Rampen, Misdaden en Ongelukken. Buitenlands. D'Orgelbasen. L.andbouw. Zweden-Noorwegen. Herzienings-Commissie. Kerkelijk Hienws. LATER NIEUWS. BURST. Vrijdag is bij Mr De Winter, Dries, uit zijn schofkcn in den winkel gestolen 26 fr. en half in goud en zilver geld.. Ze prcsimeercn dat de diefte ge- p'eegd is vrijdag rond n ure voornoen. 2 bejaarde vrouwmenschen, goed viiend meteen om een druppelken te pakken, hebben zondag avond kwestie gekregen; na de consciencie luidop ondeizoclit te hebben, wierd de oude jonge dochter buitengezet en maakte 't vast pro poost van nooit meer op druppclkes drinken uit te gaan. Want een vrouw die is slavinne van den drank, haar le ven slijt ellendig in gejank.. Foei, de vrouw die drinkt GENT. 't Is daar stelen en rooven gelijk in de wilde bosschen Vrijdag van d'ander week op Brabant- dam, een stoute bandiet loopt weg met ccn pak sargiën, éen was niet genoeg, hij moest een g'heel pak hebben.— Zelfde morgend Is aan dcBrugsche poort een vrou w weg- geloopen met een flassche likeur; daar was^t gezien, de likorista sprong bij, diende haar op zijn Gentsch een re- plement toe, gepaard met een paar ooi vijgen en leidde haar bij de Policie voor 't Proces-verbaal. Zelfden morgend is Florence Standaert van Lootenhulle, op de Vrijdagmarkt beroofd van haar geldzakje met i3 fr. GENT De sargiëndief is al gesnapt. Hij woont op Sint Pieters.. Zijn huis was een klein magazijn van ge stolen goed.. De man was verontweerdigd tegen de Po licie., Dief, zei de musch en ze zat in de krieken.. Spijtig dat Sixtus daar niet omtrent was met zijn karabien. BRUSSEL. Ja die beminnelijke dronkenschap, bron van alle geluk Die schoone gaaf 't Is zoo kloek, zei Manten en hij beet in eenen kalseisteen zaterdag avond in Chartreuzenstraat, zekere L..., komt thuis; gansch zattekes; in zijn hooge wijsheid begint hij een mes omhoog te werpen, denkende Ik ben Philip 't Mes valt in zijn wezen; hij is gekwetst; hij moet om hulp roepen en wordt naar 't Gasthuis gebracht, alwaar men zijn wonde toenaaidt Dc dronkaard was nu nuch ter en kermde enjelijk Een Hollandsche Zaakwaar nemer is te Brussel aangehouden voor aftrogchelarijen beloopende tot 750,000 fr. te Parijs gepleegd. ANTWERPEN Zondag nacht hoorden voorbijgan gers een smartgeschrei uit het huis Nr 4 der Steenhou- wersvest, bewoond door Johanna D'Hooghe, We De Vestibule oud 58 jaar, uit Lootenhulle, diecigarenwinkel en herberg houdt. Men kapt de deur open en men vindt daar de vrouw, verbrand van het hoofd tot de voeten, af grijselijk om zien, zoodat 't mensch naar 't Gasthuis wierd gebracht en er ten 6 uren bezweek. Hoe is die ramp gebeurd? Door den pettról I naar boven gegaan met met een brandende lamp, waarschijnlijk gevallen en in brand geschoten. Terwijl de Geburen daar dit lijdende mensch hielpen, zijn lage schelmen gaan stelen in den winkel; kaskes sigaren en pijper. Zondag morgend tusschen 9 en xo ure is in de Schoonbekestraat Nr 8, in gebroken bij de Gezusters Mairesse en zijn aldaar gesto len een groot getal loten. MECHELEN Een peerd gestolen toe maar ja een peerd gestolen in den nacht van 20 tot 21 uit de weide van Mr Van Eetvelde, nabij den Vrijbroek, aan den Hombeekschen steenweg, een peerd van 3 j. Zon dag voornoen is op de ijzeren Leên een kraam door Mr De Wind om en torn geworpen. Het gestolen peerd, toebehoorende aan landbouwer Feirmans, is xooo fr weerd. BORGERHOUT. Zaterdag zijn in de Schepen straat, ten nadeele der wed. Leissen 4 merremitten ge stolen. Doch weldra' hadden de gendarms de schelmen vast 't waren oud-veroordeelden. SCHILDE, bij Antwerpen, als ge naar de Trappisten van Westmalle gaat, ge ziet de gemeente Schilde. Nu rijdt de tram er voorbij en vrijdag ten 7 ure 's avonds is een koewachter Verschueren zijn been afgereden, wierd naar St-Erasmus-Gasthuis gedaan en bezweek er maan dag. WEST-V LAAN DEREN Zondag nacht zijn 2 wild- stroopers te St-Pieters door de Gendarms aangehouden en naar Brugge overgebracht, na een hevig gevecht. Eer. Gentenaar, die met sponzen leurt en die te Kortrijk «ur- TAFEL' nie mij vriendelijk Cf t jLle'fe. sl onthalen. Hetzij gewaagd, maar 'tis gelijk 'k Wil a in rijm betalen. Uw Zondagschool-tooneel verwierf Zijn Zilvren Jubelvieren. RIJMEN. 