Rampen, Misdaden en Ongelukken. Proces van Louis XVI De Kamer. De Rechtbanken. De Zwarte Bende. JJolitkk ®i erjidjt. Kerkelijk IVieuws. D'Aalstenaars T'Aalst moet cr absoluut een passerelleken zijn aan de Pontstraatpoort't heeft al een menschenleven gekost... Dat er eens iemand van die kanten in ons Kan toor komeer zal een Petitie opgesteld worden. Te Wondelgbm heeft op 3 Dec.JoselGregoir eeneD slag zijner meulenzeilen ontvangen. Men had eene hoop van gene zing, doch dander week woensdag is de man overleden. G'heel de Gemeente was op de Begrafenis aanwezig. Te Cruyshautem dorp, is vrijdag ten 12 ure de tram van zijn speur geloopen op 't huis van den slachter Engel been geen ongeluk van menschen, anders niets als 't huis kapot, den voormuur ingestort.. Menschen van de Leie hebben maandag 't huis gezien 't was opgebalkt ze moeten daar verschoten hebben, als zulke kalant in huis kwam. SCHELLEBELLE. Vreeselijk ongeluk. Vrij dag namiddag, rond vier ure, is er een ongeluk op de spoorbaan tusschen Wichelen en Schellebelle gebeurd. De knecht van den he-r D'Hollander, olieslager te Schel lebelle, kwam met eene leege kar naar Schellebelle weder gereden. Wanneer hij tusschen Wichelen en Schelle belle, gehucht Bruinbeken, wijk de Polle, over de barreel reed, welke, naar men zegt, open stond, kwam juist de sneltrein van Antwerpen naar Gent gereden in volle vaart. Het paard werd op den slag gedood, en de wagen werd tot splinters geslagen. De knecht welke op den wagen zat, werd een vijftal meters ver geslingerd en bekwam, als bij mirakel, geluk- kiglijk maar eenige schrammen. Niemand begrijpt hoe de man niet dood is. Naar men zegt, is de barreelwachter zaterdag morgend in hechtenis genomen. DENDERLEEUW. Ongevvl. Twee jagers van Aalst hadden twee hunner Brusselscge vrienden uitgenoodigd op eenejachtpartij welke zij zouden houden op de eigendommen der twee eersten, in het naburige Okegem gelegen. 's Voormiddags was de jacht goed geweest, 's namid dags zou men den Dender oversteken om een gedeelte der jacht, zeer rijk aan hazen, te gaan bespringen. Men stak den Dender over in eene schuit, die echter omsloeg, zoodat jagers en overzetter allen een koud bad namen. Vier waren spoedig op het droog met den vijfde had men meer moeite, doch hij werd toch gered. GENT.De Werkeloozen beginnen daar te stelen, al zingende. Ijs van eenen nacht, zonder kracht Alfons Warniers, boetenknecht van 26 jaar, wilde zaterdag morgeod over een der grachten gaan, op de Drongensche meerschen gelijk het te vretzen was, hij schoot door 't ijs en verdronk. In de Werkhuisstraat is een jonge kerel aangehouden als hij valsche stukken van 5'; fr. uit gaf. De schurk maakte deel aan een bende Valsche Mun ters. In St-Pietersvrouwstraat is zaterdag 'ne vent aangehouden die 2 kaskes sigaren gestolen had... Ik ben blij, zegde hij, van gepakt te zijn nu zal ik toch te eten hebben binst den Winter. Zaterdag avond ge beurde er een droef ongeluk in d'herberg 't Mosselhuis het zoontje van den baas Joaunes Verstichel, een manne ken van 11 jaar, dat met Paschen zijn Eerste Communie moest doen, 't was te bij de kachel genaderd, twijlent de moeder in de keuken was de kleêren van 't knaapje schoten in brand; terwijl de moeder, die het zag, om eenen natten dwijl liep, stormde 't kind de straat op, gansch in vlam en vuur en kreeg zulke erge wonden, dat het zondag overleden is. BRUSSEL: Zaterdagnacht heeft men in de St- Jansstraat voor 5,ooo fr. pelsewerk gestolen.. Ja en dat gaat dan daarmeê leuren en alles onder den prijs verkoo- pen. Dobbel en trippel schelmstuk!.. Wat onder de weerde verkocht wordt, is aangebrand. Ge ziet ook dal d'huizen niet lang bestaan die slentelventen. In de Specerijstraat kwam zondag nacht een schrijnwerkers- gast thuis ten 12 ure zat, men kan mê meer; hij ging slapen; zijn pijp in den mond seffens was hij verkocht, doch wierd wakker als zijn matras in brand stond; de aatlap liep weg, maar de geburen moesten komen om te blusscben en de Pompiers ook. KUREGEMANDERLECHT- - Een geheime sto kerij is aldaar ontdekt, door de Policie, in den nacht van zaterdag tot zondagmen heeft er g'heel den battaklan ontdekt en Volk aan 't werk gevonden... 