Misdaden Ongelukken Suitenlani/s. bij Perpignan.in Oe keuring van 'tgeslachtvee Aalst Begrooting voor 1892 akoeien gestolen, Vadermoord |Baekeland eeoencixl tot 7 Januari 11. te Welle, nabij de leeuw, op 't hof van Jan De Bolle, .jaaroud. Na op 't hof geraakt te zijn rreel, vast gesloten met een kling, hebben net slot van den stal doen springen en zijn met .oeien vertrokken, zonder dat iemand iets ge had. Tot heden zijn de dieven onbekend; De Bolle geen vermoedens, op niemand; dien nacht had het .brozen, zoodat ze geen vcetspeuren konden toonen, langs waar ze met de kocibeesten vertrokken waren. De weerde wordt geschat opóoofr. Opspeuringen ter markten van Brussel en Gent zijn tot heden vruchteloos geweest. MECHELEN. Welk wreed ongeval aldaar, d'an- der week. De brave Siadschampctter Josef Jar ssens, ong getrouwd, van den Burgerlijken-Stand komen, al waar hij een kind had ingegeven, thuis komen, een druppelke pakken, ir.einen dat het gcncyer is, en eilaas, 't was acide phér.ique; 't vuur in zijn lijf voeler, naar een Apotheek loopen, tegenvergif vragen, maar 't was te laat, onderwege naar huis valt hij en sterft eenige uren nadien. Welke smait die plotselings deze Familie in 't verdriet dompelt EN TE LEUZE, in de Walen, is M. Dujardin, zoon, Brouwer, door zijnen grooien schepershorfd, onlangs gekocht, zoo erg gebeten dat men een uur'heeft moeten werken om de wonde toe te naaien. Gelukkiglijk was dc hond niet razig, GENT. Zondag in d'Annunciadestraat is 't peerd van eenjhuurkoets op ribot gegaan, recht in de vitrien van madame weduwe Claes. In de Tarwestraat is zondag voornoen ten io ure een bediende van den Straat- zuiverdienst doodgevallen. Te Van Heckes in de Mo- lenaarsstraat zijn droeve zaken gebeurd de schoonmoe der docd de vrouw vast zitten met gebroken knoesel en de tijding on 1 vangen dat schoonvader in 't Hospitaal overleden is. Men was te wege Bruiloft te vieren. TE [COUCKELARE is onlangs ingebroken bij J. Trion, oud 84 jaren en zijn schoonzoon Vcrmecrsch, oud 74 jaren Vermeersch heeft dc dieven tcgengehou den met eenen sabel, terwijl de meid uit de venster was gesprongen, om hulp te halen. Denzelfden nacht zijn de dieven ingebi oken te Vladsloo, op een Pachthof en heb ben er geplunderd. Men heeft vermoedens op twee oud- veroordeelden- KORTRIJK. Zondag morgend is het daar een leelijke sabattering geweest in een herberg buiten de stad. Een troep baldadigaards heeft er alles in stuk ge slagen en de vier tonnen bier die in den kelder lagen, laten afloopen. Tien agenten konden de Baekelandisten niet meester worden dan is er achter de gendarms ge- telfonneerd, die te peerd aankwamen, waarop de ban dieten het hazenpad kozen. UitKortrijk zijn 28 ge vangenen naar ander prisons vervoerd. ISEGEM, van waar de geborstene klok naar Segel- sem is, wreê berichten uitlsegém Te Cachtem zondag morgend d'Hofsteë afgebrand van twee bejaarde gebroe ders; een der broeders was naar d'eerste Mis ten 6 ure en ten 7 ure zag men 't vuur uitbreken; met een razen de snelheid; men liep de deur in; men zocht den man op zijn bed; hij v. as er niet; maar als de vlammen uitge doofd waren, vond men zijn verkoold lijk.. En ze spre ken van schelmstuk, waarover wij den kreupelen Bode afwachten. ISEGHEM: De afgebrande hofsteê ligt langs den aardeweg aan't gescheed van Rousselare en Cachtem. 