Hoelang nog? Rampen, Misdaden en Ongelukkei De vinger der doode TRAM, IVtOORSELE, wreed niauws r Rond de Wereld. De grrroote Gramschap. AALST. Verleden dijr.sdag rond 9 ure voormiddag is alhier verdronken in de Vaart aan den Tragel, zekeren Jowannes Van Nieuwenborg, a3 j. ongehuwd, woonach tig op Aalst'Mijlbeke reeds eenigen tijd zag hij er erg sloorachtig uit in zijn hoofd. BRUSSEL. - Diefstalvan tweemiljocn Drievou dige aanhouding. De beer Waroqué afgevaardigde van Thuin, is dezer dagen het slachtoffer geweest eener kolossale ontvreemding. De heer Waroqué, had titels van allen aard, en han- delseffekten toevertrouwd aan zekeren heer Malinvau, van Parijs. Zijn zaakgelastigde, verdenkende, diende de heer Warocqué eene klacht in bij den heer politiekom- missaris Desmedt. De brigade der eerste wijk werd aan stondsin werking gesteld. Uit genomen inlichtingen bleek weldra dat Malinvau naar Brussel was gekomen om aldaar de waardijen te verhandelen. Hij was afgestapt in het Central Hotel, waar hij de genaamden Jacques en Bonpain ontmoette. Malinvau t.n Bonpain reisden dikwijls van Parijs naar Brussel. Wanneer zij in hft Central Hotel waren, ont vingen zij telkens een aantal brieven. Malinvau en Bonpain waren maardag in het hotel gekomen om er den nacht door te bren en Zij hadden aldaar ecne bijeenkomst gehad met Jacques. De drie mannen zijn dinsdag namiddag aangehouden, toen zij het hotel wilden binnentreden. Al de gestolen titels en waardijen werden in het bezit gevonden van Malinvau. In een konfektiehuis der Koolmarkt kocht een per soon maandag morgend eene boek. Nauwelijks was hij vertrokken, of men bemerkte dat een vest on verdwenen was. De policie werd bijgeroepen en men zette den koo- per achterna. De veston had hij in zijne broek verborgen. INGELMUNSTER. Maandag namiddag is alhier een smartelijk ongeluk gebeurd. De heer J. Coussóe, aannemer te Meulebeke, was bezig met in de fabriek van M. Vanooteghem een stuk arduin te plaatsen van omtrent de 1800 kilos. Men wilde zulks verplaatsen, toen het omsloeg met het ongelukkig gevolg dat het bijna den heer Coussée verpletterde. Zijn toestand was zeer bedenkelijk en aan stonds werden hem de H. Sakramenten toegediend. Dit ongeluk heeft gansch de gemeente in verslagen heid gedompeld. Zijn toestand is sedert iets verbeterd. LANDEGEM. Woensdag voormiddag is alhier een groot ongeluk gebeurd. Een 24jarige jongeling, Dhaese genaamd, knecht bij cenen mulder dezer gemeente is van zijne kar springende, met het hoofd onder de wielen gevallen en daar het paard voortging, werd hem den schedel onder het wiel gepletterd. Hij was op den slag dood. POLLARE. De dorschmachicn van Denderhoutem was dinsdag morgend overgebracht ten huize van den burgemeester van Pollarc-bij-Ninove. Toen alles in orde was, begon het te draaien. De burgemeester ging eens zien, kwam te dicht bij het machien en geraakte eensklaps in het wiel met het ongelukkig gevolg dat een zijner bee- nen letterlijk werd afgesneden. Zijn toestand is beden kelijk. ROESELARE. Maandag heeft mm hier uit de vaart de lijken opgevischt, ie van M. P. De Mey, aanne mer 2e van vrouw Louise Maesen, moeder van 2 kin deren. HASSELT. Verleden week is er een aanslag ge pleegd op den persoon van den eerw. heer Dochy, sinds 40 jaar pastoor der parochie van Opoeteren. Een schurk, welken men ieverig opzoekt, heeft 4 revolverschoten gelost in het vertrek waar de pastoor zich bevond. De kogels hadden de glazen verbrijzeld, de gordijnen door boord, en zijn in den overzijdschen muur gevonden. KORTENBERG.Twee inwoners van het dorp, broeder en zuster, houden elk eene estaminet. Hunne woningen palen aan elkander en beiden benij den elkander om het meest. Maandag morgend, vaagde Leon