't Zal te leggen zijn, meer dan de kiekenen. Schoon spektakels leveren de dronkaards op Zondag was er in de wijk der Marol- len twist geweest tusschen T. P. en zijn schoonvader A. C.; ze wonen op de Markt van 't Kaatspelde schoon zoon was kalmte en wijsheid gaan zoeken in den drank ten 6 ure komt hij weêr zijn schoonvader zuilde achter de stoof en de krokkedilje van schoonzoon slaat hem zijn holleblok op 't hoofd dat 't bloed eruit sprong. Er is proces-verbaal op. ST-JOOST-TEN-NOODE Moord en zelfsmoord ir een rijke familie. N° 3 der Schailquinstraat, bij d'echt genoten Wilkenhuysen Mijnheer die daar wreed dronk, zich nog anders zeer slecht gedroeg Madam die d'echt- scheiding vroeg, die reeds al haar meubels verkocht had, den Mijnheer cie zaterdag noen zat thuis kwam, die, zonder verder complimenten zijn vrouw doodschoot, ja DOOD, en daarna zijn eigen eenen kogel in 't hoofd schootde kogel is door het oog uitgekomen. Hij ligt nu te zuchten en te duchten in 't Hospitaalzondag is het gekwetst oog uit zijnen dommen kop gehaald de vrouw was 42 j.; de man 5oer zijn twee kinderen, verre van huis. ANTWERPENVrijdag avond ten half zes, 't Rijnschip Geeraart Schren, naar Dendermonde va rende, is tegen een geankerd schip geloopen en zonk onmiddelijk. De Schipper Bogaerts, zijne vrouw en hun 4 kinderen werden gered en door de zorgen der Policie gelogement. Verscheide personen liggen in 't Gasthuis met gebroken armen en beenen, door te vallen en uit te glibberen op den sneeuw. De herbergier Luytens is ook gevallen op den trap der Kievitstraat en had zich nijg zeer gedaan. ANTWERPEN-JERUSALEM. Goed! er zijn hier nog geen dieven genoeg.. Er komen er nog bij uit den Oosten. Zaterdag komt bij Mr Lehrfeld, in den diamantenclub, der Quinten Metsyslei, eene vrouw Oosterschc kleeding en zou geerne diamant verkoopen, De weerde van 4000 fr. wil zij laten voor 3ooo fr. M. Lehrfeld weigert, doch als de Oostersche weg is,bemerkt hij dat hem voor 10,000 fr. diamanten ontstolen zijn. Dadelijk zit de Policie achter de Malometaanschemen vindt ze met nog een ander vrouw van 't zelfde land ze worden naar 't Bureel geleid, alwaar ze in de Turksche taal hunne namen en kwaliteiten afgeven de eene is Theresia Casio, oud 32 j. geboren te Jerusalem en de andere Mohamet Carmen, oud 14 j. geboren te Bagdad, beide zonder vaste woonst. Men vindt d"1* -e geen dia mant hebbeu en ze worden losgelaten. Maar Mr Lehrfeld blijft bij zijn woord, dat het twee diefeggen zijn hij dringt aan, de Policie gaat nogmaals achter de twee vrouwen eu hoort dat ze gaan naar Basel vertrekken, met den sneltrein. In de Oost-statie wier den zij tegenge houden en dan bleek het, datzij de diamanten gestolen hadden... Ze zitten nu in de Celgevangenis der Begijnen straat en ze zitten daar wel. OLSENE.Zondag morgend, bij het uitgaan der vroegmis, glibberde de vrouw van Désiié De Waele uit, en brak zich bij het vallen den linkerarm. Doktoor Kluyskens heeft haar verzorgd. WEST-VLAANDEREN Te Roeselare in de Fabriek van Mr Karei De Brouckere zijn 3 vingers der rechter hand afgedraaid van N. Van Walleghem, oud 19 jaar, die een machien kuischte die nog niet gansch stil lag. Te Gits, Coleta Goudijzer, oude jonge doch ter alleen wonende op 