Rampen Misdaden Ongelukken Buitenlands. Missouri, Ame rika, is d'Hoo- geschool afgebrand, d'Hoogeschool de schade beloopt tot 400,000 fr. De Bibliotheek, met 40,000 boeken is vernield. Dat is dikwijls een onherstelbaar verlies handschriften, boeken die uitverkocht zijn. "eljik Jan Clerker het gaat worden en de Kroon des Hemels. - - De Czarinne van Rusland heeft ook d'Infiu nza. Te Berlijn is de werkstaking der letterzetters gans< h mis lukt. In Engeland graafschap Patrag is srie len Bedelaar James Murphy, nalatende een miüioe i fran ken zijn erfgenaam, zekere Patrot Donne! een klei: boerken.is schielijk zinneloos geworden, als hij 'taieuws dier onverwachte erfenis ontving.Op d^ iji- St-Pe- tersburg naar Warschou of Polen zijn verscheice tr ;;ns in de sneeuw blijven steken; en nabij Kiaziatijn zijn twee treins opeen gebotst 12 wagons vernield ?r> '3 menschen dood, en velen gekwetst. Geluk da' men nog een sneltrein met 160 reizigers kon stil jee Antwerpen. Overlijdens Aalst. XxOlIoStd» moordenaars. Er is iets aan te doen. Kardinaal Manning', Overlijden. VATER KNEIPP. PEERD OP HOL. Zondag tegen den avond waren eenige beerkens onzer stad met eenen ijsstoel op trok, 't Was schoon en plezierig daar vlie gen over den blanken sneeuw. maar... Op zeker oogenbilk. het peerd begint te steigeren, snauwt in zijne wilde bewegin gen de teugels af en zonder te luisteren naar het geroep zijn! vloog üns het meesters, of te zien naar den schrik der burgers driftig vooruit de markt over, de nieuwstraat in.. Aan de wacht lagen eenige kinderen te spelen met eene slede. Op het zicht van het woeste dier sprongen de kleinen er uit. gelukkiglijk in tijds, want in hare dolle vaart sloeg de prachtslede hun speeltuig in wel twintig stukken. De menschcn zagen dit alles met den schrik in het hart, waut er was veel volk te been en er waren nog ergere onge lukken te vreezen. Eindelijk kwamen de heerkens met hunnen ijsstoel op den lantaarnpaal, recht over den heer De Clippele terecht. Zij la gen daar in den sneeuw, met de halfverbrokene slede maar het paard dat door het breken der tremes vrijer was dan ooit, stoof in wilde vlucht de Nieuwstraat in. Alvorens men het kon tegenhouden, bekwam de kleine De Smet een lichten slag op het been. In de fabriek van M. Jclie is maandag noen een be treurenswaardig ongeluk gebeurd. De meester Modest Van Mulders is nog geene 10 minuten aan 't werk of zijn hand geraakt tusschen het machien. met het ongelukkig gevolg dat vier zijner vingeren werden vermorzeld. De wagen van M. De Wolf, geladen met Spaansche tarwe, rijdt dijnsdag morgend door de Zoutstraat. hij moet zich mijden voor een ander voertuig, glibbert af, juist aan den Bazar, en den lantaarn, die er s'aat, wordt omvergeworpen. Wat een mensch toch kan tegenkomen. RmiCCD AANHOUDING DER Eindelijk 't wierd tijd z'hebben ze, de moordenaars, de wreede Moordenaars die den 20 December die Dame en hare meid hebben vermoord, terwijl de zoon op speel reis was. Policie en Justicie hadden scherp in d'oog de gepa tenteerde luiaards en de bezoekers der slechte huizen. Maandag wierd er overgebracht dat 'ne zekeren Achilles Ledru groote kosten deed boven rijnen staat; er wierd onderzoek gedaan en op zijn kamer vond men veel voor werpen waarvan Ledru den oorsprong niet kon zeggen. Men hoorde ook dat die Ledru veel blaai en zwaai maakte boven staat. Dijnsdag waren die zaken bevestigd, en woensdag kreeg Ledru zijn citatie. Hij gebaarde van naa^ Oudenaarde te gaan, maar liep uit met zekeren Victor Bourgeois, oud 17 jaren; Bourgeois zegt dat Ledru hem met beloften en bedrei ging heeft willen doen zwijgen en Bourgeois is woensdag avond bij de Familie der vermoordde weduwe