't Is Josef De Gryze die erin gebleven is; zijn broer Francis was naar de Mis van 7 ure te Cachtem. De Dok- teur heelt bestatigd dat Josef een wonde had aan zijnen hals, toegebracht door een snijdend voorwerp. Er is dus Moord, Dicfte en Brandstichting. BRUSSEL. De dieven nestelen nu niet meer in de Bosschen, ze zijn in de groote Steden zoodanig veel dieven loopen rond inde Madelein-Steenweg te Brussel, dat men er gardevils moet zetten 'n Burgerskleéren. Zondag aan de Static van Luxemburg, een brave Laud- .Nou -van Mou'dv. Zander n. v.as van den trein ge- eenhee -,1ier deftig uit? en zat gaten der weg afsneed. De dief die zich in tijds niet ken houden,botste tegen hei rijtuig en rolde ten gronde, werkman hield hem vast tot bij de aankomst de? pc.in De dief is een genaamde Van R..., wonende tc St- lis. Hij zegt dat de ellende hem tot den diefstal gedreven. Hij is opgesloten gewerden. RUISELEDE. - Bij twee landbouwers op I"nig kerke, zijn verscheidene honderden kilos aardapp< en, stolen. De dieven zijn tien of twaalf in getal geweegeo Eene nachtwacht is hier ingericht en de inw w. hebben zich van wapens voorzien. ADEGEM-BIJ-EEKLOO. Dinsdag nach» streeks 10 ure, is eene der schoonste koeien ge9to den stal van den landbouwer Petrus De Smet, Veldekenstraat. Er zijn aanstonds telegrammen den in alle richtingen. BEAURAING. Schrikkelijk 'ongel uk. - nige dagen geleden is een droevig ongeluk gebe» Felenne, kanton Beauring. De mulder Doucet w Fumay gegaan voor zaken. Tijdens zijne at we' wilde zijne vrouw wafels bakken en begaf zich r mr len om er een weinig graan te malen, ten ei moldersteen in beweging te brengen, plaatste riem op het wiel. De steen werkte oogecbhkl alvorens dat de ongelukkige vrouw den tijd ge den arm weg te trekken, was zij in de tandwiel die haar het hoofd en de twee armen vermorze Het oudste harer kinderen, een jongen va oud, snelde op het hulpgeroep zijner arme ir en had genoeg bewustzijn den molen stil doch helaas het was te laat. Toen men de veel moeite, kon uit de tandwielen halen, n hoofd cn de armen nog slechts een vermin schuwclijken vleeschklomp uit. Akelig AARLEN, in 't Walenland. Maandag, gast Willem Erschers van Tongelange moest len Neys een leidingswiel bewerken. He bijna gedaan, als zijn handen gevat wierd tandwielen der machien. Met veel moeite kei uithalen, doch zijn twee handen is hij kwijt. Ja, in ons Land, te Marcinelle, maand 's avonds, door die rampzalige Dronken Stickxel 5o jaren, houdt een stuk geklanie* aan den ijzeren weg tusschen Marcinelle Maandag ten 10 ure 's avonds, zijn zo 25 jaar getrouwd en vader van 2 kinderen, 1 zoo zat als een geneverflesch; hij wordt speelt op, er wordt getwist, hij stampt zi;r buik verscheide malen, dat de ongelukkig- ;r neêrvalt en korts nadien bezweken is. De twee naar is aangehouden; Strikxel I 22,0c; >nvri:wil- was zijn lieveling; een goede Werkman, d bleek bét dronken had, een wildebeest. hen Solda- is verrezen en de Binders zijn teruggek or meester land op 't Schavot wierd gebracht op Brugge, dan riep hij Menschen, wac] cn van luiaardij Al die dieften en rac drinken en 't vuil verken te vertoonen In de Provincie Luik, kanton Fier ken Profondvaux, ja,., in een de* woont Madame Delvaux, 85 jaren oy' 45 jaren oud. Z'hebben den naam va/£ In den nacht van 5 dezer na 9 ure" geklopt. De zoon DelvauXgaat cy waan, en wat ziet hij? Ee«i sterke aan, die 2000 fr. vraagt. J AALST. - 't Gewapend Pompierskorps. Zondag hoorde men niets anders in de Stad dan: Wat heeft "■•nds rrens ♦tere ilui, niet tc Het dat de .cl-Vo- '::ssel. fcere -. uaa- ■rbijna 9 twee ■h/elke UÏ-ari- .'LLVïiX. 