f Rampen, Misdaden en Ongelukken. REISBESCHRIJVING 1 Maandag, dieleelijke wreede zatlappen,maandag liep op de kleine kaaien van 't Eiland Chipka een vrouw, nog jong en fel, met hare drij kinderkes, roepende en tierende achter haren man die weêral zat liep, en die ondanks al bare zorgen, d'armoè in haar huis trekt... Die wreede Dronkenschap We zullen dien vent nog met naam en stuk moeten in de gazet zetten en dan zal 't affront groot zijn. Tc VERVIERSis een afgrijse lijk feit gepleegd hoort, mcr.schen zekeren Brixe, man met een dochterken van 10 jaren maar ongetrouwen echtgenoot, den laffen woordschender, heeft zondag nacht zijn vrouw d<~»nr de venster der vierde stagie ge worpen, en tot zijn dochterken riep hijAls gij schreeuwt gaat hij denzelfden weg in. Vrotlw Brixe was bijna dood op den slag. Na zijn moord is de wreedaard vertrokken naar Hodimont en wierd er aangehouden, alsook een vrouw, beschuldigd van medeplichtigheid, 't Is zoo schoon vopr een vrouwspersoon op zulke wijze voor 't Gerecht te moeten verschijnen! En al de Waalsche gazetten kondigen haren naam af... De geburen hebben het dochterken hooreD roepen Ach Godpapa heeft aoeder door de venster geworpen! HAALTERT. Diefstal. Een stoutmoedige diefstal met inbraak is zondag, rond 9 1/2 ure 's avonds, gepleegd bij M. L. De Brouwer, landbouwer, wonende nabij het dorp. De dieven, ten getalle van drie, en waar van een in vrouw verkleed was, moesten roet da gewoon ten van het huis en de ligging der plaatsen zeer goed be kend zijn. Zij hebben den oogenblik afgewacht toen de eenige zoon van den huize was uitgegaan om binnen te breken. De echtelingen De Brouwer waren reeds te bed. Twee der dieven hielden hutne slachtoffers vast bij de keel, terwijl de andere alles ontvreemde wat in de handen viel, eene som van 600 fr. en eenig goudwerk met dia manten. De zoon is rond 10 ure thuis gekomen, toen de dieven reeds eene halve uur met hunnen buit hadden de vlucht genomen. GENT. De Policie heeft d'aandacht op een half dozijn mannen van de lepel-de-giet,die d'huizen afloopen omwerk en nogal ongeregeleerd te werk gaan, op zijn Bohemers. Vrijdag achternoen was er in de Lange Steenstraat veel rep-en de-roer en schrik, door eenpeerd in den tilburij van M. Schelstrate, brouwer te Drongen, welk peerd op hol liep en gevaarlijke kabriolen maakte. Gelukkig nog dat het op een steekkar liep en daar sloot bleef. Lieve menschen die naar de Markt van Gent gaat, let toch op vrijdag is alweêr een Buitenmensch op de Poeljemerkt van al heur geld beroofd, en 't was al weenende dat ze naar 't Policiebvreel een klacht ging in dienen.... Men zal de dieven opzoeken, maar 't mensch is toch haar geld kwijt en 3o fr. is voor veel menschen een klein fortuin. OPWYCK. Z'hebben daar zondag nacht de kerk willen bestelen; met een ladder uit de schuur van pach ter Pannekoek gehaald, zijn z'in de kerk geraakt, doch hebben niet veel kunnen meênemen, alles goed geborgen zijnde. Len der dieven moet gekwetst zijn, want er zijn bloedvlekken aan den kerkmuur. Bij Pont a-Celles, te Gouz-lez-Pieton, is ook gestolen zondag nacht in de kapel van St-Josef. gelegen temidden van het dorp. De dieven hebben d'offerblokken geruimd en meegenomen een Christusbeeld in massief zilver en 2 kandelaars. jjj«ATH. In die Waalsche stad van g56o zielen, een schrikkelijk geval2 jonge dochters van 12 en 22 jaar die uitgegaan waren om melk uit te diagen 's avonds ze waren nog thuis nietmen dacht dat zij bij hun schconbroêr blijven vernachten waren. En :s morgends, wat gebeurt er Aan den watermolen van Bihie ziet de eigenaareenen shal hangen; men veimcedt een ongeluk; er worden opzoekingen gedaan en men vindt de lijken der twee jonge dochters. ST-JANS-MOLENBEEKZaterdag avond, zoon Jeaumcnt komt thuis uit Amerika, alwaar hij 