gaan zeg gen dat Ledru de moord had gepleegd. Ledru is 21 jaar en slotmaker van stiel. Bourgeois zegt dat Ledru met briefkes van 1000 fr. liep. Mt juffer Van Loo is met Bourgeois bij de Policie ge gaan en daar zijn al de verklaringen bevestigd; de moord is gepleegd tusschen n en 4 ure 's nachts. Ledru heeft in dit huis nog gewerkt aan de sloten; eerst is de meid vermoord en dan de weduwe. Ledru is een kerel van slechte zeden, die veel in slechte huizen verkeert. Nu wist de Justicie genoeg en de aanhouding van Le dru wierd besloten, daarbij hij was gevlucht, de Gen darms waren op zijn trassen, toen hij donderdag door buitenmenschen aangehoord wierd en ingeleverd. Ledru is getrouwd van zijn 19 jaren en heeft 2 kinde ren... Hij beschuldigt Bourgeois van zijn medeplichtige te zijn Bourgeois is in staat van aanhouding. DENDERWINDEKE. Sedert eenigen tijd roepen onze klokken als onophoudelijk Brand brand on langs brand bij Pieter Paternoster, wijk Nayken-, over eenige weken brand bij Petrus Potier, Dorp; inden voor avond van Drie Koningendag, brand bij Vader Gorec Potier, Dorp; op Drie Koningen na de Hoogmis weder om brand nevens Goren Potier, de herberg Oetingen; waarlijk onze brave menschen zijn vol angst en be nauwdheid, zooveel te meer, dat het gerucht bij som- m;ge menschen loopt, dat:t de >*tten zijn die den jrforeugt ia tV uihriivu. i00 achtbare Burgemeester, die tot middernacht toe, bijge staan door de gendarmen, z!ch ten pandc stelt, zal on bekwaam zijn, die viervoetige brandstichters te keer te gaan; het rattenvergif alleen zal een einde aan onze brandrampen kunnen stellen. NINOVE. Zondag laatst binst de hoogmis ver maakten eenige jongelingen zich met sneeuwballen naar de voorbijgaande personen te werpen aan de Koeipoort. Hetzesjarig kind van Camille DeClcrcq uit den Nedcr- wijk kwam daar voorbij en kreeg een .sneeuwbal in het rechteroog zoo dat zij bloedde. Proces-verbaal is opge maakt. Zondag, omtrent 5 ure 's avonds, is te Ninove een diefstal gepleegd bij de dochters Carlier, winkeliersters in specerijen. Toen zij in hunnen winkel kwamen, bemerkten zij dat de schuif van den toog verdwenen was, met eene som van 40 tot 50 fr. De dieven zijn onbekend. MECHELEN. Diefstallen. Bijna wekelijks zijn onze markten het tooneel der gauwdieven; alle zaterda gen oefenen zij hun oneerlijk stieltje uit. Zoo werd verleden zaterdag eene pachteres van haren geldbeugel ontlast, behelzende 42 franken. Op de vleeschmarkt werd eene andere vrouw haren korf, be vattende verschillige koopwaren, alsmede eenen regen scherm ontstolen Op de groote markt ontvreemdde men aan een koop man eenige kleine kleedingstukken. Ondanks deieverige opzoekingen der policie, heeft men de dieven niet ont dekt. ANTWERPEN. Vigilant gestolen. Maandag nacht heeft men op de Veemarkt, terwijl de koetsier even in eene herberg w as, de vigilant n. 77 gestolen, toe- hoorende 'aan M. Hagemans, Borsbeekschestraat, te Borgerhout. De dief en de vigilant worden beiden opge zocht. ANTWERPEN Wat er toch gebeurt in ons Lande- ken Vrijdag morgend rond 6 ure vonden voorbijgangers op een plankier der Houwerstraat 'ne man liggen bijna gansch naakt; alles was hem ontnomen, tot zijn broek en cchoenen toe. Hij lag van zijn zeiven. Men heeft hem bij eenen bakker gedragen, wel gewarmd en overwreven en dan naar 't Gasthuis gebracht, 't Is zekeren John Kelly, Engelschen matroos. Een Duitsche lapper en zedebederver, zekeren Emiel Hüssen is zaterdag door de Policie bij de kraag gepakt, als hij met den Friesland naar Amerika ging overvaren. Een ander stramijn is aangehouden, een Belg, die in de Diepestraat bij vrouw Marie Janssens rond de 800 fr. had gestolen. BRUSSEL. Zondag