0 Hij is een man van kracht en deugd V En voor de Stad eeD Zegen. 7 Hij houdt de licht misleide jeugd Op goede, rechte wegen. 7 Hij is een Christeu vroom en goed, Uw Kring blijft welig tieren. Uw Stichter speelde een schoone rol In edele tooneelen. Ons harten zijn van wenschen vol Dat hij nog langmoog' spelen! Nog immer speelt hij 't zelfde stuk, Sinds vijf en twintig jaren; De titel is:des Volks geluk, En '8 Werkmans kind bewaren. 1 Pastoor Claeys. wTi*kmaatschappij vêrkwijnde en stierf a De vreugde van zijn'braaf gemoed Uw Krinff bliift welie deren. J Is, mild het goed te plegen. Gij weet, hij gaat vast in zijn' schoen y En gruwt van valsche streken, De rechterarm, in al zijn doen, Van ziin Eerwaarden Deken. i L Elk uwer weet van wien ik spreek Hoewel zulk man nu raar is: ■ft Gij noemt... Eugeen Van Itterbeek, 7 Uw dierbren Jubilaris 1 t* En al wie Aalstenaar is O Zal tuigen dat de lofspraak waar is. VlioPTXilxx Dien schoonen steenweg van Aalst op Gent V lid LXIL« dreef van Eikenboomcn!... Op Sint He lena zuchtte Napoleon dikwerf: Ach, kon ik hier den Franschen eikenboom aanschouwen 1... Hij zag daar niets dan olmkes en poppelierkes... Naar Vlierzele gaande en klappende met eenen Landsman die naar Ottergem moest.terwijl wij den weg vroegen naar Papegem: Mr, zegde hij ons, dien Bisschop Lambrecht, als hij bij God in den Hemel niet heersebt, voor wie van ons is er dan hoop van in den Heme! te geraken!... De Kapel te Vlierzele! op de plaats waar die heilige ziel de Relikwie bracht en ermeê zegende... Eiken zondag korts na den noen komt «Ie Gebuurte daar den Roozenkrans bidden, voor de Wijk, voor de zieke men- schen, voor de Overledenen en ook voor de menschen der wijk die in Frankrijk weiken... Als g'in die Kapel komt, ge ziet op den Outaar een schoon Beeld van den H. Bisschap Macharius, die 't waarachtig Kruis Christi ging opzoeken en die zijn Volk zoo heidhaftig bijstond in tijd van besmettelijke ziekten... Het gothiek Outaar is gansch in zuiveren eik, volgens teekening en bewerking van M. Claus uit Impe, diè-ook de teekening geleverd heeft voor de grilje... Impe haalt er eere van... De Kapel is zeer fraai, zacht en oogstreelend geschilderd door onzen Vriend M. Meganck van Aa!s'., uit de Zonnestraat; rechts is een schilderij van 't H. Aanschijn, links van den Gedurigen Bijstand, voor de grilj staan verscheide kniebankskes; als ge daar nu gebeden hebt en wil* weggaan, aan den ingang rechts vallen uw oogen op het af- bee.< ei -an den Volksvriend bij uitmuntendheid die zichzelven geslachtofferd heeft, die gevallen is, uitgeput van krachten voor ons allen en van welken Bisschop Stillemans verklaarde te Wel den op zijn Graf De Dankbaarheid jegens onzen welbeminden diepbetreurden Vriend zal niet uitsterven in het Bisdom van Gent... Lieve Kerkvoogd, waak over ons van uit den Hemel! hand een draaipistool. Alleen het woord verrader werd tus schen de tanden uitgesproken, doch zonder dat de Ierlander er scheen acht op te geven. Hij stapte eenvoudig naar Murthwait toe Ge ziet, heer, ik kom daar uw leven te redden. Nu heb ik gedaan al wat ik kon, en gij moet ook toegevend zijn. Deze gasten zijn gewoon op andermans kosten te leven, gij verstaat dus wel dat zij wat moeten hebben voor hunne moeite, 't Is zoo de gang der wereld, ziet ge, heer. Wat