't zoogezegde Kasteelken van Canneyt, had haar peerd verkocht voor 1400 fr. Twee dieven waren dat te wete gekomen en zijn in den nacht van zondag tot maandag naar dit kasteelken gekomen, vragende haar geld of haar leven Van schrik aange daan gaf Coleta al haar geld zij kende de booswichten niet, naardien zij het aangezicht hadden zwart gemaakt. Te Vladsloo is afgebrand d'hofsteê van Leo Gunste, Het vee was gelukkig niet op stalalles is vernield was verzekerd voor 7000 fr. Te Meulebeek is aangehouden een vermaarden dief van Heule met nog 2 andere. In de statie van Kortrijk gebeuren veel dieften, bijzonder lijk den zon- en maandag. Te Mariamont heeft een kind van 7 jaar een halven lieter genever gedronken, als moeder van huis was, een halven lieter en is, ervan gestorven tot Alken is ge schoten op den jachtwaker van M. Claes-d'Erkenseel. als hij zijn ronde deed, maandag 6 loodkorrels hseft hij in zijn lijf. Te Brussel Schaarbeek heeft een dief zich zondag laten opsluiten in St-Servatius-kerk en een gouden keten van 't 0. L. Vr. Beeld gestolen. Tegen Vilvoor den, een vreeselijke moord Te Vilvoorden, tusschen Brussel en Mechelente Kouingsloo een half uur van de stad, N" 2 der St-Annastraat is maandag doodgevonden Louis Baeck, oud 69jaar, gescheiden van zijn vrouw; die naar Laken was gaaD wonen en er een ordeloos leven leidde, 't Parket is naar Laken geweest, om de vrouw te ondervragen.Te Gent is een jongeling van 48 jaar gevlucht met 5000 fr. Men denkt dat hij naar Brussel is. Te Denderwindeke eten ze geerne versch vleesch; zij stelen daar de kiekens éen voor éen binnenst den klaren dag; de dieven zijn daar lekker; men zou ze geerne ken nen. BRUSSEL. Instorting eener maalderij. De Grande Meunerie Bruxelloise in de Groendreef, is in den nacht van dinsdag tot woensdag, met een ijselijk gekraak ingestort. 68 werklieden vallen door deze ramp zonder bezigheid. Het is de zoldering van het vierde verdiep die onder 't gewicht der zakken was bezweken en die alzoo de zol deringen der lagere verdiepen bezwijken deed. Meer dan 5,000 zakken stortten tot op het gelijkvloers. Al de machienen werden vernield. De schade is zeer aanzienlijk. Men heeft gelukkiglijk geene persoonlijke ongelukken te betreuren. VERVIERS. IJselijk ongeluk. Een ongehuwde werkman, Red'-ur genaamd, werkende in het gesticht des heeren Lange, werd dinsdag door eenen riem gevat en drie meters hocg geslingerd. Het hoofd van den ongelukkige werd verschillige ma len met geweld tegen den muur en de zoldering gebonsd. Wanneer men de machien inhield, was het slachtoffer dood. Fn(rpli)nH Een wreed geval: De Statieoverste van Dunhill, in 't westen van Engeland, zag zijn dochterken van 4 jaren op de rails spelen, als een sneltrein ging voorbijsjoeven. De ongelukkige Vader vloog ter hulp hij en zijn kind verongelukten. Brand te Baltimore. De katoenpakhuizen van Aiexander Brown zijn geheel verbrand. 17,000 balen katoen, ter waarde van 750,000 dollars gingen verloren. Rusland ^EN gouverneur verwurgd. De gouverneur der provincie Paltava is in zijn appartement verwurgd geworden. Men denkt dat men zich hier voor eene anarchistische wraak bevind. Flu ifCT<ltl<i ii/l Te Hamburg, weêral een nieuw mJ UllSt_.ll lel 1111 torment: Een Wisselkantoor ge vallen en een millioen en half marken naar den Sis. Groote brand. Te Danzing zijn dinsdagnacht drie met graan gevulde schuren afgebrand. Een overste de pompiers vond den dood in de vlammen. Verscheidene pompiers zijn erg gekwetst en twee wor den gemist. AmPrikfl *n ■/^rgentina blijft Romeio aan 't Mi 1 1 nisterie maar de Minister van Buitenland Quintana trekt er van door. De zaken verbeteren, stillekens aan omdat er te veel rijke Smousen tusschen