m r (Rampen Misdader Ongelukken Verzekering tegen brand. De vreemde Landen. Uil het Leveu van Dom Bosco Maratskring. De Scholen. M. Temmerman, traiteur, Gemeente Bambrugge. HERDERSEMDie stoutmoedige diefte waren met velen, aan de voetstappen te zien, en nog niets ontdektde diefte is nog al belangrijk geweest; veel ellcgoed in den winkel nevens de Pastorij. T'HOFSTADE moeten de dieven lang in 't huis van M. Hcyndrickx geweest zijnmen had er nogtans een goede wakershondtwee dochters die van hun werk kwamen, hebben laat in den nacht twee manskerels uit 't straatje nevens 't bestolen huis zien komenze waren wel gekleed en hen volgde een hondeken. Een paar nieuw schoon bottinnen hebben de dieven laten staan en een ander paar van den jongen heer meêgenomen... De Po- licie van Hofstade slaapt hieteen dezer dagen heeft de eerste Schepenen met Charel, den looper van de duiven, achter een soort van landlooper gezeten maarongeluk- kiglijk, de landlooper sprong over 'ne gracht; Charel aarzelde geenen pink en schoof er achter, maar d'eerde schoof uit, Charel viel en de landlooper liep de bosschen in... 't En zijn geen zaken om te lachen, voor elks rust de dieven zouden moeten uitkomen. ST-LIEVENS-HAUTEM. - In den nacht van dijns- dag tot woensdag is er in d -.n kelder gebroken bij Gust. De Roo en de weduwe van Vital De Smet; bij De Roo is gestolen smout en boter bij de weduwe 'ne kluts van 75 kilos appelen en verkensvleesch. MEULEBEKE. Zondag morgend, gedurende de eerste mis, is hier een diefstal gepleegd bij Desmedt, ge hucht De Sneppe. Binst dat dc man naar de mis was, is hem eene som ontvreemd van ror.d de 900 frank. De dieven zijn waarschijnlijk langs de smis ingebroken en tot heden nog onbekend. PITTEM. Donderdag voormiddag, 10 dezer, kwam kuiper Luyckx van Lichtervelde met zijne hon denkar afgereden aan den overweg van de spoorbaan, nabij de pesterij, werd heel het gespan door eenen aan- stoomenden trein in den gracht ge vorpen. Luyckx werd bezeerd aan zijn linkerbeen en de kar was ontredderd een der honden kon op zijne pooten niet meer staan. 't Kon veel slechter vergaan zijn. AVELGEM. Dezer dagen liet eene vrouw van Kortrijk, in de statie alhier een kabas staan, inhoudende 4000 frank. Een bediende, Jan De Clerck, vond den ka bas en overhandigde hem onmiddelijk aan den statie overste. De vrouw is reeds terug in het bezit van haren verloren schat. Zulke eerlijke daad verdient voorzeker vermeld te worden. WERVIK. De policie heeft den genaamden Achiel Vorons, 28 jaar oud en geboortig van Veurne, - egens het maken van valsche munt aanhehouden. 't Is een oud-veroordeelde. Hij fabrikeerde vooral stukken van en van 2 fr., alsook nikkels van 10 centiemen. Hij was bezig met geld slaan toen de gendarmen hem knipten. TURNHOUT. Diefstal. Een stoutmoedige diefstal werd in den nacht van zondag tot maandag ge pleegd, op het Heieinde, gehucht van het naburige Oud- Turnhout. De dieven zijn langs den veestal binnenge drongen bij pachter X. en hebben eene gouden en twee zilveren horlogiën, alsook verscheidene kleedingstnkken ontvreemd. Waarschijnlijk door het geloei van het vee gestoord, hebben zij de plaat gepoetst, zouder verderen buit te maken. De daders zijn niet gekend. LEUVEN. De onderzoeksrechter van het gerechts- hoi alh.e:-de heer prokureur des Konings en een lid •-.n liet ge echtshof van Hasselt, vergezeld van twee grefjers, zijn dinsdag naar Langdorp vertrokken, een Hef dorpje,"langs de Dijle gelegen, niet ver van Aar- schoot. Deze neeren hadden als leidsman eenen bandiet, die, na hun midden een dicht bosch te hebben gebracht, hun eer.e hoeveelheid vaten en geweide