Rampep Misda*den jfc Ongel.ukkfoi r" De Minderheden. Ons Neêrhmdsch De Wet op 't Vee. Uit de Kempen, Reis rond de wereld. Groote Brandramp in Amerika. Die een ei steell Kan ook een os stelen. Uit 't Soldatenleven. Kerkelijk Nieuws, b£ De Rechterzijde. Een huis, OOSTERZELE. Een erg ongeluk l.ad hier woens dag namiddag, rond 5 ure, bijna plaats. De zoon van de wed. Christiaens kwam met twee driewielkarren. be spannen met twee koeien, door het dorp gereden. Toen hij aan de gemeenteschool kwam. in den omkeer, wilde hij op de voorste kar springen, doch hij viel met het hoofd onder het wiel. Hij had nog den moed van te roe- pei de koeien bleven staa»Eenc jufvrouw die het ge beurde zag, viel in bezwijming. De zoon van de weduwe Remorie. mulder alhier, zag het ongeluk van op den molen; hij snelde ter hulp en trok den zoon Christiaens van onder het wiel en bracht hem in zijne woning, waar hem de noodige zorgen werden toegediend. De jongen is er gelukkig met den schrik en eene kleine wonde aan t hoofd van af. RONSSE. Maandag nacht een diefte gepleegd, bij M. Josef den borstelmaker p den koer van Lagas, etnen kortewagen gestolen; hij was in 't blauw geverfd. GENT Zaterdag morgend de vleeschhouwcr Lucaan De Graeve, wonende Kerkstraat, op den Tram wilier, gaan cn zoo ongelukkig gevallen dat hij 2 van zijn 12 ribbe-n gebioken heeft. Een loteHng van St-Amands- berg beeft vrijdag een groote spiegelruit gebroken bij M. Alloo, hooge Zonnestraat. - Ecmge jonge gasten hebben zaterdag morger.d cenen Policieagent gebonden aan eencn boom op de Plezante vest. Maandag is 111 der verkoopzaal der Notari sen in't Koffijhuis een pc- trollamp gevallen en er is bra-.d opgevolgd; de brand was rap gebluscht, maar de bias «ierd zoo erg gejond, dat hij maandag avond in 't Hospitaal gestorven is. Zondag in de Vrouwstraat, een koetsier zijn peerd valt; de koetsier wil zijn peerd oprechten en breekt zijnen arm. In St Macharius straat is onlangs een zwartge maakte bandiet in een herberg gekomen; een meisje was daar alleen; de schurk greep 't meisje bij de keel; 't meisje viel in onmacht; dan liep de laffe prij naar de schuif, pakte eenige kluiten, doch moest dcbic, want er volk kwam... Slechte menschen zijn altijd in angst. BRUSSEL. - Een schildersgast, hoofdman van de natte Confrérie, heeft zeterdag met het gloeiende scheel der stoof op zijn vrouw geslagen, dat 't mensch 111 St- Jans Hospitaal ligt. Dochters, trouwt met dronkaards, uw leven zal toch zoo plezierig zijn. Zekere Clement C. blikslager uit de Worms'raat, reeds heeft hij een hou ten been, aan dc Noord-Statie hij slibbert uit op een appelcicnschelle en breekt de bil van zijn goed been. De liberaal Studentjes die over eenige weken s nachts al dat wreed en vuil schandaal gegeven hebben, gaan voor de Rechtbar k komen. 1. r. LAKEN. Vrijdag avond zekere P. die macht heelt als een peerd en v oont in de Groendreef, komt zat thuis en jaagt zijn vrouw met haar 4 kinderen op straat. Wat kon de sukkclcs doen Naar de Policie gaan 1 de garde- vil Brimct raat mté, klimt den trap op, doch zou naar beneden gerold zijn, zor.der de hulp der geburer, die de zatte beest hielpen binden en naar ft gevang sleuren, ge lijk een verken.. BRUSSEL. Gevaarlijke klant. Zondag na middag bracht een gevaarlijke gast de Bruid- en St-Pie- tersstraten in opschudding. Hij liep dreigend rond met een mes en verbrijzelde eene vitrien. Hij kwetste zich erg aan den pols. De policie der 4C wijk kon den woes- taard met groote mo-.iie wegbrengen. ST-GILLES. Maandag, rond 1 ure, klom een metsersknaap met ecoen korf r-teenen naar eene tweede verdieping wanneer, ten gevolge van eenen misstap, de korf hern ontsnapte, en terecht kwam op eenen zijner makkers, die beneden bezig was