Rampen Misdaden Ongelukken Herderlijken Brief De vreemde Landeu. Brief uit 'l Aartsbisdom van Meckelen. Kerkelijk Nieuws. ANDERLUES. r-:- De Dieven t'Aalst I nknrnn Moord en Moordpoging.'töaat er hem tprechtiief; overal dieve rijen, moorden en zclfsmooraen. Woensdagavond, rond 7 ure, zekere Fierens, boerenzoon der wi»k Staakte (buiten Lokeren) soldaat bij het Eerste Schutterij te Gent, komt van Gent met een.... juffer. Een andere.... juffer wacht hem af aan de Statie, zekere Marie Van Damme oud 40 jaar, wacht hem af en met of zonder woordenwisseling ze brengt hem zulke gevaarlijke mes steken toe, dat hij ten half tien bezweken is.. De andere juffer is ook gekwetst, doch niet gevaarlijk. Ze schrijven dat die razige Mie vlakaf verklaarde den soldaat te heb ben willen vermoorden. LOKEREN De moordenares die Fierens afwachtte, was vergezeld van hare twee kinderen. Den soldaat ziende komen, deed zij de kinders weggaan cn sprorg naar hem toe, gewapend met fcen dolkmes. Woensdag ten 9 ure 's avonds is 't Parket van Dendermonde te Lo keren aangekomen Mr Poodts, M. Heisseus, den Gref- fier en Wets-Dokteurs. GENT. Maandag nacht, rond 2 1/2 ure, hoorde de zoon der wed. Desmet, Statiestraat, 16, gerucht in de kelderkeuken. Hij stond op, wapende zich met cenen re volver en, van zijnen broeder vergezeld, ging hij op zoek, doch de dieven waren reeds verdwenen. In den salon stelden zij vast dat verscheidene kostelijke stukken, van de schouw genomen, op de tafel geplaatst waren. In de kelderkeuken vonden zij op de tafel zes glazen bier, brood en vleesch. Al de deuren waren geopend, doch zij vonden geen spoor van braak of beklimming. In den salon vonden zij een schrijfboek aan een der zonen toe- behoorende, waarop de volgende woorden geschreven waren Gestoord zijnde, zullen wij terugkomen. Kiki en zijne bende. Een onderzoek is geopend. KORTRIJK. In den nacht van zaterdag op zondag zijn er dieven in het werkhuis gebroken van M. Carette meubelmaker, Zij hebben beitels, tangen, breekijzers, enz., gestolen en zijn daarmeé naar de woning getrok ken van den heer Vercruysse-DTlondt, in de Leopold- straat, waar zij in de eetzaal al het zilverwerk hebben genomen. Van daar zijn de dieven langs den muur van den hof en in de woning gedrongen van den heer Feys en hebben er de hand gelegd op verscheidene juv celen, toebehoo- reade aan eene juffer die bij de cchtgenooten Feys in woont. BRUSSEL. Laffe schelm. De heer onder pastoor Ceulemans, maandag door den Haachtschen- steenweg gaande, heeft op het onverwacht, van eenen onbekende, eenen vuistslag in het aangezicht gekregen De lafaard nam daarop de vlucht. De foorbijgangers hebben nochtans gemeend hem te erkennen vcor eenen kerel van de slechtste soort uit de Van Dyckstraat. Uloorrl to Tlkkpl Een wreed geval.. Zondag lflOUIU IL LKktl. te Ukkel ten half 12 in d'Hofsteé St Hubert bewoond door de weduwe Van de Pene, Waterlooschen steenweg, er komt een man rond de 60 jaren oud met een pak paternosters en vraagt logist en zegt dat bij rondreizenden koopman is. De boschwachters Bols en Preumont zijn daar juist aan het drinken van een glas bier. Preumont neemt bet briefken in handen, onderzoekt het en zegt dat de kerel hem verdacht voortkomt. Daarmeé wierd de zoogezegde koopman afgezegd. Eea half uur later gaan de boschwachters uitze zien den koopman aan eeaen boom staan Preumont gaat er naartoe en zegt dat het te koud is om daar te blijven staan. En wat gebeurt er die vreemdeling springt op. als een tiegerkat. reeds had hij een mes in d'hand, hij steekt dit mes in 't hoofd van Preumont, in hersens en in keel Preumont valt neêr; de boschwachter Bols met zijn gezel Treuens vallen op den moordenaar, rukken hem meé naar 't buisze komen terug met een lanteernePreumont is dood!... 