voorwerpen toonde, zooals remonstranten, kelken, palmhouten doosjes, pa tenen, relikwiekassen, ex-voto's, enz. Al deze voor .ver pen, waaronder er zijn van eene wezenlijke kunst waarde, komen voort van dieften, sinds zes maanden bedreven in de k der omstreken van Leuven. Zij zijr "ebro* ijzeld, voorbij reed, ze lij zich op den loop er nevens, doch weldra 1 ;ei ,n stoot van een der wagens en rolde onder ne «.rscheidc meters verre in ben modder. Dc kerei is er gelukkig van afgekomen met eenige lichte kneuzingen die hem enkel voor eenige dagen 't werken zullen beletten. DENDERMONDE. Tusschen donderdag en vrij dag nacht is er een schrikkelijk onweder losgebroken over deze stad. Geheel de statie is onder water geloopen; zonder de krachtige hulp van Th. Laureys, poortier, zouden er verscheidene ongelukken te betreuren geweest zijn. Door de duisternis 'misleid, waren verscheidene personen reeds in het water geloopen. Laureys heeft met groote moeite, van op zijnen kruiwagen, de goten open gezet en alzoo alle ongevallen voorkomen. SICHEM. De borstelfahriek van Sichem is vrijdag avond door den bliksem in brand gesteken en gedeelte lijk vernield. De schade is zeer aanzienlijk. MECHELEN. Jaaan 't is vetvrijdag van d'an- der week is een dame uit den Hombeekschen steenweg weggeloopen met 33,406 franken. Policie en Justicie zitten er achter. WEST-VLA ANDEREN. De bedelaar Paulus Van Ardoye, 80 j. oud, wijd en zijd bekend, is gestor ven 's nachts op den hooidilse der weduwe Defour-Van den Berghe. Bij M. Van de Versie, koopman Door- niksche wijk Kortrijk, is voor 3ooo fr. zilverwerk ge stolen. Langs Reninghelst en Westoutre worden biir.a eiken nacht konins gestolen; er zijn dieven in koop lieden verkleed die bi dagen achter de beestjes komen ziene en ze bi nachte komen halen. Zondag nacht is te Clercken eene moord gepleegd op eene Sojarige boerin, binst dat haar zoon en den koeiwachter afwezig waren. De moordenaars hebben al het geld medegenomen dat in huis was, uitgezonderd de bankbriefkens, die zij hebben laten liggen. Het parket van Kortrijk is bezig met het onder zoek eener diefte te Ingelmunster gepleegd ten nadeele van Gustaf Nj'S-Laridon, koopman. Woensdag, rond 4 ure 's morgens, was Nys en zijne vrouw ter markt getrokken met hunne koopwaren hunne twee kinderen, oud 5 en 7 jaren, waren nog in bed. Dieven, met de gewoonten van den huize bekend, ge wapend met beitels en breekijzers, hadden het slot der huisdeur doen springen, en waren in de Keuken gedron gen, waar zij den hond doodgeslagen hadden. Na eene zijkamer doorsnuffeld te hebben, was een koffer nevens he' bed der kinderen opengebroken en eene som van ongeveer 4000 fr. en al de juweelen gesto len eeweest. Een aanzienlijk deel was in kopergeld. De kinders hadden niets gehoord. Niemand is nog aange houden, maar men heeft verdenkingen. MEENEN-HALEWYNMoordpoging. - De genaamde Couckuyt, herbergier, aan de Barakken, een volbloed papenvreter, heeft twee schoten van ziinen re volver gelost op zijr.e vrouw. Deze ontsnaple gelukkig- lijk, maar een inwoner van Halewyn werd gekwetst. Dc plichtige is reeds aangehouden en te Kortrijk in het gevang opgesloten. MOESKROEN. Maandag morgend is in de statie alhier een werkman, met name Bauldonck, die bezig was met de manoeuvers, met den rechtervoet onder de wielen van den wagon geraakt. Zijn voet werd letterlijk vermorzeld. CHARLEROI. Daar zijn er dieven ingebroken bij den Prokureur des Konings. Ze gingen aan hun pra- tijk vallen; toen die hooge Ambtenaar wakker wierd en de dieven verjoeg. CHARLEROI. Een jongeling dezer gemeente had zaterdag avond den trein genomen van