loopen. ÜVq n L' I'M L' ^en verzekert dat Mr Drumont gaat J. 1 till KI IJK. in vjjjheid komen... Het Panama schandaal blijft een wreed gerucht maken.. Hoeveel hoogge studeerde heeren komen daar uit, gescheurd en geschramin- keld. Van zekeren BARBE, Barbe, (t'Aalst is zulken naam ook gekend onder deFabriekwereld. de vent die hier meester gast was, is nu terug naai rijnen Pajs) Van zekeren Barbe. wordt getuigd dat bij op éen rekening 5oo,ooo ff. ontvangen heeft. De Jood en Vrijdenker Reinach stond aan 't hoofd der eerlijke Bende. FF A n cri v iP Doodsbedreigingen tegen dec aarts iiuiigm IC. bisschop pnmaat van Ho.. -C. - Uit Budapest meldt men Het gerucht loopt dat een aanslag is gep; ben den prins Psimost, monseigneur Vaszary. Eer. iongeang gewapend met eenen {revolver, zou in de woning van den prelaat zijn gedrongen en zou onder doodsbedreigin gen eene aanzienlijke som geld geeischt en gekregen hebben. De policie heeft tot hiertoe, betrekkelijk deze zaak, geene hoegenaamde mededeeling gedaan. Te Brussel zijn Botervervalschers veroordeeld tot etjn maand gevang, vermits er recidttief was. Te Brugge zijn verscheide kieken- en konijnendieven veroordeeld tot 1 en 2 jaar gevang. Zekere Moens, 21 jaar, geboren te Mechelen, maar landlooper, is tot 10 jaar gevang veroordeeld, om in Juli 11. te O. L. Vr. Waver in een Pachthof gestolen te hebben, terwijl 't Volk naar de markt was. Te New-York is voor de Rechtbank een aardige vraag Miss of mejuffer Frear haar ver loofde ie op de spoorbaan verongelukt, en zij vraagt 40,000 dollars.... De eerste maai is 't dat zulke vraag voor de Rechtbanken komt... De Rechters zoeken in hun dikke Boeken. In de zaak der Sommerbende zijn nog veroordeeld Marie Richard tot 10 jaar ge vang en Anna Boos tot 5 jaar van dito straf. Te Tongeren wordt de toeloop aliangs om grooter. Een der dieven gebaart zich zot en zet allerhande dwaze kuren uit. Al de dieven bekennen hunne schuld; er valt dus niet veel te pleiten. Het Openbaar Ministe rie heeft meest gesproken tegen de twee verheelers Brans en Roskam; dat zijn inderdaad de grootste die ven, Te Luik is veroordeeld tot 20 jaren dwangar beid zekeren Lathouwers beschuldigd van moord op zijn Echtgenote Trien Motte. Vrijdag ten 9 ure begon de Lezing der vragen aan de Gezwoornen gesteld, 572 vragen; de lezing duurde tot half 12; na 12 ure zijn de Gezwoornen in hun zaal van beraadslaging gegaan; daar namen zij eerst hun middageten, alvorens hun langdurige taak te begin nen. Men denkt dat heden zaterdag alles zal geeindig l zijn, OOSTENRIJK. Weei en met1 millioen inwoners telt voor 't oogenblik 480 d ;zen werkeloozen. De So cialisten nemen dien toestand te baat om woelige betoo gingen uit te lokken. Veriedene week zijn 20 duizend werklieden gaan lawijt maken onder de vensters van Rotschild: Millionnairen, geeft ons brood en werk. Wij sterven van honger; als wij niet te eten krijgen, maken wij Revolutie! En de vrouwen die zonder werk zitten, zijn de zachtste niet; zij klagen dat de meisjes moeten werken 42, 13 uren lang, en eischen dat het getal werk uren verminderd worde. In t laatste punt hebben de Weenersche arbeiders ge lijk, zoowel als de Socialisten. Het getal werkuren is bijna overal te groot; de machie nen brengen te veel voort en verlagen den prijs van al de produkten. Men heeft maar op te kijken in onze kleine Nijverheid- stad van Aalst; in alle straten komt men mannen en jon gens tegen die van de fabriek zijn weggezonden. En waarom doen ze op die fabrieken de menschen wer ken als slaven, in den winter 's morgens van 6 ure tot 8 ure s avonds? en dan 's middags een uurken tusschen poos om in alle haast een schotel patatten te gaan inzwelgen met een stuk brood, en dan