8 jaren ge weest is groot was zijn vreugd bij bracht geld meê voor zijn Ouders en wat gebeurt ei de Moeder is zoo danig ontroerd dat zij neêr valt en dood is... Zij dacht dat haar zoon njet meer in leven was. HULSTE BIJ-KOKTRIJK. Zaterdag ten 8 uie 's avonds liep zekere Eduard Callewert rond als een ste kelverken, vloekende en tierende, als de veldw. Alois Everaert hem aanspoorde om naar huis te gaan. Calle wert ging met arrajie weg en keerde korts nadien weer om den Veldwachter aan te pakken de Veldwachter greep hem bij de schouders en deed hem meê in zijn huis gaan En wat doet de rampzalige zatlap Om een mes loopen en dat mes twee keeren verraderlijk in 't lijf van den Champetter steken, aan de dij en nabij den lever de Veldwachter kon nog naar d'herberg den Casino loo pen en viel daar badende in zijn bloed.. De zatlap, nadien ondervraagd wordende, zegde van niets te weten MECHELEN. Maandag mor gend werd eene vrouw 0g heeterdaad van diefstal betrapt in den Bazar Pari- sien, Parisien, Bruul. Eene huiszoeking bij haar in de Blaasbalgstraat gedaan, heeft vele gestolen voorwerpen doen ontdekken. BRUSSEL. De genaamde G... kalseidelegger, wo nende Leuvenschen steenweg, kwam zondag avond dronken te huis en vroeg zijne vrouw geld, om terug naar de herberg te keeren. Daar deze weigerde, sloeg hij de ongelukkige ten gronde en zou haar voorzeker verwurgd hebben, zonder de tusschenkomst der geburen die op haar hulpgeschreeuw toesnelden. KORTKIJK.Zondag voormiddag kwamen twee personen, gekleed als buitenlieden, den horlogiewinkel van den heer Vanderplanke, in de Doornijkstraat binnen om een zakuurwerk te koopen. Zij vertrokken onver- nchterzake, maar hadden er een zilveren uurwerk gevin gerd. De heer Vanderplanke verwittigoe de policie en korts nadien had men reeds de daders ontdekt. De dief, en keiel van Ansegem, gelukte erin te ontvluchten de andere die het uurwerk in zijn bezit had, bleef in banden der policie. ST-JOOS-TEN-NOODE. Diefstal. In den nacht van zaterdag tot zondag zijn dieven binnengebro ken in het huis van coad. wed. Dücker, Twee-Toren straat. Zij hebben verscheidene meubelen opengebroken en behalve een aantal juweelen, een aantal aandeelen gestolen van Brussel en Antwerpen. De nummers der aandeelen zijn gekend. [^SCHAARBEEK. Bloedig drama. Zondag, rond 5 ure 's avonds, had op de wijk Heimet alhier, een bloe dig drama plaats. Een voddenraper, Deliard genaamd, wonendein deGrcendieef te Laken, was bij eenen zij ner mededingers, den genaamden Gocssens, Portaels- straat, 63, gegaan, voor eene zaak welke sinds langen ^ijd tusschen hen beiden in betwisting lag. Daar Goos- sensniet te huis was, richtte Deliard zich tot diens vrouw, g^De bespreking die aanvankelijk zeer Va'ra was, on taardde weldra in eenen twist en van gjove woorden legde het zoo beheodig aan boord dat Fridus d'oogen op haar ge vestigd had. De Kasteelheer bemerkte hetFridus vroeg hem raad en de Baron zegde hem rechtaf dat die Dochter hem niet kon gelukkig maken Fridus, zegde hij hem, let er op, al uw leven, eeD dochter, gelijk Joanna, die op niets denkt dan op schoon gekleed te zijn, die haar vreugd niet vindt in het Werk, die verzot is op de wereldsche vermaken, die haar gezellinnen veracht en de Armen verstoot, die met tegenzin naar de kerk gaat en de pauw uithangt, zulke dochter, mijn goede Fridus, kan geene goede huisvrouw zijn... Schijn bedriegt, vergeet het nieten schoonheid is vergan kelijk... Fridus nam aandacht op dien goeden raad hij beloofde hem te volgen doch hij verzuimde de middelen daartoe, bleef in de gelegenheid, geraakte andermaal in de strikken der Siréna en drij maand nadien werd het huwelijk gevierd van Godefridus Hanskenne, met Joanna Deine, bijgenaamd la belle Jeanne... De Kasteelheer was er aanwezig, bij had toch