Doornijk naar Bergen en zeer vermoeid zijnde, had hij zich op de bankte slapengelegd. Schielijk ontwaakte hii door den druk eener ijzeren hand die hem de keel als in eene vijs toeklemde. De jongeling sprong reht en zag een persoon voor hem staar, die een ponjaard in de hand hield en hem dreigend toeriep: Geef mij geld of ik ver moord u. De jongeling verloor züne koelbloedigheid .1 ?r\rr- gei -*«"j-- Munt te Brusiel. Het is een jood die zich met dezen handel gelastte. De gewijde voorwerpen die men daar vond, kwamen goed overeen met de aanduidingen gegeven door de pas toors der bestolene parochiën. De bandiet aan wien men het vinden dezer voorwerpen verschuldigd is, is een medeplichtige, die, zonder een rechtstreeks deel te heb ben genomen aan de diefstallen, toch tegenwoordig ge weest is bij het verdeelen van deu buit in het bosch. Zou men niet denken in den tijd van Cartouche, Mandrin en Baekeland te leven, die de vrees uitmaakten onzer voor vaderen?, CHÊNEE. Slechte zoon. Een ziekelijke ouderling, DesiréJ..., had woensdag aan zijnen iyjari- gen zoon, eenige gewettigde verwijtselen toegebracht. De jongeling, die een zeer slecht gedrag heeft, sprong op zijnen vader en bracht hem met een zwaar s'.uk ijzer verscheidene slagen op het hoofd toe. De arm ouderling werd gevaarlijk gekwetst. LAARNE. Leo Raman, was maandag laatstleden, om 6 1/2 ure, na zijn vee te hebben gevoederd, tot bij eenen gebuur gegaan. Wanneer hij om 8 ure terug kwam, stond hij niet weinig versteld, toen hij de ver woesting zag, die binst zijne afwezigheid in zijn huis gepleegd was. Kwaaddoeners waren binnengebroken en hadden alles vernield wat hun onder de handen kwam. Ook waren al de ruiten stuk geslagen. Uit de kleerkas hadden de schurken eenen frak genomen van een vijftig tal franken waarde en in stukken gesneden. Het geld hadden zij rond den vloer gestrooid. 9ük ecne deken was geheel in stukjes gesneden, de koeien waren losge maakt. De policie is met de zaak bemoeid. HELDERGEM. Zondag voormiddag is afgebrand het'Hof toebehoorende aan Charles D'Haeseleire. IDDERGEM. Van de vermaarde wildstroopers zijn er deze week 3 gepakt. SCHOONAARDE Over eenige dagen meinden ze daar in Sociëteit 'ne varkenskop op te eten, maar de kat was ermee weg, en nu daar brand geweest, zondag morgend, 10 minuten van de kerk, nabij 't Hcf-Lau- waert; 2 hooibeesten zijn erin gebleven; 't vuur is be gonnen in een huis dat sinds lang leeg stond. GRIMBERGHEN Bloedig gevecht. Zondag avond, rond 10 ure, heeft alhier een zeer erg gevecht plaats gehad, nabij den Biesthoek, tusschen vier jon gens van ons dorp en éen jongeling van Meysse. De oorzaken van dien twist zijn tot hiertoe nog wei nig gekend, en alvorens er over uit te weiden zullen wij den uitslag van het gerechtelijk onderzoek afwachten. Wat er van zij, ooggetuigen verklaren dat dc jongeling fan Meysse door zijne vier tegenstrevers erg toegetakeld was, en dat hij een paar malen in de Molenbeek gewor pen is. De aangerande heeft vijf schoten gelost zonder echter zijne tegenstrevers te kwetsen. Hij is naar men zegt, beambte te Brussel. GENT. Heldenmoed. Er zijn in onze stad tegenwoordig meer gevallen van pokziekten dan gewoon lijk. Er zijn op dit oogenblik in het bur^ei lijk hospitaal een twintigtal pokkenlijders. Zij liggen in een zaal heel en al afgezonderd van de andere ziekenzalen. De Zus ters, die de pokkenlijders verzorgen, mogen niet in an dere zalen komen. Die Zusters stellen zich, uit loutere menschenliefde, bloot aan groote gevaren. Een genecs- Lcct vertelde donderdag dat hij, als hij student was, eene Zuster heeft gekend,die tot viermaal toe de