M. herbergier, eenige vuilnis van voer zijne deur, vooi de deur zijner zuster, Deze laatste oegon haren broeder te b^J^igen. Wel- dia wai-;r. aan het twmten t\, met een: liep de herbergiei .ter naar binnen. Een s ond later kwam zij weêr buitengerprongen met eene bijl. Schielijk zwaaide zij dit wapen in de hoogte en bracht er haren broeder eenen vreeselijkcn slag mede op het hoofd. Deze stortte ten gronde en verloor zijn bloed met gansche stroomen Zijn gelaat was in twee gekloven. Eensklaps is daar een ziekte verschenen; buik pijn, brakingen; 3 personen dood; rond de 20 ziek om te sterven; gedurig de bel der Berech ting; 't moet daar iets geweest zijn in dit Doip van West-Vlaanderen; de drij eerste slachtoffers zijn Prospcrken Amaye 5 jaar; Pieter Herman 42 j. en M. Callewyn, vermaarde vischverkooper, Vader van 8 kinde ren; men sprak van de Ziekte, die ongelukkiglijk nog op an der plaatsen vernoemd word'; maar tc Moskroen, wij willen zeggen tc Moorseele waren't ander stukken, gelijk gc gaat hoo ren, menschen; al die menschen zijn vergiftigd door vergiftigd vleesch, een kaif dat van een ziekte gestorven was en verkocht. Goede koop is dikwijls dure koop. De vleeschliouwer die 't kalf geslacht heeft, is ook in stervensgevaar; hij had het beest gekocht van zekeren Gallens; die vent is aangehouden door de Gendar merie van Meenen, doch nadien losgelaten, mits een borgsom van 5ooo fr. Vader Amaye is ook overleden; zekere Buyse en vrouw Vlie- sche liggen op hun uiterste; maandag zijn nog 4 personen berecht, zoodat er 40 zieken in gevaar zijn van sterven... Dat zijn nog geen klein gevarendheden op een Parochie. Uit nader onderzoek blijkt dat de ziekte inderdaad voort gekomen is door een nuchter kalf. Al degenrn, die ervan geëten hebben, zijn vergiftigd, d'een min, dander meer; volgens het- gene zij geëeten hebben en de gesteltenis. rend op de hoogte van Mont-Saint-Jean te konnen verschijnen, om volgens 't eerste plan het Engelsch Leger te verpletteren hij zond dus naar Napoleon om versterking te vragen, stellende reeds zijn Troepen in slagorde om uit te breken en aan generaal Drouot roepende, dat. mits eenige versterking,hij den grootsten zegepraal ging behalen en Wellington kloppen lot gtuis en tot zemelen. Ilet was half vijf van den achternoen. Langs Waver toe waren de Pruisen vanj Bulow uit het Bosch gekomen en maakten hun slagorde, in weérwil van Generaal Lo- bau die eenen hagel van bommen in hun gelederen zond wie neérviel, gekwetst of dood was, wierd niet meer geteld en ander soldaten namen de plaatsen in.. Ilet was als een gezwerm van Pruisen uit de bosschen en nu begonnen zij ook hun kanons te loen schieten en hun scherpschutters te doen werken. Lobau deed ze aanvallen met de bajonnet, maar 't en hielp nietgedurig kwa men er nieuwe kolonuen Pruisische soldaten meteen uitbreiding die gevaarlijk wierd voor den rechter flank der Franschmans. Napoleon stond alles af te sjoeren van op zijn hoogte en bleef zonder onrust; hij had immers de 24 battaljons zijner lijfwacht; doch hij wilde er aanstonds tegen werken en stuurde generaal Duhesne tegen de Pruisen met 8 battaljons der JoDge Wacht en 24 stukken kanonnen. Dan bleef hij nog in 't midden met lo battaljons, met de Rui terij der Lijfwacht, en met g'heel de reserve der groote Ruiterij, die tot nu toe uit den slag bleven om op 't gestelde oogenblik Wellington aan te vallen. Daarbij dacht Napoleon, dat Grouchy toch zou komen dat kon niet missen hij had hem 6 koeriers gestuurd hij moest de kanons hooren; Grouchy zou komen, om de Pruisen van achter aan te vallen, terwijl zij van voren met Lo bau en Duhesne aan 't vechten warendaarom deed Napoleon aan Nev zeggen, dat hij hem geen Voetvolk kon zenden, maar dat hij hem de