wilt ge zeggen vroeg Murthwait met eenen grijns lach, zou ik deze kerels moeten betalen om mij gevangen g— men te hebben Neem dat het zoo is, zegde de Ierlander op half komieken toon, zij waren uit, op uw geld of uw leven.Nu, gij hebt uw geld gered door uwen moed, en ik uw leven met mijne revolvers, laat ons nu een akkoord aangaan. Welk akkoord Heb ik het niet gezegd Gij geeft uw uurwerk en uwe beurs, en zij schenken u het leven. Maar ik ben gebonden! Dat is het minste; wij gaan u blinddoeken, en op eene gon dola plaatsen, zoo zult gij ontdekt en verlost worden. ('t Vervolgt.) al 4 keeren in 't huis van zekeren Verschoren de slaapla kens en sargiën in deD bornput had gesmeten en 20 fr. gestolen, die de dochter Verschoren met de dood had be dreigd, die fioreCanaglia isdoor den stadsbewaker Camil Van Hulle geschabernakt. MOESKROEN Over eenigc dagen, een bewoouer van den Hoogen-Judas. alhier, H. Dumortier. had bij hem een werkman, genaamd Vanacker, in logist, en vroeg een handjen aan dezen laatste, om een werk te verrich ten in zijnen kelder. Aan 't werk zijnde, bemerkte Vanac ker. onder eene ton, eene beurs liggen die 75o fr. inhield. Eenige dagen daarna, als Dumortier zijn geld telde.be vond hij dat er 5o fr. vanjweg waren. Hij deed klacht en men kreeg vermoedens dp Vanacker die in twee drij da gen verscheidene stukken van 5 fr. verteerd had. hij die niets bezat voor de diefte. Woensdag stond hij daarvoor terecht, en kreeg drie jaar gevang en 26 fr. boet, 5 jaar bewaking en 10 jaar ontzegging van verblijf. HEUSDEN. Een erg ongeval heeft zondag namid dag alhier plaats gehad. De jachtwachter van den heer Van Tieghem deed zijne ronde, vergezeld van zijnen 18- jarigen zoon. Hij droeg een geweer waarvan de haan overgetrokken was. Bij een gracht gekomen, sprong de jachtwachter er over, maar terzelfder sloeg dc haan van 't geweer toe en een schot ging af, terwijl een smartkreet weergalmde. De zoon des wachters had de ganschelading in het rechterbeen gekregen. In eene naburige woning gebracht, verleenden Dr Soupart en een ander genees heer hem de eerste hulp. De loodkorrels konden echter niet uitgehaald worden en de ongelukkige jongeling werd naar 't burgerlijk hospitaal van Gent overgebracht, ONTVREEMDING VAN 111,000 fr. Een der grootste financiehuizen der slad Brussel het slachtoffer geworden eener ontvreemding van 100 fr., gepleegd door zekeren bediende, met nam: Flércn. Men weet nog niet hoe hij te werk ging. Misschien *ve:- ving hij de verhandelende wissels door andere van een hooger beloop. De diefstal wierd bestatigd in September, gedurende Fléron's jaarlijksch verlof. Verwonderd hem niet op den vastgestelden dag te zien terugkeeren, vatteden zijne oversten kwade vermoedens op. Dej boeken werden on derzocht en men bevond ontvreemdingen, die reeds van over drij maanden dagteekenden en reeds de som van 111,000 fr. bereikt hadden. ANTWERPEN. Moord en diefstalDe policie is per telegram verwittigd geworden dat er te Grand-Rechain (Verviers) een moord heeft plaats gehad en de moordenaar zijn slachtoffer ontroofd heeft eene som van 18,000 fr., eenen gouden ketting, eene gouden doekspeld in den vorm van serpent alsook een zilveren uurwerk, bevattende den naam des fabrikants Menniker en van den eigenaar L. V. A. Rische. Nadere inlichtingen Ziehier wat wij neg vernomen hebben over de misdaad waarvan hierboven spraak is en waarvan de Antwerpsche policie verwittigd is door den Prokureur des Kouings van het parket van Verviers. De vermoorde is de genaamde Brix-Sotrez, geboren te Spa, woonachtig te Grand-Rechain, 55 jaar oud, landbou wer-eigenaar aldaar. Woensdag had hij de opbrengst van een zijner huizen te Spa gaan ontvangen, 18,000 fr. en was daarmede naar huis gekeerd. Onderweg moet bij aangerand zijn en vermoord door eenen of meer kerels die kennis hadden der ontvangst van de som. 