marii-aitoiiitti Zondag 17 J inuari 1892 33"" Jaargang. De Handels-Traktaten. GODSDIENST. Vüs i ',\\D. VRIJHEID. Loopende Nieuws. A -°- Onze koeien, die brave beesten 1 BUREEL, ACHTERSTRAAT. Gewone Annoncen 20 centiemen per regel. Annoncen op de tweede bladzijde 50 centiemen den regel. Berichten onder 't Nieuws, 1 frank den kleinen regel. HET LAND ABONNEMENTS-PRIJS. 5 Fr. '8 jaars, vooraf betaalbaar. Inschrijvingen worden op alle tijdstippen des jaar? genomen, rechtstreeks by ons of door Post of Briefdragers. YAM A AALST, 16 JANUARI 1892. 't Is maar droef gekraai en overal geschrei van die Influwenza, of Fla- wijnziekte, Slonse, Drol of Filomena, gelijk ze tTIerzele zeggen: Nooit heeft men zulke droeve strikses beleefd... Tot hiertoe mogen d'Aalstenaars hun hand kussen, maar we zijn nog zoover van huis, zei Balthen, en hij zat in d'herberg... Als ge dat hoort uit Engeland, uit Italië, uit Denemarken en Frankrijk, en uit dc Walen en uit verscheide groote ste den van ons Land... 2 Aarts bisschoppen zijn door de ziekte weggehaald, Genua en Kameryk; 2 Ministers lig gen ermeê in Engeland en in Aalst 2 Pastoorsmeissens; tegen Dendei monde in éen huis Moeder en Dochter, de ziekte krijge: en dood; te Gent maandag op den Burger stand 36 aangiften van overlijdens; te Leuven 49 in de week, anders is't maar 17319; te Brussel, dagen dat men het dobbel getal overlijdens heeft van op ander jaren dees tijd; 't is een litanie van klachten zonder einde; t'Aalst ligt Zuster Threse, de Moeder Overste van 't Gasthuis ook ziek, een bejaard mensch maar nog kloek en 't is t'hopen dat z'er zal doorkomen, met medehulp der dankbare gebeden; in den Borinage zijn dorpen waar 't al ziek is; uit Arras schrijven ze dat verscheide Fabrieken stil liggen; tot Erbes-Querbs in 't Gesticht der Krankzinnigen, op 5oo, 400 zieken en van de 40 Zus ters, de meerderheid ziek; 't zijn posten in zulke huizen: Meer zieken en min Zusters 't zal er dag en nacht te werken zijn en vrees van bij te vallen, zonder den bij stand; En wat zegt ge daarvan Op een Gemeinte van 25oo Zielen, boven Gent, lagen er zondag 14 onder hun Kerkerechten; 14; en boven Aalst,op een Prochie, heden pastoorloos, en zonder Onderpastoor, waren er maandag 3 Berechtingen en een andere dag, ook 3, sedert 't begin der Wereld, men zegt Zielen maar volgens de Vrij denkers is dat fautief; menmoet zeggen: 25oo tweevoetige schepselen Uit Moerbeke Waas schrijft men ons, dat men op straat niets ziet dan Pastoors en Dokteurs; t'Aalst was zondag de of 't Vlaamsch Taalgilde Voor zitterloos, niet door ziekte, gratias, maar den Militairen zieken-Dokteur moetende vervangen worden. En de Dok teurs zijn gelijk de Schippers en de Voerliên. Anders wint Taalgilde sterk aan... Moedige jeugdige borsten! veel iever om de Volkstaal aan te leeren en de Rechten te verdedigen... De manhaftigste strijd is de strijd voor eigen Taal en eigen bestaan... Zonder eigen Taal, men is maar een Volk van lapt de-broek... Een Volk dat zijn Taal bewaard heeft, valt het zelfs onder vreemde over- heersching, 't wordt nog ontzien en geëerbiedigd; maar men veracht en vertrampelt een Volk zonder Taal Dat zijn de gevallen en de groote waarheden... 