voornoen rond 9 ure wierd er aan de Koninkdreef ieverig met sneeuwballen ge smeten de sneeuw wrong geweldigen een ongeluk had plaats een jonkheid, Jules D. kreeg een bal, met ijs gewrongen, op zijn hoofd en viel grondelings néér. Zijn toestand is zeer gevaarlijk. Niemand weet wie den bal gesmeten heeft. Daarbij, 't is een ongeluk. Aan de Beurs, in 't Hotel Central, een jonge flinke vreemde heer, burggraaf Arnold de Ruel, van A- miens; 't wasgrootsch en nobel; het beste was niet lek ker genoeg en hij betaalde altijd met nieuwe bank- briefkes, terwijl de gardens mild bedeeld werden. Maar 't kwam uit, waar 't gebrand had kadé, met name Alphons Laplate 19 jaar, schrijver bij eenen grooten Nijveraar te Amienshad er 36,000 fr. gestolen en kwam dit geld naar Brussel verkiskassen. Hij had nog 3000 fr. drij revolvers en eenen dolk.... 't Gaat hem nu smal afvallen. KOEKELBERG. Levend verbrand. De twee kinderen van M. Jonassen, wonende in de Kerk straat alhier, speelden zaterdag namiddag in de keuken, terwijl hunne moeder een oogenblik in hare slaapkamer was gegaan. Eensklaps vatten de kleeren van den klei nen Paul vuur en het knaapje werd door de vlammen omringd. Geene redding baatte. Na een uur verschrik kelijke pijnen, gaf het arm kind den geest. WOLVERTLM. Een erg ongeval had dezer da gen kunnen plaats hebben te Wolvertem. Een beenhou wer der gemeente Meysse, die tc peerd naar Wolver"m gekomen was en wat te veel in htt glas had gekel n, kwam voor de herberg, genaamd De Kroon, gel ju- den door de weduwe Jos. Baeck. Hij leed er met /ijn peerd binnen en reed vervolgens tot 4 maal rond /den billard, die in de herberg staat, terwijl hij vcrschilige stoelen omver wierp. erd eindelijk door alk de verteerders tegengehouden zonder dat er eenig enjpluk gebeurd was. WOUBRECHTEGEM. Vrijdag verleden veek, ten 10 uren des avouds, is er brand ontstaan aan het huis van August Laureys, het huis is de helft afgebrand en eenige hoenderen in gebleven. Zonder de tust-hen- komste van Victor De Cooman, aldaar Koster, w>s het huis teenemaal de prooi der vlammen, het hui was maar nieuw gebouwd, doch gelukkig in zekerheid. Bijna schrikkelijke brand in de kerk te Sini-P'uwels op zondag 10 Januaji laatst om 5 ure 's morgens. De brand was ontstaan door het vallen van een -onkje van eene brandende kaars op den Autaar. Een moedige pompier die gelukkiglijk er omtrent was, blusch het, ten', ijl dc koster de lichten was gaan aansteken. WEST-VLAANDEREN. Vrijdag avond, rond 101/2 ure, zijn dieven al achter langs den kelder inge broken in de pastorij te Beythem. De meid ontwakende, hoorde gerucht, ging den heer pastoor ontwaf n, en zegde wat er gaande was. De heer pastoor antv ordde dat het inbeelding was, en zij terug zou gaan -tapen Maar op eens nog gerucht hoorende, riep de meid Wie is er daar wat moet gij hebben Men zal het u seffens gaan toonen, antwoordden de kerels. De meid, zeer verschrikt, ging naar eene der voorkamers die op den steenweg van Meenen naar Rousselare uit zicht geven, sloeg eene ruit uit, en riep om hulp. Geluk kiglijk dat er in eene herberg recht over f„orij nog lichten men niet slapen was haar hulpkreet werd ge hoord en hulp werd opgedaagd. De dieven aldus op de vlucht gedreven, hadden reeds een vollen bocerpot en flesschen bier gereed gezet om mede te nemen. In de blommolens van MM. Vercruysse te Harel- bekc, had mer. maandag avond der verledene week een voer blomme geladen om 's anderendaags vroeg te ver trekken. Als de boever's morgens in 'c stal kwam te wege om in te spannen, was hij niet weinig verwonderd een der peerden geheel gegarreeld te vinden, en bij den wagen komende, zag dat er drie zakken blomme ver dwenen