Rampen Misdaden ik. Ongelukken De Purgers en de Boeren. LÖuislTüekens7~ De vreemde Landen. I VLAAMSCH. - De Scholen De Scholen Eerste klas Huizen te huren E IV HANDEL Huis te huren Te huren op Gliipka. Aimé Leleu - Geeroms B. Sehouppe-Van derTaelen K ÏTU ID EN IERS WAREN Amand Standaert, grofsmid. GENT. Geknipt. Ken kluchtig voorval had dinsdag avond rond 9 ure plaats. Een dief was op de Kortrijkschestraat in eenen bakkerswinkel gedrongen. Nedergehurkt achter den toog, maakte hij zich bereid om de lade te ledigen, wanneer eene vrouw den winkel binnentrad. De dief. welke zijne koelbloedigheid niet verloor, vroeg aan de vrouw wat haar beliefde en stelde haarde gevraagde waar ter hand. De vrouw verwijderde zich, doch deed bij haar vertrekken de bel rinkelen. Hola nu ging de dief het kwaad krijgen. Inderdaad de bakker kwam voor en vond den dief nog achter den toog staan. Naden nieuwmondschsn bakker eens duch tig het meel uit den frak te hebben geklopt, leverde men hem over aan de policie. GENT. Moord en Zelfsmoord. Achtbare Vrienden, is 't r.iet juist gelijk wij u zoo dikwijls geschreven hebben van d'heidensche wereld? Ontucht en diefte, moord en zelfsmoord. Tot Antwerpen 't is diefte op diefte en altijd van de soort die in d'Orgel- bals verkeert; en te Gent is 't weêral Vrijdenkers Lof geweest: Moord en Zelfsmoord Zekere Bulcke, oud 55 jaar, getrou - d met Leontina Speleirs, dochter uit een kaberdoes, die veel geld had en een verzorgde opvoeding had ontvangen; Bulcke dronk uit de flesch, zonder maat; hij kon geen geld ge noeg krijgen en na langen tijd van kijven en verwijten, van twist en tweespalt, van schimpen en schelden, was 't de separatie op zijn Fransch. Maar dat ging den man niet en hij viel zijr. vrouw lastig om weêr te huishouden. Neen! zei ze, neen! Daarop dreigement, zoodat de vrouw, die maar 31 jaar is, meermaals aan gebuurvrou wen had geklaagd over de bedreigingen van haren man. Vrijdag ging zij naar de markt rond 10 ure, met hare meid, als haren vent daar verschijnt, eenen brief in z'.jn hand; ze weigert hem te nanveerden; dan trok hij eenen revolver uit en schoot haar twee kogels in het lijf, ter wijl hij den revolver aan zijn hoofd bracht en een der den kogel op zijn eigen afschoot... Men kan denken welken oploop van 't Gentsch Volk; aanstonds kwamen Docteurs, Policiemans; de man wierd naar 't Gasthuis vervoerd en de viouw naar haar huis, Boulvard der Godshuizen, n° 68; hare moeder leeft nog. Latere Berichten. Alles echt, gelijk wij hier hooger schreven. BRUSSEL. Zaterdag ten 9 ure voornoen zagen voorbijgangers dat er in 't kanaal der Groendreef iets op 't water vlotte, dat geen stuk hout of geen hond was. De Policie wierd verwittigden haalde het ding boven, dat niets anders was dan het lijk van eenen metser, gansch onkennelijk en door ratten afgewreten. Wat raag dat zijn wie is 't Hoe is hij gestorven BRUSSEL. Een valsche prins Albrecht. Een onderzoek is dcor de overheid der krijgsschool ge opend over de volgende feiten Eenige dagen geleden waren de leerlingen dier school naar Waterloo gegaan, voor praktische studie eenigen besloten, om eens ferm te lachen, dat een van hen de rol van prins Albrecht zou spelen zij gingen eene hoeve binnen, waar degene die de rol vervulde, door zijne makkers met grooten eerbied bejegend werd en waar allen lekker smulden. Als 't 00- genblik van betalen daar was, gaf degene, dien men aan den boer als prins Albrecht had aangeduid, een... nickel van 10 centiemen en trok er statig uit