's Morgens vonden een werkman en een nijveraar M. Sarlet genaamd het slachtoffer liggen en verwittigden de gendarmen. Er is een onderzoek ingesteld. BRUSSEL. Een drama in eene estaminetEen ke rel, C... genaamd en wonende te|Kuregem, trad dinsdag namiddag in eene estaminet der St Geryplaats. Niettegenstaande hij reeds dronken was, wilde hij nog drank hebben. De patroon weigerde 1* .n nog :ïs te -gc ven. C... begon alsdan den herbergier, ie b eenen stoel grijpende, wilde hij dien ;>p zijn keerde alsdan zijne woede tot de dienstmeidgreep een pintglas en sloeg dit met zulkdanig geweli op baar 1 hoofd dat de ongelukkige badend in haar bloed tergronde plofte. Men bracht haar naar het hospitaal, waar zij twee uren later bezweek. De moordenaar is aangehouden. OPGLABBEEK. In den nacht van vrijdag tot zater dag heeft alhier een schrikkelijk ongeval plaats gehad. De genaamde Jan Michiel Moors, landbouwer, oud roud de 20 jaren, had zich met twee zijner broeders, vergezeld van twee kennissen, naar het veld begeven om kraanvo gels te schieten welke aldaar, zoo hij zegde, in groot getal tegen den avond waren neêrgevlogen- Ter plaatse geko men, hadden de jagers post gevat om eene regelmatige jacht aan te gaan; ongelukkig, bij het vooruitgaan strui kelde een zijner broeders, met het ongelukkig gevolg dat zijn geweer afging en het schot terecht kwam in den buik van J. M. Moors. De pastoor, van het ongeval verwittigd, is seffens den gekwetste gaan berechten. J. M. Moors is alsdan met eene kar huiswaarts gebracht geworden en is nog altoos bedlegerig. De geweren der vijf personen zijn door de justicie in beslag genomen. Van de vijf personen waren er twee jagers. Het gerecht van Tongeren is ter plaatse geweest. T1HANGE. Een man verstikt in eenen beerputDe genaamde II. Cbevalier-Pasleau, 34 jaar, ging maandag avond huiswaarts. Hij stapte dwars over zijnen hof en daar het zeer donker was, schopte hij tegen het kleine muurtje dat den 3 of 4 meters/i iepen beerput omringt. Schielijk het evenwicht verliezende, viel hij voorover in den beerput en kon zeifs niet een kreet slaken. Hem niet ziende naar huis komen, gingen zijne bloed verwanten, rond éen ure, naar hem op zoek langs de we gen die hij volgen moest. Eindelijk, rond 5 ure zagen zij bij de klaarte hunner lamp, een deel van den overjas van Chevalier uitsteken boven den beer. Een geneesheer, die in allerijl gevraagd werd, kon slechts den doodbestatigen. Deze moet oogenblikkelijk geweest zijn. MELLE. Dinsdag avond, rond 7 ure, is de genaamde Denys De Moor, schilder alhier, aangerand gewekt op, den'weg tusschen Melle en Meirelbeke, zijnde de wijk Pij- kenbosch, door eenen hem onbekenden manspersoon welke hem naar tabak of geld vroeg. Ziende dat De Moor niets wilde geven, nam de dader hem zoo geweldig bij de keel, dat gansch zijn halsdoek aan flarden getrokken was. De Moor heeft zich dapper verdedigd en op zijn geroep heeft de aanrander de vlucht genomen. Naar men zegt is het de eerste maal niet dat er daar 's avonds aanrandigen gebeuren. Meu zoekt ieverlg den dader op. ZEVENEECKEN. Schielijke dood. Dinsdag heeft men den genaamden Lodewijk Van Autryve, knecht bij den heer Jozef De Kuyper, smid, in zijn bed dood vinden liggen, als men hem des morgends ging wekken. Het was een zeer oppassend en goed werkman en werd van zijn meester en geheel het huisgezin bemind. gesprongen die in volle snelheid reed... En niet gekwetst of geen zeer gedaan! 