't Is een wreede lap en een verstokte booswicht met name Alfred Fleuir. van Petite Chapelle, Namen, oud smokkelaar, rondreizeid koop man. De vermoorde Boschwachter, 35 jaar oud, is vader van 5 minderjarige kinderen zijn Vader, een 70 jarige Ouderling wilde den moordenaar te lijve, als hij weggeleid wierd. LAKEN. - Poging TOT MOEDER-EN BROEDERMOORD. Die vervloekte Dronkenschap die duivelsche Dron kenschap Eerst doet Satan zijn slachtoffers drinken en dan sleept hij ze naar hun misdaad. Te Laken, dc Koninklijke Residentie, woont op Antwerpsc/ien steen weg, de weduwe L. m^t zoous de jongste, braaf en werkzaam de oudste lui en gram. 't verdriet van hun huis da&r'jij dronkaard zondag avond ten 9 ure komt hij thuis, zatMoeder was al slapen, doch de dronkaard riep haar open vroeg geld, om neg te gaan drinken. De Moeder trachtte hem tc bedaren maar dc leelijke vaddige ruige prij sprong op zijne moeder en wilde haar verworgen... BAZEN, die nog drank geeft als dc men- schen genoeg hebben, dat is uw werk de jongste zoon komt daarop thuis hij springt zijne moeder ter hulp, de oudste zoon valt dan op hem, stampt hem als eer. wild dier, dat hij vol bloed en kwetsuren is 't v as tijd dat er geburenvolk tusschen sprong of de Moorderij zoo aartswreed geweest zijn. LAKEN. Gasontploffing. Zaterdag namid dag was er een lek gekomen in eene gasbuis van het Ko ninklijk Paleis. Een gaswerkman ging er naar zoeken en ontstak een stekske om het te vinden. Eene geweldige ontploffing had plaats 500 ruiten werden verbrijzeld. De werkman werd omvergeworpen er r«.Kwetst, doch niet erg. Die ontploffing verwekte veel opschudding. BRUSSEL Die naar d'herbcrg niet kan gaan zonder te vechter, dat hij rerblil.sems, thuis blijvc; In den nacht van maandag tot dijnsdag is er weêral wreed gevochten op den Antwerptchen steenweg de gebroe ders Bert en Karei M. kuipers, zijn de groote figuranten geweester lag bloed gelijk in een slachthuis; Albert M. is erg gewond in de zijde en zekeren B. is eenen ader in den arm afgesneden. Dijnsdag nacht is irgebrokep en gestolen bij M. V. pasteibakker Noordlaan, 141 ten 9 ure kwam de baas thuis hij zag een deur open en twee kerels die de gaten uit liepen hij schreeuwdeer komt policie ze vinden de speuren van inbraak cn een borze geld, die gestolen was. OUDENAARDE. Een bewaker der gevangenis van Oudenaarde hoorde in den nacht van 17 tot den iS dezer gerucht, komende uit de cel, waarin Lcdru, een der moordenaars van de weduwe Van Loo, van Ronse, opgesloten zit. Men ging zien en weldra kreeg men de overtuiging dat Ledru poogde uit te breken. Hij had eenen steen losgemaakt cn trachtte een gedeelte der kas- sijn los te krijgen. Dank aan de waakzaamheid van het personeel der gevangenis, mislukte zijne poging. Ledru heeft thans volledige bekentenissen gedaan. BEVERE (bij Oudenaarde). Zaterdag laatst kwam een onderofficier uit het garnizoen van Oudenaarde te paard de Beverestraat afgestormd. Hst paard was niet in te houden, en de slagboom van den ijzerenweg stond gesloten. Het paard vloog erover, doch de ongelukkige ruiter, die zich tot daartoe goed in den zadel had gehou den, vloog over den kop van het paard weg op den steen weg. Men heeft hem seffens de zorgen toegediend die zijn toestand vereischte. ANTWERPEN. Belangrijke diefstal. Een dief, welke niet onbekend schijnt te zijn in het huis, heeft bij middel van valsche sleutels, de kamer opengebroken van den herbergier Vertraeten-Jaspers, Lange Pothoek- sfaat, 212, en er de volgende voorwerpen ontvreemd 2 gouden uurwerken, 2 zilveren uurwerken, 3 gouden kettingen, een paar oorbellen met briljant bezet, eene gouden speld, eenen gouden armband in vorm van ket ting, een bankbiljet van 100 franks, 85 franks in gouden, zilveren, koperen en nickelmunt, een paar vrouwbotlin- nen, eenen frak, eenen regenscherm, soo sigaren en ee nen nikkelen revolver met ivooren kolf. KIELDRECHT. Zaterdag avond, rond half zeven ure, kwam een heer