27 ge •Idigen idende dier 2 borst met 7 mannen i onttrek- rjtLUK. Aunst, sèdood. De junen twee der loopen hij onvrij- loeder van dood was en zestig uenet <1 van in hunnen zak a l v SN »angehoude«. dérden .J.olcu geld w as j ..p dc g Drama te Lessen. Maandag voornoen heeft alhier een schrikkelijk drama plaats gehad. De policie-kommissaris was rond 10 ure bij zekeren L. D.... gegaan, met wien hij policiezaken te regelen had. Het gesprek was zeer hevig. Op zekeren oogenblik greep D.... de karabijn van den komraissaris, die deze nevens hem had gezet, en hij schoot den beambte twee schoten in den buik. De kommissaris viel, doodelijk gewond. De moordenaar vluchtte, gewapend met een geweer en eene pistool. Onmiddelijk zetten gendarmen en bur gers hem achterna. Op het grondgebied van Deux- Acren, werd de misda diger ingesloten door de steengroevers van den heer Van de Velde. De moordenaar stelde zich tegen eenen boom, dreigende te schieten op al wie hem naderde. Inderdaad van tegen den boom, lostte hij verscheidene .choten op de gendarmen. Deze deden alsdan de wettelijke vcrwittingdoch de moordenaar antwoordde met nieuwe bed eigingen. Dan schoten de gendarmen op hem, en de moordenaar werd doodelijk aan nel hoofd gekwetst. Het parket van Doornijk is met den trein van half éen aangekomen. De policic-kommissaris Richard Vande Voorde, is aan zijne verschrikkelijke wonden bezweken, zonder tot zijn celven te zijn gekomen. Hij laat eene wedu \e en vier minderjarige kinderen achter. In de stad had hij niets dar. vrienden. Dit drama, in vollen dag gebeurd, heeft de bevolking in de diepste verslagenheid gedompeld. BRUSSEL: Vrijdag liepen de geruchten dat H. M. de Koningin ziek was; doch 't waren valsche ge ruchten. Zaterdag nocu stond aan de Kongresstraat een jonge vrouw tc bedelen met een kind op den arm ze kreeg veel geld doch de Policie ontdekte weldra dat het zoogezegde kind niets was dar. een bundel stroo. HERVE, Moord. Zaterdag heeft men in 't buitengoed van Beuck het lijk gevonden van Madame H. F. van Themister, achter een struikgewas zij is verwurgd cn haar geld en ju- weelen zijn bestolen. Die dame was te voet naar een begraving gegaan te Hcnri-Chapelle. HOEDENG-GOEGNIES. Een jonge rouw, met eenen vreemdeling getrouwd, met eenen dronkaard, is in zulke zonderlinge omstandigheden gestorven, dat de Wet er scrupulen over heeft en een onderzoek heeft be volen. WEST-VLA ANDEREN. Te Brugge zijn zaterdag rond 11 ure 2 schaliedekkers van Antwerpen, Jan De Craen en Alfred Guillaume van het dak der Kasern ge vallen, ze zijn nog al erg gewond, bijz. De, Craen. Te Kortrijk een kerel die bedelde met 'nc valschen der den, neen, met 'ee valschen stijven arm, is aangehouden; hij had reeds veel geld afgebedeld. D'ander week vrijdag avond is te Moskroen den trein uit Tourkonje op eenen manoeuverstrein gcloopen. Gelukkig was nie mand gekwetst. Te Veurnc zijn twee lijken opge- vischt, van Personen uit St-Pol-sur-Mer, man en doch ter, door d'ondeugd vervoerd. Te Meenen, 't komt uit, wie er valsche Brievenschreef tegen brave Katho lieke Menschen, valsche naamlooze brieven.. BERGEN, Ernstig ongeluk. Woensdag is een ernstig ongeluk, die de dagen van het slachtoffer in gevaar brengen, gebeurd in de brouwerij van den heer Gustaaf Pechtcr, te Bergen. De heer Delobbel, zoon van eenen brouwer uit Vlaan deren, die naar Bergen gegaan was om er het bierbrou- wen te leeren, is door eenen riem gevat gew orden en tot tegen den poulie ge worpen. Hij werd met gebroken beenen en inwendige wonden opgenomen. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. toedoen, maar de 2000: schen; daarop komen/ stampen de deur opr van den jongeling laier- dan loppen ze n- van mondstoppen geld, vinden 17 en Poii~.ic zor' zoo ongeiulkiglijk, dat hij zoDdagin^t HrépUaa ken is. NEDEKGVERHEEMBEEK. Viervoudige pogiag. Een bloedig drama is hier zaterdag 9 ure 's avonds op den dorpel eéner herberg de Van Praetdreef gepleegd. Een tiental werklieden welke arbeiden aan de werken van het koninklijk kasteel van Laken, den loon getrokken en zich vervolgens bedron.