weerom ten één ure naar hun slavenwerk voortgezweept tot laat in den avond! Die arme arbeiders komen afgemat en oorendul ten half negen thuis, en 's anderdaags vroeg moeten zij hunne keten hernemen. Is dat geen onmenschelijk leven, en moet dat niet uitkomen op schokkingen en Revolutiën? De schuld daarvan, dat zijn al die Naamlooze Maat schappijen, de groote nijverheid, die in den arbeider niets ziet als een geldmachien, en die denkt dat de we reld welvaart als zij maar hoog percent opstrijken. Te Gent, de naamlooze maatschappij La Lys heeft over 2 jaar 28 per cent getrokken, één millioen acht honderd duizend fr. winst gehad, en dan hebben zij nog geweigerd een half uurken meer rust te geven aan hunne drie dui zend werklieden. De actionnairs zouden dan maar één millioen zeven honderd dertig duizend fr. te verdeelen hebben, en dat was te weinig! De FRANSCHE C0MEDIE. Het ministerie Loubet geeft zijn demissie, omdat het delijkontleding van baron Reinach niet wil toelaten, noch ook de meedeeling der processtukken aan de Kamercommissie. Een nieuw mi nisterie wordt aaneengeflansd met bijna al dezelfde man nen, en aanstonds worden die twee zaken toegestaan het lijk van baron Reinach is ontgraven en ontleed, en al de processtukken zijn aan de Commissie overgeleverd. De procureur-generaal die van zijn recht niet wilde afzien, wordt afgedankt en tot een hoogere plaats benoemd nu is Beaurepair voorzitter van 't verbrekingshof. Het fransch Ministerie weet niet wat het wil in die duis tere panamazaak. Een der Dieuwe ministers, Rouvier, ook al beticht, heeft reeds zijn ontelag van minister gege ven; Clemencean, leider der progressisten, was ook in vieze betrekkingen met baron Reinach, en de Voorzitter der Kamer, Floquet, in 4888 minister van't inwendige, kreeg alsdan 300,000fr. uit de kas van Panama, voor po litieke belangen. Van de eerste zittiDg at is 't nieuw Ministerie Ribot bijna over boord geworpen. Een Kamerlid vroeg dat de Commissie het recht zou hebbeD van bevelen te geven aan de instructierechters, en van rechtstreeks de hand te leggen op al de inbeslag genomene stukken, verslagen en andere documenten. De minister antwoordde dat dit on- mogelijk was, dat de macht der Commissie reeds groot genoeg was en vroeg eene stemming van vertrouwen. Met 271 stemmen tegen 265 heeft de Kamer gelijk ge geven aan 't Ministerie. Nog éene zegepraal van die soort en Ribot mag ook opkramen. IERLAND. Sedert de dood van Parnell, zit de nati onale Partij zonder hoofd of leader. De voornaamste Par- lem-ntcledou zijn nijdig van elkander, en daarom heeft men eenen leader buiten 't land gezocht, 't is Blake, die peg minister is geweest in Canada en nu in Ierland voor t Parlement gekozen is. Maar zal hij 't noodig ontzag heb ben om de nationale Partij te bestieren? Hij is vreemde ling en daarbij vurige protestant. Zal de Katholieke Gees telijkheid onder de leiding willen staan van dien man? —0 DUITSCHLAND. De Reichstag vraagt de opschor- sing van 't rechterlijk vervolg tegen den Antisimiet en nieuw gekozen Ahlwardt. Het gesprek over de vermeerdering der krijgslasten gaat met hevigheid voort. De nationaal-liberalen zouden het hoofd buigen, maar de conservatieve partij schijnt dit ontwerp ongunstig. Het katholiek Centrum vindt ook met reden dat de krijgslasten al verpletterend genoeg zijn, en dat alle verzwaring het Volk verbittert en de Socialisten doet aanwinneD. F nlfPPPn De Lokeraar, die vreemde prei uit Den- uuftuicu. dermoDde. spot met de Katholieken om dat deze ware Kristenen hunne hairsnijderij De Durme hebben doen wijden en den zegen Gods hebben afgesmeekt over de fabriek. De Loker(ver)aar aapt Vooruit(je) achterna; 't is ook alles wat hij kan. Hij kan