van St. Nikolaas uit den Polder door het dorp gereden, toen de onderbrigadier Buick en de douanier Magis hem deden stilstaan en zijn rijtuig onderzochten. Zij vonden er een vaije van twintig liters Schiedam in en sloegen het aan.. Proces-verbaal is opgemaakt. Gelijk men weet moeten de voertuigen, de paarden, enz., die gediend hebben om smokkelwaar te vervoeren, aangeslagen worden ten voordeele van den Staal daarom heeft de smokkelaar 800 fr. borgtocht moeten storten om met paard en rijtuig naar huis te mc- gen rijden. Dat.zal dure Schiedam zijn LA LOUVIERE. Spoorwegongeluk. Het perscneel der statie van Felny-Arqsennes is zaterdag dooreen treurig ongeval in opschudding gebracht ge worden. Een kind, dat spelend aan den barreel over de spoorbaan liep, werd door den lokomotief van den rei zigerstrein verrast en omvergeslagen. Het arme kind was zoo vreeselijk gewond, dat het eldra den laatsten adem uitblies. SERAING. Aan den dood ontsnapt. De heer doktoor Denis, dezer gemeente, kwam vrijdag laatst per rijtuig voor den barreel van den spoorweg, alhier. Het paard dat waarschijnlijk verschrikte door het gerucht van den trein, sprong al met eens vooruit. Dc barreel was gesloten en de trein ging voorbijrijden. Met eene buiter gewone koelbloedigheid deed de koetsier zijn paard schielijk op zijde springen. Het rijtuig sloeg om en het paard plofte ten groflde, doch een grooter onheil was voorkomen. In zijuen val had de koetsier eenige kneuzingen beko men. De geneesheer was er van af met den schrik. BOOM Zekere S. is t'Antwerpen veroordeeld tot 4 maand gevang, voor diefte vau zink in Boom statie. OOSTENDE. Eilaaszondag achternoen, Corneliske Van Hucke. oud 11 j. speelt aan de zee, valt van het stok- ketsel. de zee in d'ander kinders loopen vol schrik d'ouders halen maar 't was te laat IEPER. O. die leelijke jonge booswicht Aldaar is in gebracht gevankelijk de koewachter Camiel Storme, oud 6 j., brandstichter van d'Hofsteé D'Heere. Hij heeft zijn schelmstuk moeten bekennen. DOORNIK, 22 meert. Generaal Pontus, minister van oorlog, heeft een bezoek gebracht in de kazerne van Doornik, om maatregelen te beramen tegen de smetziekte, welke de plotselinge verandering van garnizoen heeft veroorzaakt. De minister heeft ook het krijgshospitaal bezocht, waar een vijf tigtal zieken verpleegd worden. MOORD TE ROISIN in Henegauw. Woensdag, 2 werklieden vroeg van ht'is gaande, vonden op de Plaats van Roisin 't lijk van're zekeren Crasquin Philibert oud 45 jaren; die man was daar vermoord, den kop afgesneden, 's Avonds te voren was hij met veel geld op zak, in verscheide herbergen geweest. Zekere Denis, van Roisin, is al* dader gesnapt. KORTRIJK. Inden nacht van 22 tot 23 dezer heeft men gspoogd in te breken in een huis in de Voor straat De meid, gerucht hoorende in den hof, keek door hare venster en zag er inderdaad 3 mannen staan, waar van er een eenen lantaarn droeg. Zij riep aanstonds om hulp, doch de dieven hadden reeds het hazenpad geko zen, vooraleer cr hulp opdaagde. Men heeft nog niet kunnen bestatigen, hoe de diever in den hof gedrongen zijn, daar hij geheel omringd is met huizen. EVERGEM. Zondag is alhier eene laffe aanran ding gepleegd, het was rord 7 ure des avonds, toen een meisje, zekere L. D. H., huiswaarts keerde naar het lindeken, en w anneer zij een eind ver was, werd inge haald door eenen persoon, die haar vroeg of hij een eindje mocht meddgaan. Warneer zij aan de gemennte- school gekomen waren, kreeg zij opeens vier geweldige slagen op het achterhoofd, daarbij dreigde hij haar de keel te zullen afsnijden. Er loopt hier alzoo eene geheele ploeg va^''et oiraatjesgoed.'t Is te hopen dat de wet eere goede les zal geven aan dien volmaakien schurk. u doen binnenroepen. Weet ge wat de snuifdoos op ha ren rug kon dragen Een eerden Heter vol bier. Ik zal komen ongeroepen. Goeden moed, Frans, en