't zou op geen duizend keeren luk ken. In Pruisen, langs Berlijn toe, een kind dat op den trein naar buiten kijkt, leunende aan het ongeslo ten deurken, dat kind valt uit den rijdenden trein, de moeder springt er achterna; een reiziger trekt aan de noodschel; -le trein blijft staan; men loopt zien; moe der en kind lagen in bezwijmeling, en waren erg ge kwetst, doch niet doodelijk... Ach, de vurige wensch dat ze mogen behouden blijven Eene kazerne door roovers aangevallen De kazerne Palamas, gelegen tusschen Tarifa en Tra falgar, werd door 200 gewapende mannen aangevallen en vermeesterd. De wapens, welke in de gevangenis aanwezig waren, zijn door de roovers buit gemaakt Acht karabiniers wer den gevangengenomen. De karabiniers wordèn dikwijls door gewapende ben den aangevallen, maar gewoonlijk zijn deze minder talrijk dan thans het geval was. De overheid heeft maatregels genomen om de schul digen te straffen. ïtuclanrl Schrikkelijke aardbeving. Eene vreeselijke aardbeving heeft de gansche streek Koutaïs in Trascaucasië geteisterd. Vijf dorptn zijn ten gronde vernield. 27 personen kwa men om bij de ramp. De gansche bevolking moet onder den blooten hemel slapen, daar geen enkel huis meer recht staat. Snillif Zondag nacht is te St Sebastiaan J een bloedige twist ontstaan tusschen Spaansche en Duitsche werklieden. Vijf der strijders werden gevaarlijk gekwetst TlfiiKphlonrf De Liefdezusters te Hamburg. 1 Eene typhuskoorts te Hamburg itgsLroken zijnde, zoo heeft het Senaat dezer staat zich t t0t h«t moederhuis der Zusters van den H. Karel-Borro- meus. van Trier, gewend om een aantal kloosterlingen te verkrijgen voor de hospitalen en de openbare hulp dezer stad. Het zelfde Senaat heeft ook reeds kloosterlingen ver kregen van het huis der Dochters van Liefde van Breslau. Eeu dergelijke oproep van wege eene protestantsche moederstad, mag wel degelijk als eene onrechtstreeksche hulde aanzien worden aan de Liefdezusters. mand is bij de Visschers-eilanden, in de Chineesche zei gestrand. Van de 27 personen der bemanning zijn slechts van Aalst stonden rond de 20 balen; ten 11 ure waren er 3 verkocht aan 80 tot 95; d'ander bleven staan; weinig Hoplust en dc Planters die in zich hebben dat de prijzen zullen verhoogen... Wat is er eigentlijk van?... Wie weet het? Die de toekomst zou weten, ware rijk op korten tijd en misschien ook dood... Te veel verstand deugt ook niet. —0 De raad wordt gegeven en door velen gevolgd van betteraven te zetten voor een deel van 't loot; de betteraat groeit geerne op den Vlaamschen grond. Die zeeramp aan de Pescadores-eilanden; dat groot ijzeren schip Bakhara vergaan, 130 dooden!.. 't Is wreed: Het schip Stranger van Honduras, is ook verbaan te New-Orleans, 13 passagiers dood, waaron der 7 vrouwen, alsook de kapitein en 3 matroozen. Oei, over de stad Caghari, in Italië is een afgrijselijk orkaan losgeborsten, zoo wreed als de tong van duizend Zantippa's. Ge moet stout zijn; maar nood doet oude wijven loopen: Twee gevangenen die door Holland aan Duitschland gingen overgeleverd worden, zijn nabij Amsterdam, tusschen Zevenan en Elta van den trein Een 33 jarige brouwer is sedert 11 jaar ziek, zwaar ziek. In Mei 1877 viel bij op een morgen na het opstaan plotseling half bewusteloos neder en bleef 2 uur lang zoojliggen. Dit was de inleiding van een hevigen typhus, die 6 maanden duurde. Reeds toen had hij dagelijks last van duizeligheid en toevallen. De duizelingen begonnen met bonzen in de hersenen, en dan viel hij met zooveel geweld op den grond, dat hij van het eene einde der kamer naar het andere gleed. Deze toevallen duurden 5 a 10 minuten en herhaalden zich dagelijks 5 a 10 maal. Na deze 6 maanden kon hij weerarbeiden, maar slechts 2 maanden lang; daarna waren de aanvallen zoo veelvuldig en sterk, dat hij 8 maanden lang te bed moest blijven liggen. Sinds ging er'geen jaar voorbij, dat hij niet 6, 7, zelfs 8 maanden bedlegerig was. Zijn kwaal werd zóo hevig, dat de aanvallen ook in den