zulke innige vriend- schrp voor den jongeD man en gaf er hem de teérhartigste blijken van. Het kan goed gaan, zegde bij aan zijn eigen, maar ik vrees... Laat ons nu, in éen hoofdstuk, de gebeurtenissen van iO jaren op dit Pachthof volgen. ('t Gaat voort). kwam men eindelijk tot daadzaken. Madam Goossens, die juist geen voorbeeld van zachtheid is, greep het deksel eener stoof en bracht er den voddenraper verscheidene slagen mede toe op het hoofd. Gansch bebloed vluchtte deze op de straat. Hij had drie gapende wonden op het hoofd bekomen, waaruit het bloed in breede stralen ten gronde gutste. De ongelukkige liep naar het policiebureel, waar hem de eerste zorgen werden toegediend. Men heeft hem na derhand Daar zijne woning gebracht. ANTWERPEN. Eene koe overreden. Vrijdag namiddag is aan- den Leegen Hobokschenweg, aan de plaats gezegd Jan Delaet eene koe, toebehoorende aan M. Jaak Schoenmakers, welke uit eene weide ont snapt is, op de spoorbaan geloopen. Juist reed een koop- warentrcin voorbij en vermorzelde de koe ouder de wiolen. GENT. Moeders opgepast I Eene vrouw uit de Nieuwe Kerkstraat had zaterdag avond haa kind. om het goed te doen slapen, een afkooksel van h-u h'iisjes doen innemen. Zondag morgend vond zij het kin iood in zijn bedje, vergiftigd door het slaapmiddel, *ans <^e bestadiging gedaan door den geneesheer CIlul --=• on derzoek is geopend en het lijkje van het km' naar 't hospitaal overgebracht omeengeneeski.ndir; end ,-zoek te ondergaan. Ouders, weest voorzichtig in het ioedienen van slaapdranken welke soms vergiftigende of bedwel mende bestanddeelen bevatten. WEST-VLAANDEREN. Inden nach van 24 tot 25 dezer, rond een ure, werd Louis Dejcnghe. werkman te Handzaeme, ontwaakt door het geb'leic zijner geit. Schuur en stallen stonden in brand. 700 k los strooi, 45o kilos hooi, 20 konijnen en de geit zijn 1 de vlam men omgekomen. Oorzaak onbekend. Allee is verzekerd. Dezer dagen verschenen voor de Rf'-ht' - V van Kortrijk een zeer gevaarlijke oud veroordeeld ivolga voor banbreuk. De kerel ontving eenegevir.D-?itti.ig van 3 maanden, 5o fr. boete en de onkosten. Nauwelijks bad de rechter het vonnis uitgesproken, of de kerel stond recht en zegde met eene klare stem, die door 8ehee. de zaal kon gehoord worden, het volgende - Gii ge'ijkt allen aan eene bende ezels, n Aanstonds was de zaal in rep en roer. De Recl;V,r vroeg wat hij daar gezegd had, en de kerel herhaalde het. De rechter deed hem neerzitten en vroeg of hij zijn gezegde hield staan. Ja riep hij met klare stem, gij iit eene bende ezels. Hij wierd veroordeeld tot 4 maanden, voor belediging. Hij verliet gansch te vreden de zaal, zeg gende nu mag ik in 't gevang zitten tot den aanstaan den zomer, en 't was 't gene ik zocht. AARTSELAAR. Dinsdag avond had F. De Laet, schoenmaker, op het Heiken, alhier, een verken ge kocht. Toen hij het dier woensdag, morgend wilde gaan eten geven, vond hij het kot ledig het dier was gesto len. Donderdag was de gendarmerie van Boom ter plaats, doch tot heden is de dief niet gekend. BERGEN. Doodelijk ongeval. De genaamde Jos. Cuche, welke op eenen voorbijrijdenden wagen wilde springen, viel en rolde onder de zware wièien, die hem over den hals reden. De dood was bijna oogenblik- kelijk. OLSENE. In eene herberg dezer gemeente zaten zondagavond eenige personen bezig met de kaart te spelen, toen zij plotseling onder elkander twist kregen omdat een der spelers, August Naesens geDaamd,' verge ten had eenen wijs te toonen. Drie der kaatters en nog een drietal andere personen, die er rond stonden, sprongen als op een gegeven orde woord op den voornoemden personen en begonnen hem op barbaarsche wijze te mishandelen. De herbergier, die zich de zaak wilde aantrekken, werd ook mishandeld De woestaards rukten verder den toog