tot wederziens. Dag, M- de Pastoor. En Frans bukte eerbiedig on der 's Herders zegening. De brave godvruchtige man stierf kort daarna en kon niets meer voegen bij 't bovenstaande. Ik heb een en kwest gedaan bij deftige ingezetenen, oud Vrienden van 't Wonderkind en bevonden dat het relaas van Frans Van Lui als echt en waar mocht medegedeeld worden. R. I. P. E. P. p. Ei, wat lezen wij uit Parijs dat er zaterdag avond in de geoote en schoone rue Tartbout een dochter veamoord is, ten huize n° 72, een zeer gemeine dochter, die omging met allen slechten akabietEn 't is te Parijs nog al stillekes afgeloopen op de verjaardagen derCommune van 1871... Hebben ze dan toch voor geen half censke ver stand Vlaggen en zwieren voor eenen troep bandieten, brandstichters en moordenaars! De vermoorde doch ter was Lucia Dubois. In Oostenrijk te Cernowitz, zijn ontdekt fikfakkelarijen om 't Volk op te maken voor den Rus... Is hij nu nog niet voldaan Als Alexander de groote g'heel de v ereld overwonnen had, keek hij met spijt en droefheid naar de lucht. Te Valencia, in Spanje, is maandag nacht een ontploffing van dinamiet geweest, denkelijk toe te schrijven aan private wraakne ming. Vooruitgang gelijk de kreften te Karkow, Ruslanu, zijn twee dochters in tweegevecht geweest;., de wilde volkeren en de wilde dieren slissen ook hun ge schillen door gevecht. Te Saint Nazaire-Frankrijk zekeie Davit, die een grijsaard vermoordde, is maandag onthoofd... Hij stierf zeer moedig, cn zegde aan 't Pu bliek Ik heb de dood verdiend vlucht de slechte gezel schappen en eerbiedigt den Godsdienst. Te Roomen in 't Quirinaal want Koning Huybrecht woont in dat kerkgoed, is generaal Bertole eensklaps komen ingevlo gen, gansch in zijn zweet, met aardige oogen en vieze woorden sprekende; hij was ijlzinnig geworden, door de tifuskcorts Ze schrijven veel over die veroordeeling te Saint-Nazare; die jenge moordenaar is gestorven moe dig, berouwvol en christelijk... Zijne moeder is van slecht gedrag... Dat ziet men dikwijls: Jan De Licht, zittende op 't Belfort van Aalst, stampte naar zijn moeder en riep: 't Is uw schuld dat ik sch*rk,dief en moordenaar ben en morgen gagei&braakt worden op de Groote Markt (ter plaats waar nu Dirk Martens staat); g'hebt rampza lige Moeders: te Brussel, dijnsdag ten 1 ure nanoen, in de Blaesstraet, 6 jonge vrouwspersonen, wrtsd zat, ston- den daar te danssn als wilde sirena's, twee hadden kin ders op hunnen arm; dan trokken zij weêr d'herbergen 1 binnen, om er genever te drinken uit kappers... Een schoon beschaafde stad; ik wil zeggen: Een leelijke vuile klad ONLUSTEN IN EENE KERK. Maandag avond hebben onlusten plaats gehad in de kerk van Saint-Méiy, te Parijs, waar pater Lemoine, Jezuiet, den vasten predikte. Het sermoon was slechts voor de mannen en handelde over het socialismus en zijne dwalingen. De kerk was opgepropt met volk, waartusschen men MM. Baudin en Jamais, afgevaardigden, alsook ver scheidene municipale raadsheeren bemerkte. Reeds verscheidene malen was de predikant onder broken geworden, toen hij over de armoede sprak en zegde dat de Goddelijke liefde alleen den haat zal koelen welke tusschen bazen en werklieden heerscht. Daar de pater de onderbrekers hunne slechte opvoeding en on beleefdheid verweet, ontstond er geroep en gefluit langs eenen kant der kerk. Op dit oogenblik stond de sekretaris van het revolu- tionnair middenkomiteit recht en riep uit: Dat is nu ge noeg met al dat gepreek, dat is de dagorde niet. Daarop ontstaat er groot lawijd langs alle kanten. Al de aanwezigen staan recht, 'tis een onbeschrijfelijk tooneel. Eene groep katholieke studenten wordt handgemeen met eenige socialisten. Men slaat met stokken en werpt met stoelen; het gevecht wordt algemeen. Een socialist klimt op den predikstoel en zegt dat men de Republiek heeft beleedigd. Het gevecht duurt