't Vlaamsch komt sterk op; die in Vlaanderen geen Vlaamsch kent, staat in den verloren hoek Ja, ja, en tot zelfs in den Café Riche, de groote Meer derheid der kalanten zal roepen dat wij gelijk hebben, juist als ten tijde der vliegende bladjes over den Poll: - Chi-pka'heeft gelijk, klonk het daar gelijk in t Paviljoen, Chipka heeft gelijk; zonder den Poll, we zijn geen Kie zers. En nu, met d'uitbreiding van 't Stemrecht, gaat er een deftig demokratiek Reglement moeten komen. Dit Reglement was beloofd voor onmiddelijk na de Kiezing; men is bijeen geweest; wij waren afgeveerdigd door de Sektie; er werd beslist dat de voogdij der Kiezers afge schaft is; doch om een Reglement in orde op te maken is er later vastgesteld van de nieuwe kieswet af te wachten. In Italië is generaal Benedikti 100 jaar oud geworden en hij leeft nog; als simpelen soldaat was hij begonnen en is nu een rijk man... Tegen hem ook roepen de Socialis ten: Oorlog aan alle rijke menschen!... Doch zij zonde ren eruit de rijke menschen die met Vooruit wreed kun nen vloeken... Hoe meer Volk, hoe grooter helle, zegt Lucifer, komt maar bij. In sommige streken van En geland is de Flawenza zóó erg, dat de Wet er moet tus- schen komen om d'aangetaste personen in hun huis te doen blijven. Fleus doen ze nog met plakkaten op de muren hechten: Hier is d'Influwenza.Z. M. jKoning Leopold moet genezen zijn, want hij trekt met zijn Fa milie naar een Bruiloftsfeest in Engeland, zullende zij inschepen te Vlissingen, alwaar wij nog in de geestenwe reld dat groot zeeschip zien liggen, waarmee Missionna- ris Buysse en de 10 Kloosterzvsters vertrokken zijn naar 't Congoland.. Een reis van 20 dagen tot éen maand op zee; altijd varen! altijd varen dag en nacht.W< moe ten terugkomen op die Influwenza: In Duitschland, daa.' gaat het wreed erg: te TRIER, die oude beroemde stad t is gelijk op een slagveld; in alle huizen zieken; veel, veel Geestelijken ziek; den algemeenen Vikaris en den Schrijver des Bisdoms dood! den Hulpbisschop berecht; zondag, bijnageen Missen in d'Hoofdkerk; Bisschop Korum deed d'Hoogmis, preekte en moest veel Geloovi gen ontslaan van hun Zondagsche Mis... Is dat niet schrikkelijk?... Te Londen sterven drij maal meer men schen dan gewonelijk. In 't Engelsch graafschap Doiset ligt een Lid van 't Parlement ziek met 16 personen van zijn huis... In 'tzelfde Graafschap is een Bedelaarshuis waar 't al ziek ligt dat beenen heeft. De groote gewichtige zaken; Die voor de Kamers gaan komen; D'Handels-Traktaten met Duitschland; Is 't waar dat zij nadeelig zijn aan veel van ons Nijver heden Is 't waar dat zij opgemaakt zijn in deMinistereèele Bu- reelen, door Menheeren die weinig of niets weten van Handel en van Landbouw Dijnsdag was er t'Aalst een Zitting van Haodel en Nij verheid; redelijk veelNijveraars; ook eenigeLandbouwers; M. Adolf Van der Smissen, die wonder wel van Taal is, heeft er aangekondigd dat er een Union commerciale en agricole is ingericht, onpartijdiglijk, voor de Stad en den Buiten, voor groote Nijveraars Burgers en Landbou wers; Hij heeft er veel, veel cijffers voorgelezen uit welke blijkt Dat de Menheeren in 't Ministerie in grove dwalingen zijn gevallen; Dat zij cijffers geven van 3 millioen, waar het slechts 160,000 fr. is.; dat zij als invoer van Belgenland in Duitschland rekenen voor 400 millioen fr., terwijl het maar 224, ten hoogste 280 millioen is; Dat Duitschland ons meer en meer den baard afdoet in veel Nijverheden, ons komende kloppen op onzen grond en dat de Duitsche overweldiging nu gaat verpletterend worden. Dat hier een groot Werkmansbelang op 't spel staat, dat de Vaderlandsche Volksgezindheid dringend vraagt de verwerping van het Handels-Traktaat. Dat zij beter zouden doen den Handel met Frankrijk te versterken, daar dit Land ons altijd genegen is geweest en ons in zware financiëele moeielijkheden kan brengen. Zoo sprak M. Van der Smissen en