omver! en bra ken een aantal glazen. Er is tegen hen een proces-verbaal opgemaakt. Het slachtoffer had verscheidene zware kneuzingen op het hoofd bekomen. ST-NIKOLAAS. Dievenkionijk. Te hoo ui naar dn verscbillige diefstallen^cou men de* eene gahsche bende schuilt.1 Oo zondag-, maandag- en dinsdag avond heef' men op Tereecken in verschilligehuizen kiekens, konijnen, aard appels, enz, gestolen. In andere woningen werden de dieven tot tweemaal toe verdreven. Dl EST. Een soldaat van het tuchtkorps, tej Diest, heeft op eenen nacht van verleden week, terwijl zijne| ge zellen sliepen, de petroollamp op zijn bedj uitgegoten en zijne matrassen in brand gestoken. Zijnej gezellen, door den stikkenden rook wakker gemaakt, 'hebben gelukkig bijtijds het vuur kunnen ui'dooven. T'Antwerpen heeft een jong diamantslijperken van 17 faar, een fledderken van d'Orgelbals, een dochter van 19 jaar willen vermoorden en daarna zijn eigen in den hals gesneden. Twee Familjes loopen al weenende naar het Gasthuis... t Is plezierig! Frinkriik Zondag nacht is te Parijs eenen *1 vreemden Anarchist aangehouden, nog al 'ne man van belang, zoo men zegt. Te Tour- ccing is afgebrand het groot magazijn van woldechet van M. Delahousse, rue des Carliers. Zekere Charles Decentre oud 60 j. was zco verschrikt door den brand dat hij morsdood viel. - De gazettier Drumont zit vast en zou moeten getuigen in de zaak van Panama, dat groot geldverlies voor duizende familiën; er stond daar op 't berdeken i5oo millioen; alles is niet verloren, maar toch veel. Mr Drumont wil niet komen getuigen of hij moet gansch vrijgesteld worden.. Daarover valt het dispuut. Den exprestreir. uit Beauvais is nabij Bor- net op eenen anderen trein geloopen, den 24 dezer, 4 rij tuigen vermorzeld; 3o menschen min of mèpt gekwetst; de trein kon voort, na eenen achteruit van 2 uren en half. FnO'pIün!] Te Londen stond vrijdag in vlam EjilgGldllU. en vuur een groot gebouw der Dok ken, hebbende 7 stagiën en verscheide honderde meters breedte. Rond half nacht brak 't vuur uit; schrikkelijk zijn de verliezen; ze spreken van 6 pompiers die bijna verstikt zijn. Zatte piotjes hebben zondag avond te Êimerich rusiee gemaakt in de kaserm en zijn dai. in burgers ui- zen gaan de ruiten uitslaan. Te Lincoln is 1 H Ie Koninklijke Theater afgebrand. ^niniP Datmoet een olie geweest zijuop 't bert: I J Te Sarragossa, twee gasten die ter dood veroordeeld waren, hebben de gratie gekregen 's avonds voor de strafuitvoering. Rllttltllf] Te St-Petersburg is een gansche compagnie soldaten gedeserteerd, we gens slechte behandeling. Te Krakau staat een Polak voor 't Gerecht en is beschuldigd van een aanslag tegen den Czar uitgevonden te hebben en aan de Policie meê- gedeeld, in de hoop van eenen palmslag te ontvangen. iniPrik') Te Newport (Rode-Island) is afge- ÜJIiei ma. i,ran<j de prachtige verblijfplaats van den millioenrijken Nelen Van der Bilt. Men rekent de schade op een millioen en half...'t Moet een Paleis ge weest zijn. H n 11 o 11 rï ^en dronkaard levend verbrand. nOllctlM Te Zeist heeft een dronken bedelaar, die door de policie naar den an, r wr.a overgebracht, moedwillig het ligstrooi aldaar rand gestoken. Op zijn geschreeuw werd de deur lc: gerui geheel bewus teloos en over het geheele lichaam met brandwonden be dekt, werd de ongelukkige uit hei lokaal gehaald. Hij is naar het ziekenhuis te Utrech. vervoerd. Er bestaat weinig hoop hem in het leven tf kunnen behouden. Men leze op vierde bl 1, ijde de ZWARTE BENDE, uit de Ree riijke Kronijk. alst, drie maandag, ure 's/av. In St-Martenskerl buitengewone Sermoen» dijnsdag en woensdag, AALST. Gemeenteraad. mo7genThoore den wij aan de VischmijD, dat er Zaterdag zitting ge weest was van den Gemeenterad, over de begrooting: dat men aan 't punt