voort, totdat eindelijk de gaz wordt uitgedoofd en de aanwezi gen vechtend de kerk verlaten. De verontwaardiging tegen het socialistisch gepeupel is groot in heel het kwartier. Aan de Oversten der onder uxj zendt klooster gemeenten in het aartsbisdom Mechikn. d Eerwaarde Moeders, 1 De opvoeding der jeugd is een zoo groot werk, dat het noodzakelijkerwijze er. gedurig de aandacht van een=n Bisschop opwektgij zult u dus met verwondê- ren, als ik u andermaal over dat gewichtig onderwerp kom spreken. i) Maar vooreerst heb ik eene aangename plicht te ver vullen ik moet u zeggen, dat mijne onderrichtingen van den 1 Mei 1886, overal aangenomen geweest zijn met eene bereidwilligheid en goede trouw, die mij groo- telijks hebben verheugd en getroffen. Ik heb daar een doorslaand bewijs in gezien van den geest van onderda nigheid, die al de kloostergemeenten van mijn bisdom bezielt, en ik heb er God over bedankt. Zooals blijkt uit de verslagen van den eerw. heer schoolopziener, nemen nog steeds de kristene opvoeding en de zedelijke vorming die er uit voortspruit, op troos tende wijze toe in onze talrijke onderwijsgestichten het eigenlijk onderwijs de opleiding in de letteren en we tenschappen maakt er ook grooten vooruitgang. En gij hebt bijzonderlijk aan mijn verlangen beant woord, Eerweerde Moeders, met uwe Zuster aan te moe digen tot het afleggen van hun examen en 't bekomen van een diploma voor de jury van den Staat. Dat diploma zou ik geernezien herhalen door al de kloosterlingen, die zich aan 't onderwijs toewijden. Waren ze éénmaal in het bezit van die akten van waarborg, dan zou ons on derwijzend personeel, om zoo te zeggen onoverwinnelijk zijn. Ik heb u vrceger drie normaalscholen aangewezen, die geheel en al mijn vertrouwen genieten en dat ook verdienen zij zijn door kloosterlingen bestierd en in het aartsbisdom gelegen. Gij zult daar uwe Zusters heenzen den, om er tot hunne opvoedkundige taak voorbereid te wordendenkt gij nochtans redenen te hebben, om ze aan andere normaalscholen toe te vertrouwen, dan zult gij gelieven mij daarover te schrijven, en ik zal uwe aan vraag welwillend onderzoeken. z.ou het hier nog noodig zijn te herhalen, dat het IN DE HOOGSTE MATE BELANGRIJK IS DE GEBEDEN EN DE KATECHISMUSLESSEN DEN KINDEREN IN HUNNE MOEDERTAAL te leeren Ik houd er volstrekt aan dat die aanbeve ling stipt gevolgd worde niemand zal de werkelijke voordealen in twijfel trekken, welke die maatregel voor de godvruchtigheid en het godsdienstig onderwijs der kinderen oplevert. Ik ben ook grootelijks voldaan geweest, toen ik ver nomen heb, dat de Vlaamsche Taal in een tamelijk groot getal onzer gestichten met overtuiging en met vrucht on derwezen wordt. Ik zou er niet genoeg kunnen op aan dringen, Eerwaarde Moeders zorgt door uw aanhou dend toedoen, dat de studie van het Vlaamschin STA ONDER uwe LEERLINGEN DE MAATSCHAPPELIJKE NOODWENDIGHEDEN ONZER DAGEN LEGGEN U DAT OP,ALS EENEN PLICHT. Ten anderen zult ge u van harte schikken naar de onderrichtingen, welke de eerw. heer schoolop ziener u te dien einde zal meêdeelen. Voortaan zal de leergang van Vlaamsche Taal ver plichtend zijn in al onze Gestichten, zelfs in die welke maar weinig of geen Vlaamsche leerlingen tellen. Ik acht mij gelukkig, Eerwaarde Moeders, u ter ge legenheid van dezen brief al mijne erkentenis van herder en bisschop te mogen betoon en voor de uitstekende diensten, aan godsdienst en maatschappij bewezen door het gesticht, dat gij met evenveel voorzichtigheid als welgelukken bestiert. Terwijl, zoo iedereen weet, de vijanden der Kerk eerst en vooral de opvoeding der kinderen met geweld bedreigen, staat ons niemand beter bij ik beken het met genoegen dan de personen, die zich geheel gansch opofferen om de jeugd in de kristene overleve ringen van plicht en godsvrucht op te brengen. d Zeker valt dat werk niet lichthet vereischt eene gedurige zorg, eenen aanhoudenden iever, en dagelijks nieuwe zelfsverloochening. Dorh wat is het edel en ver heven f ftOgr Dupanloup dierf het goddelijk heeten, achtte hei) van zulke groote aangelegenheid, dat het werk der opvoeding, volgens hem, over de waardigheid en het geluk der personen, der familiën en ja der gansche maatschappij Lesiist. 