met moortel te bereiden. De ongelukkige viel buiten kennis neder en het bloed vloeide hem uit .eus en mond. Men diende hem aanstonds de noodige zorgen toe, doch daar de bezwijming aanhield, liep men om eenen geneesheer. Deze beval zijne overbrenging naar het ^Oertoestand van het slachtoffer, een genaamden Jozef T., va» Ukkel, is bedenkelijk. LEUVEN. Twee luitenanten der bende bomer, wonende te Laken, zijn hier aangehouden. Zij hadden in die stad zilverwerk willen verkoopen, dezer dagen bij ct lid vat. het parket te Leuven gestolen. De juwelier M r»*; da het sig-alement de gestolen voorwerpen ei d de kerels aanhuüd~n. Zn Jt het parket ven Brussel in hunne w^ cao on derzoek gedaan. Z E L E Een inwoner van Zele, de genaamde Van Lokeren, wonende Stockstaat, heeft zich door het af schieten van zijn geweer, de vier vingeren zijner hand verbrijzeld. Wanneer zal men tcch eens leereu voorzichtig zijn met vuurwapens OVERMEIRE. - Twee boeren hebben zondag avor.d te Overmeire gevochten met messen. Een van de vechters, Frans Eeckhout, heeft aan zijnen tegenstrever varschilligc messteken in den rug toegebracht, welke, naar het schijnt, zeer gevaarlijk zijn. OVERMEIRE. Donderdag, 4 dezer, op de Jaar- mrrkt is Lodewijk Lawaed aangerand door 4 manske rels mishandeld, achtervolgd, met messen gesteken, met cenen tinnen pot op den kop geslagen en m den nacht van vaijdag tot zaterdag bezweken, Hij laat een ;0ngc wcdnwe en een kind achter. De gendarmen zijn reeds verschenen, volgens recht cn plicht, om dc daders aan te houden.. Welke schrikkclijkhcdcn t zal weêr zijn Zotten drift en T Jeneverke, dat razig maakt ANTWERPEN. - Een borrel die 119 fr. kost. Een bakker die vrijdag cp zijne kar eene beurs ko peren geld, u houdende 119 Ir. in koperen geld, ging in dc Hegge straat een borrel drinken en liet de beuis op He kar ligger.. Wanneer hij terug kwam, was beurs cn geld weg Eendure borrel \NTWERPEN. Diefstal van i5ooo franks. De policie onzer stad heeft maandag de hand gelegd op den genaamden Alfons Patte, 16 jaren oud, welke on langs te A niens, (Frankrijk) ten nadeele van zijnen pa troon eene som van 15000 frank ontstolen had en er de vlucht had medegenomen. Hij werd te Brussel korts nadien aangehouden en men vond op hem nog 10,000 fr. Daar het aanhoudhgs- bevel niet bijtijds door het Fransch gouvernement afge zonden was, was men verplicht te Brussel hem los te ^Nu* was hij sederteenige dagen hier, verbleef's nachts in het nachtverblijf der Schuitstraat, terwijl de policie hem opzocht ia de Hotels, totdat hij eindelijk :n het hoofdpostbui eel op de Groenplaats werd aangehouden GHEEL. Vrijdag laatst kwam ccn onbekende heer die zegde aan den telegraaf tc moeten arbeiden, bij den herbergier A. C..., op St-Dypbna, om eenige dagen verblijf verzoeken. De baas stond zulks gereedelijk toe, en de gast na 's avonds en den volgenden morgend goed geüten te hebben, bestelde nog een noenmaal voor twee personen, voor hem er. zijnen werkman, die naar hij zegde, met de noodige werktuigen ging aankomen. Hierop nam onze heer heel vriendschappelijk afscheid van den baas. Deze,'t is b ma onnoodig dat wij het er bijvoegen, wacht nog altijd op de terugkomst van den ^Naarhet schijnt, werd in eene herberg op den Pas, voor eenige dagen, hetzelfde spel beproefd. Wie niet ge fopt wil worden door de telegraafh-.rstellers en telefoon leggers, zie uit zijne oogen! QUATRECHT. Zondag namiddag reed de zoon van eenen landbouwer van Mille tcpaardnaar Westrem. In het wederkeeren aa.o het Kruis te Quatrecht geko- men zijnde, begon het paard tc steigeren en viel in eer.en gracht langsheen het gaanpad, zijnen geletder medesle- P<Gelukkig kon hij nog in tijds er van onder komen, maar het paard was reeds de borst