van kapittel Teekenschool was uitgescheiden dat M. Dr Van der Hagen de aandacht had geroepen op dtn artikel uit 't Land van Aalst dat de zitting voortgezet wierd heden maandag ten 6 ure rond welk uur wij ons op weg begaven langs het houten huis, dat nu een scho:n steenen huis is, langs heen 't Spiegelhof, waar onze vriend, de ijzeren Petrus, den maandag avond komt wiezen, langsheen 't Hof van Beieren, waar men nog de galmen hoorde van St-Ceci- lia Feesten op klokslag 6 ure waren wij op 't Stad huis maar 't was dik kwaart na 6 ure, als d'Heeren van 't Magistraat in getal geraakten. Ze waren nu hunsgetie- nen... En een zaak die pijnlijk valt is, dat er daar zoo veel fransch gesproken wordt, sedert dat er geen Volk naar de rittingen komt; behalve d'h. Van Wambeke, Dr Claus, Gheeraerdts,D'Herdt en VanGysegem 't was bijna al fransch dat men in deze zitting hoorde. Nogtans de Wet van Aalst zegt uitdrukkelijk Op 't Stadhuis van AalstVLAAMSCH, want alles moeter vertaald en ge registerd worden. Gelijk er aan de Vischmijn gezegd was, de zitting be gon aaD 't artikel TEEKENSCHOOL Heer D' Van der Hagen riep nogmaals d'aandacht op den artikelhet dunkt hem ook dat onze Teekenschool weinig vruchten oplevert voor Kunsten en Ambachten M. Van der Hagen vraagt uit legging, niet uit geest van beknibbeling tegen 't Bestuur der school, maar in 't belang der Stad. M. Schepene Verbrugghen is seffens te peerd en vraagt of M. Van der Hagen dit artikel aanneemt als het zijne M. Dr V. d. Hagen zegt er gansch vreemd aan te zijn, doch in 't belang der stad er d'aandacht op geroepen te hebben. M. Verbrugghen. 't Is maar dat ik u geerne zou antwoorden als gij dit artikel op u neemt... M. Dr Van der Hagen, g'hebt ons hier zaterdag meer dan eene uur den tijd doen verliezen door eene lange zagerij, terwijl andere heeren geerne zouden gesproken hebben, o. a. M Borremans gij verveelt dikwijls uw collega's en zonder u na te volgen zal ik nu ook eens deze zaak onderzoeken en u dit artikel voorlezenik heb het maar dezen middag gelezen en nog den tijd niet gehad alles nauwkeurig na te zien (M. Verbrugghen spreekt een geslagen uur over dit ar tikel en wel in dezer voege Het is mij niet onaangenaam dat men daarover schrij ve wij worden zoo dikwijls beknibbeld en zijn er aan gewoon maar nu omdat het van de Teekenschool is en d'Heeren Professors erin aangerand worden in hun ambt en in hunnen persoon... Mijnheeren, ik zal u lezing ge ven van dit artikel en er op antwoorden, wat het getal leerlingen aangaat: In i855,als Aalst 17000 had, 160 leerlingen, in i865, 19,000 inwoners, i55, in 1875, 21,000 inwoners en i35 leerlingen, in i885, 22,000 en 132, in 1891, 25,000 en 116 leerlingen... Meer Volken min leerlingen, roept 't Land van Aelstuit... Mijnhee ren, ik weet niet of die cijfers juist zijn (1) maar ge zult bemerken, dat men juist het verlies der leerlingen doet dagteekenen van in 1865, bij d'aankomst van het katho liek bestuur... We'nu, Mijnheeren, wat is er alsdan ge beurd M. Geeraerdts weet het hij was alsdan sekre- taris. Wat was d'Akademie te dien tijde?..: Un repaire de polissons, een nest van kwajongens, waar men in- en uitliep als men wilde, waar men rookte, aan de Meesters slechte poetsen speelde, ia, un repaire de polissons wij zijn aan 't hoofd gekomen. Mijnheeren, 't is dank aan M. Monfils dat er orde, betamelijkheid en weerdigheid is gekomen hij giDg somtijds hard te werk, zoo hard dat het ons tegen't hart botste, maar't was noodig, Mijn heeren, en 't is dank aan M. Monfils dat er goed orde in de Teekenschool gekomen is... En zoo is 't getal leerlin gen verminderd, omdat men de speelders en de loopers heeft geweigerd. (2) En 't Onderwijs, mijnheeren, wat was het Wie weet niet dat over :o jaren aide Meesters Schrijnwerkers, Metsers en