1 Laat er mij bijvoegen, dat God bijzondere beloften over heeft voor al die zich aan het onderwijs toewijden zoo schrijft Hij in de Heilige Boeken, dat u zij, die er velen in de gerechtigheid onderwijzen, als sterren zullen blinken in der eeuwigheid. Die gedachte moet uwen moed ondersteunen en zal uwen iever aanwakkeren. Geve God dat zij gedurig voor uwen geest zweve Ik vraag Hem die gratie, en beveel u ondertusschen aan zijne Goedheid, u allen met een mild en vaderlijk hart zege nende, u Eerwaarde Moeders, al uwe geestelijke doch ters, alsmede hunne werken. PETRUS LAMBERTUS card. GOOSSENS, Aartsbisschop van Mechelen. Zeer Beminde Broeders, Dat is nu in het kort de gedragslijn welke de Kerk voorhoudt de vrede door de rechtveerdigheid en de een- dracht door de liefde. Maar heffen wij onze blikken hoo- ger op men kan immers het bestaan des menschen op aarde niet begrijpen zooals het behoort, tenzij het Godde lijk licht der eeuwigheid het beschijne. Inderdaad het eigenlijke leven begint maar waar dit tijdelijk leven ein- 8*" jSH rïjk 'ij* gij arm, daar is weinig aan gele gen God houdt enkel rekening van het goed gebruik dat men van deze aardsche goederen gemaakt heeft, en van het chris'en geduld waarmede men ramp en tegen spoed heeft gedragen. Laat ons zelfs verder gaan en ons herinneren dat Jesus-Christns ons door zijn voorbeeld toont, hoe de weg van het kruis de weg der kwellingen, de weg is naar het eeuwig geluk des Hemels, daar inte gendeel de genoegens van den rijkdom maai bedrieglijk zijn, en de grootste gevaren voor de zaligheid opleveren. De c.ag zal eens aanbreken waarop God aan de rijken streng rekening zal vragen over het gebruik van hunne fortuin. De Kerk leert nu wel, dat het bezit der aardsche goederen kan rechtveerdig en wettig zijn doch het mag daarom nooit ikzuchtig wezen, als ware 't voor ons alleen bestemd wie rijk is, moet zijne weldaden uitstorten op den noodlijdenden evenmensch in de samenleving. Zul len wij daar bijvoegen, of bedoelen wij daardoor, dat men zijnen eigen nood of de noodwendigheden zijner fa milie moet vergeten, dat men over de behoeften van zij nen staat moet heenstappen, om eerst en vooral zijnen naaste te helpen Neen niemand moet om diens wille een leven leiden, dat met de gevoeglijke vereischten van zijnen staat niet zoude overeenkomen maar veronder stelt dat in al die behoeften behoorlijk voorzien is, dan lept ons de liefde het gebod op, onzen overvloed deels te gebruiken tot onderstand der armen. Het is wel waar dat die wet alsmede door het menschelijk gerecht niet be krachtigd wordt doch, al ontbreekt haar die bekrachti ging, zij steunt op een hooger gezag, en men luistere naar de ourdeelen Gods Wat gij aan den minste der mijnen doet, zegt Jesus-Christus, doet gij aan mijn eigen zeiven. De Heer zal bijgevolg de aalmoes als aan hem zeiven gegeven of geweigerd aanzien, die men aan zijne arme broeders zal gegeven of geweigerd hebben. En die lief dadigheid jegens den naaste, moet men zoowel voor de geestelijke goederen der ziel aannemen, als voor de stoffe lijke goederen des lichaams. Wat daarenboven de gebreklijdenden nog betreft, de Kerk leert hun, dat zij zich om hunne armoede niet moeten schamen, daar de Zaligmaker zelf de armoede tot zijn erfdeel heeft uitverkozen. De eenige ware schat op aarde, een schat dien rijken en armen kunnen bezit ten, de zekerste hoop voor beiden, is de deugd. Ja, wat nog meer is, de Heilige Boeken leeren ons, dat het herte van God den armen bij voorkeur is