éei hevigen twist ontstond. Mingerhouts, vertrok er wachtte buiten het vertrek zijner gezellen af. Wanneer deze buiten kwamen sprong Mingerhouts op hen en gewa pend met een ponjaardmes, deelde hij rechts en links steken uit. Verscheidene aardewerkers namen de vlucht, doch vier hunner warea gewond. De genaamde Dorast welke getroffen was door vijf messteken in den rug en in de borst, plofte ten gronde. De ongelukkige werd stervend naar huis gebracht. Drie andere aardewerkers bekw a men ook talrijke messteken. Hunne wonden zijn zoo ernstig niet. De plichtige is kunnen vluchten. Dc drie minst getroffen slachtoffers zijn ondervraagd. Het parket is zondag morgend ter plaats geweest. NEDERBRAKEL. Maandag, 21 dezer, was men bezig voor een huis eenen wagen te lossen met bloem en gruis geladen en komende van den heer Van der Haegen van Ronse. Bij Leo Van Elsuwe droeg een knecht de zakken bloem boven en een andere gaf ze aan. Op eens verschrikte een der drie paarden en allen gin gen op hol. De straat is zeer smal en de dissel stuikte te gen het huis van den heer Roos, zoodat een arduinsteen verbrijzeld was. Tweepaarden lagen op den gror.c uit gestrekt. Iedereen stond verwonderd dat er geene ergere ongelukken te betreuren zijn. Frankrijk, i5o hektaren staatsbosch in brand. Keizer Willem is zeer te vrede over de handelsverdragen, dat hij kanselier von Caprivi tot Graaf van zijn Rijk heeft verheven en al de Rijksleden, behalve de Socialisten, aan zijn tafel heeft gevraagd, waarop hij uitgeroepen heeft De dag waarop de handelsverdragen zijn geteekend, zal gezegend wor den door al onze onderdanen en door de Volkeren affile naburige Landen.... Dat is nog te zien: De Duitschers gaan in massa met hun koopwaren naar al de Landen van Europa komen. Te Ennis, Ierland, op een ver gadering van den Nationalen Bond, zijn zware onlusten geweest, ja zelfs gevechten, in weike de aanvoeder Diüon gewond is. Te Blackburn, Engeland, liggen 1000 ge touwen van katoenwevers stil, door Werkstaking voor verhooging van loon. Brutale diefstal. Een brutale diefstal is in Whitechapel, Londen, gepleegd. Terwijl door middel van een greoten steen de spiegelruit van eenen juweeliers winkel werd ingeworpen, grepen anderen schijnbaar nieuwsgierige toeschouwers, alle voor het raam uit gestalde juweelen, welke zij in haast konden grijpen en maak ten zich ijlings uit de voeten. Aanhouding van ehn freinwachtbr teRijsel. Men heeft in de statie aangehouden, op het oogenblik dat hij van den trein stapte, den genaamden Eug. Mas- set, 32 jaar, freinwachter, wenende te Fives en sedert een iotal jaar werkzaam in de maatschappij van het Noorden. Masset maakte misbruik van zijne plaats om bij mid del van valsche sleutels koffers, doozen en valiezen :e openen en maakte zich meester van hetgeen hem aan stond. Hij heeft 17 diefstallen bekend. VERNIELING VAN EEN DORP. Het dorp Arbris, in Frankrijk, is met vernieling be dreigd. Ten gevolge der hevige regens hebben cr op ce naburige bergen aard- en rotsafschuivingen plaats lanis den kant van het dorp. Een stroom van slijk vloeit in te straten. Sommige huizen zijn reeds twee meters diep bi graven. 40 huizen zijn bedreigd. Indien dé regen niet op houdt zal heel het dorp vernield worden. 't Muziek dei Pompiers schoon gespeeld in d'Elf-ure-Mis!... Inderdaad, de stukken wel uitgekozen en hoogst treffelijke uitvoering. De Bestierder Mr Gustaaf Pape haalt er eere van.. En hoe machtig en prachtig verschijnt dit Pompierskorps! welke mannelijke deftige houding Dat komt door de Vrij heid Een vrij man doet meer dan 10 slaven... Het Engelsch Leger heeft dit bewezen voor Alexandria.. Terwijl de Opper hoofden der Pompiers als Vrienden en Medebroeders aan 't hoofd van hun Volk staan, de Generaals, de Kapiteins, d'Officiers van ons Leger, wat zijn zij anders dan aanvoerders van Slaven Kardinaal Dechamps schreef het uitdrukkelijk: Nest-il pas vrai, que l'esclavage renait en quelque sorte sous une autre forme Qu'est-ce. en effet, que l'institution t ute moderne des grandes armées permanentes, sinon une sorte d'esclavage a terme et en uniforme Wat zijn die be stendige Legers, vraagt Kardinaal Dechamps, dan een sla vernij. op termijn en in uniform?. Ons Pompierskorps toont wat de Vrijheid vermag. Openbare Gezondheid. !pd oukde°iingm°dSj de Oude vrouwkes zijn er op korten tijd vijf gestorven. D'In- fluenza heerscht nog al in de Stad. 