tusschentijd alle 2 of 3 dagen weder keerden, vooral wanneer zijn geest een weinig overspannen was, of hij zich snel bewoog, of het hoofd omdraaide. Steeds werden de aanvallen door kloppen in de hersenen aangekon digd, en kon hij zich dan spoedig genoeg aan een tafel, of huiten aan een boom vastklampen, dan waggelde bij zoolang, dat hij ten laatste op den grond viel. Het bewustzijn verloor hij daarbij niet, maar wel het gezichtsvermogen. Negen jaren lang gingen de aanvallen van brakingen vergezeld, waarvan hij echter het laatste jaar geen last meer had. In dien tijd had hij voortdurend zulk een drukking op de kruin van het hoofd, alsof er een centenaarslast op rustte. Daarbij kwam riods 5 jaren suizing in de ooren en was hij aan het rechter lardhoorend. Sinds 9 jaren kon hij wegens die drukking in e iiooid nooii. v ór 1 of 2 uur in den nacht slapen. Van i JR6 tot October 1887 was de aime man bijna zonder ooozer bedlegerig. Door 14 doktors werd hij in bet •jr liij-.e.T zickteVbeba"f"1d- Door velép wa« ..(-slijk veutlaard en een groote hoeveelheid medicijnen had hij ingenomen. De niesten waren van meening, dat hem door een vroegere verwonding van het hoofd eertijds was n.l. een vat op zijn hoofd gevallen de hersenpan gekloofd was en sinds dien tijd een beensplinter op de hersenen drukte en zijne smarten vero->rzaakie.. Eenige geneesheeren hielden het voor een chronische verdikking van het panvlies. Volgens mijne meening was hier spraak van buitengewoon sterke congesties naar het hoofd en moesten de fvolgende aan wendingen worden voorgeschreven Begieting van het boven lijf. in het water loopen, rugbegieting, begieting van dijen en kniën. voetdampbad en Spaansche mantel. Na de kuur van 5 weken f28 Juli-2 Sept.) was het succés buitengewoon. Reeds den 5'n dag verklaarde hij geen druk meer op het hoofd te gevoelen. Den a'n dag volgde nog een aanval, nadat hij een langen brief geschreven en daardoor zich te veel over Spannen had. Het was de laatste aanval. Van dag tot dag nam hij tot zijn groote vreugde in beterschap toe en na 4 weken was bij als nieuw mensch geworden, zoo vrij en zoo licht gevotlde hij zich in het hoofd. Ook het zien viel hem gemak kelijier. Na 5 weken sliep hij zonder wakker te worden den geheelen nacht door. De man is overgelukkig. Tehuis behoeft hij de kuur slechts met een der bovengenoemde aanwendin gen Sagelijks voort te zetten. (Pastoor Kneipp in mijne Wa terkuur). BELANGRIJKE zitting. I Niemand afwezig. Ministers Beernaert en Burlet zijn daar ook. Minister Beernaert geeft eene statistiek nopens het ita'j cijnskiezers aan 10 frank, en 't getal kiezers jolgens 't woonstelsel van 't Ministerie. Dij verhouding tusschen de steden en den buiten Jou jijna dezelfde blijven; nu zijn er op den buiten 30 iezjrs per honderd, en in de steden 70 per honderd 'ie èvenredigheid zou zeer weinig veranderen. Njujean beweert dat de steden hunne meesterschap De en blij venbehouden en hij vraagt dat de bekwaam- iic de grondslag zou worden vn het kiesrecht. Hij iverl laart zich tegen het algemeen stemrecht, omdat het Dns in de duisternis brengt en geen heilzame .yru hten oplevert bij onze geburen. A oeste staat recht om te verklaren dat hij het woo stelsel niet verzaakt; maar dat er een akkoord voltrekt noodzakelijk is, en hij vraagt aan de linker zijd van hare ontwerpen duidelijk :e maken. (raux zegt dat men vruchteloos redetwist. Het be- stux moet eerst klare uitleggingen en voorstellen doei J»nson verdedigt het Ministerie; hij zegt dat het wij;en voorzichtig handelt met de besluiten der Com- mi jie af te wachten. Hij zou willen dat men het ver laden involge van het nieuw kieskorps. Wat hem aatfaat, hij vraagt het algemeen stemrecht met voor warden van ouderdom en woonst. e woordenwisseling