wierd met veel aan dacht aanhoort; en de cijffers die hij aanhaalde, waren getrokken uit officiëele stukken. Isdff Handelstraktaat waarlijk, een slechte nad zaa^.i N -J Voor ons Arrondissement moet het toch waar'zijn; Mr™ Senator Van Vreckem was afwezig door ziekelijkheid; Mr" Senator Liénart, door Familierouw; Mr Volksv. De Sa- deleer moest juist dien dag te Geerdsbergen zijn voor een Begrafenis; Mr Verbrugghe ziekelijk; Mr Woeste had te laat de vraag ontvangen en schreef dat hij zekerlijk tegen de artikels is die aan de Nijverheden van ons Ar rondissement schadelijk zijn; dat hij zekerlijk zal onze belangen verdedigen; maar dat de zaken in 't algemeen moeten beschouwd worden, en gezien of de verwerping van 't gansch Traktaat geen algemeene ramp zou zijn voor Belgenland; dit zal neerstig onderzocht worden. M. Van Wambeke alleen was aanwezig; hij heeft 't ge luk eenen jeugdigen ouden dag te beleven; M. Van Wam beke sprak gelijk M. Woeste schreef; hij ging verder en verklaarde uitdrukkelijk dat verscheide Nijverheden van ons Arrondissement geslachtofferd zijn; de Vertegen woordigers zullen zekerlijk op hunnen post zijn en de be langen van hun Volk krachtdadig verdedigen; maar in dien het te nemen of te laten is! indien 'de gevolgen der verwerping rampspoedig zouden zijn voor Belgenland!... Indien de verwerping slechter is dan de tegenwoordige toestand?.. Men vraagt bescherming en M. Beernaert is voor den Vrijhandel; op dit punt zult gij van M. Beer- r lert niets bekomen. In 't nieuw traktaat zijn verscheide Luusche inkomrechten verminderd, o. a de garens. D'heeren van Ninove doen bemerken dat er waar lijk 10 ten h. vermindering is, nadat Duitschland de rechten der garens van 3o op 87 had gebracht; zelfs met die vermindering is de toestand niet om uit te houden. 1 M. Van Wambeke bemerkt dat Minister De Bruyn i die ook een Nijveraar is, nogtans het Traktaat ten uiter ste verdedigt. D'heeren van Ninove maken de bemerking dat Mi- nister De Bruyn zijn belangen heeft op ander kanten, de a ijl zijn Associatie reeds een groote Fabriek heeft in Duitschland. Er wordt gezegd dat dit Handelstraktaat de dood 's van veel Nijverheden. M. Van Wambeke bemerkt dat men 't zelfde zegt, incts 25 jaren,telkens dat er een Handelstraktaat te berde komt; <-n 't blijft toch voortgaan. Er wordt geantwoord dat de cijffers niet kunnen geloochend worded en dat het verre is van vooruitgang te zijn in openbare welvaart. Mr Gheeraerdts schrikt voor de gevolgen eener verwerping; dan zouden veel Landen ons gesloten zijn, o. a. Oostenrijk; hij haalt 't voorbeeld aan van Italië met Frankrijk; hij vreest ook voor Antwerpen dat nu groote ontvangsten in de Staatskas brengt. M. Van der Smissen en jd'heeren van Ninove ant woordt n dat het algemeen belang boven dit van Antwer pen meet gaan; dat de Bureelderij zich boven Ministerie en Kamers stelt; dat het de macht der Wetgeving krenkt; dat Duitschland gunstigere voorwaarden zal stellen, als de tegenwoordige verworpen worden. Eindelijk wordt er bijna met eenparigheid een Betoog schrift gestemd, om na rijp onderzoek het Handelstrak taat te verwerpen. O Ods Arrondissement zou dus weêral geslachtofferd worden!!!!... Dat komt van ons te laten vernederen en vertrappelen!... M. Van Wambeke roept uit dat d'artikels raro'pspoedig zijn, désastreux voor onze groote Nijverhe den?... Waarom dan den Gemeenteraad niet opgeroepen, de kiezers niet opgeroepen, zich aan 't hoofd der Bewe ging: niet gesteld?., Mlinister Beernaert is voor den Vrijhandel; men zal van hem;dit of dat niet bekomen!... Niet bekomen!!! Moet de We'geving smeeken? Is 't haar plicht niet van te gebieden in dèn naam van 't Volk, krachtens de Grondwet!... Ant werpsen is tegen alle Bescherming; maar Antwerpen is ook tijgen de Bescherming van den Landbouw en Ant werpen ziet met vergulde oogen den Landbouw kwijnen en stterven! Er is look gesproken over d'HOP. Sedert veel jsrenmen zegt: Als^. 