pokken heeft gehad. Viermaal de schrikkelijke pokziekte krijgen Welke zelfopoffering De Zuster is ten gevolge eener teering gestorven. Als wij, in het hospitaal den ongelukkigen De Can hebben bezocht, hebben wij met eene Zuster gesproken die gedurende 20 jaren de pokkenlijders ver zorgt. Tot hiertoe was zij van de schrikkelijke ziekte gespaard gebleven. DEINZE. Zondag avond deed een bedronken jon geling de domme wedding van op zijn klompei. den tram in volle vaart ter zijde te loopen. Als de tramtrein 1 □aa. der zich "ie bezel ei. De~tiv. 1 h«> *ijcea gang verstild daar hij dc statie van Blaton ging binnen rijden. De jongeling was middelerwijl opgesprongen en in eenen adem r.aar de statie geloopen, waar hij gelijktijdig met den. trein aankwam, Op zijne verklaring werd de vreemdeling aangehouden en ondervraagd. Het is een Franschman. Hij verklaarde zoo gehandeld te hebben om den jongeling vreesaan te jagen. Hij is opgesloten. Mazelen. Te Charleroi heersebt eene hevige besmetting van mazelen. Van den 29 November tot den 5 Decemberzijn 11 kinderen aan de gevolgen der ziekte overleden. THEUX. De wolkaarderij der heeren Dern en Remes is door eenen vreeselijken brand in asch gelegd. De talrijke werkhuizen, die eene oppervlakte van onge veer 1000 vierkante met. bekleedden, zijn geheel en al de prooi der vlammen ge* orden. De schade beloopt tot ongeveer 400,000 fr. BRUSSEL. -- P.ij Mej. Dulait, gewezen gouver nante der gravin de Beaufort hebben verscheide kerels eenen diefstal met braak gepleegd. Zij stolen voor 7 tot 8000 fr. juweelen. TE ELEWIJT. Verleden zaterdag morgend werd eene vrouw uit deze gemeente, die zich ten 8 ure naar de statie van Weerde begaf om een huwelijksfeest te Antwerpen te gaan bijwonen, op den steenweg door een kerel aangevallen, die haar van al haar geld beroofde. Men zoekt den schelm ieverig op. ANTWERPEN. Diefstallen. Dezen nacht heb ben dieven door eene ruit met zeep te besmeeren en die uit te nemen, eenen diefstal kunnen plegen in den elle- goedwinkel van de wed. Van den Eynde, Borgerhout- schestraat 21. Zij stolen een stuk witte diemit 8/4, van 20 met. lang; een stuk roode diemit 5/4, van 20 me ters; een stuk groen flanel 5/4, van 10 meters; een stuk wit en blauw gestreepte flanel van 25 meters; een stuk roode flanel van 25 meters. Het gestolene heeft eene weerde van rond dei5ofr. Dieven hebben in den nacht van i3op 14 dezer, het duivenhok bezocht van M. Hendrik Vervoort, wonende in de Merxemschestraat. Uit het hok dat onder een af dak langs den kant der Bredastraat stond, werden een dertigtal duiven ontvreemd. In de Kamers van Frankrijk heeft hevig gestoven, ter gelegenheid der onlusten te Roomen. In Frankrijk is ook een dorp zonder herberg, Buch bij Belfort, en 't is eene der rijkste van 't kanton. Gelukkig die op 't flak van den grond zijn brood kan verdienen.. In die kool mijnen, 't is altijd iets; g'hebt daar die onlangsche ramp gehad in Frankrijk en nu te Castleford, in Engeland, wat gebeurt daar Er komt brand in 't diepste van een mijn 5 mannén en 5 paarden dood. M. Adolf Albert, bankier tc Goerlitz, Duitschland, (g'hoort het aan d'uit- spraak), die bankier is bankroet en gevlucht. Oei, in Oostenrijk, te Burgsteen, burgemeester Gaertnes, zit d'andcr weck aan tafel met zijn Familie, van buiten wordt een schot gelost, al door de venster; hij valt en is dood 't Zal een leven geweest zijn in dit dorp en in dit huishouden. Te Buda-Pesth, Oostenrijk, zijn de scholen gesloten tot 6 Januari, wegens besmettelijke ziek ten, roodvonk, keelziekte, enz.... 