Steenkappers schier uit den vreemde kwa men M. Grison, CoraeL Pietje de Steenkapper, ze wa ren allen uit Dendermonde. Ja, Mijnheeren, maar laat ons 't artikel zien Aalst vraagt een ernstig onderzoek is ons jong Volk min leerzuchtig dan vroeger Moet men hier een verval van kunstliefde bestatigen of is onze Teekenschool slecht geleeraard en slecht ingericht Slecht ingericht, Mijnheeren, wat was onze Teeken school over 20 jaar Men teekeDde er op een stukje papier En wij hebben de zaken gansch veranderd en op goeden voet gebracht, zoodanig dat onze Teeken school nu de tweede van onze provincie, ja op den twee den rang staat; men mag bemerkingen maken, wij ant woorden er geerne op. Wat v;as de Teekenschool vroeger? Niets bestond er van hetgeen wij er nu zien... Opwek king aanmoediging Maar, Mijnheeren, wat moet er ge daan worden d'heeren Professors zijn van eene buiten gewone oppassendheid. Ik versta niet wat ze meer kun nen doen. De Prijsdeeling wordt luisterrijk gedaan; daar ziet gij aan de tentoongestelde stukken wat de leerlingen vermogen. Verre van een modelinrichting, is onze Akademie eene school, waar een gebrekkig, onvoldoende en gansch ondoelmatig onderwijs gegeven wordt. Gebrekkig onder wijs bestaat in het doen naleekenen, droog en stroef, van van eenige vormen of beelden zonder dat de leeraar er zich op toelegt schoonheidszin of kunstbegrip in den geest zijner leelringen te prenten, zonder dat men een woord zegt over de afmetingen van het menschelijk lichaam. Maar, Mren, 't zijn juist die kursussen, die wij ingericht hebben de Professors zijn daar gedurig meê bezig de schrijver van dit artikel kent ons Akade mie nietwij hebben die kursussen. Wij hebben dat alles reeds lang ik lees voortDit teeken onderwijs mag men oprecht gebrekkig noemen. En zoo wordt dit onderwijs in onze Akademie gegeven, waar het gansch den schijn heeft alsof sommige professors het met leede oogen aanzien, dat hun leerlingen vooruitgang doen en voor hunne toekomst doen hopen. Met leede oogen.Quest ce ces mots signifientleede oogen M. Dr Claus. I .e p.jt oogen j M. Verbrugghen. Mijnheeren, dat is erg; buiten gewoon erg; dat randt de eer van deProfessors aan; en in lun plaats ik zou het alzoo niet laten; (3) hun eer van Professor is geraakt; (leur honneur est entamé, want Mr Verbrugghe sprak altijd Fransch); 't is dus uit vrees van concurenten te krijgen; dat is erg; Mijnheeren, er zijn hier 5 Professors, waaronder 3 vreemde, bijzonder uitmuntend; M. Lebrun, de groote schilder, Mr Miry, misschien een der beste Professors van ons Land, die gestadig bezig is met zijn leeringen; Mr Van Pottelsberg, ook zeer uitstekende; zouden die Heeren nijdig zijn over d'Aalstenaars? dan hebben wij Mr Goethals, die een stadsgenoot is; Mr Goethals, ik ben zijn bewondenaar niet, maar ik moet toch zeggen, dat hij zijn klas geeft met grooten iever, dat hij misschien den meesten van de Professors zich met zijn leerlingen bezig houdt, (4)- niet om Paleizen of Prachthuizen te bouwen, maar pra; tieke zaken; hij gaat zelfs verder dan 't Programma- over eenige jaren heeft hij een zondagsche klas willen in richten; nu vraagt hij weêr ons medehulp om met zijn leerlingen reisjes te doen naar Gent, Brussel en Ant werpen. M. Rosseels heeft meer dan eens gezegd dat men nergers Professors heeft gelijk t'Aalst., En als men hem de teekeniDgen toont der Aalslenaars, hij zegt dat men niets beter zou kunnen doen(i) Mr Rosseels was altijd mildig in zijne loftuigingen.. Waarom niet voor ons, wij zijn de zeer ootmoedige dienaren van die heeren... 