ingestuikt, zoodat het dood ter plaats bleef liggen. j Men heeft het aldaar verkocht voor een dertigtal franken en dinsdag morgend is het vel in de leerfabriek te Quatrecht gebracht. GODARV1LLE. In dc Walen Een kind uit den trein gevallen, ja, hoe dikwijls is het mets reeds gezegd van toch op te passen Zondag op Yconvoi van Gouy- lez-Pieton cn Godarville, inde Walen, zat een Familie van Couillet, Vader, Mceder en een Kind van 4 jaren. Eensklaps valt't kind uit den trein, het deurkeu was niet wel toe. De Moeder huilt en schreeuwt en wilt achter haar kind springen, maar wordt tegengehouden. In d'eerste statie, men stapt af, men loopt zien, de dood op 't lijf.. Men komt er bij, 't kind roept o geluk .het zit daar in een haagskc gekropen, bevende van de kou, maar zonder eenig letsel. gekleed als baronnes, die in de Dorpen komt op zoek naar een kosthuis voor een ziekelijk kind. die veel geld belooft, die op den duur haren geldbeugel vergeten beeft, die iets te leenen vraagt ea die ermeê weg is. gelijk den Duivel met de ziel van 'ne gierigaard.. Die Dame had groote adressen op gegeven en de menschen hebben nog al hun moeite op den hoop toe. Vrijdag d. v. week is te Peer in de losstatie van den Tram doodgereden de kaartjesgever Karei Stinissen; ge boren te Peer en wonende te Maasej-ck; terwijl men een wa gon brikken aanhaakt. Stinissen kijkt om of alles in regel is; aan den uitgang door den bareel getroffen, onder de rails ge worpen en dood WEST-VLA ANDEREN Het 3 jarig-kindje van Arie De Poe, tc Houthem, had onvoorziens een ijzeren punt ingezwolgen, die scherpe ijzeren punt is 3 a 4 da gen in 't lichaam gebleven en er eindelijk zonder hinder of letsel uitgekomen, tot groote blijdschap der Ouders. Zaterdag is te Vlamertinge op Brandhoek, 't huis afgebrard van Dejonghe; ze steken het op de in slech- ten-toestand zijnde schouw.. Ge ziet dat wij ook akade- miek kunnen schrijven. Te Bavichove zijn zaterdag nacht gestolen in 't Gemeentenhuis bij Van den Bulcke twee balen en half vlas. Zij hebben het getrokken door d'ijzeren baaren van een venster. Welke infernale schelmerij ge- JICLIICICU. lukkig dat het uitgekomen is!... Over 5 maand een zekere Pater Recollet bomt langs het Soldatenplein, waar hij een ziek biechtkind bezocht heeft... Op dit plein spelen kinderen ze komen den Pa ter groeten de Pater spreekt die kinderen a?.n en aan stonds twee Geuzen die dat zien,gaan den Pater aankla gen, gaan valschheden vertellen eenige kinderen wor den omgekocht met beloften.. Er is Proces... Als de Pa ter dat hoort, hij valt ziek, en blijft 3 maanden ziek; ein delijk, hij geneest, 't is Tribunaal en aanstonds blijkt het dat alles leugen en valschheid is; de Pater is met k.ank vrijgesproken; er was niets, niets te zijnen laste.. En ze zochten valsche getuigen dat woord gaat weêr gepreêkt worden; -• ze beschuldigden valschelijk;... Maar de Voltigeurs van Lucifer zullen dit nieuws als een Schandaal van Mechelen, al overgebracht heb ben naar al de Landen der wereld. Aanhouding. Over een paar dagen heeft de policie onzer stad een viertal bengels aangehouden van de 14 tot i* jaren oud. Naar de beüomen inlichtingen zouden zij de talrijke diefstallen van buizen der dakgo ten begaan hebben welke in den laatsten tijd gepleegd werden. Men betrapte ze op het oogenblik dat ze eene goede hoeveelheid zink bij den heer Van Hoochten, IJzeren Leen, te kopp aanboden. F.l'pmhnHpo-pm Woensdag op de Loting, LiltllllltMIlptlll. d'eerste 7 waren erin, de achtste had 108 cn verders in rede, niet veel getierjmaar 's achternoens een ongeluk in eene herberg aan de sta tie Jozef Verleysen, rond de 40 jaren, meegaan met de loters, gelijk het gaat, als er kennis of familie b'j is, méégaan, al mistertende van