'T NIEUW HOSPITAAL. Dat zal eriniet komen zonder moeielijkheden nihil sine labore, niets zonder arbeid.. De vraag wordt opgeworpen of 't Gast huis eD 't Ongeneesbaarhuis onder twee verschillige soorten van Zusters zullen staan; Gasthuisnonnen en Zwarte Zusters. Er zijn Heeren in den Raad die zeggen dat het moeielijk an ders kan zijn; dat de Zwarte Zusters nu gewoon zijn in 't On geneesbaarhuis en er groote Diensten bewezen hebben... An deren zijn van 't gedacht Een God. éen pot en éen Rel» gieus Oide, voor den Vrede en de Gespaarzaamheid.Waar zag men ooit Vrede met twee Koningen in éen Land, twee kleermakers bijeen op éen tafef. twee Boeren op éen Hofsteê, twee Maters in een kovent Voor openhare belangen, open bare Bespreking; dat men de zaak wel overlegge en er 't beste meê doe Armoede en Orgelbals.- Totafroytvan Aalst o spreekt [de Patnote deze week over de bittere armoede die hier de muren oploopt. Waarheid! Waarheid! En d'oorzaken Eerst en vooral veel daghuren ontoereikend om te leven, en daarbij slechte Wetten in d'Huishoudens, Jonkheden, zelfs kinderen die hun geld achterhouden.. De Paus van Roomen zegt in zijnen Brief Geen Vrede voor de wereld, integendeel schrikkelijke omwentelingen, als de Werkende Man met zijnen zuren ar beid niet kan leven en als de Christene Zedenniet in eere her steld worden.. T'Aalst is de groote schuld van 't Zedebederf de vermenging derGeslachten op deFabrieken en d'Orgelbals.. D'Orgelbals alhoewel het hoogste gerecht verklaart dat een stad haar Reglement kan doen uitvoeren en zelfs de overtredingen BELETTEN, nog- tans blijven d'Orgelbazen hier t'Aalst scherlings op 'tStadhuïs zitten. Zondag, aan de Verkensmarkt, d'Orgel speelde op den Hoek der Hoogevesten; weinig Volk binnen, veel, veel kinderen aan de deur.. Ziet de Policie er nog naar om? Droeve zaken Het Socialismus is hier onderdrukt, maarniet uitge roeid, het zal met meer kracht losbersten, op de beenen van 't Zedebederf.. Dat er na d'uur der Policie eenige menschen in d'herberg zitten, dat iemand een karreken op zijnen bij- gang zet, bij zal geboet werden, cn men laat die Orgelbazen de werkende Jonkheid verpesten en bederven.. Geen reden van verschooning kunnen hier helpen Als men op 't Stadhuis geen gunstig advies geeft, als men Minister en Justicie ver wittigt. dan zullen de Boeten en d'ander Straffen niet kwijt gescholden worden. Daarbij, de Stad heeft de macht die Or gelkolen te doen sluiten, als er overtreding bestaat, en tegen Artikel Vijf van de Wet op d'Orgelbals kan niemand, als dit artikel uitgevoerd wordt. Doe maar op, Policie van Aalst; maar als er van Volksarmoede gehandeld wordt, leg uw hand op uw hoofd en zeg Hier is de groote schuld Geven en helpt niet meer; omdat wij de goede Zeden niet beschermd hebben! 