gaat nog langen tijd voort en 't ^elsel dat voor 't oogenblik meest kans heeft van te Ukken is de vereeniging van Woon- en Bekwaam- he stelsel. oensdag zal de Commissie tot de ^temming over ga Ingezien de wreede ver woestingen door d'Orgelbals te weeg gebracht opjde werkende Jonk- heid van Aalst; ingezien de huiselijke ellende, de kra- keelen, de schandalen en de Volksarmoede die er op volgen en die Aalst een der armste en der bedorvendste steden van Vlaanderen zullen maken; ingezien de alge- meene klacht der treffelijke Burgers, zoo had ons Ge meentebestuur (na lange jaren van toegeving eilaas een strenge en vaste wet gemaakt De dagen van Orgelbal vastgesteld, de dagen en uren, zonder dat het Schepen- Collegie nog kon lastiggevallen worden, om buiten die jen eenige toelating te geven... St Ursula, had men in den Raad gezegd laten wij dan d'Orgelbals toe En d'eenparige antwoord was NEEN. Het is bijzonderlijk ons Fabriekvolk dat moet bewaard worden en geven wij dien dag toe, al d'ander stielmans hebben 't zelfde recht.. Die wet gestemd en goedgekeurd, overtreden wordende, zoo had ons Gemeentebestuur vastgesteld en gestemd d'overtredingen te beletten "en desnoods de Draaiorgels stil te leggen... St Ursula nadert... D'Orgelbazen weten dat ze niet mogen spelen; 't grootste getal zal geen verzet doen; vrijdag d. v. w. 6 a 8 Orgelbazen komen bijeen, gaan bij M. den Burgemeester, dringen aan, smeeken; M. den Burgemeester roept 's avonds zijnen Raad bijeen; die Orgelbazen en eenige hunner Vrienden staan op de Groote Markt; de Gemeenteraad is niet in getal; er kan niet gestemd worden; met toestemming van zijnen onge- talligen Raad laat M. den Burgemeester aan d'Orgelba- zen hoorendat ze mogen spel.n opStUrsula,mits de boet te betalen... Het hart der Orgelbazen is opgetogen van vreugd; want die avonden en nachten brengen verschrik kelijk veel geld in hun kas; als de Gekozenen der Katho lieken, als d'Heeren van 't Aalstersch Magistraat hun Raadshuis verlaten en op de Markt komen, ze worden omringd en gevolgd door de gelukwenschrn en de bedan kingen der Orgelbazen. 12 ure van den nacht.. Donkere lucht.. Geen sterreken in't uitspansel.. Geen ander licht dan de flikkering uit eenige vensters.. Maar wat gebeurt er met 't Belfort Welk rood forneislicht 1 welke sombere gloed welke veranderingen de pinne van den toren wordt eenhoofdl de gaanderijen zijn armen die zich uitbreiden over de Stad Aalst, gloeiende armen.. Menschen, wij herkennen dien helschen dromadaris Satan, die het Belfort voor zijn karrekas heeft genomen en die uitroept met schelle stem Aan mij, onder mij de Stad Aalst In de groote Steden de meerderheid voor ons, in de klein Steden ook, dan den Buiten, om op 't Aarderijk één gevloek naar omhoog te doen stijgen.. Aalst I w'hebben het er gemak kelijk.. 2 5,000 zielen Maar twee Parochiekerken!... 18,000 zielen, éen Parochiekerk Geen kerken of kloos ters in de Volkswijken 1. Jaren en jaien 't jong Volk zon. der bescherming gebleven.. Een Gemeenteraad, onver schillig voor 't Christelijk Onderwijs Ecoles Moyennes met veel Leerlingen. Orgelbals, die veel geld opbrengen aan Brouwers en aan Bazen.. Hi, hi, roept Satan, 't geld is het beste verblindmiddel Geen samenwerking tus schen de Katholieke machten Fabrieken, waarin wij onzen oogst opdoen; Fabrieken, dat al de jonkheid die er- inkomt, aan ons is, gelijk de schors aan den boom. Een uitgeputte massa Volk, vol armoede en wanhoop Tri omf aan ons en aan ons Orgelbazen Een menigte naar onzen tand Uitgebreid, algemeene Kiezing.. Samen spanning van Radikaal en Socialist.. Na eenige jaren, in plaats van onverschilligheid, medehulp op 't Raads. hnis. En op de dagen onzer groote nijdige wraaknemin gen, de Rpode Vlag <P>. it ^♦«dhuisyan v 'ist