der. trap der buitendeur gevallen, een zijner schouders uit den not's anderen daags is M. Dcktoor Bauwens hem komen meesteren... In culke gevallen, uitstellen is verliezen, hoe eer decGe- neeshecr geroepen hoe beter. AALST. Subietb Dood M. Fr. De Vriendt, uit de nieuwe Kaai en wonende op de baan van Erembo- degem, Donderdag op den hof van zijn huis bezig zijnde met mutsaards vast te binden, is er subiet gestorven. Zijn zeon had een slecht nummer getrokken en dat was hem piinlijk ter harte gegaan. BRUSSEL. Ontrouwe Kassier.Richard Q... kassier in een groot handelshuis op de Martelaarsplaats, heeft de plaat gepoetst, in zijne kas een te kort latend van 5000 franken. Een belangrijke diêfj»'" van scb in de werkhuizti. van -Jen neer L .ivuvci, ..a-.'u. vier schilderijen van eene groote waarde un eene kost bare --ude gc-eden horlogie wierden ontvreemd. BRUSSEL. We peisden er juist op; donderdag uit Chipka de stad ingaande en een zusterke Dame-de-Marie en een dekanale meid de vensters ziende kuischen op een ladder of tafel... Menschen lief, zijt toch voorzichtig, wai t weet ge wat er tc Brussel is voorgevallen op de Ninofsche Steenweg Een dienstmeid, oud 18 jaren, Josephine B..., wcer.sdsg morgend rond 8 ure de ven sters afwasschen het was haar verboden en nogtans ze stond op een ladderken eensklaps zc valt, ze valt op de steenen van den koer en ligt daar, badende in haar bloed... Aanstonds is den Dokteur gekomen haar toe stand is zeer erg. GENT. Dinsdag morgend heeft vrouw Delarghe in de onderw ijsstraat het ongeluk gehad eenen ijzeren pot met kokend water van hare stoof te werpen, met ee ne koord te willen spannen voor haar wasgoed. Hare 2 kinders waren door het water nog al erg verbrand. Dc arme moeder was ontroostbaar. Dcktoor Devos heef. de kinderen verzorgd. Keizer Wilhelm van Duitschland leeft met goede manieren en werkt aan een deftige katholieke Schoolwet. De Vrijdenkers liegen te grollen als verkens; maar Kei zer Wilhelm zegt voor zijn rede Geen huis te houden met Volk dat God en zijn Gebod versmaadt! In Por- tugaal wordt nog al neerstig gewerkt om de kas in orde te brengen. De Koning zal i/5 van zijn troklaten vallen. Dat kan nog schikken.. Verders zal men scherpziende en eerlijke Opzichters aanstellen., 't wierd tijd, want 't was in Portugaal van Hola peerd de kerre breekt. In Roomen loopt d'armoede dc muren op. Die van den Paus eet, sterft ervan; onrechtveerdig goed gedijdt niet. Stelen en bedriegen is de trein-expres naar d'El- lende.. En den Vader der Christenc Volkeren bestelen, dat is trippele en wraakroepende diefte. In Enge land te Tergnwouth woont de Pater Redemptorist Schofleld, oud 101 jaar en nog kras en wel te pas, vol gens staat en jaren, dat moeten wij er bij verklaren. 7 Spanjaards die door de Pyreneën terug naar hun Land keerden, zijn door een sneeuw-orkaan overvallen en erin versmacht. Te Saint-Ouan, Frankrijk, twee jonge anarchisten, Matthieu en Simon, die bij de weef Viard werkten, een magazijn van verven en vernis, die graag voor hun eigen werkten, die gesnipt-weg hun kommer schappen indeden en reeds voor 20,000 fr. gestolen had den, maar 't is ontdekt. Te New-York, zondag morgend, 'tgrootHotel Royal, waar rijk volk logeerde op 110 kamers, een Hotel met veel stagiör., is eensklaps in brand geraakt, terwijl al de vreemdelingen sliepen; 175 personen waren daar gelo geerd; 175; zondag noen had men er maar 65.. Zouden al d'ander dood zijn, verbrand Een grouwelijke brand 't Was een algemeer.en schrik Van de 5e stagie zijn er paar beneden gespron gen En geen wonder ge ziet 't vuur achter u, boven u, rondom u; er is geen ander hoop dan de vlucht naar beneden.. 