genegen wondere vergoeding des Hemels, die den hoogmoed der grooten dezer aarde vernedert, en te zelfder tijd de nederigen aan moedigt en troost De rijken en de armen moeten dus onderling meer dan vrienden zijn zij zijn inderdaad broeders. Zij zijn kin deren van denzelfden God, bestemd om het zelfde erfdeel te genieten, vrijgekocht door het bloed van denzelfden Verlosser, en als dusdanig ontvangen zij ook dezelfde gratiën om het eeuwig geluk te bereiken. Ziet, dat is de heilige gelijkheid, die door de Kerk gepredikt wordt, en het is hare roem en hare esr, die groote waarheden over den ganschen aardbodem verspreid te hebben door het ambt harer Bisschoppen en Priesters,en die in de herten der menschen te hebben doen doordringen. Herinnert u even maar, welke heilzame,verandering zij eertijdsin de christen geworden natiën uitwerkten deze werden tee- nemaal hervormd door de leeringen en den geest van het EvangelieWil nu ook onze hedendaagsche Maatschappij van hare ziekte genezen, zij onthoude dan wel, dat zij nergens lafenis vinden zal dan in het Geloof en in de christene instellingen van den Godsdienst, ('t Vervolgt.) De tafereelen «?n den Vasiéu Petrus, die zijn Meeste. verloo chent, die afvalt, maar aanstonds berouw~krijgt en recht zinnig terugkeert... Pilatus, de onrechtveerdige Rechter die d'Onschuld ziet en bewondert, die weet wie voor hem staat en die, om den vriend van Cesar te blijven, die Onschuld overlevert aan de torturen en aan de doodl Die door or'rechtveerdige middels wil verheven worden, valt schandiglijk Pilatus, de marmeren trappen van zij» Paleis worden te Roomen bewaard in een kerk; se dert honderde en honderde jaren, 't is op de kniën' dat men die trappen bestijgt; niemand mag er den voet op zetten; korts na de dood van Ons Heer moest Pilatus zijn Paleis verlaten; hij wierd in ballingschap gezonden. Er wordt gemediteerd op 't Bitter Lijden, met kracht en aandoenlijkheid, t'Aalst in de twee Parochiekerken door d'Heeren Onderpastoors, in St Martens met beee- Ipifllnfr lrlain 1 T - l_1 W* -ede ramp!,.. Reeds zijn 4o a 6o s,access ^TooX. begraven en ze rekenen dat er nog 120 lijken liggen in die afgrijselijke diepte van 4 a 500 meters, alwaar het een hel is van rook en van vuur, en dat er alle dagen instor tingen zijn van de gegchokte en gescheurde koolmijnen. Ze denken 6 maand r.oodig te hebben voor d'herstellin- gen; dan zal men de laatste lijken konnen ophalen. De ongelukkige Familiën der slachtoffers hebben veel troost en hulp ontvangen van alle kanten; de Socialisten alleen zijn komen aanhitsen en God lasteren, terwijl de broe derlijke hulp en de liefdadigheid hier bijzonderlijk ge vraagd worden. In veel groote steden zijn Feesten inge richt; als die Feesten wel opbrengen, 't is goed, maar als bijna al 't geld in de kosten kruipt, dan is 't een diefte van den Armen; men meint te geven [aan de slachtoffers en 't geld gaat elders... In Aalst was er spraak geweest van een algemeene Feest, door katholiek cn liberaal in gericht; het is er niet van gekomen; de liberalen alleen richten een Kavalcade in; hun oproep is ons zaterdag morgend gebracht; doch slechts onderteekend zijnde door twee radikale liberalen, het spreekt van zelfs dat onze medehulp niet kan gevergd worden... In alle geval, en alhoewel de ontvangene sommen reeds toereikend zijn om al Familiën te helpen, gezegend de hand die geeft; indien de vloek terugkeert naar zijnen hoek, de aalmoes keert ook terug, versterkt en vermeerderd, tot vreugd geluk van de edelmoedige zielen. nl pi'Pn In het Klooster der Paters Recolletten is L-UACICU. overleden de E. Pater Adriaan, in den ouderdom van Si jarea, in de wereld (Macarius Van Damme). Pater Adriaan was een zeer geleerd man die in de stad alge meen gekend en bemind was. Gok heeft er grooten toeloop van Volk geweest bij zijne begrafenis. Een klein kind van 2 of 