Kurassiers van Milhaud leende om let wel op om de vallei te bewaken tusschen 't Pachthof en 't Kasteel van Goumontdaarbij, dat NVy zijn verdere bevelen zou afwachten uin dui aanval u. doen, die over den dag moest beslissen. V-?.nd ontstaan en nog ongelukkiger, is een hunner kin deren, J'eerken, rond de 6 jaar oud, eringebleven. Niets was verzekerd; maar 't ergste van al. dat kind, want de Werklieden, al hebben zij een groote Familie, zien tooh elk van hun Kinderen doodgeerne en zouden sterven voor hun Geluk en Welvaart. Th itlessina, in Italië, zijn vader en dochter die op ■en bootje vaarden in een golf, het water ingevallen en •itx r de haaien verscheurd. Die have van Messina is half wild, weinige schepen durven er aanlanden. Bi rr, in 't stedeken Ladhmia van Rusland zijn on langs 20 menschen gebeten door eenen wolf; het beest was razend incognito, en nu zijn die 20 menschen door de vreeselijke razernij aangedaan. In Duitschland ij M iocingingen 4 studenten en 3damen op de Weich- sol varen; de boot sloeg om en twee damen verdron ken. benevens twee studenten.... Welk akelig nieuws welke wreede memoratie voor d'overblijvenden! Te It-'oblenz kwam d'ander week met den trein zekere per- ^oon die den Cholera nostras had... Elk liep er van weg .v ---- - geliiK van de Pest on het rijtuig wierd sito, sito ont- pachthoeven afgebrand, met geheel den inhoud en al het j - J Ham]) h ft £ranke die£ met eenen vee en. denaarden. Juist was de Oogst gedaan... D„ va,.chen wissel sëom Van 30,000 marken ontvan- Bij den lanbouwer D. nabij Maeseik t''"1 in d'Handelsbank. De wissel was reeds betaald De geneesheer Van Erps-Querbs, die hem verzorgd heeft, heeft weinig hoop hem te redden. NIEL. Maandag namiddag waren 5 jongens aan "t spelen tusschen 't Veer en de fabriek. Hoe het kwam weet men niet juist, is hij uitgegleden of werd hij al spelende er in geduwen althans de kleine Alfons Pandeleer oud n jaar is in het water gevallen. Op het hulpgeschreeuw zijner makkers, sprong de schipper van eene daar omtrent liggende schuit in hei water en, ofschoon hij reeds 12 menscheulevens gered heeft, mocht hij er niet in gelukken den 1 leine boven te halen. 's Avonds om 9 ure, wanneer het water afgeloopeu was, heeft men den drenkeling, bij middel van eenen lan- teern, ontdekt hij stak met zijn aangezicht in 't slijk. DOORNIJK: Welk wreed geval 1 D'ander week twee werklieden gaan zwemmen in de Schelde eens klaps een der 2, zekere Jacobs, 'ne vader van 5 kinderen, 't wreed is I MAESEIK - zijn 3 runderen gestorven van 't Miltvuur. Op bevel van den Veearts heeft men ze aanstonds met petrol begoten en diep in den grond gedolven. Aanstonds is de heer Mi nister van Lanbouw verwittigd. ERPS QUERBS. Vrijdag is alhier een vuursch .t gelost geweest op den expresstrein die ten 2 ure 25 na middag uit Herbestal vertrekt en ten 6 ure 12 minuten 's avo: ds te Brussel aankomt. De kogel, die moet voort komen van eenen revolver, is door de ruit van een kom- j artement van 3C klas gedrongen, over het hoofd van ee der vijf reizigers, die zich in het kompartement bevorder gevlogen, en dan platgedrukt tegen den stijl der andere portel. De statieoverste van Cortenberg heeft, met degenda: merie dier gemeente een onderzoe c ingesteld. ZONHOVEN. Zaterdag werd tusschen Zonhoven en Zolder de werkman Van Gheel, oud 26 jaar, die op het veld werkte, door den bliksem getroffen en op slag gedood. Te BALIÈVRE, een dorp aan de Fransche gr en. zijn zaterdag drie groote hoeven en kerk afgebrand. Men heeft groote moeite gehad om de andere woningen t vrijwaren. Alles was verzekerd voor meer dan iSo.ooo fr. Men vreest dat eene oude vrouw in de vlammen s omgekomen. BRUSSEL Zondag zijn de Pompiers moelen naar St-Andriesstraat