't Handelstraktaat met Duitschland eindigt, zal de nadeehjge toest^T onzer Hop eindigen. MDe Ijionincl&^'^-F';Y heeft het bestatigdde Dui t- scV <[ab!j J Onbelast binnen, terwid or-e .-"p iitw..10 g'a/uZcu1 V»u u\ ..erifaiio'; oik j balen Duitsche Hop zijn dees jaar in België gebracht; en onze invoer was maar van 38 baalkes; de Menheeren uit de Bureelen spreken van veel meer; maar ze nemen als Belgische Hop, Duitsche Hop in België gekomen en ander maal door Duitochland aangekocht. D'Hop!... M. Van Wambeke riep uit: Nooit heb ik kon- nen verstaan waarom onze Hop moet betalen en dat de vreemde vrij en vrank hier inkomt! dat heb ik nooit kun nen verstaan!... Als 'c zoo is, bestrijdt dan uit alle kracht en macht deze onredelijke onrechtveerdigheid... Doet zien, Heeren Ge kozenen, doet zien in de Kamers, gelijk bet de waarheid is, dat de Landbouw ziek is en kwijnt, dat het niet ge noeg is eenige Koophandelaars door den Vrijhandel te verrijken, terwijl er met duizenden en duizenden kwij nen... Indien de Belgische Hop en de Duitsche Hop op gelijken voet stonden, er zou hier min Duitsche Hop ko men en de onze zou meer in Duitschland gaan... —0 Duitschland doet ons den baard af... Komt dit niet, om dat wij hier door de politieke twisten, onze macht ver lammen? In Duitschland, er is bijna geen Stad, of z'heeft hare school van Nijverheid.... In Duitschland, men drukt de jonkheid op 't hert dat ze moet werken, studeeren en den kostelijken tijd nuttig gebruiken... De politieke twisten in de Steden!... Liberale Heeren, liberale Nijveraars, de Godsdienst moet er zijn; Keizer Wilhem zegt het alle dagen; zonder Godsdienst, 't ware een algemeene verrotting; kunt gij loochenen dat de ga zetten, de scholen en de werkingen uwer Partij tegen oen Godsdienst gericht zijn?... De Katholieken moeten volher- den in den strijd voor de behoudenis van 't Christene Geloof; dat is hun plicht en hun belang; maar al wie bij u weldenkend en klaarziende is, zou moeten de liberale partij verlaten, omdat zij gansch goddeloos is geworden; omdat zij uw Werklieden tot ongeloof en zedelijke wan orde brengt; omdat zij olie is op den gloed der Socialis- terij... De Katholieke Grondstelsels zijn die van ons Ou ders en Voorouders; de gedachten door de liberale Druk pers verdedigd, zijn de gedachten der Fransche Omwen teling en van alle andere woelige en slechte tijden. 0 Een zaak blijkt nog uit al hetgeen wij zien en beleven: Dat Handel, Nijverheid en Landbouw slecht vertegen woordigd zijn in de Kamers; Landgenoten, Kiezers, laat ons daarop ons aandacht vestigen: Als er plaatsen open komen, geen jonge Advokaten naar de Kamers zenden, omdat ze wel kunnen klappen,maar 'ne man van rijp ver stand, van openhertigen vasten wil; die innig doordron gen is der Belangen van Handel, Nijverheid en Landbouw. 