't Is droef en angstig voor d'Ouders. Eindelijk is de Rooverskapiteic. Mila in Servië aangehouden en veroordeeld tot de dood; maar nu is deze straf veranderd in 20 jaren gevang. In Fran krijk, Duitschland, Zwitserland, veel zelfsmoordtin, en meest onder wellustig, rijk Volk. T'Amsterdam, aan den Amsteldijk was de storm zoo hevig dat een vrouw- ken in 't water is gewaaid en verdronken. Een Ander Hollandsche vrouw waaide aan den Prinsegracht, in 't water, doch wierd gered. Op de baangracht, een hujis dat er al 25o jaren staat, is gescheurd en moet geschraagd worden. ]r Vrijdag heeft men te Parijs J eene bedelaarster van 88 jaar, ze- e e arguer .te Guéringer, in haar bed dood bevonden. Toen men ,n hare kleederen zocht om eene aanduiding over La familie te ontdekken, vond men 6000 fr. in goudstukken van fr., voor 15,000 fr. pandbriefjes en voor 20,000 fr. obligatiën. Daarenboven droeg zij op hare borst een beurzeken met 400 fr. voor hare begrafe nis. Holland worc* Semeld: Pas vijf weken geleden had hier eenedroevige gebeurtenis plaats. De dienstmeid van den predikant was eensklaps verdwenen en werd den volgenden dag in eenen gracht met w einig water, dicht bij de pastorij, gevonden, terwijl zij de handen op de borst hield ge klemd. En thans heeft weder iets dergelijks plaats ge had. De tegenwoordige dienstmaagd is zondag op dezelfde plaats in dezelfde houding gevonden. Tusschen vijf en zeven uur 's avonds heeft men haar lijk opgehaald. Dacht men vroeger aan zelfmoord, thans vraagt men zich af, of hier niet eene misdaad in het spel is. de Apostel der Jeugd, overleden te Turyn in 1888. Op eenen zaterdag van Mei van het volgende jaar 1869 trad er eene jonge dochter binnen, die de oogen met eenen dikken, zwarten hoofdband bedekt had. Zij was sedert bijna twee jaar blind en kon zich niet behelpen; hare tante en eene andere vrouw vergezelden haar; zij heette Maria Stardero en was uit het dorp Vinovo. Na voor het altaar der Heilige Maagd gebeden te heb ben, vroeg zij om Dom Bosco te spreken, die haar in de sacristij ontving, haar aandachtig onderzocht en uitleg vroeg over hare ziekte. Ik heb alle mogelijke geneesmiddelen gebruikt; zij hebben mijne kwaal verergerd, de geneesheeren willen er mij geene meer geven. Neem dezen hoofddoek weg, gebood Dom Bosco, en hij plaatste de jonge dochter bij een wel verlicht venster Ziet gij het licht van dit venster Zeg mij, waar staat het Wee mij ongelukkige! ik zie het in het geheel niets. Zoudt gij willen zien Of ik zou willen Ik ben eene arme dochter, ik heb mijne oogen noodig, om mijn brood te verdienen; mijn God, wat ben ik toch ongelukkig Zij brak in tranen los. Als de goede God u het gezicht terugschonk, zoudt gij het gebruiken om Hem te dienen of om Hem te ver grammen Hoe kunt gij twijfelen, mijn Vader om God te bedanken en te zegenen, zou mijn heel leven niet vol doende zijn. Welnu, ween niet meer, maar heb vertrouwen op Maria-Bijstand; om uwe genezing te verkrijgen, hoeft zij slechts te willen. Ja, ik hoop, daj zij medelijden over u hebbe. Hij wachtte een oogenblik met spreken; daarna her nam hij Tot glorie van God en de Allerzaligste Maagd Maria, noem het /oorwerp dat ik in de hand houd De jonge dochter deed een krachtige poging met de oogen in de richting, die haar aangewezen was. Eens klaps riep zij uit Ikikik zie Wat ziet gij Eene medalie. Van wien Van de H. Maagd. En op den anderen kant der medalie Van dezen kant een bejaard man met een lelietak in de hand Sint Jozef. O Heilige Madona riep de tante, gij ziet dus Maar ja, ik zie dank u, dank u, goede Maagd, ik zie Op.dit oogenblik reikt zij met de hand, om de medalie te nemen, maar deze valt en rolt in eenen duisteren hoek dei; sacristij. De