De pachter kon zijne oogen niet gelooven. Nochtans over de zaak nadenkende, vond hij dat er iets moest ach ter zitten, en schreef aan den graaf van Vlaanderen. De daders van die kolossale klucht zouden het leelijk kuunen bekoooen. ANTWERPEN. - Aardigetarwebroodsdagen. Zondagnamiddag, ten 12 ure, ontstond er een hevige twist tusschen een jong paar. De genaamde E. De Win ter, welke slechts 14 dagen gehuwd i?, heeft in volle woede alle de meubelen verbrijzeld, cr eenen hoop van gemaakt en er dan eene petrole lamp op gesmeten, waarna hij dit alles in brand stak. Door spoedige hulp der geburen, kon de brand dade lijk gebluscht worden, en is er geene groove schade aan gericht. Winter is dov»' ut pw«C.C 'uJ-ü. D-je -ididegom is ter beschikking van de justicic gesteld. ANTWERPEN. Diefstal in St-Jacobskerk. Jaandag nacht zijn er dieven gedrongen, langs een welke ze verbrijzeld hadden, in de St-Jacobskerk, De schelmen zijn langs de Lange Nieuvstraat op eenen muur geklouterd, vandaar op de gebouwen die tegen de kerk staan, en zoo tot aan het raam. Eens door het venster hebben zij zich laten afrijze tot op eenen biechtstoel die on Ier het raam staat. Zij hebben in de kerk 3 offerblokken open gebroken waarvan zij den inhoud hebben geroofd. Een vierde offerblok droeg nog de sporen van geweld welke ze gepleegd hadden, om hem open te breken, doch de schelmen zullen toen waarschijnlijk door een gerucht of eene andere oorzaak verrast geweest zijn. Bij nader onderzoek is gebleken dat de dieven 5 of 6 groote zilvere ex-voto's, de kroon van O. L. Vr., de kroon van het kindeken Jezus, een gouden medaljon een schcpter, enz,, hebben ontroofd; ook hebben zij de relikwikas van den H. Antonius verbrijzeld. De daders zijn onbekend. Zooals men ziet moeten de stoutmoedige inbrekers nog al langbezij zijn geweest Van dag tot dag worden de diefstallen in onze stad talrijker. Het is dan ook meer dan tijd dat het stadsbe stuur de policie vermeerdere of eenen nachtwakers' dienst inrichtte. Reeds vroeger hebben wij daarover ge sproken. HOBOKEN. 't Ziet er lief uit te Hoboken wordt daar gestolen onder den neus van den policiekom missaris (want Hoboken heeft sedert twee jaar 'nen kommissaris). Er gebeurden verleden week niet min dan drij dief stallen, waarvan twee met aanranding van personen. Eene op den jongen landbouwer Smolderen, dien men duchtig afranselde en van al wat hij bezat, beroofde, 't was gelukkiglijk maar 2 frank. De tweede werd ge pleegd op den jongeling Fr. Lenaerts welken drij bandie ten aan de vischputten overmeesterden, aan dezen werden 17 frank afgenomen. De derde diefstal (van 7 konijnen ter waarde van 21 franken) had plaats in de straat zelve waarin de kommissaris Willems woont, bij den genaamden P. Trioen. Als het zoo voortgaat zal men den kommissaris nog gaan stelen. BOOM. In den nacht van vrijdag tot zaterdag is de barometer zeven graden onder vriespunt gedaald. Die vroege vorst is voor zekere nijverheden zeer scha delijk, bijzonder voor het vervaardigen van voorwerpen »n gebakken aarde. De hoeveelheid pannen en balcsteenen aldus vernield in de fabrieken te Boom en Niel is onberekenbaar. Ook voor den landbouw is de vorst schadelijk geweest. DE PINTE. Vrijdag namiddag ontstond er brand in het gemeentehuis. Eenige metsers die daar in de na bijheid aan een kasteel werkten, bemerkten gelukkiglijk het vuur, dat dadelijk door deu genaamde Speeckaert en eenige andere moedige metsers werd gebluscht. BRUGGE. Een werkman, wonende te Gent, is zaterdag