er gerust op tellen, de ver- sletene courant der blauwe neuzen, dat men hem nooit wijden zal, want aan den duivel wijwater hangen, ware boter aan de galg gesmeerd. Men heeft te Lokeren ingebroken in de offerblokken van drij of vier kapellekens op den buiten en in de hoofdkerk; daar heeft een misdiener de schelmen betrapt, maar zij zijn kunnen cntsnappen.Het Huis Gods bestelen, men moest daar dwangarbeid op zetten. Er is een ongeluk gebeurd op den wijk Heb burg. Eenige vrouwen waren eene plezierreis gaan maken met eene been- houwerskar. Bij den terugkeer, aan St Anna kapel kwam de kar in botsing met eenen voermanswagen. Het licht rijtuig kantelde om, met het ongelukkig gevolg dat een der vrouwen, haar been gebroken heeft op twee verschillige plaatsen. Rijd dan maar uit voor uw plezier Twee natuurwonderen Op den wijk Hevnde. een kalf geboren met zes pooten en twee staarten. En 't schoons;e van al. twee pooten en een staart staan op den rug. En er is daar nog een verken met twee pooten te kort. Geen twijfel of dit zal de zijne geleend hebben aan het kalf. Wat zeggen de Na- f tuurkundigen daarvan -» OP II DECEMBER 1792. Eerste Verhoor des Koninqs. Op 11 December 1792 is het proces tegen Lodewyk XVI, Koning van Frankrijk begonnen. Van 's morgends ten 5 uren roffelden de trommels door gansch Parijs. De Nationnale Wachten vergaderden op de aangeduide plaatsen. Van acht uren, menigvuldige pntrouiljen door kruisten de stad. Ten half een verliet deKomng de gevangenis. Santerre, de meier van Parijs en een lid der Commune stegen in het rijtuig van den Vorst, dit wierd gevolgd van 200 man nen te peerd, 600 te voet mpt 6 kanonnen. Gansch den doortocht was mei bezet. Rond de 3oo,ooo manr.en hadden de wapens opgenomen. Al de vensters der huizen moesten gesloten blijven. Wilde iemand uit nieuwsgierigheid eenen stoel of bank beklimmen, seffens wierd bevel gegeven van er af te gaan. De Koning, tot de Nationale Vergadering gekomen, Santerre, opperbevelhebber der militaire macht ging de zaal binnen en kondigde aan dat Louis XVI de bevelen der Vergadering afwacht. De Konii g wierd aanstonds binnengeleid. Daar zaten de zeven honderd afgevaardigde die nu als rechters des Konings opkwamen. Op het zien des Monarks liep eene huivering door gansch de zaal. Lodewyk, sprak de Voorzitter Barrére, het Fransch Volk beschuldigt u. De Nationale Vergadering heeft op 3 December besloten u te veroordeelen. Gij zult den be- schuldigings-akt hooren aflezen. Zet u neder. De lezing wierd gedaan door eenen der geheimschrij- vers. Daarna gebeurde de ondervraging des beschuldigde. Volkomene stilzwijgendheid inde Vergadering; gedurend 2 uren hoorde men niets dan de stem des Voorzitters en deze van den Koning aan de vragen antwoorden.. De ondervraging gedaan zijnde, wierd Lodewyk XVI tot het gevang wedergebracht en daar hoorde hij het droe vig nieuws, dat hij voortaan van zijne vrouw, zijne zuster en zijne kinderen zou gescheiden zijn. Tweede Verhoor. Op 26 December verscheen de Koning eene tweede maal voor zijne rechters. Drij advokaten stonden hem bij. De oud minister de Malesherbes, Tronchet en een jong man De Séze. Het was deze laatste die het woord voer. Gedurende de pleidooi heerschte een doodsche stilte. Maar nauwelijks was de Koning verwijderd of de woede der roode brak uit. Zij wilden aanstonds het von nis uitspreken. Met de grootste moeite bekwam men ee nige dagen uitstel. Eindelijk wierden drij vragen de Ver gadering vooigesteld: Lodewyk, is hij plichtig Zal hij zich mogen beroepen bij het Volk Welke zal de straf wezen Het Vonnis. Op i5 Januari 1793 wierd het uitgesproken. 