tante bukt zich, om ze op te rapen; Dom Bosco verzet er zich tegen. Laat, laat haar begaan, men zal nu «f-iivio'1 "U'T De jonge dóchter— -ie niL.Tahè'iFu'-napt ze op. Dan, als door ijlhoofdigheid aangegrepen, begon zij vreugdekreten te uiten en zonder verder nog iets aan. iemand te zeggen, zonder zelfs te denken aan God te be dankenloopt zij weg en herneemt den weg van Vinovo, gevolgd door hare tante en door de andere vrouw. Maar zij .kwam weer even spoedig terug, om de H. Moeder Gods dank te zeggen, en eene kleine gift, in evenredigheid met haai vermogen, te schenken, voor de kerk van Önze-Lieve-Vrouw van Bijstand. Sedert dien tijd heeft zij niet meer aan de oogen geleden en is haar gezicht volmaakt geblevan. Nog een zonderling feit de tante, die met haar geko men was, werd terzelfder tijd bevrijd van eene hevige zinkingpijn aan den rechterschouder, die sedert lang duurde en haar ongeschikt maakte voor den veldarbeid. Ofschoon Dom Bosco vermeed over deze gebeurtenis sen te spreken, verspreidde er zich toch het gerucht van door heel Italië. Van Genua tot Venetië en van Milaan tot Palermo, werden de feiten, die wij zooeven aanhaal den, uitgelegd, vegroot en somtijds verminkt. Een geneesheer sprak eens Dom Bosco aan, in het Bedehuis van den H. Franciscus van Sales. Men zegt, Vader, dat gij alle soorten van ziekten ge neest. Ik. in het geheel niet. Men heeft het mij verzekerd, en men heeft mij de namen der personen en de soort van ziekten aangehaald. Men bedriegt zich, Heer Doctoor, en is het niet over de oorzaak, dan is het over de feiten. Vele personen komen hier genaden afsmeeken door tusschenkomst van Onze-Licve-Vrouw van Bijstand. Indien zij ze verkrij gen, dan ben ik daar voor niets in, zij zijn die aan de H. Maagd verschuldigd. En gij weet, Doctoor, dat de H. Maagd zeer machtig is. De geneesheer schudde het hoofd Vooreest, zeide hij, ik geloof niet aan mirakelen. Ik zou gelooven, als de Heilige Maagd een voor mij wilde doen, maar.... Waarom die maar, Doctoor, Indien gij het geloof en de nederigheid des harten hadt, zooals de anderen, zoudt gij zoo goed als zij kunnen genezen worden. Zeg mij, welke uwe ziekte is. De geneesheer vertelde, dat hij aan de vallende ziekte leed, die sedert een jaar meer en meer toenam, en dat hij niet meer kon uitgaan zonder vergezeld te zijn; uit vrees van een ongeval. Welnu, zeide de priester, gij moet vooreest uw ge weten zuiveren; zet u daar, ik ga u biechten. Mij biechten, mij En waaromniet Zoudt gij zonder zonden zijn? O daarom Vader... maar ik geloof niet aan de biecht, noch aan het gebed, noch aan de H. Maagd, noch zelfs aan God, niet meer dan aan de mirakelen. Zet u toch maar neer, beste Heer; dat kan u geen kwaad doenen al was het maar door uwe nederige hou ding, gij zult de genaden, die gij noodig hebt, overu doen nederdalen. De doktor liet zich overhalen; depries ter verzocht hem de woorden van het kruisteeken met hem uit te spreken. De doctoor Was verwonderd ze nog in zijn geheugen terug te vinden; het was veertig jaar geleden, dat hij ze niet meer had opgezegd. Daarna luisterde hij naar den priester, voelde zich diep getroffen, bad met hem, weende, beloofde voortaan een geregeld leven te leiden, en ein digde met zich heel en al te bekeeren. Na de biecht, om helsde hem Dom Bosco en zeide Daar zijt gij genezen van uwe grootste kwaal, waar aan gij niet dacht; ik hoop, dat de andere, die u hier heeft gebracht, insgelijks verdwenen is; indien deze hoop zich bevestigt, zult gij Onze-Lieve-Vrouw van Bijstand bedanken, en niet den armen priester Johannes Bosco, die slechts een zondaar is, zooals gij. De