voormiddag, rond .11 1/2 ure, in de stokerij van den heer Van Mullem, Gentpoortkaai, van eene stelling gevallen met zijnen hamer te willen grijpen die hem uit de handen viel. Hij werd bewusteloos opgeno men en is bij zijne overbrenging naar het gasthuis over leden. HASSELT. Die wapens die vuurwapens! Ricus Guhbelmans, in slechte overeenkomst leven met zijnen schoonvader, die visch verkoopen en kantien houden. Reeds waren er veel twisten en gevechten geweest; Gub- belmans mocht van de Policie 111 dit huis niet meer gaan; d'ander week, vrijdag ten 7 ure was hij daar weêr, koleirig als een hagedisse; de schoonvader zegde dat hij voor geen iusie was en de Policie zou gaan halen; en pan pan daar gaat een scheut af, en een kogel door boort zijnen schouder.. En de dwazerik verhaalt daar nog bij, dat hij dit wapen gekocht had, expres om zijn Schoonvader te dooden.. Dat zal geen verzachting bij brengen. BEERINGEN In den nacht van donderdag lot vrijdag is eene bende dieven, waarvan cr drie hun aan gezicht hadder. zwart gemaakt, binnengedrongen bij de gebroeders Acks, die eene alleenstaande hoeve te Paal be voi.en. Met den revolver in de hand, hebben de schurken de broeders gedwongen te zeggen waar hunne spaarpen ningen zaten en aldus iS duizend franks bemachtigd. Daarna w erden de bestolenen gebonden het parket heeft een onderzoek ingesteld. Op het gehucht Haak bij Houtmolen, hebben stout moedige dieven eene kudde van 50 schapen gestolen, ter waarde van 1575 fr,, ten nadecle van den landbouwer Loots. Dat gebeurde in den nacht van vrijdag tot zaterdag. De gendarmen zijn in alle richtingen op zoek de dieven zullen moeilijk ontsnappan. LUIK. Koolmijnongeluk. De heer Dedeckcr, mar.oeuvreerder in de koolmijn la Baltcrie, is zon dag avond slachtoffer geworden, van een zeer ernstig ongeluk. Werkzaam zijnde in de koolmijn, in de nabijheid .der ketting, dienende tot de oplading der wagens, werd Dedecker den linker voet door die ketting gevat en af grijselijk verminkt. Na de eerste zorgen die hem ter plaats gegeven werden, is hij naar het gasthuis overge- tracht. De afzettin4 van ^ep voe,: heeft plaats gehad. TAMINES Ongeluk. Tinsdag morgend is de heer Baudry Jozef, van Aisemont, het slachtoffer ge weest van een vreeselijk ongeluk. Hij had in de statie op de voettrede van eenen wagon plaats genomen. Al met eens stootte de wagon tegen eenen locomotief. De schok was zoo hevig, dat Baudry het evcr^ icht verloor en ten gronde werd geslingerd. De ongelukkige viel op den hefboom van eene visser- naald en werd den schedel gekloven. Zijn toestand boe zemt onrust is. BELCELE. - Maandag nacht is er een vreeselijka brand uitgeborsten bij den heer Volders, brouwer te Puivelde. De stallingen en een deel der brouwerijvmet gansch den inboedel, benevens twee schoone paarden en eene koei, zijn de prooi der vlammen gev.orden. Ook ruim 1000 hektoliters bier zijn verloren, daar de staan- derskuipen verbrand zijn. De pompiers van Sinaai hebben het huis en de om staande gebouwen kunnen vrijwarea. De schade is groot. TURNHOUT. Verpletterd. De genaamde Bastien Weynants van Ramsel leidde zaterdag avond eenen zwaargeladen wagen met hout op den steenweg van Hersselt. Gekomen nabij het kerkhof, kreeg Mey- nants eenen geweldigen disselslag die hem ten gronde deed vallen. De wielen van het zware voertuig reden hem over het lijf. De dood was oogenblikkelijk. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. BRUSSEL. Woeste vrouw. Het huisgezin der echtgenooten Van den B..., woonachtig in de Steen straat, wordt veel door het slechte gedrag der vrouw ge stoord, De man, ofschoon aan eene vreeselijke ziekte lijdend, is een eerlijke en vlijtige werkman. De vrouw is eene verstookte geneverdrinkster. Wanneer Van den B..., dinsdag avond te huis kwam, vond hij zijne vrouw dronken ten gronde liggen. Hij maakte haar hierover eene opmerking, doch de vrouw, welke schielijk woedend werd, greep een strijkijzer en bracht er haren man verscheidene slagen mede toe op het hoofd. De arme zieke viel badend in zijn bloed ten gronde. Men heeft hem in eenen bedenkelijken toestand naar het hospitaal overgebracht. OLLIGNIES. Diefstal. In den nacht van dins dag tot woensdag is een diefstal gepleegd op de baan van Lessen naar Ollignies, ten nadeele der kinderen Dubrucq Delruelle. De dieven zijn bij middel van valsche sleutels langs de achterdeur binnengedrongen. In den winkel, hebben de schelmen de tooglade met haren inhoud, een dertigtal franks, medegenomen; zij hebben ook een stuk Woen medegenomer r eene tweede plaats hebb zij TbVeeaS kas 'eérfe son a 18 fr. ges -LeTgct, io. geld was bestemd om den begrafei .dienst te betalen der moeder eenige weken te voren ove; roden. HERSTAL. Tramwegongeluk. De heer P. werd maandag middag door een tramrijtuig overreden. De man was op een -voortrijdend rijtuig willen spiingen, had 'ne misstap gedaan cn was onder de wielen gevallen. Aan stonds opgenomen, droeg men hem in een naburig koffie huis, waar een man der kunst hem verzorgde. Men vreest dat zijn voet zal moeten afgezet worden. DRONGEN. Maandag nacht hebben nogmaals dieven hunne ronde gedaan op de wijk van Elsendries. Op het geblaf van den hond, zijn de zonen van de wed. Geernaert buiten gekomen en hebben er drij uit hun oven kot verjaagd. Er is nergens gestolen. Hoe zijo ze toch niet beschaamd 1 't Vleesch is zóó duur en te Roubaix heeft een Beenhouwer houdecvleesch verkocht voor schapenvleesch. Het feit is bestatigd en de Bedrieger zal er tegenvliegen. Daarbij, voor eeuwig de kalandise kwijt. Ei, die messen te Courcelles, in Frankrijk, is een kind van'18 maand, dat een mes in d'hand hield, zoo ongelukkig gevallen dat 't mes tot in de keel drong en de dood er op volgde... Welke wreede gevallen 1 In Japan, een ongehoorde aardbeving 70 mijlen van den ijzerenweg vernield 24000 dooden".. Zou dat waar zijn Ver van hier is 't gemakkelijk over drijven. Ze zeggen dat geheel de stad Karo vernield is... Valt te zien welke stad dit is... Prins Van Wallis zijn Paleis, te Sandrighem, is afgebrand maandag. Men weet dat Prins Wallis de oudste zoon is van Koningin Viktoria van Engeland en dat de Deurwaarders onlangs gereed stonden g'heel zijnen boel aan te slaan, maar zijn mameer heett alles betaald, voor den lesten keer, zei ze.Dat er zooveel rijke madammen waren als geringe vrou wen, ge zoudt doof worden van 't ge zucht en gekerm. Te Berlijn is aangehouden een Joodje, dat ter eere fan fater apraham met lotjes van de Beurs trafikeerde, veel klein menschen x bedriegende. In Holland, waar ze zoo schoon die verzwaring van krijgslasten afgeweerd hebben, vrijdag te Delft zijn de schippersknechten G. D V. Z. en L. V. D. U. van Waddingsven, in hun schip verstikt redelijk koud ziju, een pot gloeiende briketten meenemen en zaterdag dood zijn. In Italiè, tusschen Nizza en Rignótzijn gevonden 300 dynamietkardoezen onder den ijzeren weg. Ei, hoe wreed Te Parijs, rue Victor-Hugo, of beter tegen Parijs te Levallois-Per- •et, een kind van 7 jaar, Eugeentje Allegré