4 menschen ziju gesprongen e» waren dood Verscheide damen en juffers zijn op het dak geraakt en aldus naar ander gebouwen.. Aan de vensters zag men een groot getal ongelukkigen, kermende om hulp De baas van 't hotel M. Macars was gevlucht, doch zag zijn vrouw niet; ze was nog in de vlammen; en hij er achter; doch hij moest terug;de damp ging hem verstikkenjlangs eenen anderen kant beproefd met hooge ladders, daar vond hij zijn vrouw in bezwijming liggen, hij nam haar op, rukte haar meê, doch bijna op vasten grond zijnde, viel hij neèr; Madam Macars is zwaar gewond. Juist als men nog ander personen ging redden, vielen de plafons eensklaps in..'t Was de dood voor een groot getal.... Verscheide pompiers zijn gekwetst. Een derde maal, zegde de Onderpastoor, zal men toegevend niet zijn, als voor uwe twee eerste dieftens! Mijn twee eerste dieftens vroeg de jongen ver wonderd.. Hij had den diefstal van 't ei vergeten. Weet gij niet meer, vroeg ik hem, dat gij, 6 jaren oud zijnde, een ei gestolen hadt Ik weet ik het nog Ik zat in ons gebortedorp aan de venster, als uw moeder u een taffeling gaf en uitriep Die een ei steelt, kan ook 'nen os stelen, zij had gelijk. Ik zeg u nog eens Pas op, bestrijd uw slechte neigingen, gebruik daartoe de mid delen 't Gebed, de Mis, de Biecht. Vergeet niet dat gij van eerlijke Ouders zijt en dat uw schande ook op uw broêrs en zusters zou vallen! Tonen weende; hij was geraakt; hij bedankte mij over mijnen goeden raad en beloofde hem te volgen. Meermaals herhaalde ik de woorden der moeder in mijnen Catechismus Wees eerlijk tot in de kleinste za ken; die een ei neemt, kan ook eenen os stelen. Verscheide jarenlater viel de Aalmoesenier van een Cel gevang ziek en ik moest daar zijnen dienst doen. Uit de kapel over den koer gaande, docht het mij dat ik een dier gevangenen nog gezien had; er moest iets van zijn; want terwijl al de anderen als franke stuiversnaar mij kwamen geloopen om wat tabak te krijgen, hij schoof weg en scheen beschaamd van onder mijn oogen te ko- men. Dit gebeurde éen, twee, ja verscheide malen, zoodat ik aangedreven wierd om zijnen naam te kennen maar dit ging zoo gemakkelijk niet. Al de gevangenen waren gelijkelijk gekleed en bijna van eenderen ouderdom, 20, 21, 22 a 24 jaren. Ik wilde toch weten wie het was, ik beschouwde hem aandachtig en vroeg aan een der Bewakers wie die jonge gevangene mocht zijn? Het is zekeren Lardier, Mr Antoon Lardier 1 Ja Mr, kent Mr hem misschien Hij is van mijn Parochie, vriend; ik heb hem van jongsaf gekend en over eenigen tijd nog goeden raad ge geven. Dan heeft hij dien raad slecht gebruikt, Mr; ik aan zie hem als de grootste krawat der gansche bende. Het beste dat hem kan voorvallen, is van hier te sterven voor dat zijn tien jaren gevang uit zijn. Komt hij vrij, hij zal herbeginnen en misschien moordenaar worden. Maar hij is nog jong en kan hem beteren 1 Hem beteren 1 hij kan Mr, maar of hij zalNeen, hij zal niet; hij heeft genoegen in 't kwaad; geraakt hij hier uit, 'k wil hem zien weérkeeren als moordenaar.. Het gebeurt nog al, dat de cipiers 'ne pik hebben te gen gevangenen en alles door een inktflesch zien. Zelfs een mensch, tot 10 jaar gevang veroordeeld, kan belas terd worden. Ik kon moeielijk gelooven dat mijn dorpsgenoot To nen zoo diep in de boosheid gevorderd was. Daarom sprak ik een andere cipier aan, zekere Jourdain. Kent gij in 't bijzonder dien Lardier vroeg ik. Ja, heel wel Mr den Abbé. Hebt gij u over hem te beklagen Dat geloof ik Mr, alzoo een kanalje 1 Hoor 1 zeke ren dag wierd ik door eenen gevangenen gebeten in mij nen arm, dat ik zes dagen mijnen arm moest dragen, welnu, dat deed mij min pijn dan 't gedrag van Lardier, Hij handelde dus zoo slecht jegens u, vriend Mr l'abbé, ge zult gaan oordeelen; na lang ziek ge weest te zijn, was