geneesheer heeft sedert dien nooit den minsten aanstoot van zijne kwaal gevoeld. En dikwijls is hij Onze-Lieve-Vrouw van Bijstand ko men bedanken voor de genezing van zijn lichaam, en de nog kostbaarder genezing van zijne ziel- Maratde roode bandiet der jaren 1793 in Frankrijk Hoe moeten wij Jhem noemen Brigand, monster, moordenaar, verken, is dat te veel gezegd?. Dagelijks moest hij onschuldig bloed zien stroomen, bij beken!... En wat gebeurt er Te Ledeberg wordt een Maai schappij, Socialist en Vrijdenker, ingericht onder den naam van MaratMaratskring; die roó venten komen t'Aalst in een danszaal Concert houden met Voordracht; en Dendergalm kondigt dat aan, onderzijn hoofd artikels, met grooten ophef en zwier Dat durven de radt- kale liberalen.. Dien Maratskring Maar 't is op geenen kouden steen gevallen Geen 100 man waren op het Feest van Maratskring; en men zal des te klaarder zien op welke gevaarlijke helling die liberale gazet van Aalst glibbert en slibbeit en waar zij 't Werkvolk henen brengt. 't En is geen wonder dat de School van M- Reymers ten achteren is, die School aan welke de Stad zooveel geld uit geeft. M. Reyniers heeft maar de tweede Afdeeling der lagere klassen; de eerste Afdeeling is d'Ecole Moyenne, waar rond de 200 leerlingen zijn van de lagere klassen... En hoelang zal dat blijven duren Er staat nog een schrikkelijk vraag- teeken achter Bavo en Livina Ze beginnen ervan te spre ken buiten Aalst, en we zullen moeten antwoorden... Er is een nieuwe ingericht. Door Aalstersche Heeren, katholiek en liberaal. In Handel en Nijverheid en voor de Stedelijke belangen moeten alle Medeburgers samenspannen. Door Aalstersche Heeren; 't geld zal dus in de Stad blijven; 't schromelijk geld door d'Assuranciën ge wonnen: Zou de Stad hier niet den grooten aktionna- ris konnen worden of van de nieuwe Maatschappij een deel der Winsten krijgen voor d'Hospiciën en den Ar men Dan zou die Aalstersche Maatschappij op korten tijd eenen grooten bijval verwerven.... In elk Huis, de persoonlijke Belangen; op 't Stadhuis d'algemeene Be langen, anders zou het Kozijntjeswinkel worden. Ff A fctQ dn Eerezijden moedigen held, onzen achtbaren vriend Charel Zonder van de Justicie of van de Policie te zijn, simpelen hovenier en baardscheerder, heeft bij een dapper feit verricht dat met glansrijke letters in de Rechterlijke Kronijken moet aange- meldigd worden. Na de tweevoudige inbraak en diefte, had de Policie van Hofstade d'oog op eenen landlooper en rond zwerver; ja, 'ne gast van 19 jaren; hij wordt in 't Gemeente huis geroepen en na een verhoor van 3 kwartieren luidde de sententie dat hij in 't doodhuizeken ging in arrest gehouden worden; ja, de Champetter ging dit bevel uitvoeren, maar al zijnen stok nemende, springt de landlooper buiten; loopt 't straatjen in nevens de Pastorij,terwijl de Champetter ver baasd opkijkt, terwijl de heer Schepene roept God vertroost mij hij is de gaten uit terwijl heer Schepene en Champetter er achter loopen,'t straatje in, terwijl Charel daar ook ver schijnt; terwijl hij als looper voor de duiven achter den land looper zit, terwijl zij alle drij aan den gracht komen, waai de landlooper zich over gewipt heeft, terwijl Schepene en Cham petter hem sterlings bekijken, terwijl Charel uit iever voor de veiligheid der Parochie, springt, uitslibhert, en aan den anderen oever het water invalt, slachtoffer van zijnen helden moed, waarvoor 't Leopoldsorde mag afgeschaft worden en de Boeken voor altijd in den cofferfort gelegd, als't Kruis van eer naar Hofstade niet komt; volgens de verklaring van Sixtus, die gisteren voorzegde dat er ging sneeuw