waren. Men veronderstelt dat er dieven met kar en peerd ge komen zijn en de zakken blomme medegedaan hebben, Door het sneeuwweder zullen zij moeite gehad hebben om meer te laden, en naar 't stal gegaan zijn om een peerd te leenen. Maar daar het een droef was dat zij vast hadden, en het met zijn gewone man niet te doen heb bende, algauw zou slaan en bijten, zal dar. de dieven ontmoedigd hebben. Donderdag heeft men te Beveren, uit de Leie, een halven zak blomme getrokken, voortskomende van de diefte gepleegd in de watermolens van Harelbeke. Men is op het spoor der daders. Vrijdag is er een persoon voor den onderzoeksrechter moeten verschijnen. In den nacht van 5 tot 6 januari heeft men ten nadeele van Constant Parreit, winkelier te Moorseele, eenen grooten diefstal gepleegd. De dieven hebben zonder braak langs de venster bin nengedrongen, en hebben den pupiter en tooglade open gebroken, en niet veel vindende, hebben 2 e verscheide stukken ellegoederen medegenomen, welke te samen eene weerde hadden van rond de 300 fr. Donderdag was te Roubaix, aan de Morelbrug, een man aan het twisten met eene vrouw. .De man sprong eensklaps in het water, en de vrouw volgde hem weldra. Met groote moeite konden de twee drenkelingen opge- vischt worden. De man is een herbergier van Doornik, gehuwd en vader des huispezins. De vrouw zekere Marie B... oud 26 jaar, van haren man gescheiden, en onderhield be- trekkicgen met de -*•rsr, doch deze wilde met haar atbreken. - jj® j l -cige;Cch-Nc. - Uit wanhoop wilde deongdukkigezich zeifmoor^eli. Hij heeft nu echter berouw, en vraagt niet beter dan. bij zijn vrouw te mogen wederkeeren. LUIK, 11 jan. De zoon van eenen staatsbediende, die om zijne ongehoorde verkwistingen onder voogdij staat, was dezer dagen het voorwerp van eene zonder linge grap. Eenige vrienden zagen hem in eene dorps herberg zitten en zegden aan den hospes, die den man niet kénde, dat hij de beruchte dief Soromer was. De herbergier verwittigde de policie en de gendarmen, en eenige oogenblikken later was de arme jongen naar de statie gebracht en in eenen wagon gestoken om naar Luik te worden overgevoerd. Onder» eg werd hij echter herkend en niet reel complimenten weerlosgelaten. ROUX-BIJ-FOSSES. Zaterdag avond rond 8 ure, kwamen drie personen in eene afgelegene herberg, gehouden door een ouden jongman, den heer Guyaux. Zij noodigden den herbergier uit met hen eene partij te kaarten. De partij gedaan zi;nde, gaven zij een stuk van 10 fr. in betalirg. Terwijl de herbergier zich naarzijnen toog begaf, sprongen de drie personen op hem, wierpen hem ten gronde, sloegen hem met stokken, en namen vervolgens al het geld dat zij in zijn huis vonden. Na deze heldendaad lieten zij den ouderling meer dood dan levend op den grond liggen en verlieten het huis. ZONINGEN. Huiselijk drama. De echtge- noote Wilmer Miche, eene vrouw van een vijftigtal ja ren oud, is in hare woniLgdoor haren echtgenoot ver moord geworden. Zaterdag is het lijk door eenen gebuur ontdekt in een huis, gelegen op de Guelaine 1 waar vrouw Miche sinds eenigen tijd leefde. De ongelukkige was het aange zicht bijna gansch door de ratten afgevreteu. De policie is onmiddelijk ter plaats gekomen. De echtgenooten Miche-Duez leefden sinds eenigen tijd in oneenigheid. Het waren naar het schijnt twee on verbeterlijke dronkaards. Donderdag, waarschijnlijk tengevolge van eenen twist, heeft de echtgenoot zijne vrouw met eenen ijzeren staaf geslagen, die de dood veroorzaakt heeft. De dader is gevlucht. Men verwacht het parket van Bergen. JAMBES. Dubbele Moord. Ja wreede dubbele moord Te Jambes in de Walen; De kleêrmaker Trousse, zijn vrouw barreelwachtster zijn vermoord gevonden