valt op straat, een flesch in handen hebbende, de flesch breekt en door de scherven wordt 't kind zeer erg, ja doodelijk ge kwetst. Te Sotern, Pruisisch Rhijnland, is een Post bode van 60 jaar gestorven van koude, zoo erg vriest het daar al. Tot Orvieto, waar ze dien zachten zoeten vivo blanko hebben, maar wat zullen we zeggen Overal is slecht gespuis, tot Orvieto, zaterdag 3 Belgische Pries ters, zijn door een bende kinderen achtervolgd; die Ita- liaansche krawatjes riepen a bas les Francais In Portugaal, tusschen Minoa enDouro, is een treinbotsing geweest; er zijn 7 gekwetsten. Te Bombay, is d'In- diön, daar ook een convoi-ramp 6 dooden cn 3 gekwet sten, meest Italiaansche soldaten. I sorl ond Moordpoging cp der. spoorweg. JtmllMsl IclIIU. Een onderoverste der kompag- nie van Jora Simpleon, welke van Geneve naar Louisan- na reisde en 30,000 franks op zich had, toebehoorende aan de kompagnie, is het voorwerp geweest eener moordpoging. Zijn leven is niet in gevaar. De moordenaar is nog niet aangehouden. Sire. Casimier, zouden wij weêral zulken vroegen en sturen winter hebben? Casimier. Kweste, Sire, wie weet het? wij kunnen het eens vragen aan uwen kapitein Waalpot 1 Sire. Aan kapitein Waalpot Casimier. Ei, ja, Sire, hij wist zoo zeker te zeggen dat er van 2 October gin gen komen 72 dagen van droog weêr, en is er sindsdien éen dag zonder regen ge weest? Zc lachen er niet weinig meê op de Scheerscholen, Siie; och over regen en wind zijn de menschen blind Sire. Casimier, die leeft kan missen. Casimier. Dat peis ik alle dagen, Sire Sire. Maar zeg eens, dat Kruis van Eer blijft daar liggen; 't zal nog beroesten! Casimier. Is dat 't Kruis van Eer, Sire, voor den Baas uit de Diepe Lochting, waar ze 't beste bier verkoo pen van g'heel Aalst? Sire. Ja Casimier, ik heb hem schoon te doen dag vaarden, 't is al galg aan de boter... Casimier. Hoort, Sire, zendt hem maar al de deur- weerders van uw Rijk; ge moet hem niet verwachten. Sire. Is dat alzoo 'ne vieze vent? Casimier. Sire, den braafsten man van de Stad; eerlijk als 'ne wetboek; goedhertig, rechtzinnig, a!l«s voor zijnen Evenmensch, de preuven zijn er geweest aan die Brandramp, waar hij een heldenfeit verrichtte, dat er in geen 5o jaren is gepleegd. Sire. En als hij beloond wordt, Casimier Casimier. Te lang gewacht, Sire; en die maar een ladderken vasthield, mag niet gelijk gesteld worden aan iemand die zijn leven te pande stelt...Ik zeg, Sire, die Man is een ware Aalstenaar; en g'heel 't Land van Aalst bestaat alzoo franc jeu; niemand fladdijen; geerne de waarheid zeggen; geen wraak nemen, maar als ze zeggen in een rechte zaak NEEN, 't blijft neen... Sire. 'kZeg, 'k zeg, die Aalstenaars!... Anders,'t wordt een schoon stad. Casimier. Elk zegt dat, Sire! Sire. Als ge daar voorbijrijdt, 't zijn altijd nieuw schoon gebouwen en breede straten die ge daar ziet... Casimier. En ge moest er eens ingaan, Sire; als ik mijnen Vriend ga bezoeken op zijn Eiland Chipka, en als we samen uitgaan, ik sta eiken keer verwonderd... En al die werken worden verricht, zonder dat de Belastingen opslaan. Sire. Ze zeggen, Casimier, dat Schepene Geeraerdts voor al wat openbare werken aangaat, op d'eerste linje mag staan. Casimier. - Dat heb ik t'Aalst ook hooren zeggen Sire... Ze spreken hem daar veel eer toe... Een dingen spijtig voor Aalst: Dat die Stad zoo wreed aangetast is door die plaag der Orgelbals. Sire. En z'hebben er nogtans een Katholiek Be stuur, Casimier! Casimier. Gelijk ge zegt, Sire; maar