't Was voor ons Akademie, die dr tweede is der Provincie.. (Mrden Burgemeester maakt een gebaar). M. Verbr. =Ca vousennuie, Mrs, cam-'ennuie encore plus. M. de Burg. Neen, neen, ga voort. Mr Verbr. Mren, 't artikel vraagt Is ons Volk min leerzuchtig Ah, ha, ons Volk!. Ja, 'tis leerzaam ten uiterste; als ik leerlingen zie, ik val niet uit in compli menten, ik zeg hun Studeer de princiepen, ge kunt nog den a. b. c. der Kunst niet en ge zegtIk heb niets meer te leeren Ja, 't is de schuld der Jonkheid, Mijnheeren; om een exempel te geven, wat die stad van Aalst is Mr; geen karakter van studie is in die stad; wat hebben wij gezien te Dendermonde Een Vader met zijn 2 zoons op de Teekenschool.. 't Was Vader Corael; hier, als ze i5 jaar zijn, ze weten al genoeg Dit artikel spreekt van ontleedkunde, kunstgeschie denis, doorzichtkunde... Dit alles wordt nu geleerd, Mren, vroeger niet; een uurtje per week theoretisch 1 theoretisch., theoretisch Maar Mren, in de lessen wordt alles uitgelegd; wat kan men meer doen I. En drij jaren hetzelfdeOns Akademie is maar een Middelbare School der Kunst; om ze hooger in te richten, 't zou te veel kosten.. Wij trachten te doen wat mogelijk is... Vroeger waren er Professors die dikwijls zat naar d'Aka demie kwamen.. Gaat er nuzien, Mren; ik raad hetu aan; die heeren doen wat zij kunnen M. Verbrugghe gaat voort en valt hevig uit tegen deze leergang naar 't levend model.. De schrijver uit 't Land van Aelst gaat verzegt hij, met zijn levend model. Mr Van der Hagen, ge moet er hem mijn compliment over doen. Ja, ge moet er hem mijn compliment over doen. (2) Mr Verbrugghe keert terug op de woorden met leede, nijdige oogen en zegt dat men nooit zulk verwijt naar de Professors mocht richten. M. Gheeraerdts bevestigt hetgene M' Verbrugghe gezegd heeft over 't getal der Leerlingen; vroeger waren er veel meer opgeschrevene dan aanwezige; gaat ons Tee kenschool niet goed, het ligt aan den geest der Leerlin gen, niet aan de Professors; ten tijde van Mr Geefswaren er ook leerlingen die na 1 of 2 jaar ons kwamen zeggen Mr Geefs kan ons niets meer leeren; wij weten al meer als den Professor! Wij hebben ons te beloven over de Professors, te beklagen over den geest der Bevolking. Mr Gheeraerdts denkt dat dit artikel van 't Land ge schreven is door iemand die onze Teekenschool maar kende over 20 jaren. Het Budjet der Teekenschool 8000 fr. wordt goedge keurd. Muziekschool. 7260 fr. M. Van Wambeke. Een tweede Leermeester van zang wordt gevraagd. Mren voor den geest van studie, 'tis daar gelijk in de Teekenschool; seffens weten ze te veel; nogtans hebben eenige Leerlin gen uitgemund wij hebben Mr Coessens die veel hoop oplevert; Mr Van den Eynde die Primus is in de Mu ziekschool van Brussel. M. D'Hert. Mr de B. wanneer zal M. Van den Eynde ingehaald worden M. Van Wambeke. Wij zullen dit in 't kort vast stellen, Mren. Verders worden behandeld STADSBOEKERIJ Er wordt een krediet gestemd voor een Gemeentelijk Muzeum; Mr Verbrugghe zegt dat de Teekenschool reeds voor over de 8000 fr. boeken heeft over de Kunst, Men zal dit later voegen bij de Bi bliotheek, o-n een leeszaal te hebben. M. Gheeraerdts stelt voor een Komiteit in te richten voor dit Muzéum; hij kent jonkheden die er zich willen meê bezig houden. M. Claus vraagt een klein krediet voor de Volks boekerij; men heeft de Vlaamsche boeken gekocht der oude Bibliotheek van de Jesuieten en velen moeten her bonden worden. Boomteelt 280 fr. ST-JOSEFSKERK. M. Van Gysegem vraagt om de 7000 fr, nu in te schrijven, die de kerk .aog tegoed heeft. x M. Gheeraerdts. - Voor dees jaar kan het niet zijn, doch wij zullen het schikken, op zulke v.ijze dat de beta ling maar 1 of 2 maand zal schillen. -- M. V. Gys. Goed zoo, we zijn er meê te vrede. PROCESKOSTEN 1000 f. M. Van der Hagen vraagt dat men voor 't bouten der Huizen geen privilegie zou doen, aan niemand. (De Zitting gaat voort; waren afwe zig Mren De Gheest, De Cock, Liénart, Limpens, Moy- ersoen en Van Mol.) (1) Heeren van 't