buiten hun huis; de man dood geslagen met piek of ijzeren stok; zijn vrouw het hoofd afgekapt en dit hoofd niet meer te vinden welke mon sterlijke wreedheid En thuis waren 4 kinderkes, waar van het oudste nog geen 6 jaar. De Geburen hebben er zorg voor gedragen en zijn dan rondgegaan voor die arme Weeskes; na eenige uren hadden ze 700 fr.. Maar die wreede dubbele moord 1 Ze zal uit haat en wraak zucht gepleegd zijn. MIJNRAMP TE KREBS. Uit New-York, S;an.; De ramp viel voor ten 5 uren. Er zouden meer d a 1 aoo dooden en veel gekwetsten zijn, zegt de eerste ti J ng. Volgens een latere mare, zijner van de 300 v c k' I den die in de mijn waren, 95 langs eene kloof en 42langs eenen put kunnen ontsnappen. Zij zijn zoo zeer verbrand, dat er zeker den helft van sterven zullen. De uitbersting had plaats op het oogenblik dat de dag- ploeg gereed stond om te worden opgehaald. SNEEUW. Er is in Engeland zeer veel sneeuw ge vallen. In 't noorden van Schotland zijn drie treinen in gesneeuwd. Te Inverness duurt het tempeest reeds drie dagen. 3000 milicianen die dijnsdag morgend van het eiland Newin vertrokken waren naar Schotland, bleven twee dagen te Sornaway, daar de boot ze niet kon inschepen. Toen zij eindelijk overgebracht waren en op den trein zaten, sneeuwde deze ook in, en zij bleven 24 uren van alle hulp beroofd. VREESELIJKE ZEERAMP. 411 SLACHTOFFERS. Een telegram uit Hong-Kong meldt dat de Engelsche stoomer Namchow, welke dienst doet tusschen de Chi- r.eesche kust, gezonken is aan het punt vaa Pu-Pchu, ten gevolge eener breuk aan den schroefboom, 414 per sonen zijn vergaan. Het grootste deel -der passagiers waren Chineezen, doch gansch de bemanning jbestond uit Europeanen. Fluï I edition A Verschrikkelijk ongeluk. Een rruilMJlldllU. verschrikkelijk ongeluk heeft }e Berlijn plaats gehad. Een man, die voor eenigen tijd op reis moest gaan, wilde zijne vrouw een revolver ach terlaten als wapen ter verdediging. Hij was bezig dat wapen te laden en zijn dertienjarig zoontje stond daar bij toe te zien. Daar ging, hoe weet men niet recht, het schot plotseling af en de knaap viel, door het hoofd ge schoten, dood op den grond. HnlltnH Influenza. In een groot gedeelte 4 van Friesland heerscht de ziekte thans in hevige mate. In sommige plaatsen heerscht zij van huis tot huis; er liggen er in elke woning 3, 4 of 5 ziek. Te Joure, te Corredijk en te Wolvega heerscht zij het ergstin laatstgenoemde plaats komen vele sterfgevallen voor. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat de influenza aldaar op onrustbarende wijze blijft voortwoeden. Verleden week waren er 51 sterfgevallen, een cijfer dat hooger is dan bij vroegere chorlera-be- smetting. SNEEUWSTORMEN. In Spanje woeden hevige sneeuwstormen. De treinen zijn tegenhouden FjIUCTpIatiH Gaoote brand. Eender grootste o branden welke in de laatste tijden zijn gezien geworden, is woensdag morgend'in de Too- leystreet op de boorden der Teems uitgebroken. De groote bloemenmolens, toebehoorende aan het Huis Feth Tailor en Cie zijn geheel in asch gelegd. 280,000 zakken bloem zijn de prooi der vlammen ge worden. 30 pompen zijn op de plaats werkzaam. De brand ontstaan door eene ontploffing van bloemstof. Dijnsdag de Kie zing om M. Jacobs zaliger te vervan gen. Onze Kandidaat is M. Max Bausart, een geleerd, heldhaftig en openhertig Man, Vlaming, Demokraat, Anti-Militarist; de kandidaat der Partij van 't Licht en der Geleerdheid is een 'groote O, en een wieg, die niet weet wat hij wilt.. Met glorie en viktorie heeft Antwer pen de verklaringen aanhoord van M. Max Bausart Mijnheeren, laat mij herhalen wie ik ben. Ik ben Katholiek; In dagen van geluk, zoowel als in dagen van