loopen voor eenen brand aldAv ontstaan n° 4 door 't omvallen eener Petrollamp, zond^* noen ontsteken z'aldaar hun licht te Brussel wonen u daar zóó donker Er is wcêr spraak geweest dat d- moordenaar van Marieken Walschaert ontdekt is... Kwpst of hij niet al lang dood is want 't zijn zulke schelmen die leven, als ongedierten, zich dood drinken of van kavt maken. Ge vindt tcch dwaze stukken in den wereld. Een jonge vrouw uit de Paleizenstraat had kennis ge maakt met eenen jongen heer, die zich uitgaf als bur£- graaf waarom n;et zoon of neef van Lord Palmerston 0! kozijn van Maria Theresia! Die dochter was zoo trotsch als Keizers Kareis kateindelijk is bij weggeloopen met 25oo fr. van haar geld en dan kwamen de thcresi- aantjes, schande en smart. ANTWERPEN Op den Kattendijkdok zijn 22 kisten glas gestolen.. 22 Kisten.. Dat telt nog al. Brussel schrijft dat de ziekte t'Antwerpen is, maar Art- werpen loochent strabant. Tot uit Polen toe zijn er wijven die naar Antwerpen komen om te stelen. Zékere Sarah Zuckernam is er aangehouden. Ook een 1) ii+ sche Anna Kreutzer, diefegge, wordt door haar gouver nement gevraagd om uitgeleverd te worden.. Men Sture ze r, aar de grenzen over; wij kunnen dat goedjeth-er missen, gelijk vuur in ons oogen. Een andere writ- cchCi zekere Mandes is aangehouden, als dief en niet vaische sleutels. Men lette toch op de petrollairo T'Antwerpen zekere Marie Bijltjes, 18 j. uit de Preeki s- straat, 77, maandag avond ten 7 ure, de lamp om'*" baar Kleerer. iü brand en zij ais een l'urie de straat op ai brandende. Er was een voorbijganger, die den doek eener vrouw nam en er haar inwikkelde. De vlam die haren asem niet kan halen, moet sterven KORTRIJK. In den nacht van zaterdag tot zondag hoorde Cam. Vaernewyck, landbouwer, van in zijn bed dat zijne kiekens een buitenwoon leven hielden. Hij stond op en buiten komende, zag hij een man van lan^e gestalte de vlucht nemen. Vaernewyck vond tegen zijn kiekenkot eenen zak met vijf hennen die de diet reeds de kele afgesneden had om ze mede te nemen In zijne haaste heeft hij zijnen buit achter gelaten. THOUROUT. Woensdag avond rond 9 ure en halt, trad een vrouwspersoon met een kind op den arm de woning binnen van Andreas Damman aldaar. Na wat met de vrouw Damman geklapt te hebben, zegde de on bekende dat zij eene boodschap ging doen. Daar de vrouw Damman blind is, nam de vreemdelinge deze ge legenheid te baat om haar kind in den schoot der blinde te leggen, en vertrok om niet meer terug te keeren. IEPER De Vrederechter heeft eenen herbergier tot 4 maal 10 fr. boet en de kosten verwezen om tegen de Wet der Siad, een tent van Orgelbal geplaatst te heb ben in zijnen hof. Het vonnis sprak ook d'afbraak uit der tente. GENT. Zaterdag nacht, dat komt van met depreê naar d'herberg te loopen, Zaterdag nacht ten 1 ure in de Phenixstraat, hebben twee getrouw de mans gevochten als beeren. Eender twee, een schaliedekker, heeft 5 mes steken aan 't hoofd, die zijn leven in gevaar stellen De andere, een vlas spinner, zit vast. Oei, in de Wolle- straat, vrouw Malbranck komt vrijdag achternoen thuis en vindt haren man dood liggen. Hij had eene geraaktheid gekregen. Een timmerman der Ykstraat is aangehouden, als aardappel- dief. 4 bandieten die op d'Akkergembaan over een houten gebint trokken, om kiekens te stelen en die er reeds 12 hadden, een dozijn op den kop, zijn door de Nachtwakers verrast en op de vlucht gejaagd, met r.ala- ting van hunnen buitde kieker.s staken reeds in eenen zak. welken pro Justicia is. Zekere heer Tanghe van Brussel, had voorgenomen te Gent gedurende 24 uren op een rijwiel te komen zitten en rijden doch na eenige uren wierd hij onpasselijk en moest de pijp aan Merten geven... Dat hij die