't En is niet tegenover een Katholiek Bestuur, dat 't Land van Aalst de Waarheid zal verzwijgen. Groote klachten moeten wij doen met d'algemeenheid van de Boeren en van de Veekoopmans... Klachten over de nieuw ingebrachte keuring van 't geslacht vee, die alle Veehandel gaat onmogelijk maken... En 't was van hun vette beestjes dat de Boeren nog ^on oordjén t'^d»- ken... D'ander week, boven Aalst, langs Brabf een vette beest wordt verkocht; schoor en ze gaat naar Brussel, d' heeien van Duitschland uitgeroepen als de Meester der genezing door 't Koud Water. Verders hebt gij in dit Boekje, klaar en standvastig uitgelegd, de bijzonderste voorschriften en raadgevingen van Vader Kneipp. En 't verkoopt Schrikkelijk; de tijding van dit Boekje loopt voort als een vuur, van huis tot huis, van dorp tot dorp, van stad tot stad, ja tot in de vreemde Landen.. Maar nu hebben wij nog bijzonder Nieuws uit Worishöfen. Bijzonder Nieuws Gelijk wij deer hebben u te zeggen, menschen; van Belgen die naar Beieren zijn getrokken voor hun gene zing, hier geen baat of hulp vindende. En wat schrijven ze Dat Vader Kneipp waarlijk een Wonder is dezer Eeuw; zijn oogen stralen van licht des verstands en van goedheid des herten; aanstonds met 't eerste opzicht, kent hij de ziekte en zegt wat er te doen valt... Als hij daar komt met zijn stok en zijnen witten hond, elk kijkt eerbiedig op, gelijk bij Dom Bosco en bij den heiligen Pastoor van Ars; hij noemt de zieken niet Mijnheer of Madam, maar met hunnen doopnaam en aanstonds aan ziet men hem als een goede Vader. Zijn er rijke zieken en arme zieken, hij richt zich eerst tot de arme zieken... Zijn er Heeren met dikke Russische kragen of Madamen met den hals en 't wezen verborgen in vellen, hij zegt van dit weg te laten en die van 'goeden wil niet is, mag een straatje verder gaan.. Zoo zoo zoo Ja, menschen, gelijk wij u zeggen, is't; Vader Kneipp heeft geen ander genegenheid als zijn Priesterlijk Ambt en zooveel menschen als't zijn kan, van hun kwalenen ellenden te verlossen. Sixtus is van gevoelen dat hij veel uren van den nacht in 't Gebed overbrengt.. Wij weten niet hoe het komt, maar hij heeft een bijzonder gedacht voor de Vlamingen, omdat hij, waarschijnlijk gelezen heeft wat de Vlamingen van 1879 tot 84 gedaan hebben voor hun Christelijk Onderwijs. Zou hij dat weten Ongetwijfeld, de Schoolstrijd heeft in de gansche wereld een groot gerucht gemaakt; al de gazetten hebben er over geschreven en den Paus van Roomen, Leo XIII, (dat hebben wij gehoord en bijgewoond; in april 1888), de Paus van Roomen prees de Vlamingen voor 't lijden dat zij uitgestaan en de zelfsopoffering die zij gepleegd hebben in den Schoolstrijd; uw toestand is nu verbe terd, zoo sprak de Paus; maar waakt voor de toekomst.. Want het Onderwijs, menschen, het Onderwijs.. Men schrikt en beeft van die talrijke wreede schelmstukken! En wie zou niet, Werkman als ge dat hoort van Brussel, van Antwerpen, uit de Walen, uit overal.. En die wreede moord te Ronse, die oude madam en haar dienstmeid terwijl de zoon op speelreis was 1 't is om dood te vallen Men roept u naar huis 't Is om u te zeggen dat uw Moeder vermoord is.. Die misdaden die schelmstukken Werkman, wat zegt gij daarvan Geliefde menschen, Ten eersten, dat de Wet niet te streng kan zijn tegen die Booswichten; tc tweeden, dat, ongelukkiglijk, die eens dief is, bijna moet stelen, om nop door de wereld te geraken. Wie wlit hem nog in huis 't Zijn redens, Werkman In vroegere Eeuwen waren er Christelijke Inrichtin gen voor de gevangenen die uit t kot kwamen, om ze met eere terug in de Maatschappij te zenden. Ten derden, vrienden, 't Onderwijs Dom Bosco zegde het zoo wel aan den Minister Ratazzi, die nogtanc liberaal was Wij moeten er ons op toeleggen, zegde hij, om de Misdaad te voorkomen; ieder heeft bij zijne geboorte de kiem van alle ondeugden en ook van alle deugden in zijn hert; het is de opvoeding die de goede natuurdrift moet ontwikkelen en de slechte verstikken;., men moet een godsdienstige opvoeding hebben; het On derwijs alleen is een geneesmiddel dat het kwaad verer gert, vermits het de macht vermeerdert om r.adeel toe te brengen, zonder.den