Magistraat, Medeburgers, wij roepen uw aandacht op dit punr. (2) M. Verbrugghe, waarom altijd op M'Dr Van der*Hagen vallen Is 't een schelmstuk in uw oogen dat een Raadsheer zich de zaken der stad aantrekt en inlichting vraagt over den toestand der Teekenschool En dat dit levend model u niet doe blozen gelijk een pioen; men vraagt enkel en alleen een leergang gelijk te Dendermonde. P. D. lij Wees gerust, M. Verbrugghen, ze zijn getrokken uit het jaarlijksch verslag door de Stad uitgegeven. (a) Heeren van den Raad, Borgers van Aaist, zekerlijk goed orde is gewonnen, maar in 1875 als de loopers en speelders wegwaren, had men nog i35 leerlingenin 1885", i32 en nu maar 116; is dat niet onrustbarendJa, 'i is zoo onrustbarend dat M. Goethals in zijn verslag van dees jaar een noodkreet aanheft. (3) Ach Vader Dominicus, dat is vriendelijk, broederlijk, christelijk... Kiss kiss roepen tot oe Genlscbe Professors, -opdat zij 't Land van Aalst zcuden aanvallen en ook 5o,ooo fr. of een jaar kot vragen.. Komt maar af, Heeren, ze liggen al geteld. O tempores, o mores, riep Cicero uit., hetgeen wil zeggen Vae soli, aan die bekrompen is van gedachten Ecce quo modo si invicem amant f'4) Dat is waar al de Oud-Leerlingen en Leerlingen ge tuigen het, dat is waar. P. D. Heeren van den Raad, Medeburgers, De tweede Brief over de Teekenschool blijft voor de naaste weekde geëerde Schrijver zal waarschijnlijk willen antwoorden aan M. Schepene Verbrugghen... Wat ons aangaat, wij vragen Waarom dien bijtenden, bitte ren toon Gij bekent dat de Teekenjschool veel te wen- schen laat... Waarom dan een beschéiden onderzoek zoo euvel opnemen Men steekt alles op deJonkheid I3 dat rechtveerdig?.. Zekerlijk 't en is niet met pintjes te drinken en laat uit te zitten dat men door nuttige kennis sen den geest verrijkt... Doch laat ons eens onderzoeken: M. Verbrugghen getuigt Dat M. Rosseel in bewonde- ring staat voor de teekeningen der Aalstersche Leerlin- gen DAT MEN 'T NERGENS BETER KAN DOEN. De Leerlingen passen dus op, zijn neerstig z'hebben in Aalst'ne kop en een vernuft gelijk elders;., het is maar om HOOGER OP TE VLIEGEN, om kunstenaar te wor den, dat zij ten achteren zijn.. Wat ontbreekt bier Opwekkingaanmoediging M. Verbrugghen, achtbare man, laat ons toe het u te zeggen Men heeft ee« Volk gelijk men het wil hebben... Schrikkelijk wreed wordt er uitgevallen tegen ons jong Werkvolk, dat het weerdeloos en zedeloos wordt.. Maar is dat te verwonderen, na 20 jaren die Orgelbals gevreesd, ja getroeteld te hebben Wat heeft de stad Aalst gedaan om haar jong Werkvolk in eer en deugd te bewaren Men antwoorde daar eens op En als in de Teekenschool gedurende 20 jaren geen opwekking is, geen aanmoe diging naar hoogere strevingen, als men de kunstenaars vlerken afsnijdt, is het dan wonder dat de ijver verflauwt en dat men zich te vreden houdt met hetgene in Aalst ge leerd wordtM. Verbrugghe, zouUEd. vier jaren achtereen naar dezelfde uitlegging gaan luisteren?,. Wij hebben misschien een weinig te veel naar de Leer lingen en oud-Leerlingen geluistert, maar gij, Mr Ver brugghe, gij ziet uit geen ander oogen dan uit die der heereu Professors.. Nog iets Een man van gezag in die zaak riep het dees week uitHet artikel van 't Land is raak, zegde hij, nooit zal de Teekenschool van Aalst iels voortbrengen, als de voornaamste Professors elders wo nen; ze komen hier per vliegenden bot voor een uur of twee en ze zijn weg; men hoort of ziet ze niet meer Nu geven wij 't woordfaan den geëerdenïKorrespondent. DE INDIANEN EN DE LANDBOUW IN AMERIKA. Guttirie is de zetel van het nieuw opgerechte Vicari aat van'tlndiaansch Territorie. Des morgens haasten wij ons de Katholieke Kerk op te zoeken; zij was niet moeie-

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2