0 Ons Hop betaalde vroeger in Duitschland 20 marken, nu zal 't 14 marken zijn; 't is iets beter, maar de Bel gische Hop en de Duitsche zouden moeten gelijk staan aan den dijk; waarom dat groot voordeel laten aan Duitschland Tegen Amerika heeft de Landbouw be scherming noodig; omdat in Amerika de lasten en de landpachten zeer klein zijn en de grond weinig vet noodig heeft; tegen Amerika bescherming; en in Europa de ge lijkheid... Waar heeft men het ooit gedachtvan diegroote voordeelen te geven aan de Duitsche Hop Als Duitsch land op onze Hop d4 marken blijft zetten, moet België met dezelfde maat niet meten? Keizer Willem is een man van rede en van gezond oordeel; Dat d'Heeren Gekozenen van Vlaanderen en Brabant er op aandringen; nu is 't de oogenblik van de genegenheid te toonen voor de Landbou wers en voor de Burgers en Werklieden; facta non verba, DADEN en WERKINGEN Het Handels traktaat moet daarvoor niet verworpen worden; dat men naar Duitschland over die ar tikels schrijve, op 24 uren is er antwoord; dat men sterk aandringe Wij bidden en smeeken ons heeren Seqateurs en Volksvertegenwoordi gers van gesamentlijk pogingen te doen en van in de Kamers v or de re~htveerdige vraag v»u De Landbouwer is al droef gesteld. Van Graan en Boter komt weinig geld. De verkoop van het Vee alleen kan hem recht houden. Nu in het Slachthuis wordt de koe dikwijls af gewezen. Men vindt de longen aangetast, en rap de beest in den put! Verlies van verschillige honderden franken. Zeker moet gepast worden op de gezondheid, zeker mag slecht vleesch niet verbruikt worden. Maar omdat er zoo een begin van ziekte in de longen bestatigd wordt, is daarom het vleesch ongezond Mannen van ondervinding zeggen van neen. Waarom daD al het vleesch verwijzen En de expert of keur der, is hij onfaalbaar t Zeker niet. Waarom is er dan geen appel of beroep van zijne sententie Als de keurder het vleesch verwezen heeft, het zou moeten aan den landbouwer vrij staan eenen tegen-expert aan te stellen, en de delving zou maar geschieden op akkoord der twee deskundige. Nog eene bemerking De delving geschiedt als behoeds- middel, voor alle man zou het Gouvernement, Bestuurder van het Gemeenebest, er niet moeten tusschen komen en de schade vergoeden Dit ware wederom redelijk. Ook vernemen wij dat er peti tiën in dezen zin onderteekend worden, bijzonderlijk in den omtrek van Gent. Moedige vrienden van den landbouwer houden er zich mee bezig te Sleidinge, Ertvelde, Evergem, Wondelgem enz.. Wij hopen dat zij zullen gelukken en dat hun voorbeeld op ander plaatsen zal gevolgd worden. OF DE SCHOONSTE TROUW' DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Als 't voor de Koningip is, hoe meer hoe liever, sprak de vrouw,. De cipiers-madam wilde betalen; maar de brave groen- selvrouw weigerde Geen geld, als 't u blieft, geen geld, zegde zij, en zeg aan de Koningin dat er velen zijn die zuchten.. Ze zou nog verder gesproken hebben, maar er kwam Volk en zijn medelijden toonen was in die dagen van goddelooze Vrijheid, een Schelmstuk tegen de Natie. Dit geval wierd aan de Koningin verteld en ver troostte haar niet weinig. Korts nadien had zij het bewijs dat er in Frankrijk nog veel goed Volk was; doch als er een Schrikbewind heerscht, de goede gevoelens worden onderdrukt. Een jonge Fran^aise, Foucher genaamd, van burgeis- farailie, nooit in 't Hof geweest zijnde, met een gods dienstig en teêrgevoelig hert, medelijden hebbende met al wie in droefheid was, zij hoort wat de Koninklijke Fa milie afziet; en zonder aan iemand iets te zeggen, ze be- gint zich op te offeren om de gevangenen te gaan ver troosten; zoo geraakt zij in kennis met de Pooftiers van 't Gevang, met de Cipiers; en als werkvrouw of als ken nis van den huize, ze geraakt in de Conciergerie, zonder dat iemand der Municipalen er argwaan tegen heeft. Een Priester E. II. Magnen, die zich verdoken had on der den naam van M. Charel, geraakt