rouw. was de godsdienst mijn steun en mijn troost; en de God mijner vaderen, die ook de mijne is, zal, hoop ik, ook dien mijner kinderen zijn en dien blijf ik trouw tot den dood. Ep op politiek terrein Van Franschen oorsprong, en Frankrijk bemindende als het land mijner vaderen, heb ik mij nochtans g schaard aan de zijde van hen, die Vlaanderen verdedigei Wat ik zegde over 3o jaar, nevens professor David, dat herhaal ik. De zaak van Vlaanderen is eene rechtvaardige zaak als het Staai .bestuur deed aan de Walen -»at bet doet genover ons, ik zou aan de zijde der Walen staan. De Vlaming moet gelijk zijn aan den Waal, de Waal mag niet overheerschen in Vlaanderen; wat ik nog min der wil, is dat de Vlaming een ondergeschikte weze zijn eigen land. (Geestdriftige toejuichingen.) Wij zijn allen kinderen van een zelfde huisgezin; en een huisgezin heeft ieder dezelfde rechten en plichten voorrechten bestaan er niet. En het militarism Ik ben niet alleen vijandig aan alle verzwaring van militaire lasten, maar zelfs aan alle militaire lasten. Een land aan wien het ontzegd is de wapens op te ne men heeft geene militaire lasten, geen ministerie van oorlog noodig. (Daverende toej.) Ik ben niet van degenen, die denken dat zij wijzer worden met de jaren; wat ik vroeger haatte of beminde, dat haat en bemin ik nog. Ik bemin hen, die miskend en vernederd worden. (Bi weging van aandacht). Ik heb altijd hen bemind, die arm en verstooten zijn. Al wat ik bezit aan kracht en verstand, heb ik altijd en altijd ten dienste gesteld van den kleine en van den wexkman, van dien werkman, die ten onrechte wordt miskend en vernederd. Ja, de hoogere klassen aanzien den werkman als min der dan zij en zij vergeten die schoone woorden van Hem die zich voor ons liet slachtofferen Vergeet niet dat gij allen broeders zijt. Dat hebben zij vergeten, de hoogere standen. Dat, mijnheeren, heb ik verdedigd over 25 jaar, met al de kracht der jeugd; dat zal ik thans nog verdedigen met de bezadigheid van mijnen ouderdom.. In steden en dorpen ontmoet men vele kleine kinderen die bedelen. Zij zijn 8 of 9 jaren oud en het is c.-n cn. t\cz als 't u blieft, Mijnheere En de voorbijganger geeft gemakkelijk aan die kleinen, 't is toch zoo koud en zij zien er zoo armoe dig uit Die bedelarij is nogtans allerslechtst. Vooreerst, die kinderen zullen later niet willen werken. In ongeleerdheid. luihetd en ongodsdienstigheid zullen zij opgroeien. Vele van die kleine bedelaars worden dieven en boosdoeners. Dat de politie er tusschen kome Dat zij de Ouders opzoeken, dezer kleinen. Zij zullen dikwijls vinden dat deze vaddig te huis blijven zitten of in hun bed liggen, binds dat zij de kleinen op bedelen uitzenden. Meermaals zullen zij ouders ontmoeten die hunne kleinen onbermhertig afranselen als zij geen centen genoeg aanbresgen. Een goed proces verbaal tegen deze onmenschen en de medewerking van het Liefdadigheidsbureel zou zeker deze kwaal doen verminderen. Oude gewoonten kwaad om laten. In de groote steden vind men nog het vooroud gebruik van factionnairs. Die dutsen van soldaatjes staan daar dag en nacht voor een wachthuis, een fourragiemagazijn enz. enz. Hemelsche deugd, is men verlegen misschien dat de dieven er meê zullen loopen Wel* dat men een waker of twee in het ge Richt doe vernachten, maar dat men ophoude van dat dwaas sentinellespel- Oh la la. Wij vernemen dat in den nacht tusschen maandag en dijnsdag verraderlijk geschoten is geweest rp garde chassen die op patrouille gingen. Dit is geschied tus schen Mariakerke en Wondelgam. Gelukkig dat niemand is gekwetst. Die pensejagers zijn toch gevaarlijke mannen. oud 70 jaren. Mr den Deken van Kortrijk heeft den Dienst