dwaze streken late varen Een Ondernemer uit de Toekomstraat was zaterdag naar huis gekomen, zoo zat als een genevervathij begon zijn vrouw te mishandelen. Od 't geschreeuw van den zoon kwam een gebuur er tusschen, doch kreeg van den wil den dronkaard een geweldigen stamp dat hij in den kel der rolde Doktoor Van de Vyvereis hem komen meeste- acn, waarna hij naar de Byloke wierd gevoerd, 't Moest dus nog al erg zijn. Maandag aan 't Strop eenige ben gels waren er aan 't baden en de wedding wierd aange gaan over de Schelde te zwemmen. Een jongen van 12 jaar heeft er zijn leven bij gelaten. De schipper Alfons Coupé, oud 35 jaar, wonende te Meirelbcke, viel vrijdag, rond gure, in het ruim van den stoomer Busy-Bea, aan de kaai van het stapel huis gemeerd, cn werd erg gekwetst opgenomen. l ij werd, na door den geneesheer De Paepe verzorgd te zijn, naar het hospitaal overgebracht. IDEGEM. Smartelijk ongeluk. Maandag na middag was de genaamde Emiel De Smet, oud 21 jaren, op den oever der Vaart gaan gras maaien. Na gedaan te hebban, ging hij aan de brug genaamd de Koebrug ius- sch.cn Idcgem en Schendelbeke in de vaart. Niet kun nende zwemmen, verloor hij grond en verdween in het water. Dinsdag morgend heeft men het lijk opgevischt. Hij was de oudste van vijf kinderen. De droef heid zijner Moeder n Weduwe beschrijven is onmogelijk. LIEDEKERKE Een wreed geval vrijdag d. v. w. op 't gehucht Impegem, in de Familie Ceuppens, terwijl de Yaaer uaar zijn werk was te Brussel, is er ongelukkig in 1890... Hij moet dus uit de Bank gestolen zijn, vTe Hamburg zijn nog al gevallen van de Ziektedoch is t niet overroepen gelijk met Antwerpen?In I F "ankrijk. te Roqueville, bij Vigan, is zekere juffer BaiTe verbrand met petrol te willen gieten in een een brandende lamp, iets dat doodelijk is.. Hare moe der, die haar wilde helpen, verbrandde ook zoo erg, lat zij weldra nevens hare dochter neerviel, om niet meer op te staan.... 't En zijn geen lachespelen. Te Hoornen gaan de liberalen feest vieren, den 20 Septem ber, voor d'inneming van Roomen door Garibaldi.. En nota bene, ze weten dat Roomen zonder den Paus een doode stad is en dat het Una Italië niets heeft opge bracht dan tleurstellingen en schromelijke tekorten in de Staatskas.. Dat leert d'Ondervinding van 20 jaren. Aan den Caucasus in Rusland vermindert de Ziekte. Frfinltriili Te Tours zijn 1S0 soldaatjes uit het 1 «lilKI IJK* kanip moeten gevoerd worden; zij wa ren getroffen dcor zonneslagen... 't Is inderdaad schromelijk heer geweest- Tegen Toulouse in de Prochie Signec zijn 21 huizen afgebrand. BRANDRAMP. De beroemde abdij van Montserrat gelegen op den berg van dien naam, op 40 kilometers van Barcelona is door brand in ascb gelegd. Dit klooster, hetwelk jaarlijks meer dan 60,000 toeristen aanlokte, had zijnen roem te danken aan bet beroemd stand beeld der Maagd, dat volgens de overlevering zou zijn naar Spatje gebracht door Sinte Pieter. Toen echter de Mooren Spanje veroverden, werd het stand beeld verborgen in de rotsen van Montserrat, waar het werd t eruggevonden tegen het einde der 9® eeuw. Het klooster hetwelk ten dien tijde werd begonnen,bestaat n-t meer. Dit werd grootendeels verbrand door de Fran- schtn, onder bevel van generaal Suchet. maar zooals het nu nog bestond, leverde het nog groot belang op. Aan haar vinger fonkelde de trouwring en een sma ragd, omgeven door brillianten, aan haar pols een arm band De kaars verlichte de steenen en deed ze schitte ren Verblind door het gezicht der verleidelijke juweelen, vond de man zijn wreede koelbloedigheid weer en greep de hand van de doode, om de begeerde kostbaarheden te nemen. De arm was stijf, maar hij trok dien driftig tot zich, in zijne haast om het werk spoedig te doen. Hij trachtte de ringen van de vingers af te trekken. Te ver geefs De trouwring, kleiner dan de ring met den sma- ragd, wilde niet glijden. Hij deed zulk een h^vigen ruk, dat de vingerontwrichtte maar dat was niet voldoende. Het onverwacht beletsel prikkelde zijn begeerte cn maakte hem razend. 