nooit waren de tijden zoo gevaarlijk; 't kwaad komt uit den grond en valt uit de lucht... En de Logiebazen weten wat uur het is; de Volksstemming nadert en die Vrijmetselarij heeft maar éen middel om boven te komen en boven te blij ven, Sire; dc Zedeloosheid! T'Aalst, ze zouden met een IJZEREN HAND die Orgelbals moeten dempen en uitroeien. Sire. Casimier, er is daar nogtans als Schepene een der venerabelste mannen uit de Kamer. Casimier. M. Verbrugghen, Sire. Sire. Ja, M. Verbrugghen, Casimier, ge ziet de Def tigheid en de Deugd op zijn wezen. Casimier. De Deugd en de Braafheid op zijn we zen, ja Sire; en 'ne Katholiek die zijn Christelijke Plich ten volbrengt, gemengeld tusschen de geringste werklie den... Maar kom.... hoe is Louis Seize overrompeld ge worden door de RevolutiePHoe is hij op 't Schavot geraakt? Sir e. Door zijn toegevenhcid, Casimier; Thie: schrijft van hem dat hij een goed deugdzaam burgerwas. maar een zwakke Regeerder. Casimier. Eilaas, ja, zoo isEr zijn leeuwen- lierten SGCdig, Sire, Wint i». d&V. u i gelijk Aalst, ene Plaag der Orgelbals onder 't Werkvolk, daar indringen altijd voortzetten, de Geslachten verpesten!.. Sire, Sire welke Huismoeders en Huisvaders zullen 't zijn, die hun zondagnachten hebben overgebracht in die Orgelbals! 't Is om eraf te schudden en te beven Sire. En hoe is 't nu met de Boeren, Casimier? Casimier. Droef, Sire; de Boerderij gaat meer en meer kapot. Siie. Edoch, den Oogst is nog al wel geweest. Casimier. Den Heere zij dank, Sire; redelijk, bui ten alle verwachting; bij d'Almacht is niets onmogelijk: maar als de Vruchten mislukt zijn en als zij niet opbren gen navenant in prijs, is dat de krenkatie en de dood niet van den Landbouw Sire. Jamaar, Casimier, wat daarmeê gedaan Casimier. De Landbouw is bedrukkelijk, Sire; ge ziet daarop den Buiten een groot hof,methoogeschuur, stalling enz. in karreelsteen, van groot bewerp; ge zoudt zeggen rijke boeren, welhebbende menschen; ja ge zijt er wel meê zeer dikwijls kremp en te kort, dat de men schen hun beste vruchten moeten verkoopen en leven als arme daglooners in hun schoon hofsteê, zonder bijna op een stuksken kleeding te durven peizen. Sire. Maar Casimier, g'overdrijft, vriend Casimier. DatGod beliefde, Sire; maar dat Uw Majesteit eens een Prochie van Vlaanderen uitkoos, lijk de welke, en er d'hofsteden rondging, Uw Majesteit zou zeggen dat ik gelijk heb en zou aanstonds zijn Mi nisters en Staatsmans bijeenroepen om te doen sparen ten einde de lasten te kunnen afstaan, en Uw Majesteit zou maar éen principale zaak in studie leggen Ophelp van den Landbouw; dat is kramik en hertebloed in eon Land; dat is... Mij denkt me Sire,dat er Volk komt; Sire. Ja, Casimier, maar nu zijn 't geen Generaals. Casimier. Des te beter Sire. Sire. Nu zijn 't, gelijk ge gaat zien, ik ve: zoek u te blijven, nu zijn 't 3 Vlaamsche Priesters uit 't Bisdom van Gent, die hier komen, vooraleer te vertrekken naar den Congo. Casimier, Edelmoedige herten Sire. Ge ziet dat de zaken daar wel voorwaarts gaan. Casimier. Ik zie Sire, als er voor de zielen te zor gen is, 't zij in besmettelijke ziekten of in verre Landen, dat het Priesterschap altijd daar is, geen gevaren vree- zende.. Sire, 'k zal gaan open doen, voor die brave Hee- ren, Missionnarissen te weeg, jonge kloeke Vlaamsche borsten.... om zijn eigene taal te spreken... Anders, gelijk Hooglee raar De Ceuleneer zoo wel zegt: Men is belachen bij de vreemden, en wordt vreemdeling bij eigen ras... AALSTZondag 8 Nov. 