lust daartoe te verminderen.. Die aan God en zijn Gebod gelooft, zal zonder ophouden te gen zijn verkeerde driften strijden, en valt hij, hij zal zoeken om weêr op de rechte baan te geraken.. Maakt Heer Minister, en gij zult Burgers hebben, i - -tii- -n giin en in/U Maar hoogwaarde man, ge denkt op den Kerstnacht, gij hoort't gezang der Engelen, ge peist Ik dool hier gelijk de Heilige Familie eons doolde I. mocht ik ook een veilig Stalleken vinden! en door uw gedachten verslon den, ziet gij in de verte dat lichteken niet Waar licht is, wonen toch menschen.. Ei, 't peerdeken stronkelt; e oude Bisschop kijkt op; Hij ziet dat lichteken in het donkere duister; mis schien wonen daar afgevallene Christenen, misschien Ver volgers der Christenen, maar toch hij, er wonen daar menschen, 't is zijn eeaigste toevlucht, hij zal er henen trekken. Gelukkig, zijn peerdeken kon niet meer voort, 't ging vallen. Een klein nederig huizeken was 't. Een hutteken Van zijn peerd gestapt; Geklopt; Een vrouw kwam opendoen; Een oude vrouw; a Braaf mensch, ik ben verdoold en versukkeld; kan ik hier een schuilplaats vinden Zekerlijk, goede man 1 zoo oud en nog op de baan! Och ja vrouw, ik moest dezen avond ievers aanlan den voor een haastige boodschap; door den sneeuw heb ik mijnen weg verloren en nu kan mijn peerd niet meer voort, terwijl ik uitgeput beu en versteven van de kou, Kom binnen I kom binnen, goede man, zet u neêr aan 't vuur, terwijl ik uw peerd zal in den stal brengen.. We zijn gelukkig iemand te konnen herbergen, ttr eere van t Kindeke Jesus, op dezen Kerstnacht. Zoo gezegd, zoo gedaan. .Jerwijl de oude vrouw 't peerdeken in een stalleken leidde, zette de Bisschop zich neêr aan 't vuur en dat hij in een arme, maar zeer nette kamer was. Hij was gekleed als boeremensch, zoodat de oude vrouw in hem gecnen Bisschop kon herkennen. Boter, brood, kaas en bier wierd hem gulhartig voor gezet, waarvan hij smakelijk at, want sedert 's middags had hij niets geêeten. (i Goede Man, zei de vrouw, ik zou u geerne voor de zen nacht een bed aanbieden, maar in het eenige dat wij hebben ligt mijn zieke man, op sterven. Ik geloof niet dat hij den nacht zal doorleven. Vrouw, zei de Bisschop, ik neem innig deel in uw ongeluk; wat mij betreft, deze stoel hier onder dit dakis voldoende; maar kan ik r.iets doen voor uwen ouden man ik heb iets of wat kennis van geneeskunde en zal hem misschien konnen helpen. Hem helpen onmogelijk, sprak de vrouw; de hooge ouderdom is een ziekte die niemand genezen kan. D ander week is hier nog eenDoktoor geweest; hij moest zijn schouders optrekken; mijn man was zoo goed bij zijn verstand als ik; nogtans de Doktoor geloofde hem krankzinnig Krankzinnig en waarom Zijn einde is nabij, hij verzwakt met de uur en wil niet hebben dat hij kan sterven Hoe schrikkelijk! moe ten s*erven, zonder dat men aan de nabijheid der dood gelooft. Maar Vrouw, hoe is dat mogelijk; als uw man bij zijn verstand is, als hij zijn hooge ouderdom kent en sinds lang ziek is, hij moet toch weten dat hij zich tot de dood moet bereiden? Och goede man, sprak de oude vrouw in tranen losberstende, wat kunnen wij eraan doen op al wat ik hem zeg, antwoordt hij dat hij niet sterven zal, dat zijne uur nog niet gekomen is. Wilt ge mij toelaten hem eens te zien Wellicht zal t woord eens vrcemdelings hem overtuigen Wel ja, waarom niet I Gelief mij te volgen. En de oude vrouw bracht den Grijsaard in 't kamer ken daarneven, waar haar stervende Man lag. Stervende, welgezegd; de Bisschop zag het aanstonds; dit gelaat was besneden van de Dood; nog weinige uren had die Ouderling te leven. Eenige minuten sprak de Bisschop van ouverschillige zaken, doch bracht weldra de rede op de ziekte van den I In