't Was wat moois, zooveel moeite te doen en dan niets *rs 1 Hij nam de lantaarn, zette die op het lijk, haalde zijn mes te voorschijn, 't Staal was niet al te scherp maar hij zou een flinke snede geven en dan den vinger des noods breken. Hij legde den vinger op den rand van de kist en trok zijn mes er voorheen bij het eerste lid, als iemand, die een tak wil afsnijden met éénc snede. Hij trok een kring in het vleesch. Het mes had nauwelijks het vleesch geraakt, of een scherpe kreet klonk door het grafgewelf. De vrouw richtte zich op in de kist en bloeddruppels besmetten het blanken lijkkleed. De dief, verstijft van schuk,wierp mes en lantaarn op den grond en vluchtte uit den grafkelder, bleeker nog dan de doode, die hij had willen plunderen. Hij sprong over 't muurtje van 't kerkhof, vloog door de dorpstraat naar den zeekant. Was het een zinsverbij stering Hij waande zich door de doode achtervolgd, en ondanks den scherpen, kouden wind voelde hij dat zijn haren legen de slapen kleefden, door het kalme zweet, dat hem aan alle kanten uitbrak. De man dacht niets anders, of de doode had plotseling het leven herkregen, om hem voor zijn schendende daad te straffen. Langentijd liep hij als een gek langs het strand. Langzamerhand kwam er orde in zijn gedachten hij vreesde niet meer de onzichtbare gerechtheid want het spooksel achtervolgde hem niet, maar de mensche- lijke gerechtigheid, die zijn misdrijf zou ontdekken. Hij zou zich door list trachten te redden. Toer. hij naar huis terugkeerde, lagen de kinderen te bed zijn vrouw wachtte bij den uitgedoofden haard. Wat scheelt ge vroeg ze. Deze vraag waarop hij niet verdacht was, maakt hem nog bleeker. Werktuigelijk naderde hij een brok spiegel glas dat bij den schoorsteen hing, en keek er in. Hij schrikte van zich zeiven. Ik ben koud, mompelde hij, stonk bet -at op. Als wezenloos viel hij neer op een stoel. Angstig luisterde hij, of er niet geklopt werd. Een uur later ging hij te bed, huiverend, alsof hij een koude kooi ts had. Intusschen was de gewaande doode, die door den on- gehoorden aanslag ontrukt was aan de lethargie (slaap zucht:, tot bewustzijn teruggekeerd. De kou, die in den kelder drong, versnelde haar bloedsomloop, maar naar matf het leven werd opgewekt, kwelde de verschrikke- li1 pijn aan den half doorgesneden vinger haar meer en meer. Zij stond op uit de kist, zonder goed te weten, waar ;:ij zich bevond. Zich stootende aan de planken, di'- in den kelder lagen, struikelend over de voorwerpen op den vlcer, bereikte zij den uitgang. Daar drong de Vcu zoo hevig door haar dun lijkkleed, dat zij bijna in zwijm viel. Met haarbloote voeten raakte zij den beslijk- ten gror.d. Een flauw vermoeden van hetgeen met haar was voor gevallen, kwam bij haar op. Waar was zij wat deed zij In de duisternis voortloopende, stootte zij den gewon den vinger aan een houten kruis. De hevige pijn maakte ie geheel wakker, en zij slaakte een snijdenden gil. ïjt het dorp bleef alles stil. lij bemerkte dat zij op het kerkhof was. Maar waarom cv dit uur, en ongekleed Zij beieikte de twee treden, waarlangs men op het kerkplein trad. Zij liep links vlak voor haar was de op rijlaan van het kasteel, haar tehuis O nu herinnerde zij zich alles. Zij was erg ziek ge weest men had haar dood gewaand. Verstijfd van kou en ontzetting, begon zij te loopen als een i ankzinnige Het licht van het kasteel strekte haar to: fids. Haar krachten waren bijna uitgeput. Maar r.