ik zeer flauw en had veel zorg noodig, veel zorg en kloekte; maar 't en is met ons kleine preé niet, dat 'ne man met vrouw en 3 kinderen ouden Bor deaux wijn kan koopen en befstukskes. Onze Direkteur, 'ne Vader voor ons, Mr, hoorde mijnen toestand en deed mij twee keeren daags wijn en versch vleesch brengen. Met den hipokriet te spelen was Lardier in zijne gunsten geraakt en mocht er als dienstknecht van den huize wer ken. Weet ge wat die schoft, dat wangedrocht deed Hij meesterde zich alles toe, dronk mijn wijn uit en at mijn befstukskes op.. Eindelijk ik herstelde toch en ze keren dag met de keukenmeid sprekende van M. den Di rekteur, zegde ze mij WVt ge wel, M. Jourdain dat gij een weinig te Ircrt W"fr aan de beleefdheid Ja ik zou willen weten hoe Met M. den Direkteur niet te bedanken die ueen maand lang 't beste uit zijnen kelder en van zijn tafel gezonden heeft M. den abbé, ge kunt denken hoe ik uit de lucht viel.. Ik, den naam hebben van ondankbaar tezijn jegens onzen goeden Direkteur, en daarbij beroofd door dien schoft, dien bandiet van dit vleesch en dien wijn!., 't Zou mij zooveel deugd gedaan hebben en mijn herstel ling verhaast 1... Gelukkig voor hem, dat ik dan buiten 't gevang in dienst was; 't zou slecht met hem afgeloopen zijn Zieke menschen durven bestelen, dat is nu toch van 't lafste der wereld., 't kwaad is bij dien bandiet ge groeid tot in 't merg der beenderen.. Alle zeep is aan dien Mooriaan verloren, Mr. Ik had hem nog verscheide keeren snuif gegeven, tegen 't Reglement; en ge ziet hoe hij mij beloonde. Wat kon ik al zeggen 's Anderdaags moest ik haastig naar mijn Parochie weggaan, zonder nog Antoon te konnen zien, maar toch beveelde ik hem aan den Aalmoesenier van 't gevang. Later hoorde ik dat hij een jaar na mijne samenspraak met den Porteklé gestorven was, door den typhus die in 't gevang woedde. Dan vernam ik ook dat hij zijn 10 ja ren gevang gekregen had met een peerd te stelen, het welk hij op een jaarmarkt te koop bood.. Men zou dus kunnen zeggen Die een cisteelt, kan ook een peerd ste len, maar 't rijm is er dan niet in 't Fransch Qui vole un ceuf, peut voler un bceuf. In alle geval, EERLIJK zijn tot in de kleinste zaken, EERLIJK, want van t klein valt men in 't groot... 't Is afschuwelijk gelijk men in Duitschland dc solda ten mishandelt In verschillige korpsen slaan de Onder- officieien op de Rekruten gelijk op kaf. Er zijn zulke ongelukkigen die met gebroken arm naar het hospitaal zijn gedragen. De soldaten sidderen en beven bij het na delen van sommige dezer wreede tirannen. Laat de hooge Overheid dit toe Zeker neenDe Keizer van Duitschland wil dat men den soldaat eerlijk behandele. Zoo is ook de wil der hooge officieren. Maar in de kazern speelt de sergeant meester en onder deze vindt men tiegers in menschenve Wat doet de Krijgsraad Wordt een soldaat wreed mishandeld en komt het tot de ooren van den Krijgsraad, een onderzoek wordt ge daan onder den troep; de Soldaten worden ondervraagd; maar zij weten niets, het is een ongeluk; zoo getuigen zij uit vrees van den wreeden onderofficier. Deze wordt vrijgesproken en herbegint dadelijk Ook voor de eer van 't Leger zoekt de Overheid zulke misdaden niet te moeten vervolgen. En nogtans, in Duitschland is alleman soldaat. En als alleman soldaat is, zegde men over eenige jaren aan de Belgen, zijn de plagerijen in dekasernen onmogelijk. En men wilde hier ook dit schoon systeem inbrengen!... Op gepast, Belgen! nooit verzwaring des legers! -liever weg met den gedwongen dienst 1 Alles heeft zijnen slechten kant, zelfs een Kerkwijdings feest, getuige St Josefs-Parochie... De vertegenwoordiging der Minderheden Groot, edelmoedig, rechtveerdig gedacht Aan de Minderheid een macht geven