't Kwaart na 10 ure, Zitting in de Vlaamsche Taalgilde, Lezing van een werk door M. V. R. Er is een Land! Verslag der Zitting van den Nationalen VI. Bond. 's Avonds ten 5 ure, Luister- lijke Vertooning van 't Land van Riem ter Schouwburg zaal; plaatsen van i,5o 1,00 en 5o c. Ter Rechtbank van Den bijzonderste Advokaten hun Vlaamsch, op zulke wijze dat ze zouden gretig aanhoord worden en bewonderd in Antwerpen, ja in Holland. Wat zijn ze misplaatst en verkleint, d'Advokaten die in Vlaanderen geen Vlaamsch kunnen spreken!.. En wat zal 't zijn binnen eenige ja ren Want't is een stalen Wet: Dc Vlaamsche Bevol king wil in 't Vlaamsch aangesproken worden, bestuurd en gerechtbankt... De Vlamingen zijn eerlijk Die geen Vlaamsch kennen en die aldus gekozen zijn. blijven in hun Ambt met alle eer en achting, maar in 't vervolg: Vlaamsch kennen, in 't Vlaamsch spreken is de allereer ste voorwaarde. Ze moeten maar weten in de Scholen, Collegiën en Pensionnaten watz'er meê doen; het groot belang der Vlaamsche Jonkheden is van goed en zwierig en grondig hun Moedertaal te kennen... Daarom is het noodig dat de Moedertaal d* taal herwo-de van den hui- selijken kring. Men leert zeer geerne, hetgene men van jongsaf ziet achten en prijzen... Vlaamsch in alle Vlaam sche huisgezinnen. In den naam van de Vlaamsche Bevolking moeten wij de heeren Dr Pastoor Claeys en Hoogleeraar De Ceuleneer bedanken over hunne weer- digeen krachtige Aanspraken in 't Congres van Meche- len. Davidfonds heeft ze in een net boekdeeltje uitgege ven... Daar is de waarheid, daar ligt de redding en dc verheffing. Geen Vlaamsch, geen Man, en om Man te zijn, men moet eerst en vooral bekwaam ene rvaren zijn, De Scholen en 't Werkvolk! Dat zijn hedendaags de twee groote Artikels... Liberale Land- en Stadsgenoten, wilt gij overrompeld worden door de Socialisten die roe pen Wij willen de Kerk verpletteren, den Adel en 't Ka pitaal Wee u, rijke menschen, en wee uw kinderen, als wij de bovenhand hebben Liberale Stad- en Landge noten, wilt gij uw eigen ruiten breken, ondersteunt dan een onzijdig of ongodsdienstig onderwijs.. Wat heeft An- seele verklaard te Gent? Wij,Socialisten, moeten geen Scholen inrichtende Stadsscholen doen ONS werk Wat Aalst aangaat, Dendergalm, zijt ge niê beschaamd van met zulke valschheid af te komen Weihoe 1 een ka tholiek Huisvader zou in uw blad schrijven Eerder zou Dirk Martens te voet rond de stad wandelen, alsdat een katholieke Burger n zou helpen de liberale Scholen te verheffen of dat éen ware Katholiek zijn kindersin zulke scholen zou plaatsen!... Dendergalm, gij roept en gij schrijft: Door ons scholen zullen wij u, katholieken, in nederlaag brengen en te niet doen, te niet doen, geeste lijk en borgerlijk uw macht en uwen invloed ontnemen Dat schril ft gij, Dendergalm, en gij zoudt durven ver wonderd zijn dat de Katholieken zich verdedigen en zulke scholen bestrijden!... Zwakkaards, zijn ze die zich niet verdedigen, Verraders, die met den vijand meêdoen VERZWAKKING. Een zes-en-veertigjarige smidsbaas komt klagend bij mij Sedert 2 jaren worden mijn handen zoo krachte loos, dat ik den hamer niet meer hanteeren kan vroeger had ik er wel driemaal zooveel kracht in ook zijn zij maar half zoo dtk meer. Sedert 6 maanden bespeur ik, dat ook mijne voeten in sterkte afnemen en des avonds vooral pijn doen- Mijn eetlust is tamelijk goed, maar niet zoo als voor heen Op mijn rug boven de lenden ge voel ik dikwijls een drukkende sapnning. Op zijn magere handen kon