ï, reikte gelukkig het hek. De pijnen werden ondrage lijk. Zij -iep als een machiene, waarvan de veer bijna is afgewonden. Van uit het huis drongen allerlei geluiden naar buiten, in 'o stilte van het park en de ruime voorplaats, 't Was d< 'ijd van het diDer, en de eetzaal, verlicht als gewoo- nei .jk, v.achtte den giaaf mei enkelegasten, die overge komen waren voor de begrafenisplechtigheid en eerst den volgenden dag zouden vertrekken. Niets was veranderd, er was slechts een ledige plaats. Men wachte niemand, Eensklaps slaakte de lakei een kreet van schrik. Hij had in 't voorportaal de gravin ontwaakt, gehuld in haar lijkkleed. Op dien kreet schoten enkele anderen toe en vluchtten weg toen zij de verschijning ontwaarden. 't Was de schim van hun mevrouw Er viel niet aan te twijfelen. Maar de gedaande naderde Terwijl sommigen riepen; een spook ging de gravin doodelijk ontsteld naar de kamer van haar meester. Zij stortte naar binnen met het woord Mevrouw De graaf keek haar aan, zooals men een krankzinnige aanziet. Zijt ge gek vroeg hij. Mevrouw de gravin is hier. (Slot volgt.) HOELANG zullen wij in Vlaanderen die onger-e geldheden zien en die vreemde pompernijen HOELANG zullen wij Zangfeesten zien in Vlaan deren, gansch in 't Fransch, nu dat de Vlaamsche Muziekschool zooveel Meesterstukken in de wereld zendt HOELANG zullen wij Schoolfeesten hebben in Vlaanderen, Prijsdeelingen, gansch in 't Fransch, Fransche Programma's, Franschen Zang, Fransche Tooneelstukjes, Fransche Prijsboeken? We zijn tegen 't Fransch niet. maar in Vlaanderen, de verachting der eigen Taal, 't is wraakroepend En men heelt nadien het Vlaamsch zoo zeer noodig 't Zij men Koopman wordt of Advokaat, Priester of Kloosterling,Nijveraar of Staatsman.zonder Vlaamsch, wat is men in Vlaanderen Hoe bitter wordt het later beklaagd Men is 20, men is 25, men i§ 30 jaren oud men staat in zijn loop baan d'onwetendheid, d'ongeoefendheid der eigene Taal weegt dan zoo zwaar en zoo pijnlijk men voelt zijn onmachtmen wil nog Vlaamsch leeren, maar het gaat zoo moeilijk en men blijft de schade dragen der miskeerde verfranschte opvoeding. Koning Leopold II, wat zegde hij tot Pastoor Claeys en zijn gezellen Heeren, 't spijt me geen Vlaamsch te kennen, maar mijn opvolgers zullen GELUKKIGER zijn Gelukkiger en gij verfranschte Scholen en Col- legiën. gij ontneem t dit geluk aan de kinderen Gij verfranschte Pensionnaten van Dochters, gij maakt dat de Moedertaal uit den huiselijken kring verstoo- ten wordt, 't is uw schuld dat zooveel huishoudens verfranscht zijn, tot nadeel van Godsdienst en van Zeden het grootste getal der Fransche schriften be derven de goede zeden. Kardinaal Dechamps, geboren te Melle, geleerd in vijf, zes talen, zijn Ouders hadden verzuimd hem het Vlaamsch te leeren en zijn groot hartzweer, Aarts bisschop van Mechelen zijnde, was van 't Neêrlands niet te kennen op d'Hoogdagen kon hij in zijn Hoofd kerk niet preêken t'Antwerpen kon hij niet komen, zonder gekrenkt en beschadigd te zijn. Kardinaal Goossens, wat is zijn woord geweest, on langs,over korten tijd? Dat men toch in alle Collegiën en Pensionnaten aan 't Vlaamsch, aan 't prachtig Neêrlands d'Eereplaats zou geven... D'Eereplaats, is dit nu wel verstaan En waarom Voor de glorie en de welvaart onzer Natie, zegt de Kardinaal, om de beweenlijke scheiding tusschen de hooge en de min dere standen, hier te doen eindigen. D Ouders wenschen niets beter dan hun kinderen te zien goed Vlaamsch leeren... Als er op de Feesten en «n Prijsdfiolingon Vla»™«oh gocong»^ ut ge&proktsQ wordt, 't is een vurige geestdrift... Het wordt hoogen tijd dat alle scholen, Collegiën en Pensionnaten in de Nederlanden met die vloekbare verfransching