749 leden waren tegenwoordig. Allen stemden dat de Koning plich tig was; met 424 stemmen tegen 286 wierd het beroep tot het Volk afgewezen. Er bleef de derde vraag, welke zou de straf wezen? Het was tien uren's avonds, de naamafroeping wierd op volgenden dag vastgesteld en duurde drij dagen. Af schuwelijk was het rond het Vergaderings paleis; al het krapuul van gansch Parijs was er geschaard. 't Was te midden dier afgrijselijke benden dat de afgevaardigden moesten gaan om de zaal te bereiken. Uit aller monden kwamen vervloekingen tegen den Koning en bedreigingen. Tegen de Rechters indien zij Lodewyk spaarden: Zijn hoofd of het uwe. riep men hun toe. In de zaal zelf waren de tribunen volzet met het gespuis. Ieder woord ten voor- deele des Konings uitgesproken, baarde de woedste kre ten bij dit Volt. Eene rede tegen den Monark werd he vig toegejuicht. Openbare weddingen wierden gedaan voor of tegen den dood van den tyran. Toen men de stemmen opnam, vond men dat op 721 leden 377 den Koning veroordeelden tot de dood. Onder deze was de Hertog van Orleans, kozijn des Konings. Dit geschiedde op 18 Januari 1793. Lede! Lede! Lede!... De Paters-Re- demptoristen zijn daar en aan hun hoofd is Pater Bloete. Aalst! Aalst! Aalst!... De St Martens-Parochie met haar 18,000 zielen Zondag, in de groote plechtige Diensten voor d'On- bevlekte Ontvangenis, waar was dat Werkvolk van Aalst?.... In de Volkswijken, verre van de Parochie kerk afgelegen, men drinkt en klinkt, men springt en danst, men vecht en vloekt; en op de Parochiale Dien sten, men denkt er niet aan;.. .Ja, een groot deel van ons Werkvolk leeft heidensch.... Op zulke wijze is't Socialismus te Gent opgekomen en er zoo sterk ge worden. St Josefs-Parochie, een schoone groote kerk, met veel iever en zelfsopoffering voltrokken ge raakt, behalve den Toren en de Kerkmeubelen en de Orgel en wat er nog te betalen staat; rond de Paro chiekerk moeten de Parochie-Werken zijn Zondag school, Patronagiën. WERKMANSKRING, gelijk het te Gent is en overal, en die dat zouden beletten of te genhouden, veel kwaad doen zij aan g'heel de Stad van Aalst en een zware verantwoordelijkheid laden zij over hun hoofd.... Wij komen daarop terug. Te Bevereo is Pastoor benoemd E. H. Villays, Pastoor te Seveneecken. Morgen 't Evangelie van Het Woord des Heeren kwam over Joannes; in al de Missen gaat men rond, voor 't Werk der Vlamingen te Parijs. Woensdag, H. Thomas. Zaterdag, Vastendag. Te Gent is overleden E. H. De Meester, Kanunnik-Emeritus van St-Baafs en die te Kruishoutem, zijn geborteplaats, een groote School had gebouwd. Eere zij hem Minister Beernaert, door eenen rouw belet zijnde, wordt de bespreking van t finantiënbudjet opgeschorst, en het budjet van 't inwendige komt voor de pinne. Ten eerste, wat gedaan met de gemeenteraden die voor de helft in October te herkiezen vallen Het Goevernement is van zin eene Wet voor te stellen die het mandaat der gemeenteraadsleden voor een jaar verleDgt. Er moeten toch volledige kiezingen gebeuren volgens het kiesstelsel dat zal worden ingevoerd. Niettemin moeten de kieslijsten herzien worden, als of er kiezing moest zijn in October aanstaande. M. Demot en Buls klagen dat de stad Brussel het zoo kwaad krijgt, zij heeft geen geld genoeg te verteren daarom vragen zij dat de voorsteden aan de Brusselsche Gemeente zouden bijgevoegd worden of ten minste ver- eenigd voor sommige onkosten. Maar M. Coremans en Woeste springen op de bres en verklaren dat d:'. rooi. zal gebeuren, dat de voorsteden niet wilier hooren van die versmelting en het land ook niet. BrnooJ - hersen van 't land is al genoeg geso da de ieesf van Parijs; 't zou wel ook een Comm. n -7. l worden gelijk in Frankrijk. Brussel zal mogerc hton. Coremans is ook uitgevallen tegen de slechte verdee ling der