Maandag, Vastendag voor den Allerheiligen. Al lerheiligen en Allerzielen. Wat beteeken en die twee dagen op het einde van het kerkelijk jaar? De Duitsche schrijver Bürgel leert ons daarover het volgende: Die twee dagen toonen ons het gevolg van de ver- eenigde werking des H. Geestes en der Kerk. In den loop van het kerkelijk (aar hebben wij op de afzonder lijke feestdagen der heiligen ook reeds volkomene vruchten gezien, die in den hof der Kerk onder den zorgvuldigen invloed van den H. Geest gerijpt zijn. Doch opdat het niet schijne, dat enkel afzonderlijke heiligen het doel der volkomene rechtveerdigheid be reikt hebben, en om te bewijzen dat velen, ja ontel baar velen tot de heiligheid gekomen zijn, opent de Kerk op die twee dagen den hemel en het vagevuur en toont ocs die schaar van hare kinderen, die reeds voor eeuwig in de zekere haven der redding zijn aangeland dit schouwspel wil zij tot hunne vereering en tot onzen troost en aanmoediging doen strekken. De Kerk verzamelt om zoo tezeggen al hare familie leden; haar moederhert verheugt zich over hen, die voor eeuwig gelukkig zijn, helpt uit alle macht diege nen, die haren bijstand nog noodig hebben, en vermaant hare jongere kinderen, die nog onder hare leiding staan aan genen een vrorbeeld, aan dezen eene les te nemen en hun broederlijke deelneming te bewijzen. O wat een roerend tweevoudig familiefeest is toch Allerheiligenen Allerzielen! (Bode van het H. Hart.) De wereld de wereld du bemodderd dan bepereld. Dijnsdag, woensdag en donderdag regen en smoor, guur eD stuur en vrijdag een weêr zoo zacht als een klein kin deken; heldergemsche zonneschijn, zoele lucht dat de vensterkens op 't Spoor mochten open staan en dat elk lust en behagen had in de lachende velden. Wij kla gen dikwijls over't jong Werkvolk, doch wij moeten erbij voegen dat het op sommige Fabrieken BIJNA ON MOGELIJK is aan de Jonkheden van goed te blijven.. En wat kunnen d'Heeren er aan doen Veel, ;bijna alles; wij zullen te naaste week dit kapittel voortzetten. T'Aalst onder 't Beltort wordt nu een kelderzaal ontdekt, met schoon arduinen kolommen; dat moet vroeger gediend hebben voor de krijgsgevangenen of als eroproeren waren; want in den ouden Tijd de Wet moest geëerbiedigd wor den.Nu schijnt het vast dat MrVanRyswy k zal Burgemeester van Antwerpen worden.. Omdat hij van Burgers afkomste is, wordt bij op een gouden schaalke Drij Boeren in 't Luiksche gingen de wedding aan, onjt minste getal aardappels te brengen voor 40Ó kilos; zejivamen er meê af, met de dikke kartoffels; de eerste haler 124, de tweede 100 en de derde bracht 94 patot- teadie te samen 100 kilos gewicht hadden... 't Is won dbaar en kolossaal. 0 J'Hop staat een beetje op den achternoen;'t is stilstand vk wapens voor eenige dagen; woensdag op de Markt Gisteren vrijdag, ten 3 ure namiddag, is een koopwa ren trein, aan de Statie te Denderleeuw ontriggeld en belemmerde de baan tot 7 ure 's avonds. Te Gent liepen de geruchten dat er veel dooden en gekwetsten waren, al de treins voor Brussel moesten langs Mechelen.. Ge lukkig, is er niets dan stoffelijke schade. Heden een weêr van wak en kwak, van schotel water, fletsehe zonneschijn, niet gezond, van Zomergemsch buiten zijnen tijd; let er op, bleef dit weêr dureD, ge zoudt van kwaardaardige ziekten hooren. Morgen ten 10 ure stipt, zitting in Taalgilde. De Botermarkt wel voorzien, maar een markt van Tragelgem, lam, treeg, aan 85 tot 95. Te St-Nikolaas is overleden E. U. De Meulenaar, die als Pas toor van Doel 38 jaren, er zulke groote en f goede werken ondernomen en voltrokken heeft. Hamburg wordt du geteisterd door den Tifus. Antwerpen roeptDe Ten toonstelling bij ons alleen of nergens. Op de kaai der

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2