milden overvloed. Ik wil U immer volgen, In armoede en in smert; Ik ban, ter uwer liefde, Al 't aardsche uit mijn hert. Kom toch, en treedt er binnen, Ik smeeke U, Kindje zoet, Kom in mijn lierte wonen, Dan hebbe ik Alle Goed. 1892 zal voor Aalst een uitzonderlijk jaar zijn... Wat iedereen zegt en uitroept, moet in de'gazetten niet meer komen; 't zijn schoon werken die de Stad verricht; nu heeft de Handel loskaaien in overvloed; met honderde stiel- en ambachtsmans verdienen geld aan 't opbouwen en t gereed maken der nieuwe huizen; reeds is op de Hertshage een groote Fabriek; waar zal men nog een wandeling vinden, gelijk van aan de Zeebergbrug tot tegen Hofstade! En grootendeels is Aalst die werken verschuldigd aan M. Schepene Gheeraerdts... Eere en dank zij hem en al de Leden van Schepen-Collegie en Gemeenteraad... In 1892 wordt d'hand geslagen aan een nieuw Hospitaal; de uitverkorene Plaats verwerft bijna de algemeene goedkeuring;. Welke schoon veranderin- gen zal men achter de kerk hebben!... Welke weldaad voor 't werkvolk, dit nieuw Gasthuis!... Nog honderde jaren nadien zal men met lof spreken van den Gemeente raad uit dezen tijd... En nog van 't bijzonderste, al die groote nuttige werken, met de sommen in gereedheid voor Hophalle, Vischmijn, Feestzaal, als 't noodig is, de Financiën der stad blijven ingoed en voordeelig even wicht... Zoo treedt Aalst het jaar 1892binnen. Min twee- dracht, verzachting der politieke twisten, niemand ver. volgd of gekwollen en grootsche openbare werken In meAweerdtg versIag sprcekt M Gheeraerdts met billijken lof van de Werkmanswoningen Ja, 't is goed enheilzaam den Arbeider eer gezonde woonst aan tc schaffen, met de middelen te zijnen bereike om een eigen Huis te bezitten... Maar eer: zwarte wolk voor .Aalst, mei donder en hagel, blijft dit Sociaal vraagphnt, da' Soda- hsmus, het aangroeiende zedebederf dat niemand kan loochenen, de wanorde in dc Werkmansfamüiën; de zo'te geld verkwisting in de jonkheid, het los-aangaan der hu- welijken, om korts nadien in twist en armoede te ver vallen... Is er dan toch geen middel om dit gevaar te ontkomen? Zekerlijk JA, want het hoogste Gerecht ver klaart dat de Stad haar reglement op d'Orgelbals stipt en streng kan doen uitvoeren; zekerlijk ja, vermits d'heeren N ïjveraars ongetwijfeld niets beter wenschen dan deel te nemen aan eene werking, tot afkeer van 't Zedebederf, voor t goed en de welvaart van hun Werklieden en voor hun eigene rust.. Het Socialismus sluimert maar is niet gedempt in Aalst; het woekert voort. ('t Vervolgt.) A Dat is tegecwoordigieta in Dendergalm; °mdat er °P Cecilia-Feest der Jonge Garde een woorden-wisselingske is ge weest, t is stille waar 't nooit en waait), een woorden-wisse' lingske; daarom staat de liberale gazet al 4 weken op baar reebtste pointilje, percies alsof de liberale jonkheden altemaal lammekes waren, zibedéuskes, duifkes zonder galle, dat 't een woord er niet booger kliDkt als 't andere, dat allen 'altijd van een advies zijn, percies alsof er geen twist bestond tusschen bejaarde liberalen en de jonge gavanceerde, die alle zondagen met de roo woelmannen verbroederen, die Anseele in hun hert dragen, percies alsof er in de liberale gezelschappen en bijeenkomsten somtijds geen complementen wierden afgelegd waarvoor denobless van d Hoogstraat den duim moet leggen- percies alsof de liberale gediend waren met die opstokerij der Orgelbals, dat groot torment van zedebederf.... Hoogmoed trotschheid, niets ande:sis die liberale gazet en daarmeê is 't gedaan. Pastoor Kneipp, zijn wonderbaar leven en zijne manier van te verkloeken en te versterken door't Wa ter, prijs 70 c., gekartonneerd 85.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2