moeten doen, vermits Mr den Deken van Avel- gem met d'Influenza ligt. E. H Busschaert, Pastoor van Vichte is ook dood en E. H. Haems, Pastoor van Assenede, hij staat daar sedert t jaar 70 en was een groote weldoener der Armen. Te Brussel is overleden M. Scherpenseel, letterkundig Lid der Koninklijke Taaikamer van de Vlaanderen. Te Ronse is overle den. E. H. Heynssens, Pastoor van St-Martenskerk al daar, 62 jaar oud, Gentenaar van gehorte; Ronse is hem veel verschuldigd; en wat hooren, wat liooren wij die geleerde, diepdenkende helderziende Man, die groote voorstaander der Rechten en Belangen van 't Werkvolk, die zulke uitdrukkelijke Brieven en Artikels geschreven heeft voor 't Huishoudelijk bestaan der werkende klas, dieinEngeland de grootste achting genoot bij alleKatho- lieken en bij de beste Protestanten, Kardinaal Manning, de Bestrijder der Dronkenschap, die overlaatst nog de groote Betooging der Matigheidsgenootschappen voor zat, men heeft het al geraden: onze Meester en Vriend is overleden, in den hoogen ouderdom van 84 jaren. Ziehier het afbeeldsel van dien verdientrijken en roemweerdigen Prelaat, de luister der Roomsche-Katholieke Kerk, gelijk hij in zijn jonkheid, voor zijn bekeering de eer was zijner protestantsche sekte. Wel, heere lie ven goeden Do- minus! wat ster ven er overal veel menschen T'Aalst hebben wij ver loren E. H. De Baerdemaeker, Pastoor van 't Begijnhof, die goedhertige vrolijke zalige Ouderling; ook Mr Ferd. Roggeman, Congreganist-Jubilaris, Bestuurder en Hel per-Inrichter van 't Werk der Drukpers, ieverige en vrome Katholiek.. Veel Volk op den Lijkdienst, o. a. de Congregatie der Jongelingen, met Standaard ia rouw, Prefekt en 70 Leden; Te Genua is overleden de Aarts bisschop; te Kamerijk ook den Aartsbisschop; te Waar- maarde is overleden E. H. De Coninck, Pastoor aldaar, S. E, Ie CarHinal Mannin^. Men meldt ons het overlijden van den heer Edouard Vam Cauwenberge, Schepene det stad Oudenaarde, Voorzitter der Hospitie Commisie en Secretaris der Kerkfabriek. Het was een man van groot en schoon karakter. Onbeschrokken trad hij ten strijde tegen de liberalen. Met pen en taal verdedigde hij Godsdienst en Vaderland. Over 20 jaren kwam hij de eer ste als katholiek Raadslid het Stadhuis van Oudenaarde bin nen. Iedereen in die stad weet welke diensten hij aan Stad, Kerk en Hospitaal bewezen heeft. De heer Van Cauwenberge was ook een man van uitstekende kennissen. Vele werken heelt hij geschreven over historie en oudheidskunde. Deze geleerde man was zeer eenvoudig en rechtzinnig in zijnen handel. Hij telde menigvuldige vrienden die hem allen wel waardeeren. Als men zijne dood vernam,, zegde men overal Welk verlies voor Oudenaarde Dit gezegde bewijst zijne verdiensten. Hij stierf 75 jaren oud zijnde, dat hij in vrede ruste In Duitschland komt er een gazet-Kneipp uit; ze gaat vertaald worden in 't Fransch door Mad. wed. G. Le- brocquy; 5 fr. 's jaars, verschijnt alle 14 dagen; inschrij ving bij Mad. wed. Lebrocquy, te Oostcamp, West- Vlaanderen. Deze week was op Chipka een heer uit Gent; veel, veel zieken aldaar; meest Influwenza; slechte papieren; maar al die Vater Kneipp zijnen raad gevolgd hebben, waren er rap van af; te weten, namelijk die in de warmte gebleven zijn, te bedde is 't best, alle uren een wassching met koud water, dan weer te bed, subito, alle uren een lepel melk of water en op 10 12 uren, de bacillus der Influenza, was den lijve uit; niets zonder moeite, nihil sine labore; 't kost moeite die wassèl...,u met koud water; maar dc gevolgen zijn heilrijk. AATiST De Stad heeft een nieuw artikel ge- voegd bij de Wet op d'Orgelbals Dat de Huizen van Orgelbal die opstaan tegen de