gemeenten in Vlaamsche en Waalsche; i5 ge meenten met i3o,ooo Vlamingen zijn ons ontstolen, ge meenten waar er 89 per honderd Vlamingen waren. De Antwerpsche Vertegenwoordiger vraagt ook dat men voortga met in de Waalsche scholen Vlaamsch te leeren. Alle Belg, die verstand heeft moet de twee talen kennen. Hij vraagt ook dat de Moniteur in de twee Landtalen verschijne. In de zitting van donderdag hebben er leden gevraagd dat de Burgerwacht ernstig worde ingericht. Woeste antwoordt dat men dit kan te weeg brengen met de vrije korpsen der Burgersmilitie. Minister Burlet belooft die zaak te studeeren. Eindelijk heeft de Brusselaar Van der Kindere deirlijk gezucht omdat men in de Staatsscholen en zelfs inde Ui-iversiteiten Katholieke Professors noemt. Hij beklaagt het droef lot van de liberale meesters die af gespied worden en aangeklaagd en afgebeuld III Zijn zij onbekwaam Zijn zij zonder iever of vlijt Mag men hier uitroepen Die stad van AalstGe weet niet wat die stad van Aalst is!.. Doorbladert de Geschiedenis van Aalst; welke groote mannen in alle vakken Aalst heeft misschien wat te weinig eigenliefde maar 't werk is er van binnen... Om van den tegenwoordigen tijd te spreken, we zien d'Aalstersche Geneesheexen geroepen naar de groote steden we zien d'Aalstersche Koopmans vol eer en aanzien in de groote Handelsteden we zien d'Aalstersche Rechtsgeleerden hun stuk staan overal in Raadzalen en op Rechtbanken... We zien hier door Aalstenaars een Melodrama uitvoeren Iwcin van Aalst, een stuk geschreven en op muziek gesteld door Aalstenaars en waarvan de groote gazetten van Gent getui gen Een stuk van groote waarde merkweerdig uitgevoerd. Stellig zou men te Gent zeer moeten zoeken, om eene derge lijke vertooning op touw te zetten door liefhebbers. Het muzi kaal gedeelte is grootsch van opvatting Wat verrukkelijke en wegslepende muziek! M. Verbrugghen, ge moet uw woord herroepen, in consci ëntie... Zien wij niet dat de Leerlingen onzer Muziekschool hier Professor worden in hun eigene school en in 't Collegie en dat ze met eer die plaats bekleeden Zien wij niet dat ons Muziekschool Primussen te Brussel oplevert Is dat geko men zonder opwekking en aanmoediging Spreekt, heeren De Mol en Van den Bogaerde Gij, gij woont in Aalst en gij hebt een hert voor Aalstgij, achtbare Heeren, gij handelt gelijk M. Van Biscum handelde, die hier 't hoofd der Tee- kenschool was, als Schilder Jozef Meganck nog een klein manneken was... M. Jozef Meganck, wie heeft hem schilder gemaakt en in roem gebracht 't Zijn niet de stroeve abstracte lessen welke hij op de Teekenschool ontving... Met die lessen alleen ware hij een vleeschouwer geweest evenals zijn vader; maar hij had het geluk ter Academie als Leeraar te hebben schilder Van Biscum, een kunstenaar, die het leeraarschap als een apostolaat, niet als een broodwinning aanzag. Buiten de school wist hij nog door voorbeeldenen aanmoedigingzijne Leerlingen te onderwijzen. En toen Vader Meganck zich te gen de kunstneiging van zijnen Zoon verzette, en dezen wilde verplichten palet en penseel te verwisselen tegen kapblok en slachtmes, was Van Biscum daar om zijn tegenstand te over winnen en voor Josef de baan der Kunst vrij te maken. Helaas Van Biscum is dood en Aalst brengt geen Josef Me ganck meer voort('t Gaat voort). Te Koop op 't eiland Chipka ALMANAKKEN van 1893: De Maria-Almanak, schoon boekdeel 5o c. franko 54 Almanak van De Werkman, 0,10 Almanak van 't Laüd van Waas 0,12 Almanak voor het Vlaamsche Volk Almanak van 't H.' Hert, Scheurkalender 0,80 franko 0,90 HET GOUDEN BOEK VAN JESUS LIJDEN, door C. H. T. Jamar, R. K. Pr. Tweede, aanmerkelijk verbeterde uitgaaf. 0,65.

Het Land van Aelst | 1892 | | pagina 2