ik kwalijk de aderen zien: de armeu ontvingen geen voedsel genoeg, vandaar die zwakte, stijfheid en koude. Bloedophoopingen in of bij den nek moesten wel de reden zijn, waarom het bloed niet naar alle richtingen vloeide. Hij hield gedurende veertien dagen eenmaal per dag de armen gedurende een half uur in een bad van hooi- zaad en op een anderen tijd van den dag gedurende 2 minuten in koud water daareuboven droeg hij driemaal in de week den omslagdoek. Reeds toen zag men de armen dikker worden, de aderen zwellen en de bloedop hoopingen verdwijnen. Na 14 dagen kreeg hij iederen dag een begieting van bovenlijf en dijen, wekelijks 2 maal een armbad in aftreksel van hooizaad en 2 maal in koud wa ter. Aldus zette hij de kuur voort en was spoedig voor zijn beroep weder geschikt. Ook nam hij gedurende de kuur dagelijks 20 alsemdroppels in warm water. (Pastoor Kneipp. van schoon Doorne Planten (voor hagen te ma ken) te bekomen t'Aalst-Mijlbeke, bij P. J. Pon- net, beekstraat. ff 111(4 te buren, in begin der Mo traat, 15 nummer 12, nabij de Groote M t. zeer gerieflijk en wel gelegen vcor winkel en handel Zich te bevragen bij den Eigenaar M. Maurice De Wolf. gen water, salon eetplaats en keuken, twee kelders net; bovenkamer*, "gehr^ nieuw opgebouwd. Te bevragen bij den Heer Julius Goetha:s, stadsbouw- kundige in de zelfde straat n° 15. Een schoon en gerieflijk huis, gelegen op het Eiland Chipka, en den hoek uitmakende der Saskaai en der Iweinstraat. Zich te bevragen bij den eigenaar, M. Prosper Callebaut. Tc* IlllPAl) ^"en Sroot en schoon huis ge- M C 11 lil üil iegen te Erpg aan je vijf hui zen dienstig voor estaminet of alle andere koop handel. Zich te bevragen ter brouwerij van D'Erven Van Drcogenbroeck-Coppens. TTp ItOAD een schoone en goede Schepershond 11 lil!3 jaar oud; aanvragen in ons Bureel. •~~~-^{jJ^^"ygRTROUWEN. te Aalst, Gentschesteenweg nr 23, hoek der Koolstraat. (Oudhuis Wauters, laatst bewoond door d'heer Alfons De Boeck-Lauwereys.) Magazijn van alleroeste inlandscbe Houillekolen, Granen, Bloem, Tarwemeel, Kortmeel, Zemelen, Maïs, Petrololie, Rijst, Kofflj en allerlei soorten van Kruidenierswaren, Borstels, enz. enz. Door de voordeelige prijzen en de goede hoedanig heid zijner waren, verhoopt hij de gunst van een ieder. N. B. De bestellingen voor houillekolen zullen cok ontvangen worden ten huize van Pierre Leleu, Groote Markt, te Aalst. 57, LANGE ZOUTSTEAAT, AALST, MET 1 DECEMBER AANSTAANDE Opening in zijne nieuwe Woonst Zelfde straat, N- 3, nabij de Groote Markt OUD ïiuis: de vylder-bauwens bijgenaamd NOËL. RUE COURTE DU SEL, 12. O VINS ET SPIRITUEUX. Spécialité de Liqueurs surfines, telles que Anisette et Curasao de la Maison Wynand Foc kink, Bénédictine, Chartreuse Véritable, Cognac Fine, Champagne, etc. etc. etc. Le tout a des prix trés avantageux TE WELLE, (rij denderleeuw), maakt zich bekend voor het verstalen en zetten van molcnhamers, voor het maken van nieuwe aan 5,00 fr. 't stuk, engelsch staal, gewaarborgd, alsook voor al het molenwerk hij gelast zich ook met het maken van Botermachienen, aan geringe prijs. WIJ ACHTEN het een plicht de zieken te verwittigen dat er vele navolgingen en namaaksels bestaan van den waarachtigen siroop van DrVanier en B. Dupuy. Mr B. Dupuy verantwoordt maar voor de uitwerksels van zijnen siroop. De zieken moeten altijd vragen Den waarachtigen siroop van Dr Vanier en B. Dupny, die op 't etiket het handteeken draagt van B. Dupuy.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2