vallen, vóór zondag avond. Plan: In den Korridoor des Gemeentehuizes: eerst ging de Champetter, dan de Landl.;de Champetter keert zich eens eventjes om, voor zijnen stok te nemen en de Landlooper kiest het hazenpad; zoo is 't gebeurd. Gpil t Eene algemeene vergadering van den Vlaam- V* C schen Landsbond heeft hier plaats gehad waar over zeer sterk is geprotesteerd tegen de schreeuwende on- rechten onze Vlaamsche jongelingen aangedaan in den solda tendienst. In de provinciën Henegauwen en Namen bijzonder waar de krijgsauditors of iemand geen enkelVlaamsch woord verstaan, worden onze onschuldige vlaamsche jongelingen ten strengste gestraft, dit misbruik moet verdwijnen, ook in onze Vlaanderen vindt men pensionnaten waar nooit Vlaamsch ge sproken wordt, zelfs te Gent vindt men aartsvijanden van onze taal en 't is een ware schande in eigen stad en land zijne Moedertaal Diet te kennen; onze Vlaamsche katholieken win nen bier veld, te Gent vind; sioüxJIo -ja-. dan rooo Mans-communiën en zondag 27 dezer komt Eerw. Heer Vaslet eene schoone Voordracht hier geven om 6 1/2 ure in de slijpstraat 3g, in de groote steden vindt men de grootste geuzen die iedereen dwingen hun kinderen naar officieele scholen te zenden en hun eigen kinderen zetten in katholieke scholen, zij betr ouwen dan zoo min de officieele meesters dan officieele knechten meiden in hunnen diensteene groote anti-socialistische propaganae zal hier kortetings plaats grij pen. Te koop in onze Buieelen: Nieuw Kerstlied, door N. Van der Vorst, toegewijd aan den Kardinral Aarts bisschop van Mechelen, schoon muziek, prijs 0,75 c. Ziehier de woorden van dit Kerstlied Menschen ziet, na veel verlangen, Is voltrokken 't eeuwig Woord; Hebt gij niet die schoone zangen Omtrent middernacht gehoord De Messias is geboren, Zongen d'Engelen luider stem! Gaat Hem zien! Geen hoop verloren Herderkens van Bethlehem bis. Hebt gij niet die ster zien dalen Zij verlichtte het heelal; Maar de schoonste harer stralen Scheen op eenen armen stal. Daar is 't dat Maria baarde, In het midden van den nacht, Den Verlosser van den aarde, 't Wonder Kind, zoo lang verwacht.) Menschen ziet, na veel verlangen Is voltrokken 't eeuwig Woord; Hebt gij niet die schoone zangen, V.. Omtrent middernacht gehoord? Kom en laat Hem ons gaan vinden, D'Allerhoogste Majesteit, Die Hem laat in doekskes winden En hier bij de dieren leid. Vrijdag, Kerstdag, ten 6ure, in WERKMANSKRING Schoonen Kerstboom, met Aanspraak en Gezang: ten 6 ure, om rond 7 ure te eindigen. VISIETKAARTEN aan i,5o de 100, met envelopkes van nieuw model, om met 1 centiem te verzenden. Voor de 3de maal hebben wij onzen Almanak De Werk man moeten herdrukken; prijs 0,10 c. 't Wonder baar Leven van Vater Kneipp en zijne manier om te ge nezen en te verkloeken door 't Water, een net boekje met platen 0,70 c. gekartonneerd o,85; franco 76 en 90 c. Fakturen van 6 tot i3 fr. de 1000; goed en sterk papier; de naaste week groote berichten over verbeteringen aan 't Land van Aalst. gaarkok, toebereider, laat het geëerd Publiek weten, dat hij verhuist van de Kerkstraat naar de Groote Markt, begin der Molenstraat, oud-huis Van Cutsem. BURGEMEESTER en SCHEPENEN der gemeente Bambrugge hebben de eer de Belangheb bende te berichten, dat op 19 Februari aenst. om 2 ure namiddag, overeenkomstig de voorschriften van het VI Hoofdstuk des Landelijken Wetboeks, zal overgegaan worden tot de afpaling der Buurtwegen N 22 en 44 dezer gemeente. Bambrugge, den 12 december 1891, Namens het Collegie De Sekretaris, C. SCHOUP. De Burgemeester en Schepenen, (Get.) B. DE FEYTER.

Het Land van Aelst | 1891 | | pagina 2