afbre ken en ophouden van Belgenland uit Belgenland te stelen. Weinige steenwegen in ons Land zijn bewoond gelijk den steen weg van Aalst naar Hekelgem en Assche... Wat zou een stoomtram daar deugd doen en de wekelijksche markt van Aalst versterken! Een Tram zou hon- derde en honderde bezoekers verschaffen aan het heerlijk uit zicht op Bouchoutberg. Langs1 den anderen kant, een tram van Aalst-Statie naarNieuwstraatpoort tot Oordegem, hoeveel duizende menschen zouden aldus in nadere gemeenschap ko men met Aalst!.. Wij roepen d'aandacht op dien tram. Eeil onweêr is dijnsdag avond om 6 1/2 ure over ons dorp uitgeborsten; pas een kwart uurs geduurd, toch zijn er ongelukken te be treuren; de heer Burgemeester, aau zijne poort bezig met eenige joDge Landbouwers over de inhaling te spreken van onzen geüerden Voorzitter, den heer Brankaert; toen er op eens een boom voor hunne voeten stuk geslagen wordt; men hnivert bij de gedachte zoo er eene van de groote stukken hout, welke op den muur van den heer Burgemeester terecht kwamen, een weinig lirks gesprongen ware. In de weide is doodgebliksemd eene der schoonste melkkoeien van den heer Theodoor Berletgée, gewezen Gemeenteraadslid en landbou wer; tien stappen van daar nog een schoone kanada. Maar heeft het onweêr onheilen verricht, het heeft ook goed gedaan; want het loof langs ons kanten was bijna gansch droog geëten door de meelmen of groene bladluis welke nu gansch verdelgt zijn. Oei, leven wij nog Is Chipka niet in de locht ge sprongen of niet gekraakt 1, Dendergalm en Vooruit vallen alle twee gelijk op de Boekskes op Chipka gedrukt. Dendergalm en Vooruit schuimbekken van verontweer- diging Wat roept Dendergalm, Mr Reyniers heeft voor 20 fr, boeken gekocht op Chipka, voor 20fr.! lieven groeten Bonaparte, valt gij nog van uw peerd met En welke Doekjes, roept Dendergalm in zijn Nr van zondag; dat Bavo en Livina, (door't Staatsbestuur aanveerd), dat het Gulden Boekje der Jonge Werklieden, dat het Huisgezin, dat het Leven van Bisschop Lambrecht boeken zijn van afgrijslijken zouteloozen rimram, met onnoozele zecverach'ige snulproza Dendergalm raadt M. Reyniers aaD, liever oude Reisgidsen uit de Statie te geven. Dat is nogal geklapt, he Dat zal M. Reyniers leeren van Boeken tekoopenop Chipka, waar men sinds 20 jaren zoover ten achteren staat voor Stadsdrukwerk en Leveringen. Zulke koleire van Dendergalm Wat Boe ken uit een Katholiek Huis, in Aalst gedrukt, in Aalst gebonden, in Aalst geschreven, zulke boeken durven koopen Voor een Stadsschool Onder Pietje Van Humbeek waren er ook officiéele Meesters bij M. Rey niers die met hun oogen de Katholieke Burgers en de Katholieke Werklieden zouden omverre gezien hebben. Vooruit gaat nog verder. In een lang artikel, op d'eerste bladzijde, eerste kolom, wordt gebulderd en gebriescht tegen het Gulden Boekje der Jonge Werklieden, dat edel gewrocht van den blinden Bisschop Mgr de Segur, waarin al de woorden gepast en gewogen zijn op een gouden schaalken, tot Deugden Vreugd, tot Eerbaar heid en Deftigheid. Wie zou 't gelooven dat boekje wordt genoemd walgelijk, afschuwelijk, verderfelijk en men werpt met steenen naar Bisschop Lambrecht, om dat hij dat werkje heeft durven goedkeuren en aanbeve- velen.. Hoe is 't mogelijk zoo valsch te oordeelen als Vooruit het doet Wat gaat er om, in die zielen, dat zij Recht en Waarheid zoo snood miskennen Wij kunnen der Schrijvers van Vooruit cn Dendergalm niet beter ver gelijken dan »an sommige Duitschc Meestergasten t'Aalst op de Fabrieken, Duitschers die zoo vuil zijn als den ransel van eenen Turkschen vetteran, hun eerste en laat ste woord tot de Vlamingen is met 'nen hoop vloeken

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2