ook onder dezelfde voorwaarden in 't Gevang; aan gendarms en soldaten toont hij zijn goedheid en mildheid en zoo is het hem mogelijk veel ongelukkige Slachtoffers te gaan troosten, te gaan biechten en tot de dood te bereiden. Die Dood kwam bijna altijd zeer onverwachts in dit ge vang. Ze zitten daar opgesloten met 20, 30, met 40 personen in éen zaal; de deur gaat open; 't is een Municipaal; hij heeft een papier in zijn hand; er staan daar namen op; hij leest ze luidop af; al wie afgeroepen is, moet dadelijk meê; dadelijk; buiten staan de karren gereed; ze worden er op gebracht als slachtdieren; een uur nadien hun hoofd rolt op 't Schavot; en zoo gaat het eiken dag verscheide ma len; en Marat komt aan Robespeer zeggen 't En gaat niet rap genoeghet duurt te lang wij moeten naar middelen zoeken, om er dagelijks met duizenden te doen sterven. Zekeren dag, Mejuffer Foucher is bij verscheide ge vangenen geweest en komt bij den Poortier M. Richard Mr Richard, mijn goede man Wat belieft er u,c juffer Er zijn hier nog gevangenen Ja, zekerlijk, velen De Koningin ook De gewezene Koningin ook Zou ik haar eens konnen zien Haar zien gij! onmogelijk wilt ge mij op't Scha vot brengeD?. Hoort, daar moogt ge niet meer van spre ken of de baan is u hier afgesloten Wat, bij de Konin gin willen komen Mij op 't Schavot brengen Wat kon de Dochter doen Zwijgen en geduld hebben; en trachten meer en meer in de vriendschap van den man te komen; met geschen ken aan zijn vrouw eu kinderen; De tweede maal dat Mejuffer Foucher sprak van bij Te Koningin te gaan, was den Cipier zijn antwoord veel rain vast; doch hij toonde met d'oogen de vier Gendarms die wacht hielden aan de cel der Koniügin. De vier gendarms De Fransche Dochter had bemerkt dat er van de vier twee waren, die teekens van eerbied en getrouwheid gaven aan Marie-Antoinette; zekeren avond dat die twee brave gendarms de nachtwacht hadden, herhaalde zi haar voorstel, drong zoo sterk aan, toonde dat er geen gevaar was, zoodat eindelijk de Cipier toestemde haav' bij de Koniügin te laten. 's Middernachts, tusschen twaalf en éen ure, leidde hij haar binnen; Daar zijn nu de wenschen volbracht dier helüha'lif Dochter, zij is bij de Martelaresse; Doch waarom staat zij boomstil waarom spreekt, j nu geen enkel woord Omdat zij aan haar eigen vraagt Is dat wel M u i Antoinette, de Koninginne van Frankrijk, weleer ge noemd de schoonste vrouw van Europa Is dat wei de Dochter der Keizerinne van Oostenrijk Haar hairen zijn wit geworden, haar oogen staan weifelend eB treurend in haar hoofd, angst en druk zijn erin te lezen; haar voor hoofd, nog zoo jong, is reeds vol rimpels en haar wan gen zijn uitgehaalt door kommer en ellende Geen won der dat Mejuffer Foucher geen woord kon spreken. De Koningin van haren kant, is ook verwonderd; op die nachtelijke uur, een vreemd vrouwspersoon in haar gevang, met toelating van Gendarms en van Cipier; is dat geen bespiedster? om haar genegenheid te winnen en haar woorden te gaan overdragen? om met haar leven misschien ook hare eer te schenden De Koningin zweeg en in weêrwil der schoone woorden van getrouwheid en eerbied die de Dochter uitsprak, ontving zij geene gun stige antwoord. Het hert vol droefheid verliet Mejuffer Foucher het gevang; doch zij liet niets blijken, en eenige nachten na dien, als dezelfde gendarms van de wacht waren, keerde zij terug. Dan luisterde de Koningin met hartelijkheid naar hare woorden; een stem in 't hart zegde haar, dat die Dochter uit zuivere genegenheid tot haar kwam en men begon gansch