volgens 'tgetal Kiezers! De brutale overmacht van 't getal wegnemen Een slem doodt de tegenpartij, maakt ze machteloos en vijandig... De Katholieken van Bergen, van Luik, van Charleroi zijn niet vertegenwoordigd in de Kamers.. Op de Stadhuizen van Brussel. Gent. Antwerpen, Luik. Bergen enz. hebben de Katholieken niets te zien of niet te zeggen; en nogtans, 't zijn ook hun belangen... De Meerderheid, alleen meester zijnde, zonder overzicht, hoe licht vervalt zij niet in eigenbelang, in alleenheersching, ten minste in onverschilligheid en in lam heid.. Te Brussel, Gent en Antwerpen is de Minderheid NOO DIG op 't Stadhuis; t'Aalst en in veel ander klein steden, zou de Minderheid geen kwaad doen.... Vrienden zien veel door de vingers; ze durven dikwijls de zwakheden of onregelma tigheden niet aanduiden.. Veel klein Parochiën, zegt men, worden bestuurd als een Familie... Is dat altijd goed volgens de Wet Strookt dat niet tegen de nieuwe gedachten van on zen tijd Is die rust soms niet een vuur dat smeult onder d'assche?.. Veel dag- en weekbladen zijn voor't stelsel der Minderheden.. Dat men onderzoeke in vrijheid en in eerlijk heid. We zijn toch Vlamingen, Neêrlanders Die aan zijn Taal niet houdt, verdient geen vrij man le zijn.. D'oogen gaan open tegen de verfranschtte Vlamingen.... Het Vlaamsche Volk strijdt al 60 jaren voor zijn Taalrechten en nu is de oogenblik daarom door te werken... Artikel 23 der Grondwet zal herzien worden... In Vlaanderen Vlaamsch Geen bedienden, die ons Taal niet en ken nen De Vlamingen zijn de Meerderheid in België, de Walen zouden geen twee dagen willen vernederd worden en te kort gedaan, gelijk de Vlamingen het zijn, sedert 60 jaren... De tijd is gekomen voor de geheele Herstel ling; dat roept men te Brussel, te Gent, te Leuven, t'Ant- werpen, te Brugge, t'Aalst, overal in Stad en in Dorp.... Antwerpen zal het voorstel neerleggen In Vlaanderen Vlaamsch, en overal zal éen woord gesproken worden, éen krachtig, machtig en onverbiddelijk woord.. Tegen stand zal er zijn, van wege eenige Walen die aan hun voorrecht en voordeel houden; alhoewel veel Walen te Mechelen verklaarden dat het VlaanascheVolk niets vraagt dan hetgeen recht en redelijk en noodzakelijk is.. Tegen stand zal er zijn, misschien ook van afgevallene en ver franschtte Vlamingen, maar geen zegepraal zonder strijd; Verdedigers van Vlaanderen, een heilige, eeD groote zaak rust op U; duizenden en duizenden die reeds kies recht hebben, veel meer duizenden die morgen zullen kiezer zijn, volgen U met hert en ziel; op hun ondersteu ning moogt gij rekenen Welk schrikke lijk wapen kan dat worden on der een liberaal Ministerie Al de macht der Keurders ge richt tegen den Katholieken Landbouwer Als hij beroep vraagt, van Herodus naar Pilatus gezonden worden, met zij nen kop tegen den muur geloopen Minister De Bruyn, waar zijn toch uw zinnen geweest, van zulke Wetten uitte vaardigen En waarom ze niet intrekken, als gij ziet den al- gemeenen tegenstand? schop verloren, Mgr BeliD, geboren te Obignies in 1821, Onderpastoor geweest te Thuin, Pastoor-Deken te Cha- telet en Bisschop sedert 1884. Hij zag er veel ouder uit; men roemt zijne goedhertigheid en zijne liefdadigheid. Vrijdag wierd hij ziek, een longontsteking met Influenza, zaterdag wierd hij berecht en stierf, zijn Priesters en Ge- loovigen hartelijk zegenende. Zondag 21 februari plechtige Inhulding van E. H. Ide, als Pastoor van Meu- lestede. Vele toebereidselen worden op die Parochie ge daan, om den nieuwen Herder wel te ontvangen. Proficiat't Begijnhof van Aalst heeft 'ne Pastoor. E. II. De Vos wordt maandag ingehaald als Pastoor van Burst,'t zal zeer luisterlijk zijn en oprecht hertelijk. Mr de Pastoor van Welle is erg ziek geweest, maar ge- lukkiglijk bijna hersteld; de Geestelijkheid van Ninove heeft nog al geleden van d'Influenza; Met den Pastoor van Zele gaat het maar heel stillekens; Mr den Pastoor van Moorsel zal in de plaats van Mr den Deken, d Instal latie te Burst presideeren; 'ne man die met lust en moed zijn 79 jaren draagt; in Mei van dees jaar is 't zijn Jubilé van 25 jaren Pastoor te Moorsel. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn Pastoor benoemd te Hundelgem de E.H.F. Ma nman, onderpastoor te Bottelare; te Kerckhem, de E. H. A. De Spiegeleer, onderpastor te St-Lievens-Hauthem; te stede, de E. Hl L. Ide, onderpastoor te Waer- schoot; te Woubrechtegem, de 'E. J. C- Scholc-n, en- derp. te Appelterre-Eychem. Zijn onderpastoor benoemd te Waerschooi, dc E. H. K. L. De Vos, onderp. te Wachtebeke; te Wachtebeke, de E. H. P. L. De Westelinck, J. C. B. hulp-bestuurder der Broeders van Liefde te Zelzaete. Bestuurder te Looz (Luik), de E. H. Van Assche, surveillant in het College te Geeraardsbergen; Econoom en surveillant in het College te Geeraardsbergen, de E H. Behiels professor in St Gregoriusgesticht, te Le- deberg; surveillant in het zelfde College de E. H. Ver hulst, diaken in het seminarie; Professor in St-Gregorius- gesticht te Ledeberg, de E. H. Simoens, priester der laatste wijding. Hulp-bestunrder der Broeders van Liefde te Zelzaete benoemd, de E. H. Ruys. M. de Pastoor van 't Begijnhof zal geen bejaard Man zijn. Te Smetlede spreken ze veel. van een jonge Geestelijke uit Aalst die er is komen Dienst doen binst de ziekte van M. den Pastoor en er zoo hartelijk schoon preekte over den Zoeten Naam. Evangelie van morgen, De Werklieden in d. W ïjngaard. Bijeenkomsten der Rechterzijde. Referendum. Z. M. de Koning heeft te weinig macht hij zou moeten 't recht hebben van oproep tot het Volk voor of na de stemming van elke wet. 't Belgisch Volk. Onmogelijk We ziju een vnj Volk De Koninklijke Macht is al groot genoeg. Minister Beernaert. Als de Koning dat vraagt, laat ten minste zijn voorstel voor de Kamer komen, die na d'ontbinding zal gekozen worden. M. Woeste. Dit Referendum in het leven roepen, bekrachtigen, nooit! M. Coremans (en bi]na geheel de Rechterzij!. Nooit! 't is tegen ons Vrijheid 1 tegen ons gedacht Neen Neen neen weg met dit Referendum M. Beelnaert. Dat wil zeggen Weg *t Ministerie De Vreesachtigen. Een Ministeriéele krisis wee W°De ware Belgen. -— We kunnen daar niet aan doen 1 't Is tegen 't gedacht der Kiezers 1 »,i ]ANson. Ik ben ik voor dat Reierendum Eenige Ministers. 't Is een affront voor Zijn Ma- JC De1 ware Belgen. We kunnen dat niet gebeteren, geen Referendum 1 a M. Beernaert. Als't zoo is, Ons Heer vertroost ons maar we zijn de gaten uit 1 De vreesachtigen. Wee 1 wee 1 erbarmingwat gaan wij doen zonder dit Ministerie 1 De ware Belgen. Is dit Ministerie ons dan zoo voordetlig M. Beernaert. Wij gaan wij gaan wij trekken er van deur De vreesachtigen. Kom 1 kom geen raste ge maakt we zijn wel te samen Wij doen toch de be noemingen '...Geeft van weérskanten iets toe t Gan- sche Land in rep en roer stellen, nu met d Herziening 1. De Katholieke en Christelijke belangen Kom kom.. Er is middel van overeen te komen... (Ze beraadslagen verder in diepe stilte.) welgelegen voor alle bedrijf, met 3 uitgangen, Zout- straat, hoek van 'tSluierstraatje, te huren terstond.Een schoon gelegenheid. Zich te bevragen b.j de Eigenaar- ster, Madame Van Puyvelde.Albert-Liênartstraat. Aalst, liuis tc huren, schoon Huis, welgelegen voor alle bedrijven, nevens de De kenij. Zich te bevragen bij de Eigenaarster, Mad. wed. Scheli hout. daar rechtover. „bh Het is 't Huis bewoond door dame weduwe De BolJe.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2