3 jaren oud is, op den wijk Roo- sen uit het venster der tweede verdieping van een huis geval len. Het ongelukkig schaap werd opgeraapt met een gebroken arm. Zeven Landbouwers Maatschappijen zijn te Lokeren gesticht om te ijveren voor de belangen van de Boerenmen- schen. Die Maatschappijen vormen te zamen den Loker schen Boerenbond, die de waardige tegenhanger zal zijn van den Anti-Socialistiscfcen Volksbond, dezelfde beginselen verdedigt en naar hetzelfde doel streeft Vooruit schuimbekt van woede, omdat al zijne popirgen uitloopen op een ver keerd spoor. Hoe meer moeite hij zich geeft, hoe meer de za ken der Katholieken vooruit gaan. Daaraan ziet men nu eens klaar dat God rechtveerdig is. LOKEREN. In den nacht van dinsdag tot woensdag is de stootkarre van eenen armen groenselkcopman van den wijk Roosi n. gestolen. Insgel-'jKS hebben de dieven gepcogd in te breken bij den heer Bogaerd in de Lindestraat. Door het venster dringende, kwamen zij in de woonkamer. Zij hadden reeds de band ge legd op het zilverwerk. De meid van den huize hoorde ge rucht en begon te roepen op Mijnheer, waaiop dc schelmen de vlucht namen, hunnen buit achterlatende. der. Pastoor, gewezen Deken van Deinze. Ze zijn 't ons deze week komen zeggen: Een groote Predikant!... Dat wisten wij, menschen, en zal toeloop komen naar die Sermoenen; w'hebben dien Mr den Deken hooren de Lijkrede doen van den Pastoor Van Vynckt te Astene, onzen duurbaren Vriend zaliger, van eeuwige geheuge- nis. Al levende, 'ne mensch verliest in veel zaken, ook in Vrienden. Gelukkig dat er Vrienden bijkomen of ge zoudt liever méégaan, vóór uwen tijd. In 't omlig gende van Aalst is de toeloop veel grooter dan in de stad: ze zeggen o. a. dat t'Herdersem en t'Erembodegem de kerk te klein is. Op Afflighem preêktdom Adelbertus een jonge Benediktijner, gebortig van Meldert. In St Salvator te Brugge is 't ook een Religieus die de Pas- sie preêkt, een Benediktijner, gebortig van Hekelgem. Goed nieuws uit AFFLIGEM: De hoogwaarde Pre laat is buiten gevaar en op rassen voet van Herstelliog tot groote vreugd in d'Abdij en omliggende. Te Zelck (Halen) is dijnsdag M. de Pastoor doodgevonden voor zijn huis; een beroerte gekregen maandag avond, als hij van Halen kwam, een beroerte en daar blijven liggen zonder hulp. Den 23 dezer is onverwachts overleden E. H. Van Nevel, Pastoor te Zulte en sinds eenige jaren ziekelijk, ja bijna blind. Sedert 1873 stoni hij te Zulte. In Duitschland is de princes Van Swar- zenburg Nonneken geworden in 't Klooster van't H. Hert te Biendenburg. Dijnsdag Feest van den H. Jo- aDnes Damascenus. Vrijdag 1 april Feestdag van het allerkostbaarste bloed van O. H. lesus Christus PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is Pastoor benoemd teAeltre, de E.H.Th. Dalschaert pastoor te Voorde. De E. H. G. De Geyter, onder pastoor te Meerdonck, is onderpastoor benoemd te Vynckt, in vervanging van den E. H. J. Burrick, die in het Bisdom van Ogdensburg, in de Vereenigde Staten, treedt. zijn nog niet ontdekt. De Précurseur van Antwerpen heeft geschreven Aide schelmstukken, zoo talrijk hedendaags, worden veroorzaakt en beraamd in en rond de danszalen.... Nog twee geslachten van Orgelbals, en alles is verbrod. Aalst zou een ander stad zijn als nu, indien sedert 10 jarsn d'Orgelbals waren getemd geweest.... Waar leeren de kinde ren Vader en Moeder bestelen? In d'Orgelbals. Waar haalt de jonkheden wilde manieren? In d'Orgelbals.Waar verliezen zij' alle deftige en christelijke gevoelens In d'Orgelbals.. Waar halen zij de schande voor hun eigen en voor hun Ouders? In d'Orgelbals... Wat vervloeken zij, op lateren leeftijd? d Orgelbals... Wat brengt verdrieten vermaledijding, diefte en moorderij in de wereld Die Orgelbals. Men zou die Orgelbals moeten uitroeien ganschen geheel.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2