vertrouwelijk te spreken. Het inzicht der Dochter was niet alleen de KoniDgin in haar lichamelijk lijden te troosten, haar woorden van liefde en eerbied toe te spreken: hare gedachten reikten veel booger; overtuigd zijnde met geheel Frankrijk dat het óchrikbewind eenen doodelijken haat tegen de Ko ninklijke Familie had opgevat, dat Marie-Antoinette in Tien haat het grootste deel had, dat de Jacobijnen dage- liiks en met meer geweld haar hoofd vroegen, daarvan overtuigd zijnde, had Mejuffer Foucher besloten aan de Koiiingin te verschaffen de machtige bovennatuurlijke vertroostingen, die de Christene Kerk aan hare kinderen verschaft. Als een ware Christene, bezield met de zuiverste in- ichtèn, wachtte juffer Foucher niet lang van aan de Ko- oiügin te spreken over de geestelijke Troostmiddelen en haar plan om eenen Priester te doen komen. Een Priester Bij dat woord, de Martelaresse sloeg oogen van innige begeerten naar de Dochter; een Pries ter, zegde zij; kent gij een Priester die den Eed niet ge daan heeft? Of ik erken, Majesteit, er zijn er Dog zoovelen in 1 rankrijk, zelfs in Parijs, die met gevaar van hun leven, de Sacramenten bedienen. Er is 0. a. een oude bejaarde ""riester E} H. MagniD, die als arbeider verkleed, in dees gevang reeds vele ongelukkigen is komen troosten.. Als Madame het begeert, zal hij hier een der volgende nach ten komen. Och, ja, zekerlijk; maar stelt gij u in geen gevaar? en de brave Richard, hij is zoo goea voor mij Wees gerust, madame, we gaan metd'uiterste voor zichtigheid te werk, en de goede God zal ons bijstaan. Drij nachten nadien, (de twee brave gendarms waren weêr van de Wacht, de Cipier had zich laten overhalen, ja, hij begon zijne medewerking te verleenen. want ook zijn hert liep over van medelijden voor de Koninginne,) drij nachten nadien de oude Priester stapte de arme cel binnen, waarin de Koningin zat opgesloten verwittigd zijnde, verwachtte zij hem eri er had een onderhandeling plaats die een uur en half duurde. Terwijl de twee Gendarms opletteden of er geen on raad kwam, terwijl de juffer daar geknield zat in een hoek der celle en den Ileere vurig bad, de oude Priester sprak tot de bedrukte Koningin; hij toonde haar den Za ligmaker die geleden had, meer dan iemand en die aan alle stervelingen toeroept: Neemt uw Kruis op en volgt Mij.. Hij toonde haarde kortheid van den tijd, de lang durigheid der eeuwigheid; dat er toch maaréene zaak strikt noodzakelijk is, unft necessaria, ëene zaak, dat na 't verduldig lijden éene eeuwige vreugd is, dat wij door een deugdzaam leven en veel lijden en beproevingennaar het rijk van eeuwige Vreugd moeten ingaan... Hij toont haar de Moeder Gods, Ons Lieve Vrouw der Zeven Weëen, die meer geleden heeft dat ooit iemand kan lijden; bij spreekt haar van de millioenen Martelaars, van de ontel bare Christenen, die het hardste leven aannemen uitliefde Christi.. En d'arme Koningin in haar hert daalt een onbe schrijfbare troost... Tranen van ontlasting rollen op haar bleeke wangen; ze bedankt den Priester; ze viaagt zijne zegeniDg en dan vliegt zij aan den hals van de jonge Dochter, die haar dit geluk heeft verschaft. Richard, de Cipier, is geraakt in zijn ziel; hij wordt de medehelper van de Dochter; hij zoekt de gepaste gelegen heden; door zijn toedoen, kan de Priester meermaals teg rugkeeren;... de Koningin spreekt verscheide malen hare biecht en zekeren dag wordt dit gevang geheiligd door de komst van Onzen Lieven Heer in zijn Altaargeheimenis. ('t Vervolgt.)

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 1