Wet, door de gewapende Macht zullen gesloten worden voor dien avond of nacht. Gaat Aalst in 1892 op haren nek blijven zitten met die kostelijke liberale scholen? Z'hebben veel kinders, ja, maar hoe komt het? Dat ie mand ellegoederen verkoopt aan half prijs of voor niet, zal er geen grooten toeloop zijn?... Met katholiek geld liberaal zaad in d'herten strooien, g'avanceerde liberalen kweeken, mag dat blijven duren? Aaist kan jaarlijks i5o,ooo fr. winnen, zuiveruit, met een Verzekering tegen Brand. De uitvallen der liberale gazet van Aalst tegen al die schoone en nuttige openbare werken! wat houdt dat in? wat bediedt dat? Dendergalm spotte ook met d'Hertshage, 't ging daar vogelwei blijven, slechte zaken waren 'tl... En wat gebeurt er? 't Zijn radikale liberalen die er eerst grond koopen en een Fabriek bouwen, een soort van Stadhuis, 't zij t'hunner eere gezegd. In de Dekenij gaat alles wel, zeer wel, gratias. KERKELIJK NIEUWS. Bloed- trekt; Mijlbeek gaat naar Schaarbeek: Maandag 18 Januari, ten 9 ure, Gezongene Mis met offe rande in St Josefskerk, van wege de Maatschappij On- derlingen Bijstand der Landbouwers van Mijlbeke. Dacknam heeft een der oudste en merkweerdigste kerk jes van België, een Pamelken in 't klein; de H. Blasius, Bisschop en Martelaar, wo.idt er vereerd. Zondag, Zielkes-Nieuwjaar, Zielkes-Nieuwjaar. Maandag St Antonius Eremijt, plechtig gevierd tot HERDERSEM bij Aalst, alwaar het meer en meer de Bedevaart wordt naar dien ouden, vromen, goedhertigen H. Antonius. - Wat zegt en denkt men nog al in onze tijden Ons le ven is een raadsel veel duisternissen, veel onmogelijk heden in 't Geloof Is iets onmogelijk omdat wij het niet verstaan wij verstaan niet hetgene onder ons is, hoe kunnen wij begrijpen wat boven ons is Stond al les klaar voor ons oogen, waar zou de verdienste zijn van ons Geloof Die in wanorde leeft, afwijkende van de natuurlijke en goddelijke wetten, alles wordt duister in zijnen geest, door twijfels is hij omringd; maar doet iemand oprechtelijk een goed werk, verheft hij nederig zijn hert tot d'Almacht, verbetert hij zijn leven, er komt licht en volle gerustheid. Dat is nu gesproken volgens d'ondervinding in elk menschelijk hert. Te BURST, 't was aandoenlijk om zien, al dat Volk in den Lijkdienst van Pastoor Oste zaliger en elk met gevoelens van Dank en Eerbied; tot uit Gent en St Nikolaas waren Priesters 'gekomen, die nog onder Pastoor Oste het Geestelijk Ambt ladden bekleed'.?£5S3| •Zaterdag H. Marcellus, Paus in d'eerste ChristenejTij- :2;n, die gevangen wierdo.a veroordeeld om de wilde dieren -p te passen. W'hebben te Roomen de plaats gezien van jn Martelaarschap. Nu is 't een schoone kerk; Maandag St-Pi eters Stoel te Roomen; donderdag de H. Agnes, de rijke Romeinsche Maagd, die zoo kloekmoedig haar Ge loof beleed en de Marteldood stierf. Twee groote kerken zijn te Roomen t'harer eere opgebouwd; aan die Patro nes der Chiistene Dochters is te Denuerwindeke de Congregatie toegewijd. Dinsdag 19, feestdag der H. Gudula, patrones van Brussel. Toen zij in hare jeugd op het vaderlijk kasteel, dicht bij Aalst verbleef begaf zij zich niet zelden, des nach'.s en baarvoets, met eene trouwe dienstmeid naar het naburige Moorsel, om aldaar in de kerk haren hemelschen bruidegom te bezoeken, voor de bekeering der zondaars zilte tranen en vurige gebeden te storten; en een hemelsch genot in godvruchtige overwe gingen te smaken. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. L. Van Damme, professor in het College te Eekloo is onderpastoor bem emd te Audenaarde. Hij w ordt vervangen door den Heer B. VaD Hulle, diaken n 't Seminarie.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2